Guvernul amana majorarea pensiilor la grupe I si II, lege promulgata de Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2008, 16:41 Actualitate | Esenţial


Guvernul a decis, joi, prin ordonanta de urgenta, sa amane termenul de intrare in vigoare a legii de majorare a pensiilor pentru grupele I si II de munca. Legea a fost promulgata de presedintele Traian Basescu dupa ce actul normativ a fost atacat de Executiv la Curtea Constitutionala, informeaza Mediafax.

De aceasta majorare ar fi beneficiat 1,8 milioane de persoane.

"Ordonanta de urgenta amana data de la care se aplica legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II de munca pana cand vor fi parcurse cele patru etape de calculare, urmand ca ulterior sa fie platite doar diferentele", a declarat ministrul muncii, Mariana Campeanu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5504 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Incredibil (Joi, 4 decembrie 2008, 16:47)

    Razgandeanu [anonim]

    Este incredibil cata nesimtire si tupeu! Bataie de joc pe fatza, s-a terminat campania "sa va ia dracu de pensionari, nu mai avem nevoie de voi, idiotilor"
    • +2 (4 voturi)    
      Woaw! (Joi, 4 decembrie 2008, 16:55)

      CFG [utilizator] i-a raspuns lui Razgandeanu

      Chiar ca este o surpriza. Nu ma asteptam la asa ipocrizie din partea lui Tariceanu.

      In campanie au batut toba sa se stie ca ei PNL maresc pensiile si acum dau Ordonanta contra.


      Ce pacat ca nu exista in Romanai, cum este in alte tari, posibilitatea ca, in timpul mandatului, un parlamentat sa poata fi "demis" de cei care l-au ales. Tot am trecut la "uninominal", nu?
      • 0 (4 voturi)    
        Logica (Joi, 4 decembrie 2008, 18:37)

        Anonymus [anonim] i-a raspuns lui CFG

        Daca pensionarii potential beneficiari ai maririi pensiei pentru grupele I si II isi vor lua "diferentele" de bani la 01.01.2010, am 3 intrebari si o propunere.
        Intrebarea-1: Pensionarii pot cumpara bunuri/servicii IN AVANS in contul banilor viitori? (FARA SA FIE PENALIZATI!!!)
        Intrebarea-2: Daca pensionarul moare pina in 31.12.2009, cum si cind SE VA MAI BUCURA DE MARIREA DEJA LEGAL PROMULGATA?
        Intrebarea-3: Daca pensionarul moare pina in 31.12.2009, banii meritati vor fi dati familiei?
        Propunere: Propun ca salariul parlamentarilor si a guvernantilor sa se dubleze, dar sa le fie inminat dupa 100 de ani.
    • +1 (5 voturi)    
      si-o merita! (Joi, 4 decembrie 2008, 17:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Razgandeanu

      prima oara cand v-a pacalit.. a fost vina lui.. cine a uitat si l-a votat.. si-o merita! omul a aratat de prea multe ori ca n-are principii si face jocul celui diverselor interese.. patricienie.. pesediste..
  • +1 (3 voturi)    
    :)) (Joi, 4 decembrie 2008, 16:49)

    Vanatoru [utilizator]

    Foarte tare...au trecut alegerile si hop si ei.
  • -2 (4 voturi)    
    URAAAAAAAAAAA (Joi, 4 decembrie 2008, 16:57)

    gigi [anonim]

    foarte bine le-a facut prostilor care votau pentru pomeni .....in sfirsit o decizie buna a guvernului, cam tirziu insa, si abia dupa ce au scapat de sub talpa PeSeDeului.... decit bani fara nici o valoare mai bine asa, eventual niste mariri decente si sustenabile.... pensionarii trebuie sa inteleaga o data ca nu pot trai pe picior mare dintr-o pensie , si ca toti care le promit asta sint doar niste demagogi care le vor votul.... la pensie triaesti in principal dinc e ai pus deoparte cind ai muncit, daca ai fost suficient de destept
    • 0 (2 voturi)    
      prostii (Joi, 4 decembrie 2008, 17:08)

      apuca-te [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Spune-i tu la bunica-mea ca ea trebuia sa puna de-o parte din timpul vietii ca sa poate trai omeneste la pensie!!
      Bai berila, tocmai asta e ideea cu pensia: sa iti asigure un trai decent 10-20 ani la batranete, dupa ce ai muncit ca boul 35 de ani!!!
      Pun'te tu si strange bani de pe acum ca oricum iti trebuie. Cred ca daca strangeai bani prin anii 80 sigur te stergeai cu ei la c/ acum. Daca aveai ce sa strangi.
      Sunt de acord cu tine ca nu trebuiau incurajate pomenile, dar in rest est complet pe langa!!
      Succes la pensionare. Sa mai auzim de din astia "destepti" ca tine...
      • +1 (3 voturi)    
        pai daca ai muncit ca boul.. (Joi, 4 decembrie 2008, 17:46)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui apuca-te

