VIDEO Povestea emoționantă a unei femei din Kenya care fierbe pietre pentru cei 8 copii ai ei, sperând că vor adormi în așteptarea "mesei"

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 10:01 Actualitate | Internaţional


femeie din Kenya care fierbe pietre pentru copiii ei
Foto: Captura
Povestea emoționantă a unei femei din Kenya a făcut înconjurul țării, iar oamenii s-au mobilizat într-un demers fără precedent ca să o ajute. Femeia a pus la fiert pietre, pentru a le da impresia celor 8 copii ai săi înfometați că gătește și sperând că aceștia vor adormi în timp ce așteptau să fie gata "masa", scrie BBC.

Peninah Bahati Kitsao, din Mombasa, lucra ca spălătorească, dar nu mai are de lucru din cauza restricțiilor impuse de coronavirus și a rămas fără nicio sursă de venit.

Este văduvă de anul trecut, când soțul său a fost împușcat, și locuiește cu cei 8 copii într-o casă cu două încăperi, fără apă curentă sau electricitate.

Peninah Bahati Kitsao a pus într-o oală pietre la fiert, sperând că cei 8 copii ai ei vor adormi în timp ce își așteptau "masa".

O vecină a femeii a surprins scenele și a anunțat presa. Ea venise să vadă ce se întâmplă pentru că i-a auzit pe copii plângând.

Peninah Bahati Kitsao a fost apoi intervievată de o televiziune din Kenya, iar oamenii au fost impresionați de povestea ei, care a făcut înconjurul țării africane. A urmat o mobilizare fără precedent, sute de kenyeni donând bani pentru femeie și pentru cei 8 copii ai ei.

Ea a declarat pentru postul local de televiziune că nu este prima dată când recurge la o astfel de tactică și că nu i-a mai putut păcăli pe copii, care și-au dat seama că minte și că nu are ce să le dea să mănânce. "Au început să-mi spună că știau că îi mint, dar nu pot face nimic pentru că nu am nimic", a afirmat femeia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7055 vizualizari

  • +2 (46 voturi)    
    doar daca ar exista o metoda prin care (Vineri, 1 mai 2020, 10:21)

    qwerasdf [utilizator]

    sa nu mai faca atatia copii... sau daca ar exista abstinenta... dar asa ceva nu exista!

    pacat de copiii aia...
    • +11 (31 voturi)    
      desigur... (Vineri, 1 mai 2020, 11:11)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ca totul ar fi simplu, nu? am citeva idei pt d-voastra, de data asta insa conectate la realitate!
      1. nu au suficiente informatii privind contraceptia.
      2. nu isi pot permite mijloace de contraceptie.
      3. barbatii refuza sa faca ei insisi ceva in sensul asta.
      4. bisericile "crestine", puzderie in tara, de tip "surorile lu' Maria" descurajeaza puternic contraceptia.
      • +2 (24 voturi)    
        am si eu cateva pt dvs. (Vineri, 1 mai 2020, 12:57)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui brita

        1. ma intreb oare cum a au ajuns jurnalistii la ea, daca nu prin informatii? oare informatiile astea circula intr-un singur sens?
        2. stii povestea lui Onan din biblie? Exact!
        3. cat timp vor fi unii fraieri, gata sa ajute in orice imprejurari, barbatilor alora li se va "rupe" de consecintele faptelor lor
        4. sa-i ajute biserica atunci!
        • +1 (23 voturi)    
          stimabile, lumea “civilizata” a bagat un continent in preistoric (Vineri, 1 mai 2020, 14:10)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          de mai bine de 2 mii ani continentul este vandalizat de europeni, tari precum GB si France mai sug si acum sangele din tarile africane, le fura petrolul, uraniul, aurul, diamantele si lasa in urma doar biserici si saracie!
          Aia nu sunt cersetorii de la noi! Daca citeai articolil ai fi vazut ca di-a pierdut jobul recent!
          Doamne fereste sa sjunga si pe la noi asa... sa vezi tu cum un alt destept o sa scrie ca- uite bre cum plang romanii de foame... atata timp cat o sa existe fraieri- vor cersi!
          Te incanta asa perspectiva, ai fi fericit?
      • +5 (15 voturi)    
        Contraceptia (Vineri, 1 mai 2020, 16:26)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Educatie inseamna in sens etimologic a aduce pe cineva unde vrei sa ajunga. Daca iti inveti fetele ca cheia supravietuirii tribului e sa faca cat mai multi copii, ca nu se stie ce pandemie mai vine si ii decimeaza inainte de pubertate, aia e educatie. Daca le inveti ca sexul cu cauciuc e impotriva legii lui Dumnezeu si a naturii, e educatie. Daca le inveti ca masura succesului e un job corporatist la care ii spui cariera, dupa care n-are barbat si copii la care sa se duca in fiecare zi, si aia e educatie. "Educatia mea de barbat alb e mai buna decat a tuturor" e esentialmente un argument de suprematist alb

