Hotărâre a CCR cu impact major în justiție: Deciziile în dosarele penale nu mai pot fi pronunţate fără motivare / Punerea în executare a unei condamnări înainte de motivarea sentinței este neconstituțională

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:46 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: CCR.ro
Nicio persoană condamnată nu va mai merge la închisoare în lipsa motivării deciziei definitive de condamnare, a stabilit miercuri Curtea Constituțională. Actualele prevederi impun un termen de 30 de zile pentru motivarea unei decizii, dar s-a ajuns la situații în care sentințele au fost motivate și după un an. Ce urmează? Parlamentul are la dispoziție 45 de zile, de la momentul publicării deciziei Curții Constituționale, să modifice Codul de procedură penală. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.
Curtea Constituţională a stabilit că este necesar ca hotărârea judecătorească să fie redactată, motivată în fapt și în drept la data pronunțării acesteia.

Conform CCR, redactarea motivării ulterior deciziei de condamnare lipseşte persoana repectivă de "garanţiile înfăptuirii actului de justiţie, aduce atingere dreptului de acces la instanţă şi dreptului la un proces echitabil".

CCR a admis, cu majoritate de voturi, o excepţie de neconstituţionalitate şi a constatat că sunt neconstituţionale mai multe articole din Codul de procedură penală.

Astfel, sunt declarate neconstituţionale:
  • art. 400 alin. (1) - "Rezultatul deliberării se consemnează într-o minută, care trebuie să aibă conţinutul prevăzut pentru dispozitivul hotărârii";
  • art. 405 alin. (3) - "(3) Preşedintele completului pronunţă minuta hotărârii";
  • art. 406 alin. (1) şi (2) - "(1) Hotărârea se redactează în cel mult 30 de zile de la pronunţare. (2) Hotărârea se redactează de unul dintre judecătorii care au participat la soluţionarea cauzei, în cel mult 30 de zile de la pronunţare, şi se semnează de toţi membrii completului şi de grefier".
Argumentele CCR:
  • "Curtea a reţinut că redactarea hotărârii judecătoreşti penale (motivarea în fapt şi în drept) ulterior pronunţării minutei (soluţiei) dispuse în cauză lipseşte persoana condamnată de garanţiile înfăptuirii actului de justiţie, aduce atingere dreptului de acces la instanţă şi dreptului la un proces echitabil.
  • Totodată, Curtea a constatat că punerea în executare a unei hotărâri judecătoreşti penale definitive, anterior motivării în fapt şi în drept a acesteia, este contrară dispoziţiilor constituţionale şi convenţionale referitoare la libertatea individuală şi siguranţa persoanei şi celor care consacră demnitatea umană şi dreptatea, ca valori supreme ale statului de drept".
Prin urmare, Curtea Consituţională a stabilit că este necesar ca hotărârea judecătorească să fie redactată, motivată în fapt şi în drept, la data pronunţării.
  • "Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei.
  • Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept", aminteşte Curtea Constituțională, într-un comunicat de presă.
Deciziile Curţii Constituţionale au putere numai pentru viitor, de la data publicării în Monitorul Oficial.

Actualele prevederi impun un termen de 30 de zile pentru motivarea unei decizii, termen care poate fi prelungit succesiv până la un total de 90 de zile, potrivit Legii 304, dar s-a ajuns la situații în care sentințele au fost motivate de către instanță și după un an de la pronunțarea lor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16173 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    compuneri (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:00)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Doamnele cu cafeluțele nu se vor mai deda la îndelungi compuneri...
    • +12 (12 voturi)    
      politica nu e de judecatori! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:41)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      Judecatorii tre' sa invete ca nu trebuie sa faca politica si legi ci doar trebuie sa le aplice in litera si in spiritul legii si atat. Trebuie sa revina la statutul de unealta a aplicarii legilor si nu sunt creationali ci doar executabili!
      • -2 (6 voturi)    
        crezi (Joi, 8 aprilie 2021, 8:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        ca dorneanu si ceilalti 4 pesedaci din ccr, stiu sa faca distinctia intre sarcini de partid si aplicarea legii?
      • +1 (1 vot)    
        Dreptul magistratilor la libera exprimare (Joi, 8 aprilie 2021, 12:52)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        a opiniilor a fost reafirmat repetat prin decizii ale CEDO, inculsiv in decizia cauzei Kovesi c/a Romania.
  • +9 (51 voturi)    
    Pai? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:01)

    ursu78 [utilizator]

    Si-au dat seama de ce dragnea nu a reusit sa fuga din tara? Si mai au cotizanti ce n-au reusit sa fuga din tara? Hai ca-i bine...cum sa nu iubaeasca PCR-...pardon PSD-ul cotarlele lor din CCR
    • +9 (15 voturi)    
      ce legatura are.. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:12)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      "dragnea" si PSD-ul cu o normalitate: cand ai fost gasit vinovat, sa existe un document scris care sa motiveze sentinta. Ce faci cu el?- faci ce te lasa legea sa faci, sau poate te stergi cu el- dar il ai in mana!

