VIDEO Orban, după discuțiile cu Iohannis: Eu și președintele am decis că cel mai bine pentru România este să organizăm alegeri anticipate

de MH     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:25 Actualitate | Esenţial


Iohannis si Orban
Foto: Facebook PNL
Premierul Ludovic Orban a declarat vineri, la finalul discuțiilor cu președintele Iohannis, că au convenit organizarea alegerilor anticipate, susținând că reprezintă cea mai bună soluție pentru România.

"O spun clar că eu și președintele Klaus Iohannis am decis că cel mai bine pentru România este să organizăm alegeri anticipate. Românii au arătat clar la referendum, la alegerile europarlamentare și la prezidențiale că nu mai vor PSD la putere. La ora actuală Parlamentul este dominat de PSD și acționează ca o frână la adresa Guvernului și este absolut necesar ca cetățenii să își aleagă reprezentanții astfel încât să existe un Parlament care să fie oglinda a dorințelor românilor", a declarat Orban, la finalul întâlnirii de la Cotroceni.




Întrebat dacă va demisiona sau dacă așteaptă depunerea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului, premierul a răspuns: "Nu o să vă dezvălui strategia. Cert este că am convenit ca asta este cea mai bună soluție pentru România. Cu siguranță vom găsi cele mai bune soluții de a declanșa procedura alegerilor anticipate".

"Există două soluții de declanșare a procedurii alegerilor anticipate (n.r. - demisia premierului și moțiune de cenzură). În funcție de evoluția evenimentelor vom apela la una sau la cealaltă", a adăugat Orban.

​Legat de data la care vor avea loc anticipatele, Orban a spus că "ar fi util și bine" să fie simultan cu localele sau la o dată cât mai aproape de alegerile locale.

"Am desemnat un grup de lucru, o echipă de discuții. În ceea ce ne privește, asta e convingerea noastră că România are nevoie de alegeri anticipate", a precizat premierul.

Întrebat dacă va avea discuții și cu PSD legat de organizarea alegerilor, Orban a răspuns: "Ce să discutăm cu PSD când obiectivul nostru e să eliberăm România de PSD?".

Care este procedura pentru anticipate

Alegerile parlamentare anticipate, care au ca efect scurtarea mandatului parlamentar, pot fi declanşate la iniţiativa preşedintelui României, în baza articolului 89 din Constituţia României.

Astfel, preşedintele poate să dizolve parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea guvernului, în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

Decizia preşedintelui de a declanşa alegeri înainte de termen este precedată de consultarea sa cu preşedinţii celor două camere şi a liderilor grupurilor parlamentare.

De asemenea, în cursul unui an, parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată şi nu în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă (art. 89, alin. 2 din Constituţie).

Pentru a se ajunge la o solicitare de învestitură în Parlament, Guvernul în funcţie trebuie să îşi dea demisia sau să fie demis în urma unei moţiuni de cenzură.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23585 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    cu cat mai repede cu atat mai bine (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:31)

    snowflake [utilizator]

    iti asteptam demisia orban
    #anticipate
    • +20 (26 voturi)    
      mdea.. la doua lui dupa USR+ (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:14)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      imi place asta cu "eu si presedintele" am decis intr-un final sa nu mai pierdem timpul si sa facem ceea ce cere USR+ de doua luni.
      Nu era mai simplu daca incepeau procesul din noiembrie ?
      • +7 (7 voturi)    
        poti sa vezi si partea plina (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:24)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        a mai dat afara din psd-isti
      • 0 (0 voturi)    
        trebuia facut bugetul (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:02)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        + cateva ordonante.
        Nu e chiar asa. Si nici macar USR-ul nu a spus ca ACUM vrem sa demarati procesul pentru anticipate.
      • +3 (3 voturi)    
        Era mai simplu, da' nu le convenea (Vineri, 10 ianuarie 2020, 22:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        La vremea aia era USR pe val. Acuma s-a mai racit treaba, si PNL spera sa ia suficiente locuri in parlament cat sa nu le mai sufle-n ciorba USR. Cu PSD se inteleg ei ...

