Turnul Sfatului: ”Și eu am omorât oameni!” Dezvăluiri șocante din secția ATI COVID a Spitalului Județean Sibiu

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 10:34 Actualitate | Esenţial


Spitalul Sibiu
Foto: facebook
”Nu vreau să crezi că vreau să salvez lumea. Nu vreau, pentru că nu pot. Dar am nevoie de ajutor, pentru că am fost acolo, am văzut și mă doare. Nu-mi poate spune nimeni că nu e așa și vor mai fi și alții care vor intra și nu vor mai ieși în viață. Acești oameni trebuie răzbunați. Aceste decese trebuie răzbunate prin aflarea adevărului. Măcar alții și alții să nu pățească la fel. De undeva trebuie să se înceapă”. Acestea sunt cuvintele cu care începe relatarea despre anticamera morții, secția ATI dedicată bolnavilor COVID a Spitalului Clinic Județean Sibiu un cadru medical care a lucrat aici și care a vrut să vorbească pentru turnulsfatului.ro.

Acesta susține că pacienții au fost omorâți cu zile la secția ATI din cauza ignoranței, a lipsei de profesionalism și empatie, a neștiinței, fiind vorba despre crimă pur și simplu.

Cadrul medical spune că nu vrea să-și divulge identitatea de frica repercusiunilor, îi este teamă că și-ar putea pierde dreptul de liberă practică prin încălcarea confidențialității actului medical. Dar susține că va da declarații procurorilor dacă se va declanșa o anchetă, pentru că tot ceea ce spune poate fi probat. Numele pacienților despre care se va vorbi în acest articol este de asemenea codat, astfel încât familiile acestora să fie protejate.

Cel mai șocant pentru el este faptul că toți cei care ajung la ATI sunt sedați din primele ore. ”Pe un om cu insuficiență respiratorie dacă îl sedezi, moare. Pentru că în insuficiență respiratorie nu se dă de dormit și seara. Se face terapie. Se face oxigeno-terapie. Cum îți explici că vine din spital un caz. O doamnă operată, «deschisă, închisă» de un chirurg anume. O ciroză hepatică. S-a gândit să o ducă în modular să mai moară unul de COVID. Da, oamenii se omoară. Și eu am omorât oameni, pentru că am lucrat acolo. Chiar dacă din toate puterile mele am încercat să fac totul să nu încarc acele seringi cu sedare”, povestește sursa.

El susține că în mod constant seringile automate se încarcă cu Midazolam, Propofol și Fentanyl anestezice și sedative extrem de puternice.

”Eu am intrat cu alt scop acolo. Am intrat prost, nevinovat, plin de energie, cu sufletul curat să ajutăm că m-am săturat de COVID. Și când colo... Eu nu m-am făcut asistent să-i omor prin sedare. Nu vreau ca mama mea să se răsucească în mormânt, să spună «ăsta nu e copilul meu». Din prima zi când am intrat, m-am îmbrăcat și mi s-a făcut rău. Mă închinam, nu-mi venea să cred. Am mers acasă, nu se poate. Salvatorul nu poate fi criminal, el trebuie să salveze vieți. Ce am văzut eu nu poate fi închipuit de o viață de om. Am văzut oameni care efectiv mor de vii. (...) Nu am văzut pe nimeni intubat care să fie apoi detubat la ATI Sibiu. O singură doamnă am văzut că a deschis ochii, intubată fiind, cu sedare în venă. M-am gândit, Doamne, Dumnezeule nu e un doctor să o supraveghem, poate reîncepe să respire singură. Nu. Mi s-a spus să mărim sedarea la maxim și să-i mai băgăm și Midazolam (n.r. - este un medicament cu acțiune de scurtă durată utilizat pentru a induce sedarea, o stare de calm, somnolență sau somn și care înlătură anxietatea și tensiunea musculară), pe lângă Propofol și Fentanyl. Sunt convinsă că acea femeie a murit de vie. Și altă femeie, și alți bărbați. Ei practic nu mor de COVID, mor de clostridium, mor asfixiați, mor sedați”, mărturisește cadrul medical.

