După ofensiva Turcia, Erdogan, Putin și Assad devin stăpânii jocului în Siria / Kurzii și SUA, marii perdanți (analiză AFP)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:04 Actualitate | Internaţional


Erdogan si Putin
Foto: kremlin.ru
Turcia, Assad și Rusia par a fi principalii câștigători ai celor mai recente evenimente din Siria. Ankara a obținut satisfacție în ceea ce privește principala sa revendicare, îndepărtarea forțelor kurde de la granița sa, în timp ce Moscova este mai mult ca niciodată într-o poziție de forță pentru a impune o rezolvare a crizei siriene în avantajul regimului Bashar al-Assad, scrie AFP.

Turcia, care controla deja zone întregi din nordul Siriei în urma a două precedente operațiuni la vest de Eufrat, își va extinde prezența la estul fluviului prin "zonei de securitate" cu o lungime de 120 km și o adâncime de 30 km între localitățile Tal Abyad și Ras al-Ain, de unde a alungat combatanții kurzi din YPG (Unitățile de Protecție a Poporului).

Prezența armatei regimului sirian, chemată în sprijin de YPG, în alte sectoare ale graniței împiedică totuși Ankara să extindă această zonă la 450, așa cum a avut intenția.

Potrivit acordului încheiat marți între președinții turc Recep Tayyip Erdogan și rus Vladimir Putin la Soci, Moscova s-a angajat să asigure plecarea YPG din aceste sectoare, în coordonare cu armata siriană, pentru a menține combatanții kurzi la cel puțin 30 km de granița turcă.

Acordul prevede crearea de patrule comune ruso-turce în aceste zone ale graniței, pe o adâncime de 10 km, începând cu 29 octombrie.

Acest acord ajută puternic armata siriană, arată Fabrice Balanche, expert în probleme siriene la Universitatea din Lyon.

"Armata siriană reia controlul asupra întregului Nord-Est sirian, cu excepția fâșiei de teritoriu dintre Ras al-Ain și Tal Abyad, care este sub ocupație turcă. Assad recuperează o treime din teritoriul său fără să tragă un singur foc de armă".

Cine sunt câștigătorii și cine sunt perdanții?

Dacă Turcia pare principalul învingător pe termen scurt, Moscova și regimul sirian vor obține cele mai mari câștiguri în urma ofensivei Turciei și a acordurilor care au urmat, afirmă analiștii.

Combatanții kurzi YPG, abandonați de Statele Unite, deși au fost un partener esențial în lupta împotriva jihadiștilor din gruparea Stat Islamic (SI), și în curs de a intra sub tutela Damascului și a Rusiei, apar drept marii perdanți. La fel ca și Washingtonul, care a retras marea parte a trupelor și a lăsat câmp liber rușilor.

Cu Statele Unite retrase din Siria, rezolvarea conflictului revine acum "exclusiv partenerilor de la Astana: Iran, Rusia, Turcia. În acordul de la Soci, nu este deloc menționat ONU sau Geneva, ci doar Astana", arată Balanche.

Lansat la începutul lui 2017 la inițiativa Moscovei cu Iranul și Turcia, procesul de la Astana a eclipsat progresiv negocierile derulate sub egida ONU între regimul Assad și opoziție.

"Învingătorii sunt Rusia, Iranul, Turcia și guvernul sirian. Perdanții sunt kurzii, care pierd orice autonomie și putere în regiune, Statele Unite, care se decredibilizează față de aliații lor locali și internaționali, Uniunea Națională, care va trebui să gestioneze problemele jihadiștilor reveniți acasă sau sub influența Damascului", a adăugat el.

Emre Kaya, de la think-tank-ul Edam din Istanbul, regimul lui Assad "este cel mai mare câștigător al celor două acorduri". "A reluat controlul granițelor, al mai multor orașe-cheie și al unor căi de transport majore".

Ayham Kamel, de la Eurasia Group, "rușii câștigă cel mai mult și apar drept un actor-cheie în Siria și în regine".

