Legea de impozitare a pensiilor speciale, adoptată de Senat / Câte pensii speciale sunt în România: 10 persoane încasează peste 40.000 de lei lunar

de L.P., C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:00 Actualitate | Politic


Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Legea de impozitare a pensiilor speciale a fost adoptată de Senat cu 76 de voturi pentru și 16 abțineri. Actul normativ va fi transmis Camerei Deputaților, decizională în acest caz. Impactul bugetar estimat pentru anul viitor este de jumătate de miliard de lei.

Legea inițiată de ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, prevede impozitarea pensiilor între 7.000 și 10.000 de lei cu 30% din sumă. De asemenea, proiectul prevede și taxarea pensiilor mai mari de 10.000 de lei cu 50% din sumă. Senatorii au decis și ca indemnizațiile de peste 7.000 de lei ale șefilor de stat să fie impozitate.

Pensiile care vor fi impozitate potrivit actului normativ:
  • pensiile de serviciu de la Curtea Constituționale, Curtea de Conturi, ale judecătorilor și procurorilor, personalului auxiliar din instanțe și de la INEC, funcționarilor publici parlamentari, personalului aeronautic, personalului corpului diplomatic și consular
  • indemnizațiile pentru limită de vârstă ale senatorilor și deputaților și cele prevăzute de Codul Administrativ
  • pensiile militare: MApN, MAI și SRI
  • indemnizațiile foștilor șefi de stat
Potrivit expunerii de motive a actului normativ, în România, 10 persoane beneficiază de pensie de serviciu de peste 40.000 de lei, iar 5 persoane de pensii militare de peste 25.000 de lei.

În total, la nivelul lunii iunie, în plată erau 187.480 de pensii speciale dintre care 9.312 de serviciu și 178.168 militare.

Pensia medie în cazul unor legi speciale:
  • 18.150 de lei - judecători și procurori
  • 10.869 de lei- personal aeronautic
  • 7.744 de lei - Curtea de conturi
  • 4.446 de lei - funcționar public parlamentar
Din cei 9.312 beneficiari ai pensiilor de serviciu, 5.818 au peste 6.000 de lei, 4.046 peste 10.000 de lei, 1.817 peste 20.000 de lei, 162 peste 30.000 de lei, iar 10 peste 40.000 de lei.

Din numărul de 178.168 de beneficiari de pensii militare, 29.584 încasează peste 6.000 de lei pe lună, 8.929 peste 10.000 de lei, 147 peste 20.000 de lei, iar 5 peste 25.000 de lei.

Hotnews.ro a scris recent că, potrivit unui răspuns primit în octombrie anul trecut la o interpelare a deputatei PNL Mara Calista, Ministerul Finanțelor a informat că prin legea bugetului de stat s-au alocat pentru anul 2018 circa 9,096 miliarde de lei, din care circa 8,096 miliarde pentru pensiile militare de stat și 1 miliard pentru pensiile de serviciu.

Pensiile speciale se plătesc din bugetele MAI, MApN și SRI (pensiile militare), Ministerului Muncii (pensiile de serviciu) și Parlamentului (indemnizațiile senatorilor și deputaților).

La aceeași interpelare a răspuns și MAI care a precizat că în anul 2018 numărul beneficiarilor de pensie militară de stat a fost de 83.076, cuantumul brut suportat de bugetul de stat fiind de 2,79 de miliarde de lei. Din date neoficiale, puțin peste 1.200 de pensii din MAI depășesc 10.000 de lei.

MApN precizează și el că suma de la buget destinată plății pensiilor a fost de 3,589 miliarde fără a preciza numărul beneficiarilor. Ultimele date disponibile, la nivelul anului 2016, menționau un număr de circa 75.000 de beneficiari. Din aceleași date, SRI avea în jur de 9.400 de pensionari.

În ceea ce privește pensiile de serviciu, acestea erau în iunie 2019 în număr de 9.312:
  • procurori, judecatori - 3.800
  • personal aeronautic - 1.453
  • personal auxiliar în instanțe judecătorești și parchete - 1.789
  • funcționari publici parlamentari - 805
  • diplomați - 850
  • beneficiari ai Curții de Conturi - 605
Măsura făcea parte inițial din pachetul de propuneri discutat odată cu rectificarea bugetară de la începtul lunii august. Această impozitare vizează persoanele care realizează venituri din "pensii și/sau indemnizații pentru limită de vârstă, primite în baza unor legi/statute speciale denumite în continuare contribuabili, sunt obligate la plata taxei pe veniturile din pensii și indemnizații pentru limită de vârstă, denumită în continuare taxă", conform proiectului depus la Senat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21348 vizualizari