Citiți articolul integral AICI






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30271 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Se tot vorbeste ca mai bine faci COVID acasa. (Luni, 8 martie 2021, 11:37)

    Lok [utilizator]

    Ca daca ajungi la spital nu mai iesi. E simpatic ca si pe vremea lui Hitler si Aktion T4, renumita terminare a copiilor cu dizabilitati, lumea in varie proximitate de locurile unde se intampla vorbea la fel.
    Mai simpatic e ca erau si diverse poezii copilaresti, cum de fel copii le tot propaga in zonele de joaca care isi bateau joc de cei mai slabi de minte ca ar ajunge in Spitalele acelea.
    istoria nu se repeta, dar rimeaza.
    • +7 (13 voturi)    
      Cred ca este adevarat. (Luni, 8 martie 2021, 14:51)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Avenit si la noi covidul, in ianuarie, curios doar sotia a avut. Dar , dupa vreo cinci zile, cand ne gandeam ce filme sa mai vizionam sotia s-a gandit sa-si faca analizele acelea gratuite. dupa care i s-au recomandat vitamine, pastile de fluidizare a sangelui si un antibiotic . Am verificat prospectele, mai ales la antibiotic, era OK, mi-a dat de gandit doar expresia " se ia in ultima instanta, cand celelalte antibiotice nu mai au efect". Dupa trei ore de televizor cobor in sufragerie si, soc, sotia parea sa fie pe moarte, nu mai putea respira. Ma convins cu greu sa nu chem salvarea pentru ca zicea ca se simtea mult mai bine decat cu doua ore in urma. Cred ca Netflixul i-a salvat viata ,fara el as fi chemat salvarea fara ezitare in urma cu doua ore. Nu a mai luat pastilele si si-a revenit dupa trei patru zile.
      • +5 (5 voturi)    
        Ce antibiotic anume? (Luni, 8 martie 2021, 16:19)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

        Stiam ca in Romania de place sa luam antibiotice la greu, dar credeam ca pentru Covid-19 se prescrie cei mult azitromicina, care nu-i antibiotic "de ultima instanta".

        Nici n-as fi crezut ca exista vreun antibiotic "de ultima instanta" pe care sa-l poti lua acasa, fara supraveghere medicala.
        • +3 (7 voturi)    
          Moflaxa, (moxifloxacina) (Luni, 8 martie 2021, 17:55)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

          ...."trebuie utilizat numai cand antibioticele obișnuite nu se pot utiliza, sau nu au avut efect" în cazul infecțiilor pulmonare (pneumonie)....."nu trebuie utilizat pentru începerea unui tratament în infecțiile pulmonare grave" . Simptomele erau identice cu socul anafilactic. Când citești riscurile din prospect începe sa te doară capul.
          • +1 (3 voturi)    
            Reactiile adverse frecvente sunt uau (Marţi, 9 martie 2021, 8:20)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

            Daca nu citeai prospectul cred ca ajungeai legat intr-un salon.
            E o mare porcarie ca nu se mai dau antibiotice la farmacie cand bacteriile rezistente sunt doar in spitale de la lipsa dezinfectantilor, Hexi stie de ce.
      • +6 (10 voturi)    
        Cine a prescris medicatia ? (Luni, 8 martie 2021, 17:28)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