"Aceste acorduri marchează o etapă în calea reglementării conflictului sirian. Acordul rus (cu Turcia) permite lui Assad extinderea controlului asupra estului țării bogat în resurse", a arătat el.

Contrapartida turcă?


Oficialii turci susțin la Ankara că au obținut câștig de cauză în toate cererile formulate asupra YPG, fără a face cea mai mică concesie.

Dar experții consideră că Turcia ar putea să fi consimțit să închidă ochii asupra ofensivei regimului care pare să se profileze în Idlib, ultimul bastion rebel în nord-vestul Siriei și controlat de rebeli susținuți de Ankara și de jihadiști.

Assad a efectuat de altfel o vizită inedită în apropiere de linia frontului în Idlib în momentul în care Erdogan și Putin se întâlneau la Soci.

"Este încă prea devreme să vorbim de o contrapartidă. Dar vizita surpriză a lui Bashar al-Assad la trupele sale pr frontul din Idlib coincizând cu summitul dintre Putin și Erdogan este un simbol important", arată Kaya.

Kemal subliniază la rândul lui că acordul turco-rus "va determina probabil Ankara să fie mai înclinată să accepte capturarea Idlibului de către regim". "Rezistența rebelilor va fi mai puțin eficientă fără susținerea Ankarei", adaugă el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5358 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    dar europenii (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:12)

    victor L [utilizator]

    unde sint in ecuatia asta?
    • +1 (11 voturi)    
      pai ai (Joi, 24 octombrie 2019, 8:41)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      vazut vreodata caini sa latre fara stapan??
      Europenii sunt catelusii SUA ... daca SUA pleaca, europenii tac ... is that simple ... tu vezi Germania, Franta sau Anglea luand atitudine impotriva cuiva fara SUA??? Din pacate asta e realitatea ... Trump e un dobitoc ... si ne mai miram de ce Rusii se umfla-n pene ca niste curcani ... asta e realitatea fie ca ne place sau nu ... SIria se pare ca este un capitol incheiat ...
    • +2 (6 voturi)    
      Spui aiureli. (Joi, 24 octombrie 2019, 10:13)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ce naiba sa faca UE in Siria ?
      ,,Imperiul lui Putin" e pe duca si se da in spectacol in Siria. Asta e tot. Spectacol platit cu export de gaz rusesc : cam 1 miliard de $ la fierce 3 zile castiga Rusia din export de gaz !!!. Adica bani usor castigati.
      Asa e la rusi: Cand au pantalonii rupti in cur chiar atunci se apuca sa danseze. :-)))))
      UE nu are ,,pantolonii rupti in cur" si n-are de ce ,,sa danseze" in Siria.
      SUA s-a retras la timp. Adevaratul Mare Castigator din toata treaba asta este SUA. ISIS a primt o lovitura decisiva si nu mai e nevoie de prezenta SUA.
      Tot un Mare Castigator este si Opozitia Siriana: Armata Nationala Siriana care a dobandit inca un teritoriu de 120 x 32 km in Administare.
      Assad nu e de fapt un castigator. A dobandit teritorii ocupate de kurzi si care oricum ,,faceau blat" cu Regimul Assad.
      Vezi orasul Qamishli enclava Assadista.
      Dorinta kurzilor de a avea un stat independet a fost un circ !
      Daca vroiau cu adevarat kurzii sa fie Independeti ar fi zdrobit unitatile lui Assad din orasul Qamishli cand a inceput Razboiul Civil. Dar nu au facut-o. Mare greseala de care s-a folosit acum Assad sa puna mana pe aproape tot nord-estul Siriei.
      Inca o data: Kurzii prin toate Actele lor Politice si Militare au dovedit ca nu sunt in stare sa aiba un Stat Indepednt in Siria .
      Poate in Irak la Erbil, dar nu in Siria.
      • -1 (3 voturi)    
        cine vorbea (Joi, 24 octombrie 2019, 17:24)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        de UE aici??? Europenii ... aliatii SUA ... la asta se refera ... UE e alta mancare de peste ... UE nu e o alianta/uniune/etc militara ... nu e un bloc militar ... Omu se referea la Franta, Anglia, Germania, Italia ... insa exact cum am spus mai sus ... Europenii sunt exact ca catelandrii aia mai mici si firmfirii ce latra pe langa unu mai mare si mai dominant ... daca fuge ala mare fug si aia mici ... latraii ca sa zic asa ..
  • -3 (17 voturi)    
    chiar crede cineva ca SUA ies perzatoare? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:43)

