O tânără care făcea plajă complet dezbrăcată în fața Direcției de Finanțe Giurgiu, amendată de jandarmi. „Părea a fi dezorientată”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2018, 11:31 Actualitate | Esenţial


Tanara dezbracata facand plaja
Foto: Jandarmeria Romana
O tânără de 21 de ani a fost amendată cu 200 de lei și dusă la spital după ce a fost prinsă făcând plajă, complet dezbrăcată, pe peluza Direcției de Finanțe Giurgiu.  

Jandarmii din Giurgiu au scris pe Facebook că tânăra este din Timișoara și părea dezorientată. ”Fiecare zi este o provocare. Ne-am convins încă o dată de acest lucru ieri (miercuri - n.r.) când am avut de gestionat o situație inedită: o tânără s-a decis să facă plajă pe spațiul verde din fața Direcției de Finanțe. Dezbrăcată complet, fata de 21 de ani, din Timișoara, nu s-a intimidat la vederea jandarmilor, cărora le-a spus că vrea să se bronzeze...Pentru că părea a fi dezorientată, tânăra a fost condusă la spital. Înainte însă a fost și sancționată contravențional cu amendă în valoare de 200 lei”, scriu jandarmii din Giurgiu, citați de Mediafax.



















6722 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    hmm (Joi, 20 septembrie 2018, 11:53)

    dum_i [utilizator]

    intrebarea e ...de unde a scos banii..:)
  • +23 (23 voturi)    
    O provocare pentru jandarmi, (Joi, 20 septembrie 2018, 12:12)

    2087 [utilizator]

    din moment ce au trebuit sa vorbeasca cu ea, in loc s-o bata ca pe protestatarii pro-justitie.
  • +11 (13 voturi)    
    daca " parea dezorientata" (Joi, 20 septembrie 2018, 12:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    pentru ce au mai amendat-o ? poate avea o boala , poate era drogata sau ceva , de ce sa amendezi un om bolnav?
    • +2 (2 voturi)    
      Aici e problema (Vineri, 21 septembrie 2018, 0:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Parca vad o paralela intre ea si protestatari. Ma indoiesc ca parea dezorientata. Poate ei i se parea normal. SUnt persoane care se simt confortabil nud.

      Jandarmii dau dovada din nou de lipsa de materie. Cenusie.
  • +15 (15 voturi)    
    Jandarmeria fara creier se confrunta zilnic (Joi, 20 septembrie 2018, 14:11)

    Habermas [utilizator]

    cu provocari.

    Pai mai haidamacilor, daca ati avut suspiciunea ca este bolnava, de ce nu ati asteptat diagnosticul medicilor inainte de a o amenda?!? Nu v-o dus capu', asa-i?

    In functie de verdictul medicilor, amendarea acelei persoane poate fi interpretata ca abuz (in sens juridic).

    Tot asa, daca cineva lesina si cade pe strada mai intai il amendati si apoi ii duceti la spital ??

    Si ca detaliu: n-am inteles, pentru ce infractiune ati amendat-o? Ca statea pe iarba, sau de ce? Deranja pe cineva? A atacat pe cineva?
  • +8 (10 voturi)    
    Diferente Nord / Sud (Joi, 20 septembrie 2018, 14:31)

    Habermas [utilizator]

    In Europa de Nord corpul uman nud nu pune nici un fel de "provocare". In Europa de Sud, cultura este astfel incat omu' obisnuit cica se sparie cand vede un cuur de alt om. De parca ei nu tot un cuur au. Ipocrizia culturilor sudice.

    Romania le are pe amandoua.

    In mod normal, omul trebui sa aiba dreptul sa faca plaja dezbracat (da, chiar nud) pe spatiile verzi publice ale oraselor (parcuri si aspatii cu functie similara, chiar si cele mai mici). Adica de ce oamenii nu pot respecta faptul ca alti oameni vor sa faca plaja nud? Este treaba lor. Macar anumite spatii trebuie rezervate pentru asta. Eu inteleg ca unii nu vor asta, dar uite ca mai sunt si cei care vor. Nu sunt nici dezorientati, nici nimic. Pur si simplu asa vor, si nu deranjeaza pe nimani. De ce sa le impunem altfel?