  • +22 (38 voturi)    
    Maxim 7000 lei (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:06)

    Maia1 [utilizator]

    Daca ne-am uita putin in tarile dezvoltate(Franta, Germania,Spania),exista o limita atat la salarii cat si la pensii.Pana una alta, la noi pensia maxima ar trebui sa fie 7000 lei ,restul impozitat 90% .
    • -4 (24 voturi)    
      Cel mult 7000 lei. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:20)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      Impozitarea ar trebui să înceapă de la 5000 lei. Cu 90-95%.
      • +3 (13 voturi)    
        eu zic (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

        sa inceapa de la 10 lei...
        chiaburii... care-si permit sa manance altceva decat aer!
    • +23 (25 voturi)    
      pe pensii speciale, de acord (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      pentru contributiv nu e normal (exista oameni care au salariu 10 mii de euro pe luna in mana, care contribuie la sistemul de pensii 5 mii de euro pe luna si apoi il limitezi la pensie 1500 euro pe luna?).
      Daca se doreste musai se introduce impozit progresiv si se aplica la toate veniturile.
      Problema majora in Romania e ca avem o struto-camila, la fel ca democratia originala, la noi:
      - angajatul plateste toate taxele,
      - se taxeaza sanatatea procentual, dar
      - daca nu ai o pila ti-e si frica sa intri in spitalele romanesti ca iesi mai rau decat ai intrat,
      - pensia acopera foarte putin din salariul mediu, dar pensionarii de obicei au macar unde sta
      - nu se plateste sanatate din pensie.
      • +3 (5 voturi)    
        sa nu fie de la intreprinderi de stat (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:41)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        ca stim cum se negociaza salariile la agentii,ministere,etc!
      • +1 (3 voturi)    
        analiza (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:30)

        ADan [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Nu mi se pare completa analiza. Nu e doar marimea pensiei care conteaza. E si faptul ca unii dintre cei pensionati cu pensii special pot iesi chiar si la 30 de ani la pensie - dupa care ajung lipitori de lux.
    • +6 (12 voturi)    
      . (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:52)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      Oameni buni este perfect impozitul asta asa mic dar introdus perfect legal de Parlament (mai ramane sa vedem daca CSM viajudecatori nu contesta la CCR!!). Urmatoarea legislatura noul Parlament poate modifica procentele odata ce legea exista.Si nu prea vad pe nimeni avand tupeu sa le scada
      • +2 (8 voturi)    
        18.150 de lei medie pt judecători și procurori (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:25)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        de aia 3800 cu pensie medie de 18.000 lei nu se atinge nimeni
        dar cei 1400 cu medie 10.000 se aleg cu impozit
        in fine, dispare o galagie din agenda publica chiar daca problema ramane nerezolvata
    • +6 (8 voturi)    
      in cazul (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      pensiilor speciale da,
      dar daca eu am avut salariu la privat de 10000 euro/luna (vb ipotetic) d c sa nu beneficiez de pensie mare?! chiar asa il iubim in continuare pe ceausescu?!
      • +11 (11 voturi)    
        se refera la pensii speciale (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:30)

        TDragos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Daca ai o pensie din privat care este legata de contributivitate aceea nu este pensie speciala.
        Pensiile speciale in general nu au nicio legatura cu contributivitatea.
        • +2 (2 voturi)    
          Pensia specială sau de serviciu (Miercuri, 18 septembrie 2019, 21:47)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

          paradoxul calculului este că poate fi mai mare decât salariul net. Aici trebuie făcut ceva!
          Cum poate fi o pensie mai mare decât salariul avut?
      • +7 (7 voturi)    
        pensii speciale = mita (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:05)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        trafic de influenta. pt voturi si sustinere politica
        Problema e alta sunt miliioane de euro aruncate la jmecheri cand se puteau dezvolta hub-uri de afaceri cu banii astia. construi multe.
        Cred ca daca luam sa calculam toate fondurile astea uriase acordate la jmecheri realizam de ce Romania este practic capusata acaparata de paraziti tinuta la stadiu de subdezvoltare.
  • -8 (18 voturi)    
    orlando (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:12)

    1234_5678 [utilizator]

