Situația la ora 21:00 - Referendum și Alegerile Europarlamentare 2019

​HĂRȚI INTERACTIVE FINAL DE VOT în țară. Vezi prezența în fiecare județ la închiderea urnelor / Mobilizare mult peste așteptări

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 26 mai 2019, 10:06 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Prezenta finala, la ora 21.00
Foto: Hotnews
La ora 21:00, în România, au votat 49% pentru alegerile Europarlamentare și 41,27% pentru Referendum - o prezență mai ridicată față de ultimele alegeri parlamentare din 2016 (38,49%).

Prezența la Europarlamentare la ora 21:00 este puțin sub cea de la alegerile prezidențiale din 2014 (turul I) când la aceeași oră aceasta era 52,31%.

În București prezența la 21:00 a fost de 52,32% la europarlamentare și 45,33% la Referendum.


HARTĂ INTERACTIVĂ - Prezența la Europarlamentare 2019 la ora 21:00 (click pe județe pentru info)



TOPUL JUDEȚELOR - Prezența la europarlamentare 2019 la ora 21:00:

ILFOV 63,99 %
CLUJ 61,10 %
GIURGIU 55,53 %
SIBIU 55,06 %
BRAŞOV 54,26 %
TIMIŞ 52,99 %
ALBA 52,80 %
BIHOR 52,77 %
MUNICIPIUL BUCUREŞTI 52,32 %

SĂLAJ 52,17 %
PRAHOVA 52,15 %
DÂMBOVIŢA 52,06 %
TELEORMAN 51,95 %
CONSTANŢA 51,58 %
OLT 51,01 %
DOLJ 50,91 %
ARGEŞ 50,72 %
MEHEDINŢI 50,36 %
BISTRIŢA-NĂSĂUD 49,32 %
MUREŞ 49,26 %
GORJ 48,67 %
BUZĂU 48,57 %
HUNEDOARA 48,34 %
VÂLCEA 47,99 %
ARAD 47,81 %
HARGHITA 47,35 %
VRANCEA 46,29 %
TULCEA 45,11 %
CARAŞ-SEVERIN 44,76 %
CĂLĂRAŞI 44,46 %
GALAŢI 44,23 %
BRĂILA 44,04 %
IAŞI 43,74 %
NEAMŢ 43,60 %
BACĂU 43,19 %
MARAMUREŞ 42,90 %
COVASNA 42,80 %
IALOMIŢA 42,50 %
SUCEAVA 42,46 %
SATU MARE 41,63 %
BOTOŞANI 39,69 %
VASLUI 34,79 %

HARTĂ INTERACTIVĂ - Prezența la Referendum 2019 - ora 21:00 (click pe județe pentru info)


REFERENDUM - Prezența pe județe la ora 21:00 - TOP:

ILFOV 57,01 %
CLUJ 56,43 %
SIBIU 51,67 %
BRAŞOV 48,52 %
TIMIŞ 47,96 %
ALBA 47,83 %
CONSTANŢA 46,02 %
SĂLAJ 45,81 %
MUNICIPIUL BUCUREŞTI 45,33 %
PRAHOVA 45,19 %
BIHOR 44,93 %
HARGHITA 44,91 %
MUREŞ 44,51 %
ARAD 42,60 %
BISTRIŢA-NĂSĂUD 42,00 %
DÂMBOVIŢA 41,36 %
ARGEŞ 40,45 %
COVASNA 39,80 %
TULCEA 39,31 %
HUNEDOARA 38,92 %
GIURGIU 38,79 %
VÂLCEA 38,68 %
IAŞI 38,63 %
VRANCEA 38,48 %
BUZĂU 38,20 %
MARAMUREŞ 37,19 %
BRĂILA 36,88 %
GORJ 36,84 %
SATU MARE 36,81 %
BACĂU 36,73 %
CĂLĂRAŞI 36,70 %
GALAŢI 36,62 %
NEAMŢ 36,29 %
SUCEAVA 35,84 %
DOLJ 35,10 %
OLT 34,59 %
CARAŞ-SEVERIN 34,54 %
IALOMIŢA 34,46 %
TELEORMAN 32,88 %
BOTOŞANI 31,96 %
MEHEDINŢI 31,65 %
VASLUI 29,40 %
TELEORMAN 30,68 %
BOTOŞANI 30,52 %
MEHEDINŢI 29,65 %
VASLUI 28,02 %


















251603 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    #Eu votez (Duminică, 26 mai 2019, 10:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tu?
    • +20 (42 voturi)    
      Si eu! (Duminică, 26 mai 2019, 11:32)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca se pastreaza trend-ul de pana acum , prezenta la europarlamentare se duce catre 50% iar la referendum catre 40% , asa ca azi dam de pamant cu ciuma rosie!
      • -7 (15 voturi)    
        Sa nu zici hop (Duminică, 26 mai 2019, 13:58)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Inainte sa decrementezi TTL-ul.
      • +15 (21 voturi)    
        in mod normal asa (Duminică, 26 mai 2019, 14:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        o sa se intample

        singura chestie de care-mi e frica e sa nu bage niste magarii BEC (gen acu sunt legale alea stampilate pe fata, maine nu mai sunt), sau cine stie ce magarii , desi la cum merge acum prezenta la vot nu prea cred ca mai au ce s a faca!

