Cazul bărbatului care varsă două găleți cu apă și ulei în Dâmbovița: De unde ar fi ieșit de fapt acesta

de Cristina Filip     HotNews.ro
Luni, 15 aprilie 2019, 8:01 Actualitate | Esenţial


Barbatul care arunca apa si ulei in Dambovita
Foto: Hotnews
Bărbatul care a fost surprins pe video în urmă cu câteva zile aruncând două găleți cu ce părea a fi apa reziduală și ulei în Dâmbovița ar fi ieșit, de fapt, din spatele unor clădiri de pe Splaiul Independenței.

Reprezentanții Centrului Comercial Orhideea au transmis către HotNews.ro că au urmărit imaginile de pe camerele de supraveghere și au observat cum persoana cu cele două găleți ajunge in zona parcării printr-o poartă improvizată în gardul care împrejmuiește parcarea (foto 1), în spatele magazinelor care au ieșire spre Splaiul Independenței (foto 2).

Foto 1 - Poarta:


Foto 2 - Magazinele de pe Splai:


Foto 3 - Calea de acces către poarta improvizată în gard:


Redăm comunicatul integral:

În momentul de față, în urma cercetărilor proprii, persoana din imaginile filmate nu are vreo legătură cu un restaurant din interiorul sau din parcarea Centrului Comercial Orhideea. Pe imaginile surprinse de camerele noastre de supraveghere la ora 21:02, în data de 9 aprilie, se vede clar că respectivul nu vine din complexul nostru, ci ajunge în acea zonă de acces printr-o poartă care e localizată în spatele unor chioșcuri aflate pe trotuar. Dacă el este, să zicem, angajatul fast food-ului din stradă, e evident că nu poate ieși cu acele găleți pline de deșeuri prin fața localului, unde sunt clienți, motiv pentru care a făcut manevra după o ieșire prin spate, lucru care a dus la această confuzie și impresie total eronată.


Cetățenilor Bucureștiului care se îndoiesc de legalitatea activităților din Orhideea după vizionarea acelui clip viral le transmitem că acest centru funcționează din 2003 și că absolut nimeni din tot complexul nu ar putea face un asemenea gest inconștient; nu doar că ar risca să le reziliem contractul, dar nu ar avea de ce să recurgă la asta, din moment ce toate restaurantele/patiseriile/cafenelele au contracte de preluare a apelor și uleiurilor uzate, plus racord la canalizare.

După sesizarea făcută de noi la Poliție, vom aștepta ca imaginile să fie confirmate oficial iar vinovații să fie identificați și pedepsiți.

Insistăm ca ancheta să continuie și oferim tot suportul nostru pentru rezolvarea ei, la fel cum suntem deschiși și unor noi controale care pot veni săptămâna viitoare.

Reamintim că, săptămâna trecută, am prezentat imagini cu un bărbat care cobora dinspre parcarea centrului comercial cu 2 găleți cu apă uzată spre malul râului Dâmbovița. Deși inițial am afirmat că vine din parcarea centrului comercial, în urma cercetărilor și discuțiilor cu reprezentanții am aflat că nu este angajat al niciunui restaurant, ci doar trece prin calea de acces a centrului printr-o poartă improvizată în gardul care înconjoară parcarea.

Citește și: VIDEO Imaginile zilei. Un bărbat aruncă găleți cu ulei folosit direct în Dâmbovița: “Da' care-i treaba ta?!” / Apa Nova București va efectua verificări


















31712 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    pai.. (Luni, 15 aprilie 2019, 8:52)

    Martha Logu [utilizator]

    .. politia ce zice? nu l-au identificat pe sugaci?
    • +26 (26 voturi)    
      Ei nu stiu, nu pot si nu e treaba lor (Luni, 15 aprilie 2019, 9:38)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Treaba poliției și a sindicatului lor este de a-și aștepta lefurile și pensiile mari și premature.
    • +6 (10 voturi)    
      asta e o problema nationala (Luni, 15 aprilie 2019, 10:28)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Doar o intrebare: Majoritatea populatiei unde arunca uleiul ars din tigaie?
      E adevarat, lucrurile stau diferit ca gravitate cand e vorba de un comerciant, dar totusi ...
      • +7 (7 voturi)    
        da, e o problema ce trebuie rezolvata. (Luni, 15 aprilie 2019, 11:33)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

        da, avem oameni care sunt platiti sa rezolve aceasta problema, asta e treaba lor. garda de mediu si politia locala au departament special pentru asa ceva.
      • +6 (6 voturi)    
        in scoala ar trebui invatat ce si cum (Luni, 15 aprilie 2019, 12:33)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

