Gen. Dumitru Venicius Iliescu a fost pus sub acuzare pentru defrisari ilegale in padurea Mogosoaia

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2010, 13:52 Actualitate | Esenţial


Generalul in retragere Dumitru Venicius Iliescu a fost pus sub acuzare de Politia Ilfov pentru defrisari ilegale in padurea Mogosoaia, au declarat, pentru HotNews.ro, surse juridice.

Informatia vine la cateva zile dupa ce Seful Parchetului Judecatoriei Buftea, Nelu Carpen, a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, intr-un dosar de coruptie. Carpen este acuzat, alaturi de doi avocati si doi politisiti, de fapte de coruptie si constituire de grup infractional.

Potrivit procurorilor, Nelu Carpen ar fi primit mai multe sume de bani provenite de la persoane care aveau dosare penale, fie in supravegherea Parchetului, fie in lucru la politie.

Traian Basescu declarase anul trecut ca arhiva serviciului secret a Ministerului de Interne - celebrul Doi si-un sfert - a fost pusa de PSD-istul Dan Nica la dispozitia lui Marian Vanghelie, a lui Mitica Iliescu si a lui Catalin Voicu, aflat acum in arest preventiv.

Cine este Dumitru Venicius Iliescu. General de patru stele, apropiat al lui Catalin Voicu si al lui Viorel Hrebenciuc

Dumitru Venicius Iliescu (Mitica Iliescu) a fost ofiter in Ministerul Apararii Nationale, indeplinind pentru o perioada functia de secretar UTC la Comitetul Politic Superior al Armatei, scrie Sorina Matei, pe blogul ei.

La Revolutie, Dumitru Iliescu era maior de TAB-uri (transportoare blindate) si a fost acuzat de presa ca in noaptea de 21 decembrie 1989 a executat ordinul de reprimare sangeroasa a revolutionarilor, trecand cu blindatele peste revolutoionari, la baricada din fata Hotelului Intercontinental.

Dumitru Iliescu a negat ca ar fi spart baricada. "Am vazut evenimentele pana a fost sparta baricada demonstrantilor, dar acest lucru s-a facut de catre alte TAB-uri, venite de la alta unitate, nu de catre TAB-ul cu care am venit eu acolo", a declarat el la audierea in Dosarul revolutiei in anul 2005.

Dupa constituirea Frontului Salvarii Nationale, Dumitru Iliescu a organizat la 26 decembrie 1989 o grupare militara de patru ofiteri M.Ap.N., care a fost insarcinata cu protectia fizica a membrilor marcanti ai conducerii FSN, in care i-a cooptat pe diversi ofiteri, printre care si locotenentul major Gabriel Naghi, viitor director al SPP (2000-2005).

Prin Decretul nr. 204 din 7 mai 1990, Consiliul Provizoriu de Uniune Nationala (CPUN) a infiintat Unitatea Speciala de Paza si Protocol (USPP), in subordinea Ministerului Apararii Nationale (in componenta Brigazii de Garda), cu misiunea de a asigura protectia si paza demnitarilor romani, precum si a celor straini care vizitau Romania. Ca director al acestei unitati a fost numit colonelul Dumitru Venicius Iliescu.

Prin Legea nr. 51/26 iulie 1991 privind siguranta nationala a Romaniei, U.S.P.P. a capatat denumirea de Serviciul de Protectie si Paza (SPP), devenind un organ de stat „cu atributii in domeniul sigurantei nationale”. In perioada cat a condus SPP-ul, colonelul Dumitru Iliescu a fost inaintat la gradul de general de brigada (cu o stea) incepand cu 1 decembrie 1994 .

La data de 21 noiembrie 1996, generalul de brigada Dumitru Iliescu a fost inaintat la gradul de general de divizie (cu 2 stele), eliberat la cerere din functia de director al SPP si trecut la dispozitia Ministerului de Interne.