      Iar despre PSD...Daca sentinta este de 20 de ani, contra unui politician corupt din PSD- cu atat mai bine, eu ma bucur fiindca unul dintr-o gasca care a nenorocit Romania ajunge unde ii e locul. Dar la fel de bine daca sentinta este de 20 de ani contra unui politician corupt din PNL, USR, AUR, PMP, UDMR....
      • -1 (1 vot)    
        hei (Joi, 8 aprilie 2021, 11:46)

        IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Liviule, tu esti?
    • -6 (12 voturi)    
      extraordinar! (Joi, 8 aprilie 2021, 1:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      chiar eram curios ce justificari pot gasi postacii portocalii impotriva unei decizii atat de firesti a CCR!
      • -3 (5 voturi)    
        Tavarisi (Joi, 8 aprilie 2021, 6:51)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        La voi in mama rusie nu exista termenul de "definitiva"? Sau nu intelegeti termenul de definitiv?
        DEFINITÍV, -Ă, definitivi, -e, adj. (Adesea adverbial) Care nu mai e supus modificărilor, stabilit pentru totdeauna; irevocabil, absolut, categoric. ◊ Hotărâre definitivă = hotărâre a unui organ de jurisdicție împotriva căreia nu mai există nici o cale ordinară de atac (apel, recurs).
        Eu am impresia ca nici voi si nici astia de CCR nu prea au treaba cu justitia...nu prea aveti idee de termeni si cum functioneaza justitia. Nu te incarcereaza pana nu exista o sentinta definitiva...care nu se mai poate ataca...pa...
      • +2 (4 voturi)    
        Și ai aflat. (Joi, 8 aprilie 2021, 8:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ești singurul postac (roșu) pe aici. Degeaba ești curios că nu înțelegi. Nici aici nu ai înțeles. Se vede influența asupra CCR. Nu mai este PSD să dea ordine, CCR începe să facă ce trebuie. Și da, măsura mi se pare corectă.
  • +50 (60 voturi)    
    Problema era ca (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:06)

    EuInsumi [utilizator]

    Nu puteai sa faci recurs in anulare fara motivarea sentintei. deci puteai sa stai si ani de zile fara sa poti face ceva pentru ca nu aveai motivarea. Lucru inadmisibil dupa parerea mea
    • -16 (24 voturi)    
      ai patit-o tu insuti? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Sau vorbesti din amintiri?
      Fiindca nu am auzit de motivari date dupa "ani de zile"
      • -3 (13 voturi)    
        Deci, kakaya kikireaza? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:56)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Deci, kakaya kikireaza, daca "nu ai auzit " tu? Inseamna ca nu exista?
        In general, ce te-a strafulgerat sa te bagi in vorba si sa zici (iarasi) nimic?
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns (Joi, 8 aprilie 2021, 10:25)

        faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        dar de motivari facute dupa efectuarea pedepsei ati auzit?
  • -17 (33 voturi)    
    haha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:08)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    e bun tare predoiu, promotorul noilor coduri...un profesionist, ce mai, merita! nu e ca si cum au fost modificate la CCR la greu in tot acest deceniu!
    • +13 (15 voturi)    
      termenul de 30 de zile era rezonabil (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:18)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      problema e ca nu se respecta si nici nu puteau fi sanctionati cei care nu-l respectau.
      drept urmare s-a scos acel termen de 30 de zile
      • +15 (17 voturi)    
        corect (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        ii durea in c.r si motivau si peste 1 an, ca nu pateau absolut nimic. Si-n civil e la fel.
      • +3 (3 voturi)    
        rezonabil este "cu finalitate" (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:46)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        In multe cazuri, rezonabile in justitie inseamna sa fie data decizia si in acelasi timp si motivarea. Unele drepturi sunt fundamentale, ceea ce inseamna ca stau la baza societatii atat ca structura cat si ca dezvoltare. motivarea sentintei trebuie data odata cu sentinta pentru a nu incalca orice alt drept fundamental. Termenul de 30 de zile sa chiar de o zie este prea mult. Un drept fundamental este un drept fundamental si nimic nu ii poate incalca statutul, chiar nici o derogare!
  • -1 (15 voturi)    
    MCV (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:15)

    cristi_an [utilizator]

