VIDEO FOTOGALERIE Circa 150 de pensionari protestează în Piața Victoriei, cerând majorarea pensiilor cu 45% / Se scandează „Jos PSD”

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:35 Actualitate | Esenţial


Protest pensionari (1)
Foto: Hotnews
Circa 150 de pensionari protestează în Piața Victoriei, acuzând faptul că în Legea pensiilor nu este prevăzută majorarea pensiilor cu 45%, așa cum li s-a promis.

Mai mulți pensionari scandează "Jos PSD", în timp ce de la tribună se țin discursuri ale diferiților reprezentanți ai asociației de pensionari.



În mulțimea de circa 150 de persoane unii fac semne și abordează alți participanți să nu scandeze de nici un partid politic.

UPDATE 12:50 Care sunt principalele revendicări ale pensionarilor din Piața Victoriei
  • creșterea punctului de pensie la 45%
  • creșterea numărului de bilete de tratament
  • Revederea calcului punctaj lunar
  • Desființarea legii pensiilor speciale care, în opinia acestora, „nu înseamnă decât discriminare„
Într-un discurs susținut de la tribună, un pensionar a acuzat neîndeplinirea programului de guvernare al PSD „privind creșterea nivelului de trai”, „votat de pensionari în decembrie 2016”, precum și lipsa „deschiderii și a unui parteneriat cu cele trei organizații ale pensionarilor civili în ce privește elaorarea proiectului legii pensiilor”.

Pensionarii cer să fie primiți în ședința de guvern în care se va discuta legea Pensiilor pentru a-și putea expune punctul de vedere.

Pe un banner al pensionarilor Tăriceanu este lăudat, în timp ce Dragnea era pus pe același loc cu Băsescu, iar pe altul scria "Noi v-am votat, voi ne-ați mințit".






„Pentru mărirea pensiei. Am muncit peste 35 de ani cotizat și am pensia de 969 de lei. Am fost și economist, n-am fost paznic. Ce rău îmi pare de țara asta! Sunt din Slatina. Am venit pentru ce au promis și nu dau”, a spus o pensionară, citată de agenția Mediafax.





„Cer să ne mărească pensiile cu 45%, că așa au promis. Eu am lucrat la primărie 29 de ani. Sunt tot din Slatina”, a spus Florica.

„Am venit pentru că uitați cum scrie: 45% din salariul brut pe economie, produs în viitoarea Lege a pensiilor care este proiect de lege. Noul Guvern vrea să elimine această prevedere care este în 263/2010. Oricum suntem sub salariul mediu brut pe economie ca pensie. În 2017, salariul mediu era de 3000 de lei și punctul de pensie e 1.100. Oricum vrea, nici legal nu putem să cerem. Am lucrat 36 de ani și grupa de muncă 42. Am lucrat în domeniul metalurgiei. Nu îmi ajunge salariul. Doar pentru datorii și să mănânc. Doamna ministru a dat legea care a spus că majorează toate pensiile cu grupa I și grupa a II-a. Am auzit cu urechile mele. Legea a apărut și nu mărește decât la grupele speciale”, a spus un pensionar din Târgoviște, venit la București pentru protest.




















4089 vizualizari

  • +38 (48 voturi)    
    vi le-au luat homosexualii! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    gen serban nicolae ciordache dragnea ,votati-i si data viitoare!
    • +5 (7 voturi)    
      nu, si au "luat o".. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 15:36)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      singuri....toti astia de sunt pensionari ( mai vechi sau mai noi ) sunt adevaratii vinovati pt mocirla umana care a fost ( inainte de 90 ) si e in ro ( dupa 90 ).....si asta datorita mentalitatii de ra-at pe care o au si cu care si au indoctrinat copiii....e plina tara aia de hoti , escroci si lenesi datorita "educatiei" din ..."familia traditionala romaneasca"....
  • +42 (48 voturi)    
    Votati in continuare PSD (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si pensiile acelea mici vor deveni si mai mici. Patru milioane de oameni au plecat scârbiti din aceasta tara anexata de hoti si contribuie la pensiile celor din alte tari.
  • +21 (29 voturi)    
    45%?! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:44)

    liviu_ [utilizator]

    inflatia de 30% si deficitul de 20% sau invers?!

