Iordache: Analizăm dacă atacăm raportul MCV. Să faci declarații politice e una, dar când ei îmi spun că nu trebuie să fac legile...

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 11:55 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Hotnews
​Florin Iordache, șeful comisiei care a modificat legile justiției, a declarat, pentru HotNews, că puterea ia în calcul atacarea la Curtea Europeană de Justiție a raportului MCV, susținând că „partea juridică a acestuia nu stă în picioare”.

„Analizăm. Putem discuta totuși să vedem dacă, discutând, analizând, atacăm sau nu atacăm. De la direcții politice la direcții juridice... Că ei pot face declarații e una, dar când ei îmi spun mie că nu trebuie să fac legile, să le opresc sunt chestiuni... Nu am o problemă cu dezbaterea politică, dar partea juridică nu stă în picioare”, a declarat Florin Iordache pentru HotNews.

Comisia Europeană a venit marți, în raportul MCV, cu opt recomandări suplimentare pentru România, cerând puterii de la București să suspende punerea în aplicare a legilor Justiției și să le revizuiască în acord cu recomandările Comisiei de la Veneția și GRECO.

De asemenea, Comisia cere înghețarea intrării în vigoare a modificărilor propuse a fi aduse Codului penal și Codului de procedură penală, dar și suspendarea procedurilor de numire și revocare a procurorilor șefi.

Recomandările raportului MCV sunt obligatorii pentru România, potrivit unei decizii din 2012 a Curţii Constituţionale, spune judecătorul Cristi Danileț. "Înainte ca cineva să spună o prostie, reamintesc că recomandările MCV sunt obligatoriu de implementat în România, în virtutea normelor constituţionale. O spune însăşi CCR în decizia nr. 2/2012 la pct. IV”, a scris pe Facebook judecătorul.

"Or, calitatea de membru al Uniunii Europene impune statului român obligaţia de a aplica acest mecanism şi de a da curs recomandărilor stabilite în acest cadru, în conformitate cu dispoziţiile art. 148 alin (4) din Constituţie, potrivit cărora „ Parlamentul, Preşedintele României, Guvernul şi autoritatea judecătorească garantează aducerea la îndeplinire a obligaţiilor rezultate din actul aderării şi din prevederile alineatului (2)”, se arată în decizia CCR din 11 ianuarie 2012.

















5891 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Iordache Ordonanta 13 (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:00)

    Frank777 [utilizator]

    Va avea parte de un proces corect.#rezist#alegeri2020
    • -12 (14 voturi)    
      Calculati Ro-Exitul (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Calculati Ro-Exitul

      Ei bine, da , trebuie calculat Ro-Exitul. Optiunea trebui clar prezentata si dezbatuta in societatea romaneasca.

      In ceea ce priveste subiectul de fata, plangaciunea pe la alte curti ale aceleiasi Inalte Porti, fasaieli din astea nu rezolvati nimic.

      MCV-ul trebuie respins categoric ca mecanism iar rezultatele lui trebuie aruncate la cos. Oficial.

      UE trebuie anuntata ca Romania este inca un stat suveran si respinge orice mecanism, inclusiv MCV care nu respecta Constitutia tarii.

      ACUM E MOMENTUL: UE a pierdut Marea Britanie, Polonia, Ungaria, Cehia, Turcia si Ukraina. Stiu, sunt situatii diferite, dar esenta asta e. A pierdut si SUA ca aliat neconditionat inclusiv economic si politic. Nu exista un moment mai favorabil ca UE sa fie determinata sa faca ceea ce e corect fata de Romania.

      Daca in fata unei atitudini pe masura aberatiilor din MCV, UE ne ameninta cu "datul afara"...let be it. Odata recastigata independenta, Romania va cunoaste o dezvoltare accelerata, neingradita de normele UE facute de stapani si respectate doar de slugi.
      Dar cel mai probabil caz e cel in care UE nu ia masuri radicale - masuri care i-ar periclita insasi existenta, prin efect de tavalug. In acest caz, sansele Romaniei de a fi la masa europeana ca partener egal, nu valetul care serveste stapanii, ca acum, cresc considerabil.

