Comisia Europeana recomanda tarilor care au impus restrictii muncitorilor romani, sa le ridice cat mai repede posibil

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:33 Actualitate | Esenţial


Libera circulatie a muncitorilor care provind din Romania nu a produs perturbari serioase pe piata de munca, se arata intr-un proiect de raport ce urmeaza sa fie adoptat, marti, de Colegiul Comisarilor de la Bruxelles. 

Totodata - se mai precizeaza in document - Comisia Europeana incurajeaza tarile care inca pastreaza astfel de restrictii, sa le ridice cat mai repede posibil. Raportul este o radiografie a mobilitatii muncitorilor din noile state in perioada 1 ianuarie 2007 - 31 decembrie 2008 si o pledoarie pentru ridicarea restrictiilor din  statele membre care le pastreaza inca.

In prezent, 15 tari au impus restrictii totale sau partiale cetatenilor romani si bulgari. Este vorba despre Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Luxemburg, Malta, Marea Britania, Olanda, Portugalia, Spania si Ungaria.  

NewsIn noteaza ca aceste concluzii formulate de comisarul european pentru munca si afaceri sociale, Vladimir Spidla, ar putea suferi modificari din partea colegilor ce provin din unele vechi state membre care nu doresc, totusi, ridicarea acestor restrictii.

In raport se precizeaza ca cei mai multi muncitori care provin din Bulgaria si Romania au venit pentru a lucra si nu pentru a beneficia de ajutoarele de somaj - una dintre temerile in virtutea careia vechile state membre au impus restrictii.



















1602 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    e grele... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:56)

    eu [anonim]

    Era mai simplu sa publicati lista cu tzarile unde se poate munci.
    Oricum, m-a amuzat faptul ca si ungaria are restrictie pt muncitorii romani!!!
  • 0 (2 voturi)    
    liste (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:24)

    aurelia [anonim]

    Pai, EU, iei frumos lista/ harta cu U.E, le bifezi pe cele care ne cer permise, si vezi ce mai ramane.
    Eu am alta nedumerire: carora dintre tarile U.E. le cere Romania permise de munca? Ca nu m-ar mira sa nu cerem nimanui. Evident, daca nic noi insine nu vrem sa lucram la noi, nimeni din U.E. nu e suficient de nebun sa vrea sa lucreze la noi. Sa ne mai intrebam si de ce? Multumim din inima guvernelor!
  • +1 (1 vot)    
    beneficia de ajutoarele de somaj (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:13)

    Elvis [anonim]

    Daca de ajutoare de somaj le-ar fi frica sa bage restrictii in privinta ajutorului.
    Daca vor sa-si protejeze somerii atunci sa bage restrictii pentru toti imigrantii EU , nu doar pentru romani.

    Normal ca pe politicieni ii doar undeva. Ce castiga ei daca au si romanii sansa la un trai mai bun?
  • +1 (1 vot)    
    Propunere de articol (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:45)

    Florin [anonim]

    Ar fi foarte interesant sa faceti o cercetare si sa publicati un articol cu tarile care ne accepta la munca si pe ce domenii. De exemplu stiu (dar nu sunt sigur) ca Irlanda accepta romani programatori. Finlanda si Suedia accepta toti romanii. Franta a liberalizat pentru romani o suta si ceva de meserii. Liberalizat inseamna ca iti trebuie in continuare permisul de munca dar e putin mai usor de luat. Angajatorul nu trebuie sa mai dovedeasca ca a cautat fara succes un francez sau un european. Anglia accepta romani freelanceri. Ar fi interesanta o investigatie de genul asta. Cred ca ati face rating serios la un astfel de articol. Presa romana nu prea este obisnuita sa dea informatii pozitive si utile.
    • -1 (1 vot)    
      buna (Marţi, 18 noiembrie 2008, 12:37)

      lisa [anonim] i-a raspuns lui Florin

      da, e adevarat. dar datorita cui santem asa rau vazuti? a celor care nu isi vad de treba cand ajung aici. sant in irlanda de 6 ani, si in unele situatii mie rusine ca sant romanca. e bine, poate pe moment, se vor intoarce in romania ,,manelistii si cei carora lea pacut sasi insuseasca bani fara munca. vom vedea atunci ce va face guvernul ptr ei......... nimic....si noi ne asteptam sa faca alta tara ceva ptr noi. sa le fie rusine guvernantilor ca cer altor tari sa faca ceva bun ptr romani, si, ei stau si dorm in parlament si au salarii de zeci de mii. RUSINE
    • +1 (1 vot)