    Si ca sa dau si un exemplu (din multele cazuri): in Munchen, in parcul central (Englischer Garten), statul la soare nud pe iarba este ceva obisnuit. Este o chestie de civilizatie, pentru ca fiecare isi vede de treaba lui. Ca mai sunt si unii mai voyeuristi, este problema lor (ei sunt cei care ar trebui sa mearga la spital, sau la scoala / cursuri de educatie sexuala si civica si generala).

    Ei nu, la noi, si mai ales la sudisti, vine jandarmul si te amendeaza, ca cica a facut el fata unei provocari. Ba se mai si lauda pe internet, probabil asteapta sa-i laudam pentru bravura.
    • +2 (2 voturi)    
      bine, nici in Munchen si in nici o alta tara (Joi, 20 septembrie 2018, 23:05)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      nu faci nudism unde vrei tu, chiar si in parcul sus amintit sunt niste zone bine delimitate, si crede-ma, nu vrei sa incalci legea in Germania.

      Acum, daca jandarmii au facut-o lata in august nu inseamna ca tot ce fac sunt abuzuri. Hai sa ne calmam, sa incercam sa judecam la rece totul, faptul ca ii injuram de atunci orbeste, chiar si cand isi fac datoria si actioneaza conform procedurilor, este atat de tipic romanesc... La fel cum e sa bagi in aceeasi oala tot poporul roman, ba chiar tot sudul Europei :)))
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze, eu nu-i injur orbeste. (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:09)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Ii acuz de abuzuri grave.
        Impaciuitorismul tau este nepotrivit aici.
      • 0 (0 voturi)    
        Si lasa, ca stiu personal Germania, (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:11)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui clint

        nu este nevoie sa cred pe altii.
  • +11 (11 voturi)    
    Ma roade chestia asta ca jandarmii au amendat-o (Joi, 20 septembrie 2018, 14:39)

    Habermas [utilizator]

    pe fata asta pentru absolut nimic. Ar trebui sa o aparam si sa o ajutam sa-si ia banii inapoi.

    Ce, era vre-un regulament al spatiilor verzi afisat acolo care interzicea plaja (nud sau fara) si ea nu l-a respectat?

    Si hai sa spunem ca ar fi fost un regulament, cum asa din prim paff 200 de lei?? A fost averizata si a ignorat avertismentul? Era vreo iarba supervaloroasa, vreun gazon de 1 milion de dolari, sau ce?!

    Cum adica, vine jandarmul ca se crede el erou in capul lui greu si-ti da amenda? Ce-i asta, stat politienesc?!
    • 0 (0 voturi)    
      amenda (Vineri, 21 septembrie 2018, 5:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Amenda nu e pentru facut plaja ci pentru sfidarea bunelor moravuri. Problema nu e amenda pentru stat in curul gol, ci faptul ca au dat amenda si au dus-o la spital. Fata ori are discernamant, caz in care trebuie doar amendata, ori nu are, caz in care trebuie doar dusa la spital.
      • 0 (0 voturi)    
        Problema este de fapt vreo patru probleme (Vineri, 21 septembrie 2018, 9:25)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Prima este cea rezumata foarte clar de tine.
        Dar mai departe, ca premisa "sfidarea bunelor moravuri este incerta.

        Astfel, a doua problema este ca nu este clar daca fata a sfidat ceva. Pentru confirmarea acestei sfidari, ne trebuie o dovada concreta. Cea mai simpla confirmare este ignorarea unui avertisment sa paraseasca spatiul verde (pentru ca nu este destinat / permisa utilizarea pentru plaja / nudism). A fost deci informata si avertizata (somata) si a refuzat
        ? Nu reiese asta din informatiile de aici. Reiese doar ca Jarndarmii au procedat dupa principiul "nu conteaza, umflati-l!"

        Astea presupunand ca exista o baza legala pt treaba asta.

