Dezbatere Hotnews.ro

Fata nevazuta a crizei: Va ganditi sa faceti copii in urmatorii doi ani?

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 12:02 Actualitate | Esenţial


Bebelusi in vremuri de criza
Foto: AGERPRES
Natalitatea a ingregistrat in luna februarie o usoara crestere fata de luna ianuarie. Potrivit ultimelor date furnizate de Institutul National de Statistica, s-au nascut 16.688 copii, rata de natalitate a crescut la 10,1 nascuti vii la mia de locuitori, fata de 9,9 in luna ianuarie. Par sa fie efectele unui an de crestere economica. In urma cu 9 luni criza era, in Romania, in faza incipienta. Cum credeti ca va influenta criza economica natalitatea in Romania? Va creste, va scadea sau se va mentine constanta? Tu ce planuri ai? Va ganditi sa faceti copii in urmatorii doi ani sau ati renuntat din cauza nesigurantei financiare generate de criza?

Cateva date statistice
  • Dupa 1989 natalitatea a scazut la 10,4‰ in 2000 si chiar sub 10‰ in 2002, dupa care s-a redresat usor.
  • In timp ce in 1989 s-au nascut 369.000 de copii, in 1990 numarul de nou-nascuti a fost de 314.000, in 1991 de 275.000, iar in 1992, 260.000.
  • In perioada 1985-1990 se nasteau in medie 360.000 copii pe an, iar in ultima decada numarul oscileaza in jurul a 220.000 pe an, spre exemplu in anul 2004 s-au nascut 216.300 copii, cu 3.800 mai multi decat in anul precedent. (Sursa: Wikipedia)
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa povesteasca in ce fel le-a afectat criza economica planning-ul familial si sa-si explice decizia






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6091 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    categoric NU (Joi, 30 aprilie 2009, 12:11)

    Anonim [anonim]

    Cat e guvernul asta la putere, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca copii.
    • +2 (20 voturi)    
      de ce nu? (Joi, 30 aprilie 2009, 12:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      un copil se poate creste si cu 600 de lei pe luna cat era indemnizatia. nu trebuie doar mancare cu pedigree si carucior de 500 de euro, cat despre tine dat fiind ca esti semnat ca anonim pp ca esti de sex masculin si chiar daca tu nu vrei poate nevasta ta o sa fac cu altul ;)
      • +3 (17 voturi)    
        creste tu un copil cu 600 ron lunar! (Joi, 30 aprilie 2009, 12:26)

        Alexia [anonim] i-a raspuns lui anonim

        nu stii ce vorbesti, precis n-ai copii si vbesti sa nu dormi. nu-ti mai da cu parerea daca esti in afara problemei, invata sa ai bun-simt!!!
        • +12 (20 voturi)    
          Copii (Joi, 30 aprilie 2009, 12:41)

          OVE [anonim] i-a raspuns lui Alexia

          Faceti copii. Este singurul lucru care ramane pe lume dupa voi. Este singurul lucru cu adevarat important in viata. V-o spune unul mai mos. Oricum criza economica e vesnica in Romania.
          • +4 (8 voturi)    
            CAM (Joi, 30 aprilie 2009, 15:13)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui OVE

            asa ceva.
            doamne ajuta!
          • -4 (12 voturi)    
            Sfaturi... (Joi, 30 aprilie 2009, 15:13)

            Dolan [utilizator] i-a raspuns lui OVE

            Iar noi suntem singurul lucru care a ramas dupa parintii nostri... Si ce-i cu asta? Daca suntem chiar singurul lucru, e cam degeaba.
      • +1 (13 voturi)    
        si iepurii fac copii (Joi, 30 aprilie 2009, 12:48)

        ecou [anonim] i-a raspuns lui anonim

        ma dau in vant dupa moralisti! Si ma inspaimant cand vad ca toti inconstientii dau din fund si procreaza! Numai un inconstient poate spune ca ii ajunge o alocatie de 6 mil/luna pentru a creste un copil. Asta deoarece cei 6 erau in realitate 8: 6 pentru mama (indemnizatie crestere copil) si 2 pentru copil (alocatie pana la 2 sau 3 ani, apoi se ajunge la fabuloasa suma de .... 24 lei/luna cred). Deci o mama care nastea trebuia ca din 800 lei sa creasca si un copil si sa traiasca si ea. In conditiile in care medicii nu se uita la tine daca nu le dai o atentie de cateva zeci de lei pe consultatie, pampersii costa aprox. 7 bani bucata la cea mai buna oferta si se schimba 5-7 pe zi, laptele praf e 25 lei cutia si te tine 4-5 zile samd. Asta era inainte de criza, cand angajatul avea valoare.
        Acum, chiar daca leagea ii da mamei dreptul la 85% din salariu in primii 2 ani de viata ai copilului, perspectiva ca peste 2 ani sa nu mai ai loc de munca nu e deloc convenabila. O mama cu salariu mare nu sta acasa mai mult de 6 luni pentru ca risca sa ramana fara loc de munca. Poate doar pentru a se proteja de disponibilizare ar sta acasa, insa e o solutie destul de riscanta. Intre timp toate preturile au sarit in aer, in curand se va pune impozit si pe ochiul de geam, deci nevoia de bani a unei familii a crescut. Si in conditiile astea cum vei asigura bunastarea copilului? ca de facut tot prostul poate. de crescut insa....
        • +8 (10 voturi)    
          Prea multe calcule.. (Joi, 30 aprilie 2009, 16:25)

          ion iepure cel iute [anonim] i-a raspuns lui ecou

          Frate, daca toti gandeau ca tine, poate ca nici nu mai eram pe aici sa scriem poezii.

          Taica-meu a avut 6 frati/surori, ei au fost nascuti in perioada 1927-1945. Niste vremuri foarte vesele si pline de bunastare de altfel. Doar un baiat a murit mic, restul au trait si au avut si ei copii. Sa mai mentionez doar ca au crescut/trait intr-un sat sarac din sudul tarii.

