UPDATE Traian Basescu: Cred ca taxa auto va fi suspendata pentru mai mult de sase luni 

de V.M., A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:11 Actualitate | Esenţial


Obiectivul nostru este pastrarea locurilor de munca in combinat, a declarat, miercuri, presedintele Traian Basescu, dupa o vizita efectuala la ArcelorMittal Galati. Seful statului a afirmat ca "suntem afectati de o criza care nu-si are originile in Romania dar care ne-a lovit si pe noi" si a precizat ca "simple masuri teoretice aplicate la nivel global pe economie nu vor rezolva problemele marilor combinate". Referitor la taxa auto, Basescu a afirmat ca ea "ar putea sa fie suspendata pe mai mult de sase luni" si ca "e o masura necesara".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de seful statului dupa vizita la Combinatul ArcelorMittal Galati:
  • guvernul urmator trebuie sa se prezinte in Parlament cu un nou program economic, adaptat realitatilor economice ale Romaniei
  • masurile sa vizeze exact stimularea productiei in aceste unitati
  • am inteles, din discutiile cu patronatul si sindicatele, ca una dintre probleme este chiar piata romaneasca, pe care combinatul livra circa 30% din productie
  • datorita incetinirii dezvoltarilor in mai multe domenii, si comenzile s-au diminuat fata de acum 4-5 luni
  • aceste informatii ne ajuta sa vedem care zone trebuie stimulate
  • pentru aceasta perioada este esential un parteneriat pentru ca masurile guvernului roman nu vor fi limitate pentru a creste profitul managementului
  • masurile guvernului vizeaza mentinerea productiei la Combinatul de la Galati pentru a pastra aici si locurile de munca
  • mentinerea locurilor de munca este obiectivul nostru
  • In momentul de fata, politica patronatului nu este sa dea oameni afara, se fac chiar redislocari in interiorul combinatului
  • simple masuri teoretice aplicate la nivel global pe economie nu vor rezolva problemele marilor combinate
  • acestor unitati le trebuie masuri specifice 
  • cu premierul Tariceanu am vorbit miercuri dimineata despre situatia de la Dacia, Oltchim, despre programul anti-criza
  • suntem afectati de o criza care nu-si are originile in Romania dar care ne-a lovit si pe noi
  • cred ca taxa auto va fi suspendata pe mai mult de sase luni
  • nu discut daca e o masura buna sau rea, ci e o masura necesara
Presedintele Traian Basescu a vizitat, miercuri, combinatul Sidex si santierul naval de la Galati, in contextul in care combinatul siderurgic ArcelorMittal Galati si-a redus deja productia din cauza scaderii cererii pe pietele europene.

Combinatul ArcelorMittal Galati a anuntat, pe 10 octombrie, ca pregateste restrangerea activitatii in otelarii, laminoare si furnale, reducerea temporara a productiei cu 50%, suspendarea contractelor cu majoritatea subcontractorilor si redistribuirea sau chiar concedierea a sute de salariati, din cauza scaderii comenzilor.

In cursul dupa-amiezii de miercuri, dupa vizita de la combinatul siderurgic ArcelorMittal si santierul naval din Galati, si la santierele navale din Constanta si Mangalia.

Presedintele Traian Basescu a efectuat si luni o serie de vizite la uzina Dacia Pitesti, combinatul Oltchim Valcea, unde a discutat cu administratiile solutii pentru contracararea efectelor crizei economice si asigurarea locurilor de munca, si la Uzina Ford de la Craiova pentru a se interesa de evolutia investitiilor.



















1167 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Civilizatia e radacina raului (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:23)

    Marx [anonim]

    Trebuie sa renuntam la tehnologie si energie electrica. Cu 10 mii de ani in urma oamenii erau mai fericti decat azi.
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigur ? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:44)

      parvu [anonim] i-a raspuns lui Marx

      de unde stii tu ca oamnei erau mai fericitii acum 10000? se citeste lucrul asta pe cele 2-3 cranii descoperite ? :D
      • 0 (0 voturi)    
        Salariat=sclav (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:50)

        anarhist [anonim] i-a raspuns lui parvu

        Trebuie desfiintate statul, banii, proprietatea privata si trebuie sa ne intoarcem la anarho-primitivism fara energie electrica si tehnologie.
        • 0 (0 voturi)    
          sau la (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:33)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui anarhist

          o civilizatie bazata exclusiv pe tehnologie in care omul nu trebuie sa munceasca (adica sa nu fie sclav).


