Sasii de pe strada mea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:01 Actualitate | Esenţial


Dan Tapalaga
Foto: HotNews.ro
Extraordinarul text al Ruxandrei Hurezean mi-a trezit puternice nostalgii dupa sasii de pe strada mea. M-am nascut si am crescut printre sasi intr-o comuna dintre Sibiu si Copsa Mica.  Mi-i amintesc. Martz iesea la poarta inainte sa traga de opt. Cu miinile impreunate la spate, privea usor adus in fata, in susul si in josul strazii. Nimeni nu-si aminteste sa-l fi vazut fara sort. Un sort albastru, curat, care facea pereche buna cu un chipiu negru. Nimeni nu si-l aminteste fara chipiu. El, Martz, iesea primul.

Cateva case mai sus, inainte sa traga de opt, incepea sa miste la geam, dupa tablele de lemn, o naframa neagra: batrina lui Gunther. Nu stiu nici azi cum o chema si nimeni nu stie sa-i fi spus altfel decit batrana lui Gunther. Isi lungea gatul pe fereastra si se holba, ca si Martz, in susul si-n josul strazii. Pina sa traga de opt, strada se umplea cu sasi iesiti la porti si apoi, cind clopotele incepeau sa bata, strada se umplea cu vaci, mugete si balegar.

Putin mai devreme, pe la cinci, exact in dreptul bisericii, Fritz descaleca de pe bicicleta si o impingea oblic in sus, spre casa. Nu cobora niciodata mai sus sau mai jos pentru ca de 40 de ani venea de la fabrica pe bicicleta, intra cu avint din soseaua principala pe strada, iar elanul luat de pe asfalt ii ajungea, intotdeauna, pina la biserica, unde incepea urcusul.

Uneori, in zilele de leafa, se prabusea de pe bicicleta inainte de gardul bisericii. Cadea de mai multe ori si, in orice caz, i se intimpla mult dupa cinci. Atunci il ajuta Martha sa-i care bicicleta ca sa nu-l vada Martz, nici domnisoara Hanni, care la 70 de ani tot domnisoara era si iesea, ca toti sasii, la poarta inainte sa traga de opt. Simbata si duminica clopotul batea la 9 si la 12, cind sasii intrau si ieseau din biserica, iar la cinci fix se insirau pe bancile din fata caselor.

Gendoch, gendoch, strigau un fel de „buna ziua“ in saseste.

As putea sa va povestesc mai departe si sa va spun ceva despre Martin, sasul gras in maieu alb, cu un inel de chei atirnat de pantaloni, cheile de la turnul bisericii inalt de 30 de metri. Acolo sus, in glob, batranii ne poveteau noua copiilor ca stau ascunse comori de aur.

Pazea gradinile cu trandafiri si castanii din curtea bisericii, iar la opt fix deschidea turnul ca sa traga clopotele. Cit era el de gras, Martin tasnea de dupa poarta injurind de mama focului si arunca dupa noi, copiii, cu tot ce-i pica in mina, daca ne prindea pe gard sau atirnati prin copaci dupa castane. As putea sa va spun mai multe povesti cu sasii de pe strada mea, dar strada, cum sa spun, strada mea nu mai e ca inainte.

Trage si acum de opt. Pana iarna trecuta, mai tragea pentru Martz. El, ultimul sas, mai iesea uneori in poarta cu miinile spanzurate pe linga sortul albastru, cu privirile ascunse sub chipiul negru. Azi, la poarta lui cu bolta inalte, din curtile strajuite cu ziduri ca niste mici fortarete, nu mai iese nimeni.

Mai sus, acolo unde se zarea batrina lui Gunther cu naframa ei neagra, tablele de lemn raman inchise, iar pe Fritz n-o sa-l mai vedeti descalecind, jos, in dreptul bisericii. Batrana s-a dus iar despre Fritz nu mai stiu nimic.

Clopotul sparge si acum linistea la opt – dooong, dooong, dooong – pe o strada goala, fara vaci, mugete si balegar. Bate si pentru domnisoara Hanni, care face suta si tot domnisoara este, dar nu mai iese de mult la poarta sa povesteasca despre tineretea ei mancata in Siberia.

Dupa marele exod, intre zidurile caselor cu bolti si porti inalte au ramas ceilalti, intr-o liniste macabra si fara ritualuri, ceilalti, familii multe si murdare, cu puradei la portile cazute.

Imi amintesc de strada mea din Transilvania de aici, din campia fara de sfirsit, din Sudul plat si cenusiu, unde satele sunt cu totul altfel: un pustiu umplut cu case, dezgolit de trecut, cu oameni fara ritmuri si radacini, oameni cu talpi de vant.

Iar aici, cum sa spun, aici nu trage niciodata de opt.

Nota: Text publicat si in Dilema Veche



















11674 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Tot respectul pentru articol. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:20)

    keloo21 [anonim]

    Articol de nota 10. Pacat ca nu mai trag clopotele de opt, pacat ca nu se mai aude "gendoh", pacat......
    • +8 (12 voturi)    
      foarte pacat ca au plecat (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:41)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui keloo21

      M-a impresionat ce a spus saptamana trecuta la Cluj Eginald Schlattner, cunoscut scriitor si pastor sas: "Am fugit de turci, ne-am fortificat sute de ani şi acum traim cu ei in blocuri, în Germania. Asta este destinul dramatic al sasilor”
  • +13 (17 voturi)    
    felicitari (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:39)

    bogdan [anonim]

    Unul dintre cele mai bune articole pe care le-am citit in ultima vreme. cine a apucat sa ii vada pe sasi in satele lor, sigur simte o nostalgie dupa acele vremuri.

    pacat.....................
    • -12 (18 voturi)    
      Zicala romaneasca... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:47)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      O zicala romaneasca spune "daca nu-i prost, nu-i sas".

      Ma intreb care or fi consideratiile de la origini :D
      • +11 (11 voturi)    
        ! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:07)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Popescu

        "daca nu-i prost, are ochelari!", dar aici vorbim de sasi in ansamblu, nu de candidati la Nobel.

        Erau : harnici, seriosi, de cuvant!!!


        Iar zicala cea mai elocventa, cand trebuia sa se adune tot satul, era : Pentru romani la 12,00 (!!!!) si pentru sasi la 13,00!
        Ca pana veneau romanii, cu intarzierea aferenta , trecea o ora si se putea incepe adunarea.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:11)

        x [anonim] i-a raspuns lui Popescu

        sa-ti zic eu cum e treaba cu "daca nu-i prost, nu-i sas", ca lumea numa' o auzit-o da' nu stie care-i spilu.

        merge mana-n mana cu "daca-n prima casa nu gasesti un sas prost, in a doua-s doi. daca nici in a doua nu gasesti nici unu', in a treia-s trei, si daca nici in a treia nu-i nici unu', in a patra-i toata familia".

        si este si o umbra de (tragic) adevar in vorba asta, fiindca fiind comunitati inchise se practica mult interbreeding-ul si, exact cum au patit si emigrantii americani albi, aveau prevalenta ridicata de boli genetice. sindrom down in special dar si altele.

        nimic de ras despre zicala. si nici macar nu o vad ca depreciativa, ci doar normala intr-o epoca intoleranta in care lumea nu stie cu ce se mananca chestia asta si in care, ca si in romania anului 2008, persoanele cu handicap sunt marginalizate. n-are-a face cu prostia asa cum o concepi tu.

        spor
        • +2 (2 voturi)    
          zicala romaneasca (Duminică, 7 decembrie 2008, 21:14)

          eusitu [anonim] i-a raspuns lui x

          Mai degraba eu cred ca romanii ii vedeau pe sasi oleaca mai prosti,tocmai pentru ca,prin comparatie cu felul nostru de a fi putin "mai smecher",ei erau foarte corecti!Atat de corecti incat pentru noi pareau prosti!Ce sa-i faci...pentru multi romani omul cinstit este fraier si prost!!!
        • 0 (0 voturi)    
          comentar (Joi, 30 aprilie 2009, 16:57)

          sasul [anonim] i-a raspuns lui x

          mai bine asa decit ca ceilalti curati genetic
          dar de risul europei
  • +7 (11 voturi)    
    grozav (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:43)

    andy [anonim]

    multe vacante le-am petrecut la ocna langa prozgade; articolul tau mi-a trezit foarte multe amintiri legate de viata feerica din ardealul de altadata
  • +12 (14 voturi)    
    regrete (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:47)

    anca [anonim]

    Minunat articol. Tuturor ne este dor de ei de toti si cel mai trist lucru e ca multor sasi le este dor de noi,de casele lasate, de locurile parasite......
    O sibianca
    • +7 (9 voturi)    
      un respect deosebit pentru locuitori (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:38)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui anca

      si orasul Sibiu
      am petrecut o buna parte din copilarie [pana am intrat la scoala] si apoi marea majoritate a vacantelor de vara -cu regretul de a parasii pe timpul verii prietenii zburdand la plaja si pescuind guvizi-dar locul Marii Negre a fost luat de Lacul Lui Binder iar de adevarati prieteni nu am dus lipsa pe malu' Cibinu lui
      Si acum pastrez in nari mirosul painii de vatra facuta de un brutar sas [parca Roth se numea] din cartierul Tiglari -si jur ca o paine mai buna nu am mancat si nu cred ca am sa m ai am o asemenea ocazie
      Si acum zambesc la amintirea cu sasoaicele rugandu ma sa pronunt 'bre' si cum se tavaleau ele de ras
      Doresc sa le transmit tuturor locuitorilor acestui minunat oras care este Sibiu ,indiferent de etnie ,sasi [cati au mai ramas] maghiari,romani,romi toate cele bune
      • 0 (0 voturi)    
        vino... (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 11:21)

        Dumitru Troanca [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Te aşteptăm cu drag acasă! Roth nu mai face pâine lângă Lacul lui Binder, dar sunt alţii care au învăţat de la el.
        Şi, din fericire, noi, cei din Ţiglari şi din Turnişor, mai avem încă multe apucături ale saşilor, învăţate de la ei. Dacă vei veni peste 10 ani, cine ştie ce vei găsi...
    • -1 (1 vot)    
      si eu mi-am petrecut vacantele la Sibiu (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:02)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui anca

      ..la bunici...era prin anii 70... eram singurul copil roman pe strada... restul erau sasi. de cate ori eram intre ei, toti vorbeau romaneste, desi unii nu cunosteau foarte bine limba romana.
      In orasul in care traiesc si astazi, cand se intalnesc doi unguri, desi sunt 10 romani de fata, cei doi incep sa vorbeasca pe limba lor...

