Criza din Ucraina: Fortele ruse au preluat controlul asupra a doua baze ucrainene. Kievul acorda Crimeei trei ore pentru eliberarea comandantului Marinei/ NATO: Anexarea Crimeei, cea mai grava amenintare pentru stabilitatea Europei de dupa Razboiul Rece

de Red. stiri     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2014, 9:40 Actualitate | Internaţional


Drapelul ucrainean, inlocuit cu cel rus in Simferopol
Foto: Agerpres/Xinhua
Rusia a avertizat SUA ca sanctiunile occidentului, impuse in urma crizei din Crimeea, sunt inacceptabile, si a avertizat ca vor exista consecinte, scrie BBC.

Ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, a transmis acest mesaj intr-o discutie telefonica cu secretarul de stat american John Kerry. Discutia telefonica a avut loc la cateva ore dupa ce liderii din Rusia si Crimeea au semnat un tratat prin cre Crimeea a devenit teritoriu al Federatiei Ruse.

-------------
Ora 01:15 Presedintele Statelor Unite, Barack Obama, a exclus, miercuri, posibilitatea unei interventii militare a tarii sale in Ucraina, insa a promis sa lucreze in vederea edificarii unui vast front diplomatic impotriva Rusiei. "Nu ne vom lansa intr-o interventie militara in Ucraina", a declarat Obama intr-un interviu acordat postului de televiziune din San Diego, in California, afiliat la NBC News.

Ora 00:10 David Cameron indeamna G7 sa discute excluderea permanenta a Rusiei din G8. "Eu cred ca este important ca noi sa actionam impreuna cu aliatii si partenerii nostri si sa discutam daca este convenabil sau nu ca Rusia sa fie exclusa in mod permanent din G8, in cazul in care sunt adoptate alte masuri", a declarat premierul britanic. "Acesta este modul bun de a proceda", a adaugat el.

Ora 22.15 Trupele ruse au preluat controlul asupra unei alte baze ucrainene din Crimeea, miercuri seara, a informat un ofiter ucrainean, citat de Reuters.

Maiorul Eduard Kusnarenko a spus ca preluarea bazei navale din Bakhchisaray, situata la circa 30 de kilometri sud-vest de capitala Simferopol, s-a facut fara violenta.

"Fortele ruse au venit si ne-au cerut sa parasim baza, ceea ce am facut", le-a spus el reporterilor. "Vom incerca din nou maine sa ne intoarcem la posturile noastre".

Reuters mentioneaza ca trupele ruse au tras un foc de avertisment in aer in momentul in care jurnalistii au incercat sa se apropie de portile bazei navale.

Ora 22:00 Rusia ar fi transferat de la Fed o mare parte din detinerile de titluri ale Trezoreriei SUA. Rusia si Statele Unite dispun de instrumente care pot fi folosite in disputa diplomatica referitoare la Ucraina, dar datoriile americane detinute de Rusia nu vor fi unul dintre acestea, potrivit CNN Money.

Ora 20.45 Rusia va raspunde in aceeasi masura la sanctiunile SUA - ministrul adjunct de externe rus. Rusia va raspunde in aceeasi masura la sactiunile anuntate de SUA si are in vedere si alte masuri, daca Washingtonul inteteste confruntarea, a declarat miercuri ministrul adjunct de externe rus, Sergei Ryabkov, citat de agentia rusa Interfax.

Ora 20.35 Berlinul apreciaza ca, in prezent, comertul de arme cu Rusia este "de nesustinut" si suspenda un vast proiect de echipamente incheiat intre grupul german Rheinmetall si Rusia (vicecancelar)

Ora 20.10 Anexarea Crimeei de catre Rusia constituie "cea mai grava" amenintare pentru stabilitatea Europei de la Razboiul Rece incoace, a apreciat miercuri secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen.

"Am cunoscut si alte crize in Europa in acesti ultimi ani: Balcanii in anii '90, Georgia in 2008. Insa e vorba de cea mai grava amenintare la adresa securitatii si stabilitatii Europei de la sfarsitul Razboiului Rece incoace", a afirmat Rasmussen intr-un discurs sustinut la Washington.

Ora 19.55 Washingtonul cere Moscovei sa "dialogheze imediat" cu Kievul cu privire la bazele militare din Crimeea

Statele Unite au cerut Moscovei sa dialogheze cu Kievul cu privire la bazele militare ucrainene ocupate de fortele ruse in Crimeea si afirma ca Rusia va fi responsabila de orice incident provocat de trupele sale.

"Eforturile sustinute ale Rusiei de a prelua controlul asupra instalatiilor militare ucrainene creeaza o situatie periculoasa", a afirmat purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney.

