UPDATE Fostul șef al ANAF, Sorin Blejnar, condamnat definitiv la 5 ani de închisoare cu executare: „E o decizie nedreaptă”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2019, 14:06 Actualitate | Esenţial


Sorin Blejnar (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Magistrații Curții de Apel București l-au condamnat, marți, pe fostul şef ANAF, Sorin Blejnar, la 5 ani de închisoare cu executare, în dosarul în care era condamnat pentru trafic de influență. Decizia este definitivă, transmite Mediafax

În primă instanță, Blejnar primise o pedeapsă de 6 ani de închisoare.

Fostul șef ANAF, Sorin Blejnar, s-a predat la sediul Poliției Capitalei, au precizat surse judiciare, urmând să fie transportat la penitenciar.

Sorin Blejnar a declarat, pentru Mediafax, că decizia este una extrem de nedreaptă și judecătorii au ignorat toate probele depuse de acesta la dosar.

„Este o decizie extrem de nedreaptă, o decizie dată prin ignorarea tuturor probelor pe care le-am depus la dosar, o decizie în baza unui dosar făcut de celebrul Portocală, împotriva lui începându-se deja urmărirea penală in rem pentru represiune nedreaptă și pentru fabricarea de probe. Nu avem ce să comentăm, justiția așa a considerat. Eu consider că este nedreaptă, nu avem ce să facem. E o surpriză neplăcută cu implicații asupra mea, asupra familiei și asupra cunoscuților”, a declarat Sorin Blejnar.

Sorin Blejnar, fostul şef ANAF, a fost trimis în judecată de către DNA Ploieşti în anul 2016, sub acuzaţia de trafic de influenţă.

Potrivit procurorilor, “ în cursul anului 2011, în contextul iniţierii unor proceduri de achiziţii publice la nivelul A.N.A.F., inculpatul Blejnar Sorin a acceptat din partea unui om de afaceri promisiunea unui procentaj de 20% din valoarea unor contracte ce urmau a fi încheiate la nivelul instituţiei publice respective. Banii respectivi urmau să-i fie remişi inculpatului în schimbul exercitării influenţei sale asupra unui subaltern, pentru ca acesta să gestioneze procedurile de atribuire a contractelor respective astfel încât aceste contracte să fie obţinute de firma omului de afaceri”, au spus procurorii la acel moment.

Potrivit sursei citate, “în perioada noiembrie 2011 – ianuarie 2012, inculpatul Blejnar Sorin şi celălalt funcţionar implicat în acest demers au primit suma totală de 13.172.520 lei, prin intermediul unei firme cu comportament tip ,,fantomă” controlate de aceştia cu care societatea omului de afaceri a încheiat mai multe contracte fictive. Din această sumă de bani, inculpatului Blejnar Sorin i-a revenit efectiv suma de 12.513.894 lei”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13802 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Vine si cu vestea buna, (Marţi, 7 mai 2019, 14:17)

    ABBV [utilizator]

    aia legata de recuperarea prejudiciului ?
    • +4 (8 voturi)    
      ar trebui (Marţi, 7 mai 2019, 14:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      să apară în motivarea hotărârii.
    • +8 (10 voturi)    
      e putin 5 ani (Marţi, 7 mai 2019, 15:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Blejnar a fost regina vamilor: orice bucata din spaga care o incasau vamesii ajungeau la el!!
      E f putin 5 ani ptr sute de milioane de euro spaga.
    • +1 (1 vot)    
      Nu va recupera nimeni nimic... (Marţi, 7 mai 2019, 20:19)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Indiferent cine a fost la putere, a descurajat la maxim recuperarea prejudiciilor...Cu alte cuvinte, stai jumate din pedeapsa la bulau, esti eliberat pt buna purtare si conditii grele de detentie, primesti si niste bani pentru "deranj" si ramai si cu milioanele. Vreau si eu, dar nu gasesc!=))
    • 0 (0 voturi)    
      "E o decizie nedreapta" (Miercuri, 8 mai 2019, 10:26)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Zise fostul sef din vila sa de 5 milioane de euro cu finisari de inca 5 milioane de euro. "Dar asta e vom trece si de inchisoare ca suntem barbati" (doar n-om da banii furati inapoi).
  • +19 (25 voturi)    
    Bani sunt disparuti (Marţi, 7 mai 2019, 14:23)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Deageaba sta si el la mititica 3-4 luni, daca paguba nu este recuperata- la multi ani cu sanatate.
    • +5 (7 voturi)    
      ... pai nu mai vota PSD. (Marţi, 7 mai 2019, 15:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Tara_lu_Peste

