VIDEO Scările Universității Cuza din Iași, vopsite în roșu în semn de protest față de rectorul Tudorel Toader: Acest personaj sinistru este creatorul multor elemente cu efecte dezastruoase pentru societate

de MH     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2019, 15:12 Actualitate | Esenţial


protest Iasi
Foto: Facebook
O nouă manifestație a avut loc vineri în fața Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași împotriva rectorului Tudorel Toader, fost ministru al Justiției, protestatarii susținând că "acest personaj sinistru este creatorul multor elemente cu efecte dezastruoase pentru societatea românească și pentru justiție". De această dată, protestatarii au aruncat cu vopsea roșie pe treptele instituţiei.



Cei câțiva manifestanți au aruncat cu vopsea roșie pe scăriele universității, fiind legitimați de către polițiști.

"Am bătut 400 de kilometri ca să ii spunem domnului Tudorel că nu are ce căuta aici. Suntem din București. Am venit să îi transmitem un mesaj așa cum știm noi mai bine, să îi arătăm că sângele victimelor recursului compensatoriu e în mâinile lui și că în momentul de față el nu e capabil și nu are dreptul să îi învețe pe alții să facă justiție”, a spus unul dintre protestatari.

Protestul cu “sânge” a fost organizat de ONG-ul "Evoluție în instituție".

"Si tu esti victima lui Tudorel? Chiar dacă nu mai este ministru al justiției, acest personaj sinistru este creatorul multor elemente cu efecte dezastruoase pentru societatea romanească și pentru justiție. Acest om, deghizat în apărătorul statului de drept, fost judecător CCR și actual rector al Facultății de Drept din Iași, a făcut posibil eliberarea multor criminali și violatori din penitenciare, fără existența unui studiu de impact și a unui proces de integrare a lor în societate", este mesajul inițiatorilor protestului.

Ei spun că tot Tudorel Toader este "creatorul" vestitei Secții Speciale, "acest instrument prin care magistrații incomozi puterii actuale erau chemați pentru a fi intimidați și hărțuiți", iar "cu ajutorul expertizei lui ca fost judecător CCR actuala putere a putut măcelări și viola codurile penale".


Reîntors la Universitate după demiterea din Guvern, rectorul Tudorel Toader ar fi preferat varianta concursului, potrivit unor surse citate de Newsweek. Profesori și studenți de la „Cuza” l-au criticat pe Toader pentru prestația în fruntea Ministerului Justiției, cerându-i demisia. Totuși, după revenirea acestuia la Iași, ostilitatea pare să se fi păstrat doar în rândul studenților care au fost fost acuzați că proiectează o imagine falsă asupra universității.

Tudorel Toader poate candida pentru un nou mandat de rector, între 2020 și 2024, pe care îl poate obține dacă va trece testul votului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3814 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    ok, 6 oameni si-au spus parerea. (Vineri, 28 iunie 2019, 15:16)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    foarte bine, exista libertatea cuvantului...
    • -5 (11 voturi)    
      Si acuma exista sicarpa si apa sa spele (Vineri, 28 iunie 2019, 15:21)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      mizeria facuta.
      Dar imi place ca folosesc culoarea rosie comunista. E poetic.
    • +4 (6 voturi)    
      Exista libertatea cuvantului, (Vineri, 28 iunie 2019, 16:42)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      dar problema este ca (A) retardatii mintali nu fac diferenta dintre libertatea cuvantului si restul lucrurilor, si (B) retardatii mintali sunt multi si "are" tupeu de sudist imputzit.
  • +3 (9 voturi)    
    au fost eleganti, putea sa fie un morman de gunoi (Vineri, 28 iunie 2019, 16:10)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    mult mai reprezentativ pentru personajul in cauza
    • 0 (4 voturi)    
      Scopul scuza mijloacele in orice situatie?! (Vineri, 28 iunie 2019, 17:20)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Vopsea sau gunoi, e tot un act de distrugere a unui bun public, o forma de vandalizare a unui spatiu care nu e privat, apartine iesenilor in primul rand, nu acelor activisti ONG !