"Condamnam aceste acte. Rusia trebuie sa dialogheze imediat cu guvernul ucrainean pentru a garanta securitatea fortelor ucrainene din regiunea ucraineana Crimeea", a avertizat Carney.

Ora 19.50 Ucraina pregateste un plan de evacuare a militarilor din Crimeea

Ora 19.40 Ucraina a decis sa iasa din Comunitatea Statelor Independente (CIS), care reuneste 11 republici ex-sovietice si este condusa de Rusia, a mai anuntat miercuri secretarul Consiliului ucrainean de aparare si securitate nationala.

"S-a decis demararea procesului de iesire din CIS", a declarat Parubi, intr-o conferinta de presa.

Ora 19.30 Ucraina a decis introducerea de vize de calatorie pentru cetatenii rusi, a anuntat miercuri secretarul Consiliului ucrainean de aparare si securitate nationala, Andrei Parubi, citat de AFP.

"Am cerut Ministerului Afacerilor Externe sa introduca un regim de vize cu Rusia", a declarat Parubi, la finalul unei reuniuni a Consiliului.

Ora 18:30 Presedintele ucrainean ad interim a acordat miercuri seara autoritatilor din Crimeea trei ore pentru eliberarea comandantului marinei ucrainene, capturat in cursul diminetii, precum si a "tuturor celorlalti ostatici".

"Olexandr Turcinov a dat puterii autoproclamate din Crimeea trei ore pentru a elibera toti ostaticii, printre care si comandantul Marinei, Serghei Gaiduk, amenintand in caz contrar ca va adopta "masuri adecvate" de represalii, potrivit unui comunicat citat de AFP.

Ora 16:20 Fortele rusesti, care au ocupat miercuri dimineata cartierul general al marinei ucrainene din Sevastopol, au preluat controlul asupra bazei ucrainene din Novoozerne, in vestul Crimeei, transmite AFP.

Aproximativ 50 de militari ucraineni au parasit baza, sub supravegherea soldatilor rusi, in timp ce militii pro-ruse inaltau drapelul Rusiei.

Ora 15.45: Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, va merge in Moscova joi si in Kiev vineri, unde va avea discutii cu liderii celor doua tari.

Ora 13.35: Fortele proruse din Crimeea au atacat o baza a marinei ucrainene din vestul peninsulei, fortand usa cu un tractor, a declarat purtatorul de cuvant al ministerului ucrainean al Apararii.

Ulterior, "soldatii rusi" si-au oprit avansul. Acestia se afla, potrivit oficialului, fata in fata cu militari ucraineni inarmati.

Ora 12.40: Fortele proruse sustin ca l-au prins pe seful marinei ucrainene.

Ora 11.40: Vicepremierul ucrainean si ministrul interimar al apararii vor zbura in Crimeea pentru a "rezolva situatia". Premierul din Crimeea a declarat insa, potrivit Interfax, ca acestia nu vor fi lasati sa intre in regiune.

Ora 11.38: Rosneft, cel mai mare producator de titei din Rusia, nu planuieste sa isi sisteze activitatea din Ucraina.

Ora 11.10:
Aproximativ 200 de membri ai militiilor proruse au ocupat sediul marinei ucrainene din Sevastopol, a declarat miercuri un purtator de cuvant al marinei, citat de AFP.

"Sunt aproximativ 200, unii cu cagule. Nu sunt inarmati si nu a fost tras niciun foc de arma de partea noastra. Ofiterii s-au baricadat in interiorul cladirii", a explicat el.

Ora 10.39
: Trei steaguri rusesti au fost arborate la una dintre intrarile portului Sevastopol, sugerand faptul ca cel putin una dintre bazele navale se afla sub control rusesc. Potrivit unui martor citat de Reuters, trei barbati in uniforme nemarcate se afla la poarta unde sunt steagurile.

Ora 10.30 Fortele ucrainene nu se vor retrage din Crimeea, a declarat ministrul ucrainean al Apararii.

Crimeea este considerata alipita Rusiei incepand de marti, odata cu semnarea unui acord intre presedintele rus Vladimir Putin si noii lideri ai acestei peninsule din sudul Ucrainei, a anuntat Kremlinul, citat de AFP. Ziua a fost marcata inasprirea tonului occidentalilor fata de politica Rusiei, inclusiv a cancelarului german Angela Merkel, dar si de anuntul mortii unui militar ucrainean in Crimeea. In urma acestui incident, care a fost prezentat insa intr-o versiune diferita de presa pro-rusa, ministerul Apararii de la Kiev a autorizat militarii ucraineni din Crimeea sa foloseasca armele, daca viata lor este in pericol.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















34934 vizualizari

  • +24 (40 voturi)    
    "sanctiuni inacceptabile" (Miercuri, 19 martie 2014, 9:53)

