WikiLeaks: Soldatul american Bradley Manning acuzat de complicitate cu dusmanul

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2012, 6:50 Actualitate | Internaţional


Soldatul american Bradley Manning suspectat ca a furnizat site-ului WikiLeaks mii de documente secrete americane a fost formal pus sub acuzare, joi, de Curtea Martiala din Statele Unite, pentru "complicitate cu inamicul". In timpul infatisarii care a avut loc la Fort Meade (Maryland, Statele Unite ale Americii), un procuror militar i-a adus la cunostinta cele 22 de capete de acuzare, intre care mai grava fiind "complicitate cu inamicul", scrie AFP.

El este acuzat ca a transmis site-ului Wikileaks, intre noiembrie 2009 si mai 2010, documente militare americane referitoare la razboaiele din Irak si Afganistan precum si 260.000 de scrisori diplomatice ale Departamentului de Stat, stabilind un imens scandal in cancelariile din lumea intreaga. Imbracat in uniforma militara neagra, fostul analist al serviciilor de informatii in Irak, acum in varsta de 24 de ani, asezat intre avocatii sai, a pastrat tacerea in timpul acestei audieri care marcheaza prima infatisare in fata Curtii Martiale.

Este inca neclar daca el a decis sa pledeze vinovat sau nevinovat. Daca va fi gasit vinovat va primi pedeapsa maxima, inchisoarea pe viata.

Julian Assange, detinatorul site-ului WikiLeaks, sustine ca nu-l cunoaste pe Manning.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2302 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Manning (Vineri, 24 februarie 2012, 7:09)

    babanu [anonim]

    Daca ma gandesc bine, indiferent de ce eticheta ii vor pune "autoritatzili", Bradley Manning va fi un CONDAMNAT POLITIC.
  • -6 (12 voturi)    
    Obama ---> Bradley ... (Vineri, 24 februarie 2012, 7:20)

    utug [anonim]

    Indiferent de ce va hotara Leon Panetta, Bradley Manning ramane un erou in istoria Americii si corect ar fi sa se retraga Premiul Nobel acordat lui Obama si sa se atribuie lui Bradley ...

    Bradley Manning for Nobel Peace Prize?
    http://rt.com/news/manning-nobel-peace-prize-631/

    ‘Manning will go down as a hero in American history’
    http://rt.com/news/bradley-manning-us-hero-033/
  • -3 (11 voturi)    
    complicitate (Vineri, 24 februarie 2012, 7:23)

    adib [anonim]

    Cine este inamicul?, A,ssange, Wikileaks, cei ce au preluat stirile ?? Cam neclara acuzatia.
    • -7 (13 voturi)    
      ... adevarul (Vineri, 24 februarie 2012, 9:32)

      max [anonim] i-a raspuns lui adib

      Soldati acuzati de crime oribile scapa mult mai usor.
      Se pare ca americanii duc razboi cu adevarul.
    • -6 (10 voturi)    
      brainwashing... (Vineri, 24 februarie 2012, 11:02)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui adib

      Nu inteleg ce fel de oameni manipulati pot da minusuri la comentarii atat de decente. Sau sunt neo-conservatori, sau evrei extremisti, sau pur si simplu neinformati.
  • -1 (13 voturi)    
    Erou (Vineri, 24 februarie 2012, 7:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Moralitatea soldatului este indoielnica. Dar fapta sa nu are doar efecte negative.

    Cetatenii din intreaga lume au avut acces la o mostra proaspata pentru a intelege calitatea politicii in general si gradul de globalizare a acesteia.

