Augustin Zegrean, despre noua amânare a CCR pe completurile specializate: De regulă, astfel de dosare se judecă de la primul termen. Nu se poate așa ceva, când știi că toată lumea așteaptă o astfel de decizie. Am impresia că se fac jocuri

de MH     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 14:36 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Digi 24
Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că o nouă amânare, a patra, dispusă de CCR pe sesizarea pe tema constituirii completurilor specializate în cazurile de corupţie nu se justifică din punct de vedere al dificultății dosarului și că, de regulă, o astfel de cauză se judecă de la primul termen. "Am impresia că se fac jocuri și asta nu e bine", a declarat pentru HotNews.ro Augustin Zegrean, care crede că astfel instanța supremă ar putea găsi un nou prilej pentru a amâna pronunțarea în dosarul lui Liviu Dragnea.

Fostul președinte al Curții Constituționale afirmă că s-a mai întâmplat o sigură dată ca CCR să amâne o decizie de atât de multe ori, în 2006, într-un dosar legat de privatizarea băncii comerciale, pe motiv că unul dintre judecătorii constituționali demisionase, rămăseseră doar 8 judecători și nu au putut forma o majoritate. El spune că nu se aștepta la o nouă amânare, că nu își amintește să mai fi existat atât de multe amânări la CCR pentru astfel de situații și că, de regulă, astfel de dosare se judecă de la primul termen.

Potrivit fostului șef al CCR, pentru instanța supremă va fi un prilej de a amâna din nou pronunțarea sentinței în dosarul lui Liviu Dragnea, deși nu se justifică.

"Înalta Curte nu poate sta după ei până când iau ei decizia. Ne jucăm de-a țara-n bumbi. Nu se poate așa ceva, când știi că toată lumea așteaptă o astfel de decizie, iar Înalta Curte a găsit un bun prilej să nu judece, să nu dea sentința. Nu e corect nici că instanța supremă stă după ei, magistrații pot judeca foarte bine. Instanța supremă ar avea o justificare dacă completul care judecă dosarul ar fi invocat o excepție de neconstituționalitate. O fac pentru că vor să o facă. Între timp se pensionează un judecător, fac un nou complet și tot așa", a declarat Zegrean.

El mai spune că are impresia că se fac jocuri și că și CCR, și instanța supremă își vor o justificare pentru aceste amânări, justificări care "pentru unii vor fi foarte bune, iar pentru alții vor fi discutabile și criticabile".


O hotărâre favorabilă l-ar putea scăpa pe Liviu Dragnea de condamnarea la trei ani și jumătate de închisoare în procesul angajărilor fictive. Lipsa completului specializat a fost invocată de avocații liderului PSD, care au cerut desființarea sentinței de condamnare și rejudecarea cauzei de către un complet specializat pentru judecarea cauzelor de corupție.


















20393 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    sigur (Luni, 20 mai 2019, 14:45)

    DrIon [utilizator]

    Eu n-am impresia ca se fac jocuri! Sint sigur!
    Justitia in Romania este cum este CCR. Sau invers!
    • +7 (9 voturi)    
      corect! (Luni, 20 mai 2019, 14:51)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      exact, nu mai e nicio indoiala!
    • +6 (8 voturi)    
      rock (Luni, 20 mai 2019, 15:14)

      cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      cuvantul cheie e alegeri ...cu taoate ca el NU apare nicaieri in text ....
    • +5 (5 voturi)    
      hai ca ma ia rasul... (Luni, 20 mai 2019, 17:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      abia acum s-a prins Zegrean ca se fac jocuri la CCR??
      Pai logic ca se fac, daca membrii sunt numiti politic.
      • +2 (8 voturi)    
        are impresia că se fac jocuri (Luni, 20 mai 2019, 21:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        eu il cred!
        stie el ce stie, ca doar a jucat in echipa de acolo!
        asta s-a ramolit, il ia gura pe dinainte si da din casa!
        • +5 (7 voturi)    
          Ei, il crezi. (Luni, 20 mai 2019, 23:07)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Il crezi pe borfasu' tau sef, dracnea, care este nevinovat...
          • -4 (6 voturi)    
            aba trista, (Luni, 20 mai 2019, 23:45)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            dracnea nu e seful meu!
            de ce ataci persoana, de ce nu combati idea, cu argumente, asa cum se face intr-o polemica? doar atat te duce mintea?
            • +3 (5 voturi)    
              Cand tu ... (Marţi, 21 mai 2019, 1:37)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              ... "aba" vesela, o sa ai comentarii argumentate, atunci o sa-ti aduc si eu argumente, iubitor de borfasi.

