Medicii rezidenti se sfatuiesc online cum sa plece din tara

de Bety Blagu     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2008, 15:44 Actualitate | Esenţial


"Cum pleci din tara... ca nu se mai poate" este titlul uneia dintre rubricile forumului medicilor rezidenti din Romania. Aceasta contine informatii despre programe speciale dedicate celor care vor sa-si gaseasca un loc de munca in sistemul sanitar din SUA, Franta, Spania, Germania, Norvegia, Noua Zeelanda, Canada, Belgia, Suedia, Portugalia, Austria, Irlanda, Elvetia, Italia, Emiratele Arabe Unite sau chiar Irak. Dupa sase ani de facultate si inca 2-3 de rezidentiat, tinerii medici sunt dispusi sa mai invete cateva mii de pagini pentru a fi admisi in programele care le ofera sansa de a profesa in alta tara. Potrivit datelor facute publice de Ministerul Sanatatii, aproape 9000 de medici si asistente si-au depus deja actele cerute pentru angajarea intr-un alt stat din UE.

Diferente fata de Romania

Cei deja plecati isi impartasesc experientele si dau sfaturi celor care abia acum se gandesc sa paraseasca tara si chiar ii cazeaza daca e nevoie. Cele mai multe accesari le au subiectele despre programele prin care se poate pleca in Statele Unite
  • "Alternativa e sa pleci acolo unde poti (...) pentru ca nu e de stat, iar situatia nu se va imbunatati inainte de 2020, cand vom avea peste 40 ani... eu as pleca in State, daca as fi student in an terminal si as avea finantele de acum...daca nu, in Europa", scrie cineva care s-ai ales nickname-ul "surgeon". Aceeasi persoana, emigrata in Suedia, a calculat ca salariul pe care-l ia este de 23 de ori mai mare decat cel primit la plecarea din Romania.
  • "Feriti-va de Canada cat puteti. Cum de ce? Nici nu stiu cu ce sa incep…(...) Oamenii sunt ingrozitor de amabili. (...)Mai mult, se munceste. Nasol, nu?  E curat! Prea curat! Au preturi destul de mici! (...) Studentii au acces gratuit la piscine, sali de sport (...) Cum, nu se recicleaza manusile, varful la pipete? Cum adica nu se printeaza decat pe o parte a paginii? Cum, un "graduate student" poate sa se intretina singur din bursa, eventual sa-i mai si ramana? (...) Ingrozitor, revoltator, ce mai, penibil, nu?", scrie si "adi" despre viata sa in Canada.
Comentarii la afirmatiile lui Nicolaescu

Dupa ce HotNews.ro a publicat interviul realizat cu Eugen Nicolaescu, printre cele peste 100 de comentarii ale cititorilor s-au regasit si unele scrise de actuali sau viitori medici rezidenti care si-au prezentat propriile argumente legate de plecarea din tara.
  • "Sunt studenta in anul 6, iar sotul meu e rezident in anul 1. Asteptam primul lui salariu, care va fi in jur de 6 milioane de lei vechi. Avem de platit cheltuielile la apartamentul in care stam in chirie si speram sa ne ramana niste bani ca sa ne facem un stoc in frigider. Dupa asta......ramane de vazut. Vom suna parintii pt extra-bani, pt ca nu vom rezista nici macar o saptamana asa. ce sa facem? e de condamnat ca abia asteptam sa termin si eu pentru ca sa putem sa plecam din tara asta?!?!", se intreaba "Maria".
Nu salariul mic este singurul motiv pentru care viitorii medici pleaca din tara:
  • "In afara de salariu, medicii rezidenti pleaca si pentru ca in spital sunt pe post de mobilier sau scribi si nu-i invata nimeni nimic. Iar apoi, dupa rezidentiat, se prevede inca o perioada de somaj glorios pentru ca toate posturile scoase la concurs se atribuie pe alte criterii decat competenta", scrie "In curand emigrant" in subsolul interviului cu Eugen Nicolaescu.
  • "Eu prefer sa muncesc 70 ore pe saptamina si sa invat toata viata (ca sa nu omor oameni), dar sa cistig decent, sa imi permit o viata confortabila si sa calatoresc prin toata lumea. Este chestie de optiune personala. Medicii din Romania nu au aceasta optiune, oricit de mult ar munci, daca sint cinstiti ramin saraci", mai spune si "Code Blue"
Cat priveste salariile primite de tinerii medici in Europa, reactia lui "Brainstorm" este edificatoare:
  • "Doctore cu 2000Euro/luna in Europa o sa fii de rasul lumii, umilit peste tot.Probabil asta-i un salariu de asistenta medicala. Daca insa spitalul care te angajeaza iti plateste locuinta cu toate utilitatile atunci cu 2000Euro/luna poti sa supravietuiesti dar o sa fii tratat ca 'un pauvre docteur roumain'".
9000 de salariati fug de sistem

Potrivit unor informatii facute publice de Ministerul Sanatatii, aproape 9000 de medici si asistente medicale au depus cereri pentru a li se elibera actele necesare pentru dobandirea unui loc de munca intr-un alt stat UE. Din acestea, in cazul a 3.700 de medici si 2000 de asistenti medicali si moase au fost deja eliberate certificatele prin care le sunt recunoscute studiile.

In acest timp, Camera Federativa a Medicilor din Romania cer ca salariul unui medic proaspat iesit de pe bancile facultatii sa fie de minim 16 milioane de lei vechi. Intr-o conferinta de presa organizata marti, reprezentantii CFMR au afirmat ca salariul medicilor debutanti este la acelasi nivel ca si in urma cu zece ani, iar cel primit de medicii aflati la final de cariera a crescut de trei ori. Presedintele CFMR, Dan Peretianu, a precizat ca nivelul salarial in sistemul sanitar din Romania este de zece ori mai mic decat cel din UE si de 15-20 de ori mai mic decat cel din SUA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23522 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Si ce vreti fratilor (Marţi, 5 februarie 2008, 15:59)

    Alex [anonim]

    Astea sunt salariile in romania.
    Toata lumea are salarii mici aici.
    In franta iti da 2000 de euro, da sa stiti ca cu 2000 de euro acolo faci cam ce faci aici cu 13 milioane.
    • +1 (3 voturi)    
      re: Si ce vreti fratilor (Marţi, 5 februarie 2008, 16:21)

      joan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      "da sa stiti ca cu 2000 de euro acolo faci cam ce faci aici cu 13 milioane" - cat nu se poate de fals. 2000 de eur nu este un salariu mare in Franta (in special in Paris) dar macar decent ceea ce nu se poate spune de 13 mil in Romania. In afara de chirii si transport cu greu gasesti bunuri de larg consum mai scumpe ca in Ro.
    • +2 (2 voturi)    
      siiiiigur ca da! (Marţi, 5 februarie 2008, 16:27)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Siigur ca da, ca tie nu ti se raspunde peste tot ca au crescut preturile din cauza euro! Tu nu platesti accize in euro, nu cumperi marfa importata pe euro, nu achiti gaze la pret de import (ai ghicit, in euro!), nu platesti nici benzina (mh, my god! petrolul e in euro!). Cum deficitul de cont curent arata ca practic cumparam o multime de produse (guess what! pe euro!), faptul ca doar salariile sunt platite in lei mi se pare jenant! Si sa nu imi spuna careva ca s-au apucat importatorii sa faca pomeni si baga adaosuri comerciale negative!
      • 0 (0 voturi)    
        Atunci 450 de euro salariul (Marţi, 5 februarie 2008, 17:04)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        E in euro?Nu imi spune tu ca in Franta totul e mai ieftin ca in Romania ca nu cred.Nici chiar asa.Poate in SUA, da nu in Franta.
        • -1 (1 vot)    
          sa desenam (Marţi, 5 februarie 2008, 18:36)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Hai sa iti desenez: am un produs care costa pentru a fi creat 100euro. vine capitalistul veros si il face 200euro pentru un francez. inseamna 10% din aia 2000euro, francezul cumpara totusi. Acum vine importatorul roman, ia produsul de 100euro si il vinde in Romania cu 150euro (nu 250, ca in realitate, sa zicem ca e finut), adica 33% din 500euro , care inseamna mai mult decat salariul mediu pe economie din tara. de cate ori iti vei permite tu sa cumperi acel produs, comparativ cu francezul? poate francezul sa cumpere 10 produse in timp ce tu nici macar 3?! acum fa un efort si inlocuieste toate produsele straine pe care le cumperi cu produse romanesti. poti?! ei bine, nu cred. de-aia e mai bine acolo decat aici!
        • 0 (0 voturi)    
          preturile in franta sunt... (Marţi, 5 februarie 2008, 19:06)

          nimporte_pas [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Sa zicem ca la noi se primeste salariu 3000 RON si in Franta 3000 de EUR.
          Situatia de aici din FR, sta in felul urmator:
          - un apartament: 300.000 eur;
          - un bilet de autobuz: 1,4 eur
          - o paine: 1.3 eur
          - o ceapa: 0,1 eur

          In Romania:
          - un apartament: 300.000 RON
          - un bilet de autobuz: 1,4 RON
          - o paine: 1,3 RON
          - o ceapa: 0,1 RON

          Deci un om care in Romania primeste 3000 RON traieste ca un om care in Franta primeste 3000 eur. Daca si doctorii nostri ar primi 3000 RON, atunci cred ca salariile ar fi echitabile. Emigratul ar deveni atunci o chestie de optiune.
          Dar sa nu uitam ca aici, in Franta, primeste 4000 eur un medic chirurg cu 10 ani de experienta in spate. Incepatorii primesc in jur de 2000 eur.
          • 0 (0 voturi)    
            pai sa continuam... (Marţi, 5 februarie 2008, 20:46)

            worker [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

            O camasa in Franta: 30 Euro / O camasa in Romania 100 RON
            O masina in Franta 18.000 euro / Aceeasi masina in Romania: 50. 000 RON
            5 zile de hotel in Franta: 400 EURO / 5 zile hotel in Romania - 1000 RON
            Un textbook in Franta: 250 EURO / Acelasi textbook in Romania: 800 RON

            Asa ca la un 3000 EURO in FR eu zic ca trebuie cam 5-6000 RON in Romania.
            • 0 (0 voturi)    
              pai chiar sa continuam cu preturile (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:41)

              nimporte_pas [anonim] i-a raspuns lui worker

              eu zic ca-i o greseala sa faci comparatia intre 2 chestii distincte:
              - camasile de la mall din RO cu cele de la supermarket din FR.
              - un hotel de 2 stele din FR cu un hotel de 3-4 stele din RO
              - ...chiar de unde ti-ai luat textbook asa de ieftin in FR? ce marca si ce caracteristici costa in FR 250 si in RO 800? sper sa fie aceleasi marci si aceleasi dotari alea la care te referi.

              Hotelul poate ca discutabil, ca si in RO costa mult. Insa asta e o cheluiala ocazionala.
              Insa pe o chirie... in RO, un apartament cu o camera in alt oras decat Bucuresti costa cam 700-800 ron. In FR - provincie costa 700-800 eur.
              Deeeeci...
              • 0 (0 voturi)    
                preturi franta (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:15)

                Bogdan [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

                Poate stii si preturile la apa, electricitate, gaze, intretinere, ar fi relevent sa le spui si de astea.Plus transport- nu stiu daca poti sa iei un singur autobuz sa ajungi la servici sau mergi 25 km cu masina proprie.
              • 0 (0 voturi)    
                dar ai habar despre ce vorbesti?... (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:36)

                worker [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

                Camasa: am comparat ACEEASI CAMASA cumparata in Ro si FR (culmea: Made in Romania!!)! Vrei camsa de supermarket in FR? - 12-20 EURO la C&A Ce gasesti la aceeasi calitate la 12-20 lei in RO???

                HOTEL? - mergi pe booking.com si compara tu ce vrei (si nu lua Bucurestiul ca sa nu te sperii)

                Textbook este altceva decit notebook - e o carte care, ca si caracteristici are vreo 2-3 kg si se gasesc pe mai multe culori in functie de fitele aluia ce se da destept.
              • 0 (0 voturi)    
                verifica mai intai (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:39)

                Adi [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

                textbook se refera la tratat de medicina, nu la laptop. dar nu te condamn.
                chiria in fr in provincie 700-800 E ? intr-un oras mare e 350 E.
                deci, verifica mai intai sa incepi sa scrii.
              • 0 (0 voturi)    
                deeci... (Marţi, 14 iulie 2009, 10:17)

                drdaos [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

                In Strasbourg care este oras scump ,plateam vreo 450 de eur ap cu 2 camere fara utilitati care mai insemnau iarna inca vreo 250 de euro.Dintr-un salariu de rezident in Romania nu iti inchiriezi apartament
          • 0 (0 voturi)    
            in cluj chiar mai rau (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:55)

            SM [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

            in cluj
            - un apart cu 3 cam: 350.000 RON
            - un bilet: 1,5 RON (o calatorie)
            - o paine: 2 RON
            - o ceapa: chiar daca e degerata e mai mult de 0,1 RON.
          • 0 (0 voturi)    
            Si de cand nu ai mai cumparat o ceapa? (Joi, 7 februarie 2008, 17:13)

            vali [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

            Am vazut destui care ori nu au calcat mai mult de 48h in RO si nu au apucat sa intre intr-un magazin, comparand costurile vietii in RO cu o alta tara vest-europeana. Tu probabil te incadrezi la categoria celor care nu au mai dat de mult pe acasa, sau diversionisti, ori nu stii ce sa compari.

            In Romania:
            - un apartament: 300.000 RON
            q: Unde, cand si cu cate camere. Daca are 3 camere (precum cel pe care il mentionezi tu in Paris, probabil) si este situat in Bucuresti, vreau si eu 10-20 unitati, gasesc eu surse de finantare.

            - un bilet de autobuz: 1,4 RON
            q: Ai comparat cumva si conditiile de calatorie? Cat de des il folosesti tu personal? Nu ar trebui sa compari cumva pretul autoturismului tau si respectiv al combustibilului? Are sa iti dea cu virgula!

            - o paine: 1,3 RON
            obs: Da, se spune ca tampeste, si cred ca este cazul, atunci cand inlocuieste alte alimente de baza, si are o pondere substantiala in alimentatie tocmai datorita pretului scazut, mentinut strategic.

