BAC 2011 Caras-Severin: 127 de lucrari de la bacalaureat au fost anulate, dupa ce s-a dovedit ca erau identice / 98 de lucrari anulate in Timis

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:04 Actualitate | Esenţial


Surse din Inspectoratul Scolar Judetean Caras Severin au declarat pentru HotNews.ro ca 127 de lucrari de la bacalaureat au fost anulate. Este vorba de lucrari apartinand unor elevi de la Grupul Scolar Auto si Liceul Forestier. S-a dovedit ca lucrarile erau identice.

Politia a demarat o ancheta in acest caz.

UPDATE: 98 de elevi din Timis au picat BAC-ul, dupa ce lucrarile lor la Limba romana au fost anulate

98 de lucrari la proba scrisa de Limba si literatura romana din cadrul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului 2011 au fost anulate. Candidatii eliminati din BAC au sustinut probele la centrul de examen "Romulus Paraschivoiu" din localitatea Lovrin, judetul Timis.

Reamintim ca un numar de 661 de elevi au fost eliminati de la toate probele scrise, in cadrul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului 2011. Acestia au fost dati afara din examene pentru frauda sau tentativa de frauda, au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii Ministerului Educatiei. Numarul elevilor eliminati in aceasta sesiune este dublu fata de cel inregistrat anul trecut, tot in sesiunea iunie-iulie.

La proba de vineri, 1 iulie, cei mai multi eliminati sunt din Bucuresti - 38, Neamt - 12 si Arad - 10.

Miercuri, 29 iunie, au fost dati afara din examenele de Matematica si de Istorie - 268 de elevi, dupa ce au fost prinsi copiind sau cu telefoane mobile. Numai la un liceu din Hunedoara au fost eliminati 111 elevi. La aceasta proba, in Capitala au fost eliminati 37 de candidati. In Valcea, un elev a fost eliminat. Patru elevi au fost eliminati in Alba - trei la Blaj si unul la Cimpeni. In Buzau, un elev de la Liceul pedagogic a fost eliminat, dupa ce a fost prins in timp ce copia, transmite Agerpres.

Marti, 28 iunie, au fost eliminati 5 elevi din examenele de proba scrisa la Limba si literatura materna din cadrul Bacalaureatului 2011.

Luni, 27 iunie, la nivelul intregii tari au fost eliminati 233 de candidati din examenul de Limba si literatura romana, pentru tentativa de copiere sau pentru ca au intrat cu telefoane mobile in sala de examinare. Unele cazuri de tentativa de copiere au fost semnalate la linia Tel Verde special creata pe durata examenului de bacalaureat de catre MECTS. Cei mai multi eliminati au fost in Mehedinti - 33, in Bucuresti - 29 si in Constanta - 19.


Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

9999 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Ionel (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:08)

    ionel [anonim]

    Daca se vrea se poate. Bine au facut!
    • -2 (6 voturi)    
      Oare cat reprezinta, (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 21:57)

      Curiosu [anonim] i-a raspuns lui ionel

      procentual vorbind, numarul celor prinsi copiind fata de cei prezenti la examen ? Nimeni nu vrea sa spuna. Cred ca procentul este sub 1%,dar atunci ministru fara bacalaureat nu s-ar mai putea bate cu caramida in piept, ca cea facut si cum a dres el,etc.
      • +2 (4 voturi)    
        reprezinta (Duminică, 3 iulie 2011, 11:54)

        mnbmn [anonim] i-a raspuns lui Curiosu

        CAT reprezinta?
        Mai bine te-ai intreba CE reprezinta!
        Reprezinta un inceput foarte bun.
        Dar, dupa cum scrii ("cea facut"), cred ca si tu ti-ai luat bacul copiind, asa ca esti foarte in masura sa critici un ministru!
  • +21 (23 voturi)    
    Concluzie (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:09)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca se vrea, se poate face treaba in tara asta.
  • +27 (27 voturi)    
    da... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:16)

    Ha ha [anonim]

    Ca sa copiezi ai nevoie si de minimum de cunostinte.
    Intradevar, sa copiezi identic dupa colegii din sala, iti trebuie o doza mare de lipsa de inteligenta.
    Ar trebui ca numele lor sa apara pe o lista de internet, nu-i cunosc precis, dar macar sa primeasca o palma peste obraz.
    • +4 (4 voturi)    
      Pușlamalelor la învățat (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:29)

      xbcv [anonim] i-a raspuns lui Ha ha

      Funeriu imi este pe deplin antipatic...dar cu acestea nu pot decat sa-l felicit...Bolovanului i-a iesit cu faza asta. Jos palaria...bine le-a facut la toate puslamalele si beizadelele parvenitilor din Romania...S-a ajuns ca imposibilitatea de a copia să fie ceva anormal...Nu se mai putea.Pentru ei a copia era a doua natură.Burata pe carte jegosilor.
    • +2 (10 voturi)    
      alo! (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:45)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Ha ha

      ce propui tu aici sunt pedepse publice.totusi sa nu exageram doar pt ca uni nu au reusit sa isi treaca "examenul maturitatii"
    • +11 (11 voturi)    
      Stiti cum e (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:05)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Ha ha

