"Carantină strictă?! O minciuna!" Mărturia unui jurnalist român întors cu avionul din Lombardia pe Otopeni: "În afară de polițiștii de Frontieră, depășiți oricum de situație, nu ne-a întâmpinat nimeni”

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 0:34 Actualitate | Sanatate


Pasageri la Otopeni
Foto: Facebook
”Am fost în primul avion care a aterizat la București, direct din patria coronavirusului italian (provincia Lombardia)❗ Adică zborul de Bergamo care a aterizat undeva la ora 15. Anunțurile lui Arafat, Streinu Cercel și alții vorbeau încă de dimineață despre o carantină strictă, culoare separate, asistență medicală și alte măsuri luate pentru toți cei ce vor veni din Italia... Povești și minciuni! În afară de polițiștii de Frontieră, depășiți oricum de situație, nu ne-a întâmpinat nimeni. Ne-au înghesuit ca pe vite într-un holișor, unde am completat niște formulare. Fiecare cum a vrut și cum a știut. Apoi le-am predat acelorași polițiști. Nimeni nu ne-a spus nimic de vreo carantină, de obligații sau masuri de prevenție!”, scrie Dan Bucura pe pagina lui de Facebook.

Dan Bucura a postat și pe site-ul său jurnalist.ro imagini video din aeroportul Otopeni cu cei sosiți din Lombardia și cu formularul respectiv. Acesta spune ca formularul a fost completat de fiecare cum a dorit, ca nu i-a intrebat nimeni nimic și că a aflat cu surprindere când a ajuns acasă că doctorii Arafat si Streinu Cercel au anunțat că aceștia sunt în carantină la domiciliu, fără ca cineva de la aeroport să le spună așa ceva.

Dan Bucura, fost jurnalist la Adevărul, Evenimentul zilei sau B1 TV, și-a lansat propriul site de știri, Jurnalist.ro, potrivit paginademedia.ro.

Călătorii care vin din zone afectate de coronavirus vor intra pe Otopeni prin fluxul destinat charterelor, anunță Mediafax. Sunt vizate zborurile care vin dinspre Milano, Bergamo, Treviso, Torino. Pasagerii vor fi preluați de personalul medical al DSU.

La intrarea în ţară, aceşti pasageri vor completa un scurt chestionar cu datele de identificare şi alte informaţii relevante.

Ei vor fi asistați de personalul medical al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU).

Ce conține chestionarul pe care românii care se întorc din Italia trebuie să îl completeze

Românii care se întorc în ţară din zonele italiene afectate de coronavirus vor fi obligaţi, pe Aeroporul Henri Coandă - Otopeni, să completeze un scurt chestionar. Mai întâi, pasagerilor li se cer datele personale, numărul de telefon şi o adresă de e-mail la care pot fi găsiţi pe perioada şederii în România, iar apoi ei trebuie să răspundă la câteva întrebări.

Călătorii sunt întrebaţi dacă au locuit într-o zonă unde erau persoane infectate cu coronavirus şi dacă au intrat în contact direct cu astfel de persoane în ultimele 15 zile.

Totodată, pasagerii trebuie să scrie dacă au fost spitalizaţi în ultimele 3 săptămâni şi să specifice dacă au avut simptome, precum febră, tuse şi dureri de cap.


Citește și:




Coronavirusul se extinde în Italia: Peste 130 de persoane sunt infectate, 2 au murit / Nu a fost găsit încă „pacientul zero” / Zonele cele mai afectate sunt puse în carantină






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















79668 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    "Birocratie pe hartie" (Luni, 24 februarie 2020, 0:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De multe ori am stat sa ma intreb de ce la noi birocratia este atat de excesiva, de ce exista un document care atesta ceva, un document care dovedeste ca primul document atesta, un altul care declara ca cele doua sunt valide, semnate, stampilate si cu tot felul de fundite pe ele, apoi un document pe propria raspundere legat de cele 3 de mai devreme. Si nu in ultimul rand, inca un document semnat si stampilat de cineva care exlica cum ca a doua persoana a verificat si validat ce scria in primul si inca un document semnat de omul cu pricina si cel ce a validat, dar sa nu uitam de documentul unde si un martor semneaza.