    Gustav666 [utilizator]

    Cred ca Putin si Lavrov se tavalesc pe jos de ras dar trebuie sa raspunda cumva, din politete.
    • -5 (15 voturi)    
      toata lumea castiga infara de ucraineni (Miercuri, 19 martie 2014, 11:31)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      iar americanii se bucura ca fac profit www.biziday.ro/2014/03/17/americanii-vor-face-profit-mare-din-sperietura-cu-rusia/
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Miercuri, 19 martie 2014, 19:46)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        De ce castiga americanii? Pt ca tuturor le e frica de Rusia, si fug la americani pt protectie. E simplu.
        Daca rusii n-ar fi atat de... ce cuvant sa zic, nashpa da. Daca rusii nu ar fi atat de nashpa, nu s-ar duce nimeni sa cotizeze la americani pt protectie.
        • -1 (3 voturi)    
          protectie? (Miercuri, 19 martie 2014, 23:23)

          gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          Si americanii ce protectie le dau? doar le iau banii pe arme, zici ca sunt copii rai ai liceului si s-au vorbit unul sa ii sperie pe aia mici si altul sa le ia banii.
          • 0 (4 voturi)    
            nu le iau banii (Joi, 20 martie 2014, 0:10)

            Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

            Pana una alta americanii le dau bani si nu le iau. Au inceput cu un imprumut de un miliard de dolari.

            Dar stirea cea mai buna este raspunsul Ucrainei la agresiunea Rusiei: iesirea din CSI si introducerea de vize pentru cetateni rusi. Poate le urmeaza exemplu si politicienii (cam fricosi) de la Chisinau.
            Deci cateva sute de mii de romani din Ucraina au scapat de CSI. Sa-i vedem si pe ceilalti romani din Republica Moldova scapati de influenta sovietica (adica rusa)...
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Joi, 20 martie 2014, 1:07)

              dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

              Sa vedem cat va rezista actuala echipa de la Kiev. Banuiesc ca iesirea din CSI si vize pt rusi va arunca Harkovul in aer.
              Ei, asta e, vestul Ucrainei sau ce-o mai ramane din ea e binevenita in NATO si UE din pdv al meu.
    • -26 (38 voturi)    
      rusia nu clipeste (Miercuri, 19 martie 2014, 11:48)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Rusia nu clipeste in fata bufonilor vestici.

      Romania ar trebui sa se gandeasca foarte serios si pragmatic ca mana intinsa a vecinului nostru de la rasarit nu trebuie refuzata.

      Iesirea din UE si Nato si adoptarea prin constitutie a unui statut de neutralitate perfecta - acestea sunt conditiile unei stabilitati ulterioare.

      Inca o data, bravo Rusia pentru pragmatism si sper ca nu se va opri aici. Bufonul american trebuie urmarit pana la el acasa si facut sa raspunda pentru toate crimele din ultimii 20 de ani. Serbia, Irak, Siria, Libia, Afganistan, Egipt, ca sa dau doar cateva exemple.
      • +9 (37 voturi)    
        Unilateral (Miercuri, 19 martie 2014, 12:15)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Mda, presupun ca esti fan PUPU (fost USL).
        Vad ca este la moda printre cei 70% sa imbratiseze Rusia.

        Totusi, asa, ca o minima logica, stii ceva despre cei 7 milioane de ucrainieni morti de foame in anii '30 datorita foametei artificiale indusa de Stalin?
        Dar despre tatari, polonezi, etc...fericiti de rusi?

        Ma rog, despre tragedia Romaniei incepand din 1812 ar trebui sa stii cate ceva inainte de a vorbi tampenii.

        Apropo, ai avut vreun contact cu rusii?
        Ai economii in ruble?
        Mergi in vacanta in Rusia?

        Nu cred. Cred ca nici macar nu stii sa citesti ruseste.
        Vorbesti si tu,....la fel cum ai votat.
        In necunostiinta de cauza, la comanda.
        Cam ca si copiii de ciclu primar cand se bucura la vederea unui tanc...rusesc deigur.
        • -12 (20 voturi)    
          Sani, (Miercuri, 19 martie 2014, 13:46)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          intreaba-i pe evrei care erau cei mai nemilosi gardieni din lagare.
          • +2 (30 voturi)    
            Intrebare (Miercuri, 19 martie 2014, 14:08)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            Acum vrei sa insinuezi ca vesticii sunt mai rai decat rusii pentru ca....

            Bai frate, difuzeaza te rog un "mercurial" al rautatii, cu indicatori clari, masurabili sa vedem cine a fost in cursul istoriei cel mai rau...popor!

