UPDATE 04:40 - Rezultate alegeri prezidențiale 2019

Rezultate provizorii: Klaus Iohannis câștigă detașat cu aproape 37,5%. Dăncilă pe doi cu 22,6%. Barna pe trei cu 14,7% / Peste 99% din voturi au fost centralizate

de Victor Cozmei, Ovidiu Popica     HotNews.ro
Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:39 Actualitate | Politic


Rezultate prezidentiale 2019 - Ora 4.40
Foto: Hotnews
Primele date provizorii - corelații din procesele verbale completate în secțiile de votare din țară - au fost centralizate de către Autoritatea Electorală Permanentă. Astfel, până la ora 4:40 au fost centralizate date provizorii din 18.744 de secții dintr-un total de 19.586, adica 95,7% (99,97% din voturi). În Diasporă au fost centralizate 84% din secții.

Rezultatele (voturi din țară+diasporă):
  • Klaus Iohannis: 37,58% (3,393,552 voturi)
  • Viorica Dăncilă: 22,67% (2,047,115 voturi)
  • Dan Barna: 14,66% (1,324,081 voturi)
  • Mircea Diaconu: 8,95%
  • Toader Paleologu: 5,7%
  • Kelemen Hunor: 3,95%

Rezultate pe Diasporă după centralizarea a 84% din secțiile de votare (690 din 838):
  • Klaus Iohannis: 53,83% (261,961 voturi)
  • Viorica Dăncilă: 2,88% (14,009 voturi)
  • Dan Barna: 26,42% (128,606 voturi)
  • Mircea Diaconu: 3,67%
  • Toader Paleologu: 6,33%

Rezultate pe București după centralizarea a 99,92% din secțiile de votare:
  • Klaus Iohannis: 32,89%
  • Viorica Dăncilă: 16,31%
  • Dan Barna: 25,81%
  • Mircea Diaconu: 10,38%
  • Toader Paleologu: 9,27%

Potrivit datelor centralizate, au fost contorizate deja peste 8,54 milioane de voturi, în condițiile în care în țară au votat peste 8,68 mil. de români.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















118408 vizualizari

  • -1 (75 voturi)    
    țeapă (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:43)

    Mazeta [utilizator]

    După Guvernul Meu, Iohannis și-a ales și Contracandidatul Meu.
    • +7 (57 voturi)    
      PNL a luptat ca Dancila sa intre in t2, nu Barna (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:18)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Iohannis a avut ca singura tinta acum sa o aiba contracandidata pe Dancila in turul 2 si a reusit asta prin 2:
      1) Nepromovarea alegerilor: o prezenta scazuta va insemna ca partidele mari isi pot mobiliza electoratul clasic si doar ele vor conta: PNL-Iohannis si PSD-Dancila. In rest, nu se va juca. USR++ neavand masinaria clasica de partid nu va putea genera electorat de masa clasic
      2) Atacurile la Barna: toate aceste "dezvaluiri" Rise Project aparute fix in timpul campaniei si restul de atacuri la adresa lui Barna au facut ca acesta sa scada in sondaje, iar voturile sa se duca ori catre Paleologu (care nu are nicio sansa la turul 2) ori catre Iohannis pentru ca Dancila sa ajunga in turul 2.

      Un tur 2 Iohannis - Dancila inseamna victorie sigura pentru Iohannis (cu un scor de 60%-40%), in timp ce un tur 2 Iohannis - Barna s-ar juca si nu i-ar aduce victoria sigura lui Iohannis
      • -10 (56 voturi)    
        Încă puțin și Diaconu îl depășește pe Barna (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:22)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        :))))))))
        • +3 (17 voturi)    
          Mai facem anticipate? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:53)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          ?
          • -9 (23 voturi)    
            Pai vrei ca (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:16)

            tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

            usr++ sa nu mai prinda parlamentul ?
            • +5 (19 voturi)    
              Am votat ca sa scapam de PSD! (Luni, 11 noiembrie 2019, 2:41)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

              Daca nu s-a putut, mai astept o tura. M-am hotarat sa votez doar sa scap de actuala clasa politica, asa ca nu voi vota la turul doi, orice s-ar intampla. Ne vedem la locale. PSD sau PNL, aceeasi mizerie.
              • 0 (2 voturi)    
                aceeasi marie cu alta palarie (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:47)

                angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                stai acasa si sper sa te vaiti ca in 2018. din cauza celor ca tine toata discutia despre psd exista
      • +10 (52 voturi)    
        LOL (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:31)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Da mă, agenturile, SRI, SIE, Rusia, China, Putin, Merkel, Paleologu, PNL-ul... toți sunt de vină că Dănuț Barna n-a intrat în T2.