          Energia exista in jurul nostru, nu trebuie sa fie poluanta.
    • 0 (0 voturi)    
      daaa... si marmota... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:48)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Acum 10000 de ani, nici nu se omorau cu sabiile, nici nu faceau o apendicita sau vre-o carie la vre-un dinte, nici nu sufereau de foame, samd. Nu zic, fericiti or fi fost, dar mai bine nu le era si nici nu traiau mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      ce frumos era cand (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:29)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Ce frumos era cand te intalneai cu un urs sau lup pe drum. Ce faceai urlai si fugeai descult ca descreieratu' .Fain era atunci!
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce pret? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:29)

    sempere [anonim]

    Domnul Mittal isi plateste angajatii in mod mizerabil. Nu vreti sa stiti ce salariu are un inginer acolo. Conditiile de munca sunt din ce in ce mai precare si mai periculase pt viata oamenilor. Investitiile bat spre zero.
    Singurii care castiga un pic mai decent in combinatul de la Galati sunt sefii indieni dar adevaratul castigator este domnul Lakshmi Mittal, al 5-lea cel mai bogat om din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Si ce ai prefera atunci: sa plece cu totul din Romania domnu' Mittal si sa inchida uzina care da de lucru la lume? Cine o sa le dea la aia de munca, chiar si salariile alea de mizerie? Tu? Tariceanu? Basescu?
  • +1 (1 vot)    
    Si cei care au platit deja taxa? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:33)

    Tudor [anonim]

    Ce se va intampla?Vom primii banii inapoi?
  • 0 (0 voturi)    
    nesemtire (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:36)

    MIHAI [anonim]

    ce treaba avem noi cu sidex-ul , este a indienilor sa bage ei bani ocolo. iar olchimul sa renute la ecgipa de hanbal si la salariele alea de sute de mii de euro pt jucatoare.
    dacia , din partea mea sa intre in faliment , eu am o masina in curte si nu imi permit sa o inmatriculez si este mult mai sigura ca loganul. rusine
    • 0 (0 voturi)    
      angajatii sunt romani (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:55)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      Sa nu uiti ca angajatii sunt romani.
      Cat despre masina din curte (probabil o coaja cu cilindree mare si non euro) asta ai vrut asta ai avut.
      Succesuri !!
    • 0 (0 voturi)    
      Stai in curte... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:01)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      Cred ca stai mult in curtea ta daca gandesti asa.
    • 0 (0 voturi)    
      super logan (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:02)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI

      esti un mare /!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ooofff... greu... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:16)

    alex [anonim]

    Problemele pe care le experimenteaza industria producatoare auto nu se pot rezolva cu eliminarea taxei.

    Cumparatorii nu isi mai permit sa cumpere autoturisme din cauza inaspririi conditiilor de creditare, iar eliminarea taxei este frectie cu apa la piciorul de lemn.

    Mai mult, este vorba despre "Taxa de poluare auto", retineti - POLUARE AUTO! Daca o masina polueaza, trebuie sa plateasca taxa, iar daca pentru masinile noi (care polueaza)nu se plateste taxa, trebuie ca si pentru masinile second hand (care polueaza de asemenea) sa se elimine mult blamata taxa!

    De ce nu propun conducatorii nostri o taxa de poluare pe gospodarie? Un apatament polueaza mai mult in timpul existentei sale decat un autoturism.
    Haideti sa punem o mare taxa pe apartamentele second hand, pentru a sprijini industria constructiilor!
    Haideti sa punem o taxa foarte mare pe lingurile si furculitele mai vechi de 2 ani, pentru a sprijini industria prelucratoare de tacamuri romanesti!

    Ganditi-va ca profitul obtinut de renault va lua drumul Frantei... aici vor ramane aceeasi muncitori prost platiti, mereu amenintati cu somajul, etc., iar Mr. Fourmont va rade in barba si isi va numara prima de Craciun pentru ca a prostit conducerea Romaniei.

    Mai mult, productia de dacii s-a redus deoarece furnizorii de componente nu mai pot produce din cauza lipsei de lichiditati.

    offf... criza asta este un paravan pentru deciziile unora.
    Cum va salva Germania criza auto? tot prin renuntarea la taxa lor de poluare?