        Uleiul menajer ars se strange din tigaie cu servetul de hartie si se arunca la cosul de gunoi. Asta este un obicei care tine de educatia fiecaruia, dar din pacate nu vad cum se poate controla asa ceva.
        Lucrurile astea trebuiesc a fi predate in scoli, pentru ca tinerii sa invete de mici cum sa fie responsabili cu planeta.
      • +4 (4 voturi)    
        O intrebare pertinenta (Luni, 15 aprilie 2019, 15:31)

        Cornel_Mondialu [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

        Eu personal il pun intr-una din sticlele goale de plastic de prin casa si il arunc la gunoi. Cum cred ca ar trebui sa faca toata lumea, mai ales cei care stau la casa si sunt direct interesati sa nu-si colmateze sistemul de canalizare propriu. Insa intrebarea este buna si la obiect, iar autoritatile nu numai ca nu fac nimic, dar si descurajeaza initiative.
        De exemplu, stau in sectorul 4 si platesc dlui Baluta vreo 1000 de lei pe an "taxa de salubrizare". Am cerut sa colectez selectiv gunoiul - nu ma deranjeaza sa am 3 pubele in curte si sa-l arunc pe caprarii. Nu se poate.
  • +15 (15 voturi)    
    Si uite cum o sesizare poate duce la clarificare (Luni, 15 aprilie 2019, 9:25)

    Habermas [utilizator]

    si eventual la rezolvare. Lucrurile sunt in curs, deci sa avem rabdare, dar lucrurile se misca! Si trebuie sa urmarim afacerea pana vedem rezultatul si solutia concreta.
  • +11 (11 voturi)    
    Se așteptă clarificarea competențelor. (Luni, 15 aprilie 2019, 10:18)

    asavreau [utilizator]

    Nu se știe cine trebuie să se ocupe de rezolvarea problemei.Instituțiile statului sunt ocupate cu rezolvarea problemelor lui Dragnea.Guvernarea mai așteaptă.Deja mahării PSD vorbesc despre ce vor face prin 2020-2024,adică când nu vor mai fi la guvernare.Sper că vor dispare și ca partid,pentru-că PSD a tâmpit niște oameni.
  • +13 (13 voturi)    
    pentru ce sunt platiti aia de la garda de mediu (Luni, 15 aprilie 2019, 10:54)

    ...!?! [utilizator]

    nu au semnat un protocol cu procuratura generala!?

    nashpa, daca nu, uite cum isi fac de cap gugustiucii si se naigateaza pe nasul lor.
  • -12 (18 voturi)    
    reziduri (Luni, 15 aprilie 2019, 10:57)

    Marseille [utilizator]

    A dracului problemă socială, două găleți într-o râpă,
    în timp ce Dunărea este poluată de tot felul de combinate de la gurile ei până la vărsare, microhidrocentrale care au nenorocit echilibrul ecologic din munți, tot felul de intreprinderi de mâna a șaptea care poluează râuri, transporturi uriașe de substanțe chimice reziduale aduse din occident se depozitează pe terenuri virane, gropi de gunoi neomologate, deșeuri nucleare, etc, plus bulangiii de austrieci care bărbieresc la propriu pădurile României și pe care le-a adus regimul lui Băse - bețivanul și pe care le ține în brațe trădătorul acesta saxon, pus la conducere de servicii străine. Aceasta este realitatea, frați români! Nu două găleți de ulei de cartofi prăjiți, care îngrașă peștii.
    • +14 (14 voturi)    
      nu vezi padurea din cauza copacilor (Luni, 15 aprilie 2019, 11:35)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Marseille

      ... la fel zicea si primaru' ala de comuna saraca care fura din fondurile publice... ca sunt altii mai mari ca el care fura mai mult, sa-i bage la parnaie intai pe aia, dupa aia sa vina la el...
    • +8 (10 voturi)    
      Dambovita nu e rapa (Luni, 15 aprilie 2019, 12:37)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Marseille

      1 litru de ulei ars polueaza pana la 1 milion de litri de apa potabila. Nu trebuie sa ai multa scoala sa intelegi ca cele doua galeti aveau cam 20 litri de ulei ars, si cu care infractorul ala a distrus 20 milioane de litri de apa (20.000 tone de apa), echivalentul cantitatii de apa pe care o beau 2 milioane de oameni in 5 zile.
    • +2 (2 voturi)    
      asa si dragnea! (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:31)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Marseille

      ce a facut?
      a furat niste voturi, a furat din banii orfanilor si a furat niste zeci de milioane de euro din bugetul romaniei si al uniunii europene.
      pentru nimicurile astea sa intre el la puscarie?