        important e ca lumea sa se duca in continuare! si cred ca maine o sa sarbatorim referendumul, un rezultat prost pt psd si pretinii SI incatusarea mustaciosului!).
        Daca lucrurile merg asa marti imi iau concediu ca o sa fiu prea beat sa merg la munca :D
    • +15 (33 voturi)    
      Absolut! (Duminică, 26 mai 2019, 11:37)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Azi putem face o schimbare majora pentru viitorul nostru. Iesiti la vot, prieteni!
  • -3 (37 voturi)    
    baaaa (Duminică, 26 mai 2019, 11:18)

    Yo_yo [utilizator]

    ardelenilor sculati-va tu-va muma-n ... de putori. chiraiti ca apucatii si acum dormiti in bulendre.
    • +20 (34 voturi)    
      Tovarasu (Duminică, 26 mai 2019, 11:55)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      Azi e duminica, in Ardeal se merge intai la biserica. Ai rabdare.
      • -15 (19 voturi)    
        Unde se merge mai întâi? (Duminică, 26 mai 2019, 16:55)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Hai nu zău?
        • +6 (16 voturi)    
          Nu stiu de unde esti dumneata... (Duminică, 26 mai 2019, 17:44)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui prec

          ... si nici nu vreau sa aflu.

          Sunt foarte sincer.
          • -4 (6 voturi)    
            Faraoane, nu ai ști unde să cauți pe hartă. (Duminică, 26 mai 2019, 19:07)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Nu ai dotarea. Dintr-un burg săsesc. Regățenii merg întâi la biserică, fac ce le zice popa, când le zice popa și cum le zice popa.
            • +3 (7 voturi)    
              Culmea e ca am multi prieteni sasi (Duminică, 26 mai 2019, 19:54)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui prec

              si lucrez cu multi sasi. N-am auzit niciodata ca unul dintre ei sa-i spuna cuiva "faraoane".
              Dumneata ar trebui sa te muti din burgul ala, nu cred ca te potrivesti acolo.
      • +3 (13 voturi)    
        Oricum Ardealul este fruntea ! (Duminică, 26 mai 2019, 17:44)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Si sa vezi s-o trezit si maghiarii, in HG si CV au procente bune pentru referendum. La revedere UDMR , szia RMDSZ.
    • -12 (20 voturi)    
      asa e (Duminică, 26 mai 2019, 13:25)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      mai conștiincioși sunt meltenii decat ardelanii...
      • -5 (17 voturi)    
        Hehe (Duminică, 26 mai 2019, 13:54)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Meltenii sunt adusi cu autocarele la vot. Uita-te care e prezenta in sud la Referendum... sclavi rosii
        • -4 (6 voturi)    
          Doar atat: CORECT (Duminică, 26 mai 2019, 17:46)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Despre constiinta, a compara Ardelenii cu Meltenii , hai zau ? Saracii vor suferii tot asa mai departe.
      • +1 (5 voturi)    
        Mai baga o fisa (Duminică, 26 mai 2019, 18:02)

        Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Si vezi ce zice harta aia :)
    • +2 (8 voturi)    
      Cum era aia cu ardelenii? (Duminică, 26 mai 2019, 17:39)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      .
    • +10 (14 voturi)    
      No nu te mai enerva (Duminică, 26 mai 2019, 18:01)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      Uite, ne-am trezit, in ritmul nostru si acum suntem cei mai harnici.

      La noi nu conteaza cine se trezeste primul, conteaza cine termina treaba pana seara :)

      O zi placuta
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Duminică, 26 mai 2019, 18:46)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        chiar imi pare bine. imi era frica de un vot masiv in sud. mai ales ca se misca autocarele in disperare.
      • +3 (3 voturi)    
        si sa stii (Duminică, 26 mai 2019, 18:55)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        ca ma enerver f repede ca la parlamentarele trecute harta era rosie aprope toata. Nu o sa uit aia cu Timis, Arad, Bistrita, Bihor rosii. din sud nu ai ce sa ceri. Strict demografic vb judetele Olt, Telemorman, Giurgiu, Ialomita, Dambvita, Calarasi au pierdut din tineret, care, ori a migrat ori in Bucuresti (fiind si f aproape) sau in afara. Populatia e imbatranita si saracita. asa ca este spatiu de manevra f bun pentru comunisti. in Moldova la fel
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Luni, 27 mai 2019, 8:44)

      mi_po [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      ai vazut harta cum s-a votat?
  • +9 (23 voturi)    
    aoleo cta... (Duminică, 26 mai 2019, 11:25)

    politik_killz [utilizator]

    atentie la constanteni astia sunt cei mai periculosi, l-au votat de 4 ori pe printul de madagascar!
    • +3 (13 voturi)    
      asa e (Duminică, 26 mai 2019, 13:26)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui politik_killz

      cred ca l.ar mai vota o data...
    • +19 (19 voturi)    
      Constantean aici (Duminică, 26 mai 2019, 14:54)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui politik_killz

      Am votat pentru ca dentistul de la Rahova sa mai aiba inca un pacient.
      Multi tineri asteptau la rand sa voteze la fel.