Dupa venirea la putere a presedintelui Emil Constantinescu, generalul Iliescu a fost numit la comanda Brigazii 16 Jandarmi din Bacau. Este considerat si un apropiat al lui Viorel Hrebenciuc. El a fost trecut apoi in rezerva cu gradul de general de divizie la 5 februarie 1997.

In perioada guvernarii CDR, generalul Iliescu s-a asociat cu fostul director adjunct al SPP, generalul Gheorghe Aradavoaice, infiintand o firma privata, "Grupul International de Paza si Protectie", care a ajuns ulterior in atentia comisiei rogatorii care a investigat afacerea Adrian Costea. De asemenea, Parchetul Militar Bucuresti i-a deschis un dosar penal pentru achizitionarea de catre SPP, sub conducerea lui, a unei tipografii in valoare de doua milioane de dolari si a patru limuzine Mercedes, dintre care doua blindate.

Dupa revenirea la conducerea Romaniei a lui Ion Iliescu, Dumitru Iliescu a fost numit in aprilie 2001 in functia de consilier de stat la Guvernul Romaniei, fiind rechemat in activitate pe 12 martie 2002. Presedintele Iliescu l-a inaintat apoi la gradele de general de corp de armata (cu 3 stele) la 15 aprilie 2003 si general (cu 4 stele) la 21 octombrie 2004.

Inainte de plecarea de la Cotroceni a presedintelui Ion Iliescu, el l-a trecut in rezerva la data de 21 decembrie 2004 pe generalul cu patru stele Dumitru Iliescu, cu pensie de serviciu anticipata.


Citeste mai multe despre   
















5638 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    domle.... (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:12)

    jorj [anonim]

    Domle` nu zic, or dura si pdl-istii astia da macar urmatorele javre din .ro cred ca or sa aiba un nod in gat atunci cind se vor baga la ciordit... pina acum toata lumea stia ca daca vrei sa furi si sa scapi tre sa furi in stil mare si nimeni nu o sa mai sufle o vorbulitza.. acu s-a cam intors roata......macar cu frica ce pazeste bostanaria sa ne alegem dupa inca 4 ani de guvernare base,,,,,,
  • +5 (11 voturi)    
    Mi-e sila! (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Mi-e sila!
    • +4 (6 voturi)    
      Du-te si vomita (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:19)

      Gigi Fisiune [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      M-am saturat de replica asta, pana peste cap. Tuturor le este sila, li se face rau, isi baga picioarele samd.

      Crezi ca politicienii se vor ingrijora si nu vor mai fura daca tu spui ca ti-e sila? Romanu', bun de gargara in spatele blocului. Pai cum sa nu fure aia linistiti, ii deranjeaza careva?
  • +13 (15 voturi)    
    general (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:39)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    Dar cu cine suntem in razboi de avem atatia generali?
    • +4 (6 voturi)    
      avem asa multi generali (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:06)

      luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui Bazil, cel ce misca din bazin

      ca sa lupte cu populatia Romaniei, ca sunt 21 - 22 milioane inca... dar daca o sa fie si populatia in cadere liber, nu or sa mai fie nevoie de atat de multi generali.
      • +2 (6 voturi)    
        exodul oamenilor (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:56)

        bizon [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28.ro

        in tara cred ca sint maxim milioane, restul a zburat prin europa, america, japonia, australia, departe de haznaua romaneasca plina de generali tip iliescu, politruci ca voicu, iliescu ion, adrian nastase, videanu, berceanu, crin antionescu, tariceanu etc.
    • +6 (8 voturi)    
      suntem in razboi cu bu nul simt (Duminică, 25 aprilie 2010, 18:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Bazil, cel ce misca din bazin

      avem cei mai multi directori,consilieri ,generali si functionari la mia de locuitori din Europa!inflatia ,boala Romaniei ,nu este doar monetara!este inflatie si la generali,numita popular ascaridioza ,cand organismul tarii se umble de Ascaris lumbricoides-pardon-generali!
    • +2 (4 voturi)    
      Intrebare retorica ! (Luni, 26 aprilie 2010, 7:33)