        Oricine mai puțin Dănuț însuși sau PLUSR-ul. Nu, ăia nu-s de vină deloc. Ei îs sfinți și neprihăniți.
        • +2 (6 voturi)    
          Bucureşti... ăia care au votat Oprea, Firea (Luni, 11 noiembrie 2019, 3:02)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

          Şi Dăncilă 16% , Diaconu 10%

          Mda
      • -7 (17 voturi)    
        daca... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:31)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        si parca...
        deci, in turu' doi cu barna, barna ar fi putut castiga, deci, daca, numai cu voturile psd, voturi anti klauz.
        deci, borno ar fi fost castigatorul si presedintele marca psd.
        si, parca'mi pare rau ca nu..ar fi fost fun !:-)
      • 0 (16 voturi)    
        Peneliștii de bază au votat cu Dăncilă, (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:35)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        altfel unde sunt cele 44% ale lui Klaus Johannis din sondajele anterioare? Dar nu credeam că-i este așa de frică de Barna.
        • +5 (5 voturi)    
          Problema e ca nici useristii nu au votat Barna (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:55)

          animatron [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

          O parte din cei care vroiau sa-l voteze pe dl Iohannis si-au spus ca oricum are destule voturi si nu mai e cazul sa vina la vot. Asa ca nu e uimitor ca s-au pierdut cateva procente, mi se pare mai plauzibil un 40%

          Electoratul PSD nici el nu s-a mobilizat prea mult, in final scorul dnei Dancila e doar cu putin peste scorul PSD-Dragnea la europarlamentare.
          Dar absolut toate sondajele din vara pana acum ii aratau trendul ascendent, ea incepuse de la 8-9%, lumea facea bascalie si uite ca a trecut de 20%.

          Aceasta usoara demobilizare la pro-Iohannis si pro-Dancila se vede si in participarea mai redusa pe toata tara, cu cateva procente.
    • +6 (34 voturi)    
      Ce batuta i-a tras (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:45)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      veorica lui danut dupa ce troti usereii deja visau cai verzi pe pereti pt turul 2.
    • 0 (10 voturi)    
      Barna... (Luni, 11 noiembrie 2019, 5:37)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Precum am spus un perdant din start.
      Nu avea ce cauta in politica de top.
  • +32 (78 voturi)    
    halal natie (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:46)

    rov [utilizator]

    daca din patru romani unul a votat Dancila...viitorul natiei e egal cu zero...
    • +23 (33 voturi)    
      matematic (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:07)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Prezenta la vot este de aproximativ 50%.

      Unu din opt romani a votat pentru Dancila, raportat voturi la total electorat.
    • -1 (39 voturi)    
      Statul Public (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:08)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Gândește-te ca unul din 4 romani lucrează la stat, s-a schimbat guvernul cu o saptamana înainte de alegeri si angajatul a votat cu PSD si Dancila.

      Daca TVR, Digi24, B1 ar fi televizat Dezbaterea Electorala transmisa de Europa FM atunci Barna ar fi crescut cu cel putin 3-4 procente.

      Sa ne amintim cum Rise Project a lansat un reportaj unde il compara pe Dan Barna cu Liviu Dragnea si il acuza de frauda desi DNA declarase ca nu a fost nimic ilegal.

      Cand o sa intrebati de ce nu avem Spitale Regionale, de ce avem Baroni Locali, de ce mor romanii pe strazile judetene unde ar trebui sa avem autostrazi sa va amintiti ca in 2019 am avut ocazia unica sa scapam de PSR-FSN-PDSR-PSD.
      • +13 (15 voturi)    
        Gresit (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:00)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        16.1 % lucrează la stat. Nu suntem UK.
        In UK sunt 25%.
        Daca te uiți în Afghanistan, acolo sunt numai bugetari care votează, acolo majoritatea e Johannis și Batna.
        "angajatul" nu Voteza dancila. În ciuda părerii preconcepute a PNL-ului.
        In București unde sunt mulți bugetari, PSD nu a primit un număr mare de voturi. Usr e pe locul 2.
        Motivul e cu totul altul.
    • -17 (43 voturi)    
      atunci (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:09)

      Iulian Miu [anonim] i-a raspuns lui rov

      nu mai bine voi astia vestici, occidentali, cu perspective si mobilitate globala plecati din tara?

      Caci, pe masura ce a plecat pleava, tara asta a dus-o din ce in ce mai bine.
    • -5 (27 voturi)    
      viitorul (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:11)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui rov

      nu a votat 25% din viitorul Romaniei cu dancila, a votat trecutul. literlamente trecutul (pensionarii si batranii din rural)
      • +12 (20 voturi)    
        nu chiar (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:24)

        Zenohm [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

        am o prietena hipsterita pana'n 25 de ani, pro natura, pro pace, vegana-vegetariana-whatsoever, yoghina, spirituala, festivaliera etc etc despre care ai fi crezut ca e contra oricaror politicieni, a politicii in general sau in cel mai bun caz cu dreapta, care a votat cu drancila si chiar a felicitat'o intr'un comentariu la postarea drancilei...

        e drept ca traieste in a patra dimensiune iar lucrurile acolo sunt diferite, dar totusi, nu ma asteptam
        • 0 (6 voturi)    
          Solidaritate feminina, (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:17)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Zenohm

          natural!
      • 0 (0 voturi)    
        motivele de vot sunt diverse (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:44)

        trecatoru [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

        am auzit de cineva că nu il votează pe iohannis pt ca nu ii place că nevastă-sa iși etalează rochiile si fustele. Despre ce vorbim?
    • +9 (25 voturi)    
      Politica se schimba greu dar sigur prin vot. (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Dacă se menține tendința în vreo 4 cicluri electorale PSD ajunge la limita accesului în parlament.
      • +7 (25 voturi)    
        Of of of (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:39)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nimic nu ați învățat dacă tot ce puteți oferi e retorica anti-psd.