      Deci, singura situatie Win-Win pentru Romania e atitudinea ferma.
      Orice alta situatie continua si adanceste relatia Stapan-Sluga a "Europei cu doua viteze".
      • +3 (3 voturi)    
        esti liber la exit spre URSS !!! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu comenta in Numele Altora !
      • +3 (3 voturi)    
        singura solutie "win-win"... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:33)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pt iesirea ro din mocirla ar fi trimiterea dupa gratii a escrocilor de la putere si a slugilor lor , precum newlook-uri , mazete, etc. , impreuna cu cel putin jumatate din poporul de h-ti si imb-cili ( penali prin fapte sau gindire ) care a permis si permite instaurarea unor ja-re nenor-cite la conducerea tarii de 28 de ani ...pina atunci citeva placute , de peste ocean , la toti cei amintiti mai sus care si bat joc de tara aia...ai si-tir!!!!!!!!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Acum e momentul sa Ce? (Joi, 15 noiembrie 2018, 0:51)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sa santajezi? Uiti ca tu te-ai cerut sa fii in UE? Ai libertate de circulatie aproape peste tot in lume, 5 milioane lucreaza afara si tu te caini? Ai uitat ce economie aveai inainte de UE??? Auzi lael, dezvoltare accelerata, subdezvoltare bai tzaca, pt ca iti pleaca toti investitorii, pana si Renault, din cauza de taxe.
    • +2 (2 voturi)    
      un concept strain romanilor: credibilitatea (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:25)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Odata ce te-ai compromis, nimeni nu te mai baga in seama in societatile civilizate.
      La noi, nu. Hai sa vedem ce mai declara. Hai sa mai analizam compozitia gogosilor.
      Ca ne place circul.
  • +17 (19 voturi)    
    10 decembrie ? sau 22 decembrie 2018 ? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:02)

    un domn [utilizator]

    ce mai asteptam ? cat mai asteptam ? sa plece avionul spre Fortalezza ?
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:02)

    sictireanu [utilizator]

    Asa kwae, zi-le tu ca stii mai bine. Mama lui de stat european paralel :)))
  • +16 (18 voturi)    
    geniu (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:04)

    DrIon [utilizator]

    Avem toate sansele sa cistigam procesul daca ne spune acest geniu juridic cu doctorat la o universitate din R. Moldova.
  • +16 (18 voturi)    
    tovarase... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:05)

    liviu_ [utilizator]

    articolul 184 aliniatul 2 din constitutie! ala TE OBLIGA SA RESPECTI MCV !!!

    asa ca mananci mai mult rahat decat trebuie...

    ar trebui ca UE sa sara de urgenta romania din conducerea UE pentru ca este clar ca nu avem nici o treaba cu legile si democratia... tot ce vrea psd sa faca este sa distruga justitia ca sa poata fura... asta e singurul lor scop!
  • +14 (16 voturi)    
    la o asemenea solicitare ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:11)

    liviu_ [utilizator]

    UE ar trebui sa raspunda clar: nu mai preluati presedentia de la 01.01.2019!
    Nu poate o tara care isi incalca propria constitutie sa conduca UE!
  • +17 (19 voturi)    
    E greu cu cititul? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:12)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Tot nu ai inteles? Ti se cere sa reiei procesul de reforma a legilor, sa le regandesti si sa nu aplici ceea ce ai scos acum.

    Nimeni nu iti interzice sa faci legi, dar ti se cere sa le faci conform regulilor democratice din UE, cel putin daca vrei sa mai face parte din aceasta structura. Stiu ca pentru voi salvarea mult-condamnatului e mai presus de apartenenta la familia UE, dar naiv fiind ma gandeam ca mai ai un rest de bun simt si decenta.
  • +17 (19 voturi)    
    Robotelul Penal (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:12)

    omezu [utilizator]

    S-a activat Ciordache si, ca de obicei, spune numai tampenii! Sper sa atacati MCV-ul din puscarie! Hai sictir, borfasilor!
  • +8 (12 voturi)    
    "Înainte ca cineva să spună o prostie" (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:13)

    Incomod3 [utilizator]

    ce bine ar fi daca v-ati respecta propriul indemn...
    https://www.legalis.ro/wp-content/uploads/2012/02/CCR-DECIZIA-2_2012_asupra-obiectiei-de-neconstitutionalitate-a-dispozitiilor-Legii-pentru-modificarea-si-completarea-Legii-nr.-303_2004-privind-statutul-judecatorilor-si-procurorilor.pdf

    Si nu e prima data cand vorbeste gura fara proprietar..
    • -1 (1 vot)    
      iar am luat multe plusuri (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:28)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      ceea ce inseamna ca tefelistii care le-au dat sunt analfabeti functional si nu inteleg ce citesc - nu-i o noutate... Ce vroiam sa zic e ca dl. judecator, inainte sa spuna o prostie ar fi facut mai bine sa reciteasca articolul indicat, din care nu rezulta deloc ce sustine el... adica ar fi trebuit sa-si respecte propriul indemn.... sper ca acum s-a inteles
  • +12 (14 voturi)    
    stop bullying mini Iordache (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:17)

    vlad_Talpa_Iute [utilizator]

    Fata lui Iordache asta arata de parca inca e suparat pe copii care i-au scuipau pe biscuiti si l-au pus sa manance de pe vremea cand era mic si gena de penal era inca in hibernare.