        stii cum traieste boul cand nu mai poate sa munceasca?..
        sunt pensii care ajung de-o paine, pensii cu care se poate plati intretinerea + o paine si pensii de sute de milioane! suntem in coada europei ca varsta de pensionare! dupa 50 de ani majoritatea nu mai muncesc, stau acasa si se uita la telenovele asteptand pensia.
        atunci cand bunica ta si restul pensionarilor muritori de foame vor face un efort sa schimbe aceste realitati triste ii vom sustine si noi.
        momentan tac si asteapta pomana.. sa astepte!
        • 0 (0 voturi)    
          asa e... (Joi, 4 decembrie 2008, 19:13)

          prostii [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Tu esti altul pe langa? Chiar mai sunteti din astia care traiti intr-un bol de cristal?
          Sunt oameni care au muncit mai mult decat vom munci noi vreodata. La ei ma refer: n-aveau timp sa isi faca educatie financiara pt ca erau ocupati sa lucreze la CAP. Nu stiau sa se planga, stiau doar sa traga mai tare.
          Asa fac si acum, dar asta nu inseamna ca ii dai cineva dreptul lui Tariceanu sa se razgandeasca cum vrea el ca nu e tara lu' masa, e tara oamenilor ca bunicamea care au cladit-o..
          Si au dreptul la o batranete rezonabila nu sa lucreze si la 75 ani pamantul ca sa poata trai bine.
          Dar ma rog, cum i-am zis si celui de mai sus, o sa mai auzim de destepti din astia..
    • +1 (3 voturi)    
      habar nu ai pe ce lume traiesti (Joi, 4 decembrie 2008, 17:43)

      pt URAAAAAA [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ba nenorocitule tu habar n-ai cum e sa muncesti in conditii grele..Oamenii astia chiar meritau sa le creasca pensiile.Tu esti un parazit probabil care nu a muncit o ora in viata lui.
      Iti doresc din tot sufletul sa traiesti pe pielea ta bolile si suferintele celor care si-au distrus sanatatea muncind prin uzine sau mine.
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca iti place cuvantul... (Joi, 4 decembrie 2008, 17:55)

      vio [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "SUSTENABIL" - da` ce aveti toti pro-tariceanii cu acest cuvant? Va tine loc de inteligenta?
    • 0 (0 voturi)    
      pensia (Joi, 4 decembrie 2008, 19:38)

      D.Adrian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      D-le GIGI,am muncit 25 ani si4 luni,gr ii.Nu am avut duminici,sarbatori legale ce e mai rau statul m-a impozitat dupa cistigul in grupa respectiva,si toate darile catre stat au fost tot dupa cistigul dinGR.Nu am votat si nu voi vota.SIngura posibilitate e sa-mi cistig drepturile in instanta.
  • 0 (0 voturi)    
    eeeeee (Joi, 4 decembrie 2008, 16:59)

    hiho de la luna [anonim]

    ie razbunare bre:
    babalacilor, n-ati votat pnl ..luatzi din partzi majorare de pensie :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Pensii (Joi, 4 decembrie 2008, 17:20)

    JH [anonim]

    Vedeti daca n-ati votat cum trebuie?

    daca iesea tariceanu, dadea o OG si marea pensiile inca odata!

    Trist!
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire pe fata (Joi, 4 decembrie 2008, 17:22)

    ciprian [anonim]

    Acest "domn" Tariceanu isi bate joc de noi pe fata. Cum poti sa dai asemnea ordonante cand esti cu "un picior in groapa".

    Ca la oi la nimeni fratilor. Se schimba legile mai ceva ca sulurile de hartie igienica. Luni o sa vina oul guvern care o sa o intoarca ca la Ploiesti. Si cu pensiile si cu taxa auto.

    Nu mai poti sa plaifinici nimic in tara asta de la o luna la alta. Mai iese si dna. ministru al muncii si ne abureste ca nu stiu ce calcule se suprapun. Suntem mintiti in fata.