        Cât mai biciuiți mârțoaga asta? Că e pe moarte săraca.

        Hai cu un plan. Hai cu o propunere. Cum atragem capital. Cum mărim productivitatea. Cum încurajăm antreprenoriatul. Ce facem cu creșterea sustenabilă. Știți voi... chestii de dreapta...
        • +3 (5 voturi)    
          Lenea produce mult mai multe voturi (Luni, 11 noiembrie 2019, 5:59)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          decăt munca în Romania. Fără o politică ce susține lenea ai șanse reduse să ajungi la putere.
        • +2 (4 voturi)    
          Ce plan? (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:29)

          PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Un plan adevarat ar aduce pierdere de voturi.
          Ar insemna sacrificii materiale pentru reconstructia infrastructurii de transport si irigatii, constructia de spitale, reducerea personalului administrativ si alte lucruri pe care le stim necesare.
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:01)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          v-au învățat să citiți la școala aia de postaci psd, sau numai să dezinformați?
          iată răspunsul la întrebările tale:

          https://www.usr.ro/program-de-guvernare-participativ-revolutia-cetatenilor/
    • -1 (9 voturi)    
      Daaa! (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:41)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui rov

      E mare, maaaare. diferenta intre votantii Trump sau Brexit si aia care au votat-o pe Veorica!
    • 0 (2 voturi)    
      sint (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:49)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui rov

      aceeasi 2 milioane de nomeklaturisti mereu
  • -18 (48 voturi)    
    Victorieeee! (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:50)

    Sthelian [utilizator]

    Am infrint!
    Obligati in turul II ca in 2000!
    Jocul murdar al PNL .
    Klaus vs. Barna se juca. Klaus vs. Viorica...
    Desi eu as incepe si as face campanie pentru VV Dancila. Numai asa, sa-l vad pe Klaus plecind!
    Pina la parlamentare mai e mult.
    • 0 (0 voturi)    
      ca in 2000? (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:59)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      si cine joaca rolul lui Vadim? iti inteleg supararea, dar nu si exagerarea.
  • 0 (16 voturi)    
    dupa disapora (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:56)

    angrycloud [utilizator]

    mai iau 4% de la dancila si johannis si barna si cam astea sunt rezultatele din turul 1
  • 0 (26 voturi)    
    hopa... Barna de la 16% cade la 12,4% (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:03)

    mnicku [utilizator]

    dar creste veorica ....
    sa fim seriosi , cam mare diferenta

    bine zicea caramitru ... e ceva putred aici
  • -1 (33 voturi)    
    provin în general de la secțiile mici (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:05)

    holinessdani [utilizator]

    sigur baieti, ramaneti optimisti, asta-i important.
    ca omul vostru este un ratat conteaza mai putin.
    • +5 (21 voturi)    
      ? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:38)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Om ratat sau țară ratată? Pe formula asta și Câmpeanu a fost un ratat în 90 când a luat 10% în Duminica Orbului. Situație care se perpetuează și 30 de ani mai târziu.
      • +8 (18 voturi)    
        il confunzi cu ratiu (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:58)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

        campeanu era un biet colaborator care se bucura la un pachet de kent.
  • -16 (24 voturi)    
    record (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:34)

    Zenohm [utilizator]

    numaratoarea asta pare demna de cartea recordurilor daca s-a ajuns la peste 80% in numai 2 ore... mmm'nteresant !
    • +20 (20 voturi)    
      info (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:46)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Zenohm

      A fost cineva din familie intr-o sectie azi si e deja acasa.
      La 21:00 au inchis sectia, la 21:45 au incheiat numaratoarea voturilor, la 22:00 au terminat cu procesele verbale si voturile sigilate in saci. Rezultatele se trimit cu tableta aia in acel moment (asa au ei rezeltutele asa repede).
      Apoi doua doamne si politisti au plecat cu voturile si procesele unde se depun ele, iar restul oamenilor din sectie au plecat acasa.
      Tot procesul asta a fost la o sectie cu peste 1000 voturi. Nu e nimic suspect, asa e normal.
    • +10 (12 voturi)    
      de fapt (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:47)

      c.oameni [utilizator] i-a raspuns lui Zenohm

      merge foarte greu... cate ore iti trebuie sa numeri voturile dintr-o sectie si sa bagi cifrele in calculator? centralizarea e instantanee!
      • +1 (11 voturi)    
        . (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:26)