      Prosti, da' multi :)
    • +12 (12 voturi)    
      nu dupa colegii din sala (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:17)

      Desmond [utilizator] i-a raspuns lui Ha ha

      Cel mai probabil au primit toti de la un profesor rezolvarea si nu s-au mai sinchisit sa schimbe ceva de la ei... probabil unii au si copiat cu greseli.

      In alta ordine de idei, cu mai multi ani in urma, profesoara mea de romana, pe atunci si profesoara la clasele 5-8 a corectat lucrarile de la examenul de capacitate si a gasit vreo 100 de lucrari identice de la o scoala dintr-un sat din apropiere. Tot in CS. A facut scandal, dar nu s-a intamplat nimic desigur...

      Se pare insa ca anul acesta s-a mai schimbat ceva si ca totusi SE POATE!
  • +3 (3 voturi)    
    bacul (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:29)

    daroc [utilizator]

    Am vazut zilele trecute un articol mare, intr-un ziar natioal: "Suspiciuni de frauda la bacalaureat"!
    Chiar ma gandeam.... in Romania, cum a fost tratat bacalaureatul (si invatatamantul in general) in ultiii 20 de ani, titlul articolului de acum trebuia sa fie altul si anume: 'SUSPICIUNI DE CORECTITUDINE LA BACALAUREAT!"
    La noi bacul a ajuns bataie de joc 100%!
    Eu am dat bacul dupa cativa ani de la caderea comunismului. La matematica, ne plimbam prin sala ca sa ne consultam fara nici o problema, Era o zarva si o miscare prin sala, in timpul examenului, mai mare decat in pauze! Era haos, fiecare se consulta cu fiecare, in grupulete.
    La romana in schimb a fost ordine! Supraveghetorii ne-au spus sa stam linistiti si, in disciplina si ordine ne-au adus profesorii la fiecare dintre noi gentile - puse intital toate intr-un colt - genti in care aveam cartile. Ni le-au adus la fiecare, am fost cu cartile pe masa toti.
    La franceza, a fost "tres jolie'! Eficient, ordonat! Dupa ce ne-a scris subiectele pe tabla, o profesoara ne-a impartit la fiecare o foiae de hartie pe care erau rezolvate subiectele.
    Acesta a fost bacul pentru mine.
    Cine e acest ministru care indrazneste sa incerce sa elimine copiatul? Daca cineva reuseste sa aduca, macar 50-60% corectitudine la bac in Romania, apoi ar merita premiul Nobel! La noi la bac, in ultimii 20 de ani, modul de desfasurare a examenelor tine nu de coruptie sau frauda, tine de domeniul romanelor suprarealiste sau a filmelor SF cu regizori cu mintea bolnava!
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:29)

    tassd [anonim]

    e interesant ca se iau ceva masuri, evident sub ochii presei...
    desi par niste masuri superficiale i-ar putea descurja pe multi care sunt la limita intre a risca sau de a fi corecti si sa ia o nota mai mica...
  • +15 (17 voturi)    
    Cam astia sunt (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:38)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    elevii pe care si/i doreste o ministreasa ca androneasca , marga si adormitei!
    Prosti, manipoulabili, spagari, dar... cool!
    Bravo. domnule ministru!
    Tot asa si scapam de votaci care se multumesc doar cu carnati, stick/uri si vanghelioane!
  • +8 (12 voturi)    
    abia acum???? (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:39)

    ady [anonim]

    profesorii sunt complici scriind pe tabla soultiile la probleme pt a putea trece toti elevii..totusi nici un dosar penal..de ce????
  • +5 (5 voturi)    
    Cutia Pandorei (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:02)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    Este o initiativa grava prin consecinte, inclusiv juridice. In metodologia de bac nu este prevazut asa ceva. Dupa afisarea rezultatelor, se pot face anchete si anula mii, poate zeci de mii de teze, ca se vad dupa note si dupa procentele de promovare unde s-au facut fraude.
    • 0 (0 voturi)    
      NU m-as grabi (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 17:05)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      ... orice anulare de genul asta se face cu procese verbale cu mentionarea unei baze legale... oare chiar sa nu existe o astfel de baza legala??? Mi-e greu sa cred.
  • +5 (5 voturi)    
    La matematica erau? (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:20)

    Ciprian [anonim]