      #liviusiraduimpreuna
      • +4 (4 voturi)    
        Bravo ! (Duminică, 26 mai 2019, 17:47)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        Poate ai si ceva inalbitor(gen rufe cu clor).
        • 0 (0 voturi)    
          Uite aici de la sectie (Luni, 27 mai 2019, 7:12)

          feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Din aprox. 1550 inscrisi au votat 900.
          Rezultate
          usr/plus 384
          pnl 143
          p$d - 124
          ponta - 77
          basescu - 75
          alde - 26

          Sectie votare in oras.
    • +4 (4 voturi)    
      L-au votat 15% (Duminică, 26 mai 2019, 18:12)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui politik_killz

      din populatie (sa nu fac comentarii rautacioase) pt ca restul au stat acasa ((sa nu fac comentarii rautacioase nici despre ei).
      Poate s-au trezit si o parte din cei care au stat acasa.
  • +21 (23 voturi)    
    Strainatate (Duminică, 26 mai 2019, 12:56)

    Moroshanu [utilizator]

    Si in afara de faptul ca in Ardeal intai se merge la biserica, foarte, foarte multi sunt plecati in strainatate. Nici nu va puteti inchipui cat de multi sunt plecati. Uitati-va numai la cozile din strainatate.....
  • -3 (9 voturi)    
    Manevre (Duminică, 26 mai 2019, 13:59)

    Balance [utilizator]

    Se pare ca celor care anunta ca doresc sa voteze si pentru referendum le sunt inmanate buletinele stampilate gresit,pe prima pagina,ca sa poata fi anulate.
    Este clar ca cei care voteaza pt.referendum voteaza si impotriva lor si in acest mod elimina o multime de voturi nefavorabile lor.
    De ce nu s-au stampilat buletinele in prealabil? Ca sa poate efectua aceasta manevra.
    • +12 (14 voturi)    
      BEC (Duminică, 26 mai 2019, 14:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Balance

      a zis ca-s valabile si alea...
      si-au luat-o la mumu pesedeiii...
  • -15 (25 voturi)    
    e un fel (Duminică, 26 mai 2019, 14:25)

    nicoR [utilizator]

    de euforie aici pe net cine voteaza cu cine si toti impotriva cuiva ... (la romani se intampla din 4 in 4 ani ..)
    - in primul rand nu votez la euro din motivul simplu ca nu vreau ca din banii mei sa platesc niste trantori din pe: ce sa faca, sa dea directive ca nu pot fuma, ca nu pot manca aia sau aia, ca nu pot pescui colo si colo, ca nu ce ...0 ce fac oamenii astia platiti cu 15k euroi pe luna (> 150 miliarde euro pe an pe eu ..). cine beneficiaza: administratia din francia si belgia, respectiv cele 2 orase, unde m2 de locuinta a explodat .. masurile economice in eu le ia comisia iar sforile politice le trage consiliu, orice ar face pe-ul. fiecare tara are parlament (uni-bicameral) propriu si mai e si pe. vezi tari nordice: da, cu eu da, cand vine vorba de profit, cand e de pus umarul, nu (DK cu conditiile impuse), deci: pe-ul ori trebuie redus drastic la sub 100, ori desfiintat complet (cea mai buna solutrie)
    - in al doilea rand cu referendumul: da, votez cu doua maini pt justitie dreapta, indiferent de locul pe scara sociala. DAR, de ce trebuie justitia sustinuta cu niste salarii care intrec orice imaginatie ? adica din impozitele noastre, nu fonduri eu. DE CE ? ce nu pot sa-si faca treaba oamenii astia "indragostiti pana in maduva oaselor de dreptate" cu 1/2 din ce iau acum (care oricum i-ar pune in varful listei) ? ce sa mai zic de pensii - e de neimaginat ..
    - in al treilea rand: ok, dam de pamant cu psd, dar ce facem cu legile date, salariu minim, pct de pensie, le dam si pe astea de pamant ? crede ciineva de aici ca daca vine (CINE ?) se vor face brusc (5 ani) autostrazi, canalizari, vor creste veniturile sa ajungem macar la 1/2 din ce e in vest ? crede cineva ? (daca chiar crede, sa se mai uite in jurul RO, cum pleaca toti de rup .. ma refer la ungaria, polonia, tari baltice, cehia mai putin, ca e chiar la granita cu germania)
    • +13 (19 voturi)    
      Ai putintica rabdare stimabile. (Duminică, 26 mai 2019, 14:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      Azi iese PSD din istorie.
      • -10 (12 voturi)    
        este ok (Duminică, 26 mai 2019, 15:27)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        nu asta era problema cine iese, ci cine vine si ce va face .. intelegi ..
        1. va crea conditii ca multinationalele si ceilalti privati sa creasca salariile (adica va impune un salarii minime mai mare, vezi legile aspre din tarile vestice, de unde si rasismul)
        2. pensiile, cum ?
        3. inegalitatile sociale, cum ? (va impozita pe cei su venituri mari cu pana la 90%, vezi din nou tari vestice, in special nordice)
        • +9 (11 voturi)    
          Dacă desființează pensiile „speciale” și tot e OK. (Duminică, 26 mai 2019, 16:53)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          Să mai și reducă salariile bugetarilor și numărul lor, ar fi de vis!
          • -8 (8 voturi)    
            cu pensiile speciale (Duminică, 26 mai 2019, 18:27)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui prec