            - o ceapa: 0,1 RON
            Ori nu faci cumparaturile, ori ai uitat sa mai treci prin piata in ultimii ani. Fructele si legumele sunt mai scumpe in RO in 9 din 12 luni.

            - un laptop: X RON
            o: Se pare ca ai nevoie de sfatul unui prieten cand faci achizitii de tehnica de calcul si electronice. Apeleaza cu incredere.

            Pentru viitor: cand incerci sa calculezi costurile vietii, nu compara cheltuielile unui student care sta cu parintii pentru ca nu are alternativa in RO, si care mananca paine, ceapa, branza si mamaliga, cu cheltuielile tale, in timp ce tu stai in propriul apartament, conduci o masina proprie si iti faci concediul in fiecare an in alta tara. Este o comparatie nereusita.
      • -1 (1 vot)    
        raspunsul este simplu! (Marţi, 5 februarie 2008, 18:20)

        alex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        in romania orice adaos comercial este minim 300%
        de asta invazia asta de firme banci etc! ca se poate face profit exorbitant la costuri minime!

        in occident trece 3 ani pana se ajunge la break-even la o afacere si in romania se fac profituri de milioane in cateva zile!
        Vezi bancile si firmele de constructii etc!

        Romanii cumpara orice fara discernamantr fara sa-si ceara drepturile, cumpara casa cu 150000euro si nu li se pare in neregul ca nu are loc de parcare si merge in noroi pana la glezna!

        NE PLATIM SINGURI PROSTIA!
        • 0 (0 voturi)    
          Re raspunsul este simplu (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:20)

          Bozo [anonim] i-a raspuns lui alex

          Chiar nu vedeti nicio legatura intre inflatia de la noi si adaosul comercial? Intre cei 18 ani de la revolutie cu toate daramarile de situatie cu toate falimentele si tot ce stim si acelasi adaos? Pai problema nu se pune de prostie, ci de situatie si cine-o gestioneaza. Prosti sunt aia de sus nu "noi". Intr-un climat stabil sigur ca faci "breic-ivan"-ul ala in 3 ani. Iti permiti.
    • 0 (0 voturi)    
      costul traiului (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:10)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu-i asa! Chiriiile in Bucuresti sunt la fel de mari si alimentele la fel de scumpe!!! Si in Spania, si in Italia costul vietii e aproape la fel ca aici... unele produse sunt chiar mai ieftine!
    • 0 (0 voturi)    
      zau... (Marţi, 14 iulie 2009, 10:14)

      drdaos [anonim] i-a raspuns lui Alex

      esti aici coleg cu mine sau ai auzit de la tv Iti spun eu cu 2000-2300 de euro faci multe in Franta calatoresti mergi la n activitati la are in Romania nu ai acces
  • +2 (2 voturi)    
    Asa da (Marţi, 5 februarie 2008, 16:10)

    Radu [anonim]

    Bravo fratilor plecati si lasati hotii sa se fure intre ei.
  • +2 (2 voturi)    
    ce sa faci (Marţi, 5 februarie 2008, 16:41)

    andrei [anonim]

    Decat sa stau aici dupa 6 ani de facultate si sa-mi bata toti obrazu de ce accept shpaga, cand eu din salariu abea imi acopar chiria unei garsoniere.... mai bine ma duc intre straini unde pot sa traiesc din munca mea si nu din mila pacientilor
    • -1 (1 vot)    
      tu esti doctor? (Marţi, 5 februarie 2008, 17:06)

      florin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Frate mai bine pleci decat sa stai in tara si sa omori pe cineva pe aici. Mergi mai bine si omoara pe cineva in alta tara. Oricum iti recomand sa mai pui mana pe carte...nu ar strica, mai ales ca te dai doctor..nu imi dau seama ce carti ai citit pe timpul facultatii in afara de carti de joc...
      Pa si dute unde vezi cu ochi...
      • +1 (1 vot)    
        vorbesti prostii cat tine de mari (Marţi, 5 februarie 2008, 18:33)

        Olguta [anonim] i-a raspuns lui florin

        Mai consulta tu o carte de gramatica si vorbeste dupa aceea....
      • +1 (1 vot)    
        ai habar despre ce vorbest? (Marţi, 5 februarie 2008, 22:24)

        tot andrei [anonim] i-a raspuns lui florin

        Cumva ai idee cine sunt eu, cat invat sau cate carti am citit in aceasta facultate ?! Vorbesti din experienta despre cat se invatza la medicina?! Termina tu acesta facultate de 6 ani si apoi poate vei putea sa-ti dai cu parerea despre astfel de lucruri, ca de jigniri pe fata pentru prostia altora sunt satul. Nu am facut medicina ca sa omor oameni si nici ca sa imi fac palate din spaga celor pe care ii omor. Si daca eu si cei ca mine, care mai au principii de astea "idealiste" , de a trai din munca noasta, vom pleca, vei ramane exact cu aia care au facut meseria asta pentru spaga si au jucat carti in facultate. Cand te vei imbolnavi vei ajunge exact la o scursura de asta de medic care o sa se uite mai intai cat ii bagi in buzunar si apoi poate o sa te trateze, asta daca stie cum. Eu iti urez multa sanatate si sa nu ai vreodata nevoie de un medic, sau daca vei avea nevoie sa dai de un prost ca mine care sa te trateze in loc sa te intrebe "cat dai?".
  • 0 (0 voturi)    
    16.000 (Marţi, 5 februarie 2008, 17:13)

    Mario [anonim]

    Eu propun sa le dea inca din facultate 16.000 euro pe luna si astfel vor ramane toti aici si vor fi cei mai buni medici din univers si o sa uite de spaga, nu?
  • -1 (1 vot)    
    medici rezidenti (Marţi, 5 februarie 2008, 17:14)

    tuptun [anonim]

    Puteti sa ne lasati in pace. Niciodata n-ati facut nimic si acum brusc si presa si minister numai de asta vorbiti. Fiti linistiti eu unul nu vreau banii vostrii jegosi. Aici nici in vacanta nu mai vin. Ce trebuie sa intelegeti e ca vrem sa ne scutiti. Nu vrem mila, atentia, bani, nici macar multumirile voastre.
    • 0 (2 voturi)    
      tuptune (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:28)

      Luigi [anonim] i-a raspuns lui tuptun

      Ia mai lasa-ne si tu in pace.
      Fa tu bine si plateste-ti cei 18 ani de studiu in care ai invatat pe banii proveniti de la noi pacientii virtuali (indirect, din PIB), pentru ca de banii astia tu n-ai facut mai nimic in schimb.
      Multumesc pentru nimic. Pot sa-ti zic "hotzule"? Ca daca nu erau banii astia de la stat, asa de rahat cum sunt ei, nu mai ajungeai tu mare doctor prin strainataturi. Pe care bani i-ai luat, i-ai folosit sa te instruiesti, si apoi ai plecat fara sa fi facut nimic in schimb. Uite dom'ne marii occidentali care mai judeca inca dupa dogma comunista ca totul e gratis si li se cuvine.
      • +1 (1 vot)    
        dle.bine zis. (Miercuri, 6 februarie 2008, 5:52)

        eu,de trei ori eu, [anonim] i-a raspuns lui Luigi

        Dle.Luigi,bine ai zis .sa stea in u.s.a. sa-si fi platiti toata facultatea atunci s a vedem cum ar mai vorbi dnii.doctori?
      • -1 (1 vot)    
        plata studiilor (Miercuri, 6 februarie 2008, 8:19)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Luigi

        Asta chiar e buna! Adica statul, in marinimia lui, a platit studiile pulimii nerecunoscatoare (scuzati expresia, dar a fost folosita si de jurnalisti foarte apreciati), care acum vrea sa-si parasesca patria!
        Si statul de unde a avut banii aia pe care i-a investit in educatie? Nu cumva parintii "acuzatului" au platit taxe si impozite tocmai pentru ca odraslele lor sa aiba dreptul la educatie? Daca un medic care vrea sa plece din tara ar fi obligat sa-si plateasca studiile, acele studii ar fi platite de doua ori. Nu cred ca e corect.
        PS. Imi cer scuze daca am fost prea vehement, dar asa fac cand ma "aprind".
        • +2 (2 voturi)    
          Stai asa: ai tai cati bani au dat la stat??? (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:32)

          luigi [anonim] i-a raspuns lui radu

          Radule, ai tai platesc 16 din salariul lor la stat. Se cheama impozit si se duce la PIB.
          Din PIB aproximativ 5% se duc la invatamant.
          Per ansamblu parintii tai au platit deci 0.8% din salariul lor pt invatamant.
          Sa zicem acum ca:
          - ai tai ar castiga fiecare 2000 RON
          - nu mai ai alti frati, ca apoi mai bivizam procentul o data
          - ai tai au platit toti acesti ani intr-o economie stabila, cand leul nu se devaloriza pe parcursul unui an cu mai mult de 10%

          Ar rezulta de aici ca ai tai au platit in TOTAL in fiecare luna 32 de lei la invatamant. Intr-un an AMANDOI au dat 384 lei. Tu atat crezi ca este pretul real al scolii? Sincer!...

          Mai faceti calcule, dragi medici, inainte sa aruncati cu noroi inspre tara noastra, si in special inspre oamenii din ai caror bani ati facut facultate.

          P.S. si nu uita ca am plecat de la premiza ca ai tai castiga fiecare 2000 ron/luna. Ceea ce e un salariu mai mult decat mediu la noi.
      • +1 (1 vot)    
        bani de la stat (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:13)

        unul din medicii care au facut facultatea pe banii [anonim] i-a raspuns lui Luigi

        esti un bou!!!
        ...desteptu-le dar tu pe ce baini ai facut scoala...sau tu ai avut parinti care au stiut unde sa mituiasca...probabil din cauza asta esti asa de destept...
        Bine ca vedeti doar medicii care au facut facultatea pe banii "vostri"...dar aia care studiaza istoria, Limbi straine, dreptul ...si care nici macar nu va trateaza..pe aia cum ii injurati?...ce le pretindeti
        ca vad ca de la medici aveti pretentia sa va trateze BINE...daca se poate Urgent...fara nici un efort din partea voastra , a pacientilor , nici macar de a respecta sfatul, si tratamentul primit(banuiesc ca esti pacient, ca altfel nu ai vb asa...)
        Medicii trateaza, dar nu fac minuni...nici pe banii tai, ai lui Nicolaescu, Dumnezeu...suntem oameni si noi...nu cred ca ti-ar place sa te opereze de ex un neurochirurg care era cat pe ce sa-si rupa mana in tramvai, metrou...pt ca nu are posibilitate sa circule decent...

        esti varza
        • 0 (0 voturi)    
          tu ce scoala ai terminat? (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:09)

          citizen [anonim] i-a raspuns lui unul din medicii care au facut facultatea pe banii

          Sa inteleg ca tu esti medic? Impresionant: dupa atatia ani de facultate uitam gramatica de clasa a 5-a. Dupa cum sari de cur in sus cred ca esti si manelist.Tu chiar ar trebui sa emigrezi, te-ai gandit?
      • 0 (0 voturi)    
        zau mai... (Marţi, 14 iulie 2009, 10:22)

        drdaos [anonim] i-a raspuns lui Luigi

        Destept esti ...pai parintii mei n au platit la stat bunicii mei nu au platit u doar medicii au facut facultatea pe banii statului si afara deasta poate te inteesezi cat de greu traiesc tudentii chiar dc primesc ajutor de la parinti .Desteptule /.Iti doresc sa ajungi in state sa vezi cum este sa fi tratat acolo Bai dc nu ai asigurarea care trebuie se uitat la tine cum te exanghinezi .Sa te trateze medicii din SUA iti doresc si sistemul SUA sa vezi ce o sa vrei inapoi medicii romani plecati
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Luni, 30 august 2010, 21:43)

        feli [anonim] i-a raspuns lui Luigi

        banii aceea virtuali nu exista ,exista familie care si-a dat sufletul sa tina acesti medici in facultate si sacrificiile lor
  • 0 (0 voturi)    
    E MAI RAU DECAT CREDETI (Marţi, 5 februarie 2008, 17:24)

    rezistent [anonim]

    De cateva luni, cu prilejul unor asemenea discutii, aud vehiculandu-se salarii de 9-13 milioane pe care le-ar primi medicii rezidenti. Sunt stupefiat, mai ales de lipsa de reactie a unora dintre colegii mei si de superficialitatea jurnalistilor care trateaza subiectul. CARE 13 MILIOANE??? Sunt rezident pe medicina interna, am trecut in anul 2 si nu beneficiez de sporuri. Ultimul meu salariu a fost de 6 MILIOANE lei vechi. Nu 13, nici macar 9. Doar 6 milioane. Poate ca la 13 milioane se ajunge in anii mai mari de rezidentiat, si sigur ca si acela este un salariu ridicol. Dar asa ridicol cum este, vorbiti de sume duble fata de cat au in realitate medicii in primii ani de rezidentiat.
    • 0 (0 voturi)    
      Si cat te astepti tu sa iei...? (Joi, 7 februarie 2008, 8:45)

      Ana-Maria [anonim] i-a raspuns lui rezistent

      Si cam cat ai vrea tu sa iei ?? Poate ai facut tu medicina.. insa asta nu inseamna ca esti medic.. si cred ca totusi ar trebui sa fiti multumiti ca luati si atat tinand cont ca nu faceti nimic... In Italia de exemplu ca sa faci practica in orice vrei tu nu iei nici macar un multumesc sau bravo ai facut bine treaba asta.... Eu am facut 6 saptamani practica intr-o firma care vindea gaz si lucram cate 8 ore pe zi... nici macar 1 euro nu am primit...
  • +1 (1 vot)    
    mai sapati... (Marţi, 5 februarie 2008, 18:01)

    rezidoc [anonim]

    rezidentiatul e de CEL PUTIN 3 ani (pe langa cei 6 de facultate). cel mai lung rezidentiat e de 7 ani. as ruga semianalfabetii "care nici macar nu stie sa scrie romaneste" sa nu isi mai dea cu parerea despre cat ar trebui sa castige un om care invata atatia ani si care are ca responsabilitate viata unui om (de fapt a catorva sute de oameni poate...) in fiecare zi.
    • +2 (2 voturi)    
      calea spre succes (Marţi, 5 februarie 2008, 18:35)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui rezidoc

      absolvirea facultatii de medicina -> frustrare maxima -> anilingus (daca nu e tata/mama sef de sectie la vreun spital) -> aroganta -> ceva spaga (in sfarsit) -> blazare -> nepasare -> mai multa spaga -> BUNASTARE!!!
      tu deja ai ajuns la pct.4, mai ai putin, nu te lasa!