        Zenohm [utilizator] i-a raspuns lui c.oameni

        mda, nu stiu.. faceam o comparatie cu numaratoarea de la europarlamentare unde, daca nu gresesc, a doua zi inca se numarau voturile... de aici si mirarea mea.
    • +12 (14 voturi)    
      Pai... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Zenohm

      ... nu-i asa greu de numarat, la europarlamentare (unde am fost eu observator) numaratoarea a durat putin peste o ora - iar centralizarea se face aproape instantaneu ;)
    • -7 (11 voturi)    
      iti dai seama ce sa 'fabrica' in trecut (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:08)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Zenohm

      din moment ce totul merge super repede. numaratoarea incepe inainte sa se inchida sectia. dar prostii nu inteleg ca anumite lucruri se pot face super si bine si corect.
  • -3 (19 voturi)    
    Bucuresti, Diaspora si Orasele Mari (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:51)

    Dalinar [utilizator]

    Is against Duhorica Vacila!!! 3 milioane paca votau psdeaua, acum doar 2...se fuce de rapa sandramaua cu pavianca vosstra analfabeta, hshaha. Intr-un an o sa fie si mai bine!!! Deratizarea va fi completa.
  • -5 (13 voturi)    
    Cartea nationalista a facut diferenta (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:53)

    D-or [utilizator]

    Cea mai mare greseala pe care ar putea-o face Iohannis - Orban ar fi sa se repeada cu un discurs sau cu masuri excesive de dreapta.

    Pentru ca victoria nu a fost obtinuta pe ratiuni ideologice stinga - dreapta (e imposibil ca electoratul roman sa devina brusc majoritar de dreapta) ci a fost obtinuta pe ratiuni nationaliste.

    Locotenenti lui Iohannis, Rares Bogdan si Orban au marcat multe puncte prin discursul unionist, respectiv, acuzatia de inalta tradare.

    In schimb, PSD-ul a avut o reactie palida fata de Moldova si Ucraina, iar lovitura de gratie si-a dat-o singur prin amestecul neavenit in problema mutarii ambasadei.
    • 0 (2 voturi)    
      No offense: asta e doar in mintea ta (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:53)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Care "carte nationalista"? Nu a existat asa ceva si oricum, idealistii care mai cred in unirea cu Moldova reprezinta o nisa tot mai ingusta. Discursul lui Iohannis a fost radical anti-PSD si a fost foarte bine focusat.
  • -2 (28 voturi)    
    Iohannis i-a jucat magistral pe useristi (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:02)

    andipetre [utilizator]

    Cu calm, pas cu pas, useristii vor fi acum obligati sa il voteze in turul 2 pe Iohannis. Adica pe cel pe care ei il considera a fi politician de tip vechi, care intarzie "modernizarea" Romaniei (cum zicea Barna chiar duminica seara), fost aliat cu ciuma rosie etc. Magistral! Trebuie sa recunoastem ca Klaus e un bun jucator!
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:12)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Exact asta este rolul presedintelui, sa joace partidele politice, sa ceara desfiintarea lor, numai ca sa face pe plac stapanilor si sa mai doarma 5 ani.

      Poate ne-o duce PSD-ul inainte de '90, dar Iohannis ne duce in 50' cand partidul comunist desfiinta partidele si democratia
  • -2 (28 voturi)    
    Dezamagire (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:08)

    voinicu [utilizator]

    Asta va fi si finalul. Toti am fost derutati de oferta pentru presedinte, dar sa votezi cu veorica mi se pare ingrozitor.
    Educatia in Romania e la pamint. Procentul de redusi mintal e inacceptabil.
    Si cel mai groaznic mi se pare ca se formeaza o clica de talibani USR pe linga cei ai PSD.
    • +9 (15 voturi)    
      Mda. Maturizarea doare uneori (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:20)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Dar stai linistit, nu esti singur. Ne-am ars si noi, cei din generatiile imediat anterioare, cu iluziile impinse de Basescu, cu lupta impotriva coruptiei etc.

      Poate invatam ca lumea reala e mult diferita de microuniversul inchis in care ne izolam pe facebook... Si poate deschidem ochii spre ceea ce conteaza.
    • -1 (1 vot)    
      cu educatia ai dreptate (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:18)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      dar ia sa ne aducem aminte ce fericiti erau fanii lui Basescu cand deschidea gura. si nu mirosea prea frumos. acum ailalti sunt redusi mintali. ca nu voteaza ca tine. dar tu cine esti te crezi? detii adevarul absolut? mai umbla prin lume. ia contact cu oamenii. si sa vezi ce diversitate exista. daca esti votant Barna, USR, ar trebui sa stii ce este aceea diversitate.
  • +2 (20 voturi)    
    Nu clasamentul ma sperie, (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:11)

    farty [utilizator]