        In plus, pana la locale rezolva si alegerea primarilor in doua tururi, ceea ce in sine e un lucru bun, doar ca n-o face guvernul Orban de dragu' nostru, o face ca sa ia si mare parte din primarii de la PSD.

        Dupa care frica mea e ca o sa avem vreme de alti patru ani parte de PSD 2, in parlament si in guvern. Problema cu PSD nu e numele, sunt oamenii. Incepand de la dobitocii care se duc la vot neinformati, sau care nu se duc de loc, pretinzand ca n-au cu cine vota, sau cei care se duc la vot, si se lasa pacaliti de promisiuni goale la fiecare scrutin, in loc sa se informeze ce-i cu oamenii de pe liste si din partidul pe care-l voteaza. Ori problema asta nu dispare pentru ca unii-si zic PSD si altii PNL. Asta dispare doar daca creste nivelul de educatie al populatiei.

        Parerea mea.
  • -13 (33 voturi)    
    Ce papagali... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    E mai bine pentru PNL (eventual USR-PLUS) si mai rau pentru celelte partide.

    Pentru Romania, o debandada politica nu are cum sa fie buna.
    • +5 (5 voturi)    
      ce conteaza cand (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:48)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu vad nici un rost ca un partid sa guverneze fara sa aiba majoritate in Parlament.
  • +13 (17 voturi)    
    Asa e... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:35)

    John M. [utilizator]

    "Bate fierul cat e cald"...Cine stie ce le da prin cap la comunisti sa le promita acelor partide de buzunar de ceas si, hopa mitica, material Caragiale gata pentru urmatoarea 100 de ani...

    Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr !
  • -12 (28 voturi)    
    Jeezus (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:37)

    Incomod3 [utilizator]

    "O spun clar că eu și președintele Klaus Iohannis am decis că cel mai bine pentru România este să organizăm alegeri anticipate."... wow... asta cand a fost ultima data la psihiatru ? ca are nevoie...
    • -1 (3 voturi)    
      sigur are nevoie de control periodic preventiv (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Tu esti mai linistit, trebuie doar sa nu uiti sa iti iei medicatia. Si o cam uiti.
  • -11 (21 voturi)    
    Mai,nea Mandolina,..... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:38)

    gigiN [utilizator]

    ...:zi si matale :"Presedintele si cu mine"-ca doar nu mai esti usl-ist si cred ca ai cel putin 10 clase..Sau inca esti ???
    • -5 (9 voturi)    
      Despre alegeri anticipate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:46)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Orice observator politic chiar si fara prea multa intuitie , poate clar observa ca acest plavan este lipsit de caracter, calca pe cadavre pentru asi indeplini misiunea pe care o are in Romania. Nu trebuie uitat cum l-a scos din viata publica pe Crin Anronescu , care este cu cel putin zece capete peste sica mandolina. El este o prada usoara pentru plavan , care actioneaza prin interpusi , folosindu-se de slabicinile si lipsa de inteligenta a unor indivizi dezechilibrati mintal ca descreeratul de rares bogdan , pe care in curand il vad alaturi de dragnea, pe creatura turcan si alti nieca nimeni din asa-zisa conducere a PNL ca nistor, gorghiu,roman, valceanu etc.

      Trebuie spus direct si clar ca plavanul nu iubeşte România şi el nu a rămas aici din patriotism, ci cu misiune!

      Imaginea acestui personaj a fost construită temeinic, de-a lungul anilor, conform „politicii paşilor mărunţi” specifică prusacilor de-a lungul secolelor, ei fiind, prin răbdarea lor diabolică un fel de „chinezi” ai Europei şi la fel de răzbunători ca rasa galbenă!