          Eu am crescut intr-o familie cu multi copii (suntem 4 frati), copilaria mea a fost practic in perioada 1975-1990. Iarasi o perioada extrem de vesela si plina de bunastare. Si stii care e chestia? Mie, ca si copil, mi s-a parut cea mai buna perioada din viata mea

          Eu unul zic ca merita sa ai copii, da-o naibii de criza. Eu acum am 3 copii. De acord, muncesc mult ca sa fac fata, dar nu imi pare rau nicio secunda.Nici macar nu am timp sa ma gandesc la asta :)
          • +1 (1 vot)    
            bravos frate! (Vineri, 1 mai 2009, 10:56)

            io [anonim] i-a raspuns lui ion iepure cel iute

            esti tare si te invidiez ca ai reusit sa iti convingi sotia sa faca trei copii. eu sunt in negocieri pentru al doilea.
        • -1 (3 voturi)    
          traiesti pentru vreo matza? (Vineri, 1 mai 2009, 11:45)

          elena [anonim] i-a raspuns lui ecou

          sau pt vreun caine pe care il pupi in bot dimineata? vad mereu cupluri tinere, sanatoase, frumoase, cu bani, cu tot confortul acasa, maturi (peste 30 de ani) care, in loc sa faca prunci, sa isi implineasca si menirea asta pe lume, plimba un catel sau fac haine pt pisica. egoisti pana la dementa. caci tb sa fii cretin sau sa suferi de o boala sufleteasca grava, o dereglare ceva, un handicap emotional,ca sa iubesti o pisica si sa nu/ti doresti copii. e impotriva naturii. dar, la cate anomalii vedem azi, asta a devenit deja banalitate. totusi, la 50 de ani, cand astia o sa se uite in oglinda, o sa isi zica in barba - am trait DEGEABA.
          • +1 (1 vot)    
            traiesti doar pt un copil?! (Vineri, 1 mai 2009, 18:19)

            atrium [anonim] i-a raspuns lui elena

            Cu vorbele ca astea:
            "cretin ", "egoist pina la dementa", "handicap" si cu tonul asta vehement vad un dumneata un PARINTE foarte bun.
            Un parinte care-si "sacrifica" viata pt puiul lui, care " a facut totul" si-a luat de la gura care sa "faca om din tine".

            Unul ca dumneata isi sufoca copilul "implinindu-si menirea pe lumea asta" si îi maninca zilele cu "pentru tine am trait toata viata".

            Un om care iubeste, fie un copil, fie o matza... nu are limba otravita si nici nu sta sa se uite in curtea altuia.

            N-as vrea sa fiu copilul dumitale:).
            Get a life si nu aduce pe lume o alta viata, cind gindesti in clisee de doi lei si esti plin de amaraciune si frustrare.
      • +3 (7 voturi)    
        ! (Joi, 30 aprilie 2009, 12:54)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Primele 3 luni, daca nu poti sa alaptezi ( ca ai interdictie medicala) LAPTELE PRAF NORMAL ( nu de fize, nu de prematuri) te costa cam 10 MILIOANE!!!
        • +2 (6 voturi)    
          banii sau confortul sunt adevarata problema? (Joi, 30 aprilie 2009, 16:22)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui ileana

          hai sa nu exageram, pe pariu ca nu costa atat? se vede ca nu ai/ai avut copii de aberezi asa; si da, pot creste un copil chiar si cu 600 de lei alocatia, daca esti cumpatat si renunti la snobisme; e adevarat nu ii iei otoate prostiile pe motiv ca ce e mai scump e cel mai bun, dar oricum nici nu poti spune ca moare de foame; cei care vin cu asemenea justificari sunt de fapt niste egoisti care incearca sa isi gaseasca scuze pentru incapacitatea lor de a renunta la convortul actual pentru grija de a creste un copil; pentru ca nu e vorba in primul rand de bani ci de faptul ca tot programul social al parintilor se schimba complet, nu vor putea sa mai face ce si cand vor
          • +2 (6 voturi)    
            Habar nu ai (Joi, 30 aprilie 2009, 17:12)

            Tatic [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Ca tata doi copii apreciez ca bugetul familei se imparte in proportie de 30% parinti / 70% copii si nu castigam putin nici eu si nici sotia.Copiilor incercam sa le asiguram un standard decent: nu beau apa de la chiuveta, la cumparam haine noi, le platim meditatii, le cumparam carti, au acces la internet.
            Cat de limitat sa fi sa nu vezi ca nu se poate creste un copil in conditii normale fara un venit combinat a parintilor de minim 1000 de euro lunar?
            • -5 (7 voturi)    
              ? (Joi, 30 aprilie 2009, 19:06)

              Janel [anonim] i-a raspuns lui Tatic

              Da' apa de la chiuveta ce-are???
              • +1 (1 vot)    
                Depinde de oras (Joi, 30 aprilie 2009, 22:07)

                Gigel [anonim] i-a raspuns lui Janel

                Probabil este din Bucuresti, unde apa de la robinet este infecta.
          • +1 (1 vot)    
            ! (Joi, 30 aprilie 2009, 21:23)

            ileana [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Te inseli!
            Am calculele facuta, cu ce-am cheltuit, ca nu stiam de ce nu ne mai ajung banii!
            Pt simpla ta informare, laptele era Humanna 1!
            ..A ..si laptele asta, s-a ieftinit ( in lei) cu 18,5 %, acum, fata de acum exact 2 ani!!!

            Cresc 2 copii, amandoi inca nu merg la gradinita( ca nu-mi permit privata, iar la cea de stat nu-i ia ca inca nu au 3 ani), STIU CE VORBESC!
            • 0 (0 voturi)    
              ai dreptate (Vineri, 1 mai 2009, 11:02)

              io [anonim] i-a raspuns lui ileana

              daca este bebelusul sanatos se poate creste cu un buget de 1000 RON pe luna fara sa se faca prea multe economii de buget.
              daca este bolnavior este mai problematic ca intra pe mana medicilor. am trecut o data pe acolo si m-am lamurit. atunci m-am hotarat ca dupa criza o sa emigrez.
              am auzit ca este greu si cand ajung copii pe mina profesorilor ca trebuie sa ii platesti pentru meditatii. dar sper sa plec pana atunci.
              oricum sunt indioti cei care isi pun problema ca nu au cum sa creasca un copil. sa isi faca probleme dupa al doilea...
      • +3 (7 voturi)    
        serios? (Joi, 30 aprilie 2009, 14:07)

        ada [anonim] i-a raspuns lui anonim

        fa tu un copil si sa il tii acasa cu 600 ron, il speli de kkt o singura data pe luna, ii dai paine si apa de la robinet, si ii dai tricouri de la tine, si o sa iti multumeasca toata viata ca ai avut grija de el. Cucoana, o sticluta de panadol este 2o de roni si tre sa mai ai in casa o groaza de medicamente preventiv....esti inconstienta...faceti copii asa ca sa va aflati in treaba fara sa va gaditi la consecinte...pp ca ai copil si "ai grija de el asa bine cu 600 roni"...pe care tu de fapt ii bei si ii dai lui doar alocatia de 200 roni, nu?
        felicitari...esti o mama desavarsita....
      • +2 (2 voturi)    
        Sa nu ne prostim. Cu 600 RON... chiar nu se poate! (Joi, 30 aprilie 2009, 23:52)

        Irina [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Poftim buget (de austeritate):
        Hainute: 1 body 5 RON, 1 pereche pantalonasi 5 RON, 1 bluzita 10 RON (numai daca rascolesti cosurile cu produse la pret redus prin hypermarket). Sa zicem 5 seturi lunar (nu mai punem la socoteala faptul ca nu iti ajung doar atatea... si faptul ca mai ai nevoie si de alte articole!) x 20 = 100 RON
        Pampers: 4 pachete x 50 RON = 200 RON
        Vizite lunare la medic: 100 RON
        Lapte praf: 1 cutie la 3 zile - 10 cutii x 20 = 200 RON
        Medicamente - pentru un copil sanatos, nu pentru unul bolnav! si astea nu sunt pe lista de gratuitati - 1 tub Bepanthen 20 RON+ 1cutie de ser fiziologic 20 RON = 40 RON
        Cosmetice bebe: cel mai ieftin sampon + cel mai ieftin ulei de corp + o crema cu oxid de zinc vor costa cel putin 20 RON.

