VIDEO Traian Basescu: Intelegem problemele pe care le creeaza taberele de romi in Franta, dar sustinem fara rezerve dreptul la libera circulatie

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 14:04 Actualitate | Esenţial


"Noi intelegem pozitia guvernului Frantei, dar in acelasi timp sustinem fara rezerve dreptul oricarui cetatean roman de a circula liber in UE", a declarat presedintele Traian Basescu, joi, la Iasi, cu privire la masurile luate de autoritatile franceze in privinta tiganilor. Seful statului a amintit ca probleme similare cu tiganii au fost si cu Italia, care s-au rezolvat prin detasarea de politisti romani in peninsula, si a subliniat ca in aceasta privinta exista si o responsabilitate la nivel UE, Romania solicitand CE, inca din 2008, un program de integrare europeana a romilor.



Declaratiile presedintelui Traian Basescu:
  • Noi intelegem pozitia guvernului Frantei, dar in acelasi timp sustinem fara rezerve dreptul oricarui cetatean roman de a circula liber in interiorul Uniunii Europene.
  • Exista si o responsabilitate a noastra. Va amintesc ca probleme de acelasi gen am avut si cu Italia, pe care am reusit sa le rezolvam eficient, prin detasarea unui numar important de politisti romani in aceasta tara care sa colaboreze cu politia locala.
  • Acelasi lucru va trebui sa-l facem si in Franta, solicitarea in acest sens din partea autoritatilor franceze a venit deja. Vom colabora cu Franta pentru gasirea unei solutii convenabile ambelor state.
  • Cu certitudine, intelegem problemele pe care le creeaza taberele de romi in jurul oraselor franceze.
  • Mentionez ca Romania a solicitat inca din 2008 un program de integrare a romilor la nivelul UE.
  • Comisia Europeana s-a angajat atunci ca, pana la Consiliul de primavara din 2009, sa prezinte un program in acest sens, dar ulterior unele tari au considerat ca nu este necesar, din pacate.
  • Iata, ce se intampla la Paris este proba ca trebuie sa avem un program de integrare la nivel european a cetatenilor de etnie roma, tinand cont de faptul ca nu trebuie sa facem confuzie intre asimilare si integrare.
  • Cei care circula sunt probabil din acea categorie de romi nomazi si trebuie sa tinem cont de acest lucru. Toti cetatenii UE au dreptul de a circula liber pe teritoriul comunitar.
  • Romania nu vorbeste de un program de asimilare, ci de un program de integrare. Adesea politicienii se fac ca nu deosebesc foarte clar asimilarea de integrare.
Franta incepe joi expulzarea tiganilor care traiesc in tabere ilegale teritoriul sau. Astfel, 412 cetateni romani vor fi trimisi din Franta cu sase zboruri, programate in perioada 19 august - 16 septembrie, intoarcerea lor in tara bazandu-se pe procedura de retur voluntar. Ministerul Afacerilor de Externe a confirmat pentru Mediafax ca joi, la bordul a doua curse aeriene, vor fi adusi din Franta 93 de cetateni romani, repatriati voluntar, ca urmare a masurilor luate de autoritatile franceze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1635 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Dreptul de sedere (Joi, 19 august 2010, 14:21)

    nomadu [anonim]

    Lucrurile sunt foarte clare.
    Cetatenii romani pot sta pe teritoriul altui stat UE maxim 30 zile. Daca doresc sa stea mai mult trebuie sa obtina un permis de sedere sau rezidenta. Daca nu au acest permis de sedere pot fi expulzati fara nicio problema.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 19 august 2010, 15:00)

      roxy [anonim] i-a raspuns lui nomadu

      Pentru o mai buna informare, este vorba de o sedere de 90 de zile in decurs de 6 luni, nu de 30 de zile, timp in care intr-adevar se poate obtine un permis de munca, sau de rezidenta, altfel persoana respectiva risca o amenda si interdictia de a intra pe teritoriul statului in care a stat mai mult de 90 de zile.
      • +2 (2 voturi)    
        nu-i asa (Joi, 19 august 2010, 15:17)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui roxy

