UDPATE Criza ucraineana Vladimir Putin: Abordarea lui Porosenco este corecta in ansamblul sau, mi-a placut/ Rusia si Ucraina se apropie de un acord in domeniul gazelor / Separatistii au doborat un avion de transport al armatei ucrainene, la Slaviansk

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2014, 21:52 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin a declarat vineri, dupa intalnirile din Normandia cu omologii occidentali si cu nou alesul lider de la Kiev, ca abordarea lui Petro Porosenco fata de criza din estul tarii este una "justa in ansamblul sau", informeaza AFP. Liderul de la Kremlin a mai anuntat ca Rusia si Ucraina se apropie de un acord asupra livrarilor de gaze.

UPDATE Separatistii din estul Ucrainei au doborat vineri un avion militar de transport al armatei ucrainene, la Slaviansk, relateaza agentia ucraineana UNIAN. Un purtator de cuvant al armatei ucrainene, Vladislav Selezniov, a confirmat ca insurgentii au doborat cu ajutorul unor proiectile avionul de tip An-26, care transporta ajutor umanitar destinat populatiei.

"Abordarea (aleasa de Petro Porosenco - n.red.) mi-a parut justa in ansamblul sau, mi-a placut", a declarat Vladimir Putin intr-o conferinta de presa televizata sustinuta dupa intalnirea din Normandia, cu ocazia comemorarii Debarcarii fortelor aliate, cu omologul ucrainean.

Putin a precizat insa ca un prim pas care ar trebui facut este incheierea operatiunii armate din estul Ucrainei.

"Ucraina trebuie sa isi arate bunavointa. Operatiunea represiva trebuie sa inceteze", a subliniat liderul rus.

In ceea ce priveste spinoasa problema a gazelor, Putin a aratata ca nu a discutat despre pretul gazelor cu Porosenko, "dar stiu ca Gazprom si partenerul ucrainean se apropie de un acord definitiv".

"Nu excludem posibilitatea de a face un pas spre ucraineni, de a-i sustine daca platesc datoriile", a spus Putin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4977 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Da, DAR mai intai NU UITA fhurtin: (Vineri, 6 iunie 2014, 22:33)

    rov [utilizator]

    1. Cedarea Crimeei catre tara de drept :Ukraina.
    2. Recunoasterea interventiei din Est si incetarea manipularii ordinare.
    3. Insusirea conceptelor : Prietenie /=Hotie
    si Dragoste /= Viol

    In rest dorim rusiei sa ajunga tara in care sa emigreze oamenii, nu sa fuga proprii cetateni !!!
    • -2 (8 voturi)    
      Ce vorbesti prietene? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:37)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui rov

      In ce secol traim? Cedam teritorii dupa bunul plac? Parerea oamenilor din Crimeea nu trebuie luata in consideratie?!
    • +2 (6 voturi)    
      curtea altuia... (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:39)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Asta e un comentariu specific romanesc; eu propun sa nu ne mai uitam atat in curtea altora (mai ales ca Ucraina nu ne-a umplut de prietenie in ultimii ani, ci de... opusul prieteniei), si sa ne vedem mai mult de oile noastre.

      Asa ca, la urarea: "dorim Rusiei sa ajunga tara in care sa emigreze oamenii, nu sa fuga proprii cetateni !!!" as putea sa spun ca DORESC ROMANIEI ACELASI LUCRU!!!

      Din pacate, cu actuala clasa politica, asta va fi posibil cel mai devreme pe la finalul mileniului viitor, poate...
    • +1 (9 voturi)    
      surpriza! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 2:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui rov

      sute de mii de cetateni din tari vecine Rusiei merg acolo la munca, fiindca salariile sunt duble fata de Romania, de pilda! in privinta Crimeei, ea n-a fost niciodata a Ucrainei, fiindca Ucraina nu exista, fiind un conglomerat de teritorii furate de la altii
      • +1 (3 voturi)    
        /// (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 20:58)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ukraina era in 1922 fondatoare a Ligii Natiunilor. Initial URSS s-a format din 4 republici: una era Ukraina.
        PS. Statul kievlean a existat in mileniul I. Moscova a aparut mult mai tarziu,
  • -4 (16 voturi)    
    good, haraso (Vineri, 6 iunie 2014, 22:38)

    srpc [utilizator]

    se vede ca noul presedinte ucrainean este un tip rational, dar se indeparteaza de genul isteric antirus pe care-l doresc americanii; prevad o noua explozie "populara" maidaneza :))
    • -2 (6 voturi)    
      good ori haraso? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:44)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      srpc, jignesti cum respiri: lupta pentru libertate a ucrainienilor fata de cizma ruseasca este pentru tine subiect de batjocura. Oricum esti pe dinafara: Putin a facut pasul inapoi datorita sanctiunilor economice americane in primul rand, coordonate cu cele ale Europei Occidentale, G7 si tot asa. Si daca tot nu a putut impiedica alegerile prezidentiale din Ukraina, ca sa nu cada pe locul 2 (de fapt a cazut si mai rau: Occidentul nu mai are incredere in Rusia nici cat negru sub unghie), acum face pe impaciuitoru lu' peste prajit. Oricum, srpc, Putin a luat-o-n goarna rau de tot. Si nu te mai uita la Antena3 pentru ca, uite!, nu stii pe ce lume traiesti.
  • +5 (11 voturi)    
    Hm hm ?!? (Vineri, 6 iunie 2014, 22:43)

    trilulilu [utilizator]