        Pana aici, 660 RON.
        Minim. Pentru un copil semi-dezbracat, dar sanatos! Ca daca raceste, scoti instantaneu din buzunar macar inca 40-80 RON. Povestea cu medicamentele gratuite pentru copiii e o gluma buna... nu e nici un paracetamol pe lista aia, de exemplu.
        Si nu am inclus nici vaccinurile. Minunatiile de la stat au si efectele adverse incluse. Ia vaccin gratis, de la stat, si o sa cam scoti iar bani pentru medicamente pentru efecte adverse.
        Hainutele, fireste, costa mult mai mult, si ai nevoie de mai multe. Oricat te-ai stradui si cat ai "trage" de ele, vei da macar inca un milion pe luna (in medie).
        Adaugati si minimele cheltuieli ale mamei, care, oricat s-ar stradui, nu traieste cu aer. Si are, eventual, de platit si intretinere, lumina, telefon. (aici se mai aduna cam 350-400 RON)

        Ii admir sincer pe cei care au copil / copii si se descurca sa cheltuie mai putin de 1000 RON lunar.

        Asa ca, daca vrei copil, sa te pregatesti frumos din toate punctele de vedere - mai ales financiar. O sa-ti dai doctoratul in taieri de costuri personale :)))

        Si, dupa ce-l ai pe primul, o sa vezi ca mai incape, cu drag, macar inca unul langa el! :)))
      • +2 (2 voturi)    
        de ce nu?! (Vineri, 1 mai 2009, 9:51)

        cristina [anonim] i-a raspuns lui anonim

        doamna anonim, nici intr-un caz nu se poate creste copilul cu 600 lei pe luna, decat daca il tineti in casa, nu il imbracati decat cu resturile dumneavoastra de haine si mananca de la 6 luni eventual lapte de capra!
        poate nu mai stiti preturile unor articole minime, asa ca vi le exemplific eu:
        1 pachet scutece decca70 buc/ max 16-18 zile= media 60 lei
        1 cutie lapte / max 3 zile = media 55 lei;
        asa ca sa calculam
        2pachete scutece =120lei/ luna+ 550 lei laptele= 670 lei!
        si de restul care va raman din cei 600 lei incepeti prin a va imbraca copilul si a-l scoate eventual pe balcon!
        • 0 (2 voturi)    
          si tie iti place sa exagerezi (Vineri, 1 mai 2009, 10:56)

          alin [anonim] i-a raspuns lui cristina

          Cristinutza mama, da' cred ca papi si tu din laptele copilului de-ti ajunge doar 3 zile. noua ne ajunge o spat, in situatia in care papa de 2 x /zi.
          la scutece sunt de acord cu calculul tau.
          • -1 (1 vot)    
            lapte praf (Sâmbătă, 2 mai 2009, 1:24)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui alin

            Vad ca toata lumea face calcule si una din cele mai mari cheltuieli este laptele praf. Dar de alimentatie natural (hranit la san) ati auzit? E cel mai bun lapte, cel mai sanatos, cel mai hranitor si bogat in anticorpi. Sotia mea a hranit ambii copii la san pana dupa varsta de 1 an si ambii nu gustasera alt lapte pana la 6 luni - mentionez ca am copii de 2, respectiv 4 ani. Se poate, iesi mult mai ieftin (desi nu acesta a fost motivul pentru care i-a alaptat, ci sanatatea lor), dar pe aici multi pun confortul lor in fata sanatatii copiilor.
            P.S. Vedeti ca lapte praf se primeste si gratis, e chiar foarte bun din ce spuneau unii prieteni care si-au hranit copiii cu acel lapte.
    • +2 (6 voturi)    
      parerea mea (Joi, 30 aprilie 2009, 13:45)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu cred ca faci un copil in functie de guvernul care este la putere, ci il faci pentru il doresti si lipseste din familia ta. Eu sunt casatorita de aproape un an iar anul viitor vreau un copil, si eu si sotul meu simtim lipsa unui micut langa noi. Referitor la ce a spus Alexia nici eu nu cred ca un copil se poate creste doar cu 600 lei pe luna, e insuficient, si nu e vorba ca vrei carucior de 500 euro. Ca sa il cresti decent nu ajung banii acestia.
  • +5 (11 voturi)    
    raspunsul la intrebarea din titlu e (Joi, 30 aprilie 2009, 12:12)

    eu [anonim]

    da.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Joi, 30 aprilie 2009, 12:56)

      ILEANA [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ai dreptate, raspunsul este bine sa fie : DA!
      Eu extind, cine nu are si vrea, cu legea asta noua, sunt mai siguri 85 % de la stat ( pe 22 de luni) , decat salariul mare de la multinationala care poate pleca peste noapte ( din cauza boului de Pogea...)
  • +3 (7 voturi)    
    DA (Joi, 30 aprilie 2009, 12:18)

    Mama [anonim]

    Si daca criza tine mai mult 4-5 ani.. atunci facem copii la batranete?!
  • +6 (10 voturi)    
    Da (Joi, 30 aprilie 2009, 12:27)

    todo [anonim]

    Eu mai am 2 surori.. si nevasta-mea o sora si 2 frati.

    Am 2 copii, si mai vreau 2.

