VIDEO Pubele cu cartelă, la Cluj

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 12:26 Actualitate | Esenţial


Pubele cu cartele la Cluj
Foto: Facebook
La Cluj-Napoca au fost inaugurate pubele de preselectare a gunoiului, care funcționează cu ajutorul cartelelor.


Miercuri, la Cluj a fost dată în folosință prima platformă subterană pentru colectarea selectivă a deșeurilor cu acces pe bază de cartelă, sistemul fiind inaugurat de primarul Emil Boc, printr-un filmuleț în care arată cum funcționează acesta.

Aceste pubele sunt îngropate în pământ, iar la suprafață se află gura de alimentare, cu o trapă care se deschide pentru 30 de secunde, cu ajutorul unei cartele. De asemenea, noul sistem permite monitorizarea containerelor și avertizarea firmei de salubrizare atunci când acestea sunt pline.

Noul sistem face parte dintr-un proiect pilot început de primărie pentru 12 puncte gospodărești din municipiu, la care sunt arondate 33 de asociații de proprietari arondate.

"Până la finalul lunii vor fi funcționale toate cele 12 puncte gospodărești testate în această primă etapă. Vor beneficia de sistem 33 de asociații de proprietari arondate, cu un număr mediu de 150 de utilizatori", a scris Emil Boc, pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2763 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    O alta Romanie.. (Joi, 24 octombrie 2019, 13:00)

    pehash [utilizator]

    Intre timp, in Bucuresti: https://www.bbc.com/news/av/embed/p07r5986/50046119
  • -2 (4 voturi)    
    Mda, la fel de eficient ca si Cardul de Sanatate (Joi, 24 octombrie 2019, 13:05)

    Mustar [utilizator]

    Merge brici!

    https://www.ziardecluj.ro/sites/default/files/styles/watermark/public/media/image/2019/10/gunoaie_grigorescu_0_0_0.jpeg?itok=6FjxCSle
    • 0 (4 voturi)    
      Casca ochii (Joi, 24 octombrie 2019, 13:53)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Mustar

      Daca ai casca ochii mai bine, ai vedea ca acele pubele din poza ta, nu sunt dotate cu acest sistem.
      • -4 (6 voturi)    
        Ai o privire desteapta... (Joi, 24 octombrie 2019, 16:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Ai o privire desteapta...la fel ca si catelul meu, da' el nu stie sa se exprime.

        Date fiind toate astea, explica si unui muritor de rand de pe planeta Terra de ce trebuie card ca sa arunci gunoiul in pubela.
  • -4 (12 voturi)    
    O prostie cu snobism, clasic a la Cluj! (Joi, 24 octombrie 2019, 13:07)

    newlook [utilizator]

    O prostie cu snobism, clasic a la Cluj!

    Probabil de 10x mai scumpa decat sistemul clasic, cu intretinere-mentenanta la fel de scumpe. Bani aruncati.
    • 0 (0 voturi)    
      Tare (Joi, 24 octombrie 2019, 18:21)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Traiesc de 16 ani in Occident, Franta, Germania, SUA, dar n-am vazut asa ceva. Chiar nu stiu la ce foloseste cartela.
  • +1 (5 voturi)    
    spuneti si cat costa extravaganta (Joi, 24 octombrie 2019, 13:21)

    MG [utilizator]

    sa avem tabloul complet
    • +1 (3 voturi)    
      nu conteaza (Joi, 24 octombrie 2019, 22:11)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui MG

      nu conteaza cat costa ca nu plateste el. Platesc cetatenii. Desigur, firma care implementeaza sistemul e o firma de casa a primariei.
  • +1 (1 vot)    
    Lol (Joi, 24 octombrie 2019, 16:34)

    mitg [utilizator]

    E second hand sau cum poate un sistem nou sa arate murdar si zgariat si pe interior, si pe exterior?
  • 0 (0 voturi)    
    Enjoy Digital garbage (Joi, 24 octombrie 2019, 21:06)

    gie [utilizator]

    Nici gunoi nu mai putem duce daca n-avem cont de email whatsapp cont la banca aplicatie pe android si o mie de parole si altele... Ce bine e in sec 21... Progresul de tehnologic atinge cote nemaintalnite.