      Chestia cu spaga e cam asa: stiind ca sistemul e la pamant, eu sunt de acord sa dau spaga. Zau, inteleg. Dar nici spaga nu mai rezolva problema! Daca nu dai spaga esti omul invizibil, iar daca dai esti tratat ca dracu. De aia nu va suport!
      • +1 (1 vot)    
        asa este...insuportabili (Marţi, 5 februarie 2008, 19:16)

        miha [anonim] i-a raspuns lui zvezda

        Mie mi-au murit 2 rude in spital ca niste caini.
        Primul a fost tatal meu, la care nu s-au prea uitat doctorii pentru ca nu aveam destui bani de spaga. deh, omul era profesor de istorie la scoala de stat, si nu aveam cum sa facem rost de zeci de milioane sa infundam buzunarele doctorilor.
        A doua persoana este...in fine...am incercat sa dau spaga. mi s-a spus ca nu pot sa actionez asa, direct, ci prin cunostinte/prieteni cu doctorita. in alea doua zile, cat am cautat eu prieteni de-ai doctoritei, a murit persoana respectiva.
        In tot acest timp si eu si ei am fost tratati ca niste caini. Mai rau a fost de oamenii astia, care au fost lasati sa moara...din nepasare si sub ochii mei, care nu am putut sa fac nimic sa-i motivez pe doctori.
        Asa ca, din punctul meu de vedere, am o urare pt. domnii care vor sa emigreze: MARS AFARA!
        • +1 (1 vot)    
          MARS AFARA! Dar cine pleaca? (Marţi, 5 februarie 2008, 23:40)

          Andi [anonim] i-a raspuns lui miha

          Miha, stii care e tragedia? Ca pleaca cei care vor sa-si faca treaba cinstit si cum trebuie, nu cei despre care vorbesti tu si castiga foarte bine din conditionarea actului medical... Asa ca da, spune "MARS AFARA!", ca daca vei avea nevoie de un doctor vei gasi numai din aceia de care ti-e frica...
  • +1 (1 vot)    
    propunere (Marţi, 5 februarie 2008, 18:03)

    goe [anonim]

    Daca n-as fi auzit medici care castiga > 5 mii de euro pe luna din spagi cum se plangeau de mama focului ca ce salar mic au ei, daca n-as fi vazut jegul, nepasarea, incompetenta din spitalele romanesti, v-as fi plans de mila. Nu va intreb de ce v-ati facut medici, stiind ca sistemul e asa cum e. Nu va intreb ce faceti voi cei tineri ca sa schimbati ceva. Dar va propun ceva: inainte sa plecati sa profesati in alta tara, sa va platiti scolarizarea. Adica nu voua va propun ci celor in masura sa va calculeze nota de plata. Sper sa se auda unde trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      cutat (Marţi, 5 februarie 2008, 21:36)

      cutat [anonim] i-a raspuns lui goe

      e o idiotenie ceea ce s-a spus ca ar trebui dupa terminarea facultatii sa fii obligat sa practici inca un numar de ani in Romania , ce vreti fratilor si asa am ajuns 20 milioane ,daca vreau sa plec din sistem pun in cosciug citiva pacienti si ma lasa ei numai sa nu mai auda de mine
      • 0 (0 voturi)    
        mda, nu ma mira (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:37)

        goe [anonim] i-a raspuns lui cutat

        Pui cativa pacienti in cosciug, zici? Si te miri ca va scuipa toti? Tu numai pentru afirmatia asta ar trebui sa iti pierzi dreptul de a practica medicina.
    • 0 (0 voturi)    
      "Sa schimbam ceva..." pt. goe (Vineri, 27 mai 2011, 22:46)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui goe

      OK. Sa o luam punctual. 1) In anul in care am fost eu admisa la Medicina Dentara erau 10 locuri bugetate, si 40 cu taxa. Deci: Eu imi platesc studiile fiind admisa pe locuri cu taxa (am mai facut o facultate inainte in orasul meu, la buget. Medicina nu exista atunci aici si bani nu am avut sa plec, desi era visul meu de mica). Locurile bugetate dupa cum vezi sunt foarte putine. Nu face statul mari economii daca ne-ar pune pe toti sa achitam studiile. 2) Ce imi ofera mie facultatea? Ca spui ca trebuie sa-mi platesc...studiile...vezi Doamne...Carti: NU (Un atlas m-a costat 350 lei) la biblioteca gasesti te miri ce si mai nimic si te bati cu ceilalti sa faci xerox (alti bani). CADAVRE: NU. "Dragi studenti, cadavrele nu sunt gata, s-au deteriorat, nu sunt destule, etc.". MATERIALE DIDACTICE: NU. "Acesta e un craniu plimbati-l din mana in mana..."pana in fund la taxatoare"". Facultatea asta nu imi ofera nimic, sa ma ajute sa invat, inafara de bibliografie stufoasa (de cumparat) .Eu la cursuri (atentie CURSURI NU LABORATOARE) nu prea m-am dus ca trebuie sa muncesc avand si un copil mic. Si ...stupoare! Am cea mai mare medie din anul meu.Cum? Profesorii nu dau doi bani pe noi sa ne invete ceva si sigur asa va fii si cand voi face rezidentiat (OMF doresc) Tot singura va trebui sa invat, sa dau spaga sa intru la medicina legala la autopsii, sa ma duc cu cersitul pe la cabinete dentara sa imi vanda dintii pe care ii scot, TOTUL SA POT INVATA Bani-> mancare pentru noi, pentru aia mica, si tot ce ramane ..pentru scoala mea. Va trebui sa imi ajut familia cand voi termina, iar in tara nu o voi putea face. Am ales aceasta meserie, mi-am dorit-o si invat zi de zi,sa fac bine, sa nu mai vad oameni suferinzi fara sa-i bage nimeni in seama, sa vad asistente si medici grosolani si badarani, sa nu fac ce mi-au facut alti medici mie etc. Nu am nevoie de avere dar vreau sa nu imi mai vina sa plang cand fiica mea imi cere o jucarie si eu nu am bani fiindca i-am dat pe ultimii pe un mulaj
  • 0 (0 voturi)    
    Dati-il lui Al.Mihaileanu... (Marţi, 5 februarie 2008, 18:12)

    ASMODEU [anonim]

    ...sa citeasca,Buricul Stie-Tot despre doctori.
  • 0 (0 voturi)    
    Nicoloaescu are nevoie de tratament (Marţi, 5 februarie 2008, 18:24)

    corvus coraX [utilizator]

    Dupa cum gandeste stimabilul contabil Nicolaescu, ar avea nevoie zilnic de o clisma
  • 0 (0 voturi)    
    Stati fratilor (Marţi, 5 februarie 2008, 18:32)

    xxx [anonim]

    Stati pt. 6-13 mil.
    Apropos de Franta si alte tari.
    Weekend-ul asta am cumparat de 60e 4 camasi, 2 perechi de pantaloni si lenjerie.
    Chiar daca castigi 2000e ii mult mai bine decat in RO unde castigi 200e si unde produsele de mai sus le achizitionezi cu 120e.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Marţi, 5 februarie 2008, 19:18)

      nimporte_pas [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Dar ia zi-mi cu cat ti-ai luat casa?
      Sau cat platesti chiria?
      Ca la urma urmei parca astea sunt mai importante decat camasile/sosetele/chilorii cumparati in ianuarie la solduri...
      • 0 (0 voturi)    
        vorbesti avioane (Marţi, 5 februarie 2008, 20:10)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nimporte_pas

        Cu tot cu chirie (sau rata la casa) si ramane in mana din 2000 de euro cu 1000 cel putin. Ori nu traiesti in Romania lui Nicolaescu &Co, ori si tu ai nevoie de acelsi tratament ca si ministrul ca sa te vindeci de orbul gainii
        • 0 (0 voturi)    
          cine zice ala e...avion (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:08)

          nimporte_pas [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

          nu traiesc in romania lui nicolaescu ci in franta lui sarkozy.
          rata la o casa de 110mp la mai putin de 40 km de un oras mare (marseille, lion, s.a) pe 20 de ani de credit este 1800 eur.
          si asta, bineinteles, in afara orasului.
          dar mai bine vezi tu singuri consultand pe net piata imobiliara de aici, si calculand cu dobanda la banca, etc.
          Mai pune ca e musai sa iti iei masina si sa cheltui banii pe benzina pe aproximativ 80 km/zi (dus-intors pana acasa).
          mancarea e muuuuuuuult mai scumpa decat in romania (daca nu poti ajunge acasa in pauza de pranz, fii sigur ca dai cam 15 eur pe zi la cantina).
          si sa vezi tu atunci realizare...
          oamenii aici (si ma refer la medici sau ingineri) nu isi iau toata ziua-buna ziua haine camasi s.a. asteapta si ei soldurile din ianuarie, ca in restul anului sunt scumpe si pentru ei. stiu asta din experienta familiilor cu care m-am imprietenit aici.
          in rest, pentru cheltuielile care conteaza cu adevarat (casa, masina) fac cam aceleasi sacrificii ca noi.
          • 0 (0 voturi)    
            Atunci... (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:23)

            alecx [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

            ... lasa-ma sa-ti fredonez un cantec drag: "Hai acasa, hai cu mine, sa pornim la drum!" ... daca tot e mai bine acasa
          • 0 (0 voturi)    
            boierule (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:19)

            xxx [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

            Acuma scuza-ma daca ti-ai gasit sa iti iei casa la 1800e normal ca mai ramai numa cu 200.
            Si sa nu imi spui ca daca ti-ai permis 1800e ai 2000e salar.
            Cu aia 40km era o chestie daca i-ti negociai si tu contractu' cu masina de serviciu.
            Da' cel putin poti sa incerci pe viitor. Poate o sa poti negocia si un card de benzina de 150e.
            Oamenii aici nu isi iau toata ziua chestii pt. ca au simtul banului si a economiei. Si cred ca ii ceva normal sa ai bunu simt sa astepti soldu ca sa dai mai putini bani pt. aceelasi produs.
      • 0 (0 voturi)    
        cu cat... (Marţi, 5 februarie 2008, 21:58)

        Razvanica [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

        Cu 5500 de euro masina, bani cash, pe care nu i-as fi avut niciodata in Ro. 700 de euro pe luna chiria. Asta din doua salarii de 2000 si ceva de euro. Ce zici, merita?
        • 0 (0 voturi)    
          lasa tu masina (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:20)

          nimporte_pas [anonim] i-a raspuns lui Razvanica

          zi-mi cum iti iei casa aici (in fr).
          eu am venit aici de capul meu, am salariu de aprox. 3500 eur (nu-s doctor) si chiar nu vad cum s-ar putea achizitiona o casa/apartament de unul singur.

          nu vrei sa stai sa faci bani aici si apoi sa revii in tara , din cauza sistemului imputit de acasa.

          si stii foarte bine ca aici nu poti miza pe faptul ca stai cu chirie 5 ani, si apoi, cand iti va creste salariul, vei putea plati casa si rata va parea mai mica. asta pentru ca salariile cresc cu maxim 5% pe an.
      • 0 (0 voturi)    
        Re:Re: (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:18)

        alecx [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

        Pai si aci cu cat si cu ce ti-ai lua casa? Iti dau taticu si/sau mamitzica lu' matale bani?! Ca daca faci imprumut la banca ajungi sa platesti de doo ori si ceva un junghi de apartament in mijloc de mahala la margine de oras, cu porumbu' batandu-ti in geam si gunoaiele inflorindu-ti sub ochi si imniresmandu-ti diminetile! Si in drum spre banca stai in statie la autobuz ca sa te stropeasca toti smecherii posesori de masini faine. Apoi inspiri adanc mirosul de oameni ai muncii garnisit cu usturoi. La banca ajuns iti mai trece din greata ca functionara e asa acra de ti se strepezesc dintii. La urma-urmei esti la banca ei nu la banca lu' tac-tu!
        Si cate si mai cate aventuri sa ai o viata frumosa aici unde bucuria cea mai mare o simti cand nu ti se opreste apa doo luni vara, cand nu te inzapezesti iarna "finca" nu ninge, cand nu te fura la cantar in piata si cate si mai cate. Bucura-te de Romania ta, ca a mea s-a uratit!
      • 0 (0 voturi)    
        Re: (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:08)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui nimporte_pas

        Corect, intradevar is mai importante.
        Corect poate platesti de 10 ori chiria ca in RO.
        Corect dar dupa cum ziceam 13 mil is 400e din care 200e ii dai la chirie in cel mai fericit caz. Si pe urma mai ramai cu 200e de mancare shi alte chestii.
        In alta tara din aia 2000e iti raman 1000 din care platesti maxim 400 pe mancare. Deci daca nu am calculat gresit cred ca se merita.
        Pe deasupra daca reusesti sa negociez pun pariu ca un medic trece bine de 2000, poate mai are si alte avantaje pe deasupra.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde sa emigreze un somer intelectual?! (Marţi, 5 februarie 2008, 19:57)

    jos_taxa_auto [anonim]

    De profesie sunt jurnalist si imi doresc sa emigrez, dar nu stiu unde. Optez pt. Suedia sau Finlanda. M-am saturat de tara asta care condamna la ratare: dintr-un salariu abia poti sa traiesti. N-o sa am niciodata o familie fiind prea sarac (fara casa, fara masina), nu se uita nicio fata de la mine. Prost, urat, sarac, iar acum, din ce in ce mai batran, foarte nefericit - asta sunt eu, absolvent de studii superioare! Halal intelectual.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:31)

      lori [anonim] i-a raspuns lui jos_taxa_auto

      Decat sa ramai nefericit si singur toata viata incearca sansa intr-o tara care te accepta. Sa stii ca din afara tarii lucrurile se vad diferit. Nu e vorba numai de concurenta cat costa o camasa in Franta fata de una din Romania...Civilizatie, progres, drepturi, respect, liniste, securitate...
      De ce nu incerci Canada de exemplu?
  • 0 (0 voturi)    
    insulte, geo (1) (Marţi, 5 februarie 2008, 20:16)

    rezistent [anonim]