    Si nu fac parte din vestita minoritate rroma :-)
    • +3 (7 voturi)    
      Felicitari (Joi, 30 aprilie 2009, 12:57)

      laur [anonim] i-a raspuns lui todo

      Bravo!
  • +4 (4 voturi)    
    irelevanta analiza (Joi, 30 aprilie 2009, 12:30)

    iulia [anonim]

    ar fi fost bine sa consultati un demograf inainte sa publicati acest articol, care numai articol nu este.

    in primul rand, numarul nasterilor este in corelatie directa cu numarul noilor casatorii, iar cea din urma este in corelatie cu numarul persoanelor de varsta 18-25.

    daca ati fi analizat statistica demografica, ati fi vazut ca perioada 85-87 a avut loc un asa numit boom demografic. ceea ce la zi inseamna un numar mult mai mare a persoanelor de varsta 22+ (care este defapt o varsta media a primei casatorii in RO).

    astfel, ceea ce numiti dvs "efect al unui an de crestere economica" nu este nimic alt ceva decat un proces normal demografic vorbind.
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Joi, 30 aprilie 2009, 14:19)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui iulia

      Aceasta nu este o analiza a tuturor factorilor ce au influentat cresterea/scaderea numarului de nasteri. E inutil sa compari doua numere si sa tragi o concluzie. Conditia sociala este doar una dintre variabilele problemei. Dar sunt multe variabile in aceasta problema: numarul populatiei, varsta acestora, bolile din acea vreme si chiar educatia acelor persoane, locatia acestora (sat/oras) si altele.
      Oricum nu cred ca aceasta criza poate influenta foarte mult daca un cuplu sa aiba sau nu primul copil. Daca e vorba de al 2-lea, al 3-lea,.... atunci cred ca da...s-ar pune problema.
      Pe mine nu m-ar putea determina criza sa nu fac un prim copil, decat daca nu as avea (in momentul in care l-as concepe) ce sa ii ofer acelui copil (haine, mancare,..) Si asta deoarece criza nu va tine la nesfarsit, dar noi imbatranim.
  • +3 (7 voturi)    
    NU (Joi, 30 aprilie 2009, 12:35)

    anna [anonim]

    Nu voi face copil. De ce sa-l fac?Sa isi bata nenorocitii de guvernanti joc de el cum isi bat joc de atati copii si atati tineri?Si apoi cu ce sa il cresc?Casa nu am, de munca imi caut de doua luni si nu gasesc...Asa ca...
    • +2 (8 voturi)    
      Natalitatea (Joi, 30 aprilie 2009, 12:47)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui anna

      Intr-o asa tara sa faci copii??

      Cu alocatie de 40 RON / Luna??

      Ati innnebunit?

      Nu mai faceti copii ca sa devina slugile unui sistem bolnav si corupt.Sa contribuie la buget ca sa ce??
      Sa -si faca unii stiu ei care vile pe spatele prostimii??

      Nu multumim
      • 0 (0 voturi)    
        S a faca tiganii copii (Joi, 30 aprilie 2009, 22:57)

        eee [utilizator] i-a raspuns lui Popescu

        si sa umple cu ei tot Pamantul. Uraaaaaaaa!!!!!!
    • -2 (6 voturi)    
      Faceti copii (Joi, 30 aprilie 2009, 14:00)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui anna

      pentru anna....dece sa nu faci copii...criza in romania o sa fie vesnica , asta inseamna sa nu mai faci copii deloc? fa acum ca mai tarziu o sa iti para rau ca ai sa imbatranesti...si tu nu stii ca un copil vine intotdeauna cu bucurie?!!! de ex., nasii nostrii de cununie s-au casatorit tarziu si au facut copil dupa 30 de ani din acelasi motiv..in timpul asta pana sa faca copilul totul era nashpa pentru ei, nu aveau ce sa manance, dar venind copilul , acum au si masina si apartament si niste locuri de munca mai bine platite...asta pentru ca Dumnezeu ajuta pe toti pentru acest suflet minunat adus pe lume de catre toti. sa nu va mai ganditi sa na faceti copii pentru ca faceti o mare greseala...iar acum si eu cu sotia mea asteptam un copil.
      • +3 (5 voturi)    
        ... ca sa-i creasca cine? (Joi, 30 aprilie 2009, 14:33)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Momentul cand faci un copil trebuie bine ales. Adica cum sa fac un copil cand nu am casa si job, sperand ca dupa ce il fac mi-l creste Dumnezeu? Acesta a fost un caz fericit si nu cred ca trebuie sa generalizam. E foarte adevarat ca un copil te poate motiva sa avansezi, dar nu ar trebui sa simti acesta dorinta de autodepasire tot timpul?
        Nu trebuie sa astepti pana cand e lapte si miere dar totusi trebuie sa ai cu ce sa-l cresti.
        Eu una la 25 de ani ma simt mult prea tanara pentru a face un copil, dar daca ar fi sa-l fac acum m-as gandi foarte serios inainte.
    • -3 (5 voturi)    
      felicitari........ (Joi, 30 aprilie 2009, 14:10)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui anna

      de parca pe tine cand te-au facut ai tai era numai lapte si miere in tara...alta bataie de joc sub alt nume si alte haine.....
    • +1 (3 voturi)    
      Bravo nene! (Joi, 30 aprilie 2009, 16:35)

      lescu [anonim] i-a raspuns lui anna

      Stau si ma intreb, oare tu de ce mai traiesti? Cum le permiti nenorocitilor de guvernanti sa isi bata joc de tine??? sinucide-te ;)

      In fond asta e metoda care o aplici si copilului tau nenascut, deci fii consecventa pana la capat
      • +1 (1 vot)    
        intrebare? (Vineri, 1 mai 2009, 11:01)

        anna [anonim] i-a raspuns lui lescu

        Pentru tine ce e mai rau: sa nu faci copii (ca mine) sau sa ii fac si sa ii chinui(ca tine)?
  • +3 (3 voturi)    
    nasterea copiilor (Joi, 30 aprilie 2009, 12:59)

    virilul [anonim]

    eu am un copil de 1,10 ani , mai doream unul, dar avand in vedere ca nici pana astazi nu am primit indemnizatia recalculata(desi am depus dosarul de recalculare in ianuarie), stau serios pe ganduri daca sa mai purced la procreere!
    • -1 (1 vot)    
      ....... (Vineri, 1 mai 2009, 9:38)

      nicole [anonim] i-a raspuns lui virilul

      Sa inteleg ca faci copii doar ca sa iei banii de la stat? ... >:)
  • +2 (4 voturi)    
    Wikipedia (Joi, 30 aprilie 2009, 12:59)

    Gus [anonim]

    Daca as fi site de stiri de talia Hotnews nu as cita o sursa ca wikipedia(unde pot sa ma duc acum sa schimb acel numar), mai bine scriai ca ai auzit tu de la un prieten
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Joi, 30 aprilie 2009, 20:43)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Gus

      hehe :)
      m-ai facut sa rad :)
      buna observatia.
  • +4 (6 voturi)    
    eu zic sa facem copii (Joi, 30 aprilie 2009, 13:29)

    Cristi [anonim]

    Asa, nu faceti copii, lasa sa faca minoritatea roma cate 5-6 pe cap de familie, ca lor le ajung cei 6 milioane de la stat :-)) ... Asa in curand o sa devina majoritari si tara se va numi RRRRRROMANIA ...
  • +1 (5 voturi)    
    este bine sa ... (Joi, 30 aprilie 2009, 13:58)

    Vali [anonim]

    raspunsul este da
    trebuie sa facem copii
    criza va trece iar cei ce vor veni vor auzi doar povestea ei .
    cum si noi am trait si bune si rele asa si ei .
    trebuie sa oferim ceea ce si noi am primit .
  • +2 (4 voturi)    
    Cam jenant... (Joi, 30 aprilie 2009, 14:06)

    suki [anonim]