    ... ci procentele pe care Dancila le are in momentul de fata. Ma asteptam totusi sa fie pe 2, undeva cu maxim 18-19%. 24% pentru ea este un scor foarte bun, care personal ma sperie. Sper intr-o mobilizare peste doua saptamani. Altfel vom fi nevoiti sa ne cautam tara.
    • +4 (12 voturi)    
      Stai linistit , a luat 2 mil. de voturi din (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:29)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui farty

      totalul de 9.3 milioane. In turul 2 n-are cum sa adune mai mult de 3 milioane , adica vreo 35%. Oricum Iohannis va castiga cu un scor cu 6 in fata.
  • +10 (24 voturi)    
    Unul din patru romani se regaseste in Viorica (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:16)

    Klaus_ [utilizator]

    Despre ce vorbim aici? Unul din patru romani au considerat ca blonda proasta, aia cu “He-he, take a photo”, ii reprezinta. Unul din patru romani o vad pe toanta asta mergand si dand mana cu presedinti de tari occidentale. Ia imaginati-vi-o pe Dancila purtand o conversatie cu Merkel sau cu Macron. Pana si grobianul de Trump s-ar simti prost sa se intalneasca cu o asemenea tuta. Dar unul din patru romani au pus stampila pe Dancila! Nu-mi vine sa cred! Penibil!
    • +3 (5 voturi)    
      nu unul din 4 (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:55)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Cam 1 din 9 ;)
  • -3 (11 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:19)

    Yoi [utilizator]

    Măi ăştia de la PNL am o întrebare?...dacă aia care au votat USR-Plus şi mă refer la toţi, ce veţi face dacă nu vor vota în turul doi şi veţi scoate un scor mai mic decât în primul tur?...LA CE CONCLUZIE VOR AJUNGE OAMENII?????
    Dar ăia de la PMP dacă ar face acelaşi experiment credeţi că veţi mai scoate scorul din primul tur ăştia de la PNL?
    Aceasi poveste e şi la Dancilă că vedem că nu o mai votează ruralul dar s-au tâmpit ăia din urban şi au început să o voteze pe Dancila...PE BUNE?
    Nu credeţi că excrocherie e chiar pe faţă?

    ~~~Prea des iese pe la noi câştigători la vot hoţii şi criminalii ca să mai fie coincidenţe....30 de ani mai băieţi nu doar din când în când~~~
  • +17 (23 voturi)    
    Barna a fost tradat de simpatizantii USR (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:26)

    kokos [utilizator]

    Daca va uitati la procente comparativ cu cele de la europarlamentarele din mai , veorica a luat acelasi procent cu psd , diaconu a luat scorul alde+pro Romania , paleologu a luat scorul PMP , Hunor a luat scorul UDMR. Diferentele sunt la Iohannis (37% fata de 27% pnl) si la Barna(13% fata de 23% usr). Se vede clar ca 10% care au votat in mai cu USR au votat acum Iohannis.Nu inteleg de ce au facut treaba asta , daca chiar nu le place Barna , puteau sa voteze cu Iohannis in turul 2 , nu in turul 1 . Asa ne meritam soarta sa o avem pe analfabeta in turul 2!
    • -4 (22 voturi)    
      Pentru ca (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:32)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Barna personal e un cinefil penibil pe care nu l-as demnifica cu votul meu nici intr-un milion de ani.

      Si multi altii care au votat cu USR/PLUS la europarlamentare gandesc la fel.
      • +1 (11 voturi)    
        Mda. (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:55)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        .. fiecare intelege cat il duce capul. La turul 1 nu s-a pus problema daca merita sau nu Barna votul tau sau al altuia, ci s-a pus problema ca veorica sa nu ajunga in turul 2 si PSD-ul sa aunga la razboi fratricid, sa nu aiba puterea si timpul de a-si reveni.

        Acum, dupa cum se vede si "aude", PSD-istii se simt pe cai mari, anunta motiuni etc. (care are si sanse mari sa treca, pentru ca PNL-ul este guvern minoritar), se regrupeaza si o sa fie surprize neplacute pentru unii ca tine. De exemplu, eu nu ma duc sa votez in turul 2, ca Iohannis oricum castiga (zic eu; si chiar daca nu castiga .. sa fie sanatos) si nu o sa ma obosesc, Plus la cate a facut si nu a facut Iohannis, dar trebuia sa le faca, eu chiar nu vad rostul pentru a da votul meu (asa cum spui si tu de votul tau). Si eu cred ca Barna a fost o alegere proasta ca si canddat pentru presedintie, dar asta a fost situatia. In concluzie, votul tau a fost un vot pentru veorica. Si tot in concluzie, o sa vezi in turul 2 o prezenta si mai scazuta la vot a celor care voteaza anti PSD., dar prezenta celor care voteaza PSD o sa fie cam constanta. Asa ca..
        • -1 (7 voturi)    
          Stupize (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:14)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          "turul 1 nu s-a pus problema daca merita sau nu Barna votul tau sau al altuia, ci s-a pus problema ca veorica sa nu ajunga in turul 2 si PSD-ul sa aunga la razboi fratricid"

          Daca am fi fiinte rationale, n-am mai fi oameni.
          Trebuia ca USR/PLUS sa aiba in vedere "interesul national" inainte sa-l numeasca pe nenea aneta 3 candidat la prezidentiale.
          • 0 (6 voturi)    
            Ca unii fac o prostie ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 2:33)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

            ... (alegerea lui Barna ca si candidat) nu inseamna ca trebuie si altii sa faca o prostie. Nu castiga Barna alegerile daca ajungea in turul 2. Inca o data, era vorba de un vot strategic, importiva PSD, nu pro Barna.