    Iti vine pur si simplu sa o iei la goana din tara asta de doi lei pentru ca sincer NOI purtam cea mai mare vina ca ii mentinem in Guvern si Parlament pe HOTII ASTIA.
  • +1 (1 vot)    
    Pensii (Joi, 4 decembrie 2008, 17:32)

    ionica [anonim]

    Habar nu aveti ce prevede legea aceea, dar va dati cu parerea. Mai intai cititi legea 100/2008 si apoi va dati cu parerea. Stiati ca daca aceasta ordonanta s-ar aplica ar rezulta niste pensii fabuloase pentru cei care au lucrat la grupele 1 si 2 ? Spre exemplu: un pensionar care are vechime integrala la grupa 1 de munca ar trebui sa ajunga la o pensie de 4.000 ron (de la 1.000-1.200 ron cat are in prezent). Pensia medie pentru cei care au lucrat la grupa 1 ar ajunge la o medie de 2.600 ron. Cati dintre voi aveti salariu 4.000 ron ? Cati aveti 2.600 ron ? Cum se pot sustine astfel de pensii in conditiile in care sunt 1.5 salariati la 1 pensionar ? Este normal ca un pensionar sa primeasca mai multi bani decat un salariat ? Mai ganditi-va.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca ai inceput, continua (Joi, 4 decembrie 2008, 17:57)

      vio [anonim] i-a raspuns lui ionica

      Daca tot te pricepi atat de bine la asta, de ce nu explici si ce inseamna "grupa 1 si 2"??
      Nu de alta, dar sa ne inveti de bine.
      • +1 (1 vot)    
        ce inseamna (Joi, 4 decembrie 2008, 20:46)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui vio

        Grupele I si II inseamna "conditii grele si extreme de munca" - adica: lucratori la furnale, in subteran, in mediu radioactiv, cu substante chimice periculoase, pe platforme petroliere marine, scafandri, meteorologi in conditii grele de izolare (si care, eventual, fac si observatii de radiocativitate a atmosferei), constructii speciale (la mare inaltime sau adancime), parasutisti - si in general cam tot ce e epuizant sau / si extrem...

        Asa ca nu se aplica bunicii lui "apuca-te" :)

        Bine... ca aceste grupe "se dau" uneori (si pentru persoane anume) intr-un mod "discutabil" (in schimb unii care le merita nu le primesc) asta e alta poveste >:

        Chestia e ca, in timp ce lucreaza, persoanele incadrate in aceste grupe primesc niste sporuri - iar de la sporurile alea s-au platit taxe (incl. la bugetul de pensii) - astfel incat oamenii aceia care chiar au LUCRAT in aceste grupe isi merita pensia marita cu varf si indesat!

        N-as vrea sa fac o remarca cinica - dar din cauza conditiilor in care au lucrat ORICUM speranta lor de viata e ceva mai scazuta decat a celorlalti - astfel incat nu va temeti, nu va mananca VOUA pensiile sau salariile! >:
    • +1 (1 vot)    
      M-am gandit (Joi, 4 decembrie 2008, 18:06)

      dydy [anonim] i-a raspuns lui ionica

      si ma intreb: Lucrurile acestea nu le stia guvenul acum o saptamana? Dau madam ministru a muncii care aparea la Relitatea si vorbea mereu de marirea pensiei?
      Sau e ca in cazul profesorilor: liberalii "nu si-au dat seama ce fac"???
  • -2 (2 voturi)    
    Sa traiti bine! (Joi, 4 decembrie 2008, 18:15)

    boul si vitelul [anonim]

    Politicianule!

    Carpe Diem!

    PS - si asteptam pomeniile electorale peste trei ani si jumatate - pana atunci: sa traiti bine! (poate supravietuim si noi!)
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa spui (Joi, 4 decembrie 2008, 20:00)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui boul si vitelul

      Carpe vindem, politicianule!
      Carpe vindem sa supravietuim, domnu politician de ti-am dat votu si care minti cu nerusinare!

      Cand a indraznit Base sa comenteze despre situatia fondului de pensii ai sarit de popou in sus ca uite cum induce panica in populatie si dezinformeaza...

      Ati merita sa fiti pusi la zid, inconstientilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de mine si de mine!! Da' cum se poate!? (Joi, 4 decembrie 2008, 19:54)

    GImmy [anonim]

    Domnutu' Tariceanu, pai dara ne-ati zis ca sunt bani in fodnul de penzii ca.ca.lau, nu cum dzicea marinelu ca e aproape de prabusire (fereasca Dumezeu dragutul!).
    Pai si di ce amanati bruma de bucurie pentru penzonari? Ca vin si sarbatorile, puneam si noi ceva pe masa, no!!?
    Dreptu-i si frumosu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Noi datorii ! (Joi, 4 decembrie 2008, 22:41)

    Stefan A. [anonim]

    Au facut legi fara acoperire legala in bani! Au prevazut intrari super la buget si in realitate lipsesc citeva miliarde de RON de incasari la Ministerul Economiei si Finantelor.Constitutia prevede ca legile trebuie sa aiba obligatoriu acoperire financiara ! Acum ,la sfirsit de an au descoperit ca erau prea optimisti. Ca sa plateasca tot ce EI au hotarit, ar trebui sa imprumute multi bani. Datoria pe care o pot face este maxim 3 % din PIB.(tratatul UE). Cum deja au facut imprumuturi, noi datorii ar duce la depasirea procentului mai sus indicat si deci,procedura de infractiune de la UE cu amenzi de milioane ( de euro nu de RON)
  • 0 (0 voturi)    
    e legea lege? (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:40)

    rigan elisabeta [anonim]