    ... sa spui ca nu mai faci inca un copil ca nush ce indemnizatie nu ti-a recalculat statul...
    Sa fim seriosi, alegerea de a procrea ne apartine in mod personal, si nu are nici o legatura cu statul, biserica, armata, sau primaria. Are legatura cu cel doi soti, cu situatia lor financiara si sociala, si cu dorintele familiei respective.
    Aaa, ca primesti sau nu indemnizatie... e o chestiune de context; sper ca va dati seama ca nu pe asta se poate baza decizia cuiva; sper ca va dati seama ce indemnizatie primeau mamele pe vremea lui Stefan cel Mare, sau in antichitate.
    In toata problema asta statul e un mic arbitru, care poate sau nu sa ofere un mic bonus; dar in nici un caz nu ii revine responsabilitatea pt alegerile noastre, ale fiecaruia. Cine n-are un cuplu si serviciu stabil si casa, e normal sa se mai gindeasca, ca doar nu face copilul ala cu statul...
    Cine are cit de cit resurse materiale si si-l doreste, go for it!
  • +2 (6 voturi)    
    da, cel putin 2 :) (Joi, 30 aprilie 2009, 14:09)

    Flo.ro [utilizator]

    Eu o sa am un bebe in cateva luni.
    Dupa cum spunea cineva, nu e nevoie de multi bani ca sa cresti un copil. Poti sa primesti hainute de la prieteni / rude care au copii mai mari. Poti sa apelezi la ajutorul lor pentru multe alte chestii. Nu trebe sa-ti redecorezi toata casa, sau sa-ti mai faci 2 camere, pentru ca vine un bebe.
    Un copil are nevoie de afectiune si timp. Atata vreme cat e iubit, e ok. Doamne-ajuta, la noi totusi nu se pune problema sa n-ai ce pune pe masa (ca in tarile africane).
    Asa ca, motivatia economica cred ca nu sta in picioare. "Nu-mi permit un copil acum" e un pretext pentru altceva. Ganditi-va foarte bine, daca nu cumva ati vrut sa spuneti "nu am chef de un copil acuma, pentru ca mi-ar schimba stilul de viata" sau "nu as face un copil pentru ca nu am incredere in partener" -- astea ar fi 2 motivatii mult mai realiste.
    • 0 (2 voturi)    
      discutam peste 4-5 luni (Joi, 30 aprilie 2009, 15:46)

      ecou [anonim] i-a raspuns lui Flo.ro

      Flo, felicitari pentru copilul care va veni. Insa te rog sa iti recitesti comentariul peste 4-5 luni. Crede-ma ca stiu cat te costa un copil. Am doi de varste prescolare, asa ca sunt la curent cu costurile. Si nu, nu le-am luat patuturi de 15 mil bucata sau carucioare de 24 mil, nu ii imbrac in Grain de ble si nu ii rasfat in Chicco-uri. Insa cand un pantofior costa cat un pantof de adult si il folosesti un sezon ca dup'aia e mic, cand dai bani pe o jucarie care se strica in 2 zile, cand te trimite medicul la farmacie dupa "maruntisuri" cum ar fi ser fiziologic (am crezut ca farmacista face glume proaste de 1 aprilie cand mi-a spus pretul pentru 5 fiole), vata, pudra de talc, betisoare de urechi si alte nimicuri...
    • 0 (2 voturi)    
      !?!?! (Joi, 30 aprilie 2009, 21:29)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Flo.ro

      Sa te vad peste cateva luni!
      Doamne fereste sa nu poti alapta!
      Sa te vad cum o sa-ti fie inima, sa imbraci copilul tau in hainele copiilor prietenilor tai..
      Sa te vad cum nu-ti redecorezi casa, DAR MUTI TOATA CASA ( chiar si 2 camere) pt a evita pericolele ...
      Un copil trebuie in primul rand sa ti-l permiti SUFLETESTE ( aici intra si psihic)...daca ai si alte 1000 de probleme de sanatate.materiale/servici/viata sociala si mai ai si copilul mic ...
  • +1 (7 voturi)    
    Raspuns (Joi, 30 aprilie 2009, 14:12)

    anonim [anonim]

    Nu - daca ai cedat in fata crizei si esti prapastios-paranoic
    Da - daca realizezi ca e cel mai frumos lucru din lume.
    Eu intru la Da:)
  • 0 (2 voturi)    
    chiar credeti ... (Joi, 30 aprilie 2009, 14:33)

    anonim [anonim]

    .. ca face cineva cu adevarat copii in functie de criza economica ? sunt multe motive pro si contra copiilor, majoritatea celor pro nu au legatura cu rationamentul logic, este doar instinct. argumentele logice sunt si pro si contra ... asa ca instinctul va castiga :) copii se fac mereu fara a tine cont de argumente, indiferent daca nu exista bani, timp, daca este criza, panedemie sau nu. putem observa ca se fac cei mai multi acolo unde oamenii au mai putine alternative de divertisment sau provocari profesionale. cine si-a abandomat planurile de facut copii din cauza crizei sa o spuna :) doar o opinie...
  • 0 (8 voturi)    
    o sa ma injurati dar... (Joi, 30 aprilie 2009, 14:36)

    andrei [anonim]

    nu imi doresc copii in RO, ar fi cea mai mare infrangere a vietii mele si cred ca stiu ce spun!
    Cred ca omenirii in ansamblu i-ar fi mai bine fara tara asta si prin urmare...de ce sa o perpetuam?
    Sa plateasca si ei impozitel nenorocitilor astia (care nu sunt putini..) ? Nu mai bine ii lasam pe ei singurei sa se descurce?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu te injuram (Joi, 30 aprilie 2009, 14:42)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Dar nu are sens ce scrii acolo
      • +6 (8 voturi)    
        Mi se pare ca are. (Joi, 30 aprilie 2009, 15:05)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Adica, mai bine emigrati si odata emigrati, faceti copii. In Romania, se vor gasi "baieti destepti", copii unor "batrani destepti", cu urechile mari si ochi albastri care sa-si bata joc de copil. Cred ca asta voia sa spuna.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 30 aprilie 2009, 20:47)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      e de bun simt ce zici tu acolo; are logica.
  • 0 (6 voturi)    
    Noi am pierdut lupta (Joi, 30 aprilie 2009, 14:42)

    xyz [anonim]

    Am deja un copil de 1 an si mai vreau cel putin unul. 600 RON nu ajung, nu are rost sa detaliez. Cine are copii stie, cine nu are face doar niste socoteli in excel si ii iese "suficient".