      Felicitari si multumiri Dane (si) pentru editorial!
  • +3 (17 voturi)    
    E o impresie personala! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:47)

    Duras [utilizator]

    E normal sa fim nostalgici dupa locurile natale, e absolut normal ca lumea sa se schimbe sub tot felul de transformari...

    Oamenii au suferit si cand au venit sasii si le-au luat pamanturile si pozitia sociala, acum sufera si dupa plecarea lor pt. ca le lasa un gol in suflet.

    Dar cu toate astea, e o parere personala a autorului!

    Tot ca o parere personala vin si povestesc despre doua sate dragi mie, romanesti prin excelenta, unul din Moldova de pe malul Prutului si unul din Muntenia de pe malul Dambovitei. Aceste sate, desi nu mai seamana cu ce stiam in copilarie, au fost marcate si ele de framantarile tranzitiei, au ramas animate de romani, oameni harnici si gospodari. Pe strazi si pe ulite se plimba in continuare vacutele cu talangi, dar sunt alte vaci decat cele din copilarie :)), dar viata satului are in ambele sate si batrani la poarta si rasete de copii pe ulite. Aceste sate doar s-au transformat, e o metamorfoza continua, se preda stafeta din generatie in generatie.

    Satele romanesti au ramas, pentru ca noi am fost dintotdeauna aici si aici vom ramane, aici ne sunt radacinile de mii de ani. Sasilor le-a fost mai usor sa plece la ceva mai bun, o chemare la origini careia nu i se putea opune un climat de tranzitie nesfarsita din Romania. La fel cum ei au suferit dupa '89, au suferit si mii de romani care nici acum nu au recuperat ce a fost al stramosilor lor.
    Dar noi vom ramane aici!

    Apa trece, pietrele raman!
    • +1 (7 voturi)    
      Tot o impresie personala. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:36)

      Lugojanul [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Despre care sate e vorba?Cele din Spania si Italia.Nu fi un patriot fals!Satele sunt de obicei locuite de batrani si copii./.Uita-te mai bine pe langa sate si vezi cat pamant e cultivat.
    • -1 (1 vot)    
      Apa trece, BOLOVANII raman (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 18:25)

      kiel [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Tehnologia si informatia se misca cu o viteza din ce in ce mai mare. Sasii, schwabii, evreii, maghiarii si rromii sunt doar unele dintre minoritatile care au avut de suferit dealungul istoriei crude. Din pacate, unii si-au dezvoltat un antidot de prostie. Recul-eaza impotriva ei cu manifestari de doua parale; dar nu toti. Cultura si valorile lor au FOST frumoase, dar pe cale de disparitie. Mai exista o minoritate, care se adauga celor doua minoritati (maghiarii si rromii) otravite de amaraciune, invidie, hotie si prostie. Vorbesc de romani! Majoritatea romanilor stiu o limba straina, unii au studiat la universitati adevarate in strainatate, unii au facut inventii la institutii meseriase, unii au lasat un pod plin de manuscrise pe care se bat shacalii, unii au lasat picturi, unii au lasat valori ... proaspete, racoroase, revitalizante ca APA. Din pacate, apa trece, BOLOVANII raman. Sau dus romanii adevarati, sasii, evreii, schwabii si cei ca ei. Ramane sa vedem daca mai izvoraste ceva din putinii care au ramas. Frumos articol! Mai degraba citesc un astfel de material, decat discursul oricarui politician in functie azi. Pacat ca unele raspunsuri postate, au iz de antidot idiot.
    • 0 (0 voturi)    
      rami aici ? (Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:50)

      judit [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Si despre acei romani care au plecat din tara ce zici ? america , canada, spania, italia .... sunt foarte multi acolo, nu vezi ca fuge toata lumea de aici ?
    • +1 (1 vot)    
      sasii de pe strada mea... (Miercuri, 31 decembrie 2008, 12:52)

      sasu [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Duras,
      iti respect parerea si patriotismul dar, parca era vorba de satele sasilor le tema aici dezbatuta, sau nu?
      Unde totusi te cam pierzi in iluzii, este povestea cu apa si pietrele. Referitor la patria pe care esti atat de mandru, poate ar fi mai bine sa declini versul ceva mai realist: romanii se duc, rromii raman.... Asa ca, nu prea cred eu ca tu si ai tai veti mai ramane mult pe-acolo!
      • 0 (0 voturi)    
        fdrumas@yahoo.com (Duminică, 1 iunie 2014, 22:46)

        florin [anonim] i-a raspuns lui sasu

        si noi plecam,,,desi ..am rude care au murit pe front...rromi..cum le spui tu..nu sant toti..cu castele si masini bengoase ...la poarta...santem si oameni normali...harnici muncitori..fara puscarie la activ...nu ne vindem copii...dar sant multi care gândesc ..la fel ca dumneavoastra...sa facut si se va face discriminare...am fost primi aruncati..in strada...indiferent de...experientă...sau scoala...somajul in Ro..noi ..am gustat primi...
  • +14 (20 voturi)    
    Da, Dane, frumos..... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:48)

    FSHO [anonim]

    Din pacate, locul sasilor a fost luat de tigani. Au fost la conducerea tarii si inca mai trag sforile de 18 ani. Au transformat Romania intr-o imensa satra, plina de gunoaie, cultiva maneaua, ciordeala, dispretul fata de legi, ei nu platesc impozite, fac ce "vrea muschii lor", terorizeaza si submineaza morala, legalitatea, traditiile, cultura si rrromanizeaza Romania tot mai mult. In 15-20 de ani nu vor mai exista romani in aceasta tara. Nu sunt sovin, dar nici nu pot sa tac vazand cum valorile romanesti sunt supuse batjocurii, dispretului si distrugerii.
  • +5 (13 voturi)    
    Profund (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:53)

    Un Anonim [anonim]

    Foarte bine scris, Paler-ian daca imi este permis sa spun.....strada mea cu castani dimineata in drumul spre liceu dintr-un burg transilvan, si Noemi unguroaica ce ma fluiera de la balcon sa ne fumam tzigarile Golden Horse inainte de a incepe orele, ea avea cea mai buna cafea adusa din import...cred ca din cauza toamnei nu mai reusim sa gasim portul corabiei cu amintiri
  • +4 (12 voturi)    
    Aveam de gand sa renunt, dar la manipularea .... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:07)

    FSHO [anonim]

    ta grosolana, nu pot decat sa postezar ADEVARUL.
    PSD este un partid nereformat, plin de hoti, tradatori si corupti, flamanzi si pusi in permanenta pe ciordeala, mincinosi si demagogi, dornici sa ajunga iar la ciolanul cel mare, inhaitat cu alti ticalosi, demagogii si pungasii de la PC, in frunte cu cel mai „morali” indivizi din Romania, Voiculescu si Andon. Incearca acum sa ne pacaleasca din nou; indiferent cine va fi plasat in fata, sforile vor fi trase tot de Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Mitrea. Daca au asa de multi profesionisti, iubesc asa de mult pe romani si le vor binele, cum se explica faptul ca, dupa 18 ani de dominare a Romaniei, direct si prin guverne impotente sau tradatoare, tara se afla intr-o jalnica stare de inapoiere si saracire? PNL este marea dezamagire, partidul liberal al Bratienilor facut cadou de o gasca tradatoare, vremelnic la conducere, lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Geoana, un partid al demagogiei, furtului si coruptiei dezmatate, dominat de personaje lipsite de caracter si elementarul bun simt, niste ageamii si amatori, reprezentanti nerusinati ai ciocoilor vechi si noi. Au intrecut in hotii chiar si pe mentorul lor, PSD.
    UDMR a ajuns port-drapelul demagogiei, hotiei si coruptiei din maghiarime. Vrea autonomie pentru ca pretind ca sunt discriminati. De multa vreme, au primari maghiari si nu au facut nimic pentru etnicii lor amarati. Fura tot, de la paduri, bani pentru scoli si drumuri, pana la bunul simt, care a inceput sa lipseasca si acolo cu desavarsire. Mai nou, isi reactualizeaza criminalii de razboi.
    Ce mai ramane? PDL are si idei bune si profesionisti. Au cel mai bun candidat pentru postule de premier. Nu au avut niciodata puterea de decizie, au fost mereu obligati sa suporte impotenta si tradarea. Cred ca merita sa le dam o sansa, poate ultima pe care o mai are Romania sa iasa din marasmul celor 18 ani de hotii si tradare.
    • -7 (9 voturi)    
      Re... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:25)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui FSHO

      Imi pare rau pentru postarea ta propagandista, dar "competenta", "profesionalismul" si "corectitudinea" pedeleilor s-au exemplificat cu varf si indesat in timpul mandatului Videanu-Bordureanu - dovada si rezultatul votului bucurestenilor la alegerile pentru primaria generala in Bucuresti...
      • +4 (6 voturi)    
        cu mult regret si oftat te informez ca.... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:55)

        FSHO [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        primarul vostru, Oprescu, este o catastrofa. In afara de a aparea pe la televiziunie naimite tot timpul, nu a facut nimic si este mai mult evident ca nu este in stare de nimic. Nu eu am luat plasa, ci voi. Asa se intampla intotdeauna cand, in loc de cap, sunt folosite alte organe la vot. Sper sa nu se intample la fel la 30 noiembrie pentru ca, de data asta, va avea de suferit o intreaga tara.
        • 0 (0 voturi)    
          plasa am luat-o toti! (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:07)

          CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui FSHO

          ... indiferent ce-am votat. Lucrarile au ramas neterminate, s-au suspendat, pesemne ca trebuia si noua echipa sa-si ia "darul"!
  • -1 (7 voturi)    
    Ultimul paragraf (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:10)

    Rosu [anonim]

    Foarte frumos scris, empatic.
    Doar ultima fraza ma tulbura, pentru ca nu ii inteleg pe deplin mesajul, sau il inteleg eronat?
    Adica sudul, campie nesfarsita, satul este un pustiu umplut cu case iar oamenii fara ritmuri si fara radacini??
    Chiar asa sa fie?
    Mama mea este din sudul tarii, e adevarat ca din Oltenia... Iar satul acela nu este nicicum al unui pustiu, nici oamenii nu sunt dezradacinati, dimpotriva...
    Si eu sunt nostalgic, am crescut practic acolo, fiecare cotlon imi vorbeste... Am mormintele bunicului, ale atator stramosi acolo... Ma duc ori de cate ori pot. Asta e diferenta intre noi, romanii si acei sasi: radacina lor s-a rupt, a noastra sta inca incapatanata.
    Copiii mei vor sti unde sunt radacinile lor. Vor sti de stramosii lor bihoreni, banateni, olteni si maramureseni. Caci din toate zonele astea au stramosi.
    • +3 (5 voturi)    
      nu e vorba ca nu avem obiceiuri... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:41)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Rosu

      Stim toti istoria romaneasca etc... in utimul paragraf e doar o comparatie intre obiceiuri si valori. Nu cred ca poti sa negi faptul ca sasii sunt mai ordonati, mai harnici, etc... E un alt tip de cultura. Ei sunt germanici iar noi latini... sau manelisti... e cam voalata aluzia :). Oricum satul nu mai e ce a fost odata si nici nu o sa mai fie.
      • +1 (3 voturi)    
        E vorba de negare... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:11)

        Rosu [anonim] i-a raspuns lui Psycon

        Nu e o comparatie. Asa vrei dumneata sa o interpretezi. Eu nu am inteles bine. Poate din cauza ca e prea "voalata" aluzia...
        Idea mea este ca poti reprosa "sudului" si satului din sud multe... Dar nu poti spune ca este dezradacinat sau mai "fara istorie"?? decat cel ardelean...
        Ma tem ca ne zbatem intre niste prejudecati patetice...
        Farmecul propriilor tinereti, adeziunea la propriile valori nu trebuie sa insemne izolarea si alienarea, nu trebuie sa duca la negarea altora...
  • +7 (7 voturi)    
    multumesc... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:13)

    I. [anonim]

    ...pentru articolul de mai sus!
    Si eu sunt sibianca, romanca dar crescuta printre sasi. Si mie imi este foarte dor sa aud vorbindu-se saseste pe holurile liceului si da, si pe mine ma apasa "sudul plat si cenusiu si oamenii cu talpi de vant". Printre sasi am crescut si lor le datorez foarte multe. Poate ca sasii au plecat, dar noi, romanii care i-am cunoscut si care ne-am format printre ei trebuie sa ducem mai departe tot ceea ce am invatat de la ei.
    Si sincer...cred ca se poate...
    • -2 (4 voturi)    
      pleaca in germania (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 10:54)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui I.

      daca ti-e dor de limba 'saseasca' si nu iti place sudul 'plat si cenusiu'. am calatorit mult prin toata tara si indraznesc sa spun ca satele din transilvania sunt mai mizere decat cele din moldova de exemplu. mai iesi si tu prin lume, nu lua de bune toate povestile pe care le auzi despre sud sau est ...
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:17)

    ileana [anonim]

    "Imi amintesc de strada mea din Transilvania de aici, din campia fara de sfirsit, din Sudul plat si cenusiu, unde satele sunt cu totul altfel: un pustiu umplut cu case, dezgolit de trecut, cu oameni fara ritmuri si radacini, oameni cu talpi de vant. "


    Stii care-i marele tau avantaj, pastrat peste timp? Ca poti sa ai asemenea amintiri...ca amintirea si gandul te duc in acea liniste a vremii, in lumea aia fara invidii,fara rautati, fara stres, fara graba...


    Acei sasi carora tiganii le bateau in poarta si le strigau : "stapane"....cersind o bucata de slanina...
    Acei sasi care nu urau aceste pamanturi si pe noi romanii, cu toate ca majoritatea isi pierdusera case , pamanturi , avere .
    Acei sasi care intorsi din lagarele rusesti gaseau tigani si cai in case lor...
    Acei sasi s-au atasat de pamantul Transilvaniei, cu mai mult suflet decat noi, romanii...

    Acesti sasi...s-au cam stins...mai sunt putini, iar daca se incumeta sa mai vina in Romania, fac 8 re ( ca asta vara!!!!) de la Arad la Sibiu...si spun clar, ca-i pentru ultima oara....

    Acei sasi, s-au cam dus, iar ce-i ce sunt sub 50 de ani, si-au crescut copii in Germania...sunt nemti!
    Apartin acelei societati!
  • -5 (13 voturi)    
    aroganta jalnica (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:41)

    im [anonim]

    romanii din sud - oameni fara ritmuri si fara radacini.?! Daca si romani intre ei nu se cunosc, si se dispretuiesc ce pretentie sa avem la vestici?
    • -6 (12 voturi)    
      Exact! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:19)

      Bozo [anonim] i-a raspuns lui im

      Aroganta 100% si ignoranta 100%. Si tupeul de-a scrie asta pentru toti romanii. Mai bine scria in germana. Patria (lui - care o fi aia) i-ar fi fost recunoscatoare.
      • -4 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:07)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Bozo

        Daca nu erau romanii astia din sud "fara radacini" am fost un popor fara istorie. Uitati-va la manualele de istorie si veti vedea ca 80% din continut e istoria Moldovei si a Valahiei. Ce vedem in rest? imparati austrieci, nobilime maghiara, negustori sasi si... iobagi romani fara istorie. Astia erau romanii din Ardeal : no name-uri care lucrau pt altii. Asa ca scutiti-ma cu "radacinile" de la Sibiu.
        • +4 (6 voturi)    
          orizont (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:09)

          jo [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          larg orizont ai daca manualul ala de istorie iti este obiectul de referintza! si pe masura orizontului iti este si interpretarea...
          • -1 (3 voturi)    
            ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:30)

            dragos [anonim] i-a raspuns lui jo

            Exact cum spus. Regi si aristocratie maghiara, negustori si meseriasi sasi, iobagi romani fara drepturi, bani si educatie, tratati ca negrii din Africa. Pune mana pe orice carte de istorie.
        • +3 (5 voturi)    
          no name pt ca si voi din sud ati bagat pumnul in g (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:34)

          m [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          pai asta e ceea ce vreti VOI sa scrieti in manualele de istorie. si aici e vorba de ardeleni, indiferent de etnie
          • -2 (2 voturi)    
            ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:38)

            dragos [anonim] i-a raspuns lui m

            Da, toti erau ardeleni, numai ca ardelenii romani erau marginalii, perifericii, saracii, needucatii, plebea. Adica voi.
            Ati facut voi castelele din Ardeal? ati facut voi orasele din Ardeal? Alea au fost facute de austrieci, maghiari, sasi. Voi nu ati facut nimic in afara de capitze de fan. Atat. Si acum va laudati ca voi ati facut toate alea si ca sunteti fruntea. Sunteti niste impostori. Sunteti niste fraude care paraziteaza mostenirea istorica a austriecilor si maghiarilor.
            • 0 (0 voturi)    
              :) (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 0:18)

              georgel [anonim] i-a raspuns lui dragos

              arata-mi castelel din romania :)
        • +2 (2 voturi)    
          dragos (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:14)

          metronom [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          de ce simti nevoia sa te bagi ca musca in lapte dandu-te cu parerea despre ceva ce nu intelegi? Nu ai trait in Ardealul de altadata, alaturi de sasi, nu ai copilarit si nu te-ai format in acest spatiu si e normal sa nu ne poti intelege nostalgiile.
          Acorda-ne dreptul la diferenta! Bogatia unei tari vine si din diversitate!
          • -1 (1 vot)    
            ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:46)

            dragos [anonim] i-a raspuns lui metronom

            Inteleg ca sunteti complexati. Sa nu ai istorie, sa nu contezi atatea sute de ani la rand, sa fi discriminat, saracit, marginalizat lasa urme adanci. De fapt, va compatimesc. Incercati sa compensati aceasta lipsa de istorie si de demnitate cu o pretinsa superioritate. Inteleg mecanismul psihologic, dar trebuie sa obisnuiti cu ideea ca ati fost marii absenti in istoria Ardealului si a tzarii voastre. Nimic nu va schimba lipsa voastra de relevantza timp de 1000 de ani.
        • +2 (2 voturi)    
          decat asa istorie mai bine fara (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:29)

