Prima reacție a ministrului Justiției după Raportul MCV: Are iz politic, sunt multe interese, folosește standarde duble. El nu exclude ca Guvernul să atace MCV la Curtea Europeană de Justiție

de M.H.     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:40 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a avut miercuri o primă reacție după publicarea Raportului MCV, el susținând că acesta are iz politic, folosește standarde duble și se raportează la obiective mișcătoare. El a mai susținut că este cam mult să se solicite, de exemplu, suspendarea legilor, iar acest lucru iese din tiparul MCV. Despre posibilitatea ca Guvernul să atace raportul MCV la Curtea Europeană de Justiție, Toader a spus că nu a vorbit nimeni cu el pe această temă, dar nu a exclus contestarea raportului la CJUE.

Ministrul Justiției a spus, miercuri, că România este atașată valorilor europene, respectă standardele europene, dar în același timp trebuie să aibă demnitatea de a legifera în acord cu Constituția și cu specificul național, în limitele constituționale pentru români.

"De data aceasta cred că raportul MCV are iz politic, sunt multe interese, folosește standarde duble și se raportează la obiective mobile, mișcătoare (...) Erau 4 recomandări, ulterior au ajuns 12, acum s-au adăugat 8, deci vom avea 20 de recomandări", a afirmat ministrul Justiției.

El a susținut că recomandările din Raportul MCV nu au putere juridică peste legea națională. "Le evaluăm, le luăm în considerare și le respectăm prin această grilă", a spus Toader.

Întrebat despre posibilitatea ca Guvernul să atace raportul MCV la Curtea Europeană de Justiției, Toader a spus că nu a vorbit nimeni cu el pe această temă. El nu a exclus însă ca Guvernul să se adreseze Curții. "Cu mine personal nu a vorbit nimeni despre posibilitatea contestării. Am auzit că s-a spus că ministrul a refuzat. Repet, cu mine nu a vorbit nimeni acest subiect (...) Dacă voi fi întrebat voi răspunde. (...) Întâi să vedem dacă, să vedem motivele, și dacă voi fi eu ministru la momentul acela, voi reprezenta", a afirmat Toader.

De asemenea, ministrul Justiției a susținut că este necesară o evaluare riguroasă a conținutului deciziei de instituire a a MCV și a obiectivelor pe care Comisia Europeană le urmărește.

"Trebuie puse față în față decizia cu obiectivele de monitorizare din 2006 cu obiectivele de azi, cele 20, să vedem dacă rămân în limitele deciziei din 2006. Dacă rămân în limite, este în regulă. Dacă se constată o ieșire din limitele din decembrie din 2006, atunci Comisia trebuia să emită o nouă decizie prin care să extindă monitorizarea. După ce facem această analiză, putem discuta dacă putem să ajungem la Curtea Europeană de Justiție. Astăzi nu vă pot spune", a adăugat Toader.

Florin Iordache, șeful comisiei care a modificat legile justiției, a declarat, pentru HotNews, că puterea ia în calcul atacarea la Curtea Europeană de Justiție a raportului MCV, susținând că "partea juridică a acestuia nu stă în picioare”.

"Analizăm. Putem discuta totuși să vedem dacă, discutând, analizând, atacăm sau nu atacăm. De la direcții politice la direcții juridice... Că ei pot face declarații e una, dar când ei îmi spun mie că nu trebuie să fac legile, să le opresc sunt chestiuni... Nu am o problemă cu dezbaterea politică, dar partea juridică nu stă în picioare”, a declarat Florin Iordache pentru HotNews.