            Si tot cum am mai spus, pe fiecare cum, il duce capul: tu ai vrut sa demonstrezi ca daca aia au fost prosti si l-au propus pe Barna si tu poti sa fii cel putin la fel de prost si sa o ajuti pe veorica sa ajunga in turul 2. Asta este morala acestui vot al tau. Inteleg ca pentru tine, fiintele rationale pe planeta asta sunt soarecii, sau gandacii, nu oamenii. Daca asa te simti, nimeni nu poate si probabil ca nici nu vrea sa incerce sa-ti schimbi parerea.
          • -1 (5 voturi)    
            Acesta va fi efectul ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 3:14)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

            ...orgoliilor prostesti (si dintr-o parte - a USR-ului, si din cealalta - a votantilor gen mitg:

            "...........
            - Probabil ca si in USR, si in Alianta vor incepe marile rafuieli, care vor costa mult aceasta zona in perspectiva alegerilor locale. Este posibil ca dupa acest esec, si in fata confruntarilor interne, electoratul si asa volatil al USR-PLUS sa se demobilizeze. Ramane de vazut cat din el se va duce chiar si in turul al doilea al prezidentialelor.

            - Klaus Iohannis a obtinut turul al doilea pe care si l-a dorit, insa daca prezenta in turul al doilea va scadea in premiera sub cea din turul I si va fi la randul sau cea mai slaba din istoria alegerilor prezidentiale, victoria zdrobitoare pe care si-o doreste ar putea fi umbrita. Tensiunea este posibil sa scada si mai mult, avand in vedere ca Viorica Dancila deja a abordat strategia care o avatajeaza cel mai mult: victimizarea femeii atacate si tonul foarte pacifist, greu de atacat fara a spori victimizarea.

            - PSD a primit o primit gura de oxigen de care avea nevoie pentru a nu incepe sa se destrame. Nu numai ca a intrat in turul al doilea, dar a obtinut mai multe voturi decat la europarlamentare si a demonstrat ca isi regaseste si capacitatea de mobilizare. Este posibil ca ea sa creasca in turul al doilea. Din Opozitie, PSD se poate indrepta cu destula incredere spre alegerile locale. Nu numai ca vor fi intr-un tur, dar vor fi si fara diaspora.

            - Modelul politic al partidelor retea supravietuieste in interesul ambelor. PNL si PSD mentin tandemul, eliminand riscul unei reale reformari si schimbari de generatie. Ambele mizeaza acum pe stingerea valului care le-a dat emotii si revenirea la stilul clasic al politicii asa cum e de 30 de ani."

            Deci, in loc sa vedem o batalie pentru putere intre gruparile PSD si slabirea acestui cancer al societatii, inainte de alegerile parlamentare, vom vedea o mobilizare si intarire a PSD-ului si lupte interne la USR si intre USR si PLUS.

            Bun (re)venit in Republica PSD!
      • +6 (8 voturi)    
        lasa ca viorica e mai buna pentru romani (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:18)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        asa e domnul mitg, romanii o merita pe dancila, mult mai competenta si pregatita decat cinefilul dan.

        sa traiti bine cu ficusul si proasta nationala :))
        • +2 (8 voturi)    
          Lol (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:27)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          Nu fa pe penibilul, ca nu-i face nimeni apologia lui dancila. Se scoate doar in evidenta penibilitatea lui barna.
          • +4 (4 voturi)    
            Prevad ca .. (Luni, 11 noiembrie 2019, 2:35)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

