Cartea lui Adolf Hitler, "Mein Kampf", va fi republicata in Germania, pentru prima oara dupa razboi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 20:50 Actualitate | Internaţional


Cartea lui Adolf Hitler, "Mein Kampf", va fi publicata pentru prima oara dupa razboi in Germania, intr-o versiune comentata prevazuta a fi publicata in 2015, a anuntat marti statul regional Bavaria, care detine drepturile de autor, potrivit agentiei germane DPA, preluata de AFP.

Ministrul Finantelor din Bavaria, Markus Söder, a anuntat ca decizia a fost luata in urma mai multor discutii, in special cu juristi, si isi propune sa "demistifice" acesta lucrare, care amesteca elemente autobiografice cu fundamentele ideologiei naziste.

"Vrem sa demonstram clar pana la ce punct aceasta carte, cu consecinte catastrofice, este absurda", a subliniat acesta.

Obiectivul este sa faca si "neatractiva comercial" orice viitoare publicare, a adaugat el.

Pana in 2015, statul regional Bavaria detine drepturile pentru "Mein Kampf" ("Lupta mea"), redactat de Adolf Hitler in timp ce se afla in inchisoare, in 1924, dupa o tentativa de puci.

Pana in prezent, Bavaria a blocat orice reeditare partiala sau integrala pentru a evita o eventuala exploatare a textului in scopuri neo-naziste.


Citeste mai multe despre   


















2311 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    hmmm (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:02)

    clujean [anonim]

    din cate stiu, Capitalul lui Marx nu este banat,. nici "operele" lui Lenin, Stalin, Mao, Ceasca samd; ce le-o fi casunat taman pe Mein kampf? sa fie faptul ca ii pomeneste de rau pe evrei cauza?
    • 0 (8 voturi)    
      pai (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      stalin, mao, ceasca si pol pot nu prea erau evrei.
      Si oricum nazismul e fratele geaman al comunismului. In alta ordine de idei despre bunica materna a lui hitler se stiu cam putine lucruri, exista un zvon ca ar fi fost ...evreica.
      • +1 (5 voturi)    
        Asa si? (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:36)

        iou [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Omu a comentat despre ce se continutul lucrarilor, nu despre originea autorilor. Ai citit-o? pe naiba...
        daca e vreunul de aici care sa cunoasca indeaproape evreii si sa fi citit mein kampf fara sa zica ca-i da dreptate autorului, e un ipocrit maxim
        • 0 (4 voturi)    
          io sint (Miercuri, 25 aprilie 2012, 0:46)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui iou

          un ipocrit maxim. Nu cunosc evreii iar pe mein damful, vorba lui nea brusc willis de mai jos, caporalului pictor de origine evreiasco-incestuoasa hitler, nu dau doi bani. Iar omul, cum ii zici matale, nu a comentat nici un moment continutul, ci doar si-a exprimat opinia antisemita, pe care e liber s-o exprime si asa e normal. Dar faptul ca nazicomunistilor ca matale nu le convine ca stalin, mao, ceasca sau polpot nu erau evrei este simptomatic si diagnosticul nu lasa indoieli.
      • -4 (4 voturi)    
        Ooooo... (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:49)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        sa traiti, ce noroc pe noi ca sunteti pe aici, domnu responsabil cu zvonurile fasaite si usor antisemite. Va multumim ca ne-ati mai luminat putin, nu e ca si cum am fi pe internet si informatia e la doua clicuri distanta.
    • +1 (1 vot)    
      Interzicere vs. drepturi de autor (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:21)

      ionascu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Mein Kampf nu e interzisa, doar ca detinatorul drepturilor de autor, statul Bavaria, nu a vrut sa fie republicata.
      • 0 (0 voturi)    
        de unde au ei drepturi? (Miercuri, 1 august 2012, 20:10)

        Gica Crisan [anonim] i-a raspuns lui ionascu

        si de unde au ei drepturile astea de autor? Au scris ei cartea? Sint mostenitorii lui Hitler?Au facut o smecherie de doi bani ca sa nu poata nimeni edita cartea asta in Germania. In Romania s-a editat prin 1992, in romaneste.Se gaseste si pe net in multe limbi.
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea. (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:23)

    Brusc Willis [utilizator]

    Mein Dampf.
  • +3 (5 voturi)    
    varianta comentata (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:16)

    talmudistul [anonim]

    Mein Kampf "comentata" e ca si Talmudul (comentarii la Torah).

    E o idee buna, sa speram ca si alte editii cu alte comentarii vor apare. Hiler a avut si idei bune si greseli, ca orice om.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru... (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:47)

    Paganel [anonim]

    ... sintagma "statul regional" există în româneşte cuvântul "land", cu pluralul "landuri"...