Rusia: Duma de Stat aprobă modificările constituţionale care i-ar permite lui Vladimir Putin să rămână preşedinte până în 2036

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 17:06 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Duma de Stat, camera inferioară a Parlamentului rus, a aprobat miercuri un proiect de modificare a Constituţiei care i-ar putea permite preşedintelui Vladimir Putin să obţină noi mandate după anul 2024, când expiră cel actual.

Un proiect de lege care prevede modificarea Constituţiei şi care i-ar permite preşedintelui Vladimir Putin să candideze din nou în 2024 a fost aprobat miercuri de Duma de Stat cu 383 de voturi pentru, niciun vot împotrivă şi 43 de abţineri, relatează agenţia Reuters, citată de Mediafax. 24 de parlamentari au lipsit de la sesiunea de vot.

Pentru a intra în vigoare, proiectul trebuie să fie aprobat şi de Consiliul Federaţiei (camera superioară a Parlamentului), de Curtea Constituţională şi în cadrul unui referendum programat în luna aprilie.

Modificările constituţionale i-ar putea permite lui Vladimir Putin să obţină noi mandate de preşedinte după expirarea celui actual, în anul 2024. Astfel, Vladimir Putin ar putea rămâne preşedinte al Rusiei până în anul 2036.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2301 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    si romanica face la fel... (Miercuri, 11 martie 2020, 17:11)

    liviu_ [utilizator]

    numai ca la noi parlamentul primeste puteri si drepturi care-l ajuta sa fie reales la infinit... parlamentul rosu ca sa fiu mai specific
  • +13 (13 voturi)    
    bravo mazeta (Miercuri, 11 martie 2020, 17:39)

    tenere [utilizator]

    sigur va bucurati ca aveti in sfarsit un tar pe viata peste toti mujicii

    va arata el democratie, acolo unde gaseste vreo urma
    • +3 (3 voturi)    
      job security (Joi, 12 martie 2020, 0:19)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      is priceless nowadays...
  • +8 (10 voturi)    
    Dintr-un foc, (Miercuri, 11 martie 2020, 17:54)

    Kepler [utilizator]

    4 mandate de presedinte american. In plus, ar fi pina la virsta de 84 de ani. Poate fi un exemplu pt multi alti presedinti ai timpurilor noastre, cum ar fi Xi, etc.
  • +11 (13 voturi)    
    Noul Lenin (Miercuri, 11 martie 2020, 18:00)

    John M. [utilizator]

    Putin va fi depus in locul lui Lenin cand se "retrage".
  • +13 (13 voturi)    
    De ce nu pana ...... (Miercuri, 11 martie 2020, 18:21)

    gigiN [utilizator]

    ... in 2100 ???
  • +6 (6 voturi)    
    Au calculat bine (Miercuri, 11 martie 2020, 20:17)

    Ovidiu M [utilizator]

    Pana in 2036, anul in care Putin ar implini 85 de ani. S-au gandit si ei ca dupa 85 de ani s-ar putea sa nu mai aiba omul chef sa tot fie imparat. Pacat ca n-are un fiu sa-l mosteneasca, pe modelul vecinei nord coreene
    • +5 (5 voturi)    
      Dar poate ca (Miercuri, 11 martie 2020, 20:27)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      are nepot, cine stie.
  • +6 (6 voturi)    
    putin (Miercuri, 11 martie 2020, 22:21)

    ------ [utilizator]

    Am senzatia tov. putin ca iti este frica ,daca te lasi de meseria actuala s-ar putea sa fii scuturat ,bravo ai anticipat cred bine!!!