    Fie se strange latul in jurul economiei ruse, dupa pierderile si inflatia generata de criza din ucraina, fie nu a avut omul cum sa declare altceva in Normandia, adica in deplasare, pe terenul celorlalti G7, fie varianta cea mai plauzibila (parerea mea) baga omul bullshit-uri la greu.
    Ca in final sa zica, pai ca UE si SUA si Ucraina si dracu si lacu sunt de vina, pentru un rezultat al negocierilor taman opus celor prevazute de inaltimea sa.
    Doar o parere :-))
    Sper sa nu se adevereasca si sa le dea in freza rusii la ucraineni. Mai 3 luni si le vine iarna pe cap.
  • +1 (11 voturi)    
    Crimeea (Vineri, 6 iunie 2014, 22:53)

    aac [utilizator]

    Bun. Crimeea înapoi și după aia mai stăm de vorbă.
    • +1 (5 voturi)    
      Alt referendum? (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:38)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui aac

      Zau, alt referendum? Sa fie, dar sa plateasca americanii organizarea lui!
  • +2 (16 voturi)    
    Putin, lasa textele (Vineri, 6 iunie 2014, 22:59)

    rov [utilizator]

    Crimea, ai furat Crimeea!!
    Stii ca esti slab si faci un pas inapoi doar de frica...
    Esti doar un hot, un hot cu arme nucleare...
    Dar fiecare pasare pe limba lui piere, MANIpulant KGB-ist!!
    • 0 (4 voturi)    
      Imi pare rau (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:38)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Dar un vot democratic /= furt

      La mai mare!
    • +2 (6 voturi)    
      Crimeea?! (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 0:49)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Crimeea e tinut al tatarilor! Adica al alora cu coada in crestetul capului si cu pastrama batuta sub seaua calului care veneau pe la noi ca le placea sa fie batuti de Stefan cel Mare (cica batea responsabil). Ce treaba are Crimeea cu Ucraina sau cu Rusia? De ce ar fi returnata Crimeea Ucrainei? Probabil cel mai bine ar fi sa fie lasati sa aleaga. Uh... dar au ales deja! Deci, nu li se poate cere sa se re-alipeasca la o Ucraina pe care nu o doresc!
      Nu-mi plac rusii, dar pe ucraineni nu-i suport deloc, dupa cate mizerii au facut Romaniei in ultimii 70 de ani (teritorii luate cu japca, datorii neplatite, blocarea gurilor Dunarii etc.)!! Asa ca, nu le mai tineti atat partea si, cum ziceam mai sus, hai sa ne uitam intai in curtea noastra si dupa aia la vecini!!
      • +1 (5 voturi)    
        intelege-te cu srpc. (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 21:04)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui T34

        ca altfel bateti campii amandoi. Daca exista Ukraina si nu Rusia si nici URSS, cu cine s-au semnat tratate de catre comunistii romani? Cu Insula Serpilor, cu Basarabia etc...
        Daca insa e URSS pe fir atunci nu cu Ukraina ai probleme [exceptie Bastroe].
        Iar tatarii au fost stramutati cu forta de catre Stalin si pana in 1970 nu li s-a permis reintoarcerea.
        La referendum NU AU VOTAT, iar seful lor a fost interzis in Crimeea []democratie a la Putin si a la T34].
      • 0 (2 voturi)    
        Crimeenii, ... (Duminică, 8 iunie 2014, 7:52)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui T34

        ... tatari, rusi si ucraineni deopotriva, au ales alipirea la Rusia in cadrul unui referendum complet lipsit de observatori, si cu rezultate complet pe dos fata de ce ziceau sondajele anterioare referendumului - nici macar etnicii rusi nu voiau cu Rusia. Nu ti se pare ca ceva pute aici?
    • -2 (2 voturi)    
      seful benzinariei (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 1:50)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui rov

      mafiotilor rusi.
  • +4 (12 voturi)    
    Ucraina, (Vineri, 6 iunie 2014, 23:56)

    Kepler [utilizator]

    in afara de partea centrala, este un conglomerat de teritorii luate sau primite de la altii. Mult mai corect ar fi sa returneze orice teritoriu asupra caruia planeaza ambiguitati chiar si acum dupa atitia ani. Vor sau nu vor sa recunoasca, in Crimeea a avut loc un referendum si populatie a votat cu majoritate covirsitoare pt separare si alipire la tara vecina. Este evident ca si in alte regiuni ale Ucrainei, daca s-ar face referendumuri de separare fara `asistenta de la Kiev' situatia nu ar fi de loc pe placul Kievului.
    • +3 (7 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 2:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      vrem inapoi sudul Basarabiei si tinutul Herta! Ucraina e dusmanul Romaniei.
      • +1 (1 vot)    
        Doar (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 8:01)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        tinutul Herta este inca romanesc si pe de alta parte sint 70 de ani de cind apartine pe nedrept Ucrainei. Este Crimeea romaneasca. In Hlyboka sint inca multi romani.
        Pe de alta parte din Bugeac, doar o foarte mica parte mai este romaneasca in acest moment.
  • -4 (4 voturi)    
    la fel s-a furat si Transilvania (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 1:53)

    goreny [utilizator]

    Of-of, măi-măi
    • +1 (3 voturi)    
      In Transilvania (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 7:49)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui goreny

      marea adunare de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918 a fost de fapt un referendum autentic. Populatia majoritara si-a spus cuvintul intr-un moment istoric foarte potrivit. Situatii similare au avut loc si in alte locuri, inclusiv recent in Ucraina.