              Nu, nu am atacat persoana, am spus un adevar. Citeste-ti comentariile si ai sa vezi ca am dreptate.

              Si da, atat ma duce mintea. Dar mintea aia mea slaba si seaca, este de departe mai curata decat mintea aia a ta desteapta care se gandeste numai cum sa-i apare pe borfasi.

              Ne vedem la referendum. Vreau sa vad si eu cum arata un iubitor de borfasi care traieste in Canada... Ah, stai putin, iubitorii de borfasi nu se duc la referendum... Scuze.
  • +3 (3 voturi)    
    o sa ... (Luni, 20 mai 2019, 14:47)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    vedeti dreptate cand o sa faca plopu mere !
  • +3 (3 voturi)    
    Jocuri la CCR? (Luni, 20 mai 2019, 14:54)

    Martinezu [utilizator]

    NU cred. Oamenii nu se joaca. Dar nici indicatiile de la Dragnea nu mai sunt asa de clare.
  • -7 (9 voturi)    
    Bucurestiul nu este capitala, (Luni, 20 mai 2019, 14:59)

    Habermas [utilizator]

    pentru ca Bucurestiul nu mai are institutii. Si nu are institutii pentru ca nu a avut niciodata o cultura administrativa.

    Bucurestiul a fost doar un birou de executie a ordinelor Turcilor, si apoi ale Functionarilor Turci (generatie dupa generatie pana acum) deghizati in piele de oaie nationala Romaneasca si care au tras toate sforile posibile pentru a anihila Iasiul ca reper civilizational si pe elitele Moldovene care au migrat in masa la Bucuresti in speranta de a constitui aici un reper civilizational nou pentru o Romanie unita.

    Noi Romanii ar trebui sa ne scuturam de iluzia ca la Bucuresti se hotaraste ce este mai bine pentru Natiunea Romana Moderna. La Bucuresti, Romania este executata, vanduta pe bucati, manipulata, batjocorita si sleita de puteri exact ca pe vremea Otomanilor.

    Romania a fost deturnata in momentul in care functionarii Otomani au inteles incotro bate vantul, si s-au regrupat alaturi de cei cativa unionisti Munteni, cu scopul precis: daca nu vom putea opri mai devreme sau maiu tarziu unirea Romanilor (pentru ca era secolul natiunilor si in plus marile Puteri aveau interesul ca Romanii sa fie uniti), atunci sa-i prindeml in latz pe sub masa. Si asta au si facut.

    Cu capitala la Bucuresti, in ciuda acelei minoritatii de oameni onesti din administratia nationala, si care fie nu-si dau seama de problema fie nu stiu cum sa o rezolve, Romania NU ESTE LIBERA!
    • +3 (5 voturi)    
      putina istorie nu strica (Luni, 20 mai 2019, 17:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Domniile fanariote din tarile romane, la care faci tu referire, au fost de la 1713 pana la revolutia lui Tudor Vladimirescu din 1821. Asa ca functionarii turci erau plecati din tara dupa 1821.
      Mica unire a avut loc in 1859 , cand moldoveanul A I Cuza a fost ales domn al Moldovei si Tarii Romanesti.
      Daca Iasiul a avut vreodata sansa sa fie capitala, atunci era momentul...nu acum cand Buc are o populatie de 8-9 ori mai mare. De ce s-a mutat Cuza de la Iasi la Buc , nu stim...
      • -2 (6 voturi)    
        Putina gandire nu strica. (Luni, 20 mai 2019, 18:56)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mai ales cand este vorba de istorie.