      Danut D Deleanu [anonim] i-a raspuns lui Bazil, cel ce misca din bazin

      @ Cu propriul popor. Strajerii fasc chefuri la creneluri.Politicienii inving propriul popor cu "neampuscatii".( Citat apud AP si primar Campul lung de Suceava.)DDD
  • +15 (17 voturi)    
    Nu vom stii niciodata adevarul!... (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:55)

    Penes Curcanul [anonim]

    Din pacate n-o sa i se intample nimic, are prea multi suporteri de "rang inalt". Acest Mitica Iliescu este doar unul din marii escroci si infractori de dupa 1989, care a fost promovat in inalte functii in stat, de care a profitat din plin.
    Ar trebui luat la intrebari si tizul sau, Ion iliescu, acela care l-a promovat dupa decembrie 1989 si apoi i-a pus pe umeri cele mai mari stele din ierarhia militara. Doar "maresal" nu l-a facut ! Si credeti ca nu stia cu cine are de a face??Daca ar spune ca nu, inseamna ca este un prost, dar nu este!
  • +7 (9 voturi)    
    si? (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:28)

    lea-na [anonim]

    ok, am inteles care a fost drumul catre varf dar nu s-a spus nimic concret de afacerea asta cu Mogosoaia, vreau amanunte
    • +2 (4 voturi)    
      A mai fost si pe stiri ! (Luni, 26 aprilie 2010, 7:39)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui lea-na

      @ Impreuna cu tatal au transfera cca un ha plus doua loturi de 0,5 ha ca "revolutionari" tot la Mogosoaia. Fapt posibil numai pentru "Invartiti si baieti dastepti!)O proprietate cu gard drum personal si stat in stat ca alti baroni PSDRr fac ce vor muschiuletii lor.Ciocul mic ca nu au plecat niciodata de la putere.A avut grija Edecul! DDD
  • -20 (22 voturi)    
    MIROS DE POLITIE POLITICA!!! (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:51)

    Oboreanu [anonim]

    Foarte interesant cum se cauta nod in papura opozitiei, sau celor care "deranjeaza"....

    In curind politicieni opozitiei vor fi arestati pentru ca politistul vigilent "costica" e martor la "scuipat pe strada" .. "s-a uitat urit la mine"...

    sau metoda:

    1. i-am pus un pachet cu droguri in masina ca sa le gaseasca luptatorii lui basescu anti coruptie"... gata cu el.. puscarie 100 de ani...

    2. "cu buletin fals... am creat cont bancar pe numele lui "x"... apoi ANI triunfatoare.. AM GASIT HOTUL!!!"...

    3. acultat telefoane si ambieltal .. inregistrat 100 de ore apoi folosim cacalculatorul si lipim cuvinte care sa dea rau.. punem apoi peste tot secret de stat, declasificam doar citeva cuvinte lipite... si gata inregistrarea criminala... arestati NEMERNICUL!!! si ce daca el nu are dreptul sa conteste ca inregistrarea e contrafacuta.... ingopati-l pina la briu si lasati lumea sa arunce cu pietre! Poate asa le-o trece foamea!

    4. facut cele de mai sus.. impotriva lui "z" ca acesta sa depuna marturie minciloasa....

    Am votat cu baescu considerind-ul raul cel mai mic... dar am gresit... trebuie asa realizez ca nici geoana nici base nu sunt capabili de nici un bine...

    si daca nu vedeti ce se intimpla pute a politie politica.. altfel nu pot sa inteleg cum nu realizati ca doua rele nu fac un bine... nu spun ca PSD'sti nu sunt niste ticalosi.. ca sunt de aia nu i-am votat... dar ce vad eu acuma aste inlocuirea uni set de banditi cu altii... in loc sa constrim institutii ale statului cu adevarat democratice independente de politic si jocurile acestora noi nu facem de cit sa alunecam spre dicatura... nu poti repara un rau cu alt rau...
    • +10 (12 voturi)    
      miros de prostie (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:58)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Oboreanu

      Asta defriseaza ilegal padurile patriei, da spaga si primeste spaga iar tie ti se pare absolut ca este curat si nevinovat ?

