Iohannis îi mulțumește lui Macron pentru numirea fostei șefe a DNA la șefia Parchetului european

de MH     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2019, 12:02 Actualitate | Esenţial


Iohannis și Macron
Foto: Hotnews
Președintele Klaus Iohannis, aflat la Consiliul European de la Bruxelles, a declarat, vineri, că s-a întâlnit cu președintele francez, Emmanuel Macron, căruia i-a mulțumit pentru implicarea în procedura de desemnare a Laurei Codruța Kovesi în funcția de procuror-șef european.

"Cu președintele Macron am avut o discuție foarte bună. În primul rând, am ținut să-i mulțumesc pentru implicarea deosebită și de succes în procedura de desemnare și alegere a procurorului european, doamna Kovesi. Și am discutat și despre formarea Comisiei Europene", a declarat Iohannis, la Bruxelles.

Răspunzând unei întrebări, Iohannis a spus că desemnarea Laurei Codruța Kovesi la șefia nou înființatului parchet european este foarte importantă pentru România.

"Este o reușită care este evident și pentru doamna Kovesi semnificativă, dar este și pentru România semnificativă. Un procuror din România este șef peste noua instituție europeană. Deci acum avem o persoană care conduce o instituție europeană”, a adăugat Klaus Iohannis.

Ultimul pas pentru numirea Laurei Codruța Kovesi în funcția de procuror-șef european a fost făcut, iar Parlamentul European a confirmat-o oficial pe fosta șefă DNA în funcția de conducere a Parchetului European. Decizia a fost luată în Conferința președinților grupurilor politice din Parlament.

Consiliul Uniunii Europene a formalizat luni numirea Laurei Codruța Kovesi în funcția de procuror șef al Parchetului European (EPPO). Numirea ei mai trebuia confirmată de Parlamentul European.

Parchetul European (EPPO), care se așteaptă să fie operațional la sfârșitul anului 2020, va fi o instituție independentă însărcinată cu investigarea, urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului UE, cum ar fi frauda, corupția sau frauda transfrontalieră cu TVA de peste 10 milioane de euro. Lista infracțiunilor se va putea extinde în viitor pentru a include, de exemplu, faptele de terorism.

Până în acest moment, 22 de state membre s-au alăturat Parchetului European. Cele cinci state care nu participă încă (Suedia, Ungaria, Polonia, Irlanda și Danemarca) se vor putea alătura în orice moment.

Parchetul European va avea sediul central în Luxemburg si va fi compus dintr-un procuror-șef și un colegiu de procurori din toate țările participante. Aceștia vor coordona investigațiile curente desfășurate de către procurorii delegați în fiecare stat participant.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2296 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Un ipocrit acest Iohannis (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:11)

    t4v1 [utilizator]

    Nu vom uita cum ai demis-o prin purtatorul de cuvant. Eu personal imi voi aduce aminte fix in ziua votului.
  • -7 (9 voturi)    
    Pai, inainte l-a certat pe Macron (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:19)

    newlook [utilizator]

    Pai, inainte l-a certat pe Macron; s-o fi speriat ala!

    "Presedintia [la Consiliul Uniunii Europene] noastra a facut progrese, cu buna credinta, cu parteneri impreuna, s-au facut progrese pe acest cadru financiar multi-anual. Acum presedintia franceza mi se pare ca nu procedeaza corect "
    {Klaus, ieri, 17 Oct 2019. De fapt, presedintia curenta a Consiliului UE e detinuta de FINLANDA, nu Franta}

    https://www.orange.ro/info/news/mediafax/article/2914263

    PS: Stirea nu apare pe HN. Aveti 3 incercari sa ghiciti de ce!
  • +5 (9 voturi)    
    :-) (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu am retinut, i-a multumit tot prin purtatorul de cuvant, cum a si demis-o pe Kovesi de la DNA?
    • -3 (3 voturi)    
      Purtatorul de cuvant (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:43)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Purtatorul de cuvant este in concediu de maternitate
  • -4 (6 voturi)    
    ........ (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:50)

    Andpr [utilizator]

    Da, da..ii multumeste...acelasi Iohannis care si-a trimis purtatorul de cuvant sa anunte revocarea.
  • -6 (10 voturi)    
    Deci in asta a constat competenta (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:06)

    xrogo [utilizator]

    respectivei individe, sustinerea unor politicieni, alooo, cum era cu independenta justitiei fata de politic?
    • -3 (5 voturi)    
      hei (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:07)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Stai sa vezi ce se intampla daca se ia dna procuror de presedintele Adunarii Nationale din Franta, care este pus sub acuzare pentru fapte de coruptie cel putin la fel de grave ca ale lui Dragnea.
      In Romania, Dragnea e la bulau, in Franta, pe asta l-au ales seful Parlamentului.
  • -6 (10 voturi)    
    Bravo boss! (Vineri, 18 octombrie 2019, 13:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    V-ati numit sluga si acum va mai si felicitati unul pe altul. Bravo!
  • +5 (5 voturi)    
    A fost bine (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca a demis-o Johannis pe Kovesi pentru ca altfel nu ar fi ajuns procuror sef la UE. Super manevra. Acum tabarles pe infractori.
    • -3 (5 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:08)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Oare o sa se atinga de Franta, una din tzarile cu cea mai grava coruptie a politicienilor?
  • -4 (6 voturi)    
    Oare (Vineri, 18 octombrie 2019, 14:19)

    unins [utilizator]

    este trafic de influenta? Poate se autosesizeaza d-na Kovesi si va trece pe lista, ca primul caz de analizat. Sau la acest nivel se permite? "Pestele de la cap se impute!"