    Astfel intr-o seara friguroasa statea sub patura si cu lanterna aprinsa a jurat cu mana pe ambalajul de la Petit-Beurre ca le va veni de hac acelor copii rai, putini aveau sa stie ca urma sa isi bata joc de un neam intreg, ura inca continua dupa 40 de ani.

    "dar când ei îmi spun mie că nu trebuie să fac legile... "

    Din declaratia lui parca inca are niste probleme din copilarie si se simte lezat, ia personal orice declaratie.

    Nu va mai bateti joc de copii ca pot ajunge parlamentari frustati.
    • -1 (3 voturi)    
      Sau comentatori (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:29)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui vlad_Talpa_Iute

      retardati, ca tine... :)
  • +13 (15 voturi)    
    Cine isi da cu parerea (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un tractorist ajuns juristul lui peste, gropar al statului de drept si mafiot odios din gasca de penali psd+alde+udmr.
  • +16 (18 voturi)    
    . (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:20)

    theo667 [utilizator]

    Nu am o problemă cu dezbaterea politică, dar partea juridică nu stă în picioare”, a declarat Florin Iordache pentru HotNews. Spuse Ciordache care la baza este strungar. Nu, stai ca ala era zgonea. sofer? nuu ala era serban nicolae, la severin invatamant distanta? nuu ala era nicolicea. unde si ce a absolvit asta?
  • +16 (18 voturi)    
    Ati putea sa dati o ordonanta (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:22)

    Aspus [utilizator]

    sa le scadeti atributiile celor ce fac MCV-ul asta, sau sa-i schimbe Tudorel.
  • -20 (24 voturi)    
    Cu fasaieli din astea nu rezolvati nimic (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:31)

    newlook [utilizator]

    Cu fasaieli din astea nu rezolvati nimic.

    MCV-ul trebuie respins categoric ca mecanism iar rezultatele lui trebuie aruncate la cos. Oficial.

    UE trebuie anuntata ca Romania este inca un stat suveran si respinge orice mecanism, inclusiv MCV care nu respecta Constitutia tarii.

    ACUM E MOMENTUL: UE a pierdut Marea Britanie, Polonia, Ungaria, Cehia, Turcia si Ukraina. Stiu, sunt situatii diferite, dar esenta asta e. A pierdut si SUA ca aliat neconditionat inclusiv economic si politic. Nu exista un moment mai favorabil ca UE sa fie determinata sa faca ceea ce e corect fata de Romania.

    Daca in fata unei atitudini pe masura aberatiilor din MCV, UE ne ameninta cu "datul afara"...let be it. Odata recastigata independenta, Romania va cunoaste o dezvoltare accelerata, neingradita de normele UE facute de stapani si respectate doar de slugi.
    Dar cel mai probabil caz e cel in care UE nu ia masuri radicale - masuri care i-ar periclita insasi existenta, prin efect de tavalug. In acest caz, sansele Romaniei de a fi la masa europeana ca partener egal, nu valetul care serveste stapanii, ca acum, cresc considerabil.

    Deci, singura situatie Win-Win pentru Romania e atitudinea ferma.
    Orice alta situatie continua si adanceste relatia Stapan-Sluga a "Europei cu doua viteze".
    • +3 (3 voturi)    
      .... amice ..... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:07)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cine-ti scrie textele astea ?
      • -3 (3 voturi)    
        Ma bucur ca esti de acord (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:07)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Ma bucur ca esti de acord ;-)
      • +2 (2 voturi)    
        Ii vin direct de la MosCow (Joi, 15 noiembrie 2018, 0:54)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        De la divizia de trolli bullshevini dedicata Balcanilor.
  • +13 (15 voturi)    
    pai daca faci legile gresite (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:31)

    cristi_an [utilizator]

    bai vidanja!
  • +14 (16 voturi)    
    Mai bine demisia! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:36)

    zarzare [utilizator]

    Nu mai bine ar fi ca Dancila si guvernul Dragnea sa isi dea demisia si sa avem alegeri anticipate?