    Da, este o povestooara exagerata, dar care nu este departe de adevar. In fine, ca sa inchei ideea, ma intrebam ce e cu toata birocratia. Pe de-o parte, este vorba si de tot "sistemul" de rotite bugetare, un om care preia, altul care da, altul care pune stampila, altul care impinge si altul care trage pachetele, cand ar putea totul fi fie automatizat, fie integrat si electronic. Dar trecand peste incompetenta care nu permite asta, avem deci justificarea ca atatia oameni sa lucreze la stat, mai mult degeaba, dar sa si fie nervoase ca au atata munca si ca nu exista procese automate, dar daca apar, se vor razvrati ca munca le e pusa in pericol, dar mai avem ceva magic !

    Al doilea motiv!

    Trebuie sa se justifice toata munca, tot ceea ce se face. Romanai este tara unde se munceste mult, unde proiectele vin pe banda rulanta, unde banii circula mai ceva ca la bursa si unde absolut tot se petrece la cel mai inalt stnadard, pentru ca avem persoane cu doctorat si tot felul de lucrari.

    Cum? Simplu: pe hartie. Este tara unde pe hartie se petrece tot. Avem spitale echipate cu scule de ultima generatie, doctori care au fost la cursuri in afara, autostrazi, reabilitari si acum, masuri mai ceva ca in SUA sau China pentru tratarea sau prevenirea Coronavirusului. Pe hartie !!!
    • -21 (23 voturi)    
      adica , (Luni, 24 februarie 2020, 6:28)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      italia e un fel de china ? minte? pai, aia cam au gura mare ,i-au intrecut pe moldoveni...e de rau , fratzica...
      • +2 (10 voturi)    
        ? (Luni, 24 februarie 2020, 8:55)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Ori ai gresit articolul ori nu stii sa citesti. Articolul este despre Romania, eu am scris despre Romania. Cum ai ajuns tu la Italia si China, doar tu stii. O fi cu avion din ala "intercity" Moscova - Milano.
    • +9 (9 voturi)    
      pentru ca (Luni, 24 februarie 2020, 9:57)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      la noi nu exista conceptul de cetatean, de membru al societatii, de pilon de baza al vietii "cetatii", si nu exista incredere.
      Daca ar exista incredere, asta s-ar transmite si perpetua intergenerational etc si atunci poate ca am admite un sistem in care daca cumpar de exemplu o masina second merg la un birou unic in care se editeaza intr-un fisier (ce mentine version history) noul proprietar. Si solutii se pot gasit pentru tot.
      • +1 (5 voturi)    
        Discutabil in cazul de fata (Luni, 24 februarie 2020, 12:13)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui hanu

        Cetateanul ar trebui mai intai informat. Momentan singura discutie in presa romaneasca este despre "carantina". Atat. Ce intelege romanul care se intoarce din Italia? Ca este un fel de indezirabil?.. Ca tara de care fugim oricum toti la prima ocazie nu ne mai vrea nici dupa o scurta vizita peste hotare?

        Guvernul si mass-media ar trebui sa ia in serios problema si sa inceapa imediat o campanie de constientizare a riscurilor, dar si a masurilor de precautie. HotNews?.. nimic pe prima pagina?..
    • +15 (17 voturi)    
      ISU (Luni, 24 februarie 2020, 10:15)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Va amintiti de stirile cu angajatii ISU pusi pe pile?

      Va amintiti cum Arafat facea propaganda politica pentru Ponta?

      Astia vrem sa ne protejeze?
  • +22 (26 voturi)    
    Doar nu chiar ne-am asteptat (Luni, 24 februarie 2020, 0:57)

    fat.cat [utilizator]

    La rigoare din partea autoritatilor. Asadar, COVID-19 Romanian branch, AMR cat?
    E doar o chestiune de timp.
    • +1 (9 voturi)    
      tot interesul (Luni, 24 februarie 2020, 10:22)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Sunt multi paraziti prin institutiile alea si laboratoare care asteapta sa se declare PANDEMIC pt ca primesc fonduri considerabile pt cercetare de la OMS
  • -6 (24 voturi)    
    Izolarea celor din Italia crește șansele de virus! (Luni, 24 februarie 2020, 1:04)

    simplex1 [utilizator]

    Au fost luați în evidenta. Altceva ce sa le facă?
    Au completat formularul ca sunt veniți din Italia și și-au luat angajamentul sa stea în carantina la domiciliu.