      ... pai nu mai vota PSD.
  • +20 (30 voturi)    
    Confiscarea averii conteaza (Marţi, 7 mai 2019, 14:24)

    produsulinternbrut [utilizator]

    5 ani din care va face 1 an. Paguba in ciuperci. Confiscarea averii conteaza, pana la concurenta sumei furate. Restabilirea situatiei financiare pe care o avea infractorul inaintea furaciunii, asta trebuie sa fie ideea de baza.

    Nu ma deranjeaza sa fie pedepsele chiar mai mici, poa' sa fie si 6 luni cu totul, dar sa fie confiscat TOT ce are in plus fata de data anterioara inceperii ciordelii.

    Puscaria nu rezolva nimic fara confiscarea averii.
    • +13 (13 voturi)    
      Nu sunt deloc de acord. (Marţi, 7 mai 2019, 14:37)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      Nu sunt deloc de acord.

      Uite de ce:

      Am o avere de 10.000 de lei. Sunt sarac.

      Fur un milion. Sunt prins. Ghinion. Dar... ce patesc ? Fac 6 luni de puscarie si apoi ma intorc la cei 10.000 de lei ai mei. Paguba-n ciuperci.

      Pai daca pedeaspsa nu are un puternic efect disuasiv, nu merita sa risc ? Sigur ca merita.

      Eu as zice asa: Confiscarea totala (extinsa) a averii, si minim 5 ani cu executare, si NE-COMPRESIBILI (deci fara nici o sansa de eliberare anticipata, sub nici un motiv).
    • +8 (12 voturi)    
      Ce aberatii ! (Marţi, 7 mai 2019, 14:46)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      Cum puteti spune ca puscaria nu rezolva nimic?
      Genul asta de judecata este in favoarea infractorilor:daca tot nu dau inapoi furaciunile,atunci de ce sa merg la mititica,hai sa fiu pus iar in functii banoase....!?Situatia lui financiara oricum va fi groaznica:a cheltuit o groaza de bani cu procesul si nimeni nu-l va ma numi intr-o functie banoasa.E un vis sa se confiste TOT de la condamnati,in Romania.Nu suntem in USA , Germania,Suedia.....E bine si asa decat deloc.
      • +1 (1 vot)    
        Facem pariu ca peste 2 ani (Marţi, 7 mai 2019, 20:21)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        va primi din nou o functie de unde se poate fura? Doar nu crezi ca a furat asa ca, fara acoperirea unor politicieni?
        • +1 (1 vot)    
          Nu puneti pariu, ca-l pierdeti (Miercuri, 8 mai 2019, 1:21)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          Dupa ce iese (repede) din puscarie, Blejnar o sa dispara instantaneu din vizorul media si al opiniei publice, ca de altfel multi alti bashtani. Faceti un exercitiu de memorie (sau de cautare pe Net), vedeti cam care erau marii mahari de-acum 15-20 de ani, de pe vremea lui Nastase, si vedeti care pe unde-au ajuns si ce mai fac. O sa fiti surprins.
          Omul asta, Blejnar, si cei din cercul lui au jucat jocuri mari si dure. Despre partea a doua va poate povesti seful de cabinet al lui Blejnar, unul, Codrut Marta...
    • +11 (11 voturi)    
      puscaria rezolva reputatia ... (Marţi, 7 mai 2019, 14:50)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      dupa puscarie nu poate veni sa se laude ca e un mare profesionist sau un mare politician patriot care a dus Romania pe culmi nebanuite de progres. Ii ramane o marca pe frunte. Un exemplu este Varanul (mare filantrop, profesor, etc) sau Severin (cu o cariera in politica ce putea creste exponential) dar care s-a impiedicat in cateva sute de mii de euro. Sa nu mai vorbim de marele geniu national Adrian Nastase, care s-a impiedicat in niste "termopane" si s-a impuscat din greseala in fular :).
    • +1 (1 vot)    
      Ar (Miercuri, 8 mai 2019, 7:17)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      trebui confiscata averea lui pana la concurenta sumei furate iar apoi pus sechestru pe restul averii lui si a rudelor de gradul 1 urmand ca toti sa vina sa faca dovada dobandirii acesteia in mod corect cu taxe platite samd.
  • +7 (9 voturi)    
    nu mai tin minte (Marţi, 7 mai 2019, 14:28)

