Alegeri în Rusia: Moscova oferă premii celor care votează la scrutinul care i-ar permite lui Putin să rămână la putere până în 2036

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 11:58 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Profimedia Images
Autoritățile din Moscova intenționează să atragă votanții la urne prin oferirea de premii în valoare de 127 de milioane de euro. Scrutinul de luna viitoare i-ar permite președintelui Vladimir Putin să rămână la putere până în 2036, relatează The Moscow Times.

Amendamentele constituționale asupra cărora rușii sunt chemați să voteze i-ar permite președintelui rus să își reseteze anterioarele patru mandate de președinte, acesta putând rămâne la putere pentru încă șase mandate între 2024-2036 dacă modificările propuse vor fi adoptate.

Primăria din Moscova va începe campania „Milioane de premii” în 25 iunie, promițând să acorde 2 milioane de vouchere votanților, acestea putând fi schimbate pe bunuri și servicii până la sfârșitul anului.

Programul continuă o tradiție sovietică de a împărți mâncare votanților la urne iar, ceva mai recent, majoritatea regiunilor din Rusia au oferit premii și ținut concursuri la secțiile de votare în timpul alegerilor prezidențiale din 2018.

Un director adjunct din cadrul primăriei a caracterizat programul de 10 miliarde de ruble (127 milioane de euro) ca fiind propunerea mediului de afaceri pentru a „stimula cererea consumatorilor” întrucât multe afaceri au fost afectate sever de carantina impusă din cauza pandemiei de COVID-19.

Rușilor li s-a oferit o multitudine de opțiuni de vot pentru scrutin, perioada de votare având loc între 25 iunie și 1 iulie, în unele zone este permis și votul online iar locuitorii din regiunile izolate ale țării au putut deja să își exprime opțiunea.

Opoziția și criticii regimului Putin au acuzat autoritatea electorală că fac campanie pentru amendamente în timp ce pozițiile împotriva adoptării acestora sunt interzise.

REFERINȚE:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2510 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Transparent si democrat (Vineri, 12 iunie 2020, 12:12)

    Martinezu [utilizator]

    Rusii au in singe democratia stalinista si Rogojin a flutura si romanilor ca fiind calea de urmat.
    De fapt calea de urmat pentru reducerea costurilor cu implementarea democratiei este sa il alegem si noi direct, fara scrutin tpt pe Putin.
    • +9 (9 voturi)    
      Fantastic! (Vineri, 12 iunie 2020, 12:32)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Putin cumpara voturi cu bani, la propriu! Extraordinar ce se intampla in Rusia! E ca in faza cu mos craciun versus mos gerila! Au luat democratia vestica si si-au creat propria versiune! Dar sa nu uitam ca in versiunea ruseasca, mos gerila iti poate aduce si nuiele drept cadou... in caz ca nu ai fost copil cuminte si... nu l-ai votat pe putin!
    • +3 (3 voturi)    
      urmatorul pas e obligativitatea votului (Vineri, 12 iunie 2020, 15:21)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Iar ultimul pas e scoaterea casutei cu NU de pe buletinul de vot, introducandu-se inca o casuta cu DA. Voturi valide vor fi declarate cele cu o stampila pe DA, cu stampila pe ambele casute cu DA si buletinele fara vot (daca nu e stampilata casuta inexistenta cu NU, se considera DA). Rezultat final? 100,0001% pentru DA pentru ca Putin are un vot suplimentar, votul de aur.
  • +14 (14 voturi)    
    Uite (Vineri, 12 iunie 2020, 12:21)

    2016 [utilizator]

    libertatea de exprimare promovata de papagalul de doi lei de ambasador rus, acum cateva zile.
    La rusi "exista libertatea de exprimare" dictata de Putin si mafia lui, asta da libertate!

    Postacii rusnaci, haideti cu minusurile, sa aveti activitate inregistrata pentru rublele pe care le primiti!
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 12 iunie 2020, 12:29)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    si cand (Vineri, 12 iunie 2020, 12:36)

    nahir [utilizator]

    te gandesti ca dragnea a luat pt. asa ceva prima lui condamnare, cei drept cu suspendare (premierea la referendumul de demitere a lui basescu).
  • +5 (5 voturi)    
    Regim abject ! natie in hibernare... (Vineri, 12 iunie 2020, 14:00)

    Venier [utilizator]

    Nationalism ,populism, pumnul în gura opozitiei, eliminarea fizica a opozantilor, atât stie kgbistul si serviciile din marea Rusie.
    Oare când se trezeste poporul rus ?
    Poate câ încalzirea globalâ îi va scoate pe rusi din amortealâ. Sper...
  • -1 (1 vot)    
    Radeti voi ! (Vineri, 12 iunie 2020, 16:50)

    Observatory [utilizator]

    dar nu este rasul vostru !
    Krakanel dacă ar vrea va transforma in Crimeea 2 peste noapte....ce ? Sunteți in NATO ?
    După cum înjurați pe americani și bunii scoateți din prosti , cam știu cu cine sunteți voi,
    Doar ca trebuie sa ștergeți de praf carnetul Toșu și gata, sunteți in regula cu putinica !
  • +1 (1 vot)    
    Vodcă sau mâncare? (Vineri, 12 iunie 2020, 22:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu, nu e mită electorală.
    Și da, și ei îl merită cum și noi îi merităm pe ai noștri.