    Pe ansamblu, indiferent de intentiile si principiile personale, soldatul american Bradley Manning e mai degraba erou pozitiv. A riscat mult interesele SUA si ale aliatilor. Trebuie judecat conform legii. Dar intr-un viitor apropiat, cred ca poate fi si merita reabilitat.
  • +7 (11 voturi)    
    Ceea ce nu intelgeti... (Vineri, 24 februarie 2012, 9:58)

    Costique [utilizator]

    ...este ca soldatul este judecat pentru ca SUA este o democratie. In oricare alta tara de genul China sau Rusia ar fi disparut demult iar Assange ar fi fost matrasit. Daca va inchipit ca asta e un erou sau ca s-a schimbat ceva...Pur si simplu tot ce a reusit a fost ca oamenii sa urasca si mai mult SUA pentru ca stiu, iar asta in conditiile in care adversarii SUA sunt mult mai rai...Observ pe forumurti tot soiul de idealisti revolutionari. Nu uitati : REVOLUTIILE SE FAC PENTRU A CONSTRUI DICTATURI. Nu va garanteaza nimeni ca cei ce vor veni la putere vor avea gandurile voastre...Deocamdata SUA ramane singurul actor mare in care am incredere ( China si Rusia nu ma incalzesc deloc, sa nu mai vorbesc de islamism)
    • -4 (8 voturi)    
      interesant (Vineri, 24 februarie 2012, 10:26)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Costique

      "REVOLUTIILE SE FAC PENTRU A CONSTRUI DICTATURI" - sunt convins ca cei care au murit la '89 sunt atat de mandri de tine...
      • +3 (9 voturi)    
        corectare (Vineri, 24 februarie 2012, 10:46)

        unu [anonim] i-a raspuns lui radu

        In decembrie 89 nu a fost revolutie. A fost o lovitura de stat organizata de comunisti in frunte cu Iliescu, cu scopul de a scapa de Ceausescu, pentru ca si-au dat seama uitindu-se la ce se intimpla in estul Europei atunci ca daca nu fac asta se duc cu totii pe copca. Sau cumva credeai ca Iliescu-FSN nu e comunist? Revolutie se cheama cind treci de la un sistem la altul, nu de la comunism 1.0 la comunism 2.0.
        • 0 (0 voturi)    
          why not put your walk where is your talk (Marţi, 30 iulie 2013, 23:05)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Asta inseamna de ce nu te duci sa stergi ce scrie la statia de metrou Eroii Revolutiei, Cimitirul Eroilor Revolutiei, etc.?
      • +4 (4 voturi)    
        Alte vremuri (Vineri, 24 februarie 2012, 13:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radu

        In '89 nu aveam nimic de pierdut. Era deja dictatura. Numele lui Ceausescu, si implicit al Romaniei, e citat in prezent de multe televiziuni. Spre comparatie cu dictaturile din lumea musulmana. Astia eram noi atunci.

        In afara de dictatura, in anii '80 se instalase si evolua foamea, mai dramatica in fiecare an. In '89 magazinele erau goale. Cu ochii mei am vazut magazine in care nu era nici macar un sortiment, un produs de vinzare. Critica era interzisa. Conducatorul era zeu. Din bunastarea anilor '70 ramasese amintirea. Revolutia ne-a adus libertatea binemeritata, iar cei care regreta comunismul si saracia lucie, sint cel mai adesea nesinceri.
    • -5 (7 voturi)    
      erratum ... (Vineri, 24 februarie 2012, 11:15)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Costique

      "Ceea ce nu intelgeti...este ca soldatul este judecat pentru ca SUA este o democratie ... " ?
      ~~~~~~~~
      America a incetat sa mai fie o democratie. America a devenit un sistem totalitar inversat in care
      ... "Economics trumps Politics, different from Classical Totalitarianism where Politics trumps Economics" - Chris Hedges

      http://www.youtube.com/watch?v=AV_c1ElZl7Q
      http://www.amazon.com/Empire-Illusion-Literacy-Triumph-Spectacle/dp/1568584377
  • -6 (10 voturi)    
    Inamicul este Adevarul! (Vineri, 24 februarie 2012, 10:59)

    Demigod [utilizator]

    Cel putin, s-au exprimat corect in ce priveste acuzarea.
    Acum stim cu totii cine e dusmanul.
  • +1 (1 vot)    
    probabil (Vineri, 24 februarie 2012, 17:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    macar douazeci si cinci de ani tot va sta in hotelul de patru stele de la fort leavenworth. Sa ia aminte si alti exhibitionisti ca asta.