De ce au fost angajați la BNR Viorica Dăncilă și Mircea Pașcu? Adrian Vasilescu: Oameni care deschid uși în Europa

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2021, 15:48 Actualitate | Esenţial


Dancila pe bicicleta
Foto: Facebook Mihai Fifor
Cum au ajuns Viorica Dăncilă și Ioan Mircea Pașcu să fie angajați consultanți la Banca Națională? Adrian Vasilescu, consilier de strategie în BNR, susține că decizia de angajare a celor doi a fost luată din nevoia de "oameni care deschid uși în Europa".
Fostul premier și președinte al PSD Viorica Dăncilă va fi consultant la Departamentul Energie Verde, unul din cele 5 departamente din BNR care formează Comitetul de trecere la Euro. La Departamentul de Geopolitică va fi adus un alt social-democrat, Ioan Mircea Pașcu, fost europarlamentar, declara pentru HotNews.ro Adrian Vasilescu.

Vasilescu a precizat, la Digi 24, că postul este remunerat, însă nu intră în categoria celor pentru care veniturile sunt publice.

"Viorica Dăncilă cunoaște toate căile din Uniunea Europeană"

Adrian Vasilescu a explicat criteriile care au stat la baza selectării Vioricăi Dăncilă în echipa BNR, spunând că acestea sunt legate de activitatea de lobby.
  • "Înainte de a fi prim ministru, a fost europarlamentar multă vreme. A fost funcționar european. Cunoaște toate căile din Uniunea Europeană.
  • Acolo cunoaște oameni mai ales din zona verde, ecologiști, oameni cu care a stat la masă, cu care a băut cafea, cu care a schimbat vorbe. (...) La Banca Națională, pentru aceste cinci birouri se caută oameni care au uși deschise la Parlamentul European. Ăsta este lucrul cel mai important. Fără uși deschise nu facem nimic pentru țara asta”, a afirmat Vasilescu.
"Instituția asta nu are o memorie afectivă"

El s-a referit și la momentele în care cei pe care îi angajează acum atacau Banca Națională de pe poziții politice.

"Instituția asta (BNR - n.r.) nu are o memorie afectivă. Instituția asta are o memorie instituțională. Instituția asta în momentul de față are nevoie de oameni care să deschidă uși. Că au fost simpatici cu noi sau n-au fost, că au criticat Banca Națională sau n-au criticat-o, astea sunt lucruri fără nicio importanță.
Important este la această oră ce uși poți să deschizi în Europa”, a adăugat Adrian Vasilescu.

Cele cinci birouri pe care le înființează BNR pentru trecerea la moneda euro sunt:
  • Biroul Euro
  • Biroul Economiei Reale
  • Biroul Bănci Centrale
  • Biroul Monede Digitale
  • Biroul de Economie Verde
Mai mulți politicieni și-au găsit locul în BNR după ce mandatele de om politic li s-au terminat, Dăncilă nefiind primul asemenea caz.

Mandatul Guvernatorului BNR se încheie în toamna lui 2024, când acesta va avea 75 de ani. După pata de imagine a Guvernatorului generată de presupusa relație a acestuia cu structurile fostei Securități, numirea ex-premierului Viorica Dăncilă în funcția de consilier- strateg este o a doua gafă de imagine.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10615 vizualizari

  • +57 (57 voturi)    
    sunt oameni care deschid usi, cica (Marţi, 18 mai 2021, 15:51)

    EQUANT [utilizator]

    ... portari, adica, in conformitate cu pregatirea lor.
    • +25 (25 voturi)    
      da (Marţi, 18 mai 2021, 16:22)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      e tare asta cu deschisul usilor in Europa.
      Mai bine spuneau pe sleau ca e aranjament politic. Nu poate BNR functiona fara dancila sau pascu, doua nulitati.
      • +14 (14 voturi)    
        ce să zică (Marţi, 18 mai 2021, 17:39)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        și mumia asta de vasilescu pe care mai e un pic și trebuie dată cu var, să nu se altereze.
        Doar nu era să spună că are obligații junele Isărescu?
    • +16 (18 voturi)    
      deschide usile din Kiseleff (Marţi, 18 mai 2021, 16:40)

      WaffenSS [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      Deschide usile de pe Kiseleff ... pe care circula spagile.

      Ce-a mai facut cu cabana aia de la munte facuta din bani cinstiti, in timpul liber?