    Nu ai cum sa strângi undeva într-o tabără izolată sute de oameni pe zi care vin din Italia ca nu faci altceva decât sa le crești șansele de îmbolnăvire. Unul singur cu coronavirus îi poate infecta pe toți.

    Ajungi ca pe nava Diamond Princess unde pana azi 691 s-au îmbolnăvit din 3711 câți erau la bord inițial.
    • -14 (22 voturi)    
      ce o vrea ... (Luni, 24 februarie 2020, 6:31)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ce-o vrea domnul , suntem animale fata de om ,s-a saturat natura de noi , am umplut-o de rahat ,acum vrem sa umplem si alte planete ...
    • +7 (13 voturi)    
      Gresit (Luni, 24 februarie 2020, 9:49)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nava Diamond Princess nu are conditii de carantina. E ca si cum i-ai tine in avion 14 zile. Ii poti insa debarca si organiza separat in corturile armatei.

      Bonus: da s-au imbolnavit 691 pe Diamond, dar cati s-ar fi imbolnavit pe mainland daca primii 5-10 pacienti ar fi debarcat si si-ar fi continuat drumul prin avioane, autocare, hoteluri?
      • -1 (9 voturi)    
        Iți urez sa locuiești tu în corturile armatei! (Luni, 24 februarie 2020, 10:44)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Am stat putin, aproximativ o saptamana, într-un cort militar instalat în pădurea Tunari de langa Bucuresti. Era prin Mai și tot se simțea frigul.
        Ții oamenii la temperaturi scăzute 14 zile acum la sfarsit de februarie, în corturi. Expunerea la frig crește riscul de contactare a virusurilor.
  • +26 (32 voturi)    
    E o chestiune de zile... (Luni, 24 februarie 2020, 6:21)

    tontu [utilizator]

    ... pana ce epidemia va izbucni si in Romania. Bineinteles ca autoritatile vor fi depasite de situatie. Depinde de fiecare dintre noi sa ne auto-protejam si sa-i protejam si pe cei din jur.
    • -1 (11 voturi)    
      Autoritati? (Luni, 24 februarie 2020, 9:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Nu - bugetari puturosi cu salarii NESIMTITE; ministri „liberali” interesati de privatizarea Sanatatii, politruci incompetenti, javre CRIMINALE.
    • +3 (9 voturi)    
      o sa fie iar circ (Luni, 24 februarie 2020, 10:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      latrina o sa urle ca orban a adus virusul. pnl o sa urle ca psd nu a facut ce trebuie in timp ce oamenii o sa moara

      ce, nu ne-am obisnuit?!
    • +2 (8 voturi)    
      cu furci si topoare pe pezedei ..... (Luni, 24 februarie 2020, 11:06)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      cu furci si topoare pe pezedei ..... au politizat tot .... totul este o varza.....
      • 0 (8 voturi)    
        Lasa toporul acasa. (Luni, 24 februarie 2020, 11:28)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Ca pezedeii nu au politizat nimic ce nu trebuia politizat oricum. Ideea ca unele lucruri nu ar fi politice este deja demodata. Totul este politic si toti sunte m politici.
  • +34 (36 voturi)    
    "Avem tot ce ne trebuie" (Luni, 24 februarie 2020, 7:26)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Adica hartie si pix.
    • +4 (6 voturi)    
      ai uitat de incompetentii din sistem (Luni, 24 februarie 2020, 10:07)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      pe care-i doare-n cot de cei ce platesc taxe din care incompetentii isi traga salarii pufoase si pensii speciale
    • +2 (8 voturi)    
      Lemn si cuie (Luni, 24 februarie 2020, 10:13)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      pentru cavou
  • +14 (16 voturi)    
    Noroc cu spitalele regionale! (Luni, 24 februarie 2020, 9:15)

    mircea112 [utilizator]

    Daca nu aveam spitalele regionale promise acum 4 ani de duamna Firea, ce ne faceam?

    Mergeam in astea vechi si mai plecam de acolo si cu raie, paduchi, nosocomiale.

    Acum cu astea noi, mari, cu zeci de mii de paturi, o sa fie o placere coronavirusul.

