Cine sunt pacienții COVID-19 care au murit în unitatea de terapie intensivă de la Spitalul Babeș după ce s-a oprit oxigenul

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 10:08 Actualitate | Esenţial


Unitatea mobila ATI in curtea Institutului Marius Nasta
Foto: Institutul Marius Nasta
Cei trei pacienți cu COVID-19 care au murit luni seară în TIR-ul ATI de la Spitalul Victor Babeș din București din cauza unei defecțiuni care a dus la oprirea furnizării oxigenului sunt trei femei cu vârste între 63 și 84 de ani.

Poliția Capitalei a anunțat marți că în unitatea de terapie intensivă mobilă au fost identificate cadavrele a trei persoane, femei, cu vârstele de 84 de ani, 74 de ani și respectiv 63 de ani. Trupurile neînsuflețite au fost ridicate și transportate la INML pentru necropsie.

"Din primele date a rezultat faptul că în după amiaza de 12 aprilie, alimentarea cu oxigen a ventilatoarelor aferente unității de terapie intensivă mobilă ar fi înregistrat disfuncționalități, fiind întreruptă alimentarea cu oxigen a ventilatoarelor. A fost efectuată cercetarea la fața locului , unitatea mobilă fiind sigilată, în vederea continuării cercetărilor", a transmis Poliția Capitalei.

În acest caz, Serviciul Omoruri din Poliția Capitalei a deschis dosar penal pentru ucidere din culpă, iar cercetările sunt făcute împreună cu Parchetul Tribunalului București. Purtătorul de cuvânt al Parchetului Tribunalului București, Alexandru Anghel, a declarat pentru HotNews.ro că luni seară au fost audiate 7 persoane din rândul personalului medical și tehnic. El a precizat că audierile continuă marți la Poliția Capitalei. De asemenea, continuă și cercetarea la fața locului.

Șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a spus luni seară că, în jurul orei 16.25, a existat o creştere bruscă, de peste 6 bari, a presiunii oxigenului în Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă de la Spitalul "Victor Babeş". Ventilatoarele - de fabricaţie americană - s-au oprit pentru că, atunci când se depăşeşte această presiune, intră în sistem de autoprotecţie şi se opresc, iar apoi personalul spitalului a preluat ventilația pacienților, a spus Arafat, care nu a putut preciza cât timp au stat bolnavii fără oxigen. Arafat a spus că urmează să se stabilească după anchetă care a fost cauza creșterii bruște de presiune.

El a susținut că tirurile de terapie intensivă sunt în garanţie şi au fost verificate la interval de două - trei luni de către reprezentanţii firmei care asigură garanţia, iar până acum în aceste unități ATI au fost tratați 600-700 de bolnavi COVID.

Arafat a mai spus că, în momentul incidentului, în curtea spitalului era un angajat al firmei care se ocupă de întreținere a ventilatoarelor, dar acea persoană a refuzat să intre în TIR ca să rezolve problema, din cauza bolnavilor COVID-19. Șeful DSU a spus că reprezentantul firmei se afla acolo pentru o defecțiune la un alt ventilator din acel TIR, fără legătură cu tragedia.

În TIR-ul ATI se aflau 8 pacienți COVID.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19329 vizualizari

  • +1 (33 voturi)    
    mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 10:22)

    SoulSearcher [utilizator]

    e ok..

    covidu` nu exista, dupa cum zic peste 70% din romani

    e doar ghinion pt cele 3 doamne care au murit de alte cauze, si nu de covid...

    dupa cum zic toti sosocii si toate agenturile de la kremlin
    • +5 (15 voturi)    
      Pai de COVID au murit. (Marţi, 13 aprilie 2021, 10:36)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu asta a spus Arafat? Clar nu e altceva.
      • -4 (6 voturi)    
        Oricat... (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:33)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ...de prost ai fi, nu poti sa nu-ti dai seama ca oamenii nu s-ar fi aflat acolo daca nu ar fi fost bolnavi.
        • +3 (5 voturi)    
          Bine dar ii numaram sau nu? (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:25)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Intreb si eu.
    • +5 (19 voturi)    
      Unde vedeți dumneavoastra (Marţi, 13 aprilie 2021, 10:48)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      70% din români care spun că acest Covid nu exista?
      Nici macar liderii AUR nu zic asta.
    • 0 (8 voturi)    
      N-ai inteles nimic ! (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:33)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Faci umbra degeaba , n-ai inteles nimic , cele 3 femei au murit din lipsa oxigenului ,ia pune o punga de plastic pe tartacuta , sa vedem te sufoci sau respiri pe partea ailalta !? n-are nici o legatura cu rusii , psd-ul si sosocii ! totul e de la diamantul usr-ului , numit v. voiculescu , diamant fals dar e al lor si il asuma cu drag , in timp ce oamenii se duc ; mai bun era tataru ,dar conform algoritmului ...viata nu conteaza !
  • +15 (15 voturi)    
    Saracu tehnician (Marţi, 13 aprilie 2021, 10:37)

    bcsb [utilizator]

