VIDEO O alpinistă din Brașov a murit de ziua ei, în Munții Bucegi. Trupul ei nu a putut fi recuperat

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 17:53 Actualitate | Esenţial


Bucegi
Foto: Captura
O alpinistă experimentată a murit în Munţii Bucegi, în timp ce încerca să parcurgă, singură, traseul Albişoara Gemenelor. Trupul acesteia nu a putut fi recuperat de către salvamontiști din cauza vântului puternic și a riscului de avalanșă, potrivit Serviciului Salvamont Buşteni.

Femeia, care era din Braşov, fiind o alpinistă cu experienţă, a plecat pe munte miercuri, de ziua ei, pe traseul Albişoara Gemenelor, pentru a aduce un omagiu surorii sale gemene. Nu și-a găsit niciun partener de drum și a plecat singură pe traseu, iar la amiază ea nu a mai răspuns la telefon, iar familia a început să se îngrijoreze, conform reprezentanților Salvamont Bușteni.

Salvamontiștii din Bușteni și Prahova au primit apelul de urgență în jurul orei 18.00, iar o echipă aflată pe platou a încercat imediat să plece spre Vârful Caraiman, dar viscolul puternic a făcut imposibilă deplasarea. O altă echipă a plecat din Bușteni pe urmele alpinistei, dar când au ajuns în zona de creastă vântul puternic a șters urmele celei dispărute și aceasta nu a putut fi găsită.

Joi dimineață, o altă echipă a reușit să o localizeze pe victimă, care era căzută pe un versant, iar pentru că terenul este foarte accidentat și accesul este dificil, s-a solicitat ajutorul unui elicopter. După mai multe încercări de extragere prin troliere, misiunea a fost anulată din cauza rafalelor puternice și a riscului de avalanșă generat de aeronavă.



Reprezentanții Salvamont Bușteni mai spun că acțiunea de recuperare a trupului alpinistei va fi reluată imediat ce condițiile meteo vor permite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26132 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    ... (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:14)

    Imperialistu [utilizator]

    Dumnezeu sa o odihneasca. Nu e de mers pe munte de unul singur.
  • +12 (16 voturi)    
    RIP (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:33)

    Namaste! [utilizator]

    Foarte trist, muntele e crud...
    • +19 (23 voturi)    
      muntele nu (Joi, 13 ianuarie 2022, 23:01)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      este in niciun fel.omul poate fi insa prost
  • +10 (12 voturi)    
    Clint Eastwood: (Joi, 13 ianuarie 2022, 20:20)

    John M. [utilizator]

    "Any man should know his limitations"...
    Saraca...
    • -9 (11 voturi)    
      Poate... (Vineri, 14 ianuarie 2022, 3:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Dar nu cred ca "limitarile" ei au fost de vina in acest caz, ci zapada pulverulenta asternuta peste solul inghetat :(
      Dumnezeu sa o odihneasca!
      • +13 (13 voturi)    
        bravo (Vineri, 14 ianuarie 2022, 10:44)

        NoapteaCaHotii [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        e vina zapezii nene :)))
  • -2 (6 voturi)    
    Dupa cum am spus, o vor gasi lupii (Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:25)

    Shoshok [utilizator]

    deoarece eficienta romarlaneasca este prea ocupata cu maritul salariilor si pensiilor speciale si nu mai are timp de cautarea unui suflet pierdut si a trupului sau platitor de taxe o viata! UMILINTA! Parasiti acest stat, suntem precum niste oi intr-un tarc al banditilor si ne taxeaza, batjocorindu-ne in continuu. Solutia ca sa-i bagam in criza si sa-i falimentam: emigrarea in alte tari!
    • +1 (3 voturi)    
      ??? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:03)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      adica mai moara cativa incercand s-o recupereze in conditii meteo periculoase? hai c-o zasasi
  • +1 (3 voturi)    
    Blog (Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:24)

    Ccccc1 [utilizator]

    Inainte de a arunca cu pietre, poate e bine sa o cunoasteti un pic - http://www.silvique.ro