        https://www.youtube.com/watch?v=cKCRHhmHvjg
    • +15 (23 voturi)    
      Și dacă ar fi fost doar 2-3 copii (Vineri, 1 mai 2020, 11:28)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      - o mamă văduvă șomeră ar fi ajuns tot în aceeași situație. Poate știrea n-ar mai avut același rating, sau poate n-ar fi existat nici o știre, căci plânsul a numai 2-3 copii ar fi putut să nu fie auzit de vecină...
    • +15 (17 voturi)    
      Uzina vie de Alexandru Sahia (Vineri, 1 mai 2020, 12:16)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Probabil ca a citit nuvele Uzina vie de Alexandru Sahia.
      In nuvela, muncitorul Bozan a confectionat la uzina niste vase foarte mari, pe care sotia lui le punea pe masina de gatit si le spunea copiilor ca trebuie sa astepte pana fierbe laptele. Intre timp, copiii adormeau.
    • +3 (3 voturi)    
      Aveti (Vineri, 1 mai 2020, 19:01)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      completa dreptate.
  • -3 (43 voturi)    
    Si totusi nu inteleg (Vineri, 1 mai 2020, 10:24)

    Marionete [utilizator]

    De ce 8? Sunt gemeni? Cand si el si ea orgasmau pentru al 3-lea nu s-au gandit ca vor fierbe pietre?
    • +6 (30 voturi)    
      E greu la deal cu boii mici! (Vineri, 1 mai 2020, 11:02)

      Dromikete [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      Evident ca nu intelegi desi stii sa scrii, sa citesti si sa-ti pui intrebari(asta e un lucru bun pentru evolutia ta), dar iti raspund eu pe scurt: lipsa educatiei. Cu siguranta nu stie sa scrie si sa citeasca, ca de pus intrebari poate si le mai pune si ea, dar nu te judeca pe tine (daca ar sti de tine) ca te-ai nascut intr-o tara ca Romania unde le ai pe toate. Nici tu nu ai gandit, de exemplu, ca ai sa faci 'arest la domiciliu' acum 2-3 luni.
      • +7 (7 voturi)    
        OK (Vineri, 1 mai 2020, 22:32)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui Dromikete

        Si ce s-a intamplat cu cei care au vrut sa ii educe? Simplu: au fost alungati. Pai stai nene, nu vrei educatie si vrei copii cu duiumul, nici o problema, nu ne bagam, dar descurcati-va!
    • +1 (29 voturi)    
      Nu intelegi? (Vineri, 1 mai 2020, 11:08)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      Daca intreg sirul de stramosi ai tai s-ar fi gandit cand "orgasmau"pt urmasi, azi n-ai mai fi avut ocazia sa scrii tampenii pe net.
      • +4 (6 voturi)    
        Scuza-ma (Vineri, 1 mai 2020, 22:33)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Tu cred ca ai aparut prin polenizare.
      • +3 (3 voturi)    
        Cat despre cele intelese (Sâmbătă, 2 mai 2020, 14:20)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Se pare ca termenul pe care tu l-ai considerat de interes din cele scrise de mine era "orgasm" in timp ce eu cred ca termenul cheie era "al 3-lea".

        Copiii la fel ca si masina, animalele de companie, florile, educatia implica numeroase satisfactii dar si numeroase responsabilitati. Si hai sa te intreb: pentru cine vin in primul rand satisfactiile? Pentru PARINTI. Si ghici pe cine pica si responsabilitatile? Si ghici ce face un om responsabil cand nu iti poate permite ceva sau isi permite ceva dar in cantitate mica? Ce faci tu e simplu - stim: faci credit la banca si cand nu mai poti dai vina pe noi ca nu poti sa iti platesti rata si/sau incerci sa achiti rata la banca in pietre, sperand ca pana le duci tu acolo banca va adormi.