    Oare in tara aceasta legea e lege t,ocmeala e tocmeala?Dupa ce si-au distrus oamenii sanatatea in conditii aproape inumane de lucru am inchis minele, am distrus totulsi potopul dupa noi.Nu mai au un cuvant de respectat,si populatia proasta ii mai crede.ROMAn fraier ti-e numele...!!!!!nimeni nu e respectat ...
  • 0 (0 voturi)    
    grupe pensii (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 8:57)

    grigore [anonim]

    Am lucrat 21 ani grupa 1,restul grupa 3.Aceasta marire da 0.175 puncte de plata ,ce inseamna130 lei,plus 1060 dinainte nu prea aduc a 2500 cum scriu prostii de mai sus.Sincer numai medicamente pentru reuma din subteran sint mai scumpe.Nu ne confundati cu militienii.
  • 0 (0 voturi)    
    grupe pensii (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 8:57)

    grigore [anonim]

    Am lucrat 21 ani grupa 1,restul grupa 3.Aceasta marire da 0.175 puncte de plata ,ce inseamna130 lei,plus 1060 dinainte nu prea aduc a 2500 cum scriu prostii de mai sus.Sincer numai medicamente pentru reuma din subteran sint mai scumpe.Nu ne confundati cu militienii.
  • 0 (0 voturi)    
    varsta de pensionare (Luni, 8 decembrie 2008, 22:13)

    nicu m [anonim]

    Am lucrat in fabricarea explozivului 23 ani si 6luni + 10 ani in grupa 2 de munca. Sunt nascut in noiembrie 1956 si conform legilor date dupa revolutie pe care nu le mai intelege nici dracu eu voi iesi la pensie probabil cind voi muri .Daca nu pica impuscatul eu eram de mult la pensie . Vreau sa va spun ca acest loc de munca ne-a epuizat fizic si psihic foarte mult si nu e drept ca alesii nostri sa ne trateze astfel. Daca Ceausescu ne-a chinuit la tinerete lucrand 12 ore cand aveam doar 17 ani acum acest guvern isi bate joc de batranetea noastra. Va reamintesc ca la acest loc de munca aveam moartea cu noi la orice pas, am vazut prea multi colegi morti ca sa va bateti si dv. joc de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul mamelor (Luni, 8 decembrie 2008, 22:31)

    Viorica [anonim]

    Am lucrat in grupa intai timp de 13 ani si 6 luni. Voi iesi la pensie la 53 ani si 8 luni, datorita reducerii varstei de pensionare cu 7 ani si 2 luni. Am trei copii, dar legea 19 nu imi permite reducerea cu inca un an, pe motiv ca am beneficiat de o reducere. De ce nu apare mentionat in legea aia tembela (19/2000, cu modificarile ulterioare) ca mamele sa beneficieze de reducere, dar sa nu scada varsta de pensionare sub 50 de ani. Asa ar fi omeneste corect, pentru ca o mama care a avut 3 copii si a lucrat si in conditii periculoase si toxice merita din plin acea reducere. Oare doamna Lavinia Sandru nu ar putea apela la forurile competente sa rezolve acel articol din legea 19?
  • 0 (0 voturi)    
    amagiri (Vineri, 13 noiembrie 2009, 18:27)

    Mata Hari [anonim]

    Ce repede s-a uitat cum au muncit batranii nostri in timpurile comuniste, cate 10 -12 ore pe zi, si sambata si duminica, si benevol, si voluntar ca asa cerea partidul unic. Batranii, pensionarii de azi au construit Romania dupa razboi, au dus greul sub ocupatie sovietica,, au muncit strangand din dinti si plangand pentru a duce copiilor o bucata de paine acasa. Au muncit in prostie si au platit in acelasi timp taxe si impozite la stat, lunar din banii aceia putini pe care i-au avut, dar si-au platit darile fara evaziune fiscala, cum e acum. Cei ce azi ii ponegresc pe pensionari sa nu uite ca ei au adus bucatele pe masa in fiecare casa, agricultorii au muncit pana la epuizare ca sa aiba orasenii ce manca impreuna cu copii. Cine este cel ce ataca azi pe pensionari ? Este oare in masura sa judece munca unor generatii care a facut sacrificii extraordinare pentru tara?Pensionarii sunt cei ce au construit aceasta tara dupa razboi, dupa inundatii, dupa cutremure, dupa secete, DA, pensionarilor trebuie sa li se recunoasca ddrepturile pe care le merit EI NU SUNT ASISTATI, ei sunt oamenii de aur ai acestei tari si conducatorii trebuie sa le recunoasca meritele si drepturile. ASTA E.