    Replicile sunt vechi, aceleasi de ambele parti de ani de zile. Draga Goe, sunt medic rezident. Stiu si eu mai bine ca tine medici care castiga 5000 euro pe luna. Unii mai mult. Si nu platesc impozit. Stiu si medici incompetenti, si lichele in halat alb care ne fac profesia de rusine tratandu-si pacientii doar pentru bani. Si dezinteres, si saracie.
    Dar mi se pare, sincer, lipsit de orice urma de bun simt sa afirmi ceea ce ai afirmat. Nu cerem mila. Eu unul nu ma vad ca un sarman Dionis invatand la lumanare. Dar nu castig 5000 euro pe luna (nici nu as castiga, asta se intampla pe specialitatile chirurgicale), castig 6-7 milioane. Si nici nu cer asta. Cer sa traiesc decent. Daca nu intelegi ca meritele se recompenseaza pe masura, esti tributar unui sistem comunist de gandire. Eu cred sincer ca e pe lumea asta nevoie si de medici, si de arhitecti, si de poeti, si de tamplari, si de avocati, si de ce vrei tu. Dar cat se invata la medicina, ia-o cum doresti, dar nu se invata nicaieri. Si invatatul asta nu inceteaza niciodata, iar responsabilitatile sunt pe masura. Cum traiesc altii cu 6 milioane pe luna? Nu stiu. Greu, fireste. Dar nu cred ca au invatat atata si nici ca au responsabilitatile unor medici.
    Una peste alta, e normal ca fiecare sa isi ceara drepturile si e normal ca fiecare sa isi doreasca o viata mai buna. Unii muncesc mai mult pentru asta, altii mai putin, e clar cu cine ar trebui inceput.
    Pe mine ma poti intreba de ce am ales sa fac medicina - o fac din pasiune si nu ma uit la spagi. Nici nu le primesc (poate nu crezi, asta e). Plec printre ultimii din spital ca sa nu ramana pacient nevazut si neingrijit.
  • 0 (0 voturi)    
    insulte, geo (2) (Marţi, 5 februarie 2008, 20:23)

    rezistent [anonim]

    Ce fac eu sa schimb ceva? Ma lupt sa imi fac treaba bine, fara a o conditiona de spaga. Si mai tarziu, ma voi lupta sa prind un post bun, apoi sa ajung sef de sectie si pe sectia mea sa fac schimbari in bine. Ce te astepti, sa fac o revolutie? E normal sa ma revolte felul in care sunt tratat si faptul ca unii ca tine imi imputa mie greselile si nemernicia altora. Cat despre taxa de scolarizare, esti de o crasa ipocrizie. TOTI studentii la stat au scolarizarea platita de stat. Personal, sunt pentru un sistem in care dupa examenul de rezidentiat sa dai concurs pe post (dar pentru asta trebuie sa existe spitale private, in care sa nu fie acceptati peste cei valorosi non-valorile cu pile). In plus, desi un student caruia ii plateste statul sa faca ASE sau Drept merge apoi si lucreaza in privat, pe cand un medic are multi, multi ani in fata pana sa poata ajunge la o clinica particulara.
    Desi judeca drept - EU ma revolt, medicul cu 6-13 milioane salariu. Ca se revolta unii cu 5000 euro pe luna, asta e treaba lor si e fireste o dovada de jigodism. Dar minti, nu o sa vezi medici care castiga atat plangandu-se, lor le convina sa castige atat din spaga si prefera sa taca. EU ma revolt, medicul care munceste cu daruire si din pasiune pentru oameni si stiinta. Ca se revolta si indiferenti si incompetenti si lichele, asta e iar o alta problema.
    • 0 (0 voturi)    
      lamentabil (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:36)

      goe [anonim] i-a raspuns lui rezistent

      Deci aia care castiga 500 de euro din salar si 4500 din spagi si se plang ca e mic salariul sunt niste jigodii. Ok, de acord. Presupun ca dupa parerea ta unul care castiga 200 si mai face 100 pe langa si se plange ca e salariul mic, nu e jigodie. Am o intrebare: de la ce suma in sus e un medic jigodie? Ca de plans se plang toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu-i asa rea (Marţi, 5 februarie 2008, 21:00)

    dan [anonim]

    Am 25 de ani castig in romania 1200 euro net k programator majoritatea prietenilor mei castiga peste 1000e...ideea este k totul este posibil si aici.Si pe mine ma tenteaza sa plec...dar macar plec cu fruntea sus ca si in conditiile din Romania am ajuns la un nivel...as pleca pentru experienta mai mult. Dar sunt constient ca nici in afara nu este numai lapte si miere ...de exemplu in SUA la angajare ai 10 zile concediu....si dupa ceva ani ajungi la 15...oare chiar merita ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i asa rea???? (Marţi, 5 februarie 2008, 21:52)

      Razvanica [anonim] i-a raspuns lui dan

      Vreau sa te felicit pentru nivelul de trait la care ai ajuns. Serios... As vrea sa te intreb totusi ce studii ai si, presupunand ca ai terminat o facultate, as vrea sa te intreb daca nu te deranjeaza ca nu iti exersezi profesia ci lucrezi la un nivel de tehnician care, este adevarat, este mai bine platit in Ro de azi decat un post care presupune studii superioare.
    • 0 (0 voturi)    
      da, merita (Marţi, 5 februarie 2008, 22:29)

      billy [anonim] i-a raspuns lui dan

      merita pentru ca poti castiga mult mai mult decat cele 15 zile de concediu. Viata in america nu se compara cu cea din Europa, oricat ar incerca unii si altii sa faca echivalente.
      Si eu am cele 15 zile de concediu si crede-ma, le simt mult mai multe decat cele 25 din romania. Ideea e ca-mi permit saptamanal iesiri de week-end, sarbatorile legale au vineri/luni liber indiferent daca respectiva sarbatoare pica in week-end sau in mijlocul saptamanii. Adunate, zilele de concediu + sarbatori legale ajung undeva la 23-24.
      Daca tot ce te intereseaza e cat timp sa poti lenevi fiind platit, ramai in romania
      • 0 (0 voturi)    
        lene? (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:44)

        xy [anonim] i-a raspuns lui billy

        sa te intereseze daca poti sa ai mai mult de 10 zile de concediu pe an nu inseamna ca vrei "sa lenevesti fiind platit". care ar fi idealul de harnicie, probabil 5 zile de concediu pe an? sau concediul de odihna sa nu se plateasca deloc, ca angajatul sa nu aiba remuscari ca leneveste pe banii patronului?
        • 0 (0 voturi)    
          lene (Luni, 30 august 2010, 21:53)

          feli [anonim] i-a raspuns lui xy

          problema este ca in romania 8 ore de munca nu se pote compara cu 8 ore din europa este echivalentul a 16 ore de romania
      • 0 (0 voturi)    
        15 zile vacanta (Miercuri, 6 februarie 2008, 1:15)

        Gh Grosu [anonim] i-a raspuns lui billy

        Doar 15 zile ai ma Billy mai; esti vai de capul tau.
        io pe salariu cat de cat decent am 4 luni.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 februarie 2008, 4:57)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui dan

      Esti tare tu si cu amicii tai!
      Adica vrei sa spui ca voi ati fost mai smecheri ca doctorii, pentru ca v-ati "orientat" mai bine. Ar trebui sa te bucuri pentru ca daca doctorii s-ar fi facut programatori, tu probabil nu ai mai fi avut loc, plus ca v-ati fi operat sau tratat online. Stai linistit ca efectele majore ale crizei de doctori se vor vedea exact cand tu o sa ai mai multa nevoie de servicii medicale. Ai grija sa strangi bani la saltea pentru ca atunci cand tu sau familia ta o sa aiba nevoie de o operatie o veti face la Viena. Dupa felul in care gandesti te rog nu pleca din tara pentru ca dezamagirea iti va fi crunta. Si cum mai e cu programatorii, tot nu platiti taxe?
    • 0 (0 voturi)    
      ideea este k (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:56)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dan

      ...ideea este ca generalizezi prea usor. Nu poti compara situatia anumitor medici, angajati ai statului, cu cea a angajatilor companiilor private (cum sunt mai toate din IT). Mutli medici, care lucreaza pentru clinici private, castiga foarte bine. In US un medic castiga in general cel putin la fel de bine ca un programator, dar si actul medical este mult mai scump.
  • 0 (0 voturi)    
    spagi (Marţi, 5 februarie 2008, 21:28)

    madmax [anonim]

    De ce sa mai lucrezi la un spital cum e cel din Baia Mare unde pentru angajare se cotizeaza incepand de la infirmiere pana la medici si te trezesti inconjurat de incompetenti pe langa o seama de dinozauri plictisiti de medicina (cei competenti sunt
    putini cardio,diabet,endo,gastro,radiologie imagistica in rest ...)
  • 0 (0 voturi)    
    Parinti mai aveti ? (Marţi, 5 februarie 2008, 22:38)

    Mircea [anonim]

    Sunt inginer si respect parerile oricarei persoane cu studii care se confrunta cu mizeria de ieri si de azi din Romania. Nu este usor sa ajungi sa-ti indeplinesti visurile din munca cinstita in Romania, asa cum observ ca doresc tot cei ce au scris aici.
    Dimpotriva este foarte greu.
    Si eu am gandit sa plec din aceasta tara imediat ce voi termina facultatea, dar nu am facut-o. Nu pentru ca nu am avut posibilitatea.
    Toate tarile care acum sunt prospere au trecut prin astfel de momente cum trece Romania acum , cand tinerii sunt dispusi sa-si gaseasca implinirea aiurea in lume.
    Din generatia mea mai mult de 50 % din colegi au plecat , Acum sunt realizati material peste tot in lume. Nu le pare rau ca au facut acest pas. Le pare insa nespus de rau ca nu au putut sa fie aici cand parintii li s-au stins.
    Acei parinti care i-au crescut, i-au intretinut la facultate ca sa nu le lipsesca nimic, care nu au obiectat deloc atunci cand copiii au luat hotararea de a pleca in lume si de ai abandona uitati in batranetea si neputinta lor.
    Exista in lume o vorba : Nimic nu este gratis, totul se plateste !
    V-ati gandit vreodata ca si voi veti plati intr-un fel pe lumea aceasta ?
    In rest, numai de bine !
    • 0 (0 voturi)    
      despre viata (Miercuri, 6 februarie 2008, 3:00)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      sunt perfect de acord cu tine
      sa ai parte numai de bine
    • 0 (0 voturi)    
      bine spus (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:26)

      kitty [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Si eu sunt perfect de acord cu tine! N-am sa-mi asum niciodata riscul de a nu fi langa ai mei atunci cand vor avea nevoie de mine...
  • 0 (0 voturi)    
    clisee (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:46)

    rezident_roman_fugit_din_tara [anonim]

    Pacat ca voi, cei care ii injurati pe medicii care va trateaza si cu care vorbiti mieros cand va scapa de cate o belea nu va dati seama ca imbecilul de Nicolaescu exact asta vrea de la voi: sa ii furnizati tapi ispasitori pentru incompetenta si rautatea lui...
  • 0 (2 voturi)    
    27+20=47 (Miercuri, 6 februarie 2008, 2:30)

    Mihai BV [anonim]

    Am 27 de ani. 20 i/am petrecut prin scoli pentru ca acum sa castig 450 de euro pe luna. Si daca as castiga 3000 de euro nu as mai sta. Peste 20 de ani, printr/un mare miracol tara asta va ajunge la nivelul Ungariei sau al Cehiei. Adica va oferi un trai decent celor care platesc lunar taxe si impozite. Exact cand voi avea eu 47 ani. Mult prea tarziu. Am o viata si mi/am batut destul joc de ea.
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index
    Asta e ceea ce conteaza, nu banii pe care ii castigam. Chiar nu gasesc niciun motiv pentru care sa mai stau in tara asta minunata, calcata de hotii si incompetenti, de peste 50 de ani. In 17 ani nu s/a facut nimic. STATUL nu a facut altceva decat sa puna productia la pamant si sa fure din toate bugetele. Cat de cretin trebuie sa fi sa introduci in economia noastra, bazata pe servicii si consum, cota unica de impozitare, pentru ca ulteriori sa/ti omori cetatenii cu taxe si impozite. Invatamantul si sanatatea, cele mai importante domenii pentru viitorul unei tari sunt LA PAMANT. Putinul plus a fost adus de cei care trimit bani de peste hotare si o mana de investitori. Platim pe mancare si utilitati mai mult ca toata Europa iar la chirii, terenuri sau apartamente ii egalam in cel mai fericit caz. 100.000 de euro pentru o garsoniera in jegoasa noastra capitala!!! Mai bine ma plimb 10 ani in jurul lumii. E timpul sa stingem lumina.
    • 0 (0 voturi)    
      pa si pu (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:43)

      eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui Mihai BV

      Daca esti doctor si vrei sa pleci, drum bun ! Daca si profesezi asa cum scrii, ma las lipsit. Cum naiba ai invatat tu meserie daca habar n-ai sa scrii ?
      Du-te invartindu-te !
      • -1 (1 vot)    
        Preocupat sa jicnesti (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:50)

        OLguta [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

        Puteai sa citesti cu atentie mesajul si vedeai ca are dreptate.
        Dar ....erai ocupat sa gasesti o bresa pentru a putea injura si jicni.
        • 0 (0 voturi)    
          oldguta (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:16)

          eugen.s [utilizator] i-a raspuns lui OLguta

          Esti acelasi utilizator, dar ti-ai dat alt nume. El / ea nu stia sa scrie, tu nu stii sa te exprimi. Ai doua randuri scrise si doua greseli. Prima, zi-mi unde-i "bresa" si ce inseamna in capusorul tau. Si a doua, "jicni" nu exista in limba romana.

          Si imi mentin parerea despre primul comentariu. Habar n-are sa scrie. O dovedesc folosirea in exces a semnului / in loc de cratima, folosire incorecta, precum si cuvantul "fi" unde trebuia scris "fii". Inc-o data MULT PA de la mine. For both of you.
      • 0 (0 voturi)    
        eugen, esti un mare frustrat (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:11)

        inginerul [anonim] i-a raspuns lui eugen.s

        Mai baiatule, tu esti un mare frustrat. Nu te duce mintea sa vii cu argumente la ce a spus Mihai si recurgi la jigniri ca un ipocrit de cea mai joasa speta.

        Ce conteaza daca e doctor sau nu?