    ala care a fost economist... sau cel putin asa zice... ar trebui sa inteleaga faptu lca , mai ales acum, o marire atat de mare a pensiilor baga romanica in faliment...
    • +5 (5 voturi)    
      Ineptii.. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 15:14)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Se cere de fapt crestereea pensiei la 45% din salariul mediu. Ce sa-i faci daca votezi si nu gandesti si esti cu ochiul la vorbele hotului. Cat despre "jurnalisti" numai de bine.
  • +14 (20 voturi)    
    Nu imi este clar daca vor asta pentru ei... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:49)

    gigiN [utilizator]

    ...sau pentru pesedeii lor dragi ??!!
  • +27 (35 voturi)    
    Nu asa (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Pensionarii pun problema gresit.
    Sigur ca doresc putere de cumparare mai mare si sa traiasca mai bine.
    Secretul este, insa, urmatorul: ei sunt doar o za din lant, za ce nu poate fi tratata separat fata de altele.
    Clar ca asa nu se mai poate: un angajat tine in spate vreo 3-4 pensionari, cativa politicieni si rudele lor, vreo 3-4 popi, cativa asistati social plus, plus plus. Nu, asa nu merge.
    Ce trebuie facut?
    1) lovit cat de puternic in coruptia asta endemica. Nemaifurandu-se bani cu nemiluita, apar si bani pentru alte chestii
    2) Statul angajeaza oameni competenti pentru industrie sau atrage investitori de incredere
    3) Cu banii aparuti din diminuarea coruptiei (diminuare pentru nu se va putea eradica vreodata coruptia) se pot face investitii in Educatie, Sanatate si infrastructura, ingrediente vitale pentru a convinge populatia sa ramana si sa munceasca in Romania
    4) impozitat corect toate veniturile, inclusiv cele ale cultelor religioase. Nu sunt cu nimic mai presus de restul lumii care plateste impozite si taxe
    5) Programe reale de integrare a asistatilor social
    6) Oprirea sponsorizarii cultelor religioase si a donatiilor din bani publici catre acestea. Sa se descurce din donatiile enoriasilor si din platile facute de acestia pentru varii servicii, plati care vor fi inregistrate si impozitate corespunzator
    7) Odata chestiile astea facute, economia va trece pe un plus sanatos si sustenabil, bazat pe productie si nu pe consum
    In timp, vor aparea si beneficiile pentru toate categoriile de oameni, inclusiv pentru pensionari intrucat situatia va arata cu totul altfel: un salariat nu va mai avea de tinut decat 1-2 pensionari. Nu va mai avea de tinut atatia politicieni si rude ale acestora intrucat lupta reala anticoruptie se va fi ocupat de acest aspect. Nu va mai tine in spate popi si calugari intrucat acestia se vor autofinanta. Nu va mai tine in spate atat de multi asistati, intrucat multi dintre ei vor fi integrati in societate si vor lucra.
    Visez frumos, nu?
    • -23 (27 voturi)    
      ..... am notat .... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:15)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Concurati la postul de Prim- ministru, nu-i asa ?
      • +11 (15 voturi)    
        esti nou p acilea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Hotnews este Agora ! daca nu pricepi, nu te poti salva ! ramai lipit cu limba de haznauatrei, acolo este de nivelul tau !
      • +7 (9 voturi)    
        pai sincer... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:48)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        inafara de dancila si postacii pesedei (gen ... tu) cam oticine e mai bun ca PM
    • +11 (13 voturi)    
      OK (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:58)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aveti dreptate, dar protestul pensionarilor vizeaza MINCIUNA. Ce li s-a promis (chiar daca EI, pensionarii au fost fraierii care au inghitit prosteste momeala) si ce li se face.
      • +12 (14 voturi)    
        :-) (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:42)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui dinfranta

