Avocata din Constanţa care a pierdut procesul în care a contestat purtarea măştii în spaţii deschise: Nu eu am pierdut procesul, ci România. Am demonstrat că legislaţia şi justiţia sunt varză

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:42 Actualitate | Esenţial


Coronavirus Romania
Foto: Geopix / Alamy / Alamy / Profimedia
Avocata Minodora Ion, care a atacat în justiţie prevederea prin care la Constanţa a fost impusă, prin ordin al şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, purtarea măştii de protecţie în spaţii deschise, susţine că a demonstrat „că în ţara noastră legislaţia şi justiţia sunt varză”, după ce a câştigat la Curtea de Apel Bucureşti, dar a pierdut procesul la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, relatează News.ro.

„Nu trebuie să-l lăsăm pe Arafat sa decidă pentru noi. Nu eu am pierdut procesul la ÎCCJ , ci România! Eu mi-am făcut datoria. L-am înfruntat. Am demonstrat că în ţara noastră legislaţia şi justiţia sunt varză, că fiecare înaltă instanţă judecă sau nu, respectând legea. Politicul ne-a demonstrat o dată în plus că îşi bagă coada peste tot şi că Arafat e liber pe plantaţie; că ce visează noaptea aplică ziua, iar noi nu avem voie să contestăm. Adică, eu, cetăţean român, avocat, nu am dreptul, în ţara mea, de a demasca ilegalităţile lui Arafat. Chiar nu exista medici romani capabili sa ne coordoneze? Au dezertat toţi ??? Nu mai avem valori? Ne reprezintă pe noi Arafat?”, a scris Minodora Ion sâmbătă pe Facebook.

Ea susţine că faptul că a câştigat iniţial la Curtea de Apel Bucureşti îi „dă şi mai mult curaj”.

„Voi ataca orice ordin sau HG care mi se par nelegale. Voi merge pana în pânzele albe pentru convingerile mele”, mai scrie avocata.

ÎCCJ a admis, la începutul acestei săptămâni, recursul făcut de către Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă la o sentinţă a Curţii de Apel Bucureşti care decisese că masca în spaţiile publice deschise nu poate fi obligatorie, sentinţă pronunţată după ce avocata din Constanţa Minodora Ion a sesizat instanţa pe acest subiect.


Articolul 4 punctul 15 din Ordinul Şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă Raed Arafat nr. 4660427/17.12.2020 privind prelungirea măsurii carantinei zonale pentru municipiul Constanţa prevedea obligativitatea purtării măştii de protecţie în spaţiile publice pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de cinci ani.

Procesul a fost deschis după ce avocata Minodora Ion a sesizat instanţa de judecată asupra acestui subiect.

Imediat după decizia ICCJ, ea a precizat că instanța supremă nu s-a pronunţat asupra legalităţii măsurii.

„ÎCCJ nu s-a pronunţat dacă măsura era legală sau nu, dacă Arafat&Co au respectat legea sau nu, ci că nu aveam interes să formulez acţiunea. Adică CAB a considerat că aveam interes, mi-a şi admis acţiunea şi dintr-o dată nu mai am interes... Îmi pare rău să spun, dar o consider o decizie politică. Voi merge la CEDO!”, afirma ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6803 vizualizari

  • -21 (31 voturi)    
    politicieni corupti decid (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:48)

    TrickyWicky [utilizator]

    And de fapt fac copy paste la masurile din alte tsri .parca primite prin telegraf si le aplica cu exces de zel
    • +11 (19 voturi)    
      50 de ani de pandemie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:07)

      B4you [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Cat a si vrea sa tina pandemia asta inca vreo 5 decenii. Bai plictisitilor, puneti va maska pe fata aia de buruiana care o aveti ca oricum nu intereseaza pe nimeni fetele voastre. Nici nu realizati ce bine venita e pandemia asta pentru unii. Cat de usurati se simt unii fara sa va m ai vada fetele alea de cocalari plini de ei autosuficienti si multumiti de sine,care circula prin lumea asta crezand ca au vreo valoare. Pune drak maska aia pe nas si stai inchis in casa. A ti rupt cariciu.