            sunt mai mult decat de acord. erste o pleiada de cateva sute de generali care au tras focuri de arma numai in poligoane ..
            - da cu vapoarele de profituri de la banci ce facem (dobanzi, comisioane ..) ?
            - cu profiturile de la supermarketuri (cxa toate sunt din vest) ce facem ?
            - cu profiturile de la lumina, benzina, ce facem ?
            - da cu impozitarea castigurilor cumulate (de ex pensie + salar, sau salarii din 2 surse, sau alte venituri mobiliare, chirii, actiuni, boarduri, comitete, comitii, freelance, edituri, mosteniri, etc) ce facem ? (in vest e aspru ..)
            - pt stiinta ta, salariile de la stat din vest sunt comparabile cu privat, pe posturi echivalente (lipsesc poate bonusurile, uneori consistente de la privati, dar atat). in schimb ecartul intre o femeie de servici si un inginer (sa spunem 40 ani amandoi)) e de cel mult 1:3, 1:4, la net
            • +2 (2 voturi)    
              Și ălea trebuie taxate, firesc. (Duminică, 26 mai 2019, 20:54)

              prec [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

              Dar întâi cu cele ce țin de prioritate.
            • +2 (2 voturi)    
              stimate bugetar (Duminică, 26 mai 2019, 20:59)

              John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

              fii atent aici:

              in tarile dezvoltate nici un guvern nu țintește profiturile firmelor. ba mai mult pierderile pentru un an se pot deduce pana la 5 ani in urma sau înainte. important este ca firma sa nu falimenteze si joburile sa nu fie pierdute.

              statul chiar se bucura ca firmele sa aiba profituri mari pentru ca acei bani vor fi reinvestiti sau firmele vor avea resurse pentru expansiune.

              din punct de vedere al impozitării nu exista discriminări.

              exista impozitul pe venitul global pentru ca economia este diversificata.

              exista impozitul progresiv pe venit/salar iar cei cu venituri mici aproape ca nu platesc impozite.
              16% impozit pentru toata lumea este o mare cacialma pentru cei cu venituri mici.
              • -1 (1 vot)    
                auzi john de la goldmansachs (Duminică, 26 mai 2019, 23:14)

                nicoR [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                citeste de doua ori ce-ti scriu;
                - in tarile dezvoltate exista legi pt salariu minim. daca vreo firma calca pe bat, penalizarile sunt f. mari. statele se bucura de joburile care apar, dar conteaza tot atat de mult si cat da firma, vezi amazon.de
                - multi din cei care au facut campanie in vest, indiferent de partide, au pus accentul pe evaziunea fiscala enorma care este in eu, ceva la 1 trilion euro/an, adica nu se iau impozitele care trebuie pt ca banii se duc in paradisuri paradise. aici intra si profitul firmelor, declarat 0 pt ca e dus in panama. vezi cazuri clasice de profit declarat negatic, prin speculatii financiare, iar firma trage tva-ul de miliarde (germania, danemarca, etc..)
                - tot in campania din vest se cere desfiintarea sportului (a se citi concurenta) intre state in ce priveste impozitarea firmelor, vezi irlanda, austria,lux, tari din est, care ofera procente cat mai mici, numai sa vina firmele ..
                - in toate tarile din vest venituriile se impoziteaza global, inclusiv pensiile cu salariile
                - mai sunt multe, dar mai am si alte treburi
                • +1 (1 vot)    
                  aberatii din RO (Luni, 27 mai 2019, 1:09)

                  John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

                  iti recomand sa citești cărțile de :

                  -Advanced Corporate Accounting
                  -Advanced Corporate FInance

                  sa vezi cum circula banii in lumea libera si dezvoltata si care e treaba cu paradisurile fiscale.

                  grad de dificultate: foarte dificil.
                  in schimb lectura este foarte interesanta.

                  hai ca nu te mai rețin. vad ca ești ocupat cu rezultatele alegerilor.
                  • -1 (1 vot)    
                    pt micul john (Luni, 27 mai 2019, 9:10)