      Iohannis este loial Germaniei care conduce Europa , iar ca un colorar al acestui adevar incontestabil trebuie reamintit si subliniat ca

      Germania nu uită şi nici nu iartă actiunile românilor, care au întors armele împotriva ei, în al Doilea Război Mondial, devenind, din aliat, duşman!
  • +21 (29 voturi)    
    anul 2020 - an istoric - P$D max 15 % (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:42)

    un domn [utilizator]

    la TOATE Alegerile

    in 2024 NU mai pupa Parlamentul

    in 2025 DIZOLVAREA P$D si Nationalizarea Kisleff 10

    apoi cu tact si dedicatie : recuperarea a 40 miliarde euro talharite de Ciuma Rosie
    • -1 (7 voturi)    
      La cat de destepti sunteti... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:20)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ("...apoi cu tact si dedicatie : recuperarea a 40 miliarde euro talharite de Ciuma Rosie...")

      ============================

      Presupunand ca ar fi asa, ca "ciuma rosie v-ar fi furat 40 de miliarde"....la cat de inteligenti sunteti, o sa cheltuiti cu voiosie 120 de milarde ca sa le recuperati pe alea 40.

      Dar nu-i bai, tot pe "ciuma rosie" e sa dati vina si dupa 100 de ani de Ebola Galbena...iar viitorii #rezisti, azi nenascuti, va vor vota indelung.

      La 5-10 ani, Afganistanul va trimite ajutoare alimentare si umanitare populatiei Romaniei.
  • +1 (21 voturi)    
    Wishful thinking (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:44)

    Pepi [utilizator]

    Sunt doua probleme:
    1. cum se pot declansa anticipatele? Practic numai daca Parlamentul e de acord. Degeaba discuta Premierul cu Presedintele: daca Parmanetul nu respinge guverne, degeaba. Ca sa se ajunga in aceasta situatie sunt extrem de multi pasi si obstacole; s-ar putea ca intreg procesul sa dureze mai mult decat e avem pana al alegerile la termen. Orban a mai avut idei nastrusnice cum ar fi ca presedintele ar putea fi ales din primul tur.
    2. crearea unui precedent extrem de periculoase: dizolvarea unei institutii alese prin vot (parlament), la dorinta alteia care a fost numita (guvern) si a uneia proaspeat alese (presedentia). E o reteta foarte simpla spre instabilitate.
    • +1 (1 vot)    
      Punctul 1 hai sa zicem, ... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 23:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      ... da' punctul doi e cam pe aratura cu barca.

      Precedentul ala foarte periculos e reglementat de constitutie, si e special prevazut pentru a iesi dintr-o situatie ca cea actuala, in care exista un clivaj evident intre ce vrea populatia si ce e-n parlament. Asa ca nu vad ce-i periculos in el. Mult mai periculos mi se pare sa lasi un parlament cunoscut ca fiind plin de infractori cu acte-n regula in continuare la butoane.
  • +25 (29 voturi)    
    cea mai buna strategie (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:46)

    cugetatorul [utilizator]

    este strategia care conduce la alegerea primarilor
    in 2 tururi
  • -15 (23 voturi)    
    Sica Mandorlina (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:54)

    pentru_oameni [utilizator]

    Eu cred ca Sica Mandorlina trebuie sa mearga la puscarie pentru inalta tradare.
    • +11 (21 voturi)    
      eu cred ca unii postaci (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

      ar trebui sa mearga pe la psihiatru. Au nevoie..
  • +4 (14 voturi)    
    Bun, daca s-a hotarat (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:57)

    Rahan5 [utilizator]

    asta atunci sa se dea drumul la manevre Politice cu ,,Asumari de Raspunderi" !
    Variante:
    1) O Asumare a Raspunderii pe o Lege care implica arestarea tutror coruptilor din PSD / ALDE care sunt aparati de Imunitatea Parlamenatara.
    2) Ca sa se loveasca si in derbedeii din PMP trebuie o ,,Asumare" si pe o Lege in care se Opreasca toate Privilegile Presedintilor dovediti Turnatori la Securitate, adica cu Dedicatie pentru Basescu ! ! ! ! !.