    Adica, daca ai o pensie de 9900 de lei, dupa impozitare vei avea mai mult decat unul cu o pensie de 11000 lei, adica 6930 lei vs 5500 lei? Sau cum? Si ce inseamna pensie speciala? Pe cine vizeaza?
    • -2 (10 voturi)    
      exact asta e si intrebarea mea: (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      Se impoziteaza toata suma sau doar partea care depaseste pragul de 7000 ron, respectiv 10 000 ron?
      Rog sa raspunda cine stie.
      • +7 (11 voturi)    
        Evident! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:52)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ar fi prea de tot să fie altfel. Tranșa între 7000 și 1000 se impozitează 30%, ir tranșa peste 10000 se impozitează 50%. Altfel nu are sens. Mai rămâne să treacă și la impozit progresiv pe salariu...
    • +4 (6 voturi)    
      e pe braketuri (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:58)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      pentru fiecare bracket se calculeaza impozitul marginal respectiv:
      2000 + 5000* (100-10)% + 2990 * (100-30)% = 8593
      2000 + 5000* (100-10)% + 3000 * (100-30)% + 1000*(100-50)%= 9100
    • +10 (12 voturi)    
      Nu ai inteles, se impoziteaza pe transe, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:29)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      numai ce depaseste 10000 lei se impoziteaza cu 50%, deci impozitul se aplica la 1000 lei in cazul pensiei de 11000, intre 2000 si 7000 se impoziteaza cu 10% si ce depaseste 7000 se impoziteaza cu 30%!
      • +3 (7 voturi)    
        Ok, am inteles (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:39)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        deci e un impozit progresiv, si se impoziteaza sumele care depasest pragul.
        sa nu le vina ideea sa bage si la salarii astfel de cote.
  • +6 (16 voturi)    
    Vor sa le faca doar acceptabile pt omul de rand (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:13)

    Leo55 [utilizator]

    Problema de baza, mai ales dpdv al unor social democrati adepti ai echitatii sociale, este ca aceste pensii speciale reprezinta o uriasa si flagranta nedreptate intr-o societate f. saraca in marea ei majoritate. Corect ar fi ca ele sa fie eliminate, iar in cazul judecatorilor si in cazul de exceptie a unor politisti si militari care isi risca viata in misiuni (nu cei care isi fac veacul prin birouri!) sa fie limitate la 500-1000 euro.
    • 0 (8 voturi)    
      cum sa limitezi o pensie la 500 ruro (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      sunt o gramada care au pensii de 2400 ron. E f putin
      • +9 (11 voturi)    
        Nu ai inteles! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:14)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Numai pensia speciala, acel supliment la pensia contributiva sa fie limitat la 500-1000 de euro.
        Ti se pare putin? Eu din punctul meu de vedere (de om de rand) mi se pare enorm!
      • 0 (2 voturi)    
        Ca un contribuabil să ajungă la 2.400 lei pensie (Joi, 19 septembrie 2019, 8:22)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        trebuie să aibă salariul de 10.000 lei și un pic.
        Cam câți astfel de contribuabili știi tu să existe - procentual - în România de îndrăznești să spui că 2.400 lei pensie e puțin?!
        • +1 (3 voturi)    
          nu e adevarat! (Joi, 19 septembrie 2019, 9:48)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Ca iesi cu pensie de 2400 RON iti trebuie un salariu cam de 5000 RON, cu conditia sa il fi avut multi ani (si nu doar in ultimul an inainte de pensie). Vorbesc din cazuri concrete, nu din auzite.
          Contributivitatea inseamna cat ai contribuit la sistemul de pensii pe toata durata angajarii tale, si nu doar pe cele 3 luni inainte de pensionare (cum era in anii comunismului si pana prin anul 2000).
          • -1 (5 voturi)    
            Vorbești de cum era în istorie (Joi, 19 septembrie 2019, 10:29)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Legea care este în prezent spune că un punct de pensie este egal cu raportul dintre salariul mediu brut al angajatului și salariul mediu brut pe economie; punctul de pensie este 1265 lei, adică 2400 lei înseamnă 1.9 puncte de pensie.

            Cum ajungi la acea valoare?
            Având pe perioada activă un salariu mediu brut de 5163 (salariul mediu brut pe economie) x 1.9 = 9810 lei.
            • +1 (1 vot)    
              Bă slugoilor, (Joi, 19 septembrie 2019, 18:59)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              mie îmi puteți da câte minusuri vreți, însă nu veți reuși niciodată să schimbați matematica!
            • +1 (1 vot)    
              intra si perioada de contributie in calcul (Joi, 19 septembrie 2019, 20:01)

              jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              Numar de puncte de pensie = suma lunara pe toata perioada de activitate a raportului intre salariul brut si salariul mediu brut (diminuata cu raportul intre contributia la pilonul 2 si total contributie) / perioada de contributie pentru limita de varsta (diferite pe sexe)

              Daca lucrezi 45 de ani in loc de 35, ai timp mai mult sa aduni puncte de pensie.

