Coronavirus la vârful Bisericii: Arhiepiscopul Sucevei, IPS Pimen, confirmat pozitiv

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 22:14 Actualitate | Esenţial


IPS Pimen
Foto: AGERPRES
Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, IPS Pimen, a fost confirmat pozitiv la testul pentru noul coronavirus, a confirmat luni seară Grupul de Comunicare Strategică. IPS Pimen are simptome severe de pneumonie, adaugă sursa citată.

Înaltul prelat va fi transferat la București, la Institutul Matei Balș, cu un elicopter, împreună cu un alt pacient.

Potrivit Monitorului de Suceava, IPS Pimen are o formă de boală medie, care poate evolua însă, având în vedere vârsta de peste 90 de ani a arhiepiscopului. Celălalt pacient care va veni cu același elicopter la București are o formă foarte gravă de boală, fiind intubat, potrivit aceleiași surse.

Arhiepiscopul Pimen are 90 de ani și a fost instalat ca episcop al Sucevei din anul 1991.

Înaltul prelat a fost în centrul mai multor controverse după Revoluție încoace.

Una dintre ele este legată de demersurile de intrare în posesie a peste 160.000 de hectare de pădure din județul Suceava, demers pierdut în 2017 definitiv în instanță. Romsilva a anuntat ca a castigat definitiv procesul de Fondul Bisericesc Ortodox Roman al Bucovinei, care revendica 166.813 hectare de paduri. Terenul urias fusese dat de fostul premier Adrian Nastase catre Arhiepiscopia Sucevei. Procesul a durat 16 ani și s-a judecat la mai multe instante din tara.

Arhiepiscopul a spus la vremea respectivă că procesul s-a desfăşurat „după calapodul regimului sovietic”.

Nu este singurul proces pierdut. În 2012, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, ÎPS Pimen, a colaborat cu Securitatea.

Decizia a venit după patru ani de procese.

Pe 9 octombrie 2007, CNSAS a decis că arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, ÎPS Pimen, a colaborat cu Securitatea, furnizând informaţii cu privire la colegi ai săi şi unii membri ai diasporei, din perioada în care s-a aflat în misiune în Occident, trimis de Biserică.

Arhiepiscopul Pimen ar fi avut doua nume de cod: “Sidorovici” si “Petru”. Primul folosit de fosta Securitate, al doilea de Directia de Informatii Externe. Pimen ar fi avut misiuni in tara si in strainatate in calitate de colaborator al Securitatii si ar fi scris note informative inclusiv despre alti prelati.

Arhiepiscopul Pimen a contestat verdictul de colaborare la Curtea de Apel Suceava, pe 8 ianuarie 2008. Magistraţii Curţii de Apel Bucureşti au anulat, pe 5 iunie 2009, decizia CNSAS privind colaborarea cu Securitatea a arhiepiscopului Sucevei şi Rădăuţilor, ÎPS Pimen, după ce admiseseră excepţia de nulitate invocată de avocatul arhiepiscopului privind hotărârea Consiliului. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a admis, pe 31 martie 2010, recursul Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii la decizia Curţii de Apel Bucureşti în cazul arhiepiscopului Sucevei şi Rădăuţilor, ÎPS Pimen, şi a trimis dosarul spre rejudecare la această instanţă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23252 vizualizari

  • +22 (42 voturi)    
    untdelemn (Luni, 20 aprilie 2020, 22:17)

    iulics [utilizator]

    La Matei Balș au untdelemn?
    • +4 (14 voturi)    
      era o vorba!!! (Marţi, 21 aprilie 2020, 1:49)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui iulics

      "si a trait traiul si a mincat malaiul"...il cheama "stapinul"...sus...
    • +4 (6 voturi)    
      elicopter (Marţi, 21 aprilie 2020, 11:26)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui iulics

      Ar mai fi o problema care nu e evidenta la prima vedere.Cu elicopterul NU se transporta pacienti cu boli infectioase transmisibile pe cale aeriana.Asta pentru ca e imposibil de efectuat o sterilizare ulterioara a elicopterului.Daca transporti un astfel de pacient trebuie fie sa astepti multe zile pana cand virusul se considera a fi disparut de pe toate suprafetele si blochezi astfel elicopterul,fie periclitezi echipajul si alti pacienti la transporturi ulterioare.Dar noi suntem in tara lui Virginel-diaree deci totul e posibil.
  • +50 (52 voturi)    
    Ii doresc inca zile (Luni, 20 aprilie 2020, 22:19)