    Nevermind [utilizator]

    Cine-l garanta pe asta?
  • +10 (12 voturi)    
    ha! (Marţi, 7 mai 2019, 14:44)

    codyrocco [utilizator]

    adevarat condamnare nedreapta, da' treci la celula, pana una-alta.
  • +14 (14 voturi)    
    Legi noi (Marţi, 7 mai 2019, 14:46)

    Celbland [utilizator]

    Sunt necesare legi noi, care să spună că unul ca Blejnar trebuie să stea în închisoare până achită prejudiciu, dar nu mai puțin de 5 ani.

    Și o lege care să prevadă că infractorii nu pot beneficia de eliberare condiționată decât dacă au achitat prejudiciul în prima lună de executare a pedepsei.

    Dacă am avea astfel de legi, borfașii s-ar grăbi să achite prejudiciul, dacă mai au banii.
  • +12 (12 voturi)    
    ca orice hoț, (Marţi, 7 mai 2019, 14:50)

    nahir [utilizator]

    insultă judecătorii afirmând că condamnarea se datorează întocmirii unui dosar pe fapte nereale.
    Cu alte cuvinte, după mintea lui blejnar, judecătorii sunt doar simpli executanți ai procurorilor.
    • -5 (7 voturi)    
      chiar asa e ! (Marţi, 7 mai 2019, 17:48)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      toti judecatorii au dosare in fishetele procurorilor !cum scot capul ,vine un procuror si-l anunta ca pauza s-a terminat ,capu la fund !
  • +7 (9 voturi)    
    Awww, dragul de el (Marţi, 7 mai 2019, 15:02)

    dandra [utilizator]

    Auzi la el, este nedrept.

    Pai cam da, ca alaturi de el, ar trebui sa ajunga si acolitii lui din PSD in frunte cu daddy.

    dar stai asa, numai 5 ani? inseamna ca a facut un deal cu DNA si ajunge si daddy acolo.

    Hai, la multi ani!!
    • +2 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 7 mai 2019, 15:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Care dintre daddy?
      • +2 (4 voturi)    
        hamsterul (Marţi, 7 mai 2019, 18:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        flaușat, bipedul fără coloană din cauza, chipurile, unor crize sciatice lombare, inteligentul lumii născut din ghinion în Gratia, Teleorman, hoțul de voturi și patronul morților votanți, de unde și afinitatea pt. vâlcov, cel cu pinacoteca prin cimitire și lingouri de aur prin pereți, cel ce fuge de judecată cu speranța prescrierii faptelor, dar care face pe nevinovatul. În cartea de identitate figurează ca dragnea liviu nicolae.
        La acest daddy se făcea referire.
        • +2 (2 voturi)    
          interesant (Marţi, 7 mai 2019, 21:53)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Cum ar putea sa faca blejnar deal cu dna ca sa ajunga daddy la bulau, cand nasul lui din suflet a fost altul?!?