              Legat de salariul brut peste 10 mii de lei, sunt circa 180 mii romani cu astfel de salarii. (vezi link) https://www.wall-street.ro/articol/Careers/243249/distributia-salariilor-in-economia-romanesca.html
              • 0 (2 voturi)    
                Sigur, dacă muncești 150 de ani, crește și pensia (Joi, 19 septembrie 2019, 22:25)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

                însă noi vorbim de stagiul complet de cotizare - adică de regulă - nu de excepții.

                180 mii de angajați înseamnă vreo 3% din total angajați care au posibilitatea să ia pensie de 2.400 și mai mult, iar colegul ne spune că „sunt o gramada care au pensii de 2400 ron” și că „E f putin”.

                Iar lumea (lipsită de minte) îmi dă mie minusuri...
  • +21 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:14)

    [anonim]

  • +9 (19 voturi)    
    Nu, trebuie desființate, nu impozitate!!! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:23)

    prec [utilizator]

    Iar ăia care nu au vârsta legală de pensionare să primească cel mult media pensiei pe țară. Până ating vârsta după care să primească cel mult 50% din salariul avut dar nu mai mult de 5000 de lei.
    Că tot acest jaf a băgat țara în budă, dacă-mi e permis să vorbesc așa urât.
    • +2 (6 voturi)    
      PENSII SPECIALE ELIMINATEdaca n-au contribuit (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:42)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui prec

      la ele beneficiarii lor .........

      ce sa impozitezi , cev ala cea ce nu au contribuit ?
  • +13 (15 voturi)    
    eliminarea pensilor speciale (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:51)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Eliminarea totala a pensilor speciale nu se poate face usor. Apare CCR si pac elimina legea , s-a mai incercat si baietii n-au reusit sa le elimine pe ale judecatorilor. Voi daca ati avea o pensie speciala de 20 000 lei pe luna , ati vota sa fie taita?
    Impozitarea da, asta se face simplu, in fond si pensiile normale sunt impozitate.

    Si totusi ....9 miliarde lei/an pentru pensiile speciale! este enorm Depaseste bugetele chiar si a unor ministere mai micute, cum e cel al cercetarii.
    • -1 (7 voturi)    
      adevarat (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:45)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Pensii spaciale, iesind din sistemul contributivitatii, trebuie sa existe ! La militari si politisti in primul rand, meserii care nu pot fi practicate peste o anumita varsta (45-50 de ani) si care deci nu au cum sa contribuie 40-45 de ani ca in alte profesii. Ca sa nu mai spun de interesul tarii ca pe aceste profesii sa candideze oameni capabili si harnici, predispusi la eforturi si riscuri ! Si pensiile "speciale" pentru magistrati trebuie pastrate; a fost o masura impusa de migratia multor magistrati spre avocatura, unde veniturile puteau fi mai mari. La magistrati, totusi, limita de varsta e cea normala, pensionarea lor anticipata dupa 25 de ani nu se justifica ! Si fixata totusi o limita !
      Pensia uriasa pe care o are "recordmenul' e , zic eu, frauduloasa; statul s-a lasat pacalit in acel caz. Pe bune ?
      Si judecarea de catre judecatori a cuantumului care li se cuvine LOR, vi se pare normal ? Cum ar fi daca toate profesiile si-ar stabili singure drepturile !???
      • +4 (6 voturi)    
        De acord si nu prea (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:44)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Din cate inteleg pensiile speciale se dau pentru privatiunile si incompatibiltatile vietii de militar, de ex nu poti sa-ti iei un alt job, sa-ti faci o firma, daca e cazul te muta la lata unitate si pleci cu catel si purcel, etc.
        Ok, majoritatea militarilor nu pot activa la varste inaintate, dar ei nu sunt distrusi fizic sau psihic. Pot munci lejer pana la varsta legala in alt domeniu, asa cum o fac si acum.
        La politisti, de ce nu ar putea sa mai faca munca de birou pana dupa 60 ani? Ca politist nu inseamna ca alergi dupa hotii de buzunare.
        Magistratii de abia se specializeaaza un pic si pot iesi la pensie cu 15 ani de vechime chiar si la 39 ani daca au prins un post bine platit, wtf?
      • +1 (1 vot)    
        De ce nu poți practica meseriile acelea? (Joi, 19 septembrie 2019, 8:38)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Așa cum un sportiv poate antrena după o anumită vârstă, și un militar poate instrui alți militari de la 50 până la 60 de ani când iese la pensie.
        Circula o imagine cu o doamnă polițist supraponderală - dna Geta sau Gina - despre care am văzut un comunicat în care poliția ne spunea câte activități desfășoară în timpul programului; crezi că o persoană de 60 de ani - care a avut o viață activă, s-a antrenat ca să fie capabilă tot timpul să fugărească infractorul (ai văzut tu polițist sau militar cu burtă și cearcăne?) - nu poate face activitățile acelea multe și importante pe care, potrivit poliției, le făcea dna Geta?