CITEȘTE ȘI: Tăriceanu, despre planurile PSD: Raportul MCV nu poate fi atacat în justiție. Nu este un act juridic

















2660 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Pentru eliminarea Bubelor trebuie standarde (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:43)

    un domn [utilizator]

    Triple ?
    • +15 (15 voturi)    
      e un iz de branza (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:18)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar vine de la dom' profesor rector.
      Ati dus tara in gard, tradatorilor !
    • +11 (11 voturi)    
      Băi, da urat e! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:48)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Încep să cred că există legătură între fizionomie și caracter. Ce are de gând? Să obțină binevointa Europei dând o in judecată? Jalnic. Cărțile sunt in mâna electoratului. Ăsta și Dragnea și Ponta au aranjat PSDul.
      • +5 (5 voturi)    
        este Vorba din Popor : (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        sa te feresti de Kiori ( Ciorbica) si Buboshi - Tudorel strungar Model
    • +3 (3 voturi)    
      traba'i simpla (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:33)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      politic, poporul doreste ceea ce zice uniunea europeana, iar din punct de vedere al profesiei dumneavoastra se pare ca sunteti praf!
    • +2 (2 voturi)    
      Mecanicul auto care face pe profesorul .... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 22:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dl. prof.dr.ing.dr.h.c.acad. TT, mecanicul auto care nu a reusit sa-si ia bacalaureatul din prima, nu a intrat la facultate decat in al treilea an de la terminarea liceului, si-a dat doctoratul la Balti si care are o productie stiintifica cu care o universitate serioasa nu l-ar primi nici pe postul de asistent, a facut comentariul ca un mecanic auto, de ce sa ne miram ??????
  • +24 (24 voturi)    
    Asta e! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:45)

    Martinezu [utilizator]

    Specificul national.
    Noi suntem altfel. La noi hotii sunt alesi, si au imunitate.
    Tot parlamentul lucreaza pentru hoti. Specificul national de zeci de ani.
  • -27 (31 voturi)    
    comme d'habitude (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    Tudorel ii face praf pe #rezistentii de aici si aiurea. Cu calm, metoda, ca sa inteleaga si #rezistentii la gandire.
    • +5 (5 voturi)    
      Tot timpul ii face praf ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ..ca praf este el si nu poate face altceva decat praf.

      "De data aceasta cred că raportul MCV are iz politic, sunt multe interese, folosește standarde duble ..."

      Care este "izul politic" care sunt interesele si standardele duble.. numai praful le stie...
    • +6 (6 voturi)    
      ce ma?! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      slugarel face praf doar romania prostuile...
      si tu o sa ai probleme din cauza lui, dar esti prea prost ca sa realizezi... atat!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ai oglinda? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 18:19)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu ti-e rusine de tine? Pentru un minim pe economie la negru sa-ti curga mucii pe aici zi de zi...
      Daca ar fi din pura convingere, te as compatimi si ti as recomanda un medic.
  • -28 (30 voturi)    
    MCV -ul politic trebuie desfiintat in parlament. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:49)

    gv [utilizator]

    Parlamentul ar trebui sa adopte o rezolutie prin care sa declare ca pentru Romania aceasta aberatie numita MCV, acest instrument de a tine Romania in lat ca si colonie, cu permiterea oricaror abuzuri, acest odios MCV nu mai exista si va fi ignorat de toate autoritatile statului roman.
    • +11 (13 voturi)    
      Est pe dinafara total! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:47)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Este scris in Constitutie inteligentule, ca Romania trebuie sa respecte MCV-ul! Vomitati pe forum, inainte sa va documentati.
    • +5 (5 voturi)    
      realizezi ca (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gv

      MCV si respectarea lui este OBLIGATORIE prin CONSTITUTIE!

      parlamentul NU poate sa voteze nerespectarea lui pentru ca NU ar respecta constitutia tarii....

      dar na... sluga psdista nu le are cu legile...
    • +4 (4 voturi)    
      Oare chiar asa de prosti sunt parlammentarii PSD (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 18:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gv

      ca sa faca ce zici matale? Poate multi dar nu cred ca toti.
  • +19 (19 voturi)    
    Si dumneata (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:50)