    Mutre careva?
    • +3 (15 voturi)    
      curiozitate... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Ai citit in viata ta ceva legat de drept, in afara de pantofi?
  • +15 (37 voturi)    
    noaptea mintii (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:34)

    comentacu [utilizator]

    Numai la noi se putea sa bagi un om la inchisoare fara sa ii spui inainte, negru pe alb, pe ce s-a bazat judecatorul cand a luat decizia.
    • +7 (15 voturi)    
      Pentru sentintele care nu erau chiar corecte (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:29)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      treaba se potrivea foarte bine . . .
  • +8 (34 voturi)    
    Dar cand CCR desclara neconstitutional ceva ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:47)

    Idealistu [utilizator]

    Si noi astepta zile motivare, cum e ? Constitutional sau neconstitutional ? Niste idioti pusi acolo sa-i scape pe infractori. Astia n-au nicio treaba cu justitia si constitutia.
    • +7 (7 voturi)    
      corect ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:54)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      motivarea sentintei trebuie avuta in vedere la orice nivel, inclusiv la nivelul CCR-ului, chiar daca nu este o curte vocationala ci una politica ... (a se vedea meseriile din care componenta "judecatorilor" CCR-ului provin, e ca si cum ii numesti pe gardienii locali, zisi si politisti locali adevarati politisiti .... )
      Mai mult de atat, ar trebui motivarea si solutia sa fie strans legata cu repartizarea intr-un alt proces, iar salariul sa fie strans legat de numarul de solutii date ... astfel incat nici nu sa constrangi magistratul dar in acelasi timp sa il faci responsabil si sa il stranga la buzunar atitudinea fata de societate (subiectul este tratat ca societate in ideea de a fi responsabilizat magistratul)
  • +3 (31 voturi)    
    O decizie salutara a Curtii Constitutionale (Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:50)

    Dilematic [utilizator]

    care pune ordine in Justitia penala !

    Guvernul sa prezinte, urgent, Parlamentului, proiectul unei legi de modificare a Codului de procedura penala, corespunzatoare deciziei CCR !
    • -2 (4 voturi)    
      mai exact (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:17)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      in 45 de zile
    • 0 (0 voturi)    
      Unde te grabesti? (Joi, 8 aprilie 2021, 15:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      O decizie salutara, dar momentam lipseste fix motivarea! Sau la CCR nu se aplica aceeasi Constitutie?

      Deci mai asteptam.

      In plus, nu vad de ce Guvernul ar trebui sa prezinte un proiect de lege. Legiferarea este treaba Parlamentului. Guvernul este putere executiva. Controlul asta exagerat asupra initiativei legislative este o cutuma mostenita din comunism, cand "Marea Adunare Nationala" se intrunea doar ca sa aplaude ce a decis comitetul central al partidului.
  • +13 (19 voturi)    
    termen motivare (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:40)

    Nevermind [utilizator]

    Ar trebui facut la fel si pentru civil, ca putorile speciale motiveaza dupa luni de zile, timp in care nu poti face nimic.
  • -3 (25 voturi)    
    desi pare ok (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:45)

    Bokila [utilizator]

    decizia este generatoare de haos....banda lui dragnea de la ccr vrea sa-si protejeze coruptii dar ajunge sa-i scape...pe moment... de inchisoare, pe talhari, violatori si criminali pentru ca motivarile nu se scriu singure iar numarul .restantelor este imens
    • +9 (13 voturi)    
      Pai de aceea (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:07)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      au pensii speciale, sa nu fie restante. Iar talharii, violatorii si criminalii sunt declarati ca atare doar daca motivezi de ce. Ca asa e statul de drept.
  • +8 (12 voturi)    
    Actualele prevederi "nu impun" 30 de zile, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:02)

    adi_69 [utilizator]

    tocmai asta e problema. A impune inseamna si a spune ce se intampla daca nu se respecta respectivul termen. Ca asa ii durea la basca pe judecatori ca nu dadeau motivarea in 30 de zile.
    Daca se spunea ca, in lipsa motivarii redecatate in maxim 30 de zile, hotararea devine nula de drept, era OK, asta era impunere.
    • +3 (3 voturi)    
      Cum propui tu era mai rau (Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:18)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      "Uita" judecatorul motivarea...
  • +12 (12 voturi)    
    Care e problema sa scrii motivarea? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:31)

    Alui [utilizator]