      Ps: Si de cand progresu nu mai e o virtute, firi ati ai drak
  • +36 (62 voturi)    
    Alta Șoșoaică tupeista. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:50)

    Cataleya [utilizator]

    De unde apar toate rebuturile astea?
    • +23 (27 voturi)    
      Stii vorba... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Mama lor e mereu gravida...
    • +17 (25 voturi)    
      Pentru ca la noi se permite (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:23)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      In cativa ani, oameni de tipul Sosoica (si numele aduce a nebunie), si aceasta avocata care a preluat exact acelasi gen de comentarii vor domina scena politica a Roamaniei. Eu atat va zic sa mai ia coronavirusul decat cu astia .
      De unde apar? Analfabetizarea populatiei inceputa de 30 de ani de PSD, sunt in jur de 4-5 milioane de asistati sociali care voteaza cu primarul din fiecare localitate, pensionari falsi cu invaliditate (si lucreaza la negru) , astia sunt principala forta a noului PRM. Plus interventia statului paralel(adica SRI) , deci daca m-ati inteles este bine, daca nu Dumnezeu cu mila.
      • -2 (2 voturi)    
        Analfabetizarea populatiei inceputa de 70 de ani (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:40)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Abdicarea_regelui_Mihai
  • +22 (30 voturi)    
    varza (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:52)

    DiDiRo [utilizator]

    esti tu, facuta avocata cine stie prin ce hambar.
  • +26 (34 voturi)    
    Să zică doamna avocat ceva (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:01)

    BEDE [utilizator]

    Ia să să zică doamna avocat că a găsit un mijloc eficient de a reduce răspândirea coronavirusului. Dacă nu, atuci să facă bine și să tacă și să recunoască faptul că, până în prezent, doar purtarea măștii este singurul mijloc practic pentru a limita răspândirea virusului și că este de folos și în spațiile exterioare acolo unde este aglomerație, unde nu se pot păstra distanțe de peste 5m între persoane.
    Iată de ce la foart mulți le este scârbă de avocați: la ei nu contează care este realitatea ci doar ca, învârtind cuvintele și sucind frazele să iasă ei mai deștepți.
  • +21 (29 voturi)    
    Minodora e avocata ???? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Adica ce zic eu... si Sosoloanca e avocata asa ca...

    PS. Doar pt tanti Minodora care se considera o mare maistorita a Baroului Constantean : citeste mata in codul de procedura civila si apoi aprofundeaza cu un curs de Procedura civila ce este ala "interesul, care sunt conditiile ce definesc interesul de a actiona !
  • -20 (30 voturi)    
    Se mai recomandă aerisirea? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:22)

    clencix [utilizator]

    În aer liber, nu este aerisirea asigurată? Poate doar dacă nu bate vântul. De la ce viteza a vântului s-ar considera că aerisirea cu vânt natural este suficientă? În câmp liber, la 1 km de alt om, este asigurată aerisirea? Și acolo masca e obligatorie? Într-adevăr, dacă vine organul și te amendează, el se apropie și în câmp liber și trebuie să-ți pui mască dacă vine. Dacă te vede de la 500 m cu binoclul că n-ai mască, tot te amendează? Deci amenda este inevitabilă!
    • +6 (8 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Ce-ti mai facegaleata cu serii de numere, postacel? Te-au trimis la bucatarie ca esti ineficient si varza...
      • -3 (5 voturi)    
        Nu mai sufla în iaurt (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:53)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Văd ca ești obsedat de teoria conspirației, dușmanii iți sunt de vină că nu-ți iese. Eu am pus niște întrebări oneste, legat de purtarea măștii în aer liber, unde nu e lume, nu în aglomerație, unde este rațional să se poarte. Răspunde la întrebările puse, nu la închipuiri, dacă vrei să răspunzi, altfel dă și tu un unlike ca ceilalți, să-ți exprimi nedumerirea.
  • +16 (24 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:25)

    ak33 [utilizator]

    Problema ei vad ca e ca Arafat nu e roman
  • -14 (32 voturi)    
    NU a pierdut procesul. Nici nu s-a judecat (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:26)

    Gryphus [utilizator]

    daca presa ar vrea sa informeze corect ar spune adevarul: A castigat in prima instanta iar la cureta suprema NU a pierdut procesul ci doar i s-a spus ca Arafat e prea SECURIST ca acest proces sa fie judecat


    Adica NU s-a judecat pe fond ceea ce a cerut avocata, judecatorii au spus doar ca NU E TREABA EI , ca nu are ea iun interes si ca i se respinge procesurl
    • +1 (17 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:08)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      I s-a spus ca nu e treaba ei ce decide Arafat. Scurt si clar.
      Ati inteles?
      Nu e treaba voastra ce decide Arafat.
      • -2 (6 voturi)    
        O ba da, e treaba noastra! (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:07)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        Nu e treaba noastra ce decide Arafat cita vreme deciziile lui privesc strict persoana proprie.

        Atunci cind deciziile lui afecteaza si viata noastra, ele devin treaba noastra si este obligatoriu, intr-o democratie, sa se tina cont si de parerea noastra.