    Ce e mai important si vreau sa va spun: ei, copiii, sunt singura speranta a noastra. Noi am pierdut batalia pentru libertate, democratie, bunastare, educatie, nivel de trai... Suntem tristi si nesuferiti, egoisti, lenesi, needucati... si nu mai putem schimba asta. Dar putem accepta acest adevar si putem incerca sa le lasam ocazia copiilor nostri de a-si face o lume mai buna in care sa traiasca. Daca as avea de ales, as trimite jumatate din bugetul tarii catre educatie, doar ei mai pot salva ceva, pentru ca doar ei sunt neatinsi de mizeria in care traim noi, cei maturi.
  • +3 (5 voturi)    
    punct de vedere gresit (Joi, 30 aprilie 2009, 14:49)

    rokiller [anonim]

    cred ca lumea face o mica/mare greseala cand se gandeste la facut copii: nu va mai ganditi doar la motivatiile voastre (ca va lipseste un gandacel langa voi, ca nu va simtiti impliniti, etc.), ganditi-va putin si la copilul ala pe care il faceti.....ce puteti sa-i oferiti, cand noi nu stim in ce forma mai prindem sfarsitul anului?
    • -1 (3 voturi)    
      ia uite de unde a sarit altruistul.. (Joi, 30 aprilie 2009, 18:55)

      sile [anonim] i-a raspuns lui rokiller

      Mie mi se pare ca e invers, de fapt tu te gandesti doar la tine (cum o sa prinzi TU sfarsitul anului ..) , si culmea, faci si pe altruistul

      Hai nene sa iti spun ce poti sa ii oferi unui copil. Poti sa ii oferi viata. Ti se pare putin lucru?

      Vad ca se discuta la greu despre ce poti sa ii oferi copilului, nu poti sa ii oferi destule si mai bine nu il faci. Daca poti sa il cresti sanatos pana la 18 ani, fara niciun fel de alte brizbrizuri si tot i-ai oferit totul. Costa al dracu de mult sa faci asta, nu-i asa?
      • 0 (0 voturi)    
        De acord (Joi, 30 aprilie 2009, 23:07)

        eee [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Ai foarte mare dreptate. Copiii se cresc cu multa dragoste ...si putina papita. Nefericirea mea din copilarie nu a izvorat din neajunsurile materiale (multiple) , ci din certurile nesfarsite intre parinti. Singurele momente fericite au fost cand, desi mancam paine cu ceapa, ei se intelegeau si era o atmosfera placuta in familie
  • 0 (4 voturi)    
    astept inca unul (Joi, 30 aprilie 2009, 14:58)

    Phane [anonim]

    Hai sa fim seriosi, cine nu vrea copii gaseste mereu cate o scuza: anul asta e criza, peste doi ani iar nu poate pentru ca castiga doar 5000 RON pe luna, si nu ajunge, etc.

    Fi-miu cel mare s-a nascut in 2000, cand aveam 200 de dolari salariu, si tot ne-am descurcat sa-l crestem. Cu eforturi si sacrificii, intr-adevar, dar e posibil.

    - tai de pe lista concediile, filmele, teatrul, restaurant etc.
    - hainute gasesti pe la prieteni, rude
    - carut, patut la fel, sau poti sa cumperi la mana a doua si sa le dezinfectezi
    - medicamentele sunt gratuite (doar ca trebuie sa stai la cozi la medicul pediatru)
    - pe vremea aia se dadea lapte praf de la primarie; nu stiu daca mai e cazul
    - daca n-ai bani de pampersi, se poate si cu scutece normale, ca doar parintii nostrii nu ne-au crescut cu pampersi.

    Si lista poate continua ...

    Concluzia este ca se poate creste un copil cu bani putini, dar cu foarte multa munca si renuntand la un anumit standard de viata.

    Merita ? Eu zic ca da ...
  • +2 (4 voturi)    
    da, vreau inca un copil (Joi, 30 aprilie 2009, 15:01)

    naruto [anonim]

    in afara de cei 2 pe care ii avem, mai vrem 1.
    n-avem treaba cu criza, avem o situatie buna, copiilor nu le lipseste nimic.
    dar constientizez faptul ca nu io reprezint majoritatea. ironic e ca tot ce avem se datoreaza copiilor, faptul ca-i avem ne-a motivat sa ne contruim o viata mai buna.

    in orice caz, mi se pare o tampenie sa faci copil ca sa nu te dea afara din serviciu. e acelasi lucru cu a face copii pentru alocatii.
    de asemenea, mi se pare o tampenie sa nu faci copil pentru ca e laptele scump. copilul e o particica din tine, nu o masina pe care o alegi in functie de cheltuielile de intretinere.
    accept orice alta motivatie: nu vrei, nu-ti plac. e mai bine sa nu faci in cazul asta. dar oricat de sarac ai fi, ai ce sa oferi unui copil daca ti-l doresti.
  • +1 (3 voturi)    
    ne gandim, numa' sa vrea si copiii... (Joi, 30 aprilie 2009, 15:08)

    doiviitoriparinti [anonim]

    Da, ne gandim, simtim ca pentru noi acum e momentul. Si nu e legat de criza ci de faptul ca acum simtim ca suntem destul de maturi si pregatiti sa fim parinti, ni se pare un lucru firesc. Sigur, toate argumentele de mai sus sunt valabile pentru ca fiecare din noi percepe viata asta altfel. Asa ca ii incurajam pe care vor sa faca, sa faca, iar pe cei care nu vor, sa mai astepte pana simt ca e vremea.

    Am invatat in Africa si Asia si de la bunicii nostri (care erau cate opt frati acasa) ca pruncii multi sunt o binecuvantare si pot fi crescuti chiar si in conditii economice dificile daca ii vezi ca atare. Pana la urma, de vrut vrem noi, da' trebuie sa vrea si copiii. Credem ca la un nivel subtil si ei au un 'cuvant' de spus, daca si cand sa vina :-)
  • +1 (3 voturi)    
    ne gandim, numa' sa vrea si copiii... (Joi, 30 aprilie 2009, 15:08)

    doiviitoriparinti [anonim]

    Da, ne gandim, simtim ca pentru noi acum e momentul. Si nu e legat de criza ci de faptul ca acum simtim ca suntem destul de maturi si pregatiti sa fim parinti, ni se pare un lucru firesc. Sigur, toate argumentele de mai sus sunt valabile pentru ca fiecare din noi percepe viata asta altfel. Asa ca ii incurajam pe care vor sa faca, sa faca, iar pe cei care nu vor, sa mai astepte pana simt ca e vremea.