      A reusit sa ajunga echipa lu' Adi Nastase, sa-i puna "niste termopane" si niste "bunuri din China"? Ca la Dragnea mai dureaza 4-10 ani pana ajunge echipa, e putin ocupat.
    • +1 (1 vot)    
      Si eu pot deschide usa asa cum o deschide (Marţi, 18 mai 2021, 22:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      Dancila ..... Eu de ce sa nu iau leafa 16.000 lei/luna ???
  • +42 (42 voturi)    
    si usa de la buda e tot o usa (Marţi, 18 mai 2021, 15:54)

    sorin3 [utilizator]

    Daca se indoia cineva de cinstea si onoare lui nea Mugurel proprietar de vie, acum nu mai are nici un motiv.
    Interesant e cu ce e santajat sa accepte o chestie care il aduce in pozitia in care l-a adus Elena Udrea pe Basescu... in derizoriu.
    • +17 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 18 mai 2021, 16:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      dosarul de informator?
  • +41 (41 voturi)    
    ce explicatii de oligofreni (Marţi, 18 mai 2021, 15:56)

    cristi_an [utilizator]

    Pe usile care le deschid astia scrie - WC.
    • +35 (37 voturi)    
      Vasilescu isi bate joc de noi (Marţi, 18 mai 2021, 16:16)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Pe bune, Veorica deschide usi?

      care s-a dus in PE si i-a injurat pe toti, cand era Dragnea dictator in devenire? Asta deschide usi, cand ea a facut ceva pe tot Parlamentul European?
  • +35 (37 voturi)    
    In/cu ce limba va deschide usi,coana Veorica? (Marţi, 18 mai 2021, 15:57)

    Plagarus [utilizator]

    Vai de ea sireaca strategie !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Coana (Marţi, 18 mai 2021, 22:11)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      va "make" faina figura cu mos Vasilescu; ca la ei, fiind BNR, "orice om ii este teama"sa nu moare de foame; si musai desczator de porti e(R)ste si va fi! Doar asa abia reusi pivnicerul isaraesc sa schimbe gajul la creditul luat de la ERSTE - cu ce i-a ramas din falimentul Bancorex! Ca reusi sa refinanteze Dragnasaniul cu vinul ca_continut prescimband gajul din poloboacele preluate si casate cu vinul invecit in rafturile Kaulflandului.
      • 0 (0 voturi)    
        lde fapt, a ei, in matusalemica BNR, (Miercuri, 19 mai 2021, 9:30)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

        "orice om ii este teama ca moare".
  • +30 (30 voturi)    
    Da, usa (Marţi, 18 mai 2021, 15:59)

    Cripto [utilizator]

    catre groapa de gunoi a istoriei.
  • +16 (20 voturi)    
    Pe d-na Dancila o recomanda “talentul”! (Marţi, 18 mai 2021, 16:00)

    paonipao [utilizator]

    Ehee...d-na Dancila este o “cunoștința” mult mai mai veche a d-lui Isarescu decat va inchipuiti...ale tineretii valuri!
  • +16 (16 voturi)    
    URSS e acum in Europa? (Marţi, 18 mai 2021, 16:00)

    gugurila [utilizator]

    Ca numai acolo pot astia sa deschida usi...
  • +28 (28 voturi)    
    Romanica (Marţi, 18 mai 2021, 16:01)

    arpi [utilizator]

    Numiri politice.. Aia destepti cu studii la universitati de prestigiu nu au loc de dinozauri...
    • +14 (14 voturi)    
      Aia destepti au plecat din tara (Marţi, 18 mai 2021, 16:23)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Au ramas naivii, captivii si securistii.
  • +31 (31 voturi)    
    Usi deschise? (Marţi, 18 mai 2021, 16:01)

    Mihnea_V [utilizator]

    Domnule Vasilescu, usile sunt deschise pentru ca au dat-o afara, au fost politicosi. Nu au incuiat dupa ea. BNR-ul isi pierde credibilitatea cu sinecurile astea. Cum naiba dintr-o tara intreaga vrea dl Vasilescu sa ne spuna ca Dancila e cea mai calificata pt jobul asta??? Au emigrat chiar toti profesionistii si puneti o analfabeta in functie, cine va crede?
  • +26 (28 voturi)    
    normal Vasilescu (Marţi, 18 mai 2021, 16:02)