        Da, e normal ca judecătorii să judece, pentru că doar ei au atribuția, potrivit legii, să o facă; dacă o fac cu încălcarea legilor, există instrumentele care să-i pedepsească.
    • +1 (1 vot)    
      dar o impozitare de 95% din pensia speciala (Miercuri, 18 septembrie 2019, 18:26)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      si in acest caz ccr va face joc de glezna

      dace se vrea se poate ......dar vad ca nu se
      `vrea
  • -14 (20 voturi)    
    Pana azi, hastagistul postac... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:54)

    salvatore [utilizator]

    ... urla si tuna si posta si tot posta pe site-urile securiste ca trebuie impozitate sau eliminate (dar asta nu se poate) pensiile speciale, dar de azi de cand tovarasii patroni pesedei le indeplinesc dorinta suprema a hastagistilor incep sa schelalaie si sa se intrebe prosteste dar de ce, de ce acum, stati ca nu e corect, ca unul ia nu stiu cat si altul ia mai mult, povesti de carcotasi securasi. Bravo pesedei, bine ca ati facut-o, sa vada si vulgul hastagist ca de fapt neocomunistii de la USR (patronii tovarasi) numai declarativ erau impotriva pensiilor speciale, ei fiind de fapt mana-n mana cu procurorii si cu securistii beneficiari ai unor astfel de pensii.
    • +6 (8 voturi)    
      noi, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      incult prost si pli de ura, vrem eliminarea pensiilor speciale, nu impozitarea
      cred ca ai inteles gresit, dar la cata prostie e in capul tau, nu ma mir!
      • -6 (6 voturi)    
        Prostea, pur si simplu nu intelegi legea (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:12)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Pensiile speciale nu pot fi eliminate ca asa vrea neuronul hastagist (sa-ti citeasca cineva hotararile CCR in acest sens). Singura modalitate de a le diminua a fost impozitarea lor. Pricepi hastagel prostanel?
        • +5 (5 voturi)    
          Ce nesimtit (Miercuri, 18 septembrie 2019, 17:05)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

          ești în exprimare , felicitari !!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Sigur că pot fi eliminate foarte simplu (Joi, 19 septembrie 2019, 8:54)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

          Abrogi legile în baza cărora au fost acordate (le elimini pentru viitor) apoi o instanță declară legile respective au fost ilegale, ceea ce înseamnă că drepturile născute în baza lor nu mai există.
  • +5 (13 voturi)    
    praf in ochi (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:04)

    maferescdeciuma [utilizator]

    asta reprezinta aceasta masura. foarte putine pensii vor fi cu adevarat afectate, si pana la urma nu neaparat valoarea unor pensii e problema cea mai mare, ci numarul de pensionari care au iesit la pensie in unele cazuri si la 39 de ani!!!! ala care iese la pensie la 65 de ani, mai are vreo 15 ani de pensie si adios, o povara nesemnificativa pentru stat. Cel care iese la pensie la 40 de ani, mai mananca pensie inca 40 de ani. acolo e problema.
    • -3 (9 voturi)    
      nu se iese la 40 ani pe nicaieri (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      Stiu ofiteri din politie care au iesit la 50 ani...dar de oameni iesiti la pensie la 40 ani nu am auzit. Esti in plina putere si plin de munca, e exclus sa iesi la pensie la 40 ani.
      • +8 (12 voturi)    
        MAI INFORMEAZA-TE (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:22)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daniel Chirilă,care este secretar de stat în ministerul de interne a ieșit la pensie la 39 de ani! Si acum este propus ministru plin!