    ABBV [utilizator]

    ai iz penal pentru favorizarea infractorului!
  • +18 (18 voturi)    
    noroc cu (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:58)

    ostrogotul [utilizator]

    vigilenta vajnicului ministru, care lupta de unul singur pe baricadele uneu justitii independente, contra asupritorului colonialist si imperialist care este CE. Ce ne faceam noi saracii, fara o astfel de vigilenta? Trebuia sa aplicam recomandarile lor "politice" si sa-l bagam la puscarie pe multiubitul conducator Dragnea. Dar datorita acestui ministru incomensurabil, o sa reusim sa il salvam de puscarie pe cinstitul nostru conducator, care de 2 ani de zile se sacrifica pe altarul bunastarii patriei noastre.
  • +17 (17 voturi)    
    Fara rusine (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:01)

    mistydo [utilizator]

    Credibilitatea acestui om .. a ajuns la ZERO! De mai sta pe langa Dragnea... va fi un profesor in care studentii il vor percepe ca peun infractor...cu experinta de complice ...ce le da lectii despre infractori...
    • +9 (9 voturi)    
      oricine se amesteca cu PDS (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:24)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      are credibilitate zero ....sa observat ...cum mai e cate unu altu prin alte partide care are sau i se face dosar penal cum tzup la PSD ....despre ce vorbim. Ideea este alta omul asta o face cu rea vointa! Si va trebui tratat ca atare cand se sparge buba. Condamnat pentru favorizarea infractorilor.
    • +10 (10 voturi)    
      Sunt sigur ca studentii abia asteapta (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:38)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      sa le tina lectii comunistul bubos Toader.
  • +21 (21 voturi)    
    Amice ministru (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    România și-a asumat în acordul de aderare și OBLIGAȚIA de a respecta recomandările MCV (scrie clar acolo); în acest sens, odată cu modificarea Constituției din 2003, am stabilit că tratatele UE și celelalte reglementări cu caracter obligatoriu - precum MCV - au prioritate față de dispozițiile contrare din legile interne.
    Dacă autoritățile române refuză să aplice aceste reglementări OBLIGATORII, acordul de aderare poate fi pur și simplu anulat - fără vot în PE, fără ca România să fie întrebată ceva - iar România poate fi exclusă automat din UE.
    Poate că această lovitură - transmiterea unui ultimatum pentru punerea în acord a legislației interne cu legislația UE și cu recomandările instituțiilor comunitare care, dacă nu va fi respectat, să determine anularea tratatului de aderare a României cu UE - ar fi cel mai bun lucru care i se poate întâmpla populației noastre adormite.
  • +13 (13 voturi)    
    Deci TOATĂ lumea spune ca legile sunt (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:30)

    mr_mojo [utilizator]

    Strâmbe și ca trebuie refăcute, doar vreo câțiva spun că nimeni nu are dreptul, că ce se bagă UE etc.
    Dacă cei care conduc (partide, ministere etc.) nu își asumă ce vrea TOATĂ lumea, sunt liberi să plece; nu le purtăm pică, ba dimpotrivă.
  • +4 (4 voturi)    
    ataca la MCV-ul, te rog ataca-l! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:02)

    Lucian* [utilizator]

    Poate chiar trebuie cineva sa va silabiseasca pe puncte ce anume nu este OK in legile alea.
    Nu ca nu ati sti.....

    Pe urma o sa zica ca CEJ este politizata si a avut un protocol cu SRI sau ca sunt finantati de Soros...
    Clasic...
  • +5 (5 voturi)    
    Facocerul tuDorel scurma bezmetic (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:39)

    Plagarus [utilizator]

    Facocerii (Phacochoerus), numiți și porcii cu negi,sunt cei ce se adapostesc in vizuini in care intra cu spatele.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:41)

    Doaroparere [utilizator]

    Hilar!
    Are iz politic - cei care demit procurorii pe criterii politice se plang ca au raport politic!
  • +7 (7 voturi)    
    aoleo.... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:42)

    liviu_ [utilizator]

    cum sa atacam ma MCV voi sunteti idioti?!
    suntem OBLIGATI sa-l implementam si dupa cum un jurist ar trebui sa stie... TREBUIE sa facem asta...

    also.. .cant TOTI iti spun ca esti beat , te duci sa te culci, nu ii ataci pe toti...