      In opinia ta, individul asta nu ar trebui arestat ptr ca nu a facut nimic ilegal, nu? Aceatsa arestare este doar din cauze pur politice si efectuata la comanda politica a lui Basescu si executata de politia marelui dictator, nu ?

      Daca a furat (fie el si un ac), atunci sa raspunda in fata legii ca toti ceilalti.

      Toti vrem sa se faca justitie si sa scapam de coruptie, dar cand intr`adevar incepe ceva sa se miste in directia asta, incepem toti sa ne rasucim la 180 grade si sa urlam ca este dictatura si politie politica... Pai hotarati`va: ori e alba ori e neagra ?
      Vream sau nu sa se inceapa cat de cat o curatenie in tara asta? Pe mine nu ma intereseaza cine o face, dar sa o faca ptr ca nu se mai poate. S`a ajuns pina la refuz cu sistemul corupt din Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      B R A V O S ! (Luni, 26 aprilie 2010, 7:43)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Oboreanu

      @Nea Cola-Oboreanu: Tot fidel?Tot anonim? Tot din umbra pe la spate? Vad ca stii cava.Asta e ca mersul pe bicicleta! Rautatile din tinerete bata-le vina si tatucul Stalin.DDD
  • +5 (7 voturi)    
    Venericius Iliescu (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:51)

    gogu [anonim]

    predestinare......
  • -11 (15 voturi)    
    DOUA RELE NU FAC UN BINE!!! (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:13)

    Oboreanu [anonim]

    Banuim pe X si pe Y si pe Z ca sunt corupti ca au facut rele.. ok.. sa ii investigam si daca sunt cu adevarat vinovati sa ii deferam justitiei, sa le oferim un proces corect fara intimidarea judecatorilor si asa mai departe... totul intr-un exercitiu transparent si dincolo de ori ce suspiciune de politie politica...
    dar la noi ce se intimpla... se ia omul banuit in vizor... nu se gaseste nimica la indemina.. si apoi.. omul fiind deaja pre-judecat ca fiind vinovat trebuie neparat arestat si gasita ceva vina daca nu ea trebuie contrafacuta.. citeva inregistrari contrafacute.. poate niscai documente false.. poate eu stiu.. tot felul de alte mirsavii.. pai asta este justitie..asa e face dreptate? ce folos..? dreptate selectiva nu face de cit sa incuarjeze migrarea politica... ca poate "scapa"... asta este solutia?

    Institutiile statului de la ANI, la Procurori , la Servicii, si mai nou la judecatori toti ( Cu Mici exceptii) sunt aserviti politic, impartialitatea lor e demult apusa deciziile si actiunile lor nu mai au nimic in comun cu legea.. ci cu interesul mentinerii prezentei conduceri de stat la rosul de ciolan...
    ce facem noi acuma cream institutii nedemocratice.. pentru ce.. si cind culoarea politica se va schimba..? SI SE VA SCHIMBA CU SIGURANTA... ECONOMIC INCA NU STITI CE NE ASTEPTA... ce se va intimpla... servim pe tava altora institutii aservite politic..? Si atunci oare cine o sa fie arestati pe strada.... cu ce o sa fie multimea hranita... .. cine o sa fie cauza crezei economice ce urmeaza..? unde o sa ajungem..? Intr-o tara cu pretentii democratice este inadmisibil ca un presedinte (nu ma refer la cineva anume) sa ordone arestari sau actiuni penale impotriva ori caruii cetatean indiferent de vina acestuia. Si nu il apar pe Tovarasul din articol. vorbesc in general..