        Cam greu sa dai vina pe psd pentru faptul ca niste oameni de 60-70-80 de ani au crezut balivernele lor, cand acestea erau atat de gogonate ca nici un prichindel de gradinita nu le-ar fi crezut.
        Daca au crezut minciunile psd si acum isi dau seama ca au fost pacaliti, poate ar fi cazul ca la urmatoarele alegeri sa se gandeasca de 3 ori inainte de a pune stampila.
    • +8 (12 voturi)    
      corect, mi-a placut asta cu veriga. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:26)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Dar cand ai 70 de ani si ai fost educat ca statul "da", nu te mai duce capul sa intelegi de unde ia ca sa iti dea tie. Imbecilii au crezut ca astia chiar au de unde sa dea, si chiar spera ca din condei le pot creste pensiile cu 45%. Nici in 30 de ani nu au inteles de unde vin banii la buget - atunci nu e de mirare ca ii voteaza pe iresponsabilii care promit mai mult, deveniti intre timp infractori cu acte in regula !
      Punem carul inaintea boilor doar pentru ca asa ne dicteaza interesul imediat. Ori tocmai asta ne separa, in teorie, de animale, ca putem sa planificam, sa depasim actiunile in virtutea intereselor imediate...
  • +11 (19 voturi)    
    Au dreptate, dar sunt prea putini (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:02)

    Metec [utilizator]

    Intr-adevar, daca PSD a promis, acum trebuie sa livreze!
    PSD a cerut voturi contra pensii majorate si a primit cu toptanul. Acum, cand trebuie sa-si onoreze promisiunile, se face ca ploua. Tzeapa, inselaciune!
    Insa aici se vede diferenta intre tinerii frumosi si liberi, pe de o parte, si pensionarii cu idei invechit comuniste, pe de cealalta parte. Din 5,7 milioane de pensionari, au iesit in strada numai 100???
    Tinerii de la rezist sunt reprezentantii generatiei corporatist-antreprenoriale si oengiste, care nu totalizeaza mai mult de 1,5 milioane. Totusi, prin mobilizare, au atins cifre de participare impresionante.
    Asadar, la lupta, pensionari! Scopul e just, cauza preasfanta!
  • +18 (26 voturi)    
    pensionari care nu inteleg (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:02)

    Kosmos [utilizator]

    ca maririle fara acoperire creeaza inflatie si le scade puterea de cumparare..

    Data viitoare cand li se promit mariri trebuie sa intrebe de unde vin banii?
    • +2 (2 voturi)    
      Vor sa manance! (Joi, 11 octombrie 2018, 10:18)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Vorbeste stomacul, nu creierul, cand nu ai ce manca.
      Tie nu ti-o fi foame, dar mai crede-le si celor flamanzi...!
  • +12 (20 voturi)    
    Economistu' lui Pește (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:02)

    Amad [utilizator]

    Domnu' pensionar!

    Părerea mea este că ai fost ... chiar paznic. Dacă tu ca ”economist” nu poți să înțelegi că nu poți arunci cu bani când nu-i ai sau nu-i produci, ce prețenții ai la alții?
    Majorări de 45%? Voi ați înebunit?
    Ți se pare mult că ai cotizat 35 ani? In ziua de azi, 35 de ani de cotizație, se numeste pensie anticipată. Noi vom cotiza 45!!!

    Altul ”a lucrat la primărie”, 29 de ani. Persoană importantă! Și el vrea tot 45% marire.

    Să ziceți ”merci” că avem de unde să vă plătim pensia.
  • +14 (24 voturi)    
    Doar masinaria medievala (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:05)

    ABBV [utilizator]