          Tim [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          Decat istoria pe care ati facut-o voi in sud, un lant de tradari, lingusiri, ploconeli etc...si de Moldova nu zice nimic barbate...nu o baga in aceeasi oala cu voi...
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:40)

          x [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          ma faci sa rad. ma mir ca e doar 80% din istorie avand in vedere ca a fost scris astfel, "unificata" si accentuate faptele din romania, recte moldova si valahia...
          multe-s trecute sub tacere. nici nu stiai ca romanii aveau reprezentanti in parlamentul de la viena, cu siguranta. probabil nici n-ai citit in cartile tale de istorie ca oamenii fugeau din regat in ardeal, unde aveau libertati mai mari.. cu siguranta e exclus sa fi citit ca in momentul in care eliberatorul mihai viteazu a venit in transilvania a legat iobagii de glie, lucru deja "depasit" sub influenta vestica aici. poate n-ai auzit nici de edictul de la turda si urmatoru' al lui Iosif II (primul care de fapt se extindea si asupra ortodocsilor), si acesta al doilea cu aproape 150 de ani inaintea regatului. poate nici de proiectul de federalizare a austro-ungariei dupa model elvetian, cu autonomie locala si cu granite relativ conforme distributiei etnice. sau ca romania si-a dublat capacitatea industriala odata cu unirea cu transilvania.. si multe altele. au fost si gramezi de lucruri rele, dar si gramezi de lucruri bune. viata si-a urmat cursul peste tot, in unele locuri mai bine, in altele mai rau. in unele locuri progresul a fost mai rapid, in altele mai lent. te-ntreb pe tine, care a fost ahile si care testoasa?
          si cred ca trebuie sa uiti cam tot ce ai invatat din cartea de istorie, profund distorsionata... nu te-ntreb cum de pe hartile otomane din vremea lui stefan cel mare moldova si valahia apar ca facand parte din imperiu, de vreme ce tu ai invatat ca vitejii romani se bateau cu turcii, ii invingeau si-si luau inapoi banii si copiii platiti tribut.
          (ma rog, exagerez si eu, ca si stefan a avut jumatatea lui de domnie frumoasa si victorioasa, da' no.. ti-o platesc cu aceeasi moneda a ironiei).
          • -4 (4 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 0:37)

            dragos [anonim] i-a raspuns lui x

            aceeasi moneda? :) Nu ai cum.
            Reprezentanti in parlamentul de la Viena? Nu ma impresioneaza, noi am avut sute de domni pe parcursul a sute de ani. Am avut boieri romani sute de ani. Din aia cu arbore genealogic cu tot. :)
            Copii platiti tribut? Ar trebui sa stii ca asta se intampla la sud de Dunare, verifica-ti sursele. Dadeam bani la turci? Le dadeam ca sa ne lase in pace. Sau poate era mai bine ca voi, o masa destructurata fara elite si fara bani, la dispozitia ungurilor si a austriecilor ca negrii din Africa la dispozitia colonistilor albi?
            Si acum plangeti dupa cei care v-au zdrobit sute de abi? Curat masochism. Sindromul Stockolm, victima plange dupa agresor.
            In schimb, injurati, injositi si tratati cu condescendenta pe cei care v-au schimbat statutul de oameni de mana a doua. Daca nu eram noi, dadeati si acum cu mopul pe pardoselile altora.
            • -2 (2 voturi)    
              amice ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:00)

              turistul [anonim] i-a raspuns lui dragos

              eu sunt din moldova si ma deranjeaza si pe mine superioritatea asta a ardelenilor, dar suntem cu totii romani si nu cred ca e necesar sa ne jignim unii pe altii. doar uniti putem face ceva bun cu tara asta, daca ne certam intre noi ne trezim iar ca ramanem in fundu gol ...
              • -2 (2 voturi)    
                ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 12:09)

                dragos [anonim] i-a raspuns lui turistul

                Nici mie nu imi place sa scot scheletul din dulap dar aceasta idealizare stupida a vietii sub unguri ma deranjeaza. Oamenii astia chiar o duceau rau si acum deformeaza istoria si cauta cu lupa detalii romanesti din istoria Ardealului intr-o mare de nume unguresti si nemtesti si dupa ce gasesc un firisor neinportant se agita:"Ia uitati cine eram noi".
                In partea cealalta, mie nu mi-a trecut vreodata prin cap sa-i consider pe alti romani inferiori. Dar daca se ajunge la din astea, sunt destule lucruri urate care se pot spune. Nu imi face placere sa spun aceste lucruri dar sunt excedat de extazierea tampa in fatza unei perioade istorice care nu a fost in niciun caz favorabila romanilor.
                • +1 (1 vot)    
                  ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 18:17)

                  x [anonim] i-a raspuns lui dragos

                  n-ai observat un aspect important. eu nu am zis ca au dus-o mai bine decat maghiarii sau sasii, evident nu se pune problema asa, stim ca au fost marginalizati cei care nu au devenit greco-catolici (adica "nu s-au integrat" in lumea de atunci, in care religia era definitorie). dar treci cu vederea au dus-o (de departe) mai bine decat cei din regat. incearca sa vezi putin cum aratau casele romanilor (nu ale sasilor) aici in 1900 si cum in sud. zi-mi cate case de chirpici ale romanilor gasesti in 1900, nu in 2000 oriune dincoace de carpati, fie ardealul, fie bucovina. sau vezi care e situatia economica, de la 1500 incoace, aici si in sud.. si acum poti face comparatia asta, dupa 45 de ani de comunism si uniformizare plus 15 ani de tranzitie cu specific _romanesc_.
                  si un alt lucru foarte important este ca eu nu consider oamenii inferiori, ci modul de organizare al societatii si valorile ei. oamenii sunt aceeasi peste toti, ne este clar tuturor ca educatia si sistemul de valori diferentiaza.
                  in plus nu sunt atat de extaziat de trecut, ci doar critic opiniile virulente de genul celei a tale (vezi de unde a inceput discutia). si eu gresesc cu siguranta, dar ma lupt sa-mi formez o opinei proprie si informata, nu accept sa mi se zica ce trebuie sa cred, citesc istoria romaniei din trei perspective, romana, ungara (nu stiu maghiara, se gaseste in engleza) si franceza, si as citi mai mult si despre perspectiva turca daca as avea materiale.
            • +3 (3 voturi)    
              .. (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:24)

              x [anonim] i-a raspuns lui dragos

              din nou iti recomand sa citesti si altceva decat manualul de istorie de clasele V-VIII..
              fiecare vede lumea prin ochii lui. eu vad boieri greci, comercianti armeni si italieni, vad domni straini pe parcursul a sute de ani, timp in care tronul se cumpara cu aur, in ardeal vad si elite romanesti si maghiare si germane(olahus, caioni, de care e normal sa nu fi auzit ,dar macar de pasoptisti ar fi trebuit sa inveti la scoala), vad un amalgam de etnii atat in ardeal cat si in sud, si mai ales vad ca etnia nu era factorul delimitator principal nu mai departe de 150 de ani in urma, ci religia si sangele albastru (din nou, se pare ca nu ai citit si de boierii romani din ardeal, la randul lor exploatator de iobagi, romani si unguri, sau de janos hunyadi sau mathias rex, care nu au fost nicidecum romani, ci maghiari catolici, avand partial sange vlah). etnia e doar un construct social. si un stat "national" nu e decat o modalitate de justificare, coagulare si pana la urma manipulare si exploatare a cetatenilor. important e cat e painea, cat muncesti pentru ea, cat de usor iti iei haine la copii. mihai viteazul, pana cand nu l-a interpretat iorga, n-a cautat sa uneasca o etnie, ci sa-si sporeasca teritoriul (cati boieri sarbi s-au ridicat dintre generalii lui pe langa toata familia novac?). o disputa inutila.. e doar o lupta de putere intre potentati, restul e praf in ochi. si nu e in ochii mei, ci in ai tai
              • -1 (1 vot)    
                ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 12:24)

                dragos [anonim] i-a raspuns lui x

                Era "diversitate", un amalgam de etnii, etc. Era, n-am ce zice dar unii erau integrati in sistem si altii (romanii) erau tinuti la coada. Ca si cand ar fi o petrecerea mare si "-ce ne-am distrat. A fost extraordinar. Eram unguri, sasi romani." "-V-ati dstrat, huh? Da asta mic si complexat din coltz cine era?" "-Pai, aia eram noi romanii", "-Da nu mi se pare ca va distrati asa de tare in coltz acolo singuri", "-Ba, ne-am distrat". :)
                Cam asa a fost.
                A, si iti recomand Keith Hitchins, "Istoria Romanilor" si
                "Istoria Romanie". Nu poate fi acuzat de partinire.
        • +1 (1 vot)    
          Un simulacru de istorie!!! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 13:19)

          ardelean [anonim] i-a raspuns lui dragos234

          Despre ce istorie vorbesti Dragos? E treaba ta daca poti crede ca cea mai puternica,numeroasa si instruita armata a vremii ,cea a turciei, putea sa fie infranta de niste bieti tarani inarmati doar cu topoare si coase Ce fel de cercetasi avea armata care batea si la poarta Vienei ,daca intra intr-o stramtoare, la Posada,si e invinsa de o mina de vlahi fara arme doar cu niste bolovani rostogoliti la vale Sau care intra intr-o mocirla romaneasca si se autodistruge si ,ca spectacolul sa fie total ,comandantul isi pierde un dinte!!! Nu prea e sustenabil, cum ar spune politicienii de azi Regula unui razboi e,de cand lumea si pamantul, ca invingatorul primeste daune iar invinsul le da Numai noi ii bateam de ii zapaceam pe turci iar tributul era platit de...invingatori,adica tot de catre noi Adica eram in postura prostituatei" si batuta,si f...,si cu banii luati"!
  • +6 (8 voturi)    
    sasii de pe strada mea (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:01)

    popescu baby [anonim]

    si eu am avut norocul sa cresc printre ei, mi-au fost primii si cei mai adevarati prieteni
    dupa 90 cind au plecat masiv am inteles ce inseamna sfirsitul unei lumi
    (am crescut in Medias)
  • -3 (9 voturi)    
    oameni fara radacini... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:16)

    Bozo [anonim]

    Faptul ca n-ati inteles nimic din sud nu va scuza de obligatia de a va abtine de la insulte pentru atatea milioane pe care nu-i cunoasteti. De altfel sudul nu se adreseaza oricui, isi alege oamenii foarte atent. Si nu oricine intelege asta. M-ati dezamagit domnule golit de suflet.
    • +7 (9 voturi)    
      oooo da (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:53)

      RanFab [anonim] i-a raspuns lui Bozo

      Aham, intr-adevar, unul si unul in Sud. Ma intreb de ce ravniti la Transilvania? De ce majoritate pleaca la facultati in Timisoara sau Cluj? Si daca astia de pleaca sunt spuma, oare ce ramane in urma?