    Vearu sa vad si eu odata pe HOTNEWS un articol in care sunt aparate drepturile omului, viata privata, dreptul la o judecata justa, dreptul de a nu fi linsat mediatic!!
    • +9 (11 voturi)    
      omului cu oboru (Duminică, 25 aprilie 2010, 18:05)

      cand nu te astepti [anonim] i-a raspuns lui Oboreanu

      Bag seama ca talica faci parte din tagma hotilor si jefuitorilor din tata asta! Altfel de ce ai combate cu atata inversunare hotiile generalului de paie si gasca incriminata in articol? Eu zic sa ai rabdare ca-ti vine acus randul la dat cu subsemnatul! prietenii stiu de ce!
    • +5 (7 voturi)    
      iar te-au instruit prost la partid? (Luni, 26 aprilie 2010, 3:25)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Oboreanu

      ce presedinte a ordonat arestari? numai procurorul cu incuviintarea judecatorului (depinde de caz) pot sa o faca! Iar cand spui justitie tereferi la reteaua Voicu? linsajul mediatic se face de catre presa (cine o fi proprietarul? ca doar nu presedintele sau premierul). ANI e numita de parlament - iar parlamentul ARE o compozitie politica (de aia e acolo). Deci cine sa numeasca judecatori independenti? CSM?
  • +9 (11 voturi)    
    Ce conteaza... (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:10)

    Mihai [anonim]

    Nu conteaza cine a fost sau ce este in prezent, daca a calcat aiurea sa plateasca pentru ce a facut(puscarie) dar noi nu o sa vedem asa ceva in Romania, justitia e prea corupta pentru a avea curajul de a face ceva, nici macar povestile gen Voicu nu prea sunt de folos in cei 20 de ani de abuzuri.
  • +4 (6 voturi)    
    revolutionar!! (Duminică, 25 aprilie 2010, 20:01)

    vio [anonim]

    Cand a participat la repremare in 21 cum poate fi revolutionar!!!!?????
    Pricepe cineva ceva?
  • +3 (5 voturi)    
    se pare ca'i (Duminică, 25 aprilie 2010, 20:18)

    bombanel [anonim]

    anul generalilor.
  • +5 (7 voturi)    
    in padure (Luni, 26 aprilie 2010, 9:37)

    Nelu din Mogosoaia [anonim]

    Ce nu scrie in articol este ca omul si-a facut casa in mijlocul padurii , a inchis cu bariera drumul de acees prin padure si a blocat cu gard alt drum care trecea pe langa apa, de omul are si debarcader ca se respecta. Bineinteles ca nu mai e chip sa treci pe acolo ca omul are paza si gard...
    Ma intrebam cine e omul de cand ma plimbam cu prietena prin padure, si o doamna, probabil sotia smecherului a asmutit cainii pe noi in mijlocul padurii (doi caini mari tin minte) desi atunci nu erau nici copacii taiati si nici imprejmuit.
    Motivul: "Va aflati pe o proprietate privata". Noroc ca nu ma tem de caini si prin padure erau destule lemne pe jos sa improvizez o bata.
    Locul e superb dealtfel, padure langa un curs de apa amenajat.
    Sper sa plateasca pentru nesimtire si indolenta, cat si pentru copacii taiati. Personal as intra cu buldozerele peste cubusorul lui din inima padurii.
    • +1 (1 vot)    
      Unde anume in padurea mogosoaia? (Luni, 26 aprilie 2010, 14:50)

      curiosu [anonim] i-a raspuns lui Nelu din Mogosoaia

      poti sa ne spui cam unde e aceasta casa construita?