    3) ,,Asumare a Raspunderii" pentru Alegeri in 2 tururi la Primarii ! !

    Mai astept si alte idei de ,,Asumari".
    In 24 de ore se poate strange un Pomelnic de Noi Legi cu ,,Asumari" si care va produce Caderea Guvernului.

    Desigur ca Noul Prim Ministru Desemnat de Iohannis va promite din Start ca va continua Asumarile contra borfasilor din PSD, ALDE si PMP ! !
    Asa vom avea aproape sigur Anticipate.
    Daca nu avem Anticipate o sa avem macar toti coruptii din PSD, ALDE si PMP arestati ! !.
    Si pe Basescu fara Privilegii de fost Presedinte !. s.a.m.d
    Deci merita ! ! !
  • +19 (23 voturi)    
    Constitutie de tot rahatul (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:58)

    CezarN [utilizator]

    O Constitutie facuta pe genunchi de amatori, activisti PCR sau securisti, fara exercitiul democratiei adevarate. Trebuie schimbata din temelii.
    Altfel, iata la ce s-a ajuns: PSD si-a picat propriul guvern, apoi PNL a trantit guvernul PSD pentru ca, la cateva luni, PNL sa voteze alaturi de PSD o motiune de cenzura la adresa unui gunern PNL. Iar traseistii gen Daniel Constantin au votat impotriva unui guvern PSD, au fugit la PNL de unde vor vota impotriva unui guvern PNL. Si totul curat constitutional si in interesul national, desigur. Aaaa, sa nu uitam, si spre binele romanilor.
    :))))
  • +11 (15 voturi)    
    Stati linistiti. Nu va ambalati. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:09)

    Amad [utilizator]

    "Există două soluții de declanșare a procedurii alegerilor anticipate (n.r. - demisia premierului și moțiune de cenzură). În funcție de evoluția evenimentelor vom apela la una sau la cealaltă", a adăugat Orban.

    CORECT este ".. in functie de interele noaste vom apela ..."
    Oamenii onesti nu exista in ecuatiile politice. Nu vrea nimeni sa ajunga in politica pentru popor ci pentru "Familie".

    Visati prea mult.
    • +5 (9 voturi)    
      ba nu visam deloc (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Decat cu Dragnea, Ciordache, Deputatul Mitraliera si Veorica Dancila e mult mai bine cu astia de acum. Perfecti nu sunt, dar ii prefer de 1000 ori celor de dinainte.
    • 0 (0 voturi)    
      mai exact ce ai vrut sa spui? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      ?
  • -3 (13 voturi)    
    eu si preshul, l'état c'est moi... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...totusi, chiar si intr-o democratura ca a noastra, declansarea anticipatelor incumba Parlamentului!
    • +2 (4 voturi)    
      hehehe (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      "incumba" "stipendie" "dijmuieste" postacule #ruznak
      Degeaba te zvarcolesti ca un viermus prins cu un ac in insectar, vreaea #ruznachylor si a lui Liliputin a trecut.
  • -7 (9 voturi)    
    PARIU (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:23)

    BlueX [utilizator]

    USR - 35%
    PNL - 30%
    PSD - 28%
    • +5 (5 voturi)    
      rearanjeaza cu P$D 15 % (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      diferenta o aloci unde iti convine
    • 0 (0 voturi)    
      bine ar fi, (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:16)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      dar cred ca va fi 21-30-25. Va place ca am pus sa iese 51 ?
    • +2 (2 voturi)    
      Pariu cu cine? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:26)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Poate cu ...tine insuti!
      Poti macar sa argumentezi?!

