Peste doua milioane de beculete vor fi aprinse duminica seara in Capitala

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 16:04 Actualitate | Esenţial


Incepand de duminica, Bucurestiul se pregateste de sarbatoare. La ora 19.00, bucurestenii sunt invitati sa participe la aprinderea luminilor de Craciun, alaturi de primarul Sorin Oprescu. Anul acesta instalatiile amplasate pe marile bulevarde numara peste doua milioane de beculete.

In Piata Roma, Piata Arthur Verona, Piata George Enescu, Pasajul Universitate, dar si la intersectia dintre strazile  Lipscani cu Smardan se va impodobi cate un brad. Tot de maine se vor  deschide si primele doua targuri de Craciun, in Centrul Istoric (strada Lipscani) si in Parcul Cismigiu.

Patinoar in Cismigiu

O data cu aprinderea luminilor de Craciun se deschide si patinoarul din Parcul Cismigiu. Pentru biletul de intrare, pretul va fi de 10 lei de luni pana joi, iar in zilele de vineri, sambata si duminica vizitatorii vor achita 15 lei. Toti cei care vor dori sa inchirieze patine vor plati 10 lei pentru un program de doua ore.

Programul patinoarului din Cismigiu, de luni pana joi si duminica, este de la 10.00 pana la 21.00 (program de doua ore cu pauza de o ora), iar vineri si sambata de la ora 10.00 la 24.00. In timpul saptamanii, de luni pana vineri, pentru primele doua ore de program, de la 10.00 la 12.00, intrarea va fi gratuita pentru toate categoriile de public.

Incepand cu 17 decembrie in centrul Capitalei vor fi organizate mai multe targuri, concerte si festivaluri.

Atelierul lui Mos Craciun in Parcul Unirii
 
Bucurestenii care trec in aceasta perioada prin Parcul Unirii se pot bucura de patinoarul si targul de sarbatori si pot urmari o serie de programe artistice. De asemenea, in week-end-uri, pe bulevardul cu fantani, vizitatorii se vor plimba cu trasuri, iar copiii cu poneii.

Tot aici este si Atelierul lui Mos Craciun, unde artisti amatori costumati in zane, spiridusi si alte personaje de poveste vor introduce publicul in atmosfera magica din Casa lui Mos Craciun. 
 
Festivalul vinului fiert in Piata Constitutiei
 
Festivalul vinului fiert din Piata Constitutiei isi asteapta vizitatorii in perioada 17-27 decembrie. Cu acest prilej, bucurestenii vor degusta o larga varietate de vinuri si pot cumpara produse traditionale si decoratiuni de la targul de sarbatori organizat in aceasta piata.

De asemenea, in Piata Constitutiei, o asociatie non-profit va impodobi zece brazi, iar cei doritori vor putea achizitiona decoratiunile. Banii astfel obtinuti vor fi folositi in scopuri caritabile.

In corturi incalzite vor fi deschise doua ateliere, unul de olarit si unul de tesut, iar copiii se pot plimba cu masinute electrice, sau pot asista, impreuna cu parintii lor, la parada fanfarelor sau la concerte cu trupe cunoscute si ansambluri folclorice din diferite zone ale tarii.


Citeste mai multe despre   


















1815 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    A inceput... (Duminică, 5 decembrie 2010, 10:14)

    Liliana.. [anonim]

    Si Franta care are alta , situatie economica are bunul simt si face ceva economie de sarbatori. La noi risipa, si mari realizari , cel mai lung carnat, cel mai mare tort etc. S_a orientat dupa Vanghele primarul capitalei, cu momeli electorale ca doar se apropie alegerile, ce conteaza ca lasa vistieria goala.
    • 0 (4 voturi)    
      Marean, Sorinel... (Duminică, 5 decembrie 2010, 11:06)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui Liliana..

      tot PSD estem...
      momeli electorale, carnati, vanghelioane, etc...
      • +1 (3 voturi)    
        Inzapezirile sunt din cauza PSD ! (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:09)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui toteu

        Terminati cu cliseele ,sunt toti o apa si un pamant ,doar ca actualii :"nu stiu ca nu stiu".:(((
        • -1 (3 voturi)    
          Bine ca stii tu! (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:16)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

          DAca ar fi cheltuit Videanu, ai fi avut fundul rosu!
          Ai fi sarit ca ars!
          Asa, daca este primarul proteza..., goagal, ... eee, e de bine, nu?
          • +2 (4 voturi)    
            bai nene voi asa repede uitati? (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:32)

            2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            vorbiti de inzapezire? pai ati uitat cand ani la rand videanu era plecat in vacanta exct cand erau troienle e mai mari in bucuresti?
            ca inzapeziri a cauzat psd? ca doar la vanghelie n-a deszapezit deloc. si asta pentru ca el a sperat ca anul trecut nu vor fi zapezi (cum nu fusesera anul anterior) si n-a mai vrut sa verse bani la firmele de ssalubritate (prigoana pdl).
            • +1 (1 vot)    
              Aha! (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:10)

              YogiBeer [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

              Era vorba de beculete!
              La tine vad ca fileaza cateva!
              Cine a spus de ceva despre deszapezire?
              Am uitat, la voi la comunisti luri\urile stiute sunt putine si repetate des; doar aveti cate un neuron, atat!
              Era vorba de cheltuieli cu beculete, cu scurgreti de fonduri catre clinici proprii, ... dar ce stii tu!?
              Neuronu' oricat de dashept si daghetat este, la voi isi pierde din calitati!
              Hai, du/te la latrine la publika!
              Nu ti/ai luat "masa" azi?
            • +1 (1 vot)    
              / (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:31)

              popescu [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

              banuiesc ca si cutremurul de la ora 4 dimineata tot din cauza partidelor politice s-a intamplat.

              si tot PSD/PDL/PNL etc sunt de vina ca iarna e ziua mai scurta... si ca ninge...

              citesc zilnic hotnews si observ ca la 90% din stiri sunt comentarii legate de politica desi stirile nu au vreo legatura cu asa ceva..

              incredibil!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Ne fileaza o lampa! :((( (Duminică, 5 decembrie 2010, 12:06)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Liliana..

