Rusia cere UE si Romaniei sa apere suveranitatea Moldovei

de Olga Popescu, Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2009, 10:40 Actualitate | Esenţial


Ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, a cerut joi Uniunii Europene sa "actioneze" pentru a impiedica amenintarile la adresa suveranitatii Moldovei, generate de manifestanti si de sloganele pro-romanesti ale acestora, relateaza AFP.

"Speram ca UE si Romania, care a condamnat public violentele, vor actiona pentru ca drapelele si sloganele romanesti sa nu fie utilizate drept acoperire pentru a submina suveranitatea Moldovei", a declarat Lavrov, intr-un interviu acordat mai multor ziare si agentii de stiri rusesti.

AFP reaminteste ca mii de manifestanti, in cea mai mare parte tineri, au asediat, marti, Parlamentul si Presedintia, scandand "Noi suntem romani" si "Vrem sa intram in Europa".

Serghei Lavrov: Tarile din fostul spatiu sovietic nu trebuie sa aleaga intre Rusia si SUA

Rusia si SUA nu trebuie sa puna statele fostului bloc sovietic in fata unei alegeri univoce a partenerului, crede seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov.

"Este inadmisibil sa aduci aceste tari in fata unei alegeri false – fie voi cu noi, fie voi impotriva noastra, in caz contrar totul va conduce la o intreaga lupta pentru sfera de influenta, batalie despre care se spune ca ar fi o trasatura majora a politicii externe rusesti. NU ne ocupam cu asa ceva. Nu vrem decat sa dezvoltam relatii reciproc avantajoase egale cu toti", a mai spus Lavrov, in interviul acordat agentiei Ria novosti, canalului de televiziune Russia Today si postului de radio Vocea Rusiei.

Lavrov nu vede motivele pentru care actuala criza economica mondiala ar putea degenera intr-un razboi. "Nu vad care ar putea fi motivul pentru care actuala criza sa conduca la razboi. Se aduce drept argument Marea Depresiune, dupa care tendintele de comunicare economica si financiare au incetat. Totul s-a incheiat cu al doilea razboi mondial. Nu vad in prezent conditii pentru repetarea acelui scenariu", a estimat Lavrov.

Situatia din Moldova – test pentru NATO

Situatia din Moldova este un test pe care trebuie sa-l treaca NATO, in calitatea sa de organizatie care promoveaza politica valorilor, crede politologul ucrainean, Andrei Ermolaev.

"Revolutionarii care au iesit in piata din Chisinau au folosit lozinci care vizeaza direct interesele tarilor Aliantei, in special speculatiile referitoare la Romania", spune analistul.

In opinia lui, Romania este, daca nu un participant direct al conflictului din Moldova, cel putin unul adiacent. Expertul este de parere ca tarile NATO trebuie sa-si expuna punctul de vedere privind situatia din Moldova, fiind vorba de chestiuni majore, precum suveranitatea statului, amestec sau neamestec in treburile interne, sustinerea sau nesustinerea uneia sau alteia dintre partile in conflict.

"Cred ca acest test va fi un semnal mult mai important si mai serios decat multe din actualele provocari", afirma Ermolaev, citat de agentia UNIAN.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3505 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    jos comunismul ! (Joi, 9 aprilie 2009, 10:53)

    cezar86 [utilizator]

    Rusia ne-a tot cerut de 50 de ani , e timpul sa cerem si noi lor. Nu inteleg de ce Romania face parte dintr-o organizatie care nu ii protejeaza interesele? Cum indrazneste Rusia sa ne ceara ceva, atata timp cat ne este datornica cu vreo 200 de tone de aur si vreo 3 generatii de oameni? Pacat ca politica externa nu mai are nici iscusinta si nici curajul de acum un secol.
    • +6 (6 voturi)    
      Rusia e forta de ocupatie in Transnistria ! (Joi, 9 aprilie 2009, 11:16)

      Rusnak prostanak [anonim] i-a raspuns lui cezar86

      Obisnuitul tupeu ordinar rus, un ministru care se preface "ingrijorat" de amestecul in afacerile interne ale regimului comunist de la Chisinau, insa "uita" ca mii de soldati rusi ocupa in acest moment o parte a teritoriului Moldovei, la stanga de Nistru, desi Rusia a semnat inca din 1992 pentru retragerea trupelor sale.
      Evident, Rusia nu a respectat niciodata semnatura sa pe un tratat si nu merita considerata cu respect, e un stat ucigas si militarist, gata sa invadeze orice vecin !
    • 0 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 9 aprilie 2009, 12:06)

      Alex D. [anonim] i-a raspuns lui cezar86

      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 9 aprilie 2009, 12:46)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui Alex D.

