HARTĂ INTERACTIVĂ Unde a luat Dan Barna mai multe voturi la alegerile prezidențiale și în ce județe nu s-a apropiat deloc de Klaus Iohannis sau Viorica Dăncilă

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 9:00 Actualitate | Esenţial


Rezultatele lui Dan Barna la prezidentiale
Foto: Hotnews
Dan Barna este marele perdant din Turul I al alegerilor prezidențiale - nu doar că nu a reușit să intre în turul doi, dar scorul său este mult mai mic decât al Vioricăi Dăncilă de la PSD. Candidatul USR-Plus nu a reușit să ia majoritatea voturilor în niciun județ din țară și nici măcar în Diasporă. Totuși în multe județe Barna a reușit să strângă chiar și peste 20% din voturi, dar în multe altele a fost departe de Klaus Iohannis sau Viorica Dăncilă.


HARTĂ INTERACTIVĂ - Rezultate alegeri prezidențiale pe județe și diasporă - Dan Barna


>> Click pe județ pentru informații despre scorul înregistrat de Dan Barna și de ceilalți doi contracandidați: Viorica Dăncilă și Klaus Iohannis.

>> Click pe semnul ">>" din colțul stânga-sus pentru Legenda hărții.

>> Folosește butoanele + și - pentru a schimba nivelul zoom-ului pe hartă.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25739 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Fîssss (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O gogașă umflată fără mari mereite care a ținut morțiș să candideze. USR un mare pas înapoi!
  • +8 (12 voturi)    
    reprezinta o oferta pentru electoratul urban. (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:13)

    g01an [utilizator]

    se descurca in urban mai bine ca altii. nicio surpriza aici. asta stiam cu totii. USR, ideologic nu are mari sanse in rural decat prin faptul ca lumea vrea o schimbare. Dar aici ar fi contat modelul PLUS care vine cu o oferta si pentru cei din rural. dar daca s-au certat, oamenii evident nu au fost foarte motivati sa faca cine stie ce campanie pentru Barna. iar USR si-a consolidat pozitia acolo unde avea deja priza. pentru locale si parlamentare, totul depinde de cum se misca cei de la PLUS, USR nu vad ce sanse spectaculoase de crestere mai au. cu mentiunea ca o parte din votantii iohannis nu vor vota neaparat si cu PNL. deci au o paine de mancat.
    • +8 (10 voturi)    
      barna nu a fost candidatul potrivit.. (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:50)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ...cand am votst USB si apoi USR, am facut-o cu toata convingerea. Am votat acum Barna, dar cu rezerve. M-am gandit serios inainte daca nu ar trebui sa votez cu Klaus si in primul tur. Sotia mea a votat cu Johanis, desi este fan USR. Barna nu are suficienta carisma si este si a fost si un pic dubios cum a preluat puterea in partid dar si cu acel Congres dinainte de alegeri. Inca un asp[ect care nu-mi place la el: dorinta de transformare a tarii in Republica prezidentiala. Un presedinte cu pueri sporite nu avantajeaza Romania,ci ar deschide calea spre dictatura pentru un potential presedinte cu acest apetit. El judeca in contextul politic actual, dar imaginati-va o republica prezidentiala cu Dragnea sau Nastase presedinte. Este mai bine cum e acum, presedintele este un arbitru in plus si care se poate opune daca CCR este confiscata. Basescu sopunea ca e un presedinte jucator. Asata nu stiu daca este bine. As zice ca presednitele trebuie sa ramana, sa fie un arbitru puternic, nu un jucator.
      • +1 (3 voturi)    
        daca asteptam dupa candidatul perfect... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:28)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui minos

        tot asteptand pe altii care sa fie perfecti ne-am ales cu Dragnea la guvernare. nu ne trebuie perfecti, ne trebuie ca macar sa incerce sa faca lucrurile altfel si tot am fi intr-o situatie semnfiicativ mai buna decat cea de pana acum. s-au strans astia acum si macar nu au mai fost in politica pana acum. cine crezi ca o sa vina? mahatma gandhi? maica tereza? oamenii normali au defecte evidente... vrei politicieni care sa te minta frumos sau oameni reali, la fel ca tine sau ca mine?
  • 0 (12 voturi)    
    Mare greseala a lui Dan Barna! (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:34)

    Marionette [utilizator]

    Marea greseala a fost sloganul: "daca nu furam ajungem departe". Intr-o tara de oameni abrutizati in tarfe si talhari de PSD asta a indus frica!
  • +3 (7 voturi)    
    Scor Barna (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:39)

    Alex Pop1 [anonim]

    Barna a pierdut din doua motive simple: 1) Unii votanti ai USR-Plus au votat cu Iohannis, considerand ca presedintele are cele mai mari sanse sa castige alegerile (cel putin 4-5% dintre voturile lui Iohannis vin de la useristi) 2) Prezenta mai mica la vot ( – 4%) decat la europarlamentare. Tinerii nu au mai iesit la vot in numar mare si asta a afectat cel mai mult scorul lui Barna.
    • +2 (6 voturi)    
      Fix pe invers (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:59)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Alex Pop1

      Parerea mea ca 3-4 procente din scorul lui Barna vin de la cei care ar fi vrut sa voteze Iohannis dar au votat Barna in sepranta ca Viorica nu va intra in turul 2.

      Si eu ma aflu printre ei.
  • 0 (4 voturi)    
    Surprinzator de slab (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:05)

    Cantacuzino [utilizator]

    avand in vedere puterea propagandistica demonstrata impotriva Referendumului pentru familie. Tema boicot a fost lansata de USR si a prostit pe multi, nu stiu de ce nu au apelat tot la promotorii LGBT sa le faca tema de campanie.
    Altfel, romanii au taxat batosenia acestui personaj sec, care vine cu idei antreprenoriale din postura de bugetar.
    Chiar nu putem avea un presedinte care sa nu fi muncit toata viata la stat?