Dan Barna: Anticipatele, singura soluție pentru a avea o majoritate reformistă în Parlament

de MH     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:27 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Liderul USR, Dan Barna, reacționează după anunțul premierului Ludovic Orban privind organizarea alegerilor anticipate, spunând că reprezintă singura soluție pentru a avea o majoritate reformistă în Parlament.

La scurt timp de la anunțul făcut de premier la finalul discuțiilor cu șeful statului, liderul USR a reacționat printr-un mesaj pe Facebook în care spune că este nevoie de un parlament reformist și amintește că încă de la mijlocul anului trecut a transmis că în actuala configurație parlamentară o majoritate reformistă este imposibil de construit.

"De aceea, alegerile anticipate sunt singura soluție care poate conduce la crearea unei astfel de majorități care să reflecte dorința românilor de a ieși rapid din ambiguitatea actuală. Salut, în acest context, faptul că președintele și premierul s-au pus de acord pe acest subiect și au o opinie comună cu a noastră. România are urgent nevoie de un parlament care să contribuie la buna guvernare nu să o împiedice. Cu cât mai repede, cu atât mai bine", afirmă Dan Barna.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1429 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nu, nu-i bine. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:45)

    prec [utilizator]

    Să vedem ce face PNL-ul. Că, până-n clipa de față, nu au făcut nimic din ce-au promis. DOAR AU CONTINUAT POLITICA POMENILOR. DE ANUL ĂSTA SE MAI MĂRESC NIȘTE SALARII LA PARAZIȚI: LA MILIȚIENI, SPRE EXEMPLU!
    Și nouă ne ziceau de cheltuielile nesustenabile cu bugetarii. Ne povesteau de investiții.
    • +1 (3 voturi)    
      pai cam asta a aratat poporul ca vrea (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Cand Basescu a taiait salariile in 2010 de ne-am revenit din criza in 3 ani (desi eram aproape de Spania care si-a revenit in 8-9 ani), a fost practic scos din politica de electorat. Acu de ce si-ar mai risca cineva fundul cand e clar ca poporul voteaza cu cine da mai mult?
  • -2 (4 voturi)    
    Noua clasa politica va apare: (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:18)

    bubalacap [utilizator]

    Daca nu aveti majoritate dupa alegeri, sa platiti toate cheltuielile pentru alegeri.
    Sa raspundeti penal daca nu indepliniti promisiunile din campaniile electorale.
    Va prindeti, domnilor si doamnelor politicieni?
    • +2 (2 voturi)    
      pai de ce sa se prinda? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      Nu oricum ii voteaza lumea dupa care da 100 de lei in plus? Ai vazut pe cineva scandalizat ca x-ulescu fura?
  • -2 (4 voturi)    
    da. anticipate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:52)

    Wn [utilizator]

    pentru o majoritate cu Cioloș si PLUS.
  • +1 (3 voturi)    
    anticipate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:45)

    noi2013 [utilizator]

    cu 3-4 luni inainte de alegerile programate sunt cam fara noima, dar faceti-le odata sa terminam circul !!!!

    Nimeni nu face nimic si bateti apa in piua aiurea!

    Si dupa alegeri daca nu va convin rezultatele mai face un rand?!
  • 0 (4 voturi)    
    anticipatele sunt aproape imposibile (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:58)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ca sa faci anticipate, trebuie sa ai o majoritate in parlament care sa vrea asta. Altfel nu ai cum. Dupa un premier respins, vor vota a doua propunere, indiferent cine va fi aceea.

    Si cum singurele partide care ar castiga sunt PNL, USR/PLUS si poate Ponta, restul nu au nici un interes sa-si piarda locul caduts in parlament aiurea.

    Deci singura solutie ar fi ca PNL/URS sa racoleze suficienti parlamentari incat sa aiba majoritate, bineinteles cu promisiunea ca-i pune pe lista. Dupa care vom vedea listele PNL/USR la urmatoarele alegeri si ne vom speria.
  • +1 (1 vot)    
    Dragul de userist Barnevici se vrea (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:18)

    Rescator [utilizator]

    mare reformator.Până acum a livrat doar gargară,
    certuri interne și șantaj primitiv la PNL.Dacă
    ceata adunată de pe maidane ajunge la guvernare,
    putem să emigrăm in Botswana,primind desigur,
    salarii și pensii in moneda acelei țări.
    In țară coteria USR va pune de un festival LGBTI.
    La mai mare Barnevici!