    qwerasdf [utilizator]

    pe termen mediu si lung?
    • -4 (8 voturi)    
      da (Joi, 24 octombrie 2019, 8:42)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      la faza asta chiar cred asta ...
  • -5 (19 voturi)    
    UE este principalul perdant (Miercuri, 23 octombrie 2019, 22:08)

    Razvan_M [utilizator]

    - a bagat bani in destabilizarea Siriei si a pierdut
    - a sprijinit ISIS si a pierdut
    - mii de luptatori ISIS cu experienta in lupta si in comiterea de atentate teroriste se intorc in Europa
    - Putin a taiat Europei de Vest alternativa la alimentarea cu gaz pe ruta Siria - Marea Mediterana. Acum Europa de Vest este la mana lui Putin care are deja tratate cu potentialii furnizori de gaz si de teritoriu pe care sa treaca tevile de gaz
    - binomul corupt Merkel / Macron, precum si politrucii de la centrul UE nealesi de nimeni si-au aratat inca o data limitele si incompetenta criminala
    - este ultimul cui in proiectul criminal al lui Obama de destabilizare a Orientului Mijlociu. Sa speram ca adevarul va iesi la lumina si vinovatii de inarmarea ISIS si crimele comise vor fi pedepsiti.

    - Statele Unite isi retrag soldatii aflati intr-o zona fierbinte unde nu au niciun interes sa stationeze - dupa ce si-au incheiat misiunea si anume NEUTRALIZAREA ISIS. Americanii au suficiente probleme la ei acasa - nu au nevoie sa-si risipeasca armatele aiurea.
    - kurzii au fost ajutati masiv de Statele Unite conduse de Donald Trump. Era clar ca dupa izgonirea ISIS din zona acestia raman inconjurati de inamici - pe de o parte Turcia, pe de alta Siria. Pentru cine a gandit mai multe mutari in avans era clar ca maxim ce puteau obtine (fara o interventie militara a americanilor pe care nimeni de fapt nu o dorea) era negocierea pacii cu Erdogan si Assad. Un stat autonom kurd ramane in continuare ceva pentru viitor si deosebit de dificil de obtinut din cauza actorilor implicati ce detin teritoriile locuite de kurzi (Iran, Irak, Turcia, Siria, Rusia etc).
    • -1 (11 voturi)    
      UE (Joi, 24 octombrie 2019, 8:46)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu pierde nimic ... UE nu are interese in zona ... Obama nu e artizanul masacrului din Orient ... asta e Bush ... faci confuzie ... Obama doar a continuat politica startata de SUA in mandatul lui Bush ... Trump in schimb e singurul dobitoc din ecuatie ... daca Bush si Obama aveau o directie, asta in schimb nu vede nici pe unde calca ... mai mult o da langa cu prietenia lui cu Putrix ... Mie mi se pare ca SUA nu mai are coerenta in politica externa ... se comporta ca o virgina ... un fel de "lasa-ma dar nu-mi da pace"
      • -1 (1 vot)    
        Ai baut apa dupa porumbelul pacii? (Joi, 24 octombrie 2019, 18:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Ia zi strategule
        cine s-a retras ca prostu din Irak cand nu trebuia si a favorizat aparitia ISIS?
        Cine a dat foc la jumatate din nordul Africii+ Siria si s-a laudat cu asta?
        Cine se juca cu liniile rosii prin Siria ca apoi sa il invite pe practic pe Putin sa preia controlul?
        Cine ii promitea lu Medvev ca il al doilea mandat va fi mai flexibil?
        Cine a interzis orice operatiune la sol impottiva ISIS in Siria?
        Hint : incepe cu O se termina cu A si aluat premiul Nobel pentru pace.
  • -3 (15 voturi)    
    Rusia a blocat Turcia, kurzii nu mai pot face stat (Miercuri, 23 octombrie 2019, 22:41)

    animatron [utilizator]

    Erdogan obtine un succes partial, el ceruse un control asupra intregii zone de frontiera (peste 440km), i s-a acceptat doar 120km.

