Comunicat comun Theresa May, Emmanuel Macron, Angela Merkel si Donald Trump: Responsabilitatea Rusiei, singura explicatie plauzibila pentru otravirea fostului spion Serghei Skripal

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 15:54 Actualitate | Internaţional


Serghei Skripal
Foto: Captura YouTube
Londra, Berlin, Paris si Washington au afirmat joi ca responsabilitatea Rusiei este singura explicatie "plauzibila" pentru otravirea fostului spion rus Serghei Skripal si au cerut Moscovei sa furnizeze toate informatiile despre programul chimic Noviciok, scrie AFP.

"Noi, sefii de stat si de guvern din Franta, Germania, Statele Unite si Marea Britanie, ne exprimam consternarea dupa atacul impotriva lui Serghei si (a fiicei sale) Iulia Skripal", afirma cei patru lideri, intr-un comunicat comun.

"Folosirea unui agent neurotoxic de calitate militara, de un tip dezvoltat de Rusia, constituie prima folosire ofensiva a unui agent neurotoxic in Europa dupa al doilea Razboi Mondial", subliniaza premierul britanic Theresa May, presedintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Angela Merkel si presedintele american Donald Trump.

"Este un atac la suveranitatea federala", "securitatea noastra a tuturor este amenintata", spun cei patru lideri.

"Marea Britanie si-a informat in detaliu aliatii asupra faptului ca este foarte probabil ca Rusia sa fie responsabila pentru atac. Impartasim constatarea britanica potrivit careia nu exista o alta explicatie plauzibila".

Cei patru aliati cer Rusiei "sa raspuna la toate intrebarile legate de atacul de la Salisbury. Rusia trebuie in special sa declare de maniera intreaga si completa programul Noviciok la organizatia pentru interzicerea armelor chimice".

Aceasta demonstratie de unitate a celor patru tari vine la o zi dupa anuntarea de catre Theresa May de sanctiuni impotriva Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4022 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Marmota Mazeta Invelea Bancheta (Joi, 15 martie 2018, 16:03)

    un domn [utilizator]

    deoarece toxina..era acolo
  • +11 (13 voturi)    
    Comisie de ancheta.. (Joi, 15 martie 2018, 16:04)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...pentru muscali! Putin, first !
  • -12 (20 voturi)    
    poate iegzista o explicatie (Joi, 15 martie 2018, 16:16)

    tahomir [utilizator]

    Din cate am citit cei doi ieseau dintr-un supermarket englezesc. Desi dupa atata vreme de stat in Anglia ar fi trebuit sa aiba imuninate la mancarea locala nu se stie niciodata cum e cu reactiile adverse.
    Eu sper ca cei 2 sa se faca bine desi ma indoiesc ca M5 o sa-i lase sa strice bunatate de atentat la siguranta nationala ramanand in viata.
  • -12 (18 voturi)    
    CIRC ... (Joi, 15 martie 2018, 16:32)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... fara bani! Pai mortul asta, spion rus, trecuse de partea cealalta, nu? Si atunci ce soarta merita? Glontul, streangul sau scaunul electric. Iar rusii (daca au facul acestu lucru), nu au facut altceva decat sa aplice regula. Ce americanii nu ii executa pe unii pentru mai putin de atat? Sigur, o sa urle unii ca trebuia judecat. Sant cazuri cand judecata este mult prea scumpa si lunga. Si se prea poate ca un judecator oarecare sa ajunga la concluzia ca trebuie decorat. Ori tradatorii nu merita decat ceea ce am scris mai sus: glontul, streangul sau scaunul electric.
    • -3 (13 voturi)    
      pai a fost judecat (Joi, 15 martie 2018, 17:28)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Nu numai ca a fost judecat dar a facut si inchisoare vreo 6-8 ani in Rusia.
      Dupa aia a fost un schimb de spioni si englezii l-au luat acasa la el.
      Si pacalicii astia vor sa ne faca sa credem ca rusii si-au adus aminte dupa inca 8 ani de la eliberare ca parca mai era ceva si nu l-au omorat discret ci au aplicat o metoda exotica si super ruseasca, sa nu aiba mortul vreun dubiu cine i-a facut-o.
      Mai e si varianta in care , fost KGBist fiind, lua inca o pensie nesimtita de la statul rus si Putin s-a gandit sa faca ceva economii. Bine ca nu i-a venit si lui Base ideea asta. Sau poate nu.
      • +3 (3 voturi)    
        Da ma da .. (Vineri, 16 martie 2018, 4:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        ..l-au omorat englezii si pe el si pe nevasta-sa si pe fi-su, pe toti, doar ca sa aiba scuze ca expulzeaza niste rusi.