        nu fraudarea alegerilor este problema. probabil ca fraude au existat, probabil ca voturile cetatenilor moldoveni din afara tarii nu au fost luate in considerare, dar si cu toate astea se poate ca voturile sa fi fost mai multe pentru comunisti.
        dar problema este ca protestele pasnice au fost deturnate de comunisti, pentru a putea reprima cetatenii, pentru a putea apoi acuza Romania si a-si legitima astfel o indepartare de Romania si de Occident. In asemenea conditii, politica regimului Voronin isi pierde orice legitimitate.
  • +10 (10 voturi)    
    Si pe cand presa occidentala va cauta ... (Joi, 9 aprilie 2009, 10:54)

    Addy [utilizator]

    ... sa "mestece" aceasta afirmatie, oligarhia kgb-ista de la Chisinau mai comanda niste arestari politice.

    Imi pare foarte foarte rau ca Occidentul nu este pregatit sa faca fata razboiul informational declansat de Rusia imperialista si ajutoarele lor cocotate in fruntea statului moldovenesc.

    TREZIREA !!!
  • 0 (6 voturi)    
    din pacate (Joi, 9 aprilie 2009, 10:58)

    grig [anonim]

    prin atitudinea luata sau mai bine zis lipsa ei, teritoriul acesta a fost cedat.
  • +5 (5 voturi)    
    ridicol (Joi, 9 aprilie 2009, 11:01)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Si cum ar trebui sa actioneze Romania pentru a impiedica drapelele si sloganele romanesti sa fie utilizate in subminarea suveranitatii Moldovei?
    • 0 (0 voturi)    
      :D (Joi, 9 aprilie 2009, 15:16)

      fghh [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      pai ar putea institui un copyright asupra steagurilor proprii. si cei ce le folosesc ar putea fi astfel extradati in Romania, in loc sa fie arestati de voronin
  • +2 (4 voturi)    
    Aici Vocea Tiraspolului (Joi, 9 aprilie 2009, 11:03)

    Tiraspol Times [anonim]

    Cititi aici articol in Tiraspol Times din 29 apr. 2008!

    "Moldova President blames Romania for "unsolved" Transdniestria claim"

    http://www.tiraspoltimes.com/news/voronin_blames_romania_for_unsolved_transdniestria_claim.html

    Foaaarte interesante si articolele de pe prima pagina din "Tiraspol Times" (care, apropo, este interzis la Chisinau din iunie anul trecut)
  • +1 (1 vot)    
    fetita care a luat pe "nu" in brate (Joi, 9 aprilie 2009, 11:03)

    abatele de la non-regula [anonim]

    "Speram ca UE si Romania, care a condamnat public violentele, vor actiona pentru ca drapelele si sloganele romanesti sa fie utilizate drept acoperire pentru a submina suveranitatea Moldovei", a declarat Lavrov...
    Ca si Lavrov si noi speram ca drapelele si sloganele romanesti sa fie utilizate drept acoperire pentru a submina suveranitatea Moldovei:))
    Sa traiasca particula de negatie "nu" si noi sa fim sanatosi!
  • +4 (4 voturi)    
    The Guardian despre Moldova (Joi, 9 aprilie 2009, 11:06)

    gardianul [anonim]

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/apr/08/moldova-protest

    'Election by stealth'
    by Stela Brinzeanu
  • +7 (7 voturi)    
    daca era altfel... (Joi, 9 aprilie 2009, 11:08)

    un roman [anonim]

    Daca in schimb se striga vrem in rusia si noi suntem rusi presupun ca imediat declarau ca cetatenii rusi trebuie protejati si trimiteau cateva batalioane pentru "protectia" lor.
  • +5 (5 voturi)    
    suveranitate sau suzeranitate fata de rusi??? (Joi, 9 aprilie 2009, 11:13)

    agora [anonim]

    Care "suveranitate"?Cea comunista?Si, ma rog, cui i se pare ca s-au adus atingeri suveranitatii Moldovei?? Dar tinerii ,cei 30000 oare glasul lor nu reprezinta tot Moldova?Sau ei trebuie sa plece din Moldova?Sa-l lase pe dementialul Voronin sa-si faca aranjamentele?! Parca nu am sti cine si-a varit coada si in protestele tinerilor si chiar au reusit sa faca mult rau ...cine e maestru in arta diversiunilor ?Tocmai ei sa ceara ....?
  • +4 (4 voturi)    
    rusia de ce se baga? (Joi, 9 aprilie 2009, 11:14)

    oxana [anonim]

    da de ce rusia are voie sa se exprime in privinta alegerilor si in genere asupra situatiei in Rep. Moldova? adica, el are voie?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai ce treaba are Rusia... (Joi, 9 aprilie 2009, 11:29)

    Vorbe goale [anonim]