    La data emiterii sentintei? E mai bine sa dai motivarea la sentinta. Apelul nu se poate face fara hotarare. Ori se prezinta hotararea la sentinta, ori se pune sentinta in aplicare la publicarea hotararii.
  • +5 (5 voturi)    
    Cum se va pedepsi nerespectarea termenului? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:31)

    mynickname [utilizator]

    Cu confiscarea boilor de la bicicleta?!
    • +1 (1 vot)    
      care termen? (Joi, 8 aprilie 2021, 9:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Daca judecatorul e obligat sa pronunte sentinta doar impreuna cu motivarea, despre ce termen care ar trebui respectat, intrebi?
  • +7 (7 voturi)    
    explicatie - (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:39)

    chisu [utilizator]

    magistratii ies la pensie mai repede, si au pensia medie de 16.000 lei - (intr-o tara in care oamenii care le platesc lor salariile si pensiile au salarii medii de 4-5 ori mai mici decat ei) - tocmai sa scrie motivarile condamnarilor? ar fi o explicatie. iar magistratii ... chiar merita salariile si privilegiile ... fata de alte domenii chiar avem o justitie ... corecta ... oarba la orice interese ... pai sa se aplice si la cele nepenale! chiar e o nedreptate sa te condamne sau sa-ti dea o pedeapsa fara sa existe motivarea. e ca ;i cum te bate tactu si nu-ti spune de ce. ca asa are el chef... acum sa vezi cum o sa se planga ca - sunt putini, - nu au resurse, - nu au salarii, - nu au cladiri, - nu au secretare, nu au... nimic... propun sa le dea salarii si mai mari, mai mari, mai mari...
  • +5 (13 voturi)    
    Dosarul Teldrum (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:03)

    Koczka [utilizator]

    Mai trag de timp procurorii și se prescrie și asta. Că mâine poimâine iese și Liviu de la pârnaie se ne rade in nas cu averile lui cu tot.
    Așa că sa nu ne mai mire că justiția ( cu j mic ) din România e arătată cu degetul și MCV-ul planează mai abitir decât acum câțiva ani
    • +1 (1 vot)    
      Dosarul Teldrum ar putea fi preluat (Joi, 8 aprilie 2021, 12:59)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      in competenta materiala a Parchetului European condus de Laura Codruta Kovesi.
  • +1 (3 voturi)    
    Îi doare-n bască pe magistrați! (Joi, 8 aprilie 2021, 4:42)

    nick24 [utilizator]

    “ Deciziile în dosarele penale nu mai pot fi pronunţate fără motivare”
    De acum înainte vor întârzia deciziile cu anii, dacă nu mai pot întàrzia motivările.
    Deci mai multă libertate pt corupți, hoți - pretenii lor care profită de gașca ce nu dă la nimeni nicio socoteală.
    • +1 (5 voturi)    
      Prefer sa scape 1000 de corupti decat sa sufere 1 (Joi, 8 aprilie 2021, 9:12)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      1 nevinovat.
      Motivari date dupa un an? Oamenilor respectivi li s-a luat dreptul de apel! Perioada de apel e de 30 sau 35 de zile de la sentinta. Fara motivate, nu poti face apel. Oare cati au fost bagati in inchisoare “la mica intelegere” cu mafiotii din administratia publica?
      • 0 (0 voturi)    
        1000 de corupți scapă acum pe lună (Joi, 8 aprilie 2021, 21:37)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        spre bucuria ta! Oare de ce ?
    • +3 (5 voturi)    
      Motivarea e de datoria judecatorilor! (Joi, 8 aprilie 2021, 9:13)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu si-au terminat treaba pana nu o dau!
      • +1 (1 vot)    
        MO (Joi, 8 aprilie 2021, 10:29)

        faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Da, e degeaba daca nu se publica asap in monitorul oficial. Se va taragana mult... Uitam si de asta...
  • -2 (6 voturi)    
    cunoscand (Joi, 8 aprilie 2021, 8:46)

    nahir [utilizator]

    lentoarea din sistem, musiu dorneanu si-o pregati culcusul pentru tampeniile pe care le-a facut ca pesedist cu state vechi?
    Ca sa nu mai zic de aberatia "Punerea în executare a unei condamnări înainte de motivarea sentinței este neconstituțională". Pai daca nu mai are voie sa pronunte sentinta decat impreuna cu motivatia, cum poate ajunge un inculpat sa execute o hotarare judecatoreasca inexistenta?
  • +1 (1 vot)    
    exact (Joi, 8 aprilie 2021, 11:45)

    IpseAnton [utilizator]

    Intre pronuntare si motivare poate pleca oriunde. Asa am vazut ca este in USA? Ii pune catusele in sala de judecata.