    Daca e cum zice Arafat, ala era acolo, lucra la un ventilator defect (din cele 8 ale TIR-ului). Pe el pica sigur: ucidere din culpa. Sunt sanse ca din cazua lui sa fi intrat in avarie tir-ul, cine stie ce proceduri nu a respectat. nasol ...
    • -2 (4 voturi)    
      Tehnicianu e de la o firma PNL (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      dovada: https://www.g4media.ro/surse-firma-care-asigura-mententanta-instalatiei-de-oxigen-din-tirul-ati-de-la-victor-babes-este-medist-compania-familiei-fostului-ministru-sebastian-vladescu.html
      • +3 (3 voturi)    
        Vrei sa spui ca e coruptie la care se adaoga (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:13)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        o doza incredibila de ghinion?
    • +2 (4 voturi)    
      Eu cred ca a fost foarte inspirat tehnicianul (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:46)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      Daca intra, ar fi declarat Arafat ca pacientii au murit in timp ce acest tehnician efectua lucrari la aparatura.
      Dupa care venea procuratura sa faca ancheta legat de faptul ca acesta a intervenit asupra aparatelor fara sa aibe ordin de deplasare, fara sa fie o interventie autorizata etc. Il manca puscaria...
  • +8 (20 voturi)    
    Simplu si la obiect! (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:18)

    Cataleya [utilizator]

    ��Spitalul Babes este in subordinea Primariei Capitalei, adica a lui Nicusor Dan;
    ��Unitatea mobila ATI e in subordinea DSU condusa de Arafat si ministrul liberal BODE;
    ��Firma care asigura mentenanta e a unui fruntas PNL;
    ��DEMISIA i se cere (de catre CIOLACU-PSD) lui Vlad Voiculescu!
    • +7 (11 voturi)    
      Ideea e ca se moare si toti ridica umerii. (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:53)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca in timp de pandemie astia nu au nimic altceva decat sa isi faca jocurile politice e doar a suta dovada, ignorata de public, ca lor li se rupe de sanatate.
  • +6 (10 voturi)    
    va spun eu cine sunt (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:21)

    cristi_an [utilizator]

    "inca 3".. o cifra intr-o statistica.. atat inseamna cei 3 morti pentru guvern/parlament
  • +5 (9 voturi)    
    Nici patriarhul Daniel (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:29)

    AndreiSo [utilizator]

    Au sarit membranele daca ventilatoarele au reductoare sau s-au spart valvele, de la presiunea ridicata. Nici patriarhul Daniel nu le rezolva pe loc.
    Mai ales,nu poti sa repari la capul bolnavului, sculele nu sunt de grad medical si n-au voie in zona pacientului... Eu as fi intrat, desi am diabet, hipertensiune si emfizem pulmonar; am mai intrat in sectii covid pentru ca oamenii ca oamenii aia sufera si trebuie ajutati.
    Ideea era ca daca-ti trecea prin cap sa dai pe 100 O2 sau 100 Aer, mergea(depinde care valva s-a stricat). Dar iti trebuia mult sange rece si experienta.
    Calea corecta era inlocuirea cu un aparat nou, de rezerva, pana la reparare. Asta daca nu era vorba de reductorul general, caz in care se strica imediat si rezerva.

    Cum il cheama pe ala care iese din transeu sa-l injure de mama pe lunetist? Doctorii au 75% pensie de urmas din 15000. Tehnicienii 25% din 2500.
    • +5 (5 voturi)    
      Si practica generala universal acceptata (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      Este sa nu lucrezi la un sistem cand altii depind de el. In cazul asta cu viata. Trebuiau luati pacientii mutati altundeva si apoi incepe mentenata.
  • 0 (6 voturi)    
    Karma (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:42)

    galeo [utilizator]

    Norocul nu tine cu mincinoșii, prefacutii
  • +4 (12 voturi)    
    mor o gramada de tineri (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:52)

    alfa1 [utilizator]

    si lumea nu intelege sa isi tina copiii acasa
    • -5 (5 voturi)    
      Esti din nou in punctul.... (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:42)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      .....in care poti sa-ti imaginezi cum iti curg flegmele pe ochi.
      Si n-ai tu atata imaginatie cat sa cuprinzi oceanul....
  • +4 (4 voturi)    
    Abureli (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:03)

    mithos [utilizator]

    E o mare fractura in logica lui Raed Arafat.
    A venot un tehnician sa reprare un ventilator, altul decat cele care erau in functiune, si culmea s-au stricat cele care functionau in timp ce lucra la un "altul". Dar totusi cand s-au stricat el nu a vrut sa intre in "TIR". Pai cum repara el ventilatorul defect care era tot in TIR? Era un ventilator "in TIR" defect de care orium se ocupa... cum nu voia sa intre inauntru? Oare nu cumva il repara de afara marind debitul de oxigen? sau poate erau mai multe defect si se stia...chiar e cusuta cu ata alba
  • +3 (3 voturi)    
    Detaliu lipsa (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:23)

    Algo [utilizator]

    In seria de articole si in intrebarile ce au fost puse de reporteri, lipseste un detaliu important pentru viitor.

    Cele 3 persoane decedate, erau conectate doar la ventilator, respirau oxigen prin masca (terapie intermediara) ?
    Sau erau intubate (sedate si cu tub in trahee), deci cu ventilatie mecanica (terapie acuta) ?

    Importanta pentru viitor este determinara modului sigur de utilizare a acestor ATI mobile.