        Altfel vorbim de totalitarism. Scurt si clar. Ai inteles?
    • +2 (8 voturi)    
      Ceva a pierdut. (Duminică, 10 ianuarie 2021, 10:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Timpul și bunul simț.A câștigat un loc la spitalul de nebuni,pentru-că trebuie să fii nebun să spui că reprezentai poporul român,fără să ai un mandat în acest sens.Profesorii care i-au acordat licența,le recomand să-și tragă singuri câteva palme.
  • -25 (37 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:43)

    mike123 [utilizator]

    Felicitari pt opinie si pt ca ati incercat! Respect!
    • +17 (29 voturi)    
      Respect pentru? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Imbecilitate? Inconstienta? Indolenta? Egoism? Paranoie conspirationista?
      • -11 (21 voturi)    
        Mai baiete, ia uimeste planeta.... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:18)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Mai baiete, ia uimeste planeta...si explica tu cum ajuta la prevenirea pandemiei daca porti masca pe tractor, cand ari campul, adica IN AER LIBER.
        Iti promit ca parerea ta va ajunge pe telefonul a cel putin 200 de americani prosti care n-au pus in vigoare o asemenea masura.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu prea se ara cu tractorul iarna (Duminică, 10 ianuarie 2021, 16:40)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Semanatul graului se face toamna, iar aratura ptr porumb este primavara.
          Nu cred ca se referea la purtarea mastii cand esti pe tractor (mai ales singur in cabina) ci cand mergi pe alei prin parcuri, prin statii RATB sau in zone urbane aglomerate, Si acestea tot zone deschise sunt, dar nu poti masca, poti da lejer covidul altora.
    • +19 (33 voturi)    
      Felicitari pentru ce ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:13)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Stimate domn si stimata doamna avocata, sunteti atat de obscuri la minte incat nici nu va dati seama. A afirma ca Arafat este de vina este un exemplu clar de apartenenta voastra la un anumit partid care pun in primul plan ca toti cei proveniti din afara tarii vor sa faca numai rau tarii. Va amintesc ca acest partid a criticat faptul ca un jucator al CFR Cluj care a obtinut cetatenie romana nu are ce sa caute la echipa nationala. Ma intreb de ce daca este mai bun ca ceilalti. In acelasi context voi credeti ca unii cetatenii acestei tari, repet indiferent de unde provin ce etnii sunt, nu lucreaza pentru tara asta, atunci de ce ni se trag impozite, asigurari de sanatate care sunt benefice intregului popor. Si in alta ordine de idei tara asta ar trebui sa-i ridice o statuie dlui Arafat care cu foarte multe obiectii, piedici a reusit sa implementeze sistemul SMURD in Romania, salvand sute de mii de vieti. Asta este rasplata pentru viata dedicata unei meserii si a unei tari. Rusine sa va fie.O sa propun municipalitatii Tg Mures ridicarea unei statui sau macar denumirea unei strazi cu numele acestui ilustru doctor.
  • +16 (22 voturi)    
    Mare este grădina ta Doamne ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:23)

    asavreau [utilizator]

    De încap atâția dobitoci în ea,înseamnă că sunt ai tăi și cum,ceilalți au singuri grijă de ei,ai grijă de dobitoci.I-ai la tine și scapă-ne de ei !
  • +7 (7 voturi)    
    Intre timp (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:47)

    a87 [utilizator]

    dosar penal si niste puscarie nu ?
  • +10 (16 voturi)    
    stiam (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:07)

    Cetateanu [utilizator]

    Stiam Ca AURul are proprietati diamagnetice. Dar constat ca hAUR are proprietatea de a atrage in sanul sau o mare cantitate de imbecili, analfabeti, tupeisti,,!
  • -11 (17 voturi)    
    Se pune urmatoarea intrebare: (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:13)

    marc.andre [utilizator]

    Cine poate contesta orice decizie a CSU?

    La aceasta intrebare trebuie sa raspunda ICCJ.

    Daca raspunde ca "nimeni", atunci inseamna ca CSU se afla deasupra legii, si asta e dictatura. Medicala, nemedicala, nu mai conteaza. Tot dictatura e.
    • +4 (6 voturi)    
      se da urmatoru' raspuns: (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:54)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Bunu' Dumnezeu prin reprezentantu' lui, inalt-spaguitul turnator teo ajutat de sosoaca lui avocata.
  • -7 (17 voturi)    
    Constitutia (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:52)

    User9000 [utilizator]

    Constitutia spune ca exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrans
    - numai prin LEGE SI
    - numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea ... sanatatii ori a moralei publice, ...
    Hotarare de guvern nu e lege.
    Arafat e secretar de stat, deci nu poate emite legi, ministrii nu emit legi, guvernul poata da ordonante de urgenta.
    Conditia 1, ca restrangerea se face prin Lege, nu e indeplinita, deci restrictiile referitoare la libertati sunt ilegale.
    Nu discutam daca e bine sa porti masca sau nu, vorbim de implementarea hotararii. Trebuia parlamentul sa faca o lege si era legal.
    E de noaptea mintii cum pot fi emise legi neconstitutionale, ordonante, hotarari ilegale, pe care nu le verifica nimeni. Tudorel zicea cica "legile se prezuma a fi constitutionale", alo?