            Draga, d.p.v. al interesului national, al civilizatiei romane, a legaturilor de sange, etc....noi suntem mai aproipiati de Vest.

            Raspunde la cateva intrebari, pentru a cuantifica interesul national:
            1. Cati romani vorbesc rusa (romani din Romania actuala)?
            2. Cati romani vorbesc engleza si/sau germana si/sau franceza...etc...
            3. Cati romani au economiile in euro/dolar si cati in ruble?
            4. Cati romani merg in vacante in Vest si cati in Rusia?

            Dragule, directia Romaniei este data de raspunsurile la intrebarile de mai sus.

            PS: Eu nu ma adresez tie, sau altor politruci PUPU - USL care-s invartiti cu cheia de pun asemenea comentarii //// ci celor care datorita tineretii pot pune botul la propaganda de 2 bani a voastra.
            • +4 (28 voturi)    
              vesticii sunt ipocriti si escroci (Miercuri, 19 martie 2014, 15:26)

              endymion [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              Diferenta dintre UE si Putin e ca primii folosesc mijloace economice si financiare, pe cand Putin foloseste forta militara. Scopul final e acelasi, in ambele cazuri. Iar de SUA ce sa mai vorbesc, americanii folosesc si ei forta militara cu fiecare ocazie pe care o au.
              • +10 (12 voturi)    
                gogule (Miercuri, 19 martie 2014, 15:53)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui endymion

                rusii milionari isi tin resursele financiare in UE . numai in Londra sunt 1000 de rezidenti milionari rusi..sa ne intrebam de ce oare..de la 1918 neamu prost conduce acea tara cu tentaculele ei in Europa de Est..
                Comentezi pro rusia pt ca ti-a fost bine in perioada recenta sau inainte de '89. familia ta a prosperat pe sistem comunist brutal , afaceri cu statul corupt pana'n maduva oaselor , valori inversate, institutii la cheremul unora si unde resursele umane sunt desconsiderate categoric de unde si inapoierea culturala , tehnologica etc.
          • 0 (4 voturi)    
            Nu cred ca trece de cenzura, (Miercuri, 19 martie 2014, 17:00)

            Kappa [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            dar asa-i. Si asta o stiu doar aia care au trecut prin puscariile comuniste.
            Ati uitat sa mentionati lagarele.
            Desi banuiesc ca tot aia e :((
            HN, cenzura va rog!
            • -3 (9 voturi)    
              nu cred ca trebuie sa avem mila de ucrainieni (Miercuri, 19 martie 2014, 18:59)

              cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

              Trebuie sa ne protejam interesele noastre ca stat. Daca vreti sa vedeti cum se poarta ucrainienii cu romanii cautati pe google vasileilica1918 .
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Joi, 20 martie 2014, 1:10)

                dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

                Stim cum se poarta. Dar sunt unii mai la est de ucrainieni care se poarta si mai rau cu romanii. Asta e problema.
      • +17 (17 voturi)    
        roman modern= bolsevic, securist, turnator? (Miercuri, 19 martie 2014, 12:23)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        romana e limba ta materna tovarase, sau doar o unealta ce te tine in viata fara sa dai la saiba?
      • +16 (16 voturi)    
        De ce am face asta ? (Miercuri, 19 martie 2014, 14:29)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Rusia a fost intotdeuna tara care s-a purtat cel mai urat cu Romania in ultimii 200 de ani.

        Am fost aliati in cel putin 2 razboie si de fiecare data au plecat impreuna cu portiuni serioase din teritoriul nostru. De ce am avea acum incredere in ei ?
        • +5 (5 voturi)    
          asa de fatada sa le-o dam si noi intr-o zi (Miercuri, 19 martie 2014, 20:29)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

          sa punem si noi o lumanare pentru rusi, atunci cand imensul lor teritoriu(care nu le ajunge), va fi impartit si ciopartit, dupa cum au fragmentat, stamutat, chinuit, mutat si ei, tari, natiuni si popoare...
      • +14 (14 voturi)    
        Vorbiti serios? (Miercuri, 19 martie 2014, 15:18)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        De cand au rusii ceva de dat? Ei vin doar sa ia, si inca in forta, nu stau la discutii.
      • +8 (10 voturi)    
        cara-te la moskova, kgb-istule (Miercuri, 19 martie 2014, 17:47)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Nu am nici o simpatie fata de Ucrainieni, se poarta ca niste animale cu romanii din Bucovina, teritoriu 100% romanesc. De asemenea ne ocupa 3 judete din sudul Basarabiei. Pe de alta parte ocupa si alte teritorii care nu le apartin, o halca barosana din Polonia (ce a luat Stalin prin pactul Molotov-Ribentrop), si ceva din Slovacia. Iar Crimeea este a tatarilor, care au fost exterminati de rusi timp de 200 de ani, inclusiv dupa al doilea razboi. Dar lipsa unor principii de drept in relatiile internationale pot duce la situatia in care animalele din Rusia sa ne ocupe din nou. Oricum occidentul ar trebui sa priceapa odata ca daca nu le dai peste bot rusii nu sunt in stare sa priceapa. Asta face parte din cultura lor asiatica medievala.
      • +1 (3 voturi)    
        Chiar mi-e mila de tine (Miercuri, 19 martie 2014, 21:19)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Sau esti rus?
        Atunci mi-e si mai mila! Ca n-ai circumstante atenuante!
    • +14 (16 voturi)    
      Intr-adevar, ei sunt dispusi la sacrificii ! (Miercuri, 19 martie 2014, 12:03)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      In mod normal, regimul Putin este dispus la sacrificii, chiar si cand e vorba de interzicerea accesului in orice tara europeana!