                    nicoR [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                    ai auzit de 1% ? daca nu iti recomand de citit milioane de articole pe net. e usor de inteles, cred si pt tine.
                    - apropo, ai vazut discursurile purtatorilor de cuvant de la grupurile spd, verzi (nu ppe) din pe, aszi-noapte ? primul lucru era eradicarea evaziunii fiscale si masuri impotriva sportului dea- fuga in eu a corporatiilor (vezi, unul de are o vrutarie, cofetarie, o firma de meseriasi, nu prea poate ..) dupa taxele cele mai mici ... .
                    - cum crezi ca lumea l-a votat pe strumfi i usha cu sloganul "tarife la orice se produce in afara usha de firme americane" ? citind bullshiturile care le-ai indicat ? le numesc bullshituri pt ca au ca scop NUMAI maximizarea profiturilor, fara nici-o legatura cu latura sociala. ori cele doua sunt mai mult decat strans legate. nu poti avea forta de munca calificata, cu dor de munca, fara invatamant (semi, dar nesemnificativ)gratuit, sistem de sanatate la fel, administratie performanta, cai de acces, etc
    • +10 (16 voturi)    
      deci (Duminică, 26 mai 2019, 14:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      1 - partial de acord, dar o prezenta mare a unor oameni CAPABILI (NU psd, alde etc) poate aduce niste beneficii romaniei
      2 -oik, dar justitia are salarii mari ca sa nu fie tentata sa ia spaga... asta e peste tot si e normal!
      3 - nu o sa avem peste noapte economia chinei si armata SUA daca pica PSD, dar o sa fie mai bine... in timp!
      • -8 (16 voturi)    
        sa o luam pe rand (Duminică, 26 mai 2019, 15:37)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        in afara de base, monica, nu vad pe altii capabili sa inteleaga ce-i de facut
        1. care sunt aia capabili ? si de ce sunt capabili, ce vor sa faca (adica de unde vor lua banii). vor face tot asa: privatizam castigurile si socializam pierderile .. ?
        2. in tarile vestice judecatorii au salarii mari (ca cu 50%), dar procurorii, personal adm, nu
        3. nu vad legatura cu armata uasha, economia chinei. au trecut 30 de la revolutie, 15 de la nato, 12 de eu, suntem in europa, avem teren de joaca pt baieti (baze), asiguram frontiera de est, etc - unde sunt banii de chirie ? unde este schengen ? apropo, cat timp trebuie sa mai treaca ? suntem economie de lohn si capra de ... cand ar trebui sa fim mai RO First ..
        • +5 (11 voturi)    
          mai (Duminică, 26 mai 2019, 16:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          1 - nu ma astept ca USR sau altii sa fie trimisii lui dumnezeu pe pamant...
          nu ma astept ca sa faca minuni, dar sunt mai capabili decat cei pe care-i trimitem acum la parlamentare!
          despre asta este vorba!
          2 - ok... asa o fi... si ce vrei sa facem noi? eu zic ca e ok sa aiba salarii mari, da poate sunt prea mari fata de restul, dar nu cred ca salariile juristilor sunt problem a in romania.
          3 - schengen nu e pentru ca suntem prea corupti ca sa ne astepte. Restu tot din cauza coruptiei. Noi trebuie sa nu votam corupti, sau ma rog sa votam oameni mai putin corupti.

          Nu o sa se rezolve problemele peste noapte... romania este o tara care iubeste coruptia... si psd si pretinii o sa obtina multa vrmel 25-35% la vot... asta e adevarul! Dar noi, pri vot, putem micsora acest procent si incetul cu incetul lucrurile sa o ia pe calea ce buna! Nimic nu o sa se intample peste noapte pe ORICINE o sa votam! La asta m-am referit cu sua si china.
          Noi trebuie sa facem doar tot ce ne sta in putinta pentru a indrepta lucrurile, prin vot!
          • -9 (11 voturi)    
            ce inseamna capabili (Duminică, 26 mai 2019, 16:51)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            dupa tine ? ca au business school ? (wallstreet, goldmansachs, ..). pai astia stiu numai o singura operatie: adunare in buzunarul propriu.
            - nu ma pronunt cu USR ca nu stiu persoanele. ce judec e dupa CE vor sa faca si CUM. de undeiai banii, cum fac sa ne creasca veniturile, fara ca sa anulam gratuitatile la scoli si sanitar (pt cei cu venituri mici e important, cei cu bani vor apela la servicii medicale private si scoli private .. dar nu fiecare are de vandut vaca ca sa-si dea copilul la universitate, nu ? ..)
            - cu justitia, citeste aici (la intamplare)
            https://www.g4media.ro/pensiile-speciale-in-romania-aproape-zece-mii-de-beneficiari-fara-a-lua-in-calcul-militarii-si-politistii-pensii-medii-de-peste-17-000-de-lei.html/
            "Pensia medie în cazul acestora a fost de 17.132 lei, din care 15.897 lei cota suportată din bugetul de stat, iar diferenţa din bugetul asigurărilor sociale de stat" - peste 15.000 de lei pensie !! pai astia nu stiu ce sa faca cu banii .. adica cam 1% din ce primesc ceilalti pensionari (sa zicem la 1200 lei) !
            - schengen - nu o sa intram nici cand o fi USR++, pt ca rasismul din vest este in crestere. daca schengen e legat de coruptie, de ce nu le ingheata conturile, proprietatile, tot ce au prin vest, chiar si la amerloci, la toti astia mari din psd ?? ca in alte cazuri se poate imediat, vezi cu rusii, venezuela, cine o mai fi. de ce ? sa-ti raspund scurt: pt ca stam capra .. (baze, infrastuctuta, tot la dispozitie + achizitii de miliarde, ca la turci inainte ..)
            - solutia: trebuie sa fim pragmatici cu noi insine si cu strainii (poate chiar mai mult), sa stim sa ne definim obiective clare (nu multe), cu modalitati de realizare fezabile, propuse de o majoritate si acceptate de minoritatea care ramane ...
            • +7 (7 voturi)    
              nu stii cum arata un om capabil? (Duminică, 26 mai 2019, 17:51)

              John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

              in primul rand nu s-a îmbogățit lucrând toată viata ca bugetar / parlamentar.
              dacă vine din sectorul privat este perfect.

              studii in afara româniei, nu doctorat sau facultate făcute in RO pe șpagă sau la FF.