            in curand PSD-ul o sa ajunga iar la guvernare foarte curand si tu o sa ramai cu penibilitatea lui Barna si cu victoria veoricai. N-a ca m-ai facut sa ma duc la vot in turul 2...
        • -2 (2 voturi)    
          dar de ce (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:39)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          trebuia sa votez cu Barna. reprezentantul unui partid care sustine legalizarea casatoriilor gay. am votat cu reprezentantul partidului al carui presedinte a spus DA la referendumul pentru familie. desi nici Iohanis nu ma reprezinta. asta a fost alegerea mea. inca astept aparitia unui partid de tipul PiS. m-am saturat sa tot votez cu dreapta stangii.
    • +1 (1 vot)    
      USR = Utopia (deocamdata) a Sperantelor Românesti (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:50)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Trei cauze pentru scorul lui Barna : electoratul "propriu", "baza" organizatorică şi alegerea reprezentanţilor ideologiei lor, imagini ale partidului lor în faţa ţării.
      1. USR-ul n-are încă o masă constanta de votanţi. Mai educat si (deci) mai exigent, electoratul USR este mai greu de convins fără probe sigure si concrete.
      2. USR-ul n-are numărul de primării ale PSD-ului (sau PNL-ului). De fapt n-are, cred, nici o primărie. Primarii partidelor "tradiţionale" încă lucrează intens pentru binele…lor. Mereu la limita legalităţii, departe de ochii observatorilor, sistemul "taxi"urilor de serviciu încă mai aduc la secţia de votare, aceiasi clienţi care votează făra să ştie totdeauna pe cine votează. Se intră încă în cabinele de vot alăturile de nenumăratele "mătuşi", "mame", şi ce-om mai găsi pe acolo, împotriva oricărei legi electorale, ba chiar şi în faţa camerelor de televiziune mute de uimire. Aceasta dovedeşte încă metehne vechi niciodată pedepsite cu severitatea care ar trebui lege. Se plăteşte încă votul. Trepăduşi de tot felul, oameni "de afaceri" locali, cu interese transparent-obscure, se agită pe lîngă secţiile de vot cu disperarea disciplinată celor ce ştiu că au de cîştigat ceva.
      3. Barna n-a fost alegerea ideală, în ciuda, poate, a calităţilor sale de noi neştiute. Iar dacă a fost "cel mai bun" înseamnă că USR-ul nu este încă matur sau nu a descoperit încă Omul Providenţial, care să-i împingă în faţă.
    • +1 (1 vot)    
      Spectacolul "modernitatii" RSR-ului (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:58)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Nu mai insist; oricine ştie sau ar putea să ştie, dacă vrea, care este adevărul "alegerilor".
      Scena electorala românească actuală este portretul tras la indigo a societăţii romîne. Nu vă mai faceţi iluzii. Transformările se petrec în timp. Ne trebuie răbdare, disciplină, perseverenţă, credinţă şi cultură politică serioasă, ceea ce, să recunoaştem, nu sînt încă calităţile alegătorului USR-ist sau ale alegătorului romîn, pur şi simplu.
      Poate că un "stagiu" prin lumea democraţiilor (nici ele perfecte) prin care evoluează Diaspora romînească, ar fi un exerciţiu plin de învăţăminte.
      Romînia nu este încă pregătită pentru modernitate. Politica miştocăriei ieftine a ignoranţilor buhăiţi de prostie, egotici şi fuduli în costumele lor prea strîmte pentru rolul pe care l-au furat fără prea multe tulburări de conştiinţă, politica aceasta, a mediocritătii şi a imposturii, încă mai este normă şi învăţătură pentru poporul needucat, dar şi pentru noile mlădiţe ce vin din urmă, beizadele ale cleptocraţiei endemice plină de "patriotismul" mioritic de cumetrie.
      MIGRATI, LUPTAŢI, SAU ÎNGHIŢIŢI ! Nu exista alte opţiuni dacă vreţi o schimbare radicală pentru Republica Socialista Română actuală.

      Azi e ziua ADEVARATILOR EROI, cei ce şi-au pierdut viaţa pe cîmpurile de luptă ale istoriei Romîniei.
      Au murit departe de Iohannis, Dăncilă, şi alţi Cumpănaşi cumparaţi sau vînduţi, departe de Actorii adevăraţi sau păpuşile ramone ale mogulilor îmbogăţiti peste noapte, dar TOŢi, cu toate "procentele" lor bune sau rele, la fel de lipsiţi de talentul omeniei şi competenţei ce ne-ar fi necesare într-o ţară ca a noastră, furată cu sfruntare de urmaşii maleficului PCR-FSN.
  • +7 (9 voturi)    
    cand ii aud pe unii cu schimbarea (Luni, 11 noiembrie 2019, 2:32)

    clam [utilizator]

    ma pufneste rasul. ca se simte, ca se apropie... de 30 de ani luam parte la acelasi circ. unica schimbare e ca ii inlocuim pe unii cu altii, prin rotatie. pt ca si psd-ul si pnl-ul sunt aproape la fel de jalnici si de penali. vine psd-ul, face totul praf, apoi vine pnl-ul (sau pdl-ul inainte) ca sa ne spuna ca e totul praf, deci austeritate, deci naspa (ca mai mult nu-i duce capul). apoi, cand apare o formatiune noua, in loc sa-i dam o sansa, ramanem tot cu aia vechi, pe principiul ca "macar pe astia ii stim". nu ca mi-ar fi placut de barna, mi se pare cam limitat si oportunist, dar l-am votat gandindu-ma ca o sa aiba in spate niste consilieri mai buni decat el, un partid... degeaba. la turul doi, pas. oricum prezenta a fost 47 la suta, deci tinerii iar au stat acasa? stau si eu o runda, sa mearga cealalta jumatate daca vrea sa "salveze" ceva, mie deja mi se pare in zadar. pentru ca pnl-ul pana in 2021 o sa scada iar. deja au inceput discursul de tipul "greaua mostenire| deci psd-ului ii convine, o sa revina la putere pe fondul nemultumirilor acumulate de populatie pana atunci.
    • +8 (10 voturi)    
      Corect. (Luni, 11 noiembrie 2019, 3:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Asa o sa se intample. Oamenii sunt limitati, nu au reusit sa vada ce trebuie facut pe termen lung: s-au dus ca bivolii la vot (multi dintre cei care s-au dus) cu"barna e cinefil etc." si uite asa, pas cu pas, PSD-ul ajunge "iarasi ce a fost, ba chiar mai mult". Ca sa citez pe cineva, um "mare" om intelept. S-a pierdut o sansa imensa, care nu o sa mai apara multi ani. Si eu ma las de alegeri, ca n-ai cu cine.
  • +3 (11 voturi)    
    The second coming si Rise Project (Luni, 11 noiembrie 2019, 5:09)