    UglyKidJoe [utilizator]

    aunci cand BNR-ul e SRL lui tactu'
  • +29 (29 voturi)    
    Veorica-deschide-usi (Marţi, 18 mai 2021, 16:06)

    Horley [utilizator]

    Sincer,femeia asta nici de portar nu e buna.Ce usi sa deschida?
    Mai incercati
    • +3 (5 voturi)    
      Usi (Marţi, 18 mai 2021, 16:28)

      codres [utilizator] i-a raspuns lui Horley

      Eu ma gandesc ca de fapt o fi deschis prohabul care trebuie ... Mai nou acestuia i se spune usa. Asta ar fi singura explicatie logica. Veorica i-o fi picat cu tronc vreunuia de prin Europa si acum este trimisa la inaintare pe post de "fundas" :)
      • +3 (3 voturi)    
        ? (Marţi, 18 mai 2021, 17:41)

        IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui codres

        "Veorica i-o fi picat cu tronc vreunuia de prin Europa ". Ba, eji prost? Ba, eji nebun?
  • +15 (19 voturi)    
    trecerea la Euro? (Marţi, 18 mai 2021, 16:06)

    revo [utilizator]

    Exclus. D-na Dancila si-a exprimat f.f.f. bine orientarea catre RUBLA.

    Cunoaste f. bine toate caile UE? Imposibil. Daca le-ar fi cunoscut cat de cat, ar fi fost cunoscuta de colegii din Parlamentul European, dar aia nu-i stiu nici numele. Poate doar cocul caraghios.

    Ticalosiile astea, nerusinarea fara margini, dispretul imens pe care il manifesta puterea fata de oamenii care o duc in spate, care-si macina viata pentru bunastarea unei adunaturi de scursuri, indiferent pe care palier se afla, te fac sa-ti doresti sa mori, pur si simplu. Iar incep sa ma gandesc cum sa ma mut in Ungaria. M-am saturat. M-AM SATURAT!!! URASC ROMANIA exact ca pe vremea lui Ceausescu!!!

    MI-E SILA CA SUNT ROMAN!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Cred ca ........ (Marţi, 18 mai 2021, 18:03)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui revo

      .........dna Viorica se orienteaza ca la Ploiesti, unda a terminat in 1988 studiile la Institutul de Petrol si Gaze.
      Cat priveste orientare pe RUBLE crea ca ar trebui sa va uitati in alta parte. Exista un ministru in guvernul actual care a facut stufdiile economice la Moscova si cu siguranta a folosit RUBLA.0
      • +2 (2 voturi)    
        ala din guvern nu s-a exprimat deschis, (Marţi, 18 mai 2021, 20:19)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

        insa Mita Baston ot Videle, da:

        https://www.g4media.ro/dancila-pledeaza-cauza-rusiei-intr-un-articol-scris-pentru-jerusalem-post-am-crezut-mereu-in-posibilitatea-ca-europa-sa-aiba-o-relatie-vibranta-reciproc-avantajoasa-cu-rusia.html

        Dăncilă pledează cauza Rusiei într-un articol scris pentru Jerusalem Post: ”Am crezut mereu în posibilitatea ca Europa să aibă o relație vibrantă, reciproc avantajoasă cu Rusia”.
  • +22 (22 voturi)    
    cred ca-i prima data in viata mea (Marţi, 18 mai 2021, 16:06)

    gogu70 [utilizator]

    cand sunt ferm convins ca BNR trebuie curatat de aceste sinecuri securiste, inclusiv Vasilescu si Isarescu
  • +13 (13 voturi)    
    deschid usi in Europa? (Marţi, 18 mai 2021, 16:15)

    Coresponedntu [utilizator]

    Cine? I M Pascu si V Dancila? Puaaaahahahaha ! Mai degraba BNR, ca si companiile de stat si serviciile secrete sunt cimitire ale dinozaurilor, locuri caldute finantate din bani publici pentru demnitarii PSD, La fel ca si Curtea de Conturi ai multe alte agentii guvernamentale. Nici un alt partid nu a reusit sa ii egaleze in plasarea cadrelor in functii bine platite de la buget.
    Nici un demnitar european nu are amintiri prea placute dupa o intalnire cu Viorica, De altfel probabil nici nu isi aduce aminte de ea, ce poti sa iti amintesti dupa o intalnire oficiala la care ai avut un monolog ?
    IM Pascu nu e prost dar e jigodie, sau cum se zice, javra ordinara.
    • 0 (0 voturi)    
      poate ca este un semnal trimis catre UE (Marţi, 18 mai 2021, 20:53)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      ca "elitele" politice, securistii, sortuletele Romaniei nu doresc sa intre in zona Euro, care ar aduce cu ea limitari, masuri, disciplina, controale si obligatii serioase.