              vârsta < 50 ani.
              • -1 (1 vot)    
                nu cred ca-i relevant (Duminică, 26 mai 2019, 18:55)

                nicoR [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                ca nu a lucrat ca bugetar sau parlamentar. zeci de ex din liste de primi ministri din tari nordice, germania, au persoane care de tineri s-au implicat politic. de ex vezi
                https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6ran_Persson, care n-a avut nici facultate (s-a lasat), dar a fost unul din cei mai de succes prim ministru suedez (pt nivelul de viata al oamenilor)
                - nici restul ce spui nu cred ca e f. relevant, poate fi un atu dar si un dezavantaj
                - problema principala e ca nu suntem NUMERE de adunat sau scazut, iar statul nu e o companie. sigur trebuie sa iasa pe plus, ca altfle da faliment, dar se pune problema cat de plus pot fi castigurile unora fata de contributia lor sociala - adica unde se duc profiturile si ce se face cu ele.
                - cred ca pt un politician conteaza ce coloana are (il vezi cum se raporteaza la care din problemele principale ale zilei, in general nu cele ale msm, controlata de 1% de la noi sau din vest, sau de servicii), ce propune (daca vine cu o lista > 5 lucruri mari, treci la urmatorul) si cum vrea sa realizeze (de unde ia banii) ca sa ridice in final nivelul de trai pt toti, incremental (nu numai pt o categorie sau 1- 5%): daca e fezabil ce spune si raspunde la obiective sociale, economice din acel moment, mergem cu el, exista o perspectiva. trebuie sa poti intelege rapid ce vrea, fie ca vorbeste 5 min sau 1h (talkshow, vezi base, chestia cu whisky si gheata, era o metafora, scurta da buna, despre masura in toate ...).
                - cum crezi ca castigat strumful in usha contra miliardelor klintonienilor ? tocmai cu chestiile ce-ti spun eu.
                • +2 (2 voturi)    
                  Bad news - daca esti angajat la stat (Duminică, 26 mai 2019, 20:32)

                  John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

                  esti un numar de adaugat sau scazut, depinde cum o iei. maine daca se reduce numarul bugetarilor la jumatate nici nu s-ar cunoaste la calitatea serviciilor dar la buget s-ar face economii imense.

                  btw, tu stii ca in alte tari serviciile pentru populatie sunt deschise pana la 6-7 seara inclusiv sambata? in Romania nu prinzi picior de bugetar dupa 3:30.

                  in concluzie RO are nevoie de oameni capabili nu de trântori si lichele. nici de schelete comuniste.

                  daca te-ai imbogatit pe spinarea statului cand milioane de romani au plecat in pribegie cu o geanta in spate cum se numeste?
                  • -1 (1 vot)    
                    pt micul john (Duminică, 26 mai 2019, 23:29)

                    nicoR [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                    in ce tara din vest ai servicii pt "popolatie" pana la 6 - 7 seara sambata ?? (esti de pe alta planeta ?)
                    - e clar ca RO are nevoie de oameni capabili, dar problema cum ii gasim ?
                    - excrocii ajung la parnaie, mai devreme sau mai tarziu, care-i problema
                    • 0 (0 voturi)    
                      in tarile dezvoltate, unde chiar se munceste (Luni, 27 mai 2019, 3:20)

                      John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

                      serviciile pt populație sunt deschise sâmbăta pana la 2-3pm iar in timpul săptămânii pana la 6-8pm pentru ca lumea sa nu aibă nevoie de învoiri.

                      dar cele mai multe se rezolva online si prin posta.

                      in Romania ghiseele sunt deschise intre 10 si 12 cel mult. sambata este inchis. daca mai sunt sarbatori nu mai gasesti pe nimeni ca bugetarul roman trebuie sa faca punte intre sarbatori si weekend sa mearga la bbq.

                      habar nu ai cat de mult se muncește in vest.
                      • 0 (0 voturi)    
                        ai zis bine (Luni, 27 mai 2019, 9:13)

                        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                        ca cele mai multe se rezolva online (prin posta numai batranii), si un putin la ghiseu, in special straini ca tine. sunt undeva in vest deschise ghisee sambata (iar esti de pe alta planeta) ?
                        • 0 (0 voturi)    
                          Sunt (Marţi, 28 mai 2019, 1:13)

                          John_english [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

                          iti repet deja a 3-a oara.
              • -3 (3 voturi)    
                Viermuș, cei sub 50 de ani sunt „copy-paste”. (Duminică, 26 mai 2019, 20:56)

                prec [utilizator] i-a raspuns lui John_english

                Dacă le dai un semn de carte îl înrămează și-l atârnă ca trofeu/exponat.
                • +1 (1 vot)    
                  viermus, asa v-au invatat comunistii sa vorbiti? (Duminică, 26 mai 2019, 22:15)

                  John_english [utilizator] i-a raspuns lui prec

                  șochezi tata.
                • +1 (1 vot)    
                  viermus, inca o precizare (Duminică, 26 mai 2019, 22:25)

                  John_english [utilizator] i-a raspuns lui prec

                  sunt mii de romani care si-au facut studiile / doctoratul in afara RO dupa '90, acolo unde nu se face copy-paste

                  au varsta < 50 ani.
          • +11 (11 voturi)    
            Nimeni nu crede in minuni ! (Duminică, 26 mai 2019, 17:49)

            democtrates [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            dar intr-un an acel guvern tehnocrta a facut cat alte partide in 4 ani, desi in structurile ministerelor au avut de a face cu oameni care nu voiau schimbarea.
    • +1 (1 vot)    
      Pai ... (Duminică, 26 mai 2019, 20:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      ... daca asta ti-e rationamentul, e prost. Pe trantorii aia ii platesti oricum. Doar ca-ti refuzi singur si cea mai mica influenta asupra trantorilor alora.