    Wheelwright [utilizator]

    Dar sa fim corecti, acel pacient e umplutura sa fie episcopul transferat.
    Orice alt suceavean e dus in renumitul spital.
    • +16 (22 voturi)    
      Poate e Flutur celălalt pacient (Luni, 20 aprilie 2020, 23:28)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Încă nu am auzit să se vindece.
  • -28 (58 voturi)    
    pentru progresisti (Luni, 20 aprilie 2020, 22:19)

    cucuveauamov [utilizator]

    li se va verifica suficienta: "uite, ba, ditamai popa, nu l-a aparat Dumnezeu. Ha, Ha, Ha".
    • +27 (27 voturi)    
      Daca traieste (Luni, 20 aprilie 2020, 23:26)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      o vor da "neprogresistii" in minune.
    • +15 (17 voturi)    
      Dumnezeu nu dă cu parul (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:19)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Atît.
    • +4 (12 voturi)    
      Lasă .. (Marţi, 21 aprilie 2020, 2:02)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..că I-a apărat pe borfașii tăi, care-s foooarte credincioși și-și fac cruci tot timpul ... la TV.
    • +1 (7 voturi)    
      Nici pe tine nu te-a aparat! (Marţi, 21 aprilie 2020, 4:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Stii cum se spune, de unde e nici Dzeu nu cere, Hahahaha.
  • +40 (48 voturi)    
    :-) (Luni, 20 aprilie 2020, 22:25)

    Soljenitin [utilizator]

    Interesant scenariu pentru un batran securist.
  • +54 (62 voturi)    
    Spitalul Suceava (Luni, 20 aprilie 2020, 22:28)

    Zaph [utilizator]

    Spitalul din Suceava nu e suficient de bun pt el?
  • +53 (65 voturi)    
    k (Luni, 20 aprilie 2020, 22:32)

    cartofiprajiti [utilizator]

    de ce nu e dus la moaste ?
    • +1 (25 voturi)    
      Regulile jocului pentru credinciosi (Luni, 20 aprilie 2020, 23:18)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Daca te duci la moaste, esti idiot anti-stiinta. Daca te duci la spital, esti ipocrit.
      • +21 (25 voturi)    
        Dacă trimiți la moaște și tu te duci la spital (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:21)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Atunci ești ipocrit.
        • -4 (8 voturi)    
          Da, dar (Marţi, 21 aprilie 2020, 8:39)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          Daca faci straw man din cineva, esti full of --it.
          • +1 (3 voturi)    
            serios? (Marţi, 21 aprilie 2020, 12:34)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Pai secu' ipocrit nu e exceptie, e regula in borsrl.

            Replica ta care s-a vrut un "ba tu" 'telectual, e ca nuca-n perete. Mai bine citai din cartea cartilor ceva
    • +11 (13 voturi)    
      in nici un caz (Marţi, 21 aprilie 2020, 8:14)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      E risc maxim sa-l duci pe asta la moaste. Il confunda binecredinciosii si incep sa-l pupe.
  • +33 (47 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 aprilie 2020, 22:34)

    [anonim]

    • +8 (10 voturi)    
      A fost o faza in Italia (Marţi, 21 aprilie 2020, 3:19)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui

      https://www.cbsnews.com/news/italian-priest-coronavirus-ventilator-don-giuseppe-berardelli/
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:37)

      Joe@Black [utilizator] i-a raspuns lui

      La cata influenta are asta de a turnat la Securitate nu avea cum sa nu-l plimbe cu elicopterul la Bucuresti...cati sarantoci mai tineri NU au fost trimisi la conditii mai bune catre alte spitale si au murit la Suceava, nu spune nimeni?