      Si ar trebui sa si munceasca! Ia sa inteleaga si sa faca bine sa nu-i mai bata la cap cu fleacul asta, sa le frece ridichea cu corespondenta la care trebuie sa raspunda, propuneri, masuri, programe, intalniri, deplasari, termene de respectat. Ce mama dracu'! Sa-i lase in pace sa se bucure in liniste de catralioanele pe care le primesc pentru a face NIMIC, de averile imense stranse, de viloaiele, dricurile cu care circula si pizdele fragede care le incalzesc patul.

      NU le trebuie zona EURO!

      Numirea celor 2 muhaiele, cu care nu poti purta un dialog, dovedite anti UE, este raspunsul dat de elita Romaniei la ultima decizie a Curtii de Justitie a UE, cea care arata caracterul obligatoriu al MCV. Deocamdata atat. Dupa ce PSD va relua oficial fraiele, va tropai in forta.

      Faultarea adoptarii EURO ca moneda unica a UE este unul din pasii catre slabirea Uniunii si, in viitor, scaparea de sub jugul Uniunii, care a mai inventat si Parchetul European.
  • +16 (18 voturi)    
    Petre Tutea (Marţi, 18 mai 2021, 16:17)

    mos ion roata [utilizator]

    "Am stat 13 ani in temnita pentru un popor de idioti" doar citez.
  • +22 (22 voturi)    
    Adrian Vasilescu (Marţi, 18 mai 2021, 16:27)

    kansas [utilizator]

    Consilierul de strategie al BNR, in varsta de 85 ani, Adrian Vasilescu, dupa o bogata activitate publicistica la Scanteia Tineretului etc a devenit descoperitor de talente pentru BNR. Ce il recomanda in acesta functie pe Vasilescu..nu stiu. Probabil aceleasi lucruri ca si pe Pascu si Dancila. Bataie de joc pe banii publici. Angajarile la stat - chiar BNR fiind -se fac pe criterii profesionale, CV solid si activitati ce te recomanda in domeniu. Sincer nu stiu de ce nu se iau masuri de curatare a acestei institutii de anumiti impostori. BNR a devenit colacul de salvare al prostilor, esuatilor politic...
    • +1 (1 vot)    
      Ce vrei tu... (Marţi, 18 mai 2021, 17:39)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui kansas

      Nu are cine s-o faca. Toti o apa si-un pamant....
  • +9 (9 voturi)    
    au avut romanii presedinte cizmar (Marţi, 18 mai 2021, 16:30)

    John_Re [utilizator]

    cu 8 clase si condamnat pt furat.

    asa ca...
  • +7 (7 voturi)    
    se face vreun meeting de protest? (Marţi, 18 mai 2021, 16:31)

    sorin3 [utilizator]

    daca tot nu mai e masca necesara in spatii publice
  • +18 (18 voturi)    
    Rusine bai Vasilescule, om batran, te dezcalifici (Marţi, 18 mai 2021, 16:36)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Aveam o oarecare simpatie pentru Vasilescu, om in etate, desi ma intreb de multa vreme de ce nu lasa locul altora mai tineri.

    E mai mult decat rusinos sa vii cu asemenea explicatie pentru numirea lui Dancila la BNR.

    Dintre toti tinerii din tara asta, oameni cu studii, poate unii in privat, Dancila e cea care "deschide usi" pentru Romania?

    Conducerea BNR si-a dat in sfarsit in petec, pe fata.
  • +15 (15 voturi)    
    ce gluma buna (Marţi, 18 mai 2021, 16:42)

    andimi [utilizator]

    chiar suntem luati de prosti cu numirea astora! Nu ii baga nimeni in seama, nici portarul de la cladirea principala de la Brussels
  • +11 (11 voturi)    
    Faina poza, Pavi pe bicicleta (Marţi, 18 mai 2021, 16:48)

    Parzivall [utilizator]

    Impreuna cu o duzina de handralai!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce salariu (Marţi, 18 mai 2021, 17:02)

    AdrianCN [utilizator]