      Apropo esti la curent cu faptul ca USR a scazut (in sondajele actuale) mult sub votul de la europarlamentare?
    • +2 (2 voturi)    
      e cam wishfull thinking (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Dar impreuna USR+PNL pot lua undeva la 60%
      Si e suficient.
  • -1 (3 voturi)    
    Da (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:07)

    coor [utilizator]

    ar trebui , dar nu se va intampla . Nici nu trebuie explicatii , nu trebuie sa nu amagim degeaba . Nu renunta la os sau oscior nimeni !
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Fiindca asa spune A3 sau RTV?
      Si daca renunta?
  • +4 (10 voturi)    
    E bine pentru ca PNL sta bine in sondaje (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:24)

    Frankie [utilizator]

    E rau pentru ca Romania va fi in groapa dupa alegerile anticipate.
  • -1 (7 voturi)    
    smecherie usl'amica (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:38)

    nash pandelica [utilizator]

    adica, pe intelegerea initiala, doua partide mari care sa alterneze sau sa se altereze la guvernare (!!).

    anticipate inainte sau odata cu localele, fara vot in doua etape, ar fi in favoarea pnl si psd.
    cum penelica se cred pe val, cum kaizaru, preshu nejucator si echitabil, al tutulor romanilor(hahaha!) a trecut cu totul in tabara penelizda, considera ca au succesul asigurat, cu cat mai repede, cu atat mai bine. inainte sa se faca si de ras la guvernare.;;
    numai ca, procentul lui klauz e minicinos.
    anticipate intr'un singur tur e in defavoare celor ce au pus umarul la aburcarea guvernului penelizd.
    guvern care merge pe linia usl'amica, racoleaza de la cine poate, da in partidele mici, sa le desfinteze, eventual sa le forteze sa bata la usa lor, sa le faca favorarea sa le inghita.
    caci, spre deosebire de psd, care e sigur pe anexele pro si alde, sica si klauz nu's siguri nici ussr, nici de pmp, dar mai ales de unguri.
    de fapt, ei nu tzintesc lovituri mari pe pesedica, ci pe ...tovarasii de drum.
    fara doua tururi si fara catindat unic la bucale, o vor avea tot pe madam pandelel. cu ea va fi usor sa ajunga la o intelegere, dupa aceea.
    mai greu cu neicusoru dan, care refuza sa'si bage adeziunea...
    iar, tovarasi de drum, daca vor fi prosti, vor avea anticipate intr'un tur.
    • +3 (5 voturi)    
      O Colică Neuronală ai avea dacă (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Scapă Romania de o majoritate P$D ?
      • +1 (5 voturi)    
        nu, (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dar nu se poate asa cum vrea sica.
        ori merge cu toata dreapta impotriva psd plus acoitii, ori dupa alegeri vor avea tot o configuratie palavramentara cam ca care este. cel mult, o democratie fragila.
        doua tururi ar trebui peste tot, de la locale la palavramentare. alesii sa asude oleaca, 'nainte sa doarma in palavrament....
        ei mizeaza ca ussristi, cati s'or mai alege dintr'un tur, vor fi usor de pacalit si adusi la vot in palavrament, alaturi de penelei.
        iar ussr nu e dreapta, e un ciot de stanga.
  • +1 (1 vot)    
    sanchi! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 4:31)

    Codruta N [utilizator]

    De fapt, vor ca alegerile sa fie INAINTE de "marirea pensiilor" - pentru ca, daca vor fi dupa, o gramada de oameni n-or sa-i mai voteze!
    Si asta, pentru ca, de fapt, NU vor sa le mareasca! Vor sa-i traga-n piept pe pensionari si nu pot face asta decat DUPA alegeri! :P
    • +1 (1 vot)    
      Credeti ca se jeneaza sa imprumute in numele ? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:08)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      nostru ???Vor realiza programul psd mai dihai decat acestia !!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 8:18)

    briciu [utilizator]