      A turnat o viata jigodia si a taiat padurile Bucovinei si are bani de-i intoarce ca Drku cu lopata...asta e si motivul pentru care a stat 30 de ani la conducere...
  • +16 (22 voturi)    
    Cum asa? (Luni, 20 aprilie 2020, 22:38)

    oxbridge [utilizator]

    Și Verginel, in vremurile astea de kko? Sau e under cover?
  • +23 (41 voturi)    
    barbosu' asta.. (Luni, 20 aprilie 2020, 22:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cu cati habotnici a tinut slujba de inviere?
  • +17 (23 voturi)    
    karma (Luni, 20 aprilie 2020, 23:21)

    stefan2009 [utilizator]

    is a bitch
  • +22 (30 voturi)    
    Slaba credinta in Dzeu (Luni, 20 aprilie 2020, 23:29)

    Ord [utilizator]

    la popa, daca nici la 90 de ani nu vrea sa ajunga mai repede in Rai la cel pe care-l slaveste. Face un gest de sacrificiu si ofera tratamentul lui unui amarat?
  • +24 (26 voturi)    
    @altiro si @anges (Luni, 20 aprilie 2020, 23:31)

    un domn [utilizator]

    Sa Il Oblijeasca la Una Din Casele Conspirative
  • +28 (34 voturi)    
    . (Luni, 20 aprilie 2020, 23:40)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ohoo să vezi de-acum distracție, de nu s-or plimba popii cu elicopterul din două în două zile.
  • +22 (28 voturi)    
    sigur il vindeca Dan Puric (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:04)

    redrick [utilizator]

    pentru ca el nu a renuntat in favoarea unuia mai tinar... sa vedem ce zice karma
  • +3 (7 voturi)    
    Rugaminte (Marţi, 21 aprilie 2020, 3:18)

    TheFreeOne [utilizator]

    Daca santeti crestini adevarati, nu mai pierdeti vremea si transferati-l imediat pe IPS acolo unde trebuie sa fie, ca ne bate Dumnezeu.

    Ca sa nu alergam dupa doi iepuri si sa punem la grea incercare atentia medicilor din elicopter, lasati celalalt pacient pe loc, are spital foarte bun la doi pasi, la Suceava. Poate fi transferat maine, pe ziua (daca se mai doreste acest lucru).
  • +9 (11 voturi)    
    Avea mai multe sanse acasa (Marţi, 21 aprilie 2020, 4:39)

    Dalinar [utilizator]

    Dar daca il rateaza corona sau stafilococu ala auriu, o sa rateze si el ocazia de a intra in Rai mai curand!
  • +11 (13 voturi)    
    ii mananca undeva (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:23)

    vasileionel [utilizator]

    pe popi in general ii mananca undeva cand e vorba sa respecte si ei regulile si sa fie responsabili. Ei sunt tot timpul altfel. Se cred mai presus decat noi ceilalti, decat ,,prostimea”. Ei, datorita culturii lor vaste (experti in furtisaguri, turism, agricultura, evaziune fiscala, bisnita cu lumanari siobiecte de cult, etc) se cred in alta lume. Au Mercedesuri S Klasse, vile si case parohiale mai mari uneori chiar decat bisericile, traiesc smerit numai in lux si nu le mai place cand nu mai vin babele proaste sa le aduca pomana. Cand ii loveste coronavirusul din cauza prostiei lor se trimit elicoptere sa-i duca la cele mai bune spitale si atunci nu mai sunt lasati in voia domnului. De ce nu sunt tratati la fel toti ceilalti romani? De ce nu se spune pe fata ca trierea prioritatilor se face INTOTDEAUNA in functie de clasa politica si sociala? Cui ii este frica sa dea cartile pe fata?
  • 0 (2 voturi)    
    mda.... (Marţi, 21 aprilie 2020, 15:41)

    iuflo [utilizator]

    dumnezeu sa ma ierte dar oare acum in al 12-lea ceas se va gasi vreun prelat care sa nu mai ia in deradere lupta cu acest pericol a celor constienti ??? ar trebui dus teodosie acest nerod al clericilor langa pimen sa vada si sa simta ca toma din biblie adevarul........
  • 0 (2 voturi)    
    2 probleme (Marţi, 21 aprilie 2020, 22:38)

    liviu_ [utilizator]

    1 - nu are protectie divina?!
    2 - daca era un batran de rand.... mai era transportat cu elicopterul?! da stiu.... sunt un porc conspirationist care are impresia ca egalitatea de sanse e o minciuna :D