    Autocratul turc vroia sa aduca in acea "zona-tampon" refugiatii sirieni din Turcia, Rusia l-a obligat la o limita de 2 milioane refugiati si numai pe baza de "voluntariat".

    Turcia a fost fortata si la acceptarea unor patrule militare siriene in zona (pe 10 km profunzime), precum si la control mixt al zonei, cu patrule ruso-turce.

    Regimul siit sirian (siitii sunt o minoritate islamica, majoritari doar in Iran, dar cu prezenta foarte importanta in Irak, Liban si Siria) pregateste recucerirea provinciei nord-estice Idleb, in ciuda prezentei acolo a militarilor turci si mercenarilor angajati de Turcia.

    Turcia nu se va confrunta direct cu aviatia sau fortele rusesti de la sol, nu doar din cauza de relatii militare si politice cu Moscova, ci si pt ca USA si restul aliatilor NATO nu au motive sa sara imediat in ajutorul lui Erdogan dupa comportamentul acestuia fata de Occident.

    YPG-ul e forta paramilitara marxista, apropiata de PKK, partid considerat "organizatie terorista" in USA si UE.

    A fost folosita de USA (vezi exemplul mai vechi al "talibanilor" utilizati contra URSS) ca sursa de "luptatori la sol" impotriva Statului Islamic (acesta a pierdut toate teritoriile din Siria si Irak).

    YPG (cu aliati din triburi arabe locale grupati in FDS) organizase ca entitate "autonoma" circa o treime din teritoriul sirian, eliberat de jihadisti cu ajutorul sustinerii logistice si militare a USA.

    Turcia se teme de orice embrion de "stat kurd", e obsedata de pericolul separarii (cu tot cu teritorii anatoliene) a celor peste 15 milioane de kurzi din Turcia, care s-ar putea uni cu un stat kurd nascut in Siria sau Irak (unde exista deja un "Kurdistan" autonom).

    USA accentueaza politica izolationista (vizibila din vremea lui Obama) in era Trump, aliatii europeni sunt debusolati si ingrijorati (nu au capacitati sa faca fata singuri situatiei din Siria).
    • +1 (5 voturi)    
      Esti un mare mincinos ! (Joi, 24 octombrie 2019, 10:32)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Rusia n-a blocat nici o Turcie.
      Pana una alta Minstrul Apararii al Rusiei are tata turc si nu Ministrul Apararii al Turciei are tata rus !
      Putin nu poate limita cate milioane de refugiati sirieni poate Turcia
      sa-i aduca inapoi in Siria .
      Cum Putin nu poate oprii nici Turcia sa rada Regimul lui Assaad de pe harta, cu rusii din Siria cu tot, in orice moment.
      Erdogan a Planificat Ocuparea de catre Armata Nationala Siriana a fasiei cu populatie araba de 120 x 32 de km dinainte si DACA NU VENEA Armata lui Assad, sa ocupe restul teritoriilor de langa Granita cu Turcia, unde populatia kurda este majoritara, atunci ar fi ocupat Armata Natioanla Siriana intreaga Fasie de vreo 400 de km.
      • 0 (2 voturi)    
        Rahane, ai rams la nivelul revistei cu acelasi (Joi, 24 octombrie 2019, 18:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        nume.
        Faptul ca ministrul Shoigu are un parinte de etnie de limba turcica nu are nici-o legatura cu Turcia lui Erdogan sau a lui Ataturk.
        Putin poate limita numarul de refugiati si deja a facut-o.
        Putin poate sa ii dea peste bot in orice moment lui Erdogan daca incearca invadarea Siriei. NATO nu are de ce interveni cata vreme Turcia nu este atacata direct de catre Rusia.
        Erdogan a crezut ca e cai mari si ii poate pacali si pe americani si pe rusi dar va termina intr-o mare buda.
        PS Animatron are vreo 12 clase peste tine in intelegerea fenomenelor politice asa ca citeste bine ce are de spus.
        • +1 (1 vot)    
          Vorbesti aiureli. (Joi, 24 octombrie 2019, 23:14)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Nu Putin opreste refugiatii sirieni sa se intoarca ci
          Assad.
          Putin are cateva sute de soldati in Siria si nu poate oprii vreo 3 milioane de cetateni sirieni sa se intoarca inapoi in tara lor.