        Vezi https://www.g4media.ro/un-fost-ofiter-la-doi-si-un-sfert-pensionat-la-o-varsta-frageda-cu-91-000-de-lei-pe-an-e-propus-de-dancila-ca-ministru-de-interne.html

        Nesimtirea PSD nu este mare... este enorma!
        • -2 (2 voturi)    
          aici e vorba de nesmitirea din PSD (Joi, 19 septembrie 2019, 9:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Insa, in mod normal, in politie se iese cam la 50 ani la pensie. Am rude cu grad in politia Bucuresti, si au iesit la pensie chiar in ziua in care au implinit 50 ani. Ce a facut Chirila a fost o iesire anticipata bazata pe nesimtirea lui si a partidului care il obladuieste.
          • 0 (0 voturi)    
            De ce la 50 de ani!!??? (Joi, 19 septembrie 2019, 21:43)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Cel mai devreme la 60, la cei ce au avut muncă de teren. Cei cu muncă de birou, la 65.
    • +1 (3 voturi)    
      totusi (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:46)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      este ceva, un prim pas spre normalitate !
  • -5 (9 voturi)    
    Haha (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:05)

    florinos [utilizator]

    Camera Deputatilor va tergiversa legea pana dupa alegeri, pana atunci opoziția nu poate sa spuna ca PSD a acceptat Pensiile Speciale timp de 3 ani de zile.
  • +4 (6 voturi)    
    tehnica (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:06)

    anion [utilizator]

    Cu aceasta ocazie se incepe desfiintarea impozitarii unitare, se creeaza cadrul legal pentru impozitarea tuturor sumelor, inclusiv de la angatii in firme private si in final, introducerea impozitului in 4-6 trepte pornind de la salariul minim pe economie, pentru toti salariatii si pensionarii.
    • +1 (1 vot)    
      yup (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anion

      exact la asta ma gandeam si eu
      asta e primul poas, apoi urmeaza impozitul progresit PENTRU TOTI!
    • -1 (5 voturi)    
      Da, si ar fi foarte bine... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:19)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui anion

      ... sa se introduca din nou impozitul progresiv. Asta e sistemul de impozitare cel mai corect, daca vreun sistem de impozitare e corect pe undeva prin lume. Impozitarea unica a fost propaganda de campanie a Aliantei DA la alegerile din 2004 si trebuie sa recunosc ca am imbratisat-o la vremea respectiva. Acum imi dau seama ca este o mare tampenie, dar ce mai conteaza, ramane ce-a vrut Base. De altfel majoritatea celor care sustin impozitarea unica sunt basisti infocati la origini. Dar chiar nu va puneti intrebarea simpla, de ce mama dracului niciun stat dezvoltat nu are impozitare unica? Sunt vesticii prosti si suntem noi destepti de bubuim?
      • +2 (2 voturi)    
        Ar fi cateva avantaje (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:42)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Cota unica are niste beneficii:
        - permite un stat minimal (doar ca noi am adunat 1.2 milioane de bugetari)
        - oamenii nu umbla pe la ANAF pentru declararea si retinerea impozitului global pe anul in curs
        - daca exista o diferenta vizibila, oamenii pot pleca de la stat la privat sa munceasca si sa castige mai mult
        - firmele pot fi incurajate sa nu mai mascheze anumite profituri chiar daca depasesc anumite praguri pentru ca ar incepe sa fie impozitate puternic
      • 0 (2 voturi)    
        Ba toate statele au cote de impozit unice (Joi, 19 septembrie 2019, 8:56)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        dar nu și pentru proștii care își câștigă banii prin muncă.
  • +1 (3 voturi)    
    Ba se pot si impozita. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:14)

    Marionette [utilizator]

    Ei se fac ca "nu pot" . Poti pune impozit astfel incat fiecare sa obtina sume egale cu pensia obtinuta prin contributivitate. "Nu pot" ... ce prosti sa va creada?
  • -3 (13 voturi)    
    Ce inseamna special? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:19)

    Nonidem [utilizator]

    Ce inseamna special?Si eu ma consider special!Concluzie: praf in ochi, daca doreau pe bune sa introduca echitate, atunci le anulau si toata lumea primea pensie pe baza de contributivitate!Au salarii colosale acesti speciali,in mod direct vor primi si pensii colosale.Solutie de rezerva: impozitarea pensiilor de la 5000 lei-nici nu vad ce ii trebuie atatia bani unui batran, indiferent ce meserie/functie a avut-si impozitarea cu 90%.Dar borfasii astia vor sa sacrifice cateva varfuri, si restul sa scape-primari,parlamentari,etc.astfel se explica pragul de 7000 lei
  • +1 (5 voturi)    
    Și liftele acoperite și în uniforme pensionate (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:27)

