China mustra Iranul pentru suspendarea exportului de petrol catre Franta si Marea Britanie. "Nu suntem de acord cu o posibila confruntare" in dosarul nuclear

de George Stefan     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 12:37 Actualitate | Internaţional


China a mustrat Iranul, luni, pentru decizia de a opri exportul de petrol catre firmele britanice si franceze si a solicitat reinceperea negocierilor asupra programului nuclear controversat al Teheranului, relateaza Reuters.

Beijingul a indemnat in repetate randuri la reluarea negocierilor in privinta dosarului nuclear iranian, in conditiile in care statele occidentale acuza Teheranul ca incearca sa obtina arma nucleara. Raspunsul Iranului a fost ca uraniul este folosit doar in scopuri pasnice, pentru productia de energie.

"Noi am sustinut in permanenta dialogul si negocierea drept cai principale pentru a rezolva disputele dintre tari si nu suntem de acord cu o posibila confruntare care sa puna capat problemei", a afirmat purtatorul de cuvint al Ministerului de Externe chinez, Hong Lei. China spera ca toate partile sa adopte o pozitionare corecta in acest dialog, cat mai curand posibil, a adaugat acesta.

China este una dintre cele mai mari tari importatoare de petrol iranian, achizitionand aproximativ 20% din totalul exporturilor Teheranului.

Uniunea Europeana a decis luna trecuta sa impuna un boicot asupra petrolului iranian incepand cu 1 iulie, starnind iritarea liderilor republicii islamice. Iranul, al cincilea mare exportator de petrol din lume, a amenintat ca ar putea inchide Stramtoarea Ormuz, principala ruta de transport a petrolului din Golf.

Duminica, Iranul a anuntat ca va inceta exportul de petrol catre companiile franceze si britanice, miscare care pana acum a avut un impact minim asupra ofertei din cele doua state europene.

Cei mai mari cumparatori de petrol iranian sunt firma franceza Total si cea anglo-olandeza Shell. Deocamdata, doar Total a oprit achizitia.

In perioada recenta, Iranul si-a consolidat retorica in ceea ce priveste forta sa tehnologica si militara. Puterile vestice au precizat ca nu vor exclude posibilitatea folosirii fortei, daca programul nuclear va continua.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4950 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    nu postati asta, este pentru redactor (Luni, 20 februarie 2012, 13:34)

    Gabriel [anonim]

    Ce naiba, azi am fost la voi ca sa-mi ridic diploma Parlamentor....nu mai faceti de astea..si va rog nu mai cenzurati ideologic, daca scriu corect si cat de cat interesant, va rog sa postati !
  • -1 (3 voturi)    
    Unul hais si altul cea! (Luni, 20 februarie 2012, 13:34)

    Constantin [anonim]

    Iata ce inseamna munca in echipa, manipularea devine mult mai credibila. China cu Iran dovedesc ca au invatat cate ceva de la SUA cu Israel.
    • +5 (5 voturi)    
      China are interese economice (Luni, 20 februarie 2012, 16:19)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      China e interesata in primul rand sa-si mentina cresterea economica. Are nevoie de o piata de desfacere linistita, pe care sa-si vanda produsele. De-asta nu va sprijini niciodata Iranul intr-un razboi impotriva SUA, pentru ca ar insemna sa renunte la unul dintre cei mai importanti parteneri economici. Nici un razboi (eventual nuclear) intre Iran si Israel, care va antrena probabil si alte tari, nu ii convine.
  • +2 (2 voturi)    
    erata :) (Luni, 20 februarie 2012, 13:37)

    Bogdan [anonim]

    muştruluieşte se spune, nu mustra :)
    • +1 (1 vot)    
      sau (Luni, 20 februarie 2012, 15:27)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Dojeneste :))
  • +1 (5 voturi)    
    asa (Luni, 20 februarie 2012, 13:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a zis china, dar muhamad alias keyboard, muhamad ce zice? Ca china e pretena iranului, bla bla. Cind colo, ce sa vezi, china face altceva.
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Luni, 20 februarie 2012, 13:53)

    ion voicu [anonim]

    "cu multa placere" draga redactie hotnews.ro

    va promit sa va repar greselile de ortografie sau de logica si pe viitor.
  • +4 (4 voturi)    
    ouch (Luni, 20 februarie 2012, 13:57)

    toro [anonim]

    deci china nu se baga in rahat pentru iran!? cat tupeu pe ei. shi cat bun simtz :)
    • -1 (7 voturi)    
      Hotnews, Reuters et co. au inteles pe dos! (Luni, 20 februarie 2012, 15:32)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui toro

      "We have consistently upheld dialogue and negotiation as the way to resolve disputes between countries, and do not approve of exerting pressure or using confrontation to resolve issues," Chinese Foreign Ministry spokesman Hong Lei said when asked about Iran's ban on oil sales to British and French firms.

      Adica, pe limba lui Ion Creanga:

      "Am susţinut în mod constant dialogul şi negocierea ca modalitate de a rezolva disputele între ţări, şi nu aprobăm exercitarea de presiuni sau recurgerea la confruntare pentru a rezolva problemele."

      Hey, Hotnews, de unde pana unde titlul asta mincinos care se vrea incendiar: "China mustră Iranul [...]"?!
      Numai pentru ca slugoii isterizati si cuprinsi deodata de panica de la Reuters au titrat stirea de mai sus, (distorsionand sensul declaratiei cu 180 de grade!): "China rebukes Iran [...]" ???
  • +2 (4 voturi)    
    Ce gluma buna! (Luni, 20 februarie 2012, 13:57)

    Cataleya [utilizator]

    China a mustrat....

    Pai, acum de curand, China a mustrat UE pt palma data Iranului.
    Acum, tot China, mustra Iranul pt ca a intors palma UE.
    Ce sa zic.
    "Pace si prietenie intre popoare" iar China e arbitru!))))
  • -1 (7 voturi)    
    Au incurcat-o iranienii... (Luni, 20 februarie 2012, 14:12)

    Alin_N [utilizator]

    A ajuns 120$ barilul din cauza lor. Parca n-ar sti isteria cu care reactioneaza SUA+UE cand se ajunge la astfel de valori...
  • +4 (4 voturi)    
    reeditare (Luni, 20 februarie 2012, 14:16)

    Mokele [anonim]

    Bine ca ati schimbat de la "mustreaza" la "mustra" !
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Luni, 20 februarie 2012, 15:55)

    lb [anonim]

    nu trece zi in care sa nu ma crucesc de greselile gramaticale pe care le faceti. si sunt inginer, nu profesor de romana. =)