    ... sa se bage intre romani? Mai zilele trecute zicea Gorbaciov ca Rusia nu are ambitii imperiale:

    http://www.russiatoday.com/Politics/2009-03-10/_Russia_has_no_imperial_ambitions____Gorbachev.html

    Pai atunci sa stea naibii acasa...
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia, Transnistria, Moldova (Joi, 9 aprilie 2009, 11:35)

    ioana [anonim]

    cum pot sa pretinda rusii si voronin ca Romania a fost implicata in protestele din Moldova doar pentru ca manifestantii au avut steaguri romanesti si au scandat lozinci pro-romanesti? - pai foarte bine: aici vedem de ce se insista pe puerila si artificiala distinctie de limba - moldoveneasca, respectiv romana.
    din pacate, la nivelul politicii, mai ales internationale, declaratiile conteaza, iar nu adevarul acestora.
    pana cand aceasta problema de identitate nu va fi rezolvata, cetatenii R.M. vor fi persecutati pentru raportarile lor la Romania.
    sunt insa curioasa in ce priveste politica minoritatilor in R. Moldova. Astfel, probabil ca denominatia de "moldoveni" se aplica tuturor cetatenilor, si rusi, si gagauzi, si romani, dar se aplica si majoritatii romanesti? - si daca se aplica, atunci cum suna o definitie academica a limbii "moldovenesti"?
    In fine, Romania si Moldova ar fi avut destul timp, inainte de Voronin, sa clarifice pe cale diplomatica asemenea aspecte. Astfel incat problemele de natura politica sa nu fie asociate celor de natura etnica. Din pacate, nu acesta este cazul, in Moldova politica este segregationista, pentru ca si locurile de munca de exemplu sunt separate pe criterii etnice, bunastarea sociala (sau lipsa ei) la fel.
    Romania nu poate face nimic acum, asta e clar, dar de ce nu a facut pana acum?
  • +3 (3 voturi)    
    Javra Rusie Bolsevica (Joi, 9 aprilie 2009, 11:36)

    Alex [anonim]

    Daca Lavrov crede ca Rusia i-a putut manipula pe moldoveni sa nu se simta români, se înşeală ! Agresivele minoritati ruse sunt aparate şi cu armele
    de Rusia, dar popoarele din spaţiul nu au nici dreptul de a-şi afirma identitatea, în propria lor ţară, în viziunea acestor kaghebişti ! Acum se vede cu ochiul liber cât de mult seamănă acţiunile lui Voronin cu ale lui Iliescu. Fiecare şi-a conservat puterea prin manipulări şi crime !
  • +3 (3 voturi)    
    jos comunistii rusii sa-si suga limbile (Joi, 9 aprilie 2009, 11:36)

    jojo [anonim]

    CIne a vazut vre-un drapel al romaniei in piata?
    Rusii sa stea acolo la ei acasa si sa nu se faca cea totul e bine...JOS comunistii...atat nedreptate se face in tara asta...vineri trebuie sa obtinem tot ce vrem si anume: JOS comunistii, nimeni din partifdul comunist sa nu mai calce vre-odata in posturi de conducere.
  • +6 (6 voturi)    
    cata ipocrizie (Joi, 9 aprilie 2009, 11:38)

    Ed___ [anonim]

    deci tocmai rusia care a sprijinit cu arme fortele separatiste rusesti din transnistria si tocmai rusia care are forte militare de ocupatie in zona separatista transnistria, deci tocmai rusia care incalca de zeci de ani statalitatea rep. moldova vine acum sa ceara !?!?!?! romaniei sa apere statalitatea rep. moldova !!! .................... culmea!!! deci hotul striga hotul ! cata ipocrizie din partea rusiei ! este jignitor ! aberant ! ........
    • 0 (2 voturi)    
      politica este ipocrizie (Joi, 9 aprilie 2009, 12:15)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      nu e ipocrizie, e pur si simplu un alt limbaj: Lavrov spune"Este inadmisibil sa aduci aceste tari in fata unei alegeri false – fie voi cu noi, fie voi impotriva noastra, in caz contrar totul va conduce la o intreaga lupta pentru sfera de influenta, batalie despre care se spune ca ar fi o trasatura majora a politicii externe rusesti. NU ne ocupam cu asa ceva." - ceea ce inseamna, de fapt, opusul: Moldova este inca in sfera noastra de influenta. Nu va atingeti de ea.
      Si probabil tot ei or sa decida cat va mai dura aceasta stare de lucruri, la fel cum s-a intamplat si cu revolutia noastra din 1989 si cu revolutiile din celelalte tari comuniste.
      bineinteles ca, in paralel, mi se pare si mie jignitor si aberant, si ca sper din toata inima ca moldovenii sa reuseasca sa schimbe ceva acum. dar nu cred. sunt doua dimensiuni diferite si complet separate.
      probabil o schimbare se va reusi numai prin actiuni de durata, bine gandite, prin lobby in media internationale, si, nu in ultimul rand, prin convingerea populatiei moldovei si prin organizarea opozitiei.
  • +3 (3 voturi)    
    rusule ... ESTI TAMPIT?!?!?! (Joi, 9 aprilie 2009, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    "or actiona pentru ca drapelele si sloganele romanesti sa fie utilizate drept acoperire pentru a submina suveranitatea Moldovei"
    daca e asa destept... d c nu propule rusul si cum sa facem asa ceva?!?!?!?