        Mie mi se pare poveste de Netflix ! Antibioticele sunt medicamente prescrise imlpotriva infectiilor bacteriologice, nu virale ! Nicaieri in lume nu se administreaza antibiotice ca sa combati virusi.
        • -1 (5 voturi)    
          Nu sunt medic, dar.... (Luni, 8 martie 2021, 18:28)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Nu prea exista infecții virale. Infecția virala pulmonara este de fapt rezultanta a decesului diferitelor tipuri de celule ale plămânului, macrofage și alte celule ale sistemului imunitar în lupta cu virusul urmată de dezvoltarea rapida în acest mediu de tot felul de bacterii. Pneumoniile bacteriene sunt, cred ca, sub 10% în clima din România, și sunt aproape 100% contractate în spital.
          • +1 (5 voturi)    
            dar... (Luni, 8 martie 2021, 18:47)

            sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

            ...dar chestia asta'i chiar bazica si se invata la scoala la orele de biologie :)
            Ia de ici si citeste:
            https://eswi.org/knowledge-center/difference-between-vaccines-antivirals-and-antibiotics/
            • +2 (4 voturi)    
              Virusii nu se trateaza cu antibiotice. (Luni, 8 martie 2021, 23:34)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

              Pneumoniile virale pot fi tratate dupa caz si cu antibiotice.
            • +1 (1 vot)    
              Școală? (Marţi, 9 martie 2021, 18:01)

              Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

              Dacă pomenești de școală iei multe minusuri.
        • +5 (9 voturi)    
          Cere... (Luni, 8 martie 2021, 18:30)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Cere cuiva care a fost în spital, nu la AȚI, sa-ți arate o rețetă cu pastilele pe care le-a luat. Vei rămâne surprins.
        • +4 (4 voturi)    
          Stiu un caz in Constanta (Marţi, 9 martie 2021, 9:19)

          StefanV [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          A stat 2 saptamani internat dupa ce contactase covid. L-au tratat printre altele cu antibiotic si Remdesivir. Antibioticele i-au distrus flora intestinala. Dupa ca a iesit din spitalul de covid
          a intrat la spitalul de infectioase. A stat internat inca o saptamana si aici. Povestea ca ce a patit cu covidul a fost lejer in compratie cu ce a patit cu stomacul.
  • +30 (34 voturi)    
    Nu e un caz singular (Luni, 8 martie 2021, 11:49)

    Alina_Gabriela [utilizator]

    Din pacate nu este un caz singular. In Bucuresti la Spitalul de Urgenta Floreasca, la Spitalul Militar si la Spitalul Municipal pacientii au acelasi "tratament" in sectiile ATI. Tipetele asistentelor adresate pacientilor in stare critica, legatul mainilor si picioarelor pana la invinetire si tumefiere, umilirea pacientilor care nu se pot apara, faptul ca nu le dau medicamentele aduse de acasa pentru alte boli cronice de care sufera, toate acestea contribuie la o rata de deces foarte mare in Romania comparativ cu alte state europene. Daca adaugam si infectiile nosocomiale, tabloul este complet.
    Acum, ca apartinator, nu mai ai acces la bolnavul aflat la ATI, iar cei putini care scapa au povesti de groaza.
    Experianta mea cu ATI-ul spitalelor mari din Bucuresti este terifianta: cand tatalui meu cardiac si suferind de diabet i-au amputat piciorul la Spitalul Militar, am auzit de la usa cum o asistenta urla la el "hai da-te jos din pat sa vedem cum mergi, trebuie sa am grija de toti...". Cand am reclamat aceasta atitudine medicului de garda care asistase la scena, mi-a raspuns "scuzati-o ca a avut un deces in familie si e obosita si surmenata". Tatal meu avea sa moara in spital cateva zile mai tarziu, cand aveam sa aflu ca nu mai primise medicamentele pentru afectiunile cardiace, medicamente pe care le adusesem de acasa.
    La Spitalul Floreasca, la ATI, in urma cu 3 ani, alta asistenta isterica si surmenata, suparata pe bunica mea care a cerut sa-i fie dezlegate mainile pentru ca o dureau ingrozitor si i se invinetisera. Cand a rugat-o mama sa-i slabeasca legaturile, a inceput sa urle ca nu-i spune nimeni ei ce sa faca si oricum "eu ti-am salvat-o acum 3 zile cand eram de garda".
    Pacientii care nu se pot apara de la ATI sunt victime sigure ale unui sistem putred si ale unor oameni in alb care si-au uitat menirea.
    Nu spun ca toti sunt la fel, insa, din pacate situatia de la Sibiu este mult mai des intalnita in spitalele groazei din Romania decat ne-am putea imagina.
    • +13 (15 voturi)    
      La fel la Ploiesti (Luni, 8 martie 2021, 14:29)