        Concluzia: cand in Africa faci copii si apoi ii hranesti cu pietre fierte, se numeste ca esti IRESPONSABIL. Iar pentru asta, hai sa nu cautam vina in ce au facut acum 1000 de ani europenii acolo.

        Si te mai intreb ceva: hai sa zicem ca reusesc sa ii creasca. Cum ii vor educa? Rezultatul? Simplu: dupa o generatie ai in loc de 2 needucati iresponsabili 10 needucati iresponsabili. Si ai gasit imediat raspunsul de ce este Africa atat de saraca. Hai, ca in ultimii 50 de ani nu mai sunt cotropitorii care sug sangele. Ce s-a intamplat de atunci? Nimic. A, pardon, s-au mai facut niste copii.
    • +3 (9 voturi)    
      Pai unora (Vineri, 1 mai 2020, 19:02)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      le place sa traiasca precum animalele si apoi sa doneze altii bani pentru ca le mor copiii de foame.
      • +2 (2 voturi)    
        Iar daca nu doneaza (Sâmbătă, 2 mai 2020, 14:13)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

        Este, fireste, vina lor pentru situatie!
  • -8 (30 voturi)    
    prea traim intr-o societate (Vineri, 1 mai 2020, 10:52)

    dessik [utilizator]

    in care instinctele feminine sunt considerate ceva sacru. Ceva ce nu e permis sa criticam, sa supunem indoielii sau controlului. Insa omul are constiinta, si trebuie s-o foloseasca. Prea multa "emotie" pe tema asta strica.
    • +8 (24 voturi)    
      prea multe vorbe (Vineri, 1 mai 2020, 11:26)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      goale!
      ce ai vrut sa zici si ce legatura are?
  • -4 (32 voturi)    
    alta (Vineri, 1 mai 2020, 11:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    imagine ''emotionanta'', cum era si aia cu ''micul ayran'' si multe altele. Santaj emotional, ca sa fiu politicos. De fapt unii stiu foarte bine sa exploateze aceste emotii, iar multi, prea multi, prosti pica usor in plasa lor.
    Iar pe doamna asta o poate ajuta china, ca tot a cumparat jumatate din africa si mentine la putere o pletora de dictatori corupti.
    Altfel, turnatul de copii in nestire si apelul la mila publica sint si la noi atributele unei anumite etnii. Nimic nou si nici impresionant.
  • +6 (8 voturi)    
    totusi (Vineri, 1 mai 2020, 20:12)

    martel55 [utilizator]

    nu putea sa opreasca la 3-4? africanii aia toarna copii fara numar si apoi vor in Europa, in loc sa se limiteze la un numar rezonabil si sa traiasca la ei in tara
    • +2 (4 voturi)    
      Dupa cum se vede clar din poveste (Vineri, 1 mai 2020, 23:40)

      Marionete [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Se pare ca nu. Si totusi de ce?
  • +4 (6 voturi)    
    Se când ma știu .. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 0:10)

    Observatory [utilizator]

    Mizeria , sărăcia acestui continent nu sa schimbat măcar o clipa.
    Se spunea acum zeci de ani , vina este a imperialiștilor care a distrus (ce anune) acest continent. Probabil!!!.
    In consecință ideile lui Marx, Lenin , Stalin și chiar Mao nu au putut fi oprite de imperialiști . Comunismul cel eficace și prosper domina in Africa, dar unii tac chitic la rezultatele propagandei comuniste....Zero....aceiasi sărăcie domina Africa și va domina.....miracolul refuza sa apara nici la comunisti ....
    Am vizitat o duzina de tari africane , de foarte multe ori am refuzat chiar sa ies afara din casa...cu frica ca acele imagini groaznice ale sărăciei ( special copii scheletism) sa nu îmi rămână pentru restul vieții....
    Nimeni nu a reușit sa rezolve situația dezastruoasa a unui întreg continent cu toate ca mulți au profitat și au cules premii internaționale și Nobel Prize .....
    O pata pe obrazul umanitatii....plus multe lacrimi umede de sute de ani...
    Pacat !!!
    • +1 (5 voturi)    
      Educatia adevarata (Sâmbătă, 2 mai 2020, 13:41)

      Marionete [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Se face in decursul catorva generatii si se poate pierde in decursul uneia singure. DAR o bariera impenetrabila in calea educatiei este lipsa vointei de a te lasa educat. La aceasta nu exista solutie. Ba exista: sa ii lasi sa manance pietrele fierte. Nu e moral, nu e normal, nu e bine dar este singurul lucru aplicabil in practica.