          Zici tu: ,,Putin poate limita numarul de refugiati si deja a
          facut-o."
          Dovedeste ca Putin a facut-o si nu Assad.!
          Nu poti oprii milioane de refugiati decat cu infanteria, si cu descriminari si gazari cu sarin asupra refugiatilor ne-inarmati pe care le face Assad.
          In nici un caz Putin cu bombardierele lui nu opreste refugiatii sirieni.
          Putin doar il ajuta pe Assad cu bombardierele ca sa-si distruga rebelii adversari arabi inarmati pentru a-si putea mentine Bazele de la Tartus etc.
          • +1 (1 vot)    
            Cat despre propaganda (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:52)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            facuta de trolul KGB-ist @ animatron si de parerile tale favorabile despre el te privesc personal, iar eu nu dau 2 parale pe ele.
            Daca te pacaleste @animatron pe tine nu inseamna ca ma pacaleste si pe mine.
  • 0 (14 voturi)    
    Nashul rămâne nash (Miercuri, 23 octombrie 2019, 22:46)

    Observatory [utilizator]

    a fost și continua unde prostimea domina (comunismul)
    Am fost in Siria de 6 ori , oameni nevoiașii , și se lasă dominați de familia Assad , din tata in fiu....
    Rușii domina Siria de mai bine de 50 de ani ...
    Americanii nu sunt interesați , s-a irosit destule vieți pentru o cauza fără interes.
    Normal, așa este in lume , unde nu sunt interesați americani vin rușii și curând ochii mici își bagă coada veninoasa ...

    Viața sirienilor este una grea, ca pe vremea iluminatului Ceashka cu 4 clase și bâlbâit .

    Poporul suferă sub cizma krakanatului !
    • +1 (7 voturi)    
      ai fost (Joi, 24 octombrie 2019, 8:50)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      si in Romania??? Oameni nevoiasi ... sunt si aici ... sunt peste tot ... stai linistit ca Siria o ducea mult mai bine decat o duce acum ... si decat ar fi dus-o daca le iesea pasenta americanilor ... ia exemplu Iraq ... unde "democratizarea" a reusit ... ia exemplu "libia" unde cica si acolo a reusit "democratizarea" ... ia exemplu "afganistan" si aici a reusit ... ai facut un comment din categoria "mai bine taceam"
  • 0 (18 voturi)    
    Analiza (Joi, 24 octombrie 2019, 0:31)

    Setalcott [utilizator]

    Si ce anume pierd Statele Unite? Cica "se decredibilizează față de aliații lor locali și internaționali". Mare paguba, de parca pana acum erau la mare stima printre francezi si germani. Isi mai aminteste cineva protestele pacifiste de pe vremea lui Bush?
    • +5 (9 voturi)    
      perfect adevarat (Joi, 24 octombrie 2019, 8:52)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      SUA don't give a shit about UE ... SUA vor face intotdeauna ce vrea muschiu lor ... deci nici eu nu cred in "decredibilizare" ... ce o sa faca UE acum ??? o sa ii trimita scrisori lui Trump in care sa ii zica cat de suparati sunt ei pe el??? hahahah