    PSD + BOR ....au nevoie si ei de bani nu ? Si pe urma la sanatate vreti medicamente conpensate ? Mergeti de inhalatii tamaie ca trece! Sau la molul mantuiri neamului! Oricum retineti nu conteaza ca o sa traitii ca in evul mediu sa sustineti initiativele BOR CpF , si sa votati PSD!
    • -9 (15 voturi)    
      gandire medievala (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:30)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Ai gresit subiectul, nu e vorba de BOR ci de traiul cat de cat decent al pensionarilor(pensii de 45% din salariul minim brut). Pastreaza-ti postarea pt cand vei fi tu pensionar; ca sa-ti treaca timpul mai usor pana atunci, recomand-o calduros bunicilor si parintilor tai. Bafta!
      • +2 (6 voturi)    
        Serios ? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:19)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu sper la pensie de la statul roman si respectiv actionez in consecinta. Daca te asteptii la pensie de la ......probabil inca traiestii in beci la mamica. Si sunt prea multi tinerei care stau cumintii in beci tinutii in poala de parinti. Pacat de ei!
        Si nu nu e gresit BOR este una din capausele de lux in RRomania.
        Independeta ti-o asumii amice nu astepti sa cada pe tine!
      • +6 (10 voturi)    
        BOR (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:48)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ba tocmai ca BOR este in stransa legatura cu economia Romaniei.
        Si nici nu are cum sa nu fie cata vreme inghite sute de milioane de euro din bugetele publice alcatuite din taxele si impozitele platite de populatie, cata vreme salariile popilor sunt platite de stat si cata vreme BOR nu plateste taxe si impozite ca orice corporatie.
        Ia sa le taie robinetul de bani capuselor astora in sutana, sa vezi ce de bani apar!
        • +3 (5 voturi)    
          @alttiro este din"oastea Domnului" (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Nu potzi cere mai mult!
          Care Domn? Holinesdeniel ala e Domnu Lui @altiro
      • +6 (8 voturi)    
        baiete... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:55)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        cand o sa fim noi pensionari... daca dupa o cotizatie de 40 de ani o sa luam 25% din salariu mediu pe durata acelor ani ar trebui sa zicem merci!

        asa ca hai sa nu mancam rahat aiurea, ok?!

        asta ca sa nu mai zis ca 29 ani de munca inseamna iesit pe la 50 de ani.... MAXIM 55 (daca are studii superioare si nu a lucrat in perioada facultatii)
        ... just saying...
  • +8 (14 voturi)    
    da (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:11)

    alex34 [utilizator]

    ati muncit, ati muncit, f bine, dar de votat cu cine ati votat din 90 incoa'? deh asa e cand muncesti dar pui lupul paznic la oi, acum rugati-va de el sa va 'dea'
  • +11 (15 voturi)    
    pai bine domnilor pensionari... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:38)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... voi dupa 30 de de ani de democratie inca nu reusiti sa faceti diferenta intre promisiuni electorale si realitatea economica?!?

    Dupa declaratii pareti sa fi imbatrinit degeaba...
  • +9 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    mai sa fie...

    pai si voi unde ati pus stampila acum 2 ani ?

    aaaa ati luat teapa cu promisiunile electorale

    foarte bine atunci.
  • +8 (12 voturi)    
    Incepe caderea PSD (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:07)

    Zimbru [utilizator]

    PSD va fi usor, usor istorie. In fiecare zi isi mai pun in cap cate o categorie sociala: ciobanii, agricultorii, crescatorii de porci, pensionarii, cadrele medicale. In curand vor disparea de pe scena politica. Poate ca pana la urma a adus ceva bun si Dragnea.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:24)

    mihai_mi [utilizator]

    Nu se poate asa ceva.... ati luat teapa! Ce surpriza!
  • -6 (10 voturi)    
    Interesant.. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:37)

    Observatory [utilizator]

    Comentariile vin din partea celor care Nu sunt pensionari...
    Munciți 35-40 de ani și atunci sa va auzim părerea despre pensii !
    Am contribuit din salariu pentru promisiunea legală ca am sa primesc o pensie , decenta !
    Ce pensii se dau acum sunt o bătaie de joc.
    Nu este vina mea sau a pensionarilor ca mâna de lucru s-a evaporat penalty meleaguri...
    Cine își asuma puterea guvernări , au și responsabilitate.... Dacă guvernul este incompetent , La revedere !
    Un guvern format din idioți !
  • +5 (7 voturi)    
    alo (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:51)

    cvi [utilizator]

    Sa vina jandarmii! E incercare de lovitura de stat!
  • 0 (0 voturi)    
    e OK (Joi, 11 octombrie 2018, 11:07)

    srpc [utilizator]

    las' ca vine "dreapta" la putere si va face exact ce zic tefelistii": pensionarii sa crape, banii sunt necesari pentru ca tinerii sa poata merge la club