      Aia cu salariile din justitie zi-le si judecatoarei care l-a condamnat cu multi ani in urma pe Iskandarani, si care si-acuma, la pensie, traieste cu politisti de paza la usa.

      Punctul trei e gargara. Aduci in discutie subiecte care n-au nimic cu referendumul, doar ca sa abati atentia. Si-s numa' prostii una si una. Parc-ai vrea sa zici ca oricum n-are rost nimic, ca nimic nu se face peste noapte. Aia-i la mintea cocosului.
      • -3 (3 voturi)    
        tu ala the last (Duminică, 26 mai 2019, 23:22)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        mai bine nu te bagai ... lasa-te, astea de le-am scris sunt un pic cam grele pt tine ..
        - adica sa condamni un mafiot iti trebuie un salariu de 10 ori mai mare decat media + gealati la usa. pai daca ii era frica, de ce s-a bagat in justitie ? era bun si un job de marketing intr-o firma ..
  • +12 (18 voturi)    
    au mai ramas 4% pro-PSD (Duminică, 26 mai 2019, 14:31)

    John_english [utilizator]

    asta explica diferența de procente.

    păziți granițele ca la noapte fug șobolanii.

    :))
    • -12 (16 voturi)    
      z (Duminică, 26 mai 2019, 17:10)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Nu va ingloditi in generalizari. Am votat la europarlamentare un independent. Nu am votat la referendum. Nu toti cei care nu voteaza la referendum sunt aserviti psd-ului. bine...voi puteti crede ce vreti voi...doar ca nu-i, neaparat, adevarat.
      • +7 (9 voturi)    
        N-ai votat la referendum.. (Duminică, 26 mai 2019, 19:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui exis

        ... se traduce cu ai votat borfasii. E simplu.
        • -5 (5 voturi)    
          in capul tau (Duminică, 26 mai 2019, 21:37)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          nu neaparat si in realitate (daca, pentru tine, realitatea inca mai e relevanta)
      • +6 (8 voturi)    
        nu stiu daca toti, dar tu esti slugoi psd! (Duminică, 26 mai 2019, 19:31)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui exis

        .
      • +5 (5 voturi)    
        Poți să-mi explici de ce n-ai votat la referendum? (Duminică, 26 mai 2019, 19:48)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Fac un top al gogomăniilor pentru care nu s-a votat la referendum, dar nu știu încă pe cineva care a votat un independent și n-a votat la referendum.
        • -1 (1 vot)    
          din complezenta, am s-o fac (Luni, 27 mai 2019, 5:58)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

          1.pentru ca, daca cineva ma scuipa in cap iar, apoi, imi cere o tigara, ii intorc spatele. 2.cred ca nu se va schimba nimic dupa referendum, din punct de vedere legal si ca referendumul asta a fost la fel de politizat ca si precedentul
        • -1 (1 vot)    
          si mai important (Luni, 27 mai 2019, 6:04)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

          am uitat 3. agresivitatea celor care au sustinut referendumul
  • +16 (20 voturi)    
    hai ca stam bine... (Duminică, 26 mai 2019, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    peste 20% prezenta la referendum la jumatatea timpului...
    e aproape sigur ca o sa treaca!

    votati in continuare si maine daddy sa se intalneasca cu mazare la rahova!
    • +5 (9 voturi)    
      Aferim. (Duminică, 26 mai 2019, 16:50)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Și să-i ia cu el și pe Vâlcov și Vulvuța Lărguța.
  • +11 (15 voturi)    
    Iesiti masiv la VOT, (Duminică, 26 mai 2019, 15:51)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    dragilor! Azi sunteti mai puternici decit Sociopatul Dragnea si grupul lui infractional organizat! Azi aveti puterea absoluta! Romanii din Strainatate sunt impiedicati sa voteze, comunicindu-li-se, ca sunt buletine de vot insuficiente. Trebuie ca voi, cei din Tara, sa ne ajutati, iesind la vot si pentru noi, cei care, poate, nu vom putea sa votam, fiindca urmasul lui Stalin ne-a furat acest drept fundamental! Iesiti masiv la VOT, va rugam!
  • +8 (12 voturi)    
    ma Marseille e dezastru (Duminică, 26 mai 2019, 15:59)

    iareu [utilizator]

    sunt peste o mie de oameni la coada si sunt doar trei cabine de vot ;
    urnele s-au umplut si le-au inlocuit punand cutii de carton ;
    la intrare e un uindivid ce bate pe tastatura c.n.p. -urile deci nu folosesc nici un amarat da scanner;
    e bataie de joc !!! efectiv nu ne lasa sa votam !!!!
    am reusit dupa trei ore si jumatate si 200 de km dus intors
    cred ca nici buletinele de vot nu vor ajunge pana la sfarsit !
    va doresc mult curaj la toti !!!
    • +4 (8 voturi)    
      Daca mai protetezi (Duminică, 26 mai 2019, 17:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui iareu

      trimite CRIMINALA Carmen Dan Jandarmeria sa va gazeze pe toti. Plus câteva pulane pe spinare ca bonus!
  • +10 (12 voturi)    
    Borasi (Duminică, 26 mai 2019, 17:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar 1 milion si ceva dintre votanti nu au votat la referendum. Numarul HOTILOR; al BORFASILOR si AL TICALOSILOR psd+alde+udmr e tot mai mic.
  • +4 (4 voturi)    
    Deci! (Duminică, 26 mai 2019, 18:41)