      sa ma uit si eu pe satelit maps !
  • 0 (2 voturi)    
    codul penal (Luni, 26 aprilie 2010, 14:08)

    gheo [anonim]

    mie mi se pare ca nenea asta a facut chestii mai grave decat o simpla defrisare.
    in codu' penal scrie 'de la 3 luni la 3 ani inchisoare sau amenda' pentru asa ceva...
    adica, nemaiavand condamnari si nefacand chestia asta pentru a scoate bani de acolo, sunt sanse de peste 90% sa scape cu o amenda penala...
    as vrea ca hotnews sa puna si poze cu impricinatul, eventual si cu ce a distrus...
    si as fi cu adevarat incantat de campania asta de primavara daca ar fi 'recoltati' in mod egal din toate partidele si grupurile de 'sponsori'
  • 0 (0 voturi)    
    padurea mogosoaia (Luni, 26 aprilie 2010, 18:21)

    vinicius vicius [anonim]

    chestiunea este ceva mai veche.omul s-a apucat de mult de construit casa in padurea mogosoaia. pe malul opus celorlalte vile cam in mijlocul padurii pe partea unde era amenajata dinainte de 1989 o tabara de copii. asa este pot confirma cele relatate mai sus de dl din mogosoaia. cand am vrut sa trec cu masina spre lac am fost obligat de paznici in uniforme cam ciudate sa intorc sa ocolesc ca am patruns pe o proprietate privata.inchisese drumul. am aflat apoi de la localnici ca proprietar este unul iliescu si asta se intampla acum 5-6 ani. tot e ceva ca au reusit deabia acum sa-l puna sub acuzare macar si pentru defrisari ilegale poate asa vom afla si cine i-a dat autorizatie sa construiasca in inima padurii. eu am de primit o bucata de teren unde am locuit in inima orasului. primaria bucurestiului nu mi-l da inapoi in natura ca cica acum e parc si spatiile verzi nu se retrocedeaza. oare padurea mogosoaia ce-i daca nu tot verde ???
  • 0 (0 voturi)    
    Promovari la exceptional si abuzuri mostenite (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:24)

    codru [anonim]

    Parcurgand comentariul dvs.foarte bine documentat,imi permit sa constat cat de usor sunt promovate,in zilele noastre, la exceptional, anumite cadre militare: in cativa ani se dobandesc la gradul de general trei-patru stele,la cadenta de 1-2 ani, fara ca fapte exceptionale de arme, inclusiv pe campurile de lupta,unde armata noastra este angajata,sa justifice asemenea avansari. Nu este cazul ca opinia publica sa se sesizeze si sa impiedecam asemenea abuzuri,chemate sa acopere,sa legalizeze alte faradelegi,ca in cazul petrecut in padurea Mogosoaia.Autoritatile locale,primarul si consiliul local din Mogosoaia sunt chiar straine de acest abuz?Sunt cunoscute autorizatiile de constructie eliberate ilegal, in trecutul apropiat, de aceasta primarie, intr-o administratie anterioara de trista memorie, in perimetrul de protectie al Palatului de la Mogosoaia.Oare aceste deprinderi frauduloase se transmit in continuare,se mostenesc?
  • 0 (0 voturi)    
    Criminalii Naturii (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:50)

    NRDobrogea [anonim]

    Practic nu exista idivid ajuns undeva sus in ierarhiile politico-economice care sa nu-si fi aratat muschii prin taierea legala sau ilegala de arbori. Cand si-au ridicat vilele, au ras robinetele de oxigen, cand si-au extins parcarea, asisderea. Cand au obtinut aprobari ce vizau imputinarea zonelor verzi sau a terenurilor impadurite, nu s-au gandit ca de fapt odata cu aceste teribilisme si gesturi criminale au actionat asupra gradului de sanatate al marii majoritati a "celorlalti". Nu vorbesc si de hotii prapaditi, dar nu pot sa nu-i reamintesc pe barosanii alde Voiculescu, Tiriac, Popoviciu, Verestoy Attila, Sorin Rosca Stanescu, Copos care sunt autorii rechinariilor imobiliare. Sa-i reamintim si pe turcii si sirienii implantati prin metoda hrebenciucizarii. Exista un Dumnezeu care ii va pedepsi pentru gesturile lor. In clusiv pe primarii care au slutit urbele, si prin casapirea zonelor verzi. Din pacate vom plati si noi "astialalti".