    Raoke [utilizator]

    la 40 de ani!? Că tot pensii „speciale” sunt și ălea???
  • -5 (13 voturi)    
    daca era Barna presedinte, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    erau impozitate toate pensiilor (mai putin Lazar, Coldea & si ceilalti inventatori ai USR)
    • +1 (5 voturi)    
      da prostia (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu era impozitata? ca tu ai enorm de multa de dat!
      • +1 (1 vot)    
        Nu prostia, nemernicia. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:05)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Am ajunge bogati precum Qatar cu romanii nostri ca brazii.
        Cucuveaua ar fi un fel de Tiriac in acea lume. Ar da fara numar la stat. Ce Tiriac, Gates!
        Arabii si-au facut insule in mare, noi la ce bani am avea ne-am face in aer insule!
  • 0 (10 voturi)    
    Sa vii si sa spui ca anulezi pensiile (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:32)

    xrogo [utilizator]

    speciale cand esti in opozitie e usor, dar sa-i vedem cand vor veni la guvernare, PSD-ul a spus ca va impozita aceste pensii si chiar o face, are o lege in dezbatere in Parlament!
    • +3 (9 voturi)    
      Pensiile speciale sunt neconstituționale. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O pensie dacă nu-i bazată pe contributivitate nu este pensie.Este ajutor social și nu ar trebui să fie sume prea mari.Ajutorul social îl dai în limita posibilităților bugetare.Ca sumă,asemenea ajutoare pentru bătrâni nu ar trebui să depășească valoarea unei pensii minime obținute pe bază de contribuție la sistemul de pensii.Pentru cine vrea să aibă o pensie mare există pilonul II,III.Știu că am să supăr pe mulți,dar consider pensiile speciale o hoție girată de un guvern care își bate joc de români.
  • +6 (12 voturi)    
    CEA MAI BUNA IMPOZITARE (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:05)

    jidanul [utilizator]

    Cea mai buna impozitare a pensiilor speciale (si a celor de servici) este OBLIGATORIU ELIMINAREA PENSILOR SPECIALE. In acelasi timp trebuie eliminat neconditionat si cumulul salariu-pensie din toate institutile de stat, agentii, autoritati, ministere, companii de stat, BNR, SIE, SRI s.a.m.d.
    • -2 (8 voturi)    
      Dar scutirile de impozit? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:04)

      Barnacopul [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Cu ele ce facem? Sau alea sunt ok?
      • +1 (3 voturi)    
        pentru cine beneficiaza (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:48)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Barnacopul

        de ele si ii convine desigur ca e ok. Fiecare vrea sa se taie de la altul, nu de la el.
      • +1 (3 voturi)    
        before and after (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:58)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Barnacopul

        Inainte era vorba de IT-isti ca sunt scutiti, dar ei nu sunt asa multi si doar vreo 70 mii din 100 sunt scutiti de impozit. Parca erau scutite de impozit si persoanele cu handicap si sezonierii din turism / HoReCa.
        Din 2019 sunt scutiti si cei cu vagi legaturi in constructii (cumva sunt 300 mii), doar ca ei nu platesc nici contributie la sanatate, nu platesc contributie la pilonul 2, nici impozit. Deci, MEGASCUTITI, impreuna cu familiile lor care beneficiaza de sistemul de sanatate gaunos asa cum este.

        Diferenta intre noi si alte state e ca alea impoziteaza si alte venituri: drepturi de autor, PFA cu norma, microintreprinderi. Doar ca daca preluam un model, sa-l luam cu totul, de exemplu cu deduceri adevarate daca cumperi un bun de folosinta indelungata (casa, masina, mobila).
  • +8 (8 voturi)    
    e un inceput (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:09)

    omul.rau [utilizator]

    o sa ma bucur ca se face un pic de dreptate daca va trece (nemodificata) si de Camera Deputatilor
  • +4 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:16)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    opriti odata pensiile speciale ... sunt o imensa mizerie ...
  • +4 (6 voturi)    
    Atentie la procente (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:38)

    veselie [utilizator]