        Cine esti tu sa-ti dai cu parerea despre meseria lui ?(nu ca ai stii care este aceasta sau care este pregatirea lui)

        De mizerabili superficiali ca tine, incapabili sa gandeasca prea mult dar pusi mai tot timpul pe harta ar fi bine daca ar scapa Romania cat mai repede.
  • +1 (1 vot)    
    despre strainataturi (Miercuri, 6 februarie 2008, 2:58)

    eu [anonim]

    in ceea ce ma priveste, nu sunt unul dintre doctori, dar sunt unul dintre emigranti, cu diplome si carte munca... o fi greu in romania, dar aici - in strainataturi - nu fug cainii cu nimic in coada, esti aproape invizibil, niciodata nu vei fi de-al lor si oricat vei castiga prin munca cinstita, tot nu sunt de ajuns... tot acasa e mai bine, cu o ceapa langa tine, dar printre ai tai...
    sa va fie foarte bine
    eu
  • 0 (0 voturi)    
    d-le "eu" (Miercuri, 6 februarie 2008, 5:04)

    vasile [anonim]

    parerea dv-stra mi-a retinut atentia.nici eu nu sunt doctor.si ma rupe in bucati dorul de casa si de cei dragi,si cine poate calcula asta in euro ,dolari sau aiurea.
    inteleg si apreciez efortul tinerilor medici.am fost odata acolo,de aia sint aici acum.am urat romania odata,acum imi e dor.
    qui prodest?
    • 0 (0 voturi)    
      D-le Vasile (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:20)

      Yo [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Punem pariu ca dupa 7 zile petrecute in Ro veti dori sa va intoarceti inapoi unde traiti ?
      Am prieteni ce anual ard de dorul de a-si revedea familiile, prietenii, etc si dupa cateva zile afirma ca nu mai pot rezista aici si trebuie sa se intoarca...ei ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    si cum ramane cu spaga? (Miercuri, 6 februarie 2008, 7:11)

    Florin [anonim]

    clar ca poate sa plece orice ce medic, sa sa nu uite ca in west se munceste si nu se ea spaga, asa ca salarul primit e tot ce primeste lunar.
    In ro daca gandeste pe langa ce-i 300€ care-i primeste mai ea inca 3000 spaga.
    E liber fiecare sa incerce.
  • +1 (1 vot)    
    Sa plece! (Miercuri, 6 februarie 2008, 7:30)

    x-lescu [anonim]

    Sa plateasca facultatea si sa plece unde vor!Ca au facut-o la stat pe gratis si e si din banii strinsi pe impozitele noastre!Si cand avem nevoie de doctori,dupa ce ca platim asigurari sociale medicale, trebuie sa dam si spaga!Am avut o problema urgenta cu fiul meu si doctorul de familie mi-a dat trimitere la cel mai apropiat spital pentru respectiva afectiune si mi-a zis ca trebuie sa ma primeasca.Acolo medicul de garda mi-a zis ca nu apartin si trebuie sa ma duc la mama dracului in cealalta parte a Bucurestiului.Putea sa moara pe drum daca era ceva grav.Am chemat directoarea spitalului respectiv la camera de garda si s-a rezolvat.A zis ca e ok ca am venit la ei.Si NU AM VRUT SA DAU SPAGA!Si propun ca toti cei care fac o facultate, indiferent de domeniu, pe mocca si apoi imediat pleaca afara sa fie obligati sa-si plateasca studiile.Au profitat.Poate altii in locul lor nu ar fi plecat.Ca nu pleaca toti si raman destui care stiu sa faca o meserie asa cum trebuie si in tara.Si nu in ultimul rand banul e important dar nu e totul.
    • 0 (2 voturi)    
      aiurea.... (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:25)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui x-lescu

      Fratilor am mai vazut cativa destepti, ca domnul X-lescu, pe aici comentind. Cum poti tu mie sa imi ceri sa platesc facultatea care o fac cu banii statului mai incultule?
      Ma parintii mei nu platesc taxe si impozite? Numai tu platesti? Si eu platesc taxe si impozite desteptule ca sunt angajat din anul II de facultate. Drept urmare imi platesc singura facultatea, nu mi-o platesti tu.
      In legatura cu subiectul in cauza, da bravo lor rezidentilor ca pleaca. Sa fie platiti ceea ce merita nu sa fie jucati in picioare si dupa zeci de ani de invatat.
      Eu nici nu am treaba cu domeniul respectiv, sunt in domeniul economic, in care de bine de rau e posibil sa gasesti ceva la un salariu decent. Dar nici nu vreau sa raman sa incerc macar o luna in tara. De ce? Pentru ca e o tara de tot rasul lumii.
      Am prieteni de varsta mea in diverse tari din Europa: Belgia, Olanda, Norvegia, Suedia. Si stii ceva vreau si eu sa am un trai cum au ei, si eu sunt om cu aceleasi drepturi. Ma doare undeva de argumente de genul "de domnule asta e, asa a fost la noi, sistemul dinainte e de vina". Asa bun! Dar nu imi pasa ...nu vreau eu indur pentru trecut. Trecutul e trecut ... viitorul mi-l fac singur!
    • 0 (0 voturi)    
      facultate la stat (Luni, 30 august 2010, 22:00)

      o persoana [anonim] i-a raspuns lui x-lescu

      o facultate de medicina la stat nu inseamna facultate gratis esti un ignorant nu stii cate sacrificii fac si studenti si parinti sa plateasca manuale si altele esti tampit
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 6 februarie 2008, 7:58)

    gg [anonim]

    Pt toti cei care blameaza acum doctorii ! Pt toti cei care cred ca tara asta mai are vreo sansa in urmatorii 5-10 ani! FIECARE DINTRE VOI O SA AJUNGA PE MANA UNUI DOCTOR ,mai devreme sau mai tarziu, SI ATUNCI O SA VA VETI FI DORIT CA DOCTORII SA FI FOST PLATITI MAI BINE.Ganditi la asta ca la viitorul vostru si /sau al copiilor vostri.
    doctorii incompetenti de la noi lucreaza si la particular
    • +1 (1 vot)    
      mi-e rusine cu tine (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:41)

      luci [anonim] i-a raspuns lui gg

      daca toti doctorii gandesc asa ca tine nu ma mira unde a ajuns sistemul sanitar...dar ai si dreptate: NUMAI PE MANA UNUI DOCTOR SA NU AJUNGI!....SE VEDE CA NU STATI PE LA USILE DOCTORILOR... SA VEDETI CE BINE TRATEAZA CLIENTII.... PROBABIL CA NU VA UITATI PE LA TV SA VEDETI CA ZILNIC SUNT OAMENI CARE MOR DIN CAUZA DOCTORILOR... si sunt multe de spus...
      vreau sa intelegeti un lucru: nu sunt de acord cu salariile pe care le primeste un rezident, este normal sa primeasca mai mult dupa atatia ani de studiu, pentru pretentiile pe care le avem de la ei... dar modul cum puneti problema, cel putin unii dintre voi, lasa de dorit...noi suntem cateva milioane bune care muncim tot in romania, pe salarii mizere, cu studii superioare unii, platim o groaza de bani la stat, inclusiv sanatate, si suntem tratati ca animalele... nu ti se ofera nimic in spital, totul trebuie sa platesti, dar consum exista... oare cine ia banii... poate nu rezidentii... dar ar trebui stopate astfel de practici... lumea ar fi mai multumita.... nu vedeti cata lume nu este de acord cu ceea ce doriti?... pe cine intrebi nu este multumit de servicii.... spaga, medicamente pe care trebuie sa le cumperi, in schimb platim lunar o gramada de bani, lunar se consuma miliarde de lei pe medicamente de la bugetul de stat... oare cine le ia?... de unde au doctorii bani de vile, masini, etc... oare cand au timp sa profeseze si la cabinetul particular, si la spital si la policlinici, etc...
      cand ii cauti pe la spital sau policlinici, niciodata nu-i gasesti...spune-ti ca cei mai buni o sa plece?.... care sunt cei mai buni?... sa-si termine rezidentiatul si mai stam de vorba... chiar de ar fi cei mai buni, sunt prea putini si nu schimba cu nimic lucrurile...
      a, la final vreau sa va spun ca romania nu se rezuma numai la bucuresti... si nu toti cu studii superioare, economisti, juristi, ingineri, etc. castiga salarii de mii de euro... daca castiga 3-4 sute de euro ... sunt multumiti...deocamdata....
    • +1 (1 vot)    
      Da, sigur (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:36)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gg

      Cand o sa ajung pe mana ta sau a celor de teapa ta, o sa ma luminez de-o data si o sa inteleg ca de fapt competenta e data de valoarea salariului.
      Si o sa imi fi dorit sa fi facut la timp greva and stuff ca acum tu sa fi fost mai competent si mai griguliu cand infigi bisturiul in mine.

      Multumesc ca mi-ai impartasit din ideile ascunse si profunde din mintea unui medic.
  • +1 (1 vot)    
    spaga medici (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:08)

    gigi [anonim]

    O intrebare catre acesti medici: cand s-au hotarat sa faca medicina nu au stiut ce salarii vor primi? Sau au crezut ca pana termina facultatea salariile vor creste 1000%?


    Problema e alta : cei care vor sa plece nu au reusit sa dea spaga ca sa intre intr-o echipa de medici care opereaza sau sunt la nu stiu ce spitale, si astfel mai primeau si ei cate ceva.

    Spaga pentru operatie la spitalul Pantelimon:

    1000 ron profesor
    200 ron anestezie
    100 ron mana a doua. Cam putin nu....


    Stiti ce se intampla daca nu dai spaga? Te tine in spital, cica sub observatie avand alte urgente. Si stai, pana dai, apoi tu esti urgenta.

    asta e problema de fapt, nu salariu mic. In franta pe 2000 de euro trebuie sa respecte pacientul (cum e si normal) si nu sa-l trateze cu spatele ca la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ignoranta omului din umbra (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:13)

      ems [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ma uimeste lista asta de preturi..

      Si daca nu ai, mori ca un caine? Si daca doctorul te trateaza fara sa ia spaga, moare el de foame cu salariul lui...

      Ecuatia asta are o necunoscuta: cine fura din sumele alocate pentru sistemul medical? Cine ne condamna la haos si nesiguranta?
      • +1 (1 vot)    
        preturi (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:51)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui ems

        pai daca nu ii ai stai in spital pana cand te opereaza. nu esti pe "lista" de urgente, stai ca boul cu o perfuzie in mana.
        si asta ar fi o problema, daca cineva ar verifica cat stau unii pacienti in spital degeaba ar avea o surpriza.... dar cine sa verifice, ar trebui sa iasa din birou.

        calcul simplu: stai 3 saptamani in spital ca nu ai dat spaga de operatie * cost pe zi = asigurarile noastre.

        pana la urma esti obligat sa o dai (te imprumuti) ca sa scapi de spital. pe asta mizeaza si ei.

        cineva sa se duca la spitalul Pantelimon sau Sf. Ioan pe la 13:45. in mod normal nu poti intra. da-i ceva paznicului si intri.

        sus da-i ceva asistentei sefe sa-ti faca un bilet de cateva zile pentru a intra fara probleme.
        apoi da-i ceva asistentei sa schimbe lenjeria si asa mai departe.

        verifica cineva aceste lucruri? din birou nu poti s-o faci.

        deci, sa nu se mai planga , medicii d-abia iesiti intr-adevar au o problema, prea putin din spaga ajunge la ei. grosul il ia "profesoru`".

        face 4 operatii pe zi = 4.000 ron.

        asta e realitatea, nu statistica pe care o primeste un ministru.

        ce au facut cei de la catavencu cu aeroportul baneasa, ar trebui sa faca si prin spitale.



        crede-ma am trecut prin astea....
  • +1 (1 vot)    
    aritmetica (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:20)

    Gogu [anonim]

    cred ca ati uitat sa puneti a adunare ciubucul si cadourile pe care in occident nu le veti vedea in ciuda aberatiilor pe care le debiteaza colegiul medicilor ca sa legifereze ciubucul oficial
    mai ginditi-va...
  • +1 (1 vot)    
    salarii mici (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:29)

    viomobil [utilizator]

    stimati doctorei, rezidenti sau nerezidenti, priceputi sau nepriceputi, eu doar cateva intrebari am: de ce credeti ca sunteti mai cu mot ca ati facut 6 ani de facultate si altii au facut 4-5; cu ce credeti ca gresesc cei care ies de pe portile facultatilor si se chinuie pur si simplu sa'si gaseasca un serviciu (si nu neaparat unul bine platit); cu ce credeti ca am gresit eu sau oricine altcineva ca atunci cand avem probleme de sanatate sa ne milogim la propriu de respectabilele cadre medicale pentru a putea fi "reparati"; de ce voi nu aveti nici o obligatie pentru aceasta tara pt ca, vorba aia, parintii d-voastra au platit ani de impozite si ca atare studiile facilitate de statul roman vin ca o recunoastere a acestui lucru, in timp ce eu continui sa platesc prin impozitele mele si pensiile parintilor si salariul politistului din colt dar si salariile profesorilor din scoala/liceu....si intrebarile ar putea continua, dar sunt sigur ca sunteti prea ocupati sa va faceti calcule ce anume puteti cumpara din cei 2000 de euro primiti in vest sau cu cat se mai vinde gaina primta de la pacient...vorba unui onorabil ziarist de la catavencu...muriti!!!...ca eu unul m'am saturat de voi si de ifosele voastre...muriti again!
    • 0 (0 voturi)    
      comunisti! (Vineri, 29 februarie 2008, 22:45)

      studenta [anonim] i-a raspuns lui viomobil

      Tuturor acelora care dau dovada de incultura! Habar nu aveti despre ce vorbiti. Stiti ce inseamna 6 ani de medicina? Pe banii "scumpei" noastre patrii. 6 ani in care TE CHINUI! Pur si simplu, te chinui. Daca ai ghinionul sa fii din "provincie", stai intr-un camin jegos, si faci kilometri buni pe jos in fiecare zi, alergand de la un spital la altul, iarna si vara, pt ca banii primiti de la parinti sunt prea putini ca sa-ti permiti sa iti cumperi abonament pt mijloacele de transport in comun. Aceiasi parinti care platesc impozite la stat, ca sa ne tina la facultate. Nu voi domnilor, parintii nostri proprii! Ca mai apoi sa fii tratat ca ultimul gunoi, de niste imbecili cu idei comuniste.
      Asa ca lasati comentariile astea comuniste, patetice de-a dreptul! Repetati orbeste ce v-a invatat "sfantul" partid timp de zeci de ani.
      Am cateva urari pt voi! Va doresc din tot sufletul sa aveti parte de tot ceea ce patimim noi, macar un an de zile. Si sa va intretineti familia, sa va platiti chiriile din 600RON pe luna! Si macar o data, stimate domn, sa faci o criza de epididimita acuta! Poate atunci o sa apreciezi ce stie sa faca un medic. O viata frumoasa!
  • 0 (2 voturi)    
    Gindire ingusta (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:45)