      Acum socvieticii se bucura, de cat de soft au reusit ei sa invadeze institutiile din Crimeia, si cat de increzatori sunt ei in viitorul luminos, dar trebuie platit si pretul!

      Daca se va impune embargou, federatia se va prabusi ca un pod, sub propia greutate!

      Caderea Sovietica intr-adevar a fost o catastrofa, o posibila caderea a Federatiei Ruse va trage geopolitic mult mai multe state cu economiile lor!
      • +2 (4 voturi)    
        Sper sa fie asa (Miercuri, 19 martie 2014, 21:22)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Cat de curand!
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 19 martie 2014, 22:09)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ''Potrivit investigaţiilor, în aceste acţiuni sunt implicaţi activişti din cadrul partidului naţionalist Svoboda. Liderul partidului, Oleg Tiagnibok, unul dintre eroii Maidanului, a fost inclus încă din 2012 pe lista celor mai periculoşi antisemiţi, întocmită de Centrul Simon Wiesenthal.
      În Ucraina cuprinsă de criza politică a crescut naţionalismul, în general. S-au înmulţit cazurile în care sunt bătuţi ruşii, rusofonii. În regiunea Lvov a fost vandalizat un monument consacrat soldaţilor sovietici.
      Totodată, experţii internaţionali, care în ultimele luni vizitează des Ucraina, se străduiesc să nu observe aceste incidente. Unii închid ochii la atacurile rasiste, de asemenea la expunerea simbolicii naziste şi a portretului lui Stepan Bandera, liderul naţionaliştilor ucraineni din timpul celui de-al Doilea Război Mondial.''
  • +14 (26 voturi)    
    rusia se vede incoltita si nu-i ramane decat sa faca ceea ce stie mai bine (Miercuri, 19 martie 2014, 9:56)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Sa ameninte...ca pana la actiune mai e... Nu sunt chiar asa de curajosi. Desi ma vad nevoit sa recunosc faptul ca rusia si-a jucat frumos aceasta mana (daca as face o analogie cu un joc de poker)
    • +7 (15 voturi)    
      Rusia s-a bazat pe lipsa de reactie a (Miercuri, 19 martie 2014, 12:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Occidentului....de aici le-a venit curajul, din slabiciunea lui Obama si a Angelei Merkel.
      daca astia doi aveau curaj, si impuneau aspre masuri economice si diplomatice, mergand pana la inghetari de conturi, expulzari de diplomati si chiar de amarasteni de rand, daca se sistau muulte din exporturile rusesti catre UE si SUA, daca se impunea embargou la importurile rusesti, eu zic ca Rusia dadea inapoi. Este prea dependenta de economia mondiala, de exporturile spre UE, ca sa reziste singura.
      Dar, masurile luate de SUA si UE au fost anemice, asa ca Rusia castiga.
      Imi e sila de acesti lideri occidentali.
      • 0 (14 voturi)    
        Bancherica nu scrie aiurea (Miercuri, 19 martie 2014, 13:52)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        inghetari de conturi - rusii nu au conturi in bancile din vest, cu exceptia bancilor detinute de ei.
        expulzari de diplomati=declaratie de razboi. Abia aveau motiv sa mearga pina la Lisabona.
        expulzari de amarasteni= hai sa ne dam singuri cu stingul in dreptul, in speta drepturile omului, etc
        embargou economic= europei nu-i convine asa ceva. Pe linga gaz, te-ai intrebat cite companii straine sint in Rusia? Crezi ca-l impiedica pe Putin ceva in a le nationaliza? China si India abia asteapta ca Rusia sa-si intoarca privirea asupra lor (vezi pozitia Chinei)
        Si inca ceva: Faptul ca i-au suspendat din G8 este o mare greseala. Acum Putin are motiv sa nu mai respecte nici-un acord sau tratat.
        • +8 (10 voturi)    
          nationalizarea de companii (Miercuri, 19 martie 2014, 14:32)

          Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          e o gluma... in ziua de ani nu conteaza capitalul sub forma de masini unelte, fabrici, ci sistemul de management, brandurile, fluxurile de capital si piata de desfacere. Si pe vremea lui Ceausescu produceam Pepsi sub licenta. asta insemna ca Romania detinea Pepsi ? Rusia are bani pentru ca vinde resurse, daca te alimentezi din alta parte Rusia ramane in saracia ei. Ce anume ai in casa care sa fie produs in Rusia si de care nu te poti dispensa ?
          • -1 (1 vot)    
            Aparatul foto (Miercuri, 19 martie 2014, 23:51)

            emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

            Zorki 4, si cam atat. As vrea ca vestul sa-si gaseasca... curajul, nu prea inteleg de ce ezita atat. Nemtii au multe afaceri prin Rusia, afaceri care ar functiona mult mai bine intr-o Rusie non-putinista.
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Miercuri, 19 martie 2014, 14:28)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        http://o.canada.com/news/russias-land-grab-creates-new-geopolitical-world/

        "German Chancellor Angela Merkel, no fan of Putin’s, has stated that she wants sanctions to cause “massive economic and political harm” to Russia. This comes from Europe’s leading stateswoman. But, Orttung notes, German companies are already beginning to grumble about loss of market share."
  • +16 (26 voturi)    
    Cecenia ? (Miercuri, 19 martie 2014, 10:26)

    rollotomasi [utilizator]

    Se pare ca nu exista niciun sef de stat care sa declare: avand in vedere ceea ce ati facut in Crimeea, recunoastem independenta Ceceniei, declarata in 1991.
    • +1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2014, 11:27)

      [anonim] i-a raspuns lui rollotomasi

    • +7 (9 voturi)    
      Bravo domnule ... (Miercuri, 19 martie 2014, 12:01)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      Bine gandit ….. ai fi bun la sah, le ai cu strategiile!

      Poate pescuiesc ideea din zbor si americanii, ca de europeni, astia inca poarta fuste ...
      • +2 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2014, 12:53)

        [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

        • 0 (10 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2014, 14:05)

          [anonim] i-a raspuns lui

          • +1 (3 voturi)    
            Sa-i vad e pe rusi democratizati si pe urma (Miercuri, 19 martie 2014, 21:39)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui

            o sa-mi fac eu probleme despre alti extremisti
    • +2 (2 voturi)    
      Pai.. (Joi, 20 martie 2014, 0:01)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      Pai daca SUA ar recunoaste, prin absurd, un eventual stat cecen, ar doua zi ar trebui sa intervina militar pe motiv ca este un stat condus de un regim terorist.

      Serios acum, de ce e nevoie ca cineva sa raspunda la raspunsul Rusiei fata de Kosovo? Chiar jucam leapsa in geopolitica mondiala?!
  • +6 (16 voturi)    
    scenarii posibile (Miercuri, 19 martie 2014, 10:49)

    haddess [utilizator]

    1. alipirea Crimeei este considerata agresiune din partea Rusiei asupra unui stat independent.
    probabilitate: 99%
    urmari posibile:

    a) vestul urla, rusii zambesc
    probabilitate: 70%

    urmari posibile:

    a.1) rusii se opresc aici cu expansiunea teritoriala.
    probabilitate: 85%
    urmari posibile: vor exista o vreme sanctiuni economice si embargou la adresa Rusiei, dupa care lucrurile se aseaza iar tensiunile scad

    a.2) rusii cauta pretexte in continuare pentru expansiune si continua alipirile fara sa le pese de latratul occidentului.
    probabilitate: 15%
    urmari posibile:

    a.2.1) occidentul urla si mai tare
    probabilitate: 95%
    urmari posibile: se revine la punctul a.2)

    a.2.2) occidentul ia atitudine dpdv militar
    probabilitate: 5%
    urmari posibile: WW3

    b) Rusia anuleaza alipirea Crimeei
    probabilitate: 0%

    c) vestul intervine militar
    probabilitate: 0%
    urmari posibile: WW3

    2. alipirea Crimeei se va considera ca o reintoarcere a unui tinut rusesc in patria mama
    probabilitate: 1%
    urmari posibile: pace
    • +9 (13 voturi)    
      Motiv pt Western Society (Miercuri, 19 martie 2014, 11:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui haddess

      sa se dezbare definitiv de rusi; deja se lucreaza la tratatul cu americanii; sa-i vad pe rusi cum se roaga de chineji sa le mai ia ceva gaz sa nu crape de foame....btw, chinejii or sa produca shale gas cat de curand.
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2014, 11:45)