    a tampit de tot...

    rusia a pierdut rand pe rand ukraina bulcarie si rstul statelor din URSS si acu se tine du dintii de ce mai are... cat o mai are ca oricat ar vrea ei pana la urma si Moldova o sa scape de dominatia rusa... si dupa ce -o sa mai aiba gaze naturale o sa se p**e toata europa pe ei...

    eu ca ROMAN cer rUSIEI sa actioneze pentru ca drapelele si sloganele rusesti sa nu mai fie utilizate pentru a sublimina suveranitatea Moldovei !
  • +3 (3 voturi)    
    Boicotati LUKOIL (Joi, 9 aprilie 2009, 12:18)

    J R Ewing [anonim]

    Nu mai cumparati nimic de la rusi !
    Sa-i ajutam sa falimenteze !
  • +1 (1 vot)    
    armata a 14-a (Joi, 9 aprilie 2009, 15:16)

    che borala [anonim]

    de ce nu-si retrag rusnacii armata din basarabia, daca tot ii freaca grija de suveranitate?
  • 0 (2 voturi)    
    Mai oameni buni. (Joi, 9 aprilie 2009, 18:37)

    lau [anonim]

    mai oameni buni, chiar credeti ca noi suntem in stare sa luam o pozitie impotriva rusiei?
    credeti ca 'extraordinara ue' are acest curaj?
    tot ce fac la nivel de ue este sa fie in gratiile rusiei si sa nu cumva sa ii deranjeze cu ceva.
    politica romaneasca, ca intotdeauna (dovada e istoria) este ca o fetita care umbla cu mai multi.
    daca rusia s-ar supara si ne-ar ameninta in vreun fel in maxim 24 de ore roania ar fii de partea sa.
    suntem ce-a mai de umplutura tara din ue si am fost primiti doar ca sa se extinda spre rusia (politica jegoasa a ue pe principiile de baza a lui hitler). noi in loc sa ne intelegem cu vecinii bine ca iubim americanii sau europenii a caror slugi suntem, si vom fii. la fel am facut si cu sarbii, i-am ajutat pe jegosii de americani sa ii bombardeze. o tara si o politica penibila , ne place sa lingem si sa ne vindem totul gratis.
  • -2 (2 voturi)    
    TRIBUT (Joi, 9 aprilie 2009, 18:47)

    Lau [anonim]

    de ce va tot plangeti? ca rusia ne cere ca ne-a cerut, etc.. da ne-a cerut dar ne-a si dat cate ceva si ne-a si aparat multi ani.
    ue ne fura pe fata, ne ia fara sa ne mai ceara, ne transforma in robotei si urmeaza sa ne microcipeze ca pe vaci.
    treziti-va odata!!!!!!
    nu trebuie sa ne bagam cu capul inainte spre ue, este ce-a mai diabolica perversa si periculoasa organizatie pentru oamenii de rand.
    ue in aceste momente nu se baga in problemele moldovei ca sa nu deranjeze rusia!!!! deci care e mai curva? de ce platim tribut catre ue ? de ce am fost cumparati cu totul si nu mai avem drepturi la noi in tara si au smecherii ue?
    sunteti copii daca nu intelegeti....ne dam dupa putere ca prostii pana chiar suparam rusia . daca o sa o suparam si ne va ameninta, ue nu se va baga si vom fii iarasi gaste ca in al doilea razboi mondial.
  • 0 (0 voturi)    
    NE bagam si noi in seama (Vineri, 10 aprilie 2009, 1:55)

    lau [anonim]

    daca am fost implicati si noi in evenimentele din moldova, ar trebui sa avem o data in istorie caracter si coloana vertebrala.
    ori am primit ordin de la ue ori ne-am bagat de capul nostru in seama.mai bine am face ceva pentru moldoveni, pentru romanii de acolo, sunt fratii nostri si vb aceeasi limba iar noi de atata timp nu facem nimic pt ei ca sa nu deranjam stapanul ue...
    suntem ca deobicei fara caracter, fara curaj si lingem puterea ue. peste un timp o sa iubim din nou rusia daca va reveni pt ca niciodata nu am avut parerea noastra ci am fost slugi. rusine politicieni de trei lei ce sunteti....