    Daca erau la matematica si toate erau de 10, atunci asa se rezolvau subiectele.
    Ar fi o comedie sa fie la romana si cu aceleasi greseli de exprimare.
    • 0 (0 voturi)    
      corect pana la un punct ... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 20:54)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      ai dreptate, solutia e aceeasi, dar de aici pana la a avea lucrarea identica e cale destul de lunga.
  • +18 (18 voturi)    
    Nu au copiat unul de la altul (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:25)

    denvarel [anonim]

    Intr-o clasa intra 20-30 elevi. Cum au lucrari identice 127 de elevi daca stateau in clase diferite? Acolo miroase a rezolvari date de profesori direc elevilor. Mare mirare daca nu le-au scris direct pe table.
  • +7 (9 voturi)    
    copiatul... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:26)

    daniel [anonim]

    copiatul nu are nimic deaface cu inteligenta oricum ai spunea-o:) si daca a copiat identic si daca a copiat diferit, cand copiezi esti un om neintelept pentru ca nu stii sa te pregatesti... cine vrea sa ia bacu invata....
  • -1 (1 vot)    
    despre copiat la bac (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:32)

    papili [anonim]

    La Olt ,Slatina exista in ing metalurg care se da mare matematician,si face meditatii cu cate 20-30 elevii in acelasi timp,de cele mai multe ori in timpul progaramului de scoala al elevilor.La acest bacse zice ca a vandut subiectele la mate si fizica cu cate 100 lei ,noi,pe care le-a trimis ca fotografie elevilor in timpul probelor.S-a iscat scandal pentru ca el ,"profesorul" inginerul n-a rezolvat problemele de 10,si asfel "beneficiarii" au facu scandal pe linia "muta".Cred ca domnul ministru trebuiew informat,serviciile specializate sa investigheze si sa ia masuri.Altfel si la Olt daca se verifica tezele ,vor constata ca la mate peste70% sunt copiate la greu.
  • +14 (14 voturi)    
    Bacalaureat 2011 (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 15:34)

    elena [anonim]

    Poate ca nu e prea tarziu,poate ca lucrurile vor intra in normal.Dar daca nu se continua,ramane numai o furtuna intrun pahar cu apa.E nevoie de multa consecventa si perseverenta,toate au luat-o razna in tara asta.Cum intra un tanar in viata stiind ca totul se rezolva prin smecherii?E o intrebare retorica,stim toti cum s-a pervertit societatea noastra,gratie exemplului imprimat de "bravii"nostri politicieni,care au dat tonul la inselat,la furat,la smecherii de tot felul.Ar trebui sa nici nu mai indrazneasca sa apara in public,dar sa vina sa si critice...Cine sunt cei care critica?De ce n-au facut ei asa ceva pana acum?Nimic si nimeni nu e perfect,dar e perfectibil,actualii politicieni macar incearca sa faca ceva,celorlalti nici macar nu le trecea prin cap.Erau preocupati numai de discursuri mincinoase si manipulari.Rusine tuturor care au fost si sunt politicieni si care au adus tara in halul asta!Actualii au ocazia sa-si spele pacatele.Sper sa n-o rateze,e ultimul tren!
    • +3 (3 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 16:09)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Complet de acord. Poate ca intr-un final vom invata si noi romanii doua lucruri: sa judecam oamenii strict dupa faptele lor si uneori, asa, din cand in cand, sa ne amintim ca telecomenzile au un butonas micut si simpatic, rosu.... iar daca apasam pe el, se intampla ceva magic: ne "creem" timp sa mai citim o carte buna, un ziar de calitate, sau macar sa iesim cu amicii la o plimbare in parc, ca parca in ultima vreme prea suntem patimasi, iar unii dintre noi, intr-o masura mai mica sau mai mare, uitam ca in afara de stomac si organe genitale, mai avem si creier.... si daca l-am folosi mai mult, poate am avea politicieni mai buni!
    • +3 (3 voturi)    
      e nevoie de sustinere (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 20:53)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui elena

      reforma invatamantului trebuie continuata si sustinuta de elevi si parinti! Nu fiti indulgenti cu profesorii care tolereaza frauda!
  • +2 (4 voturi)    
    Funeriu a dat totusi startul (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 16:35)

    Cataleya [utilizator]

    A dat startul la incercarea de a opri fraudarea examenelor.
    Mai departe, nu are ce sa faca.
    Singur nu are sanse.
    Daca toata sleahta profesorilor corupti se vor pune impotriva lui Funeriu acesta va fi terminat urgent.
    Asteptati putin pana apar problemele de la universitati!
    Abia apoi vor interveni rechinii aia mari, stiti voi care, cei care au painea si cutitul in Parlament pe la toate comisiile posibile si care sunt simultan si rectori de facultati!
    Acolo va fi adevaratul "macel" iar Funeriu pare a fi singur impotriva lor!
  • +2 (2 voturi)    
    stat vs sisifi (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 17:26)

    KK MK [anonim]

    foarte tentat sunt sa spun ca multi cei de pe aici - Bine le.au facut - din pacate cea ce se intampla acum este efectul distrugerii acestei tari - ii lasi in pace ani la rand, le schimbi sistematic, cam in fiecare an sistemul de invatamant, ii dai peste cap cu ot ce inseamna contunuitate in scoala - si dupa 20 ani te pui cu politia pe ei ! asa au facut si cu sistemul sanitar, cu cel de pensii, cu gradinitele, cu transportul si infrastructura. au cam distrus tot. Sa speram ca acesta actiune se va mentine, si vom iesi din mizeria in care ne baga sistematic - din pacate eu nu cred asa ceva.