    Sau toate sunt minciuni si singura speranta ramane, super mamutul lui Daniel Preafericitul, chiar si asa, la cat de mare e catedrala, coronavirusul nu va intra in tara de frica lui Dumnezeu, ca doar o data cu catedrala si-a schimbat adresa pe Bucuresti, Romanica.
  • -7 (11 voturi)    
    Evident (Luni, 24 februarie 2020, 9:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca nu poate fi organizata de spitale private, carantina nu are nuci un scop pentru ministrul `liberal” Costache, un CRIMINAL,
    • +2 (6 voturi)    
      Pe coji (Luni, 24 februarie 2020, 12:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de nuci ar trebui sa stai tu si ai tai!
  • -4 (12 voturi)    
    Inca unul care-s face reclama (Luni, 24 februarie 2020, 9:26)

    holinessdani [utilizator]

    S-a gasit unul sa infiereze cu manie proletara si multa gargara "autoritatile".
    Si asta doar ca sa-si faca reclama la un blog infect in care isi varsa frustrarile de rezistent ratat.
  • +6 (12 voturi)    
    Unde esti tov. Calafat? (Luni, 24 februarie 2020, 9:29)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Tu ala care ne dai asigurari neincetat?
    Tu, cel care esti vinovat si nevinovat simultan?
    Tu care esti mai pesedist decat poesedistul?
    Ce fac ma, incompetentii aia ai tai?
    Pentru tine a cazut un guvern; ce trebuie sa mai cada ca sa pleci?
  • +1 (15 voturi)    
    si nici nu putem da vina pe Dragnea!! (Luni, 24 februarie 2020, 10:06)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    asta-i cel mai greu.
  • +7 (15 voturi)    
    intrebare legitima: (Luni, 24 februarie 2020, 10:15)

    liviu_ [utilizator]

    noi cum kkt am supravietuit 2000 de ani pe planeta asta?!

    ca la cat de prosti suntem (la vot, la dezastre la orice) si lasi si tradatori si ce vrei tu.... ar fi trebuie sa disparem acum muuuuuuulti ani....
    • +4 (6 voturi)    
      raspuns ilegitim.. (Luni, 24 februarie 2020, 12:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu am supravietuit 2000 de ani. poporul de azi este un amestec genetic extrem de pestrit. din dacii lui Burebista nu a mai ramas mare lucru. nu stim nici macar 5% din limba pe care o vorbeau dacii cu 2000 de ani in urma.
      • +3 (3 voturi)    
        Ei...nu chiar asa!!! (Luni, 24 februarie 2020, 15:51)

        florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Toti marii nostri istorici se chinuie de peste 200 de ani sa se - si sa ne - lamureasca ce limba se vorbea la curtea lui Stefan cel Mare; se banuie ca - cartle bisericesti si slujbele s-ar fi tinut in slavona - scriere chirilica, dar ce vorbea plaiesul nexam ??
      • 0 (6 voturi)    
        si de la Burebista se stie (Luni, 24 februarie 2020, 15:58)

        florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ca anterior domniei sale si distrugerii viilor, dacii, la betie jucau "bambilici"; acesta era sport national inca dinaintea lui Zda`masii. In centrul mesei era o gaura si mesenii i-si legau sculele de ate trecute prin gaura si trageu aletoriu de cate o ata; fiecare cat putea si indura. Cam aici am ajuns si noi.
  • +5 (11 voturi)    
    Tara e aproape de prapastie si Mandolineanu.... (Luni, 24 februarie 2020, 11:56)

    KTerinca [utilizator]

    …. se tine de ghidusii politice.
    Fir-ati ai dracului cu politica voastra, cu Iohannisu' vostru si cu parlamentu' vostru.
    De la primu' pan' la ultimu'
    Sictir !
    Va mai voteaza dracu !
  • +3 (5 voturi)    
    Un virus fericit (Luni, 24 februarie 2020, 16:50)

    Gargara3 [utilizator]

    Coronavirusului va fi foarte fericit in Romania medicilor spagari, spitalelor infecte si autoritatilor incompetente numite sau angajate pentru sinecuri.
  • +4 (4 voturi)    
    Speriem virusul cu birocratia si incompetenta (Luni, 24 februarie 2020, 22:45)

    Rational1 [utilizator]

    N-ati inteles! Strategia e de fapt sa speriem virusul cu birocratia si incompetenta noastra!
    Cu romanii au reusit, nu? 5 milioane au plecat din tara!