        Pacalicii astia.. esti amuzant. Rusii, sfintisorii de ei, nu se compara cu pacalcii aia.

        Iar aia cu pensia de la statul rus, dupa ce a fost condamnat pentru tradare si dupa 8 ani (vorba ta), arata cat de departe poate merge logica ta. Si merge nene ... peste campi si campii, mari si oceane, ajunge pe Marte si nu se opreste.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e chiar asa simplu. (Joi, 15 martie 2018, 18:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      In primul rand, a fost comisa o crima (sau tentativa de crima); ca era fost spion, ca nu era, nu omori oameni "pe strada" fara nici o consecinta. Hai sa omoram oameni, zicem ca sunt spioni si gata, se opreste orice ancheta si nimeni nu este arestat/condamnat.

      In al doilea rand, fata lui nu era spion ...

      In al treilea rand, acest spion a fost arestat in Rusia, condamnat, era in inchisoare, puteau sa-l omoare atunci daca doreau.

      In al patrulea rand, respectivul spion a fopst parte a unui schimb de ..spioni dintre Rusia si UK. Ce au facut acum a fost o magarie, ca si cum i-au pacalit pe englezi. E ok, fiecare face ce crede, dar sunt si consecinte. Acum vedem acele consecinte, iar tu esti cu "circul" in gura, ca baaa, era tradator, glontul sau streangul. Pai de ce nu au folosit glontul sau streangul cand l-au arestat in Rusia? Ia zi matale care le stii asa bine pe toate. Poate pentru ca au vrut sa-i arda pe englezi?...

      "In December 2004, he was arrested by Russia's Federal Security Service (FSB) and later tried, convicted of high treason, and imprisoned. He settled in the UK in 2010 following the Illegals Program spy swap."

      Eu inteleg ca esti exaltat de fiecare data cand rusii fac ceva maret, ca acum, sau cand hotii tai, de-i votezi mereu, mai reusesc sa fure cate ceva fara sa fie trasi la raspundere, dar nici chiar asa sa bati campii.
  • -4 (8 voturi)    
    Brrr.... (Joi, 15 martie 2018, 17:05)

    echidistantul_ [utilizator]

    Brrr.... Deja ma ia cu frig
  • +6 (8 voturi)    
    Nu stiu de ce era necesara utilizarea unei (Joi, 15 martie 2018, 17:07)

    scaraotchi [utilizator]

    neurotoxine, cand Stolichnaya si-a demonstrat deja eficienta ...
    • +1 (1 vot)    
      Gresesti nefiresc de Lumesc (Vineri, 16 martie 2018, 9:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Pentru O Somitate a cerurilor fierbinti de smoala...Pufoaika este letala celor NON URSS, pentru cetateni FOSTI URSS trebuie o doza..mai concentrata in chimie
  • -4 (14 voturi)    
    sa nu se escaladeze situatia (Joi, 15 martie 2018, 17:48)

    tahomir [utilizator]

    De pilda Gavin Williamson ,ministrul englez al apararii, a declarat franc, dupa cum se vede:
    "Frankly, Russia should go away and shut up. "
    Eu il vad in stare pe Gavin Williamson ca la urmatorul cat de mic incident sa scoata limba la Putin, atat de hotarat pare.
    Pai sa nu te sperii?
    • -3 (3 voturi)    
      Se spune... (Joi, 15 martie 2018, 21:38)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Se spune pe la colturi, ca Sir Gavin a spus ca data viitoare il psune pe rus la taticu'. Si taticu' lui e uite atata de mare ->
  • +3 (3 voturi)    
    Asta-i primul gest impotriva lui Putin (Joi, 15 martie 2018, 20:59)

    zanax [utilizator]

    facut de Trump, pana acum o tinea numai in pupaturi.