      andreycris85 [utilizator] i-a raspuns lui Alina_Gabriela

      Aveti dreptate, confirm ca si la Spitalul Judetean Prahova se parctica aceleasi metode. Ce pretentii sa ai, cand majoritatea infirmierelor si a asistentelor sunt scolite in tot felul de particulare! De spaga pe moarte nu se mai vorbeste!
    • +12 (18 voturi)    
      Astea nu mai tin de justitia unei tari disfunction (Luni, 8 martie 2021, 14:31)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Alina_Gabriela

      Tin de un tribunal penal international, ca la Nurnberg. Daca e adevarat, sper sa se ajunga acolo. Pentru ca e mult prea grav, daca traim linga asemenea fiinte.
      • +4 (8 voturi)    
        nu (Luni, 8 martie 2021, 17:02)

        buteflix [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        tribunalele, justitia nu reprezinta o "solutie". trebuie sa intelegem de ce se intampla toate aceste lucruri. de ce oamenii care lucreaza in spitale sunt capabili de asemenea comportamente? oare acolo accepta sa lucreze doar oameni slab educati, slab calificati, oameni in general fara scrupule care nu ar face fata in alte medii de lucru? sa ne intrebam pe noi insine - am accepta sa lucram intr-un spital? daca noi nu am accepta, de ce altii accepta? ce ii motiveaza cu adevarat? nu stiu care este solutia pe termen lung. intr-o vreme ma gandeam ca pentru a elimina comportamentele inumane, ar trebui ca toti sa asiguram prin rotatie acest gen de posturi critice... asistenti medicali, politisti, profesori, functionari publici. la fel, prin rotatie, joburile pe care nu le mai vrea nimeni, gen femeie de serviciu, spalator de veceuri, lucrator pe domeniul public etc. prin rotatie, fiecare din noi si-ar da seama cum e sa fie in pielea celuilalt. suna utopic, dar e posibil ca asta sa fie singura solutie.
        • +3 (3 voturi)    
          . (Luni, 8 martie 2021, 19:54)

          Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

          Un punct de vedere corect. Totusi sa vedem daca se verifica afirmatiile facute de fostul asistent. E prea incredibil.
          • +1 (1 vot)    
            Cine verifica? (Marţi, 9 martie 2021, 8:22)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

            Si pe banii cui o face sau nu? Te pot asigura ca treaba asta nu va ajunge nicaieri. Si va fi infirmata iar presa va trece catre alte lucruri mai mondene, sa le spunem mai de interes.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu e incredibil (Marţi, 9 martie 2021, 8:55)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

            Din pacate prea putini inteleg ce a muri sufocat incetul cu incetul e departe de a fi o moarte linistita .
  • +25 (29 voturi)    
    Realitatea de la noi (Luni, 8 martie 2021, 11:57)

    gamma [utilizator]

    Pe la inceputul pandemiei mortalitatea in ATI a fost de 25% in US si 37% in China .Mortalitatea de 60-75% de la noi , acum cand se stie mai mult ,e o problema grava indiferent de faptul ca sistemul medical e format din killeri care dau interviuri + killeri tacuti sau ca poate suntem atat de ingroziti ca exista killeri in spitale ca stam acasa pana nu se mai poate face nimic . Indiferent de cauza reala a acestei statistici ceva trebuie facut dar nu o sa se faca .
  • +24 (28 voturi)    
    Statul roman te lasa sa mori (Luni, 8 martie 2021, 12:18)

    emil bobu [utilizator]