      [anonim] i-a raspuns lui haddess

    • +4 (6 voturi)    
      o parere (Miercuri, 19 martie 2014, 12:26)

      omnormal [utilizator] i-a raspuns lui haddess

      100% corect
    • +2 (16 voturi)    
      ati uitat de Ialta ? (Miercuri, 19 martie 2014, 12:29)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui haddess

      Rusi si americani s-au inteles peste capul tuturor. Noi luam Crimea iar voi bagati in NATO Georgia si alti prosti care se uita ca la sfintle moaste la NATO.
      Daca se supara IVAN le taie gazul la europeni si vezi ce liniste se asterne . Procent 100 % liniste din partea europenilor.Cine a vizitat Rusia inainte de rastunarea puteri de la Kiev? Nu madam America Istoria se repeta si nu vrem sa intelegem. Cum sa te dai tu la Rusia cand Europa a iesit taris din criza economica si depinde 100 de importul de gaze de la IVAN. Democratia nu tine de foame si sa nu uitati orice bat are doua capete.
  • +6 (10 voturi)    
    Tupeu caracteristic de scarba rosie ! (Miercuri, 19 martie 2014, 12:31)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Motivatie, tot caracteristica ,ca ei au inventat-o : manipulare , minciuna , disimulare .Toate 3 in doze mici -ca sa fie "aviz amatorilor"- si o doza mareeeeeee de cinism !
    • +2 (8 voturi)    
      rusii isi fac jocul, acelasi de pe timpul tarilor (Miercuri, 19 martie 2014, 12:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      si de pe timpul URSS>
      Dar vestul de ce nu face nimic? de ce nu ia atitudine? Aici e marea problema, ca ii permite lui Putin orice.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu face nimic.... (Joi, 20 martie 2014, 0:03)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Pentru ca si Putin, la randul lui, le-a permis vesticilor orice. Pana la un punct insa, acum chiar au depasit linia rosie.

        V-am mai spus......reversul medaliei baieti :) Putin nu ramane dator!
  • +12 (18 voturi)    
    Rusia, cel mai mare dusman (Miercuri, 19 martie 2014, 13:43)

    Tudor_Al [utilizator]

    Rusia este si a fost cel mai mare dusman al Romaniei. Rusia ne-a luat Basarabia ca aliat al Romaniei in razboiul de independenta. Rusia ne-a luat Basarabia a doua oara si a acceptat Cedarea Transilvaniei in pactul Rib-Molotov. Rusia ne-a eliberat frateste de nemti si ne-a luat a treia oara Basarabia, Bucovina etc. Rusii ne-au luat tezaurul si ne-au jefuit tara in anii 50, l-au ucis pe Dej cind a refuzat sa mai accepte expolierea Romaniei. Iar acum vin sa ne propuna sa revenim la URSS ? Niciodata !!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ce facem ca tara (Miercuri, 19 martie 2014, 13:47)

    Tudor_Al [utilizator]

    Pentru mine e important ce facem acum ca tara. Romania nu poate face fata militar Rusiei, dar asta nu inseamna ca nu putem avea o coloana vertebrala dreapta. Trebuie sa nu cedam nici un pas in fata Rusiei, cu toate consecintele de rigoare. Am cedat inainte de razboiul 2, in timpul si dupa... La ce ne-a folosit. Cum ne vom recastiga mandria de a fi ROMANI daca ne lasam acum calcati in picioare de Rusi ??!!
  • +2 (6 voturi)    
    Alt scenariu posibil (Miercuri, 19 martie 2014, 13:50)

    KostasP [utilizator]

    "False flag terrorism", initiat de o a treia parte pt a escalada situatia si asa tensionata din ucraina in general si crimeea in particular.
  • +2 (12 voturi)    
    sa sabotam Rusia (Miercuri, 19 martie 2014, 14:54)

    Gustav666 [utilizator]

    HN s-a aliniat politicii occidentului de sanctionare a rusilor. Dupa o buna perioada de timp in care a gazduit o reclama frumoasa pentru un mare hotel din Yalta, Crimeea, de azi aceasta a disparut.
    Sa-i sabotam pe rusi pe toate fronturile!
    • -1 (11 voturi)    
      cel (Miercuri, 19 martie 2014, 19:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      mai bine ar fi ca tu, paton, nic, etc sa nu mai apareti pe aici cu dejectiile voastre infecte criptonazicomuniste.
      Sper ca va veni si vremea cind ceeea ce scrieti voi pe forumuri va fi material probator si veti medita vreo citiva ani le ceea ce ati facut.
    • +3 (5 voturi)    
      Si pe ucraineni (Miercuri, 19 martie 2014, 20:14)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Cred ca trebuie sa-i sprijinim in primul rand pe romani (moldoveni)
  • +8 (10 voturi)    
    Teama PUPU (USL pana mai ieri) (Miercuri, 19 martie 2014, 15:57)

    Sani [utilizator]

    Bai PUPU, v-ati mobilizat postacii sa dea minusuri la postarile pro-UE si plusuri la cele pro-Rusia?!