        Complet aiurea ce scrieti voi aici.
        1. a disparut regula celor 90 de zile in decurs de sase luni;
        2. nu mai exista permis de munca sau de rezidenta, ci doar inregistrarea la autoritatile locale.
        3. nu exista posibilitatea interdictiei de intrare pentru un cetatean UE intr-un alt stat UE doar pentru motivul neinregistrarii la autoritatile locale pentru sederile mai lungi de 90 de zile.
        Ce-ar fi sa cititi Directiva 38:
        http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:05:07:32004L0038:RO:PDF
        • +2 (2 voturi)    
          in cunostinta de cauza (Joi, 19 august 2010, 16:26)

          Rami [anonim] i-a raspuns lui nelu

          In Suedia exista Nelu. Mai intai aplici pentru permis de sedere, apoi primesti cod numeric personal. Fara acesta nu poti inchiria o casa, nu ai acces la nimic.
          • +1 (1 vot)    
            da (Joi, 19 august 2010, 18:53)

            emil [anonim] i-a raspuns lui Rami

            la fel e si in Germania. Nu poti sa faci nimic (lucru, scoala, etc ) fara cod numeric personal.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai Basescule (Joi, 19 august 2010, 15:50)

    HESS [anonim]

    Tu si Bachonschi si alti cativa nu si nu Batman Batman.
    Pai ce are sula cu prefectura.
    Nimeni nu are nimic cu prietenii tai atata timp cat nu se strang in hoarde si se stabilesci n cocioabe construite pe un teren PUBLIC sau PRIVAT.Fara acordul primariei respective sau a particularului.
    Si incep sa se pise si cace pe unde apuca.Sa deranjeze vecinii cu manele strigate gratare dansuri.Sa cerseasca pe strada,sa te faca de portofel si alte bazaconii.Sa isi gaseasca de munca si sa inchirieze un apartament sau o casa.Sa o mentina curata nu sa o distruga.Sa nu faca galagie .Sa respecte curatenia.Sa umble civilizat pe strada nu in tipete .Si sa vezi ca nu are nimeni nimic cu ei.Garantat.De ce nu te iei de manuta cu Bachonschi sa mergi putin in franta sa stati la marginea unei astfel de ,, tabere,, si apoi sa le dati lectii franceziilor de libera circulatie.De ce nu ati sarit asa de arsi cand romaniilor le-au fost prelungite cu inca 2 ani interdictia dreptului la munca.Santeti mai pretini cu unii decat cu altii.Si de ce nu ii aduceti si ii postati cu taberele in fata casei poporului.Sa va vad .,o sa va convina .
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 19 august 2010, 19:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      pentru ca Base stie ca a trebuit sa dea Romania gratis ca sa obtina acest drept. De ce problemele legate de tigani exista numai in Franta si Italia? De ce in Spania nu sunt multi tigani? Pentru ca le convine munca la negru.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am (Joi, 19 august 2010, 23:13)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Inteles ce ai vrut sa spui cu .,De ce in spania nu sant multi tigani? Pt ca le convine munca la negru.
  • +2 (2 voturi)    
    NU, d-le basescu ! (Joi, 19 august 2010, 17:12)

    zit [anonim]

    NU intelegi nimic ! Nu intelegi ca tara asta se duce de ripa, nu intelegi ca oamenii mor in spitale, nu intelegi ca si tu si cei ce te inconjoara sinteti niste incompetenti, nu intelegi ca NIMENI nu mai vrea sa ne tolereze in halul de nesimtire si mizerie in care traim, nu intelegi ca e cazul sa nu mai dai cu "mostenirea grea" lasata de alti hoti fosti si prezenti ca si tine si ai tai, nu intelegi ca e cazul sa mai puneti si capul la treaba, sa aplicati legile si aduceti tara asta la o normalitate cit de cit, sa nu e mai fie rusine sa mergem si pina la vecinii nostri bulgari care, iata ca incet-incet ne-o iau si ei inainte !! Si nu intelegi ca trebuie sa se termine (valabil pt. fosti, prezenti si viitori !) cu frazele seci, adaptate pt. popor, care nu mai spun nimic nimanui ! Nu intelegi ca trebuie sa puneti osu' la munca si sa lasati ciocu' mai mic ! Si nu intelegi ca trebuie sa gasiti si sa puneti in functii oameni cu adevarat capabili si onesti care sa faca ceva pt. tara asta si imaginea ei si a oamenilor ei ! Altfel, nici noi nu mai intelegem de ce stati in "fruntea" tarii pe bani buni (AI NOSTRII !) ! PT. HOTNEWS: imi asum responsabilitatea celor scrise !!
    • +3 (3 voturi)    
      si? (Joi, 19 august 2010, 19:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui zit

