Victor Ponta, după ce Firea i-a rechemat în PSD pe social-democrații trecuți la Pro România: Chiar nu suntem de vânzare, ca alții

de MH     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 16:29 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta, la Parlament
Foto: Hotnews
Victor Ponta a reacționat rapid după ce Gabriela Firea i-a rechemat în partid pe foștii săi colegi din PSD care au trecut la Pro România, mesajul lui Ponta fiind: "Chiar nu suntem de vânzare, ca alții". El mai spune că, văzând ceea ce fac acum unii lideri PSD, revede scenele de la și după CPEX al PCR din 1989.

"Ah-nici nu vă închipuiți ce bine ne simțim când spunem NU!!! Noi suntem ProRomania și suntem foarte mulțumiți cu asta! Chiar suntem ALTFEL și rămânem așa! Noi de la ProRomania suntem oameni liberi-chiar NU suntem de vânzare ca alții!", a scris Ponta, pe Facebook.

El spune că problema României nu era omul Liviu Dragnea, ci “Sistemul Liviu Dragnea”, iar "toți vor acum să rămână în “Sistemul LD” după ce au scăpat rapid de om!".

Ponta mai susține că unii pur și simplu nu înțeleg cum este să ai onoare, cuvânt și rușine, că l-au criticat pe Dragnea până au primit o funcție sau un contract și pe urmă l-au lăudat, îl slujeau până ieri, iar azi spun ce rău era și cum era vinovat de toate.

"Știu că își închipuie că îi păcălesc iar pe români - a plecat Dragnea și ei sunt toți curați, frumoși și deștepți-doar Dictatorul era rău! Mă uit la ce fac unii lideri PSD acum și revăd scenele de la și după CPEX al PCR din 1989! Cred că au uitat ce s-a întâmplat după 1989 și cum au terminat oamenii aceia! Eu am fost între acești indivizi și am făcut aproape tot ce făceau și ei-am primit de la români un mesaj în 2014-2015 și vreau să arăt că l-am înțeles! Am muncit și suferit atâta timp că să dovedesc că m-am schimbat în bine-există ceva pe lume care să mă facă să revin în “mlastină”?!? NU", mai spune Ponta.

Victor Ponta adaugă că ProRomania merge mai departe și îi așteaptă în partid "pe toți cei care nu își vând sufletul pentru bani, funcții și avantaje meschine".

Ulterior, într-o intervenție la Digi 24, Ponta a spus că exclude orice înțelegere cu PSD și că Pro România va susține o eventuală moțiune de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a lansat marți o invitație către foștii membri ai PSD care au trecut la Pro România de a reveni în PSD, ea susținând că dacă aceștia nu se întorc, ar vedea firesc ca PSD să stabilească o alianță cu partidul lui Victor Ponta. Printre ei se află Marian Neacșu și Adrian Țuțuianu, excluși din PSD în 2018 după ce au semnat o scrisoare prin care cereau demisia lui Liviu Dragnea de la conducerea partidului.










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










17158 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ponta...oricat de cosmopolit te-ai da (Marţi, 28 mai 2019, 16:37)

    Je__ [utilizator]

    tot plagiator ramai
    Adica intre tine si Dragnea nu este nici o diferenta, tot hoti sunteti
    • 0 (4 voturi)    
      noroc ca a prins muchia pragului (Marţi, 28 mai 2019, 16:57)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ca ramanea singurel. treceau inapoi corbii
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Miercuri, 29 mai 2019, 11:51)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      te oftici Ciarli? Adevarul e ca nici intre tine sau simplex1 si niste rusi nu-i absolut nici o diferenta
  • +14 (20 voturi)    
    Mai tineti minte (Marţi, 28 mai 2019, 16:41)

    doz2018 [utilizator]

    cum era Ponta sa ne trimita in China via Turcia lui Erdogan si acum a fost votat pentru europarlamentare , nu turco-parlamentare sau chino-parlamentare? Cateva sute de mii de oameni (6,70%) l-au considerat potrivit pentru Europa.
    Si-atunci, nu ar fi normal ca la votare sa dai apriori un test de 3 minute in care sa demonstrezi ca intelegi lucruri elementare de clasa I-a, gen: cum te cheama? unde locuiesti, in ce anotimp suntem? etc
    • +3 (7 voturi)    
      I 'member (Marţi, 28 mai 2019, 17:11)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      O poză cu Mickey Mouse și Erdogan, 2015, Mega Moscheea, porci îngropați, scandal balcanic. Doamne, ce vremuri...
  • -12 (12 voturi)    
    Avem prezidențiale Iohannis - Ponta! (Marţi, 28 mai 2019, 16:51)

    simplex1 [utilizator]

    Acest Iohannis, cu complotul pus la cale de el care a avut ca rezultat trimiterea la pușcărie a lui Liviu Dragnea, , îl aduce pe Victor Ponta înapoi în PSD iar la sfârșitul anului 2019 ii vom avea în turul doi la prezidențiale pe Iohannis și Ponta.
    • +5 (7 voturi)    
      Plagiat - copiat - furat e tot una (Miercuri, 29 mai 2019, 1:41)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      in tarile civilizate hoții au de-a face cu justiția pentru ca furtul e furt si se pedepsește.

      speram ca într-o buna zi si România sa adere la grupul tarilor civilizate.
  • +4 (6 voturi)    
    e doar joc de glezne! (Marţi, 28 mai 2019, 18:29)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    probabil că nu-i convine cu ce au sărit la cap foștii colegi - vreo șefie de comisie pe la Cameră! Dacă i se dă vreun minister gras (Transporturile) să vezi cum îi dă cu enteresu național mai ceva ca domnul general de bocanci și izmene!
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo (Marţi, 28 mai 2019, 22:01)

    Coco_papagal [utilizator]

    Ponta!
  • 0 (2 voturi)    
    Pinochio asta chiar crede ce spune ? (Miercuri, 29 mai 2019, 11:49)

    Kecske [utilizator]

    Sa-i aduca aminte cineva toate mirsaviile facute in 2012 in cirdasie cu antenescu-pnl cind erau pe cai mari.Si cele ulterioare, Si cele de dinainte din epoca de trista amintire nascase.Scurta memorie au roamanii daca se mai uita cineva la ce spune asta.