    barba-neagra [utilizator]

    Imparatul re-ales. Analfabeta e pe val. Si totul din cauza misculatiilor PNL+PSD (USL) din spatele cortinei ca sa termine USR si pe liderul acesteia - Barna. Va asteptati sa vedeti un PNL nou, pus pe treaba, dupa ce au cazut la invoiala cu UDMR (PSD-ul maghiar) si cu tatuca Tariceanu? Mult succes mai ales celor din diaspora care au vazut in Iohannis un nou Messiah, propavaduind "dragii mei liberali, armata mea, Eu m-am luptat, Eu si, alaturi de mine, voi liberalii" din paginile nelipsite la orice pupitru. Din minte e mai greu sa recite. De frica? Poate ca spontaneitatea l-ar fi trasformat in Trump...Mai bine fara interviuri si orice ziarist prin preajma.
    Bravo Rise Project! Acu sa vezi fonduri tsunami de la PNL/ PSD!
    • 0 (4 voturi)    
      hm (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Macar ai citit ce a scris rise? Ca documentele le-a semnat barna ca sa pape fonduri, nu ei. Vezi si articolul din 5.11. E bine ca a fost nevasta-sa in italia, pentru firma lui sor'sa. Firma de care spunea ca daca ar avea comenzi, ar fi functionala si azi. De parca ar trebui sa pice din copac comenzile. :))) Deh, a "functionat" doar in perioada de "monitorizare", cand au fost bani moca.
  • 0 (8 voturi)    
    BANC (Luni, 11 noiembrie 2019, 6:46)

    bogdan_ionica1238866334224 [utilizator]

    Indiferent ca voi fi injurat, atacat, etc....
    Romanu' e.... mare cinefil :
    In duminica asta, la turul intai, s-a dus la filmul " Cei sapte magnifici" - ca restul nu prea contau...
    La turul doi, se vizioneaza, varianta reciclata din "Tontalaul si gogomanca" - vom alege din nou, raul cel mai mic....
    • 0 (2 voturi)    
      Care ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 6:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan_ionica1238866334224

      .. se mai duce sa aleaga.
      • +1 (1 vot)    
        CORECT (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:47)

        bogdan_ionica1238866334224 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Si eu, care credeam, ca sunt singurul dezamagit
        Va citez cu placere "Care...se mai duce sa aleaga"
  • +1 (5 voturi)    
    deci Klaus din USL e cel bun.....aha. (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:23)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ca sa stiu ce fac in turul 2.
  • -1 (1 vot)    
    problema nu e ca dancila a intrat in t2 (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:56)

    liviu_ [utilizator]

    si campania anti-barna nu e neaaparat o problema
    da a fost, si din partea pnl si FOARTE urat din partea lor.
    si probabil daca pnl nu avea vise erotice cu usl barna avea sanse sa intre in t2,
    DAR asta nu-s problemele majore. Nici pe departe

    problemele majore sunt in cifre:
    Viorica Dăncilă: 22,67% (2,047,115 voturi)
    Mircea Diaconu: 8,95%
    Kelemen Hunor: 3,95%
    Cumpanasu (nu e aici) peste 1%
    deci un calcul simplu spune: 23+9+4+1= 38% au votat cu hoti si analfabeti!
    sa nu uitam de prestatia DEZASTRUOASA a psd din ultimii e ani si cu toate astea au aproape 40%
    asta mi se pare cel mai trist
    daca iesea Iohannis cu 70% si dancila cu 10% si barna cu 8% era ok, chiar daca tot analfabeta era in t2!
    Dar sa ai aproape 40% din populatia tarii are sa voteze niste partide care au castrat justitia si au injurat si maltratat (vezi 10.08) oricine nu e cu ei.... well... asta e dovada de PROSTIE CRASA !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Nuca tare psd (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:01)

    Adrian Eftimie [anonim]

    Nuca tare PSD era clar ca va obține 2 milioane măcar ...
    Oricum a scăzut ...PSD se îmbata cu apa rece dacă crede ca e pe cai mari ...

    Barna a făcut câteva greșeli cum ar fi cea cu Rise Project dar și cea in care a dat la întors in legătura cu guvernul PNL... a pierdut juma de milion votanți din cauze de moralitate ... obscura ...