      Ai perfecta dreptate... dar "eu cu cine votez"? Am avut de ales intre un chiulangiu notoriu bun de nimic si un rahat care se duce si la Moscova si la Vantu. Pe cine "aia a mea" sa votez?
      • 0 (0 voturi)    
        Fa ca mine. (Joi, 19 august 2010, 23:14)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Pe NIMENI.
      • +1 (1 vot)    
        Sincer sa fiu... (Vineri, 20 august 2010, 1:19)

        zit [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        nici eu nu stiu si inca nu vad nimic la orizont ... Dar sigur nu voi mai vota cu aia care promit multe, care o dau pe "mostenire grea", care acuza tot timpul pe cei dinainte s.a.m.d. Voi vota in primul rind (indiferent de partidul din care face parte !) cu cel care va veni cu program clar de guvernare si oameni capabili, care da termene de indeplinire a celor promise si care promite DEMISIA in cazul in care nu reuseste sa duca la bun sfirsit cele propuse, fara sa o dea cu "solidarietatea" in timp ce el isi umfla burta si buzunarele, si-si pune toate neamurile (macar de-ar fi competenti, ca sincer nu ma deranjeaza gradul de rudenie daca sint "bazati pe meserie"!) in functii inalte dar ii da inainte cu "sa dispara nepotismul"! Repet, din pacate nu vad nimic la orizont, dar pe undeva e si vina noastra ca, in loc sa facem scandal cind ne-am convins ca nu-s buni, preferam sa facem comparatii intre ei pe forumuri sau sa "imprumutam" fraze din presa platita de unii sau de altii in loc sa ne uitam FIECARE in jur cu atentie sa vedem ca nu merge (scuze daca "deranjez" pe site!). Ce pot sa-ti spun e doar atit : somnul ratiunii naste monstrii, iar inertia si nepasarea in care ne scaldam de citva timp ne-a adus aici. La urmatoarea votare, voteaza NU partidul, NU persoana CI programul si "staff-ul"cu care vine !Si fereste-te de cei cu mici si bere... Sper din tot sufletul ca si presa, macar data viitoare, sa dezvaluie INAINTE de votare (si sa nu mai critice dupa) c.v.-ul celor care se vor inscrie pe listele de candidati !!
  • 0 (2 voturi)    
    slab (Joi, 19 august 2010, 17:16)

    andrei [anonim]

    exact ce zice Geoana - "Reactia Romaniei in cazul tiganilor din Franta este palida, timida si neconvingatoare " .
    adica la francezi nu le convina sa "gazduiasca" 2000 de romi, dar se bucura cand le vin doctorii romani scoliti pe banii nostri care lucreaza ieftin in spitalele lor...
  • +1 (1 vot)    
    libera circulatie (Joi, 19 august 2010, 23:40)

    gheo [anonim]

    da, teoretic alte state nu ar trebui sa ingradeasca dreptul la libera circulatie a romanilor. da, romani, nu tigani sau cum zicea ala de la MAE care nu stie pe ce lume traieste. sunt cetateni, nu conteaza etnia.
    insa in mariajul asta cu UE avem si indatoriri nu numai drepturi.
    iar statul roman ar trebui sa inceapa vreodata sa se ocupe de cetatenii proprii.
    stiu ca e greu, inainte de '89 se ocupa sa le faca rau. dupa '90 s-a ocupat doar sa-i fure. dar suntem 20 de ani mai tarziu, ne batem cu pumnul in piept ca 'vom face si vom drege' si nu s-a miscat nici un deget in directia buna...
    nu astept schimbari masive peste noapte, da' nu vad nici vreo diferenta fata de epoca cacanie a bolsevicului iliescu