Instanța supremă critică proiectul de impozitare a pensiilor speciale: Nu corespunde unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor

de MH     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 15:02 Actualitate | Esenţial


ICCJ - simbol
Foto: Hotnews
Conducerea Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) se declară îngrijorată de modul în care a fost adoptat proiectul de modificare a Codul fiscal care vizează impozitarea pensiilor speciale și spune că lipsa studiilor de impact și a consultărilor reale cu categoriile vizate nu corespund unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor.

Înalta Curte de Casație și Justiție arată, într-un comunicat de presă semnat de noul președinte al instanței, Corina Corbu, că în ședința de luni Colegiul de conducere "și-a manifestat îngrijorarea" față de procedura de adoptare a propunerii legislative pentru modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal.

Lipsa unor consultări reale a tuturor categoriilor de destinatari ale căror drepturi sunt vizate în mod direct, contextul și urgența cu care se derulează procedura legislativă și lipsa unor studii de impact asupra efectelor generate de adoptarea proiectului nu corespund unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor, spune ICCJ.

Conducerea instanței supreme arată, de asemenea, că susținerea proiectului de lege exclusiv prin prisma unor argumente de natură preponderent financiar-bugetară, potrivit materialelor supuse dezbaterii publice, duce la "soluții legislative conjuncturale, care nu au în vedere toate implicațiile pe termen lung ale unor modificări de substanță aduse drepturilor vizate de proiectul legislativ”.


Legea inițiată de ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, prevede impozitarea pensiilor între 7.000 și 10.000 de lei cu 30% din sumă. De asemenea, proiectul prevede și taxarea pensiilor mai mari de 10.000 de lei cu 50% din sumă. Senatorii au decis și ca indemnizațiile de peste 7.000 de lei ale șefilor de stat să fie impozitate.

Pensiile care vor fi impozitate potrivit actului normativ:
  • pensiile de serviciu de la Curtea Constituționale, Curtea de Conturi, ale judecătorilor și procurorilor, personalului auxiliar din instanțe și de la INEC, funcționarilor publici parlamentari, personalului aeronautic, personalului corpului diplomatic și consular
  • indemnizațiile pentru limită de vârstă ale senatorilor și deputaților și cele prevăzute de Codul Administrativ
  • pensiile militare: MApN, MAI și SRI
  • indemnizațiile foștilor șefi de stat







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1412 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    marea greseala (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:12)

    a.oameni [utilizator]

    e ca vor sa impoziteze si pensiile celor de la CCR... tovarasii de acolo sigur vor declara legea neconstitutionala
    • 0 (0 voturi)    
      Surpriza mare, este? (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui a.oameni

      "Instanța supremă critică proiectul de impozitare a pensiilor speciale: Nu corespunde unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor"
      ============================
      Surpriza mare, este?

      D'aia trebuie sa vina repejor la Guvernare URSS+PNL, sa mareasca pensiile speciale si celelalte privilegii ale Justitiei Romanesti "independente'. Ca a suferit cu pesedoii astia!
  • +1 (1 vot)    
    separatie (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:22)

    DrIon [utilizator]

    Are comentariul conducerii ICCJ vreo legatura cu separatie puterilor in stat ? Este acest comentariu o imixtiune in legiferare?
    Nu de alta dar orice cometariu al celor din afara institutiilor apartinind justitiei este taxat de acestea ca imixtiune in justitie!
  • +2 (2 voturi)    
    dar faptul ca (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:24)

    mos ion roata [utilizator]

    pensiile speciale sunt de 40 de ori mai mari decat pensia minima,corespunde exigentelor? In acelasi timp in alte state aceste pensii nu exista sau sunt de maxim 4 ori mai mari decat pensia minima. Ca sa traduc,magistratii comunisti,securistii ,militienii,apv-istii in loc sa sufere consecintele sustinerii dictaturii comuniste pe care au slujit-o, au pensia de 10 ori mai mare decat in orice stat din Europa ( de 14 ori mai mare decat in Luxemburg,de 11 ori mai mare decat in Suedia s.a.m.d) Astea zic si eu exigente.
  • +2 (2 voturi)    
    dar faptul ca ies la pensie (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:25)

    mos ion roata [utilizator]

    imediat dupa pubertate corespunde exigentelor?
  • 0 (2 voturi)    
    ,,Caruta cu boi,, - noi ... ceilalti (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:32)

    bubaru [utilizator]

    Da, cand este vorba despre ei, ca si categorii vizate, trebuie sa fie consultati. Obligatoriu!
    Cand base taia tot ce-i cadea in cale - salarii, pensii, spitale, fara a consulta pe nimeni, magistratii stateau in dreapta acestuia, stiind ca lor li se marisera indemnizatiile cu 60 - 70%. Si marirea aceasta fu din ciclul ,,parca eu v-am facut chestor,,.
    Acum, citind ineptiile/tampeniile lor juridice cu privire la taxarea pensiilor, inteleg ca se merge la intimidare. Mai ramane sa vedem ca CCR intoarce caruta brusc cu 180 grd, dupa ce a zis intr-o hotarare ca politica de impozitari si taxe este atributul fiecarui guvern.
  • +1 (1 vot)    
    ha!... inca odata : haha! (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:13)

    nikita11 [utilizator]

    'Nu corespunde unor minime exigențe'. Vad ca minimele exigente sunt suficiente. Dar pentru dezastrul din legile economice au fost vre-un minim de exigente? Toti lichenii care nu au produs nici un leu valoare in viata asta isi dau cu parerile despre exigentele legale... desi de fapt nu legea ii doare ci efectele ei... si atunci se iau de lege. Si sa nu te enervezi. Da, sunt legi de rahat, au fost incepute ca legi de rahat si voua doar acum va pute.
  • +1 (1 vot)    
    Discriminare marca CCR, CSM, ICCJ etc. (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:13)

    ofCAER [utilizator]

    Constitutia Romaniei, art. 16 alin (1):
    "Cetăţenii sunt egali în faţa legii [şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări]."
    In ce fel suntem "egali in fata legii" noi, multii romani cu pensii mici (numai din contributivitate!), cu ei, putinii romani cu pensii speciale (tot de prin contributiile noastre pe la bugete...)?