    Am invatat in Africa si Asia si de la bunicii nostri (care erau cate opt frati acasa) ca pruncii multi sunt o binecuvantare si pot fi crescuti chiar si in conditii economice dificile daca ii vezi ca atare. Pana la urma, de vrut vrem noi, da' trebuie sa vrea si copiii. Credem ca la un nivel subtil si ei au un 'cuvant' de spus, daca si cand sa vina :-)
  • +3 (5 voturi)    
    CONSTAT (Joi, 30 aprilie 2009, 15:16)

    sabo [utilizator]

    un optimism profund si datator de sperante pentru natia asta!
    doamne ajuta!
  • 0 (4 voturi)    
    NE inmultim ca iepurii (Joi, 30 aprilie 2009, 16:03)

    patrunjel [utilizator]

    Ne inmultim pe planeta asta ca iepurii , la 1.3% crestere pe an conform wikipedia tot la 50 de ani dublam populatia Terrei.

    VA E CLAR CA DUBLARE POPULATIE = DUBLARE CONSUM ?

    Dublare consum de petrol care se termina in 30 de ani la consumul actual , de uraniu care se termina in 35 de ani , etc etc

    Ar trebui opriti toti retarzii sa aiba copii fara numar fara numar .

    Altfel risti sa aduci pe lume un copil caruia sa ii oferi doar un viitor sumbru intr-o societate umana in descompunere din cauza epuizarii resurselor.
    • +2 (2 voturi)    
      pai uite ca "baietii" lucreaza (Joi, 30 aprilie 2009, 16:21)

      eu [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      la problema asta si in fiecare an mai iese cate o tulpina de H1N1 :)
  • +1 (1 vot)    
    Cinism! Cel putin in cazul de fata! (Joi, 30 aprilie 2009, 17:48)

    lupu' singuratic [anonim]

    Subiect de doi lei care trebuie tratat cu cinism si asta imi propun, sa fiu cinic.
    Pana in '89 si dupa, cine erau cei mai anatemizati cetateni? Pocaitii si tiganii. Si astazi auzi la TV cand este tratat un subiect despre tigani, ca nu stiu cati copii fac. Asta e bola veche la romani. Decreteii daca va mai spune ceva? A facut bine Ceausescu sau nu? Nu stiu dar cel putin in acesta privinta a dat dovada de moralitate.
    Acum se discuta In PE ca populatia europeana este imbatranita; in Romania de asemenea - Ce zicea BM mondiala despre populatia ibatranita a Romaniei si reformarea sistemului de pensionare? Se sugera ca varsta minima de pensionare sa fie la 70 de ani! Si atunci despre ce vorbim?
    Care-s teoriile generatiei noastre despre viata? Cand voi avea o situatie financiara.....
    Intai sa-mi fac un rost in viata! Ne propunem ca pana la 30 - 35 de ani sa atingem punctul maxim al carierei noastre si dupa aceea ne vom intemeia o familie. Intai cariera si dupa aia familia. Ei, atunci dezbaterea asta devine un non-sens. Si numai pun aici noile filozofii. Treaba asta tin sa cred ca a fost intretinuata de mai marii lumii. Populatia lumii este de aprox. sau peste 6,7 mld de ceteteni. Cu lupta asta impotriva incalzirii globale, cu lupta pentru resursele planetei, observ din ce in ce mai mult ca unii au impresia ca deja suntem prea multi pe planeta. Ganditi-va la cate avorturi sau facut oare asta populatia planetei unde era? Cat peste 6,7 mld de cetateni avea?
    A face sau nu a face copii nu are nimic de-a face cu criza si necriza. Oamenii gandesc la fel fie pe vreme buna fie pe vreme rea in ceea ce priveste luarea decizie de a-ti dori un copil.
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru ce te-ai nascut? (Joi, 30 aprilie 2009, 19:16)

    drex [anonim]

    Pentru ce te-ai nascut? Ca sa strangi bani , pentru a deveni miliardar , pentru a munci , pentru a fi sclav sau stapan ?
    Sunt lucruri care nu ar trebui puse in discutie din moment ce ai gasit o persoana pe care o iubesti si alaturi de care vrei sa imbatranesti .
    Oare ce s-ar fi intamplat daca parintii mei care nu aveau decat un apartament confort doi si o singura camera mobilata modest s-ar fi gandit ca nu au ce sa-mi dea sa mananc sau cu ce sa ma imbrac ?
    Stiti ce au facut ? M-au conceput , m-au crescut cu ce au avut , s-au zbatut sa-mi ofere o viata mai buna si o educatie .
    Acum sotia mea pe care o iubesc foarte mult este insarcinata in aproape trei luni . Multa lume imi spune ca nu este momentul si din punct de vedere financiar aproape sigur este un moment prost . Chiar si mama mea imi spune acest lucru uitand ca era mult mai saraca decat mine atunci cand m-a nascut .
    Ce vom face noi?
    O sa facem acest copil si vom lupta pentru ai oferi o viata minunata . Si voi mai face ceva , o sa am grija sa nu devina un om cinic care mai intai isi evalueaza situatia materiala si pe urma se gandeste daca este momentul sa faca un copil .

    Un copil se creste cu dragoste , iubire , atentie , grija , afectiune nu cu bani . Stiu asta din proprie experienta :) .
  • +2 (4 voturi)    
    reproducere (Joi, 30 aprilie 2009, 20:53)

    kronk [anonim]

    Face-ti cit mai multi sa-i concurati pe tigani.Cu cit mai multi cu atit mai bine.Ce conteaza saracia?Un codru de piine si trimite-tii pe strada.Scoala vietii e mai buna.Eu cresc mare si voinic fara sa maninc nimic.
    • -2 (2 voturi)    
      scopul copiilor nu este rasismul si xenofobia (Vineri, 1 mai 2009, 11:58)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Faceti cat mai multi copii. Ca sa ii iubiti ca sa iubeasca oamneii. Luptati-va sa ii cresteti si sa ii vedeti mari, fiecare cum puteti.
      Calea mai usoara dar lipsita de satisfactii este sa nu ....
      Nu toti puteti sa fiti ministri, nu toti puteti sa fiti directori generali de regii autonome.
      Mai mult decat bani, copilului ii trebuie iubire, grija, caldura sufleteasca.
      Tot ce faceti este in zadar daca nu aveti cui sa i le lasati.
      Daca o sa beti si sa mancati tot ce ati produs sau ati acumulat averi nu veti lua nimic cu voi intre 4 scanduri.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu in Romania (Vineri, 1 mai 2009, 12:50)

    Dolan [utilizator]

    As fi inconstient sa fac copii in Romania. Dupa ce am fost afara si am lucrat pot sa spun ca noi nu prea avem nici sistem de educatie, nici de sanatate, mai nimic. Eu am crescut invatand mai multe acasa decat la scoala. Am avut noroc ca nu am avut nevoie prea mult de doctori, dar cei care au avut, au cheltuit o multime de bani fara nicio garantie. Totul e invers in tara asta, iar cei care au puterea si banii sunt cei care au furat in primii 15 ani. Nici vorba, astept sa plec de tot intr-o alta tara si acolo cred ca as face sacrificiile necesare pentru a avea copii. Mediul in care se naste si creste e mai important decat ce bani ai, iar pentru mine tara asta are acelasi viitor gri.
  • +1 (1 vot)    
    Ma uit si ma crucesc (Vineri, 1 mai 2009, 12:52)

    maria [anonim]