    Johanis dormea ;)))
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo lui, premierului! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 8:52)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vad, uimit, cum, la intalnirile cu presa, tinerele reporter ii pun intrebari premierului L. Orban, numai subtirele, cam cum ii convin acestuia.
    Nicio domnisoara reporter nu-i pune intrebari grele, de felul : cand deschideti santierul la autostrada Pitesti - Sibiu, la autostrazile Comarnic - Brasov si Modova - Ardeal, cand se dau in functiune acestea, care sunt modalitatile de plata a costului acestora, cand se deschid santierele la spitalele regionale, din ce fonduri vor fi platite, cand vor fi date in folosinta, etc., etc.
  • 0 (0 voturi)    
    O comisie care va analiza pana (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 9:08)

    JohnyM [utilizator]

    ......la momentul de dupa alegeriile la termen
  • 0 (2 voturi)    
    Sefii au planuri mari, sa puna tara pe butuci ! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 9:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iohaniss si Orban vor sa puna tara la pamant in 2020.
    Sa stea tara, intreg anul curent, numai in alegeri, in propaganda electorala, in prezenta candidatilor la televizor, sa nu mai munceasca nimeni serios, asteptand sa vada cine va ajunge la putere, tara sa stagneze, eventualii investitori sa ne evite, dobanzile la imprumuturi sa creasca, etc., etc.
    Vrea cineva sa ne distruga, sa devenim nerecuperabili, sa fim pe locul 30 in UE (din 28)?
  • +1 (1 vot)    
    PNL daca il tratati pe Presedinte ca imparat si nu (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:19)

    deval [utilizator]

    ca pe un cetatean bine intentionat dar foooarte limitat si nicidecum liberal o sa v- o luati rau !!
    Tampenia asta cu candidat propriu la alegerile locale-inainte macar de a sti daca avem sau nu doua tururi- e o gugumanie care pune sub semnul intrebarii cata minte e depozitata la Victoria si in general, in pnl !!
    Daca exista un candidat pnl viabil la Bucuresti pentru aceasta lupta-din pnl- l-am fi stiut deja si noi, cetatenii !!
  • +1 (1 vot)    
    Dl.L.Orban sa faca pasi hotarati, convingatori (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    Orban insista pentru alegeri parlamentare inainte de termen (in urmatoarele 3-4 luni) fiindca lipsa, in mod detasat, a majoritatii de dreapta in parlament face ca PSD sa fie o frana in parlament, pentru toate actiunile benefice, prin care PNL vrea sa restructureze tara, in toate domeniile principale.
    Asa or fi stand lucrurile, cum sustine domnul L. Orban dar, pentru a ne convinge el, impreuna cu parlamentarii de dreapta (din actualul parlament), ar trebui sa elaboreze accelerat legile prin care vrea sa restructureze tara, pe care sa le supuna votarii de catre parlament si, in caz ca, din cauza lipsei majoritatii detasat a dreptei, nu pot fi aprobate unele (sau chiar toate) legile propuse.
    In acesta situatie, domnul L.Orban sa spuna poporului : 'Vedeti ca am avut dreptate, ca PSD este o frana in parlament, pentru ca noi sa a se facem ordine in tara, pentru a trece rapid la progresul tarii pe toate planurile.
    Astfel, populatia ar fi convinsa imediatde afirmatia domnilor Iohannis si Orban, ca : 'orice zi in care PSD nu este inlaturat complet de la putere mentine tara in inapoiere intr-o stare de toxicitate, o prabuseste rapid, face imposibila cresterea sustenabila, cu celeritate, a nivelului de trai al intregii populatii', construirea rapida de autostrazi, de spitale, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Erata, dl Orban! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 9:35)

    lasa [utilizator]

    Presedintele si cu mine, in loc de Eu si presedintele....
    E o nuanta fina, mai ales ca in nioembrie l-am votat pe KVI, pe frig, intuneric si pustiul din parcul Obor, iar in mai nu m-ati convins sa votez PNL!
    Va sustin, insa, in orice demers care sa fie pentru progresul Romaniei. Sau sa incepem cu iesirea din criza.!