      Circ fara paine !
    • -1 (1 vot)    
      raspuns Liliana (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:46)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Liliana..

      Nu a cheltuit nimeni din taxele si impozitele tale. au fost evenimente private, cu scop publicitar.
  • +2 (4 voturi)    
    2 milioane? (Duminică, 5 decembrie 2010, 10:47)

    Mario Popa [anonim]

    Oare cat curent consuma astea?
  • +2 (4 voturi)    
    parca era criza... (Duminică, 5 decembrie 2010, 10:57)

    anonim [anonim]

    ?
    • +2 (4 voturi)    
      criza e (Duminică, 5 decembrie 2010, 11:17)

      pq [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Criza e numai pentru noi care platim taxele, nu si pentru baietii destepti in buzunarele carora intra banii nostri. Cu banii astia puteau face minuni la vreo doua spitale, la cateva scoli... Oricum ei se trateaza si-si trimit copii la scoli pe alte meleaguri. Sa ne uitam la sediile micilor firme care se zbat sa plateasca taxele daca au beculete aprinse de pe acum; deci, criza e numai pentru noi pentru ca cel care administreaza banii e HOT.
      • +2 (2 voturi)    
        erata (Duminică, 5 decembrie 2010, 11:27)

        pq [anonim] i-a raspuns lui pq

        "trimit copiii"
      • -1 (1 vot)    
        dar de turisti ce ziceti? (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:05)

        ada [anonim] i-a raspuns lui pq

        cum vrei sa atragem turisti sa ne viziteze orasul? toate orasele "occidentale" fac tot felul de atractii sa le vina turisti care sa verse bani in conturile lor. lasa-i sa faca beculete si orice care sa atraga atentia, asa poate criza asta ne va fi si noua favorabila. de ce sa se duca neamtul la vienna si anul asta, mai bine sa vina la noi - ca e mai ieftin - si sa lase ceva banuti si la noi in tara. in plus cred ca ne place si noua sa ne vedem orasul impodobit. nu-i asa ca si voi va impodobiti casa anul asta?!?!
        in plus, sa fim seriosi, la cum relateaza toate televiziunile ca din an in an cheltuim mai putin decat anul trecut de sarbatori, eram deja de mult pe minus... hai mai bine sa punem osul la treaba si sa lasam lamentarile!
  • -2 (6 voturi)    
    abia astept (Duminică, 5 decembrie 2010, 11:12)

    cris [anonim]

    Si ce daca e criza nu mai trebuie sa facem nimic? Bugetul primariei nu are de-a face cu bugetul de pensii sau de salarii, au facut economii prin faptul ca nu au mai facut instalatii noi ci doar au refolosit ce aveau din anii trecuti.

    Eu ma bucur sa vad tot orasul cu luminite, simtim si noi spiritul de sarbatoare. Sa se organizeze cat mai multe targuri si cat mai multe distractii pe parcursul iernii, asa vor avea si cei care nu isi mai permit sa plece pe afara sau la munte o distractie si un mod placut de a-si petrece timpul.
  • +1 (1 vot)    
    F.bine (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:13)

    Luminile orasului [anonim]

    ca a pus 2 milioane de becuri.Trebuiau si mai multe,pe toate strazile,ca sa nu mai intrati cu masinile prin toate gropile din carosabil.Si,in fond,lumina nu vine de la Bucuresti,cum ziceau Roberta si I.Oltean mai deunazi?!
  • +1 (1 vot)    
    mai exact (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:14)

    hazard [anonim]

    ...la ce ora? ca sa fim pregatiti cu lanterne si lumanari...
    Ieri s-a intrerupt de doua ori curentul electric in zona Piata Sudului...
  • +1 (1 vot)    
    Doar 2 milioane? (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:20)

    Pooky [utilizator]

    Eu (inca) astept sa se aprinda 22 de milioane de beculete in tara asta. Pana atunci o s-avem sarbatori... asa cum ni le-am facut.
    • +1 (1 vot)    
      Sa te auda Dumnezeu... (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:07)

      Luminile orasului [anonim] i-a raspuns lui Pooky

      Pana atunci,Sarbatori fericite!Cu timpul,se vor aprinde si alea 20 de milioane neaprinse inca...
  • +1 (1 vot)    
    Asta aveam noi nevoie? (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:16)

    Axel [anonim]

    Scad indemnizatiile mamicilor,pensiile,salariile,primele dar in schimb avem cele mai multe becuri din toate timpurile,asta aveam nevoie pe timp de criza ??????
    • 0 (0 voturi)    
      Spalare... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:06)

      Liliana [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Sigur nu avem nevoie de atata risipa, dar cum sa spele banii ?...