    Vai mama noastra de tara, leul e o gluma de moneda, la euro vom trece peste 2 razboaie mondiale, nici o perspectiva, degeaba tipa presedintele ca nu mai intrunim conditii pe vremea psd-ului ca acum e fix la fel.
    Trist, o groaza de oameni bine pregatiti care muncesc ca sclavii pe plantatie pt 2-3000 ron si cazul de fata, 16000 ron pe luna(iti dai seama ce pensie va iesi..) pentru o persoana atata de slab pregatita chiar si cu limba romana.
    E o jignire pt toti .
    BNR-ul nu va fi niciodata cu poporul, asta e clar.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai deschide (Marţi, 18 mai 2021, 17:14)

    yol [utilizator]

    usile nici in teleorman!! Iar ala care le deschidea pentru ea, a ramas blocat in spatele uneia.
    Articolul zici ca e tezaur folcloric. Intrebi o molie ce parere are despre alta molie.:))
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar asa?? (Marţi, 18 mai 2021, 17:24)

    remicristian [utilizator]

    Poate ca nu stiau cum sa inchida usile si au gresit exprimarea! cu un agent de influenta rus si cu o vorbitoare de teleormaneza nu deschizi decit usile catre iesirea din peisaj ca institutie serioasa!
    Urmeaza Victor Ciorbea, Petre Roman, Radu Vasile?
    Ce este BNR programul RABLA pentru politicienii esuati pe bani grei?
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 18 mai 2021, 17:39)

    IpseAnton [utilizator]

    Vasilescu a precizat, la Digi 24, că postul este remunerat, însă nu intră în categoria celor pentru care veniturile sunt publice.
    BN este sau nu o institutie publica? Are cumva fonduri private?
  • +5 (5 voturi)    
    E un semn clar că și Vasilescu (Marţi, 18 mai 2021, 17:43)

    mr_mojo [utilizator]

    A stat prea mult acolo și că trebuie să plece.
  • +4 (6 voturi)    
    Aveam așteptări de la BNR: să ne deie EUROI, (Marţi, 18 mai 2021, 17:50)

    ofCAER [utilizator]

    cînd colo, Isărescu & șleahta ne umplu de PUROI.
  • +5 (5 voturi)    
    Tudorei și viorici! (Marţi, 18 mai 2021, 18:26)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Adio, țară de berbeci.
    • 0 (0 voturi)    
      Rima e (Miercuri, 19 mai 2021, 11:30)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      "de pitici", dar mai merg si "sorici, mitici, cipici, limbrici..."
  • +2 (4 voturi)    
    trei cuvinte (Marţi, 18 mai 2021, 19:40)

    nash pandelica [utilizator]

    S. I. E.
    MUGUR CIUGUR CEL BATRAN, GRAD MARE, ARE GRIJA DE COLEGI.
    as simple as that !
    s'auzim de bine, de usi deschise. acuma, depinde pt. cine se descchid usile alea. vom afla pe surse, vor fi si dezmintiri pe surse in rest, normalitate. as usual.
    dumbovita va curge tot la vale.
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Miercuri, 19 mai 2021, 7:54)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Iar te-au pus sa te rebranduiesti, pangolinule?
  • +5 (5 voturi)    
    BNR (Marţi, 18 mai 2021, 19:51)

    izu51 [utilizator]

    este plin de epave politruce !Cutuma pentru clasa politica,gretos pentru populatie !
    Vasilescu a devenit "diplomat" sau a luat-o pe aratura...
    Sfidati bunul simt al opiniei publice !
  • +2 (2 voturi)    
    glumetule (Marţi, 18 mai 2021, 20:20)

    persuasiv [utilizator]

    care daschide usile la oamenii care vrea sa intre,ori vrea sa iese,oamenii.
  • +2 (6 voturi)    
    Si Vasilescu ar trebui sa dispara (Marţi, 18 mai 2021, 21:27)

    benicio [utilizator]

    Pentru faptul ca ne ia de prosti. Cum adica Dancila si Pascu deschid usi in Europa? Pascu poate nu, dar Dancila ar putea eventual sa deschida usile la hotel, imbracata intr-o uniforma curata. Pentru faptul ca ne ia de prosti, Vasilescu se dovedeste un sinecurist. Si ar fi cazul sa plece. Sunt finantisti buni care stau pe tusa si nu au loc de brontozaurii astia.
    La atatia ani de la Revolutie, e cazul sa scapam de securisti odata pentru totdeauna.