        1. Nu am facut referire la domniile fanariote, ci la rolul Bucurestiului in arhitectura administrativ-politica generala a Imperiului Otoman. Functionarii turci au fost in Bucuresti tot timpul si datorita lor s-a dezvoltat Bucurestiul, cu rol de cap de pod (si carlig).

        2. Dimensiunea orasului este irelevanta. Ce este relevant este ca Bucurestiul nu este nici apt si nici in dept sa continue sa exercita rolul de capitala a Romaniei.

        3. Comentariul tau este o simpla incercare de ducere cu presul. Asa se procedeaza la Bucuresti. Dar "la comedia e finita". Situatia asta trebuie sa inceteze si va inceta indiferent ce manevre va face clica otomanista din Bucuresti.
      • -3 (5 voturi)    
        PS. Deci tu ai tras concluzia (Luni, 20 mai 2019, 19:21)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ca eu vorbesc de faptul ca Iasiul ar fi ratat sansa sa ia fata Bucurestiului? Gandesti exact ca un sudist / o sudista. Iasiul era in fata Bucurestiului la momentul Unirii Principateleor, din toate punctele de vedere!

        Iasiul a acceptat atunci mutarea capitalei unice la Bucuresti pentru ca a luat o decizie matura, in interes national; si in urma unei negocieri cu Bucurestiul; si alegand sa acorde credit Bucurestiului tocmai pentru acest interes national - ba mai mult, si-a mutat elita la Bucuresti ca sa ajute punerea pe picioare a unei uniuni.

        Rezultatul:

        1. Bucurestiul NU a respectat ce s-a negociat

        2. Ulterior a sabotat Iasiul si Moldova tocmai pentru a inabilita Iasiul - nu cumva sa ceara drepturile inapoi si nu cumva sa aiba mijloacele sa reuseasca.

        3. Romania nu este condusa in nume national, ci stoarsa de puteri de o "elita" de parveniti care gandesc exact ca tine, in niciun caz la interesul national. Prin urmare, Romania nu avanseaza ci se taraie. Nu asta este tara pentru care s-au unite Moldovenii! Nu pentru asta s-au sacrificat Moldovenii si iesenii.

        Nu ti-e rusine sa mai si deschizi gura?
        Intrebare retorica.

        Apelul meu la schimbarea capitalei la iasi este un apel la responsabilitate. Deci este despre Romania, nu despre Iasi. Cine intelege ce am scris mai sus, si-a dat deja seama de acest lucru. Nu este si cazul tau. Tu gandesti ca un parvenit.
        • +1 (5 voturi)    
          Inteleg. (Luni, 20 mai 2019, 23:09)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Auzi, de ce nu va separati voi de restul si sa va sacrificati asa cum ati facut-o de cele mai multe ori, votand cu comunistii? Si toata lumea o sa fie fericita.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu ne separam noi, (Marţi, 21 mai 2019, 8:58)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ca nu e tara voastra.
            Va dam pe voi afara!
            • 0 (0 voturi)    
              Ah .. (Marţi, 21 mai 2019, 10:06)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

              .. nu e tara noastra, dar e a voastra.

              Abia astept s-o vad si pe-asta. Haide, veniti si dati-ne afara. Cu noi afara, o sa pareti si voi mai luminati, ca nu aveti cu cine sa va comparati. Succesuri!
              • 0 (0 voturi)    
                Voi sunteti zero ... (Marţi, 21 mai 2019, 10:37)

                Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Corectez. Voi sunteti minus. Asa ca Romania va fi mai buna fara voi.
                • 0 (0 voturi)    
                  Bine mai .. (Marţi, 21 mai 2019, 12:07)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

                  . frustratule.

                  Ati avut parlamentari, senatori, primari etc.. alesi de voi. Ce-au facut ei pentru voi? De ce sunteti cea mai saraca regiune? Ca nu v-au lasat altii? Borfasi ca dracnea au ajuns in fruntea tarii si prin parlament, sustinuti si de voi, cei mai multi votanti PSD. Ati ales voi astia, care nu sunteti "minus", altceva? Asa de destepti sunteti.
                  Uita-te in Moldova ruseasca ce coruptie si hotie e acolo. Tot "noi" suntem de vina? Eu zic ca voi insiva sunteti de vina pentru ce vi se intampla.

