Cristiano Ronaldo a marcat două goluri în victoria obținută de Al Nassr împotriva celor de la Al Akhdoud, scor 3-0, în etapa a 14-a din campionatul Arabiei Saudite.

Cristiano RonaldoFoto: Power Sport Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Al Nassr a deschis scorul prin Al Naji ('13), iar Ronaldo a înscris în repriza secundă ('77) și ('80 - lob de la mare distanță).

Andrei Burcă a fost integralist la Al Akhdoud, iar Florin Tănase a primit un cartonaș galben ('26) și a fost înlocuit în minutul 89.

• Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record mondial. Portughezul a ajuns la 527 de goluri marcate în primele ligi de fotbal din țările în care a jucat (680 de meciuri) și l-a devansat pe Josef Bican.
  • Ronaldo a bifat al zecelea an calendaristic din carieră cu minim 60 de contribuții (48 de goluri și 13 pase decisive).
  • În urma acestui rezultat, Al Nassr s-a apropiat la un singur punct de liderul Al-Hilal (nu a jucat încă în această etapă). De cealaltă parte, Al Akhdoud rămâne cu 10 puncte și ocupă locul 16 (primul retrogradabil).