    Cum ar fi ca un producator de centrale pe gaz, sa le vanda fara a le verifica, ca se prezuma a fi bune?
    Iti sare casa in aer cand o folosesti, asta e, da-l in judecata, dar doar daca esti afectat, ca asa zice instanta...
  • +9 (19 voturi)    
    triiist (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:57)

    zgubilitix [utilizator]

    Trist ca ne ocupam cu asa ceva. Pacat de timp si bani, ar fi putut fi folosite pentru ceva constructiv.

    In SUA, etalonul democratiei, se une problema acum daca Trump, din punct de vedere legal, se poate gratia pe sine sau poate acorda anticipat gratieri pentru familie. Se intreaba daca este legal iar parerile sunt impartite. Ce vreau sa spun? Justitia nu e perfecta (stim deja) si posibil ca nu acopera tot felul de situatii cu care omenirea nu s-a mai confruntat.

    Pandemia de fata este o astfel de situatie care nu a fost acoperita 100% de leislatie pentru ca este o situatie cu care nu ne-am mai confruntat, care a creat situatii neprevazute, nemaivazute, pe intreaga planeta.

    Aici este importanta solidaritatea, ratiunea, intelegerea - daca ne apucam sa contestam masuri care sunt aplicate worldwide doar asa, de sanchi, pentru a arata ca justitia nu e perfecta (desi in final am pierdut in fata justitiei), ce am facut?

    Ambitii de 2 bani. Stiu ca o sa imi iau minusuri, in ultima vreme HN abunda de antivaccinisti si conspirationisti. Who cares.
    • -11 (15 voturi)    
      Baiete, tu stii despre ce se face vorbire? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Baiete, tu stii despre ce se face vorbire in cazul in speta?
      Ai darul Cetitului, sau doar Reciti dupa Primite?

      Mai baiete, uite, eu stau in US. Mai precis in statul NY. Ia uimeste planeta si arata-ne UNDE anume, in ce stat din US portul mastii IN AER LIBER e obligatoriu si pasibil de pedeapsa. Despre asta se face vorbire in speta asta.

      Daca nu poti citi atat de mult, subliniez: portul obligatoriu IN AER LIBER al mastii.
  • 0 (12 voturi)    
    Doua instante dau hotarari total diferite (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 19:39)

    CezarN [utilizator]

    Doua instante dau hotarari total diferite pe aceeasi lege si aceleasi fapte. Si nu este prima data,. Au fost cazuri de condamnari in prima instanta si achitari in cea superioara.
    Cum este posibil asa ceva?
    Deci, cine controleaza instanta superioara controleaza aplicarea legii.
    Se presupune ca noim cetatenii ar trebui sa cunoastem legea, caci nimeni nu este scutiti de rigorile legii pe motiv ca nu a cunoscut-o. Las la oparte ca, daca ti-ai pune mintea, nu ai putea citi legile publicate in Monitorul oficial nici daca ai sta treaz 7/7 si 24/24, insa cum sa stii ce vrea legea de fapt daca profesionistii o interpreteaza atat de diferit?

    Da, cred ca RO a pierdut la acest capitol: acuratetea legii.
    Nu poti fi cu adevarat liber intr-o tara in care aceaasi fapta poate fi permisa si interzisa in acelasi timp pe baza aceleeasi legi dar de doua instante diferite.
    Asta-i justitie cuantica, nu pentru oameni.
    • -7 (11 voturi)    
      la curtea supreama a nimerit ola o securista (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 21:23)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      care avea ordine clare
  • -1 (5 voturi)    
    hilar si trist in acelasi timp (Duminică, 10 ianuarie 2021, 13:50)

    gelu antigelu [utilizator]

    dupa cativa ani de masuri exagerate oamenii vor intelege ca n-a contat prea mult. Dar o sa le ia ceva timp. Cand ii vezi pe cretinii care stau cu masca in propria masina, alaturi de sotie, si ea cu masca, realizezi ca lumea e plina de gugustiuci care accepta orice. totul este sa le atingi coarda sensibila! Mai mult isi aroga dreptul de a controla viata celorlalti. Isterie si prostie la cote maxime.
    Acest virus va ramane o prezenta permanenta ani de zile de acum incolo. Exact ca si virusul gripal. Exista vaccin antigripal de zeci de ani. de ce nu a fost eradicat virusul gripal? Mai mult, in fiecare an apare o noua varianta pentru vaccinul antigripal. Exact la fel se va intampla cu vaccinul anticovid. Obisnuiti-va cu asta.