          A prestat sefie ANAF in perioada ian 2009, pus de Boc si demis in apr 2012 de catre Ungureanu.

          3 ani de glorioase impliniri pe plan personal si distrugere economie pe plan "profesional"
          • 0 (0 voturi)    
            ți-am (Miercuri, 8 mai 2019, 8:51)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            dat doar definiția lui ”daddy” pt. că te făceai că nu o știi. În rest, hoții au un singur partid, chiar dacă unii își zic psd, alde, pnl sau cum era fostul pd/pdl.
            • 0 (0 voturi)    
              ntz (Miercuri, 8 mai 2019, 9:07)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              In cazul lui a fost altul, deci nu se aplica aia cu dna/daddy.

              In rest, corect. Doar ca unii se dau vestale neprihanite si zic de celelalte ca-s fete de centura ;) Culmea e ca INCA mai au si fani care-i cred.
  • +8 (10 voturi)    
    spam (Marţi, 7 mai 2019, 15:10)

    Thexy [utilizator]

    5 ani pentru 12,5 mil Ron. Intr-adevar decizie nedreapta. In caz ca e vreo lista de asteptare pentru asa oferta, as dori si eu sa ma inscriu.
  • +1 (15 voturi)    
    Semn prost pentru gasca tanara a lui Base. (Marţi, 7 mai 2019, 15:22)

    Ioko [utilizator]

    Mi-e milă de Băsescu că după ce s-a pus în genunchi şi le-a supt numărul de înmatriculare celor de la PSD s-a dovedit că e exact ce se va întâmpla şi nu la luat decât de prost pe Băsescu în ăştia doi ani cât i-a ajutat şi nu aveau de gând să îl ierte pe el şi camarila lui de nimica.
    Basescule măi băiete şti că vor ajunge şi la tine sau tu încă mai crezi că ce ai făcut a fost inteligent?
    Şti Basescule că dacă PNL joacă la dublu şi cam asta pare singura ta scăpare e dacă USR-PLUS rupe tot astfel pariu pe ce vrei tu că ce a fost mai rău pentru tine şi gaşca ta veselă încă nu a început.
    Toţi întârziaţii ăştia care i-aţi ajutat în frunte cu Ghiţă veţi ajunge să vă sugeţi numărul de înmatriculare pentru că PSD o să v-o dea la toţi cu frişcă şi fundiţă!
    • +2 (2 voturi)    
      Sper să fie un semnal pentru toți hoții. (Marţi, 7 mai 2019, 19:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ioko

      Funcționari,miniștri,secretari de stat,directori în ministere și companiile publice,să rețină că își pot distruge viața și familia dacă nu sunt cinstiți.Și asta indiferent de apartenența politică.
  • -3 (3 voturi)    
    ce-o fi facut ... (Marţi, 7 mai 2019, 17:53)

    muscha mbanana [utilizator]

    stie cineva ce a facut haleapa la madrid ?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 mai 2019, 10:04)

    dumnezeu [utilizator]

    dacă fura o găină, lua mai mult. măcar s-a ales cu cazier.
    să vedem cît de mult o să-l deranjeze pe viitor...
  • 0 (0 voturi)    
    confiscat tot si plata puscariei (Miercuri, 8 mai 2019, 13:55)

    matematics89 [utilizator]

    nu mi se pare corect, ca dupa ce a furat de la mine, tot eu sa-i platesc 3000-4000Ron/Luna puscaria, plus costurile de judecata si ancheta. El ar trebui sa plateasca si aceste cheltuieli, inclusiv cercetarea cazului...etc. Dupa care verificata averea lui si a familiei inclusiv veri si prieteni. Confiscat tot ce nu poate fi justificat, respectiv vacante lux...etc de la toti apropiatii.