      Cat despre articol, acesta aduce la lumina niste realitati istorice. Nu vad ce este de contestat. Opinia autorului?
      • -5 (5 voturi)    
        Aham (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:04)

        Bozo [anonim] i-a raspuns lui RanFab

        Incercarea ta de manipulare e grosolana. Cine ravneste la Transilvania? Nu cunosc pe nimeni care sa nu fi cacut facultate aici. Ce-ar putea sa-i aduca facultatea la Cluj sau Timisoara? Aberezi amice. Transilvania e a noastra a romanilor. daca nu-ti place sa te crezi asa, treaba ta, dar macar nu mai pune parerile tale in seama noastra. Eu nu contestam parerea autorului ci continutul ei. Dar e greu pentru yoghini ca tine...AUM!
        • +3 (5 voturi)    
          experienta personala (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:47)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Bozo

          pe toti reghetenii pe care ii stiu bine i-am cunoscut la cluj. si toti au ramas la cluj dupa terminarea facultatii. nu i-am intrebat niciodata de ce, mi-a ajuns ce-mi spuneau ei, inca de pe atunci (intre timp au trecut ceva ani), oarecum cu uimire, sigur cu placere : "aici lumea e altfel".
    • +4 (8 voturi)    
      sudul e naspa (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:18)

      bimbo [anonim] i-a raspuns lui Bozo

      Sudul e naspa, iti spune unul care a stat acolo ... naspa si cu descurcareli ... bleah
    • +3 (5 voturi)    
      de sud (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:07)

      kkt [anonim] i-a raspuns lui Bozo

      ce filtreaza suduuuul ???? :)))

      atent spui !

      ha ha ha ha ha

      mor de ras.

      am stat 5 ani in sudul vostru domnule.

      iti pot spune un singur - ca da filtreaza !
      dar nu atent domnule !

      nordul nu ai sa il intelegi tu niciodata.

      m-am intors in nord de 3 zile domnule ... si stii ce mi se intampla ?
      taximetristii cel putin imi spun ca cursa nu face 5.50 roni ci 5 lei ! in sud face 7 roni domnule - altfel te blagosloveste taximetristul sudist cu o mare atentie.

      halal - asta ca sa iti spun ceva despre ta din sud :)


      • +1 (1 vot)    
        ai noroc (Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:40)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui kkt

        ca n-ai intrat in zid cu taxiu cu tot, la nenorocirile zilnice care seintampla in ardeal nu e exclus. ce importanta are cursa? important e pretul si ala e in functie de consum care in Bucuresti e mult mai mare decat pe-acolo, dar tu, ca si toti ai tai, nu vezi dincolo de varful nasului. eu cunosc si nordul si sudul, si nu vreau sa spun nimic despre tine, nici macar ce mananci in subiectul tau. daca ai stat 5 ani nu inseamna ca stii ceva. ai venit cu idei preconcepute si asa ai ramas. viata frumoasa in cloaca voastra. sa fie la voi, acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    Schade... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:17)

    Winfried Hermannescu [anonim]

    ...al mai mare pacat e ca si romanii de prin Transilvania, ajunsi la capatu' "puterilor" o zis-o odata: "Meng Sivenberjerlund - ade ech zähn na än de Re-Fe-Ge!"

    mfg WH
  • +3 (5 voturi)    
    bibliografie pentru tratarea ignorantei (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:17)

    ion din sud [anonim]

    E o moda ca romanii sa-si ponegreasca neamul, sa se autodispretuiasca.
    Citeste d-le folcloristii interbelici si vei afla date obiective, culese pe teren, despre ritmurile vietii cotidiene la romanii sudicii. Ca cei 50 de ani de comunism si industrializare salbatica a distrus viata taranilor, si ia scos din matca nu justifica dispretul ci impune compasiune...
    • 0 (6 voturi)    
      ...doar mitici?! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:32)

      Winfried H. [anonim] i-a raspuns lui ion din sud

      ..."don't mess with Texas!" sau "Mir san mir, in Bayern!" s-ar traduce cu "Tot Ardealu'-i fruncea!"

      Cu pashaportu'-n mina, tot inainte, catre Turnu Roshu!
      • -3 (5 voturi)    
        Winfriede, ai luat'o pe aratura (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:53)

        Celălalt [anonim] i-a raspuns lui Winfried H.

        desi ai incercat sa spui chestii interesante

        ardealu'i fruncea, zici?
        atunci oltenii's aia care se plimba prin shientru!
    • +2 (4 voturi)    
      Pt . ION SUDISTUL (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:39)

      Lugojanul [anonim] i-a raspuns lui ion din sud

      Draga IOANE.Daca era dupa voi sudistii era vai si amar de restul tarii.Daca unii oameni spun niste adevaruri nu inseamna ca isi ponegresc neamul sau ca se autodispretuiesc.Ce ritmuri aveti voi sudicii din tara pe care noi ceilalti nu-l avem.Ioane stai rau cu gramatica.In rest salutari si urari de bine sudistilor.
  • +6 (8 voturi)    
    Sasii din Sibiu (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:36)

    Ion [anonim]

    Un articol frumos si nostalgic ... as vrea sa mentionez totusi ca in Sibiu mai sunt sasi, probabil nu la fel de mult ca altadata. Primarul Sibiului e sas, a fost ales de cativa ani buni si se pare ca este foarte iubit pentru ceea ce face acolo.

    Pt "ion din sud": E greu sa intelegi convietuirea cu sasii daca nu ai trait intr-o zona cu sasi.
  • +4 (6 voturi)    
    Sasii,ungurii si ardelenii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:47)

    silviu [anonim]

    Daca toti romanii,indiferentde regiune, sunt din acelasi aluat, atunci diferentierea dintre ei ca nivel de civilizatie, cultura si bunastare e facuta evidentde semenii de alte natii .Romanii din Moldova (cu tot cu Basarabia) si Regat au trait si au fost stapaniti o lunga perioda istorica de turci si tatari iar influenta acestora asupra lor e evidenta Pana si vocabularul romanilor de aici a fost imbogatit cu cuvinte imprumutate de la ei ,precum BACSIS sau CIUBUC,care tin de mentalitate Ardealul,cu un relief mai potrivnic, a luat-o inaintea restului tarii tocmai datorita influentei pozitiva a sasilor si ungurilor Exista si azi o diferenta intre Bucovina si restul Moldovei tocmai datorita apartenentei de scurta durata la Austo-Ungaria In judetul Salaj,ca de altfel in tot Ardealul, sunt sate romanesti,unguresti si mixte iar diferenta dintre ele e evidenta Romanii au case imense dar neterminate si neingrijite iar ungurii cochete si curate si mult mai mici De Paste si Craciun Lumea duce la serviciu prajituri si bautura Daca unguroaicele se prezinta cu prajituri mici si deosebit de gustoase si cu maxim 1 litru de vin romancele noastre aduc niste prajituri (cozonaci etc) imense dar imposibil de inghitit iar vinul in canistre de minim 10 litri si, evident ,de proasta calitate Pina noi romanii nu ne vedem deficientele ,si credem in Vadim sau Funar ,avem doar de pierdut Despre diferentieri mi se pare potrivita urmatorea gluma:Intr-un sat din Ardeal primarul isi anunta consatenii romani ca miine e sedinta incepand cu ora 6,pe unguri ca e sedinta la ora 7 iar pe sasi ca sedinta incepe la ora 8 Si uite asa la ora 8 fix toti satenii erau la sedinta!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Trist dar adevarat! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:26)

      alin [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Din pacate gluma cu sedinta e cruda realitate!
    • -1 (1 vot)    
      Ardealul inainte? (Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:36)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Ma faci sa rad amice. Ai vrea tu...Ardealul e pe locul 1 la nenorociri, crime violuri incesturi, mafie importata. Vizati voi, visati. De ce au plecat sasii? Si dintre cine au plecat? Dintre cei din sud sau dintre voi. Mi se pare culmea sa-i scuipati acum pe cei din sud pentru ca i-ati facut voi pe sasi sa plece. Bacsis in engleza e "tip" si e un elemnt intalnit in toate civilizatiile. Fura si ardelenii de rup numai ca-s mai ingamfati si mai batosi. Asta pentru ca-s mai usor de manipulat de catre cei care vor sa-si reia locul de unde i-a alungat istoria.
  • +5 (7 voturi)    
    Sugestie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:08)

    coseh [anonim]

    Sunt sibian si am privilegiul de a avea prieteni sasi chiar si rude prin alianta. Voiam doar sa va spun ca am participat anul trecut la o zi de nastere a unei prietene in Germania... peste 30 de invitati (toti sasi), muzica romaneasca usoara si populara, sarmale, mamaliga, pe pereti poze cu Sibiul, diverse obiecte de artizanat create de priceputii mestesugari sasi... bere germana insa ;-). Concluzia: acesti oameni nu se deosebesc cu nimic de romanii plecati in strainatate, tot acele sate parasite din Transilvania reprezinta radacina lor. Haideti sa ii facem sa se simta bineveniti aici la ei acasa, si in viitor cine stie....
    • 0 (0 voturi)    
      Dorule!!! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:22)

      Winfried Hermannescu [anonim] i-a raspuns lui coseh

      Nu mai stiu nici unde mi-e DORUL, as vrea sa mai dau o raita scurta pe la Sibiu, dar Italia (in vara) si Austria (In iarna) sint mai aproape si accesibile, practic la coltzul strazii. In rest nu mai ramine prea mult timp, din cauza muncii de zi cu zi.
  • +4 (8 voturi)    
    Romania (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:27)

    Obliomov [utilizator]