      A murdari ziduri, trepte, culoare, ferestre, etc, de institutii doar pentru ca ne-am suparat pe unul de acolo nu poate fi acceptabil doar pentru ca e vorba de un grupuscul de militanti politici care-si propune sa faca singur "dreptate".

      Daca oricare dintre dvs merge sa arunce cu vopsea pe o institutie sau chiar pe un imobil privat care nu-i apartine, va fi imediat retinut, amendat si poate chiar trimis in judecata daca a comis pagube materiale.

      De ce sa permitem la 6 persoane ceea ce nu permitem pentru un singur individ?
      Pentru ca s-au autoproclamat ei "demonstranti"?

      Nu cred ca le-a dat nimeni autorizatie sa protesteze in acest mod, manifestatiile sunt unanim acceptate in Europa doar daca nu sunt violente si nu produc pagube materiale sau pun in pericol viata unor oameni.

      Dl "habermas" e indreptatit sa fie revoltat, ar trebui ca acei domni si doamne din Bucuresti sa se gandeasca ca vor fi foarte multi ieseni indignati de acest act, mai multi decat cei care il vor aproba doar pentru ca il detesta pe dl rector Toader.

      Atentie la cum promovam "democratia" si "toleranta", comportamentul sa fie exemplar, decent, doar asa castigi inimi, minti si apoi voturi.

      Nu cu gesturi controversate care tind spre vandalism.
  • -3 (7 voturi)    
    Acuma Iesenii ar trebui sa mearga la Bucuresti (Vineri, 28 iunie 2019, 16:27)

    Habermas [utilizator]

    sa verse niste maro peste universitatea din Bucuresti!
    Bai ce tupeu au turcitii astia sa vina sa vandalizeze Universitatea din Iasi sub pretextul unui scop nobil!

    Va promit, de fiecare data cand voi avea ocazia sa dau in Universitatea din Bucuresti o voi face. Va rup!

    Jigodiilor cretine!
  • -3 (7 voturi)    
    Sunt pentru plecarea lui TT calamitatea (Vineri, 28 iunie 2019, 16:28)

    Habermas [utilizator]

    DAR asta nu este protest ci VANDALISM.
    Adica voi veniti din alt oras sa Vandalizati Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi!

    Este o marlanie dezgustatoare.
    DEZAPROB COMPLET ACTIUNEA VOASTRA!

    Varsati vopsea pe casa lui TT nu peste fata Universitatii!
    • +3 (5 voturi)    
      habermas (Vineri, 28 iunie 2019, 17:48)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Nu te enerva prea tare.///

      Daca TT nu va fi ales rector baietii astia vor veni si vor sterge vopseaua restabilind in felul asta si onorabilitatea Universitatii iesene.

      Interesant este ca te arati oripilat de gestul lor dar promiti ca vii la Universitatea Bucuresti si o rupi si-i indemni si pe altii sa vina sa o manjeasca cu c...t!

      Tu te auzi ce vorbesti ...cu ce te deosebesti de ailalti pe care ii infierezi ?

      Ca fapt divers serviciul la care lucrezi este si o a doua casa a ta.

      Asa ca baietii aia nu au gresit prea mult manifestand in fata Universitatii iesene.
      • 0 (2 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 12:47)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        TT sa mearga in pensie si sa lase tinerii sa-si faca treaba. Mizerabilul acum spune ca a fost obligat sa faca acele legi pentru justitie. Incorect, nimeni nu poate fi obligat dacat daca a primit foloase, daca nu ar fi vrut putea sa plece, demisia de onoare.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt satul de sudisti care saboteaza (Luni, 1 iulie 2019, 10:22)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        TOATE simbolurile Iasiului, sub PRETEXTE diverse. Nu ai inteles bine. Eu? Dupa fapta si rasplata, asta este ideea.