Mark Gitenstein, ambasadorul SUA, despre adoptarea legii ANI: Parlamentul merita felicitari pentru votarea unor masuri suplimentare care imbunatatesc corectitudinea si eficienta sistemului juridic

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 14:16 Actualitate | Esenţial


Mark Gitenstein, ambasadorul SUA la Bucuresti, a felicitat, printr-o declaratie transmisa presei, Parlamentul Romaniei pentru votul de marti asupra legii ANI. "Am fost incurajat de faptul ca presedintele Romaniei, ministrul Justitiei si liderii parlamentari, proveniti din intregul spectru politic, au colaborat la adoptarea unei noi legi care va mentine si va consolida Agentia Nationala de Integritate, respectand in acelasi timp prevederile Constitutiei Romaniei", a aratat Gitenstein.

"Vreau sa felicit Parlamentul Romaniei pentru ca ieri (n.r. marti) a adoptat noua lege a Agentiei Nationale de Integritate. Romania a facut un pas important in directia asigurarii existentei unei agentii care sa verifice averile demnitarilor. Acest factor crucial in lupta impotriva coruptiei corespunde obligatiilor Romaniei in calitate de membru al Uniunii Europene si asigura transparenta necesara, asteptata de catre companiile americane si straine prezente in Romania, precum si de catre cetatenii romani", se arata in declaratia diplomatului american.

El spune ca a fost incurajat de colaborarea tuturor factorilor politici pentru adoptarea unei noi legi a ANI, care "va mentine si va consolida Agentia Nationala de Integritate, respectand in acelasi timp prevederile Constitutiei Romaniei". "Eforturile lor neintrerupte au fost cruciale in crearea unei structuri a ANI care sa raspunda asteptarilor internationale si, in acelasi timp, intereselor cetatenilor Romaniei", a spus Gitenstein. In plus, i s-a parut incurajatoare decizia CCR din 19 iulie, care a respins proiectul ce ar fi slabit ANI.

Dupa ce anterior a criticat clasa politica, ambasadorul american felicita Parlamentul Romaniei pentru ca "a adoptat un numar de masuri aditionale care vor imbunatati corectitudinea si eficienta sistemului juridic, facilitand in acelasi timp judecarea si condamnarea persoanelor care au comis acte de coruptie ori alte infractiuni grave".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















944 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Bravo ANI (Miercuri, 25 august 2010, 14:42)

    drak latinu [utilizator]

    Dar care intreg spectru politic? Nici un psd ist nu a votat!!!
    • +1 (3 voturi)    
      CINE A FACUT SESIZAREA LA CURTEA CONSTITUTIONALA (Miercuri, 25 august 2010, 15:26)

      cris [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Cred ca trebuie felicitat presedintele BASESCU si nu parlamentul care a facut o lege sa protejeze coruptia.
      Basescu are multe bube-una ca e betiv si bate toate carciumile de pe litoral, dar spre deosebire de ILIESCU atrage atentia la anumite derapaje.
  • +1 (1 vot)    
    Da (Miercuri, 25 august 2010, 15:04)

    HESS [anonim]

    Sigur ca imbunataesc corectitudinea sistemului juridic.Ori esti naiv ori tacanit.Ia trage o geoana pe HotNews si vezi de cati ani sant unele dosare in cercetare.Pana nu se curata sistemul judiciar de hahalere nu va servi nici o lege anti coruptie.
  • +1 (1 vot)    
    CCR e si mai distructiva decat "clasa politica" (Miercuri, 25 august 2010, 15:19)

    JUSTITIE - sau Televiziune? [anonim]

    CCR sta in fruntea clasamentului capacitatii de distrugere a reformelor din ultimii 20 de ani

    - 1. CCR
    - 2. Clasa Politica
    - 3. Televiziunile
    - 4. Justitia

    - televiziunile si magistratii judecatori au fost adversari constanti ai tuturor reformelor din justitie, de-a lungul intregii perioade a ultimilor 6 ani

    PSD poate sa distruga LEGEA ANI fara sa se expuna oprobriului public, ci indirect, prin intermediari: ORICE politician sau demnitar poate formula orice presupusa excepţie de neconstituţionalitate impotriva legii ANI, iar CCR o va accepta si va distruge din nou legea.



    Cătălin Macovei se aşteaptă ca Legea ANI să fie contestată la CCR

    Miercuri, 25 August 2010 12:36

    Preşedintele Agenţiei Naţionale de Integritate a declarat, miercuri, la RFI, că se aşteaptă ca Legea ANI, adoptată de Parlament, să fie contestată ulterior la Curtea Constituţională a României.
    "Este evident că legea va fi ulterior contestată la Curtea Constituţională. Orice persoană care are o acţiune în instanţă poate să invoce o presupusă excepţie de neconstituţionalitate a unuia sau mai multor articole dintr-o lege. Aşa că ne aşteptăm, bineînţeles, ca această lege să fie contestată la Curtea Constituţională", a afirmat şeful ANI.

    În ceea ce priveşte forma în care a fost adoptată această lege şi eventuale probleme de neconstituţionalitate, Cătălin Macovei a spus că actul normativ reprezintă o balanţă între cerinţele Comisiei Europene şi exigenţele CCR. Potrivit acestuia, votul Senatului la Legea ANI reprezintă "o victorie a înţelepciunii în faţa pasiunii".

    Senatul a adoptat, marţi, în calitate de Cameră decizională, proiectul legii Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI), în varianta în care acesta a trecut de Camera Deputaţilor. AGERPRES

    http://www.agerpres.ro/media/index.php/justitie/item/25758-Catalin-Macovei-se-asteapta-ca-Legea-ANI-sa-fie-contestata-la-CCR.html
  • +1 (1 vot)    
    "Uniunea Sovietica Ailalta" (Miercuri, 25 august 2010, 17:31)

    Radu Marinescu [anonim]

    Eu va scriu din Israel, va citesc cu regularitate, si din cand in cand citesc relatari despre aprecierile ambasadorului SUA asupra clasei politice, a legilor etc din Romania.
    Ma intreb in ce alta tara si-ar permite ambasadorul SUA sa faca asemenea aprecieri, fara sa fie "tocat" de presa si de opinia publica. Cum isi permite? Exista tari, puternic subventionate de catre SUA, in care coruptia ne deloc neglijabila, dar ambasadorul nici nu s-ar gandi sa faca aprecieri din postura de "inspector cu morala" ! Mai ales ca la el acasa nu e chiar totul perfect (to say the least !) Sau poate d-l ambasador
    interpreteaza initialele tarii sale ca Uniunea Sovietica Ailalta ?
    • 0 (0 voturi)    
      Radule (Miercuri, 25 august 2010, 18:40)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Radu Marinescu

      Pacate politicienii nostrii in cei 20 de ani au fost impotriva intereselor natiunii romane.Oameni fara coloana vertebrala,servili,hoti, lingai .Sant capabili de a se lasa scuipati de toti doar pt un pumn de euroi sau dolari.Imagineaza-ti ca un ambasador fie el cine-o fi ar iesi la inaintare in israel cu declaratiile pe care le-a facut el in ultimul timp.
  • +1 (1 vot)    
    Si-o sa fac ANI singura justitie in Romania ??!!! (Miercuri, 25 august 2010, 19:04)

    lili [anonim]

    Ca oamenii din justitie tot aia raman si pana acum au avut legi, a fost ANI si nu s-a intamplat nimic. Si nici nu se ca intampla, am inteles ca va avea un buget considerabil, vreau sa vad rezultatele. Cam pe cand si cam cati ??!!!! Mai vorbim.....