    John [anonim]

    Nu inteleg ceva,un fapt sau o stare ,explicata de cineva mai sus.Dece blamati numai doctorii rezidenti care vor sa plece din tara ,si le aruncati in fata ,chiar cu o stisfactie stalinista as zice,cu revolta muncitoreasca,ca sa isi plateasca studiile facute pe banii publici,si nu va revolta absolut deloc plecarea inginerilor din constructii,a economistilor ,chimistilor , etc..Sa inteleg ca acestia nu conteaza?Si faptul ca ei sau angajat la o firma privata si nu la o firma de "stat"(cite or mai fi din astea),sau ca bugetar,ei nu ar trebui sa plateasca scoala platita din bani publici?Dupa logica voastra ar trebui castatul sa angajeze cel putin 5 ani dupa terminarea studiilor pe toti studentii actuali.Si continuati cu replica ca in strainatate se platesc studiile din greu,bla bla,bla.Da se platesc din greu ,dar acolo e o societate normala,unde daca vreau sa ajung medic sau altceva ma pun cu burta pe carte si reusesc sa cistig chiar si o bursa,si am sansa sa porfesez in ceea ce imi palce si pt ceea ce am fost pregatit.Iar daca nu vreau sa invat ca-s lenes si prost ma angajez ca lucrator la morga de exemplu si tot o duc normal.E drept ca nu imi iau Volvo sau Mercedes,din salariu dar imi iau Ford.Aici am destui cologei cu facultatea terminata intr-un domeniu si activeaza in cu totul alt domeniu.astia nu trebuie sa dea banii inapoi????
  • 0 (0 voturi)    
    sfaturi (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:21)

    un medic "batran" [anonim]

    cei care va simtiti in stare - PLECATI CAT MAI REPEDE!!! aici nu se intrevede nici un viitor pentru voi - v-o spune cineva care a incercat ani de zile sa schimbe ceva, cat deputin, din sistem. cunosc bine si ministerul si casa de asigurari si colegiul medicilor - asa ca stiu ce va sfatuiesc. s-auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    sugestie (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:35)

    resp [anonim]

    sugerez medicilor interesati sa plece in Franta sa transmita informatii sau intrebari despre acest demers si pe lista de discutii a unei asociatii din Franta: aderf_info@googlegroups.com
    (este asociatia studentilor si doctoranzilor romani din Franta). Sint si medici in aceasta asociatie si vom putea da informatii sau lua legatura.
  • 0 (0 voturi)    
    alt forum pe aceeasi tema (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:55)

    tapirul [anonim]

    Rubrica de pe site-ul studentilor la medicina citat in articol (nu e site-ul rezidentilor, nota bene) a fost moşită de mine acum ceva ani. Intre timp am creeat un alt forum de discutii pe aceeasi tema.
    http://oregonstate.edu/~dogaruc/cum-pleci-din-tara/index.php
  • 0 (0 voturi)    
    Viata e grea (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:57)

    Merce [anonim]

    Problema este foarte serioasa si din pacate doar cei care sunt in sistem sau in apropierea sistemului o vad. Da, se iau mii de euro la nivel de profesor si de medic specialist dar ca sa ajungi specialist si cu post iarasi dai mii de euro la minister, colegiu, profesor,etc. Si nu ajunge sa ai banii, trebuie sa ai si relatiile, pentru un post de ginecolog se fac interventii din Parlament si din Guvern.
    Dar medicina este esentialmente o meserie de pasiune, este o meserie grea in care devin buni doar cei care sunt real pasionati de asta si pe cale de consecinta ei vin din diverse medii, inclusiv mai putin favorizate. Ei au sanse minore azi in Romania, si de aceea este normal ca pleaca doctorii tineri si asistentele.
    Problemele o sa fie vizibile peste 5-10 ani cand practic nu vor mai fi doctori buni in Romania. Oricum si in prezent eu apelez la cunostintele din lumea medicala ca sa stiu unde sa merg sa ma tratez pentru ca pe aceeasi specialitate poate fi un incompetent sau un doctor extraordinar.
    Pentru exemple vedeti partea de obstetrica - gineco, multe paciente vin cu traumatisme, putine insa sunt deplin multumite. La fel pentru doctorii pediatrii, sunt copii care nu se vindeca dupa 3 lui de tratamente si specializari si altii care dupa 2 saptamani sunt OK daca au ajuns la un doctor care a pus diagnosticul si tratamentul corect.
    Salariile insa trebuie sa creasca pentru personalul medical si din educatie chiar daca va mai ramane coruptia. Pentru ca altfel nu vor mai exista medici si profesori buni deloc in tara.
  • +1 (1 vot)    
    Parerea unui insider (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:00)

    Tudorescu [anonim]

    Vad multe dezbateri pe tema raportului salariu/putere de cumparare. Poate este bine sa clarific ceva.

    In calitate de doctor anestezist, care a lucrat in Romania, in Franta, in Marea Britanie si SUA (unde sunt si acum). Va pot spune ca peste tot am dus-o mai bine ca in Romania, din toate punctele de vedere.

    Cel mai bine pe de departe traiesc acum. Nu o sa va spun salariul meu, insa este incomparabil cu orice eram platit in Europa.

    Lucrez intr-un spital privat care imi ofera tot de ce am nevoie pentru a imi exersa activitatea. Nu spun ca sistemul de sanatate din SUA e perfect, dar va pot garanta ca atrage ca un burete pe cei mai buni doctori de pretutindeni. Lucrez aici alaturi de Francezi, Englezi, Romani, Indieni, Chinezi. Si nimeni nu se plange de viata materiala.

    Inainte eram foarte sceptic cu privire la sistemul din SUA, anume de spitale private finantate de companii de asigurari private. Dar acum cand vad cum merge sistemul din interior imi este mult mai greu sa-l critic.

    In fine ma gandesc serios sa ma intorc in tara la pensie. Dar pana atunci mai e.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi ca pensionarii se imbolavesc mai des (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:33)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Tudorescu

      ...daca te retragi in tara la pensie, e foarte posibil sa incapi pe mana doctorilor care mai raman in tara dupa emigrarea masiva.
      Ai risca asta?

      SI in plus, la pensie nici nu prea poti sa iti permiti sa dai multi bani, ca sa motivezi competenta doctorilor.
      • 0 (0 voturi)    
        corect, dar sunt optimist (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:46)

        Tudorescu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Asa e, dar sper sa se schimbe lucrurile pana atunci.

        Ce ar trebui este un sistem mai bine pus la punct, care sa incurajeze prin toate mijloacele imbunatatirea sanatatii oamenilor, la toate nivelele.

        Aici (SUA) nu numai ca medicii sunt deosebit de bine platiti, dar spitalele se bat pe ei. In spitalul unde lucrez eu, se fac angajari inca din anul 2 si 3 de facultate! Sunt studenti care sunt platiti doar sa invete si apoi sa vina sa lucreze in spital. Cand ma gandesc cum mi-am facut eu facultatea, ma apuca o invidie monstruoasa!

        Spitalele se zbat si pentru renume. Un spital recunoscut ca fiind bun in America e o masina de bani! Din cauza aceea se zbat sa ia tot timpul cei mai buni doctori. Problema e ca doctorii de aici avand deja salarii imense ii cauta pe cei din alte parti sa vina. (rezultatul e asa cum am spus, ca vin doctori cam din toata lumea).
  • 0 (0 voturi)    
    hai sanatate (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:04)

    med [anonim]

    ca medic rezident am cateva solutii: ori intru intr-o "familie" din sistem, ori ma pregatesc sa imi cumpar post (din banii altora evident), ori sabotez sitemul din interior cu un cinism pe care nu vi-l puteti imagina ce inseamna, ori invat si emigrez, ori ma apuc sa protestez ca e nasol/bani/invatamant/pile etc si nici nu invat, nici nu am sanse sa intru in sistem, nici nu emigrez.

    aveti medicii pe care ii meritati: daca vreti ca medicii vostri sa fie platiti mai rau ca frizerii, daca vreti ca sefii din medicina sa fie aceeasi ca inainte de 89, daca va amagitit ca puteti scapa de sistem la nevoie cu un privat, o cunostinta, o pila - va insealati amarnic. amarnic amarnic. cand o sa va prinda pe voi sau pe ai vostri durerea o sa va treaca toata pofta de negociere si o sa inghitit tot ce va ofera sistemul cu recunostinta-scarba-nevoie etc.

    voi platiti medicii (si eu, dar eu ca si altii incerc cat mai repede sa parasesc nava. sa nu credeti ca e usor sa pleci din tara - e plecare in bejenie, ca in vreme de razboi. iti lasi familia rudele si parintii ca la nevoie tot pe mana "sistemului" sa intre). voi aveti medicii pe care ii meritati. medicii sa isi rezolve probelemele? poate - in 20-40 ani, cand generatiile de viitoare elite construite de actualelele elite post=ante decembriste vor expira. nu va dati seama ca deja "tinerii medici titulari" (adica cu post in spital) sau cadre didactice sunt copii "actualilor si fostilor", nu aveti cum e drept. voi trebuie sa va cereti drepturile, de a fi ingrijiti la NEVOIE de un medic bine educat, bine platit, normal la cap, politicos, responsabilizabil(!).

    e dreptul vostru sa aveti medicii pe care ii vreti si sa ii platit cu cat vreti, la fel ca si frizerii pe care ii meritati.

    bine ca baga si presa scandal. dar nu ajunge, poate asta e doar inceputul - sa se auda si sa se vada, dar nu va puteti inchipui ce crunt e "in sistem". bebe din 4 luni, 3 sapt, 2 zile e inca sef in sistem.
  • 0 (0 voturi)    
    o mica mare deosebire (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:10)

    vlad tepes [anonim]

    O lume usor dusa cu pluta, prin comparatiile pe care le face: care este puterea economica a Frantei si care a Romaniei.? Impartiti 2154 la 79 (miliarde de euro) cate este PIB-ul uneia si al celeilalte. Romania a fost, de cand se stie ea, o tara inapoiata in raport cu restul Europei. Numai o patura foarte subtire a populatiei a dus-o bine, dar nu gratie dezvoltarii economice, ci pentru ca a trait pe spatele celorlalti, facilitand strainilor praduirea economica a tarii. Dupa 20 de ani de la caderea comunismului, lucrurile se misca greu, foarte greu. Progresele sunt dureros de lente. Romanii au facut in tot acest timp ceea ce au stiut mai bine: au furat. Cu legea in mana. N-au produs, nu s-au zbatut sa-si fructifice inteligenta tehnica sau economica, n-au inovat, n-au impulsionat vreun domeniu, ci au furat. Din cand in cand se gaseste cate un destept si se mira: dar, americanii? Dar francezii? Chiar nu se vad diferentele ?
    • 0 (0 voturi)    
      iti spun eu care e diferenta (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:49)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      Diferenta e ca noi ne furam intre noi, pe cand tarile de care vorbesti tu fura la nivel de stat. Si fura de sute de ani. Noi suntem niste fraieri la nivel de stat si niste jigodii la nivel de om de rand. Asta e diferenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie! (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:16)

    Johnny [anonim]

    Din pacate, nu trebuie sa uitam ca intreg sistemul ne impinge sa plecam. Stie oare cineva care nu lucreaza in sistem cum te simti cand, in urgenta lucrand, iti vine un caz grav, pe care il pierzi din cauza ca nu ai medicamente? Cum e cand stii ce ar trebui sa faci, dar nu poti, pentru ca nu ai cu ce? Nu ai laboratorul, aparatura care ti-ar trebui...
    E drept, si salariile sunt mici, si nu vreau sa intreu in detalii... poate ca cresc in timp, dar cand esti tanar e imposibil! As vrea sa va rog sa va ganditi ce inseamna sa fi rezident, dar sa nu ai domiciliul in centru universitar... cat costa o chirie? Cat costa cartile? Cat iti mai ramane oare din salar ca sa si mananci? Marea majoritate pleaca de foame si de rusine, in opinia mea. Nu zic ca nu e greu si pentru restul lumii... dar atunci de ce suntem condamnati cand facem pasul? Asta e, imi pare rau, dar... mi-e foame! Trebuie sa plec! Imi pare rau, mi-e greu, dar ce sa fac???
    • 0 (0 voturi)    
      uite ce se poate face (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:41)

      john_007 [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Uite la ce ma gandesc eu: cu fuga nu prea vad cum se pot rexolva lucrurile. Ok, nu iti mai moare tie un om pe masa de operatie, insa o sa i se intample asta altui coleg de-al tau. Pentru ca problema lipsei banilor si a medicamentelor ramane. Si ea nu poate fi rezolvata prin plecarea doctorilor, inginerilor si muncitorilor din tara.
      Poate ca ar fi mai bine sa formati un sindicat puternic si care sa ceara in primul rand un control mai aspru al fluxului financiar in M.Sanatatii.

      Oricum, ca tot s-a vorbit pe aici de tari dezvoltate. Ele au ajuns asa nu prin plecari masive, ci prin uniri de opinii, formare de sindicate si alte grupari asemenea - puternice.
      Poate ca acum, in pragul unei crize, ar fi momentul sa vedem daca se poate rezolva ceva printr-un front comun, si nu prin divergente nesfarsite de opinii.

      Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    cine castiga din plecarea medicilor rez?titularii! (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:17)

    med rez [anonim]

    nu va dati seama de un lucru evident: primii care beneficiaza de emigrarea medicilor rezidenti, absolv de medicina, medicilor etc - sunt chiar medicii - dar cei deja intrati in sistem. Scapa de tinerii medici cu pretentii, care pot candida pe posturi, pot face scandal, nemultumiti - scapa de concurenta pentru spaga. Le raman mai multi pacienti, care in sistemul din ro oricum nu au alta alternativa la monopolul postcomunist de stat careface ce poate si pe care pacientii spera sa il induplece cu o spaga sa poata mai mult decat pentru altii macar, sa faca macar cat ar putea sa faca.

    medicii titulari, cadrele didactice (nu va vine sa credeti) incurajeaza aceasta migratie. oficial se vaita... vaaaai ne pleaca medicii ce os a ne facem, dar primi care castiga sunt titularii. si invatamantul medical care produce exces de absolventi care tre sa se piarda pe undeva, doar nu o sa ramana in tara cu pretentia de a face medicina.

    daca sunteti atenti dincolo de o victimizare vaaai e o campanie de a elibera concurenta pentru cei care "raman", respectiv cei care trebuie protejati de sistem (cei care si-au cumparat posturile, sunt in familii care protejeaza etc).

    o sa fie mereu doctori in romania, spitalele o sa fie prile de doctori care au candidat siguri pe post la concurs pentru ca eventualii contracandidati stiau pentru cine e scos postul la concurs si nici macar nu s-au umilit sa ii faca o perceptie de legalitate la cumnatul, ginerele, fiul lu' ... x

    o sa fie doctori care o sa lucreze pe oricat in ro, care o sa aiba mosia de paturi de spital de administrat, care o sa se lase induplecati sa faca ce poate sistemul cu o spaga si care cand nu o sa se lase induplecati o sa iti tranteasca ... asta e, nu se poate, noi am facut ce se poate, ai venit prea tarziu, pacientul e de vina...

    o sa fie doctori in ro, ca si pana acum, stati linistiti. numai ca nu doctorii pe care credeti ca sunt, ca vor fi si care ati vrea sa ii aveti. odata o sa ii vedeti
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt perfect de acord cu tine (Vineri, 24 iunie 2011, 12:51)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui med rez

      Eu sunt medic specialist de 2 ani si numai cine e medic rezident sau a terminat nu demult timp " asa-zisa " pregatire de rezident intelege situatia.
      De ce crezi ca au fost posturile si daca mai sunt si acuma o parte blocate de le-au deblocat abia dupa nenorocirea de la Giulesti ? Raspunsul e rautatea si lacomia majoritatii natiei asteia ( dupa mine in proportie de 80% ).Pentru ca ei vad in tine un potential concurent si astfel isi pierd pacientii si de aici ciubucul.Dupa ce ai dat infectul si jegul de rezidentiat "in mod normal " ca rezident trebuie sa ai drepturi care din pacate nu prea le ai.Esti la cheremul a tot felul de scarbe fiind obligat sa le suporti furiile unor nebuni sau nebune iar tu sa fii smerit in fata lor ca daca protestezi ai parte de represalii.
      Sunt diferite moduri de a te indeparta de pacienti precum:
      1.La vizita te balacaresc in fata pacientului pentru a te discredita ( normal nu e frumos, stii codul deontologic dar la noi el nu prea se respecta ).Pai pacientul va spune: " Doamna Doctor sau Doamna Profesoara e foarte buna, dar rezidentul e un nimic.Nu m-as da pe mana lui deloc."
      2.Cand incepe vizita ti se ordona sa iesi sau sa astepti pe culoar.Sau esti trimis cu diverse treburi.
      3.Nici nu apuci sa reostesti 2-3 cuvinte la intalnirea cu indrumatorul sau cel ce te coordoneaza ca de indata ce vad foaia de repartitie se uita la tine in sictir sau cu o manie de parca esti dusman de moarte si nu coleg.
      Scopul tau e ca la modulele pe care le faci in cadrul pregatirii sa inveti ceva.Nu tu trebuie sa faci doar hartogaraie iar la vizita nu discuta cu tine, majoritatea lor nefiind dispusi sa iti impartaseasca ceva, altfel cum am zis mai sus isi vor pierde pacientii.
      Desi toti asa zis mari profesori ( ca doar o parte au ajuns pe merite ) uita ca au fost si ei rezidenti si se uita la tine de sus cu aroganta.
    • 0 (0 voturi)    
      Continuare (Vineri, 24 iunie 2011, 13:05)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui med rez

      Odata ajunsi titulari sau asa-zisi mari profesori stiu ca in sistemul nostru nu ii poate da nimeni afara.Se poarta execrabil cu tine stiind ca nu patesc nimic.El e sef iar tu un nimic, mai ales ca stie ca ff greu sau nu vei ajunge in acel spital.
      Iti dau doua exemple.
      Primul: o colega rezidenta pe Medicina de Familie.Avea modulul de MF intr-un cabinet.Intra cu repartitia insa nu apuca sa rosteasca 2-3 cuvinte ca doctorita s-a declansat cu un potop de furii precum: Nesimtito, ce cauti aici desi nu era vina ei.
      A avut noroc ca, cand a mai trecut pe acolo cu alte ocazii au mutat-o la alt cabinet.
      Al doilea: alta colega pe Interne a vrut sa dialogheze cu doctorita precum: De ce credeti ca e asa, sau de ce e asa?
      Stii care a fost reactia doctoritei ?S-a infuriat si a inceput sa arunce cu portocale in ea de fata cu asistenta.
      Ori asa ceva e inadmisibil.Si am ajuns asa pentru ca ne complacem.Ne-am obisnuit sa ne resemnam cu : asta e, mai lasa-ma in pace in amarul meu.
      Daca noi rezidentii ne uram intre noi sau ne mancam ce sa mai zicem de asta care au terminat recent perioada de rezidentiat ?
      Faptul ca ii caineaza pe medicii care pleaca asa cum ai zis tu sunt minciuni.In realitate ei nu mai pot de bucurie ca scapa de niste " poveri ".
      Le pare rau ca nu mai are cine sa le faca hartogaraia si pe cine sa isi verse furiile.
  • 0 (0 voturi)    
    Franta (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:35)

    cercelusa [anonim]

    Vad aici o groaza de pareri , unele pro altele contra. Eu sunt in Franta din noiembrie si pana acum am reusit sa traiesc decent si sa ma si plimb de cam 1000 E pe luna(celalta 1000E imi ramane in cont lunar), in Romania nu mi-as fi permis toate lucrurile astea(cateodata nu aveam nici bani de paine)
    • 0 (0 voturi)    
      @cercelusa (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:02)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui cercelusa

      1000 plimbari, 1000 ramin - intreb si eu ca omu': da' din ce traiesti?
      ca doar n-oi cistiga 5000 in mina ca aia nu scriu pe forumurile romanesti
      • 0 (0 voturi)    
        re (Luni, 11 februarie 2008, 9:53)

        cercelusa [anonim] i-a raspuns lui gogu

        ma repet:de 1000 traiesc decent+ma plimb
  • 0 (0 voturi)    
    australia (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:42)

    m [anonim]

    dragi doctori si alti specialisti ,
    veniti si in australia, ca tratamentul social e foarte bun; e drept alta cultura, dar se plateste bine munca de orice natura ar fi ea; imi e ciuda ca avem atatia oameni capabili in tara, iar aici indienii si chinezii sunt tari doctori, veniti cu studiile de la ei; abia ca vorbesc engleza, pun diacnosticul dupa ce se uita jumate de ora in computer... ...traduceti-va diplomele, aplicati pe la spitalele din australia pentru un loc de munca si ei va pot da viza de munca pe max. 4 ani de zile, dupa care rezidenta permanenta... e mare nevoie de medici, indiferent specializarea...
    site-ul de emigrari in australia sau pentru orice tip de viza este www.immi.gov.au, aici puteti gasi orice informatie pentru viza; dati-le telefon ca sunt foarte draguti sa va ajute cu informatii

    va pup si fiti destepti si sanatosi
    cu bine din AU
    m
  • 0 (0 voturi)    
    medicii in Canada (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:46)

    mitza [anonim]

    Nu inteleg de ce sunt incurajati medicii sa vina in Canada...ca sa se procopseasca cu toata gama de hepatite, HIV a.s.o...pt ca in Canada vin toti nespalatii care abuzeaza de sistemul "gratuit" si isi sponsorizeaza toata linia genealogica...Nu e nimic gratuit, e doar o iluzie...

    Romania TREBUIE sa faca ceva pt medici sa-i tina acasa si cat mai curand. Este anormal ca dupa ce fac 6 ani de fac. (mai mult decat oricare fac tehnica) + rezidentiat, specializari si dupa ce muncesc pe branci sa fie platiti doar atat. Daca guvernul ar face ceva, s-ar elimina si mita care in cazul asta mi se pare justificata....
  • 0 (0 voturi)    
    mi se pare trista situatia medicilor (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:10)

    mitza [anonim]

    Am inceput sa citesc comentariile voastre si mi se pare trist ca un medic sa isi consume energia cu politica si calcule cat costa o ceapa degerata.

    Nici nu e de mirare de ce devin intepati...pt ca noi ceilalti ii intepam, in loc sa le acordam tot respectul nostru...aceeasi situatie e valabila si in cazul profesorilor...

    Daca un medic in Romania ajunge sa ne salveze copilul, atunci ii pupam mainile, dar nu putem sa ne gandim la asta inainte de a ne da cu parerea.

    Traiesc in Canada si am fost impresionata pana la lacrimi de profesionismul pediatrilor romani atunci cand am fost in Romania, de flerul lor si de bagajul lor mare de cunosinte pe care sunt deschisi sa il impartaseasca...Ceea ce medicii in Canada nu descopera cu toate aparatele lor, un medic roman a vazut numai uitandu-se la conformatia capului...

    Acum medicii nu ar trebui sa-si piarda timpul sa va raspunda unor amagrati dintre voi, pt ca va sunt superiori...

    Romania TREBUIE sa faca ceva pt medici, ca si un medic sa spuna la fel ca baiatul din IT ca incepe sa vada lumina de la capatul tunelului...
  • 0 (0 voturi)    
    am vrut sa spun "agramati":))) (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:18)

    mitza [anonim]

    m-am infierbantat si mi-au scapat degetele pe tastatura..:))))
  • 0 (0 voturi)    
    Strainatate??? Habar nu aveti cum se traieste aici (Joi, 7 februarie 2008, 8:35)

    Ana-Maria [anonim]

    Dragi viitori medici... pot sa va intreb si eu ce munca grea prestati voi in timpul rezidentiatului?? Pentru stat degeaba nu va da nimeni bani... Si in plus... daca sunteti asa de nemultumiti de ce ati ales sa faceti facultatea de medicina??Ca apoi sa va plangeti ca nu aveti salarii bune?? Sincer.. eu in locul vostru m-as ascunde... Ar trebui sa fiti multumiti ca puteti sa faceti practica si sa primiti si bani... in schimb aia care fac dreptul v-ati intrebat vreodata cati bani trebuie sa dea ca sa faca practica dupa ce termina facultatea?..
    Spunea cineva ca medicii nu sunt tratati cu respesct sau ca lumea nu respecta tratamentul... 1. medicul care nu este respectat ori nu stie sa isi faca meseria , ori se crede atat de bun incat la omul de rand nici nu se uita... 2. Inca nu am intalnit un om bolnav care sa nu urmeze tratamentul medicului...
    Cat despre strainatate.... voi chiar credeti ca aici veti fii primiti cu bratele deschise pentru ca veniti din Romania ?? Va inselati... Si in plus.. imi puteti spune cine va garanteaza macar 80% ca o sa puteti sa lucrati ca doctori in strainatate?
    Oameni buni... in strainatate se traieste la fel de rau ca in Romania...poate chiar mai rau... (eu sunt in Italia si din pacate nu ma pot intoarce in Romania pt ca sunt la facultate si trebuie sa mai astept 4 ani...insa daca as putea m-as intoarce). Cheltuielile... pai sa vedem... Un om care lucreaza in fabrica respectiv cu un salariu acceptabil iar in jur de 1300 euro pe luna.... chiaria pe un apartament de cc.70mp costa 400 euro , curentul e aproape 0.50 euro/metru cub, benzina pt masina ca sa mergi la munca te costa 1.33e/l, painea cea mai ieftina este 1.70e, 1kg de salam te costa cel putin 5 euro... carnea de pui este tot in jur de 5 , 6 euro/kg... , gazul metan te costa 0.60e/mcub , petrolul (in cazul in care nu ai metan) te costa 1.20e , butanul la fel ca petrolul... si as putea sa mai continui...
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare... (Joi, 7 februarie 2008, 8:58)

    Ana-Maria [anonim]

    Si sa termin cu cheluielile... dupa ce platesti chiria si necesitatile daca iti mai raman in mana dintr-u salariu de 1300, 200 euro atunci esti fericit...
    Singurele chestii care sunt mai ieftine aici decat in Romania sunt masinile si hainele de firma gen Adidas, Nike si etc... si incaltarile... insa toate celalalte cheltuieli sunt mult mai babane decat in Romania...
    So.. dragi doctori nu va mai plangeti de mila... ca eu si altii ca mine nu va plang... ca nu aveti salariile asa de mici cum vreti sa faceti lumea sa creada... si de spagi sa nu mai vorbim... tinand cont ca acum cica vor sa le legalizeze... dar oare daca le legalizeaza...oameni buni cati dintre ei va vor da macar o amarata de chitanta care sa dovedeasca ca ati platit spaga... Problema cu spagile este in felul urmator... nu doar ca oamenii care nu isi pot permite sa le dea isi risca propria viata... ci respectabili doctori nici macar nu platesc impozite pe banii primiti din spaga..
    A..inca cineva... zicea cineva mai sus de un neurochirurg care merge cu tramvaiul... as vrea sa il intalnesc si eu pe respectivul care inca nu si-a luat ultimul model de BMW...
    Sunteti foarte naivi ca sa nu zic incuiati...cei care credeti ca in strainatate e raiul pe pamant si ca umbla cainii cu covrigi in coada... Dar v-as ruga sa mergeti pe la Roma si prin alte orase ale lumii sa vedeti pe altii ca voi care dorm pe cartoane si sub poduri .. pt ca au vandut pana si tricoul de pe ei ca sa plece in strainataturi si cand au vazut despre ce este vorba nu au avut curajul sa se intoarca in Romania... pt ca deh draga.. sa nu rada vecinu de ei ca nu au venit cu nimic...Lasand la o parte cheltuielile si preturile de aici... stie cineva din Romania cat muncesti pt 1000 euro in strainatate si cate prejudecati si toturi psihice trebuie sa induri ca sa traiesti aici????Nu cred.. pt ca "barosanu cu mertanu" care vin din strainataturi nu zice la nimeni ca era muritor de foame si ca spala wc ca sa ia 20 euro pe zi sa isi ia o paine...
    • 0 (0 voturi)    
      580ron (Joi, 7 februarie 2008, 9:30)

      med rezident chirurgie [anonim] i-a raspuns lui Ana-Maria

      sunt rezident pe neurchirgie an 3 si salariul care l-am primit pentru luna decembrie pe 15 ianuarie a fost 580 ron in mana (pe card adica). ei? ce zici? acu cica o sa vina al treispelea salariu, spre mai. deci o sa am bani nemunciti. stai, am si niste bonuri de masa, 20 la numar.