    Stimate domn,
    articolul va onoreaza, este plin de frumos si demn de Dilema. As vrea sa impartasesc din experienta mea celor ce s-au grabit sa comenteze ultimele paragrafe. Sunt bucurestean de multe generatii si nu sunt de acord ca restul tarii reprezinta "provincia". Este o expresie folosita indeobste de cei ce provin din altre zone si care pe nedrept este atribuita tuturor. Prin natura ocupatiilor mele am calatorit foarte mult in tara , atat in orase cat si in sate din toate regiunile. Exista un specific al fiecarui sat, dar staele din Transilvania si Banat precum si cele din Bucovina au un farmec aparte. Au un aer mai onest , mai multa viata si un aer mai respirabil din multe puncte de vedere. In sud am fost socat de cultul mortilor precum si de dezbinarea ce guverneaza satul. Am ajuns chiar si la o inmormantare... Nu pot sa nu imi aduc aminte ce ocupati erau oamenii satului in a comenta si carcoti, desi prilejul era mai degraba unul menit sa ii aduca mai aproape.
    Elocvent mi se pare si modul in care se intra in casa. In sud trebuie sa tipi la poarta, iar daca propietarul are chef iti deschide poarta daca nu......nu raspunde. In Transilvania (scuze pentru faptul ca generic numesc astfel Ardealul si Maramuresul) precum si in Bucovina intri pana in casa omului fara sa fie un abuz. Acolo exista ospitalitate. Nu peste tot, din ce in ce mai rar, dar inca mai exista. Moldova are un farmec aparte atunci cand saracia nu este prea mare in sate. Iar oamenii sunt mai domoli , mai blanzi , mai putini agresivi. Dar daca ar fi sa aleg un loc pentru a trai acolo nu as ezita si m-as stabili intr-o zona care a fost sub influenta Habsburgilor. Transilvania, Bucovina.
    • -4 (6 voturi)    
      ce (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Obliomov

      inseamna la talica ,, multe generatii"? Una, maximum doua. In rest, ialomita si bahluiul. Vorba multa si goala de sens.Snobism pnlist de doi bani...
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:06)

        Obliomov [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Va multumesc pentru acuratetea cu care ati numarat generatiile. Un raspuns dat unui asemenea ton nu mi-ar face cinste. Va doresc evolutie maxima!
        Cu stima!
    • -1 (1 vot)    
      Stimate (Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:32)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Obliomov

      Nu minti! Dupa cum vorbesti nu esti bucurestean. Sau poate unul de proasta calitate. Nu stiu cum poti sa tragi concluzia ca ai trai intr-un loc de sub habsburgi pentru ca in sud se tipa la poarta. Oricum n-ai inteles nimic. Amaratii care au trait si-au murit ibagi ti-ar bate obrazul de "roman". Evolutie maxima!
  • +2 (4 voturi)    
    2.0 (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:39)

    Cristian [anonim]

    Excelente cele doua articole dar cand va trece Hotnews la web 2.0?
    Cat de greu era sa puneti un link sub "Extraordinarul text al Ruxandrei Hurezean" spre textul propriu zis?
    Slabi, tot mai slabi - iar cu o floare pe sezon nu se face primavara.

    Altfel, Ruxandre Hurezean, tot respectul pentru unul dintre cele mai reusite reportaje ale mileniului!
  • +5 (7 voturi)    
    tanti Maria (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:01)

    Monica [anonim]

    Mi-am petrecut vacantele de vara si doi ani de facultate la Sibiu. Tata e din Apoldu de Jos si am rude raspandite prin toate satele din Marginime. Dar cele mai frumoase amintiri din copilaria mea de acolo se leaga de tanti Maria de la Slimnic, mama de trei copii, sasoaica voinica si frumoasa intr-un fel sever nemtesc, cu cozile impletite si stranse ca o cununa in jurul capului, cu trei fuste puse una peste alta, scrobite de scartaiau cand mergea, cu sortul impecabil la orice ora. Tanti Maria sprijina pita uriasa de piept si apoi o taia cu cel mai mare cutit pe care l-am vazut vreodata, facea henklisch in cuptorul de paine, radea, ingrijea de o curte curata ca-n palma, alerga gainile sa le bage in cotet si seara, obosita, mai cosea cate ceva. Se uita cu dor la poza lui Marichen, maritata in Germania si apoi divortata si maritata din nou, isi despletea parul si se se culca. A plecat in '86 in Germania, intr-un orasel de langa Stuttgart, unde erau multi sasi plecati. Cand se strangeau mai multi, vorbeau romaneste ca sa nu-i inteleaga nemtii. Cei mai in varsta nu s-au simtit niciodata acasa acolo. Ceausescu i-a vandut ca pe vitele de povara, Germania federala platea pentru "repatrierea" lor, dar acasa era tot in satul de unde plecasera. Am revazut-o pe tanti Maria, ultima oara, in 2002. Are o boala incurabila, ingrozitoare, si nu mai are nici un sens in viata.
  • -7 (7 voturi)    
    prostii! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:55)

    Ionescu [anonim]

    Cine i-a silit pe sasi si pe svabi sa plece din tara???N-a fost oare tot alegerea lor sa plece(asa cum si multi români au facut-o)?Si pentru cultura voastra generala:guvernul german a fost acela care DE LA SINE i-a oferit lui ceasca sa-i "rascumpere" pe germanii din RO.Iar ceasca cu caracterul lui infect putea sa zica oare "nu"?Asta e diferenta între germanii de la noi si cei din alte tari fost comuniste(Cehoslovaci, Polonia, Ungaria,Iugoslavia): nimeni nu i-a alungat de aici si din anii '50 aui avut totusi scolile si institutiile lor culturale care chiar daca erau acum tributare doctrinei comuniste tot în limba lor se facea(în alte tari comuniste era de-a dreptul periculos sa vorbesti germana pe strada)PS.Sunt execrabili acei "români" care îsi ponegresc fara nici un motiv propriul neam.Se ponegresc pe ei însisi chiar daca vreun aiurit de pe aici mai sustine ca se simte "ardelean si cetatean UE"!Pentru acei ne-români care îi dispretuiesc pe români tot "olah" si "valah împutit" vei ramâne!
    • -1 (5 voturi)    
      900 de ani (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:12)

      Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      M-am nascut in ARDEAL ,dar de la istorie si din ce am trait ,stiu ca Horia, Closca , Crisan de cine au fost omoriti ,Uniom trium nationum, cine erau sasi,unguri si secui,900 de ani au facut ce au vrut cu iobagi romani cari nu eram considerati ca natie, cite rascoale au fost de care se stie Bobilna, Gheorghe Doja ,Horea, Closca si Crisan, Avram Iancu de care se stie, dar cite au mai fost , de care nu se stie , cit sa mai revoltat bietul iobag romin care era pus sa lucreze fara plata 6 (sase ) zile pe saptamina pentru grofi si nobili .Cum au ajuns romani iobaji! pai unguri, sasi ,secuii, au venit in hoarde multi la un loc mii s-au poate chiar mai multi ,romani adica noi locuiam peste tot (vezi MARISELUL din munti apuseni) departe unul de altul si luati prin suroprindere au cucerit cele mai bune locuri ,unde s-au stabilit ,iar pe noi ne-au facut iobaji mina de lucru pt ei si exploatati la singe PE GRATIS MAI RAU CA PE SCLAVI fara sa avem nici un drept,dreptul la scoli, nu nea lasat sa avem biserici de piatra doar inainte de a veni acesti cotropitori am avut biserici de piatra (vezi DENSUSIcare ete inainte de anul900).Asa ca mai lasam cu mila si nostalgia,ca erau si sint punctuali ,harnici nu contesta nimeni dar ca se uitau la noi ca la nimeni, au plecat treaba lor ,NOI SA FIM MINDRI CA SINTEM ROMANI SI SA NU NE MAI CONSIDERAM CU NIMIC MAI PREGIOS CA ALTI ,SA CULTIVAM MINDRIA DE A FI ROMIN SI ATUNCI MULTE SE VOR SCHIMBA ,DRA PINA NE CONDUC TIGANI ESTE GREU TREBUIE SA NE TREZIM SI LA ALIEGRILE ASTE SA SCHIMBAM PE ACESTI NETREBNICI CARE NE DISTRUG TARA SI NATIUNEA.
      • +1 (3 voturi)    
        Doar o vorba SAT-I mai spun (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:42)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

        INCULTULE!!! PS CIneva ,cugetand,sfatuia lumea sa citeasca cat mai mult pe considerentul ca cititul nu doare. Citind interventia de mai sus iti dai seama ca ar trebui sa doara SCRISUL!
        • -3 (3 voturi)    
          Doare ca este istorie adevarata (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 0:50)

          Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui adi

          Aceasta este realitatea ,este adevarul pur, citi iobaji romani au murit ,zeci de mii,mai gindestete ADI cind vrei sa scri ceva ,au luptat sa fie liberi in tara lor care le-afost luata ,citeste ca nu sti istorie ,recomand cartea academicianului PRODAN se numeste TRANSILVANIA,mergi la BELISI si sa intri in biserica unde au fost omoriti 45 de tineri motz care au avut vina ca sint romani,noi romani nu am putut sa fim stersi ca natiune din Ardeal ,asta sa urmarit .Si nu mai fa pe nimeni incult ca nusti cine sint si ce cultura am eu ,dar oricum sint MANDRU CA SINT URMASUL ACESTOR IOBAGI ROMANI care s-au sacrificat in lungul istoriei pt. ca noi sa putem scrie pe internet , noi cu diferite grade de cultura.Sa fi sanatoasa .
          • +3 (3 voturi)    
            Bre, motzule... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 2:27)