    De fapt 30% este pentru suma care depaseste 7000 lei si max 10000 lei. Iar 50% pentru suma care depasete 10000 lei.
    Asta inseamna ca o pensie medie de la curtea de conturi care este acum 7744 lei o sa devina 7520 lei iar una de procuror, judecator care este acum 18150 lei o sa devina 13175 lei.
    Scaderea nu este semnificativa. Daca sunt pensii cumulate dar fiecare sub aceste baremuri o sa scape fara impozitare si suma cumulata o sa fie tot una de vis pentru un cetatean normal din Romania
    • -1 (1 vot)    
      la judecatori este o scadere de 5000 RON (Joi, 19 septembrie 2019, 9:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui veselie

      pe luna...eu zic ca e o scadere seminificativa. Sa ne gandim ca sunt milioane de angajati in tara care nu au salariu de 5000 ron.
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:40)

    liviu_ [utilizator]

    tare imi e ca urmatoarea masura o sa fie impozitul progresiv....

    mai frumos era sa nu se dea aceste pensii speciale, nu sa se dea aiurea si apoi sa fie impozitate!
  • -1 (5 voturi)    
    Circul Orlando (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:46)

    Gabu [utilizator]

    Nici dacă-ai inventat roata nu poţi avea PENSIE 40000 de lei!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Nu se va schimba nimic (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:54)

    aBola [utilizator]

    "Actul normativ va fi transmis Camerei Deputaților, decizională în acest caz."

    Au sa ingropape legea la Camera Deputatilor. Nu va iesi o asemenea lege din Parlament. Toti beneficiarii sunt oameni cu influenta extrem de mare. Fosti judecatori, parlamentari, functionari publici , securisti, militieni etc etc.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai nu se lauda opozitia ca are majoritate (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      in Camera Deputuatilor, ce spui tu acolo, inseamna ca opozitia se va opune acestei legi?
      • -1 (5 voturi)    
        Nu intelegi nimic (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:27)

        aBola [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Anumite categorii isi pastreaza avantajele indiferent de guvernare. De legile speciale nu se va atinge nimeni, fie vorbim de PSD, USR, PNL, PMP etc
        • -9 (9 voturi)    
          Nu poți anula un drept câștigat. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:31)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aBola

          Pesediștii care arată bau bau-ul cu scăderea pensiilor și salariilor insultă românii,îi consideră proști.Dacă niște drepturi au fost date legal,nimeni nu le poate anula,iar în privința pensiilor există o cutumă de când lumea,că,dacă în urma unei recalculări rezultă o pensie mai mică decât pensia pe care o primești,primești în continuare pensia mai mare.Hai să nu-i considerăm proști pe unii sau pe alții și să votăm la următoarele alegeri oameni care să merite să ne reprezinte.Din păcate,actualii parlamentari ne-au încăierat cu ideile absurde promovate,cu încurajarea infractorilor și promovarea proștilor în funcții publice.Iar Dăncilă vrea să garantăm că proștii vor fi bine plătiți și în continuare.
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:49)

    [anonim]

    • -1 (9 voturi)    
      Dar la aceeasi manifestatie (Miercuri, 18 septembrie 2019, 22:32)

      Barnacopul [utilizator] i-a raspuns lui

      Sa se protesteze si impotriva scutirii de impozit, de exemplu pentru ITisti. Legile trebuie aplicate UNIFORM pentru TOTI.
      • 0 (2 voturi)    
        ce inseamna uniform? o fi echitabil? (Joi, 19 septembrie 2019, 20:14)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Barnacopul

        Ok, scutirea de impozit pentru IT-isti e o clauza speciala (dar cu destul de multe conditii de specialziari, profilul activitatii, o suma minima obtinuta din munca mediei angajatilor).
        Dar scutirea pentru angajatii care au ceva tangenta cu sectorul constructiilor ? Sanatate=0, impozit=0, pilon 2=0, (trebuia si o mica teapa introdusa de Valcov) si patronul plateste mai putin la somaj.

        Un IT-ist are salariul mediu de 7100 lei net adica a platit 1000 de lei la sanatate, cei 2.5 milioane cu salariul minim platesc 210-250 lei si adesea au mai multe persoane in intretinere care beneficiaza si ele. Apropo, la salariul minim cu persoane in intretinere apar deduceri destul de mari la venitul impozabil vreo 30 lei pentru fiecare persoana din maxim 135 lei.
        • +1 (1 vot)    
          date recente (Joi, 19 septembrie 2019, 20:27)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          IT - circa 100 mii beneficiaza de scutire la impozit (taxe de 35%)
          "Constructii" - 477315 contracte de munca (taxe 21.25%)