      ca sa nu iti raspund pe un ton agresiv la ce spui (agresivitatea o sa o intalnesti cand o sa ai de-a face REAL cu spitalul, stai linistita insa) - incearca sa faci deosebirea intre medicul rezident (in formare) si medicul specialist care interneaza, externeaza, da medicamente, decide, are paturi, si-a cumparat postul, etc. rezidentul e fiul ploi, face ce poate, ce i se spune si ia cat i se da.

      dar nu asta e deosebirea care trebuie sa o faci, intre tipuri de medici: ci intre medicii care fac ce pot sa supravietuiasca intr-un sistem haotic si umilitor si cei care-l mentin, l-au preluat facut de altii, care-l reglementeaza, formeaza, finanteaza: sunt niste ministere (finante, sanatate), niste comisii in parlament care decid (prin vot democratic) care e salariul cui, care e bugetul pentru achizitii al spitalului etc

      cu strainatatea ai dreptate, cu 1300-1600 de euro nu se face lumina, de obicei la medici rezidenti care se duc sa umple locurile libere ale altor sisteme li se da si cazare prin spital ca sa mai compenseze, iar munca te asigur ca nu e de 8h/zi, ca muncitorul in fabrica pe care-l vaiti.

      sanatate!
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:45)

        Ana-Maria [anonim] i-a raspuns lui med rezident chirurgie

        Eu nu il vait pe muncitorul din fabrica.. ci pur si simplu zic ca ala munceste in schimb voi nu munciti.. si nu zic ca este vina voastra neaparat.. pt ca mi se pare normal ca fiind incepatori sa nu faceti ce fac altii care sunt medici de 20-30 de ani... insa nu vad de ce trebuie sa va plangeti atat de mila.. nu sunteti singurii care sunt prost platiti... sunt si altii ca voi... doar ca pe voi nu va intereseaza asta.... eu zic ca ar trebui sa fiti multumiti ca aveti posibilitatea sa faceti rezidenta si primiti si ceva bani.. chiar daca considerati ca sunt putini...pt ca atunci cand ai facut facultatea nu cred ca te-a platit nimeni.. e acelasi lucru.. in facultate ai invatat teoria si acum trebuie sa inveti si practica... so.. de ce sa fii platit pt un lucru pe care tu personal ti l-ai ales fara sa iti fie impus de nimeni??? Poate gresesc eu ... sau poate nu... Oricum din partea mea puteti pleca toti din Romania.. doar 10 in plus 10 in minus nu schimba cu nimic situatia.. si asa lumea moare pt ca nu are bani sa dea spaga si asa mai departe... . Asa ca in momentul de fata nu vad ce rol mai au doctorii ...
        • 0 (0 voturi)    
          un om bolnav (Luni, 11 februarie 2008, 21:11)

          curs [anonim] i-a raspuns lui Ana-Maria

          ""2. Inca nu am intalnit un om bolnav care sa nu urmeze tratamentul medicului... ""

          se vede ca nu stii sistemul ,citi vecini,cunoscuti ai tai au apelat la magicieni,vajitoare ,ceaiuri minune etc. dupa ce au aflat ca au o boala cronica grava gen cancer,diabet .80 % cred ca e un procent aproximativ bun ,ei bine toti acestia cel putin pentru un moment au ales sa nu asculte de medicul lor .
  • 0 (0 voturi)    
    nu am mai avut rabdare... (Vineri, 29 februarie 2008, 22:11)

    un coleg [anonim]

    Salutare dragi colegi...incepusem sa citesc posturile dar mi-am pierdut rabdarea...

    Parerea mea e ca discutia cu persoane din afara sistemului e inoportuna.. si in plus nici nu avem nevoie sa ne explicam deciziile celorlalti.. e amuzant cand vad ca stati sa explicati unor oameni rupti de realitate de ce suntem nevoiti sa plecam.... eu unul sunt satul sa imi fac cumparaturile cu cardurile parintilor si sa ii sun cand mi se afisaza intretinerea ..
    Nu am vrut sa fiu o povara pentru societate.. am invatat (departe de gandul meu sa ma vait ca ar fi grea.. e o facultate usoara.. oricine care are 6 ani de pierdut,stie sa citeasca si are bunavointa si o face.. ) si anul asta termin -> licenta si rezidentiat.. serios acum... puteam face mai mult de atat pentru a avea o viata decenta si a fi respectat?? (ca meserie ,nu ca persoana )

    Daca plec si las in urma familie, prieteni, delta,munti si alte cele e doar pentru asta.. pentru o viata decenta, pentru a fi respectat si pentru a nu fi injurat de smecherasii care vin dupa ce au stat cu raia pe ei 2 luni si nu au venit la medic.. (si prin viata decenta nu inteleg z3 sau x5 ca profesori de chirurgie de prin anumite spitale ... doar nu 41 aglomerat in fiecare dimineata si nu 336 mustind a transpiratie.. nu zic vila in stil colonial in cartierul francez..zic casa mea,fie ea si un apartament cu 2 camere si macar bani pentru haine si carti si CME pe la congrese..nu pentru figuri... ) si sunt sig ca toti pleaca de nevoie,ca aici nu se merita,nu ca sa adune saci de bani...

    P.S. ma duc sa imi iau Xanax-ul si sa ma apuc de citit.. succes tuturor colegilor.... si lasatii pe cei care se dau filozofi si atotcunoscatori ca saracii ar fi istoviti numai daca ar cara un Harri nu e nevoie sa il mai si citeasca :)
  • 0 (0 voturi)    
    ha (Vineri, 29 februarie 2008, 22:21)

    un coleg [anonim]

    haha, dovada ca nu stiu pe ce lume traiesc si se dau filozofi este domnisoara Ana-Maria... dansa nu stie de "pre-clinic" si "clinic" si nu stie ca noi avem 2 luni de vacanta din care una suntem in practica in spital... si desigur nu stie ca rezidentii muncesc pe branci in spital...

    ce urmeaza e pt dansa:
    (domnisoara ,dumneavoastra probabil nu faceti nimic acolo in practica la "gaze" dar noi in spital facem anamneze -dati un google daca nu stiti ce inseamna- punem diagnostice si recomandam si tratament.. scriem in folie de observatie, luam tensiuni si toate cele.. singura diferenta dintre rezidenti si medic specialist este ca nu avem inca drept de parafa si ca suntem nevoiti ca in anumite cazuri sa ne consultam cu superiorul.. daca dvs aveti imresia ca stam si noi pe acolo la o cafea va invit sa faceti o plimbarica pana la o clinica universitara.. si pe cine vedeti muncind mai mult si alergand de colo colo cu pacienti si stand la capul patului, intrebati ce functie are... raspuns=rezident)
  • 0 (0 voturi)    
    @ Ana-Maria (Vineri, 29 februarie 2008, 23:54)

    un coleg [anonim]

    imi cer scuze, dar nu ma pot abtine....

    Romania-Bucuresti

    venit=salariu: 600 roni (rezident)
    cheltuieli:
    -300 intretinerea (am apartamentul meu... cadou de la ai mei ca altfel dormeam si eu sub podurile alea de care zici ca nu sunt destule locuri la cmin pt rezidenti)
    -internet 30 roni (trebuie sa fim la curent cu ce se intampla in medicina.. si cei de dincolo asta folosesc cand au de anuntat un nou medicament/tehnica/descoperire.. cand mi-am pus internet providerul a intrebat daca vreau pentru jocuri.. am zis ca nu..aa,pentru mess , a conchis el.. Nu!,noi folosim internetul in alte scopuri)
    -40 electricitatea.. am si eu becuri si frigider.. (tot cadou)
    -20 apa (foarte necesara de altfel)
    -15 CME (exista un program numit Invatamant Medical Continuu.. trebuie sa mergem periodic la cursuri,congrese, sa dam examene.. si toate astea costa... trebuie sa avem un numar de credite in fiecare an.. ca in facultate..)
    -70 abonament la mijloacele de transport in comun(suprafata si metrou ca nu stam peste drum de spital ).
    -35 roni telefonia mobila (presupunand ca nu face prea mult cost suplimentar )
    .........................................................................................
    calcul.. din salariu raman 90 roni

    Astia sunt bani pentru:
    -----Mancare (nu zic ca un medic stie ce ar trebui sa manance si ca isi face un meniu cu fructe,proteine de calitate superioara si eventual uleiuri vegetale)
    -----Haine.. poate aveti impresia ca halatele si papucii sunt dati de spital..ei bine nu, le cumparam din banutii nostri...nu mai zic ca nu cred ca va doriti un medic imbracat cu haine din SH
    -----Cosmetice....da,noi chiar ne cumparam protex si chiar ne spalam pe dinti si chiar folosim antiperspirant..

    parerea mea e ca de 90 de lei nu pot lua nici mancare, nici haine nici cosmetice pentru o luna intreaga.... ce sa mai zic sa le iei pe toate trei...

    unii au vise,copii,hobby-uri.. .eu renunt la ele..dar macar de mancare sa am.

    o zi buna !
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei ce vor un rezidentiat (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 13:52)

    Mihai Petroiu [anonim]

    stiu, un studiu cere un sacrificiu enorm din partea d-voastra, dar si al multor parinti. Dupa 6 ani de studiu fiecare ar vrea sa poata trai omeneste. In Germania exista posibilitatea de a face un rezidentiat cu un venit lunar de minimum 3000 pina la 4000 de Euro pe luna cu conditia de in vata limba germana certificat(B1 sau B2) iar pentru cineva care a terminat o facultate de medicina reuseste sa invete sio limba straina .Va pot spune ca nu LUX dar se poate trai lejer.
    daca doriti mai multe in informatii puteti sa-mi scrieti.
    micha.steiner1@gmx.de si poate va pot ajuta. in citiva ani veti ajuta si d-voastra oamennii, mai ales cin dva veti reintoarce in tara ca specialisti de nivel mondial.

    multe salutari sarbatori fericite

    Mihai Petroiu
  • 0 (0 voturi)    
    Buna ziua (Marţi, 18 ianuarie 2011, 23:14)

    nelu [anonim]

    Am citit comentariile de mai sus.Am vazut ca in unele se specifica ca daca medicii vor sa plece din tara sa plateasca scolarizarea.In primul rand intrebare este: pleaca numai medicii ? Nu.Au plecat avocati, ingineri, profesori.Multi zic: cand ai vrut sa te faci medic te-ai gandit ca salarul va fi de mizerie? Desigur ca in tara asta toti avem salarii de mizerie.Dar intrebarea este: cu 600 ron sau 900 se poate trai decent?Eu am fost medic rezident si stiu ce inseamna sa ai salar de mizerie.Am avut noroc ca m-au ajutat ai mei.Altfel din salar nu imi ajungea decat pentru intretinere si atat, sa nu mai vorbim de restul.Sa diferentiem dupa parerea mea atentia de spaga.Una este cand primesti o atentie si alta e cand conditionezi acul medical cerand spaga.Cu asta din urma nu voi fi niciodata de acord.Respectiv lasat sa moara ca nu a adus atentia.
    Iar atentia a dus la mancatorie in sistemul medical ( cine este medic stie ce se intampla mai bine).Unul din motivele pentru care posturile sunt blocate este si mancatoria, respectiv cat mai putini rezidenti ( pt ca ei sa nu isi piarda pacientii respectiv atentia sau spaga).
    In plus nu suntem uniti ( dar deh, e de prisos sa vorbesc de unitate la noi cand ne mancam si ne uram intre noi).In ce sens zic asta.Ca ai nostri iubiti parlamentari conducatori nu se duc in spitale de stat.Nu, ei se duc la particular sau in afara.Stiti poezia lui Eminescu: ai nostri la Paris invata.Ei bine eu am schimbat cu: ai nostri la Paris se trateaza-cazu lui Tariceanu.Atata vreme cat nu se duc in spitale de stat ii dor in 14.Ia sa fi mers acolo numai ( ex in provincie) si sa vedeti cum scoteau bani.Am zis de unitate.Singura solutie este sa ne unim cu totii, sa mergem in fata parlamantului si sa ii bombardam cu proteste pana vom reusi.In acest fel vor fi obligati sa dea bani suficienti pentru sistem.Prima conditie pentru a opri exodul medicilor este marira salariilor pe masura inflatiei.Daca ne plangem si nu vom face nimic ramanem in aceeasi situatie.
  • 0 (0 voturi)    
    emigrare medici (Joi, 17 mai 2012, 12:37)

    RoxanaElena [anonim]

    Mai am putin si termin Facultatea de Medicina Generala si mi-am format o parere si despre sistemul medical, si despre medici si asistente, si despre pacientii romani. Dupa ce ca sunt platiti mai mult decat prost, medicii si asistentele mai trebuie sa si stea in putoarea pacientilor, pentru ca, fapt adevarat, romanii sunt imputiti(nespalati) si sufera de sindromul de ev-mediu, nu stiu cum se face ca majoritatea vin la spital pentru prima data cand sunt in stadiul terminal al nu stiu carei boli! :O Din partea mea puteti sa crapati cu totii, care aveti creierul prea atrofiat sa judecati ce se intampla in jurul vostru si papati rahat in loc sa faceti ceva concret! L-ati dat jos pe Ceausescu pentru ca nu aveati libertatea cuvantului si nu puteti sa-i dati jos pe astia ca muriti de foame? Care poate sa plece, sa plece, daca in propria tara nu exista sustinere si toata lumea isi da in cap ca-n jungla >.<
    Arrivederci ciao ciao!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Duminică, 14 aprilie 2013, 23:18)

    alina [anonim]

    Buna seara tuturor!Sunt in primul an la medicina,insa m-am gandit de curand sa plec dupa terminarea facultatii,la rezidentiat sau probabil sa ma stabilesc definitiv in Italia..Stie cineva care sunt cerintele?