            Unguru [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

            Io n-am intzeles in veci cum se dau romani foarte mari aia care scriu execrabil romaneshte. Shi ca sa te bag un pic in ceatza cu istoria: ia intereseaza-te de partea cui a luptat Avram Iancu la 1848. Ai sa descoperi cu stupoare ca a fost aliat fix cu aia care i-au tras in roata pe Horea, Closhca shi Crishan. Hopa! Ia intereseaza-te de ce natzie a fost Gheorghe Doja. Secui. Ups!
            • -3 (3 voturi)    
              SAT-I mai spun o vorba? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 10:21)

              adi [anonim] i-a raspuns lui Unguru

              TIA-M descoperit in textele tale o grava greseala: nu se scrie IOBAGI ci I-O BAGI Asa ca daca o sa M-AI scrii(ceea ce NUI indicat)sa FI atent cum o BAGI!!!
            • -1 (1 vot)    
              eu sint IO si nu BRE (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 18:37)

              Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui Unguru

              Ai dreptate Doja a fost secui,dar Avram iancu ia scris la capetenia revolutionarilor unguri sa se inpace ,ca sa-i recunoasca pe romani ca natiune dar nu a vrut si a trimis pe Generalul Hatvani pt ai infringe pe moti ,dar a fost infrint in lupta pe dealurile Abrudului si asa ca revolutia din 1848 in loc sa fie unitate a fost infrinta .Avram Iancu ia scris o scrisoare lui K ca sa fie pace intre ei pt.ca este loc pentru amindoua natile in Transilvania; unde pot trai impreuna ,dar el K nu a vrut.Citeste istoria lui Avram Iancu scrisa de Silviu Dragomir oricum romani sint mai toleranti si de aceea ti-am raspuns pt ca toleranta si dialogul sint mai eficente decit ura si mindria prosteasca pt.viitor cred si IO ca este mai bine sa lasam nostalgia trecutului si sa vedem ce vom face in viitor impreuna secui, unguri si romani sa ne fie bine la toti ,oameni bolnavi la cap sint peste tot,SASI AU PLECAT CUM AU SI VENIT NU IA SCOS NIMENI DIN TRANSILVANIA ;cit de greu a fost pt ei asa a fost si pt romani,si unguri etc.Bre este cuvint TURCESC iar NOI MOTZII nu am fost sub influienta turcilor niciodata. Si acum NO servus mai JANOS.
              • -1 (1 vot)    
                se vede si (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:53)

                george [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

                io stiu ca adevaru-i la mijloc si ca tu ai citit doar o jumatate de istorie. si la fel ca si nationalistii maghiari ai crescut indoctrinat. tu chiar crezi ce zici, dar asta nu le face adevaruri absolute decat in lumea in care traiesti tu
                • -1 (1 vot)    
                  Io sint bmaindru ca sint ROMAN (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 21:37)

                  Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui george

                  Sint patriot .piana in maduva oaselor si sint ROMAN nialcosi,nu sint indoctrinat dar de ROMANIA SA AUZIM NUMAI DE BINE SI SA TINEM LA TARA NOASTRA CA LA LUMINA OCHILOR pt. ca este destul cit ne hulesc alti ;de ce noi sa ne hulim siguri,nu sintem mai prejos de ALTE NATI ABSOLUT CU NIMIC AVEM ISTORIE DE PESTE 2000 DE ANI SI DACA SINT PATRIOT SI IUBESC TARA MEA NU SINT INDOCTRINAT.Daca fiecare dintre noi am fi mindri de ce sintem atunci multe in tara noastra ar fi altfel.
  • -4 (6 voturi)    
    cenzura (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:40)

    cocosila [utilizator]

    tapalaga, esti netalentat oricat mi-ai cenzura posturile... si pe deasupra si narcisist ... fara poza aia de intransigent de dambovita nu poti sa te scremi pe net?
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:49)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      scrie pe blogul soferului accidentator orban, cel cu gel pe cap si alcool in cap, si mandolina-n mina, era sa uit, c-acolo nu te cenzureaza nimeni, mai notredame de pnlsd, mai...
  • +3 (5 voturi)    
    sasi din transilvania (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:17)

    Nelutu.RIca [anonim]

    Pana in 1990am fost un grup de 6 familii care mergeam mult in excursi la munte. 3 persoane eram romani ceilalti sasi. vreau sa va spun ca nici o data nu au vorbit alta limba decit romana si daca eram unul singur, astfel ne aratau respectul pentru noi.Acum sunt toti in germania am fost in vizita la ei si avem aceleasi sentimente. Au plecat prieteni dar mi-au plecat si cei 2 copii ai mei am ramas cu bucuria ca o duc mai bine ca aici.Va scriu in Medias oras construit de saisi din 1267 cu mult inaintea Bucurestiului.
  • +1 (3 voturi)    
    nostalgia (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:37)

    Maria [anonim]

    Mi-e dor si mie de prietenii mei sasi si de satul ardelean al bunicilor asa cum era inainte '89 si imi pare tare rau ca nu mai este ce-a fost.
    Sa nu ne murdarim nostalgia cu diferite complexe de superioritate sau inferioritate
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:04)

    x [anonim]

    presupun ca gendoch e un fel de grüßgott pronuntat asa cum se-auzea si pe langa sighisoara.. sau nu?
    • -1 (1 vot)    
      sau (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 9:39)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui x

      Seamana mai mult cu grüß dich. Ne-am putea lamuri daca ne-ar zice Dan Tapalaga, sau altcineva care a trait in zona cum ziceau sasii la "pe tine"; cum ziceau "ich liebe dich"?
      • -1 (1 vot)    
        gendoch (Duminică, 9 noiembrie 2008, 17:31)

        peter [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        "Gendoch" vine de la geaden dauch si inseamna in saseste "buna ziua "
  • +2 (4 voturi)    
    ma-ntorc acasa si parca-s locuri straine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:31)

    oldman [anonim]

    m-am nascut pe langa brasov iar la noi in localitate erau cam 50% sasi. la scoala si gradinita, erau clase separate cu predare in limba germana, in numar egal cu cele cu predare in limba romana. acum au plecat, clase cu predare in limba germana nu mai sunt, comunitatea sasilor face eforturi deosebite sa adune zilnic cei 5-10 copii sasi, din cele 5-6 localitati pentru a-i transporta la scoala. incepand din anii 90, fiecare drum pe care-l fac acasa ma intristeaza tot mai tare pentru ca facea parte din cotidian sa ai prieteni sasi, sa auzi vorbindu-se saseste, sa-i vezi cum petrec, sa urmaresti dansurile lor, sa vezi si sa asculti fanfara lor, sa vezi copii sasi cum is plimbu flauturile la ora de muzica. si desi acolo nu mai sunt decat doua-tri familii de sasi, lumea nu i-a uitat si ca dovada a pretuiri de care se bucura, localitatile au afisate si denumirile lor sasesti. eu m-am nascut in Honigberg
  • +1 (3 voturi)    
    IN SFARSIT.... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:53)

    nelu [anonim]

    ... ai scris si dumneata un articol care sa merite citit. Poate mai repeti faza si pe viitor.
  • +2 (4 voturi)    
    .... si sasii care au cladit strazile mele (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 0:51)

    iulia gramma [anonim]

    Dane, felicitari pentru articol!

    Imi amintesc si eu de vremurile cand sasii din satele de peste deal ne cladeau case cu exigente de adevarati constructori.
    Sunt din Marginimea Sibiului si pot spune ca intre oierii romani din satul meu si "maistrii" sasi a existat intotdeauna o comuniune speciala, o comuniune izvorata probabil din respectul dat de fiecare pentru lucrurile facute sa dainuie.
    Da, Dane, sasii de pe strada ta au cladit strazile mele / frumoase strazi si astazi!
  • +2 (4 voturi)    
    Va veni o vreme cind romani vor alungatzi (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 3:28)

    Tantza si Costel [anonim]

    Va veni o vreme cind romani vor alungatzi din propria lor tara de catre rromi Tinetzi minte ce va spun nu o sa treaca mai mult de 2 generatii si acest lucru se va intimpla.
  • -1 (3 voturi)    
    Toata stima si consideratia pentru sasi... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 9:26)

    FSHO [anonim]

    Pleacarea masiva a sasilor din Romania a fost, poate. o catastrofa umana, cel putin pentru tara noastra. Prin plecarea acestor oameni de toata isprava, civilizati, corecti si muncitori, Romania a pierdut o mana, mana cea mai harnica. Nu-i mai putem convinge sa revina, nu avem cu ce. In urma lor au ramas gospodarii adevarate, goale, ocupate, intre timp, de tigani, care capuseaza tot si ne coplesesc tot mai mult pe zi ce trece, impunund lipsa de morala, civilizatie, respect si cultul muncii. Ne-au mai ramas ungurii care nu au alt interes decat de a se rupe de Romania. Pacat de exemplul pe care il dau din punct de vedere al corectitudinii si harniciei. Din pacate, sovinismul lor ancestral nu ne apropie si nu putem fi prieteni. Mai devreme sau mai tarziu, va fi, probabil, care pe care; nu vad alta solutie cu ei. Evreii vor sa construiasca monumente ale Holocaustului peste tot, de parca romanii ar fi criminalii lumii. Am facut si noi greselile noastre, dar mult prea putine in raport cu relele facute de altii. Nu i-am auzit sa-si ceara scuze ca au adus comunismul in Romania si ne-au distrus traditiile si intelectualitatea. Ba, mai mult, niste smecheri, care mai deunazi predau socialismul stiintific si mutilau moral tineretul roman, aflati acum pe cai mari, vor mai cere si daune morale, de parca eu as fi obligat sa platesc pentru greselile altora. Quo vadis, Romania? Ce se va alege de romani? Ma obsedeaza refrenul acelui cantec popular plin de tristete: "Doamne, ocroteste-i pe romani!"
  • 0 (2 voturi)    
    Istoria e greu de digerat (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 10:14)

    cosmin -un Bucurestean cu pedigri [anonim]