        A treia problema este urmatoarea: poate ca exista o lipsa reala: un spatiu in care oamenii sa poate face picnic, plaja etc, si atunci este o problema morala si de management. Deci exista nici nevoi nerezolvate de oras, caz in care practica este ca anumite abateri de la regulile stiute a fi strambe sa fie tolerate sau sa existe o series de 1-2-3 avertismente inainte de aplicarea unei pedepse (amenda etc). Ce ti se pare tie "bune moravuri" s-ar parea sa nu fie asa pentru altii. Repet: a atacat pe cineva? A facut exhibitionism (adica activ)? Nu, statea acolo la soare. Nici nu era pe trotuar, era pe spatiul verde.

        A patra problema este: presupunand ca se poate justifica o pedeapsa pentru acest tip de act (eu nu cred, si nu sunt de acord, dar sa presupunem ca da), de ce asa de mult - 200 de Lei?! Nu este justificabila o astfel de suma. Adica in tara asta am ajuns ca infractorii sa fie eliberati, ba chiar si platiti si cu scuze, Parlamentul sa dea liber la furat din banii publici, iar o fata care sta la plaja sa fie amendata cu 200 de lei pentru ca nu avea haine pe ea????

        Si repet ????

        Ce naiba?
      • 0 (0 voturi)    
        Si o a cincea problema - foarte grava (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:06)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ca ce chestie se ocupa Jandarmeria, o structura militara, de spatiile verzi si bunele moravuri ???

        Mirosul imi spune ca PSD incearca sa transforme Jandarmeria intr-o forta de opresiune dupa modelul si consultatnta rusilor sau chiar sub-ordonarea directa fata de rusi.

        Ar fi modelul perfect pentru Rusi: preluarea Ministerului de Interne, incat, treptat, sa impuna o mentalitate de tip rusesc in care fortele de ordine fac politia spiritului, un instrument prin care libertatile individuale sunt suprimate iar populatia este controlata de un om forte si clica lui. O societate bazata pe frica, o inchisoare sub cerul liber.

        Au inceput operatiunea de testare si "dresare" a populatiei, inca din August, si chiar mai devreme.

        Bai, stii ceva, ar trebui sa iesim sa protestam in curu' gol in cruucea mammii lor de neobolsevici! Sau macar fals-nud (imbracat in plastice "nud" si "topless") ca sa ne aparam umanitatea si libertatea.

        Si sa cerem desfiintarea Jandarmeriei. Romania are Politie, ea trebuie sa se ocupe, nu Jandarmeria
        - si nici altfel de structura militara, ca nu suntem o colonie Franceza sub ocupatie, ce dracu! Ca de la Francezi a fost adusa ideea de Jandarmerie (prima data in Moldova, in secolul 19, pentru ca se potrivea vremurilor de atunci, probabil, apoi a continuat in Romania Mica), iar ei au folosit-o ca forta de opresiune impotriva populatiilor inrobite in imperiu; ca Francezii nu au avut o politica inteligenta soft-comerciala precum Britanicii in imperiu, ci una brutala bazata pe impunere cu forta si pe birocratia atotputernica.

        Pentru alte treburi se pot infiinta alte institutii, iar pentru situatiile grave, o Garda Nationala ca in SUA. Nu avem nevoie de un sistem opresiv de tip imperial francez de secol 18-19 sau rusesc ciubota mafiota de secol 21 (in realitate secol 10).

        Poate ca pare nesmnificativa aceasta amendare a unei persoane. Pusa in context, eu nu cred de loc ca este.
  • +7 (7 voturi)    
    eh, Timisoara ! (Joi, 20 septembrie 2018, 17:26)

    Canadian13 [utilizator]

    Tot Banatu-i fruncea !
  • -4 (10 voturi)    
    . (Joi, 20 septembrie 2018, 18:06)

    Moarte iranului [utilizator]

    Este atât de normal ceea ce a făcut încât ați blurat imaginea... Și când vezi câți retardați îi iau apărarea...
  • -2 (2 voturi)    
    Situatia asta imi aminteste situatia aia (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:16)

    Habermas [utilizator]

    in care un jandarm a lovit pe la spate in ceafa, putermic, un protestatar.

    Jandarmeria ataca oamenii pe la spate si in situatii in care par slabi. asta este modul in care iinteleg ei sa se simta puternici.

    Rusine Jandarmeria!
    Rusine Jandarmi!

    Jandarmeria a devenit un corp strain de Romania si ostil ei.