    Sunteti definitiv tampiti cei care va imaginati ca un copil poate fi crescut cu 600 de lei pe luna. Fireste poti incerca si cu 5 bani, nu te opreste nimeni poti incerca sa-l cresti chiar si cu apa chioara, intrebarea e "cu ce ti-a gresit copilul?" De ce trebuie el lipsit in primii ani de viata de strictul necesar?" Ma rog, poate ca pe voi nu va framanta sa asigurati copilului vostru un trai decent, dar poate ar fi bine sa stiti ca el are acest drept.
  • +1 (1 vot)    
    Sa fac copii? Bineinteles, dar nu in Romania. (Vineri, 1 mai 2009, 13:51)

    Tantza si Costel [anonim]

    Sa fac copii? Bineinteles, dar nu in Romania.
    Sa fac copii? Bineinteles cu romance dar nu in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Pana sa ajungi sa faci copii in Romania... (Vineri, 1 mai 2009, 13:55)

    Rares [anonim]

    ... trebuie mai intai sa te casatoresti si sa iti faci un camin. Si nu e lucru usor sa le faci pe acestea doua.... asa ca lasati intrebarile de gen va ganditi sau nu... ca (aproape) fiecare om si-ar dori sa aiba urmasi pe lumea asta.
  • +1 (1 vot)    
    Copilul nu e catel (Vineri, 1 mai 2009, 17:47)

    mprize [anonim]

    Va rog sa va gaditi foarte bine la copil daca vreti sa il faceti. Un copil nu este catel sau pisica , daca va plictisiti singuri acasa luati-va unul si aveti grija de el.
    Eu sunt in tabara celor care nu fac copii pana nu au siguranta ca ii pot sprijini. Daca eu nu am casa sau am si platesc rate pe 30 ani poate ca nu e cel mai bun moment.
    Cat despre ce las dupa mine ... poate munca mea ? poate scriu o carte ? poate un blog ? Sau poate nimc ?
    Un copil poate sa faca aproape oricine(chiar si animalele) .. dar nu oricine isi poate permite sa ii ofere un viitor acelui copil (pana la 18 ani macar).
    Daca aplicati varianta cu "merge si asa " la un copil mai bine nu il faceti .. parerea mea.
    Nu trebuie sa continuam sa gandim ca acum 200 de ani cand speranta de viata era redusa .. acum e mai mare si creste (http://www.mprize.org/).

    Puteti sa ma injurati linistiti acum.
  • -1 (1 vot)    
    frumos (Vineri, 1 mai 2009, 19:50)

    Silviu [anonim]

    Imi place tema si mai ales mi-au placut explicatiile tuturor pentru care fac sau nu copii !
    Mai pun si eu o intrebare : pe cine au intrebat parintii vostri , ai tuturor celor care au raspuns la acesta intrebare ?... Si vremurile chiar erau tulburi rau inainte de 1989 - femeile stiu ca nu aveau voie sa faca avort iar anticonceptionale nu existau ... Era doar vestitul prezervativ cu fluturasi .. Ehhehee , ce vremuri ?!!!!
    Copii vin , si venirea lor nu e legata de vremuri ...ci doar de oameni si de al lor suflet ...
    Asa ca , grija mare pentru sufletul fiecaruia !
  • -1 (1 vot)    
    viitor (Vineri, 1 mai 2009, 20:02)

    Silviu [anonim]

    A , si uitasem de viitor ...
    Despre viitorul vostru - al celor care scrieti acum , stiau ceva parintii vostri ?
    Stiti voi acum mai multe decat stiau si ei ?
    Fiti seriosi ! Copilul care vine va aduce sperante mai multe decat ati avut vreodata pina acum !
    Va schimba felul de a fi !
    Va revolutioneaza viata !
    Asta v-o spune unul patit ...care ii era frica sa mai aiba copii dupa multe greutati avute ...
    Si cand a venit , mi-a intors viata cu fundul in sus , in sensul marii bucurii dupa muulta tristete !
    Asa ca , incercati sa traiti fara atitea raspunsuri convenabile !
    Bucuriile vin cand nu le clociti atit!
  • -2 (2 voturi)    
    pacat de timpul irosit.... (Vineri, 1 mai 2009, 20:10)

    anna ionescu [anonim]

    cred ca nu exista traire mai minunata decat aceea de a avea un copil.nu spune nimeni ca e usor sa cresti si mai ales sa educi corespunzator un copil, cred ca putine au fost perioadele istoriei recente in care viata parintilor a fost usoara, dar ei au incercat pe cat posibil sa faca viata copiilor lor mai buna. o sa vina o vreme in care noi toti cei cu carte, care facem calcule si scenarii pesimiste o sa regretam ca suntem minoritari intr-o romanie a altor natii conlocuitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    e frumos (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:29)

    elena [anonim]

    e o bucurie imensa sa aduci pe lume un copil,dati naibii de criza cei care au in plan acest lucru acum ori niciodata nnu stati pe ganduri faceti sa va duca numele mai departe
  • 0 (0 voturi)    
    se poate! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:55)

    cris [anonim]

    eu sunt de parere ca se poate creste un copil cu acesti bani de 6mil cum spuneti voi.dar doi ani si dupa aceeia incepe sa creasca si sa ii trebuiasca mai multe,de la 2 ani in sus nu mai poti creste un copil cu acesti bani.ideea e ca statul da o alocatie de nimic pt copii.nu se creste un copil cu acesti bani.se gandesc doar la ei ca de obicei.nu si la omul de rand.
  • 0 (0 voturi)    
    grea decizie! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:40)

    irina g. [anonim]

    nu se poate creste un copil cu 6 mil. pe luna, asta e clar! stiu ce vorbesc , am un baietel de un an si jumatate. pot sa-i ofer ce are el nevoie in limita decentei, nu stam stralucit cu banii dar ne straduim sa traim omeneste. sint atatea de asigurat pt un copil, de la lapte, hainute, medicamente (ex. o raceala poate ''costa''si 1 mil., depinde ce ii prescrie doctorul, cum raspunde la tratament copilul,etc). doamne fereste de boli mai afurisite!:(...slava domnului ca n-am prins chestia aia veche cu 6 mil. mil mama si 2 copilul, ca din 8 mil. nu poti creste copil si sa platesti si restul angaralelor. cu 85% din salariu mai merge.... in rest , e adevarat ca criza vine, criza trece, romania e mereu crizata:). daca iti planifici copii in functie de crize economice, nu mai faci niciodata. dar e necesar sa ai macar minimum asigurat, adica o casa si un serviciu atunci cand te decizi sa-ti maresti familia, altfel e extrem de greu...