    Deci cine o fi de vina oare ?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu se poate! (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 19:22)

    lb [anonim]

    Nu se poate asa ceva! Sarmanii copii sunt "victima sistemului". Sau asa ceva sustinea cineva zilele trecute.
    Nenorocitii astia ar trebui pusi cu botul pe labe de mici. Asta e o ocazie buna sa li se dea o lectie de viata.
    • 0 (0 voturi)    
      Parintii... (Duminică, 3 iulie 2011, 10:21)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui lb

      au o buna parte din vina, pentru ca i-au obisnuit cu meditatiile in loc sa-i indemne sa invete. Asta-i rezultatul meditatiilor, datului "mura-n gura", copiii nu pot gandi nimic singuri, asteapta totul pe tava. Vor iesi din scoala niste marionete care in societatea moderna n-au nici-o sansa.
  • 0 (4 voturi)    
    materie (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:07)

    mihaicj [utilizator]

    severitatea la examinare ar trebui corelată cu cantitatea de materie predată. Dacă îi bagi elevului materia cu pâlnia până îi iese pe toate găurile afară şi nu mai pricepe nimic cum să mai dea randament? dezvoltă doar aversiune faţă de învăţat. În schimb dacă s-ar preda mai puţin, cu explicaţii clare şi sistematice, doar cei care nu vor să înveţe nu ar reţine materia. E doar o părere personală, dar nu cred că mă înşel.
  • -2 (2 voturi)    
    singurul lucru bun (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:47)

    marius [anonim]

    Intr-adevar, acest bac este un lucru bun, primul si singurul lucru bun facut de acest conducator al Minsiterului Analfabetizarii Nationale, sustinatorul legii analfabetizarii nationale si al legii discriminarii romanilor in propria lor tara, o rusine, un jeg de lege.

    Ma si mir ...
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la Bucuresti! (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:57)

    Marius [anonim]

    De ce nu se spune nimic despre cum se copiaz in Bucuresti ?
    Cele mai mari nereguli se inregistreaza in capitala dar nimeni nu vrea sa le vada.
    Tapii ispasitori sunt doar amaratii din tara, nicidecum cei din Bucuresti.
  • 0 (4 voturi)    
    Tradare, dar s-o stim si noi (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 23:43)

    Tudor Bugetar [anonim]

    NIMENI, dar nimeni, pe niciun site nu-l invita pe domnul Nistor, vocalul sindicalist sa ne spuna ca de fapt nu se copiaza la BAC si de fapt este vorba de o reducere salariata sau numericeste de personal bine pregatit, adevarati DASCALI, dedicati profesiei, facuta de infamii Boc & Basescu si toate avand ca unic scop ca Udrea sa-si cumpere posete ??? :) :) oau.
  • -1 (1 vot)    
    Intreruperea curentului in perioada examenului. (Duminică, 3 iulie 2011, 9:59)

    fggdgd [anonim]

    Daca se intrerupe curentul la proba matematica/istorie si camerele nu inregistreaza nimic timp de 10-15 minute, intr-un colegiu in timpul examenului iar in oras nu se intrerupe ar trebui anchetat acest incident ?
    Cred ca este interesant de vazut cine a intrerupt si din ordinul cui.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa trebuie procedat (Duminică, 3 iulie 2011, 11:43)

    ada [anonim]

    Este necesar ca fraudele dovedite sa fie mediatizate,pentru ca numai asa se poate corecta o situatie.
    Oricum numarul real al fraudelor este mult mai mare,dar inceputul este promitator.Trebuie insistat pe aceasta cale.
    Parintii sunt primii care gresesc, trebuie sa accepte copilul asa cum este si sa-l ajute sa inteleaga ca trebuie sa munceasca si sa fie disciplinat in tot ceea ce face.Nu trebuie sa-i corupa pe dascali pentru a obtine rezultatele dorite.
    Este drept ca realitatea nu se potriveste cu ce spun eu ,dar nu avem voie sa stricam mintile copiilor.
    Sa nu uitam ca de noi depinde lumea in care vom trai cu totii,copii si parinti.
    Ce semeni aceea culegi.