    PSD-ul si-a batut destul joc de Romania. Ajunge!
  • +14 (16 voturi)    
    Mergeti (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:36)

    Eucamine [utilizator]

    la Curtea Europeana de Justitie si daca nu va da dreptate, obligatoriu trebuie sa va dati demisia si nu mai aveti ce cauta in politica.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca CEJ nu le da direptate (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Eucamine

      ei merg oricum pana la capat.

      Delirul ghiolbanului de tiliorman e maret.

      Ce calibru or sa foloseasca, oare ?
  • +4 (20 voturi)    
    Bravo, domnule Iordache! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:38)

    complet_retard [utilizator]

    Un bun patriot, in adevrat urmas al dacilor liberi, ce nu se lasa ingenucheat de nemerncii soroshisti din UE!
    Sa nu vina nimnea sa ne invete pe noi democratie, traiasca "neamestecul in treburili interne"!

    Zicala "daca doi iti spun ca esti beat ..." este doar pentu pulime, Elita stie ca si daca o suta iti zic ca esti beat, asta nu dovedeste decta ca TOTI au fost cumparati de Sprosh si de statul parallel, iar Daddy este cel care are dreptate!

    Nu renuntam la Legile Justitiei, chiar dca at fi sa paira lumea!

    Sa ne lase in pace astai din UE, cu toate fondurile lor, nu ne intereseza ca de acolo este mai greu sa furi!
  • +13 (15 voturi)    
    rusine (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:38)

    levierul [utilizator]

    In urma celei mai mari rusini de cand am intrat in UE, nimeni nu isi da demisia?
    • +2 (2 voturi)    
      Ei e romani adevarati (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      restul de 25 milioane e sorosisti.
      Si restul planetei e nazisti.
  • +2 (2 voturi)    
    Alta intrebare (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:59)

    Arkantas [utilizator]

    " Alta idiotenie " printre multe altele . marca Ciordache
  • +3 (3 voturi)    
    omul e cretin? Suntem in UE, nu pe Marte! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:02)

    V. Istina [utilizator]

    Te ratoiesti tu, canalie, sa inveti Europa ce inseamna lege?

    Incredibil! Ma opresc aici ca ma ard palmele!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:05)

    Sarmis [utilizator]

    Acest personaj de desene animate declara ieri:

    "“Experţi” necunoscuţi dau indicaţii României"

    Inteleg acum ca un cunoscut si apreciat expert roman in drept a ajuns deja la concluzia ca partea juridica nu sta in picioare.
    Cred ca ar trebui sa atace raportul la CCR, tovarasul Dorneanu abia asteapta sa-l declare neconstitutional.
    • 0 (0 voturi)    
      daca imi dai voie : se scrie "iexpertzi" (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      experti este un termen Prea Sus pentru P$D !
  • +2 (2 voturi)    
    sper ca va avea decenta sa vina (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:30)

    mos ion roata [utilizator]

    si Ciordache la renumirea C.K la sefia DNA.
    • 0 (0 voturi)    
      Welcome back home (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      s-aplaude cu opt dejte.
  • 0 (0 voturi)    
    Iordache out!! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:31)

    MirceaIo [utilizator]

    Sunt niste reguli si in modul de intocmire a legislatiei! SA fim seriosi nu poate Iordache sa dea o lege prin care sa execute toti coruptii din Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    Pt ca ridicolul sa fie complet (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:33)

    Susufler0 [utilizator]

    partidul infractorilor "analizeaza" ! :))

    Analizeaza de ce le-au cedat atat de repede nervii europenilor, ca doar cu ungurii si cu polonezii a durat mai mult !

    Sa le spuna cineva acestor ticalosi nesimtiti ca de bine, de rau ungurii si polonezii au implementat politici principiale generale (indiferent ca erau sau nu in acord cu valorile europene), in vreme ce in cazul nostru politicile care se implementeaza nu au niciun principiu la baza si sunt menite sa serveasca, sa salveze un singur om (evident, pe langa acesta strecurandu-se cei din familia, sa, din regnul sau, dar asta cu totul si cu totul in subsidiar) !

    PS. Dar nu mai ajunge odata Dragnea la "groapa de gunoi a istoriei" ? ;)
  • +3 (3 voturi)    
    tupeu de borfas (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:46)

    albastrele [utilizator]

    O singura solutie:
    PSD scos inafara legii! Membrii PSD scosi pe viata din politica si aparatul bugetar.
    • -5 (5 voturi)    
      Nu mai bine (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:31)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      te bagam pe tine la balaceanca ? acolo ai fi fericit, printre cei asemeni tie...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu, e mai bine cu pesedeaua (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:35)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        in puscarii, sa vaza si ea cum e.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai cum (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      sunt toata tara, practic… din pacate.