                  Romania fara "noi", va fi la fel cum e Moldova voastra, la fel de "bogata". Ceea ce ati reusit sa faceti din Moldova, asa o sa faceti voi din Romania. Mai uitati-va si in Ardeal, Transilvania, vedeti de ce sunt mai bogati ca voi si nu, nu este nici o conspiratie. Atat ati putut, asta e. Nu-i vina altcuiva, ci doar a voastra. De unde si frustrarea. Si o inteleg: atat poti si tu, marele "plus".
                  • 0 (0 voturi)    
                    Comentariul asta iti arata (Marţi, 21 mai 2019, 16:44)

                    Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                    limita inteligentei.
    • +2 (6 voturi)    
      Sa intelegem ... (Luni, 20 mai 2019, 23:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      . ca dracnea si ai lui borfasi nu ar fi fost la fel de borfasi, daca ar fi stat in Iasi, in loc de Bucuresti? La fel si in cazul celor de la CCR? Adica cei din CCR ar fi judecat corect daca ar fi fost localizati in Iasi. Am inteles eu bine? Sau, sa revenim la realitate: PSD Iasi este mai putin hot decat PSD din alte regiuni ale tarii?

      Interesanta idee pentru un "dystopian alternate history" film. Sau nuvela. Ar trebui sa te apuci sa scrii o carte pe tema asta.. O sa cumpar eu drepturile pentru film.
      • 0 (0 voturi)    
        Borfasi ca Dragnea NU AR FI AJUNS (Marţi, 21 mai 2019, 8:59)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        la carma Romaniei.
  • +5 (7 voturi)    
    asta se doreste... (Luni, 20 mai 2019, 15:08)

    liviu_ [utilizator]

    o noua amanare ceea ce-l scapa practic pe hot...
  • +2 (4 voturi)    
    Si ce jocuri ! :)) (Luni, 20 mai 2019, 15:42)

    Susufler0 [utilizator]

    S-ar fi putut da lejer un verdict cu 6 la 3 ! Insa din felul in care s-au comportat juzii CCR se pare ca s-a dorit ca Dragnea din postura de condamnat la puscarie sa aprecieze la justa valoare verdictul ce se va da pe 5 iunie ! :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    jocuri si jocuri (Luni, 20 mai 2019, 16:37)

    vodatepes [utilizator]

    Jocuri 6 x4 poarta in casa. Mart.
  • +2 (2 voturi)    
    Ati ajuns la vorba cuiva: (Luni, 20 mai 2019, 18:14)

    John M. [utilizator]

    "Somnul e singura afacere personala. Restul e politica."
  • +5 (5 voturi)    
    CCR-cui de mafioti (Luni, 20 mai 2019, 21:34)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Opinia publică documentata intelege, cunoaste ca la CCR e ceva putred.
    Toate deciziile sunt discutabile si pentru novici.
    Trasul de timp, perpetua amânare duce decizia in penibil iar noi chiar stim ca e un plan de salvare a infractorului la care CCR e parte
    Si ne vând noua penibilitati!
    Jocurile sunt făcute!
    Acum amână si pregătesc opinia publică de gratierea celui care i-a numit in post.
    Primul guvern responsabil care va veni in Ro trebuie sa schimbe legea si sa desființeze CCR.
    Instituție toxică!
  • -3 (3 voturi)    
    Zegrean (Marţi, 21 mai 2019, 7:30)

    CristianGuidea [anonim]

    Zegrene, mi-ai provocat sila de cand ai facut fite cum ca te pensionezi si apoi ai sarit pe un post de CC! Si sa vezi si sa nu crezi, Doamne Doamne te-a ajutat sa "vezi" pe oe pensie + leafa fabuloase! Lazarica este biet copil! Si acum tii lectii de moralitate, la cei vreo 80 de ani ai tai?? Rusine! A propos eu parcam la Senat langa locul tau de puturos, veneati la 10,00 si plecati la 12,00! Sa va zic ce salariu avea Chiombu? Pai, ati face miting in Piata Constitutiei!