    Cetateanu [utilizator]

    Statistica e pentru tara. Puneti la socoteala diaspora. Peste tot (din Japonia pana in America) s-a votat mult mai mult decat in alte dati. In acest sens Meltescanu ar trebui sa-si dea demisia (daca reuseste sa se trezeasca din scleroza) pentru modul in care a organizat sectile de votare.
    In alta ordine granitele ar trebui pazite (garzi cetatenesti) ka Dragnev sa nu poata s-o stearga.
    Astept anuntul de alegeri anticipate!!!
  • +5 (5 voturi)    
    VOTATI OAMENI BUNI !!!!!! (Duminică, 26 mai 2019, 18:42)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    VOTATI OAMENI BUNI !! NUMAI ASA POT AJUNGE LA PUSCARIE ACESTE EXCREMENTE CARE AU PARAZITAT ROMANIA !!!. CONFISCAREA TUTUROR AVERILOR SI TRIPLAREA ANILOR DE PUSCARIE !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    in teritoriu? (Duminică, 26 mai 2019, 19:25)

    madafaca [utilizator]

    Dragnea nu e in teritoriu.
    E pe teritoriul altui stat, probabil, in momentele astea.
  • +4 (4 voturi)    
    Votul mâniei (Duminică, 26 mai 2019, 19:33)

    BEDE [utilizator]

    Este un vot al mâniei împotriva P$D. Prea se dau ca și când ei ar deține toată înțelepciunea și ar fi cei mai bine intenționați.
  • -1 (9 voturi)    
    Propunere (Duminică, 26 mai 2019, 19:36)

    DurAndrei [utilizator]

    N-ar fi rau ca municipiul Cluj sa fie capitala Romaniei...
    • +2 (4 voturi)    
      N-avem noi norocul asta (Duminică, 26 mai 2019, 20:14)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      Soarta orasului de betoane de pe Dambovita e pecetluita. Toti provincialii vin la Bucale...
      • 0 (2 voturi)    
        Asa dar (Duminică, 26 mai 2019, 20:52)

        DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        din pacate toata soarta tarii e peceltuita din cauza la cativa borfasi. Eu sunt dintr-un oras amarat din partea opusa Clujului, granita Tarii Romanesti cu Moldova. Dar as vrea capitala mutata la Cluj.
      • -4 (4 voturi)    
        Vin ăia cu caracter labil. (Duminică, 26 mai 2019, 21:49)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Doar ăia se duc în țigănia din Haules-Bucales.
    • +4 (6 voturi)    
      Nici vorba! (Duminică, 26 mai 2019, 20:29)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      Clujul trebuie sa ramana curat, nu sa se umple de toti borfasii afaceristi care o sa migreze din sud catre Ardeal.

      Ce se poate face, e sa se distribuie anumite ministere, in alte orase mari ale Romaniei.
      Ministerul justitiei sa se afle la Timisoara, Iasi sau Brasov, ministerul energiei sa fie la Sibiu, ministerul dezvoltarii la Cluj, agricultura la Craiova, comertul la Constanta...samd.
      La Bucuresti sa ramana doar guvernul, parlamentul si toata partea administrativa.
      Iar la Alexandria si Videle sa ramana doar secretarele.
    • +4 (6 voturi)    
      De ce Clujul? (Duminică, 26 mai 2019, 20:58)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      De ce nu Brașovul sau Sibiul?
      • 0 (0 voturi)    
        ete na... (Luni, 27 mai 2019, 5:23)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ... asa a auzit si el prin stanga-dreapta, nu are argumente :)
  • +4 (4 voturi)    
    ȘîEi ! (Duminică, 26 mai 2019, 20:34)

    Fisherman [utilizator]

    Dovada că regimul dragniot este pe năsălie o va constitui trecerea pragului de 30% la Referendumul pe Justiție și în județul Vaslui - mai lipsesc 1,13%/
    În acest moment (ora 20:31) mai trebuie să vină la vot încă 4689 vasluieni.
    Dar acest număr este mic în comparație cu cel al vasluienilor care au votat deja în Diaspora.
    Vaslui este muchia securii ajunsă pe grumazul partidului unic.

    Hai Vasluiul !
    Hai Moldova !
    Hai România Nouă !
  • 0 (0 voturi)    
    apreciez prezenta (Luni, 27 mai 2019, 10:44)

    dj [utilizator]

    Dar nu pot sa nu imi aduc aminte ce liniste era in decembrie 2016, atunci cand era super liniste cand am votat eu. Si aveam doi sarbatoriti in familie in acea zi.
    Daca atunci oamenii s-ar fi mobilizat la vot nu am fi trecut prin toate porcariile la care ne-au supus mirobolatele guverne marca pesede. Si mi-e teama ca aceasta lectie tot nu a fost invatata si la urmatoarele alegeri parlamentare va fi din nou liniste, si ia din nou scor mare pesede.