    Daca cineva vrea sa inteleaga istoria sa priveasca prezentul cu atentie si sa isi aminteasca peste doua zile de acest prezent. va observa cu stupoare ca peste doua zile care deja sunt istorie nu va mai fi atat de sigur despre ce a vazut.
    Desi pare paradoxal istoria este schimbatoare in functie de interesele prezentului.
    In loc sa acuzam ca Avram Iancu sa dat cu dusmanul iar secuii ne-au prigonit inaintasii, am putea sa ne intrebam ne ce au facut asta? Care au fost motivele pentru care au plecat sasii? Dar oare chiar asa s-au desfasurat evenimentele?
    Dupa ce vom gasi raspuns clar la aceste intrebari tot va ramane o dilema. Oare am citit cartea de istorie care trebuie? Oare cat de obiectiv este cel ce scrie istoria.
    Oameni care stiu sa profite de lacunele istoriei vor sadi disensiuni etinice in sufletele celor slabi. Ajungem sa ne certam pe baza inei istorii incerte.
    Un popor dezbinat este mai usor de condus si nu stiu cati sunt constienti de asta.
    Oare articolul asta a fost scris cu intentia de a sufla in carbunii discordiei nationale? Oare nu este viata romanilor destul de grea si fara nationalismul exprimat a la Vadim.
    Incercati sa evoluati odata cu vremurile. Nu conteaza ce a fost conteaza ce va fi dar cu atentie sa nu repetam istoria indiferent de varianta in care ne este prezentata.
    Dupa ce au trecut prin sclavie in America oamenii de culoare se pot lauda cu primul presedinte din randurile lor. Este o mare victorie pentru umanitate indiferent ce manevre politice se ascund in spatele evenimentului.
    Ma intreb oare cati rasiti au fost nevoiti americanii sa mituiasca si sa santajeze ca sa obtina aceasta victorie. Indiferent care au fost manevrele istoria il va recunoaste ca primul presedinte de culoare din istoria americii.
    Din asta invatam ca indiferent care au fost in trecut manevrele politice asta nu are legatura cu ce este acum.
    In acest moment ca ne place sau nu suntem cu totii europeni. Nu priviti in urma mergeti inainte.
  • +2 (4 voturi)    
    a disparut o lume (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:41)

    jan triscas [anonim]

    Au plecat sasii au plecat evreii,am ramas doar noi
    romanii,rromanii,decebalii si traianii.Fara identitate fara mandrie.
    • -1 (1 vot)    
      a disparut la voi (Duminică, 9 noiembrie 2008, 21:07)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui jan triscas

      lumea romanilor. Nu va faceti griji, traiti dupa ceilalti, o sa supravietuiti dar nu ca romani. Lasati sudul in pace, in final aici se vor arata romanii, valahii. N-avem nevoie de corul strainilor, suntem destui, avm istorie, avem obiceiuri mai vechi decat multi, avem folclor, avem cultura populara, avem literatura, avem stiinta avem traditie din toate punctele de vedere. Voi care aveti sasi, puteti ofta dupa ei dar germanii nu va vor primi. Mai buna e patria. Daca nu puteti, stati, noi va vom primi si dupa ce ne vor recunoaste invataceii nostri, e nevoie de brate de munca oricand.
  • -2 (2 voturi)    
    triscase de doi bani! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 15:51)

    ionescu [anonim]

    Fara identitate si fara mândrie poate esti TU,un mic prostalau frustrat din cine stie ce motive marunte iar care acum datorita libertatii de opinie si a internetului îsi poate expune tâmpeniile pe orice forum!Hai sictir "amice" esti penibil,EU unul am IDENTITATE si MÂNDRIE cât casa.
  • 0 (2 voturi)    
    Amintiri... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 11:52)

    Bigubax [utilizator]

    Sunt sibian fara origini sasesti. Crescut si educat in Sibiu. Copilaria petrecuta in mod egal in 2 satuce, echidistante fata de locul unde m-am nascut, unul in Nordul Sibiului, celalalt in Sudul lui. Nu pot sa fac diferenta intre oameni, dar pot face diferenta intre obiceiuri in aceste 2 mici localitati. In satucul transilvan, sasii aveau comunitatea lor bine definita,era o placere sa-i vezi in activitatile zilnice, toate ``Fest``-urile lor erau parca incarcate de istorie. Din satucul hategan imi raman amintirile legate de prieteniile legate acolo. Din pacate acum sunt departe de tara, locuiesc in Germania. Spun din pacate pt. ca doresc sa cred ca la orice reintoarcere a mea acasa, vizitand aceste 2 satuce,as spera sa nu gasesc nimic schimbat. Dar stiu ca ma amagesc. Satucul transilvan il gasesc doar jumatate plin. Multi batrani s-au dus, ceilalti ceva mai tineri au plecat in Germania, isi cauta inca radacinile. In satucul hategan la fel de multi batrani s-au dus,din pacate. Iar cei in putere cauta sa-si faca / aduca un rost acasa din Italia / Grecia / te miti unde. Suftetul meu se bucura cand ajung in Sibiu, dar plange cand ajung sa vizitez satucele bunicilor, unul transilvan, altul hategan. Sufteul mi-e pustiit. Imi raman amitirile, dar si acestea se estompeaza odata cu trecerea timpului ... Pacat, mare pacat. Multumesc Ruxandra Hurezean, multumesc Dan Tapalaga, multumesc celor care inca isi amintesc.
  • -1 (1 vot)    
    Credeti-ma (Duminică, 9 noiembrie 2008, 19:45)

    Gabi [anonim]

    Tot sudul o sa va salveze. Nu conteaza copilaria, nu conteaza ce-ati trait! Conteaza identitatea romaneasca. Voi nu aveti o identitate, valahii din sud au batut prima moneda romaneasca. E indiscutabil, si stramosii vostri au sustinut-o. Basarab I a avut si un corp de oaste de peste munti cand s-a eliberat de stramosii maghiarilor. Acum sunteti disperati de lipsa sasilor pentru ca toata tara e disperata de lipsa unor conducatori care inca nu s-au ivit. Veti fi mandri ca sunetti romani. Avem o cultura care ingroapa orice alta cultura prin profunzime si vechime. Fiti mandri ROMANI!
  • 0 (0 voturi)    
    sasii (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:02)

    mitica [anonim]

    Am lucrat prin anii '70 intr'un orasel frumos , cu multi sasi. Mi'am facut prieteni , multi si la catarama, pana cand intr'o buna zi am fost convocat la Securitatea din localitate...Mare mister..., nu ma stiam cu nimic vinovat.
    Mai cu binisorul , mai cu amenintari voalate , mi s'a spus sa'mi aleg cu grija prietenii.... , si cu asta basta , valea si ai grija ! Nu ne cunosti si pe aici n'ai fost.
    Am plecat tot nelamurit de acolo...
    In aceeasi seara chef cu amicii si bascalia de rigoare la adresa maiorului securist.
    Lucrurile n'au ramas asa..., am devenit "periculos"...si m'am ales cu un dosar informativ...[aveam sa flu mai tarziu], etc, etc, etc...
    Exces de zel ...spionita, amintiri din "epoca de aur"...
  • +1 (1 vot)    
    Gruss Gott! (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:12)

    Zamolxisz [anonim]

    Gruss Gott!
    Si respect pentru cei care au itnrat in contact cu sasii nu i-au uitat... Multumiri profesorilor mei sasi sin scoala generala, multumiri preotului evenghelic care tinea ore de religie in casa parohiala pe vremea comunistilor, multumiri lui Tante Helga care imi preda Klawier, multumiri lui Holger, Hugo, Chrisitan, Wolfgang care mi-au fost si-mi sint camarazi adevarati, multumiri d-lui Konrad care ne initia in tainele fizicii cand faceam o pauza de joaca in piata medievala din fata caselor noastre transilvane...

    Vielen Dank
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu zici Gendoc (Sâmbătă, 21 mai 2011, 12:09)

    Sau de Sibiu [anonim]

    Ghendoc inseamnaSonentag-Sa ai o zi placuta.
    Dar sa NU spui asta unui englezca Ghen-doc, insemna -Dute la ciine.
  • +1 (1 vot)    
    ziua in care mi-a incetat copilaria (Sâmbătă, 31 mai 2014, 20:48)

    ioana [anonim]

    a fost ziua in care n-am avut voie sa mai merg la scoala "la sasi". pentru ca parintii mei erau amandoi romani si pentru cineva undeva a decis ca de ce, noi copii de romani din ardeal am merge la scoala "la sasi". am crescut in grija lui martin onkel si a lui mimi inca dinainte de a putea umbla. feciorul lor gerhard mi-a fost un frate un pic mai mare decat fratele meu mai mare. am mers la gradinita la hertha tante si n-am avut loc de joaca mai placut decat curtea bisericii evanghelice, pe sub castani si stejarul secular ... . dintr-o data eu si inca vre-o doi ne-am trezit intr-un grup de galagiosi cu unghiile netaiate care s-au oprit cu totii din urlat, mirati, in pauza in care noi ne-am scos din giozdane, asa cum stiam de la frau lehrerin, painea unsa cu unt invelita in servet de panza pe care l-am intins pe masa pentru "ruhig essen". apoi a intrat in peisaj tiganul alexe, multi repetent, care nu-si schimba niciodata hainele si se distra teribil imputind aerul. copilaria mea s-a sfarsit cand n-am mai inceput ziua de scoala cu "guten morgen" ...
  • 0 (0 voturi)    
    nostalgie (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:16)

    alex [anonim]

    Foarte bun articolul,m-au roscolit amintirile copilariei mele,in aceasi zona,adica sat Boarta comuna Seica Mare,un sat unde in fiecare dimineata la 8 se trageau 3 clopte,la bisericile ortodoxa,reformata si evanghelica.Am 67 de ani dar imi amintesc parca a fost ieri cum ne jucam pe ulitele satului toti copii,indiferent de nationalitate iar dimineata spre scoala salutam pe toata lumea in limba lor,Buna dimineata,Jo reggelt sau Gutten morgen,vai ce frumos era,acum ma intreb- de ce nu se poate si azi?,au plecat sasii?