UPDATE CIA: Prinţul moştenitor al Arabiei Saudite a ordonat asasinarea ziaristului Jamal Khashoggi

de S.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 3:07 Actualitate | Internaţional


Jamal Khashoggi
Foto: Captura YouTube
CIA a concluzionat că prințul moştenitor al Arabiei Saudite Mohammed bin Salman a ordonat asasinarea jurnalistului Jamal Khashoggi în Istanbul luna trecută, contrazicând afirmațiile guvernului saudit potrivit cărora prinţul nu a fost implicat în această crimă, relatează The Washington Post, citat de Mediafax.

Evaluarea CIA, în care oficialii americani au declarat că au mare încredere, îl asociază pe prinţul Mohamed cu această operațiune și complică astfel eforturile administrației Trump de a păstra legăturile SUA cu unul dintre cei mai apropiați aliați americani din regiunea Golfului.

O echipă de 15 agenți saudiți a zburat la Istanbul cu avioane guvernamentale în luna octombrie și l-a ucis pe Khashoggi în consulatul saudit, unde mersese să ia documentele necesare pentru căsătoria planificată cu o femeie de origine turcă.

În concluziile sale, CIA a examinat mai multe surse de informații, inclusiv un apel telefonic pe care fratele prinţului, Khalid bin Salman, ambasadorul saudit în Statele Unite, l-a avut cu Khashoggi, potrivit oamenilor familiarizați cu această chestiune care au declarat pentru CIA sub protecţia anonimatului.

Khalid i-a spus lui Khashoggi, un jurnalist care a colaborat cu The Washington Post, că ar trebui să meargă la consulatul saudit de la Istanbul pentru a prelua documentele și i-a dat asigurări că va fi în siguranţă făcând acest lucru.

Nu este clar dacă Khalid știa că jurnalistul va fi ucis, dar l-a sunat fratele său, potrivit oamenilor familiarizați cu apelul, care a fost interceptat de serviciile americane.

Fatimah Baeshen, purtătoarea de cuvânt a ambasadei saudite de la Washington, a declarat că ambasadorul și Khashoggi nu au discutat niciodată despre "nimic legat de plecarea în Turcia". Ea a adăugat că afirmațiile din presupusa evaluare a CIA sunt false. Avem și continuăm să auzim diverse teorii fără să vedem baza primară a acestor speculații."

Concluzia CIA cu privire la rolul lui Mohamed s-a bazat și pe evaluarea agenției asupra rolului acestuia în regat, el fiind considerat conducătorul de facto al țării, care supraveghează chiar şi afacerile minore din regat. "Pozitia acceptată este aceea că nu se poate ca acest lucru să se fi întâmplat fără ca el să fi fost informat sau implicat", a explicat un oficial american familiarizat cu concluziile CIA.

















4596 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Evident. (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 8:24)

    Observator roman [utilizator]

    Așa stau lucrurile. Am în minte fotografia în care Mohammed bin Salman dă mâna cu fiul lui Khashoggi după asasinarea acestuia. Prințul se uită la Khashoggi jr. care evită să-l privească. Amândoi știu adevărul. Doar că e un adevăr care e inconfortabil pentru „interesele strategice” ale americanilor... Nimic nou sub soare. Putin a pozat și el nevinovat recent la Paris (când se știa cu Novichok-ul în buzunar), ba chiar, păstrând proporțiile, Dragnea (!!!) a apărut și el cu două valize, din care una cu gogoși pe care le-a oferit ziariștilor. Doar că ziariștii nu s-au atins de gogoși... Operația de PR imaginată de consilierii israelieni a eșuat.
  • -15 (29 voturi)    
    Skripal n-a fost un luptator pentru democratie.... (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 9:32)

    Alex735 [utilizator]

    Nu-mi amintesc ca Skripal sa fi luat vreo pozitie publica impotriva oligarhiei nationalist-comunistoide din Rusia lui Putin. Omul a fost spion, agent dublu. A ajuns in UK in urma unui schimb de spioni de care n-am fi aflat niciodata daca n-ar fi existat episodul noviciok.
    In nici un caz Skripal nu poate fi considerat dizident.
    Orice comparatie intre Skripal si Khashoggi e cam....
    • +9 (15 voturi)    
      alex si restul.. (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 10:21)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Pentru cei ce nu inteleg subtilitatile astea: TOT ce se opune sistemului compromis este in favoarea normalului !! In forta sau subtil, direct sau indirect, clasic sau modern( internet de ex.), toate actiunile astea lovesc in dictatura. Asa ca mai slabiti-ne cu chichite de doi bani...
      • -10 (20 voturi)    
        Ce zici.. Ceausescu o fi fost normal? (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 11:09)

        Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Dupa teoria ta, se pare ca da. Doar s-a opus invaziei Cehoslovaciei.
        Elefantul are trompa si patru picioare? Are si tzantzarul la fel. Deci tzantzarul e de fapt un elefant.
        • +11 (13 voturi)    
          Când? (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 11:48)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          În 1968,da.În 1989,ba!Ce zici?
          • -11 (13 voturi)    
            In 1976. (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 12:21)

            Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            In a doua jumatate.
        • +11 (11 voturi)    
          raspuns (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 16:15)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          Nu este teoria mea. Bag seama ca ai timp de polemica, dar nu ai timp sa filtrezi realitatile, sa dai la o parte actiunile populiste- cu priza la masele mari ... "ce muncesc, nu gandesc". Deci dupa ce indepartezi partea cosmetizata, de propaganda, o sa descoperi directia reala in care vrea respectiva dictatura sa mearga. Cu ceausescu, privind retrospectiv ce a facut, ne e usor sa-l catalogam ca a fost si a ramas un taran, dar inteligent si smecher, ce a profitat de conjunctura favorabila, a pus mana pe putere, a condus in stil clasic dictatorial, si a murit ca un caiine, fara macar sa inteleaga ce se intampla, cine l-a lucrat, in cine sa aiba incredere si in cine nu. ( Revezi imaginile din balcon cand se uita nedumerit in stanga si dreapta, smecherii din spatele lui fugeau sa-si salveze pielea, si el abandonat, ascultand vuietul multimii care prevestea sfarsitul; sau la proces, cand inca mai spera la ajutorul lui stanculescu ).Exemplul tau cu cehoslovacia este doar un mic aspect din alternanta normala dictaturilor- lucruri bune ca sa-si pastreze fata populista, combinate cu lucrurile rele, fateta neagra a marsaviei. dragnea e alt exemplu de dictator, ce foloseste aceeasi metoda, aia de prostit "prostimea" . Masa mare inca il sprijina in proportie destul de mare. Deasemenea ai vazut ca il sprijina aparatul psd pe care a pus mana si il conduce discretionar. O sa-i vina randul si lui..
    • -8 (22 voturi)    
      Khasoggi a cam fost prin gasca lui Bin Laden (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 11:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Si era omul Fratiei Musulmane.
      Deci da, orice comparatie in Skripal si Khashoggi e cam...
      • -5 (13 voturi)    
        Dar.. bietu' om a fost cunoscut ca jurnalist.... (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 11:36)

        Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Daca tu ai alte informatii. Oi fi si tu vre-un spion.
        • +6 (12 voturi)    
          Si Badea sau Gadea sunt cunoscuti (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 13:59)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          ca "jurnalisti".
      • +9 (11 voturi)    
        mirare (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 14:09)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Spre deosebire de Skripal, care a defectat, trădat, Khashoggi doar a criticat pe unii membri ai familiei regale saudite. Că membri ai familiei fostului jurnalist erau băgați în afaceri cu arme, asta e altă chestie.
      • +2 (4 voturi)    
        De ce nu a fost arestat si judecat ? (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 20:34)

        tordz [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        daca avea legaturi cu teroristii ? L-au executat si transat pentru ca l-a criticat pe printul dictator.
  • -20 (30 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 9:59)

    Mazeta [utilizator]

    Concluziile CIA seamănă izbitor cu rechizitoriile DNA.
    • +16 (16 voturi)    
      Si .. (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 10:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .. amandoua sunt adevarate! Ha!
    • +4 (6 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 11:22)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu cele KGB nu?
  • +16 (16 voturi)    
    O idee pentru Dragnea si ai lui (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 10:42)

    clencix [utilizator]

    Daca se face pentru ca se poate, la de astea se ajunge. Nu mai mai avem mult pana acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Va rog , nu îl (Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 22:57)

    Observatory [utilizator]

    comparați pe Dragnea cu Ceaușescu :
    1- Ceaușescu nu era prea curvit ca Dragnea.
    El credea ca este cel mai inteligent și puternic in România , gloata striga in fiecare zi peste tot, și mitocanul a crezut..
    2- Dragnea nu se implica direct, conduce din umbra ca sa nu aibă responsabilitate , primi care intra sunt prim miniștri și miniștri subordonați .
    3- Impuscatu însă , a luat toat putere si deci si responsabilitatea , mare greșeală .
    4- Cizmarul a mai greșit enorm când a luat mâncarea de la gura poporului, pe motiv ca face industrie mai mare ca in Germania sau Franța .
    Se credea super destept și fudul, masele au creat acel monstru analfabet...

    In concluzie , după mai bine de 79 de ani, România e condusă direct sau indirect de figuri needucate, fără studii ,cu interese personale, in cazul de actual de îmbogățire peste noapte - “ nu poți sa devii bogat din politica, numai dacă ești un escroc”

    România a avut și are oameni talentați , deștepți și patrioți , dar refuza sa participe la un sistem bolnav, de peste 7o de ani su cu un popor care încă ( sa nu crezi!) tot pe prosti ii voteaza...
    Sunt roman , dar cred , discutand in general, ca prostimea domina ...păcat de așa țara frumoasa ..-