    Fie ca ai nevoie de pompieri, sau de asistenta medicala, statul roman e multumit sa te lase sa mori.
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 martie 2021, 14:24)

    [anonim]

    • +9 (13 voturi)    
      ha (Luni, 8 martie 2021, 15:42)

      uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu o sa cada nimic! Din pacate! Se intampla demult!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu plateste nimeni (Marţi, 9 martie 2021, 9:31)

        Alina_Gabriela [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

        Din pacate nu o sa cada nici un cap. Eventual acarul paun o sa plateasca pentru a da senzatia ca s-a facut dreptate public. Este un cerc inchis in care isi ascund ticalosiile unul altuia. Modul in care suntem tratati in spitalele din tara asta arata dispretul suprem fata de pacient. Sunt exceptii, insa imaginea generala este de groaza. Lipsa de empatie si umanitate nu se rezolva cu mariri de salarii si sporuri peste sporuri.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce faci cu cei care nu zic nimic. (Luni, 8 martie 2021, 15:43)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca aia sunt multi. Si capul lui asistentu vrem!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Doar 8 comentarii?!! (Luni, 8 martie 2021, 15:38)

    justin puscasu [utilizator]

    Stirea asta mi se pare mai grava decat evenimentul Colectiv si cu siguranta muuult mai grava decat crima de la Onesti, care inunda toate canalele.
    Se pare ca asta meritam.
    • +1 (7 voturi)    
      Dar nobletea starii de alerta obliga la tacere (Luni, 8 martie 2021, 16:28)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Si inchiderea ochilor.
  • +12 (18 voturi)    
    nu numai la Sibiu (Luni, 8 martie 2021, 16:02)

    buteflix [utilizator]

    se intampla si la Floreasca. stiu de persoane care au fost legate de pat si au facut infarct si nu au mai putut fi resuscitate. aici deja nu mai e vorba de saracie si lipsa dotarilor. e vorba de capacitatea de a fi om. iar noi nu suntem oameni. suntem o natie de bestii. vezi si experimentul pitesti, vezi stirile de la ora 5, vezi grozaviile pe care le facem pe alte meleaguri. o natie de creaturi bizare si oligofrene care au nevoie de ajutor.
    • +1 (7 voturi)    
      Corect (Luni, 8 martie 2021, 16:48)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      Astia suntem.
      • -1 (5 voturi)    
        Luk (Luni, 8 martie 2021, 22:24)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Iar ti-ai dat-o la fileu de pe alt cont? Nu te plictisesc dialogurile astea cu tine insuti?
  • +7 (7 voturi)    
    si la spitalul militar sectia ati neurologie (Luni, 8 martie 2021, 22:32)

    clam [utilizator]

    pacientii sunt tinuti legati. tatal meu s-a intors cu vanatai ingrozitoare dupa un avc si nu reuseam sa intelegem de unde are acele urme. ne-a luat ceva timp pana sa ne faca sa pricepem.
    bineinteles, ca apartinator in pandemie nu ai acces la informatii, dar daca esti amabil, ti se cere sa mergi sa cumperi medicamente, scutece pt adulti, ba chiar si apa!! si sa le lasi la poarta, apoi sa te cari.
    • +4 (4 voturi)    
      GDPR in pandemie e o mare porcarie (Marţi, 9 martie 2021, 8:20)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Se vede acum cat de usor se pot ascunde mizerii dupa GDPRul asta. Scopul GDPR era sa-i protejeze pe oameni de abuzuri, nu sa-i izoleze.
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 9 martie 2021, 0:41)

    winston_smith [utilizator]

    https://www.vremeanoua.ro/moarte-suspecta-de-covid-19-la-barlad-trupul-plin-de-lovituri-si-vanatai-a-fost-dat-cu-fond-de-ten-la-morga/