    Cam penibili bre, un pic de rafinament "vestic" mai si incercati s-o faceti metodic nu cu tancul.
    Ma rog este o metoda brevetata de prietenii vostri.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai la ce sa-i foloseasca plagiatorului (Joi, 20 martie 2014, 1:31)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      doua plutoane de consilieri daca nu la postaceala conform liniei partidului conducator? Pretenia, admiratia psd (exprimata prin ilici,dottore si geoana acum cativa ani) fata de ciuma rosie e de notorietate.La vedere (oficial), momentan au o jena ....
  • +1 (7 voturi)    
    Pe bune ? (Miercuri, 19 martie 2014, 21:38)

    MenInBlack [utilizator]

    ''Anexarea Crimeei de catre Rusia constituie "cea mai grava" amenintare pentru stabilitatea Europei de la Razboiul Rece incoace, a apreciat miercuri secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen.''
    ...grotesc...
    Credeam ca marea hora a dezmembrarii Iugoslaviei cu aportul activ al serviciilor EU initiate de ramura fostilor ss croat, apoi USA (care si-a insusit si minereul de carbune din kosovo prin wesley cel darz), inclusiv serviciile din Orient tolerate sa inarmeze factiunile musulmane, pentru un razboi cat mai ''realist''(vezi armamentul adus din Iran)...a fost ''cea mai grava'' amenintare in Europa ''moderna''...

    Cand si-au dat seam cat suntem de mamaligi, au hotarat sa ne mulga ca pe o mega-vaca, altfel planul era si dezmembrarea Romaniei !!! S-a realizat doar economic...
    • -2 (2 voturi)    
      ukraina (Joi, 20 martie 2014, 0:36)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      in Yugoslavia nu era alta solutie, sarbii au fost pur si simplu barbari. sa omori zeci de mii de oameni pe motive de etnie sau religie ?
      In Irak a fost vina turbatului de Saddam H. care a provocat lumea civilizata pina la genocidul cu arma chimica contra propriului popor. Comunitatea internationala trebuia sa intervina. Afganistanul fiind taramul bazelor de teroristi in frunte cu talibanii sia meritat razboiul. Un razboi in Ucraina inseamna un beneficiu pentru vestul europei si america. Ucraina le va trebui 80 de ani ca sa revina ca civilizatie si economie a anului 2013.
  • 0 (2 voturi)    
    amerika (Joi, 20 martie 2014, 0:26)

    cocodino [utilizator]

    populatia americana habar nu au ce e ala razboi pentruca niciodata nu au avut razboi pe teritoriul lor, au vazut razboi doar in filme si la televizor (cu exceptia militarilor care au fost in deplasare pe front) Nu o vad bine pe america in caz de le cade o bomba peste ei. PS. Am vazut cum au facut pe ei de frica si sau socat foarte tare cand le-au cazut blocurile gemenii in new york.
    • 0 (0 voturi)    
      hai nu zau (Joi, 20 martie 2014, 10:15)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      vezi asta inseamna sa vorbesti din auzite. daca ai ajunge in America ai vedea pe viu ca este civilizatia occidentala cea mai vie. si-au pastrat spiritul de pionieri. sunt de departe cea mai "razboinica" in sensul bun populatie occidentala. in caz de razboi sau dezastru sunt cei care s-ar misca cel mai repede. au foarte multi oameni care detin arme si stiu sa le foloseasca si nu ma refer la bande. este si unul din motivele pentru care bandele nu indraznesc sa iasa din ghetouri. daca vrei sa jefuiesti un magazin te poti astepta oricand ca proprietarul sa te impuste fara nici un avertisment. in Europa n-o sa vezi asa ceva.
      este un trend de ani buni de a supravietui oricarei situatii dezastroase. se antreneaza permanent, invata tehnici de supravietuire. sunt multe milioane de oameni care fac asta. este o diferenta evidenta fata de Europa Occidentala. este populatia care va supravietui unor catastrofe majore. sunt educati, informati, organizati, isi permit cele mai noi dotari tehnice, au un sistem de valori evoluat. si cel mai important sunt independenti nu asteapta sa le zica statul ce sa faca. reactioneaza imediat cand libertatea sau drepturile le sunt puse in pericol. si n-au trait niciodata de azi pe maine.
      nu exista nimic similar ca pondere in Rusia sau in orice alta tara.